gncHTgrg ZONDAGSBLAD „N. Haarl. Crt." 18 Aug. 1907. ZONDAGSBLAD „Stad en Land" 18 Aug. 1907. Inhoud. Üe Ijeilige oorlog (met illustratie). Jachten. Het spoorwegongeluk der Punts-de-Cé (met illustratie) Kaid Maclean (met portret). Baron von Münchhausen. Slapers in de open lucht (met illustratie). Dr Aierle en zijn gezin (met een portret groep). Verliefd op de dochter van den commissaris, vrij naar het Duitsch, door Magda.De grootste winst der Vredes-Conferentie imet teekening van Van Geldorp). Jos. A. Verheijen (mei portret). Kamfer in plaats van alcohol. De twee vredespaleizen (met twee illustraties). Dr Alph. Ariens (met portret). Merkwaardige balksleutels (met twee illustraties).Gewogen en te licht bevonden, naar het Éngelsch door Christine. Uit de gedenkschriften van een examinator. Als souvenir van de schutterij (met twee illustraties). Zweetbaden bij de Indianen. Kattenvereering. Handig antwoord (met illustratie). Kjuimkens voor ver stand en hart. Anecdoten. Schaakspel. E HEILIGE OORLOG. De inter nationale overeenkomst van Algeciras, in Marokko, is maar al te spoedig ge volgd door inlandsche verwikkelingen van ernstigen aard, waarbij iets meer noodig bleek dan .politie". De dagbladen zijn er dagelijks vol van, zoodat we ons gevoegelijk van mededeeling van het gebeurde kunnen onthouden en liever een en ander zullen meêdeelen, hoe zulke opstanden in oostersche landen tegen de „on- geloovige honden" worden bewerkt, in aanslui ting bij een onzer platen. De bevolking van Casablanca, een van de brand punten der woeling, waar twee Franschen, twee Spanjaarden en één Italiaan werden vermoord, al verbitterd geworden door de fransche controle over de douanen, werd opgehitst door een „heiligen man", die den „heiligen oorlog" predikte. Gods dienstige dweepzucht vertoont zich in Marokko in geweldiger vorm dan in eenig ander gedeelte van Noord-Afrika, wijl de streek ongenaakbaarder is voor beschaving. „Heilige oorlogen" worden ge predikt door pelgrims, die van een bedevaart naar Mekka, naar het graf van den „Profeet", zijn te ruggekeerd. Deze mannen trekken door het land, overal predikend en tot de verdelging aanzettend van de gevloekte Christenen, welke „roumis" goede Muzelmannen verplicht zijn van hun grondgebied te verjagen. Het prediken van den „heilige oorlog" in Marokko. ACHTEN. Het pleizier van zeetochten te maken met jachten, heeft nog een andere zijde dan die van sportvermaak, namelijk eene luxe-zijde. Daarvan kan men zich over tuigen door lezing van een artikel, dat de „Carillon" van Ostende dienaangaande openbaar maakt. Een der jachten van den Amerikaan Gordon Bennett, de „Namouna," metende 740 ton, bezit een trap van kostbaar hout. Vernuftig vereenigde spiegels laten de zee van alle kanten te gelijker tijd overschouwen. De eetzaal heeft plaats voor twintig personen. In het slaapsalon staat een ledi kant, dat niet minder dan 2500 gulden heeft gekost. Voor lange zeetochten heeft dezelfde heer de „Lysistrata", van 2082, ton, doen bouwen! De machines hebben een kolossaal vermogen aan paar denkrachten, en het jacht maakt 19 en meer knoo- pen in het uur. Het ameublement kost de ba gatel van 250.000 gulden. Evenwel heeft de Amerikaan V. d. Bilt dit re cord in tonnemaat geslagen met zijn stoomjacht de „Valiant", met 2184 ton. De eetzaal van de „Niagara" (1445 ton) van den heer Howard Gould is met prachtig Renais- sance-behangsel bekleed. De schoorsteenmantel is geheel van onyx en het tafelservies is tot in de kleinste onderdeden van zilver en goud. Op al die weelde-vaartuigen is de eleclriciteit de meest onverwachte rollen komen vervullen. Aan boord van de „Niagara", evenals van de „Sans- Peur" doet ze een orgel spelen, waarvan de kracht gelijk staat aan een orkest van 18 muzikanten, en dat 's avonds de vroolijke danspartijen begeleidt. Zoo ziet men, dat de weelde-zijde der jacht- sport deze tot een der duurste maakt en alleen „geldkoningen" daarin met elkander kunnen con- curreeren. Het stoomjacht „Walhalla" heeft aan graaf Boni de Castellane f 875.000 gekost. Voor de „Alva" betaalde Vanderbilt een millioen gulden aan de eigenaars der werven van Wilmington, en de qouwers van de „Valiant", wien geen limite in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 11