Ik - De grootste winst der Vredes-conferentie. iSBfSIÉ - 52 - Doch toen hij haar in de mooie oogen zag, greep hij hare hand, schudde die hartelijk, en verliet zwijgend zijne woning. Uren van de pijnlijkste onzekerheid had de ge vangene doorgebracht, tot hij te tweeden male vóór den commissaris gebracht werdtoch bleef hij volhardenop alle vragen volgde een dof, hardnekkig zwijgen. „Ik zal u nog eenige uren gelegenheid geven, om u te verantwoordenblijft gij dan uw laffe komedie voortspelen, zoo wordt gij verwezen naar den rechter van instructie," merkte de commissaris na het verhoor op. Walther wankelde en werd weer achter slot en grendel gebracht. Den volgenden morgen stond Walther te derden male vóór den commissaris. Dezen werd volgend telegram gebracht„De gerapporteerde arrestatie van den inbreker S. moet op een misverstand berusten. Deze is in den voor middag in hechtenis genomen. Bij den verdachte heeft men alle papieren van waarde teruggevonden, en de arrestant heeft volledig bekend." De commissaris keek sprakeloos Heinrich aan, die zijn vreugde uitjubelde. „Mensch, wie ben je dan eigenlijk? riep de ambtenaar. „Heinrich Walther, doctor in de philosophie en docent alhier," antwoordde nu vastberaden het slachtoffer der gerechtelijke dwaling. „Maar hoe kom je dan hier?" Met afgebroken volzinnen en stotterend rap porteerde Heinrich, wat hem in het salon van den barbier overkomen was. „Het doet mij genoegen dat die dwaze geschie denis voor u is opgehelderd. Gij zijt dus vrij," voegde de commissaris hem toe. Maar Walther, nu moedig, driest zelfs gewor den, kwam eene schrede nader, greep de hand van den commissaris en smeekte: „Vrij,.... ja maar ik heb u nog een enkel verzoek te doen. Ik bemin uw dochter; geef mij Greta!" Wat sombere uren had inmiddels Greta door gebracht, niet kunnende verklaren, waar Heinrich gebleven was. Hij had zoo vast beloofd te komen. Twee levendige, welbekende stemmen klonken haar tegen uit de gang,.... de deur werd geopend, daar waren ze allebei. Toen het uur van scheiden had geslagen, man de commissaris Heinrich bij den arm en voegde hem lachend toe: „En nu, waarde toekomstige schoonzoon, nu komt de commissaris weer aan het woord, en deze gelast: morgen onder mijn persoonlijk toezicht de knevel erafVoor Greta, en ook voor jezelf, wil ik niet, dat je nieuwe ge varen zult loopen, voor een inbreker te worden aangezien,..verbeeld je de schoonzoon van den commissaris als misdadiger „„gekneveld!!" De commissaris barstte het zelf luidkeels uit over zijn woordspeling, en Heinrich en Greta lachten hartelijk mede. is de nagelaten betrekkingen van overledene leden te steunen, gaf V. onder zijn leiding meermaler OSEPH ANTON1US VERHEIJEN, geb. 1837 te Amsterdam, ontving, na eenig gewoon onderricht genoten te hebben, ruim écn jaar het degelijk onderwijs van Beitelman aan de Muziekschool en daarna nog korten tijd van Sieverding. Ofschoon voor een anderen werkkring bestemd, kreeg zijne sterke liefde voor de toonkunst zoodanig de overhand, dat hij, vooral ook op aanraden van welmeenende vrienden, be sloot zich geheel aan de kunst te wijden. Hij was daarna gedurende 9 jaren als organist aan de R. K. Kerk te Gouda werkzaam, waar hij een Dames- zangvereeniging en liedertafel oprichtte, waarmede hij groote uitvoeringen, met orkest, tot stand bracht. Bij de inwijding van het nieuwe orgel in de Mozes- en Aaron-kerk te Amsterdam in 1871, werd Verheijen aldaar tot organist benoemd. Met de inrichting van het orgel bijzonder vertrouwd, ook op het gebied van modernen orgelbouw, is hij meermalen als examinator in verschillende plaatsen van ons land en in den vreemde bij keuring en bespelingen opgetreden. Ook bij de plaatsing van het orgel in bet „Paleis voor Volksvlijt" werd Verheijen tot organist daar van benoemd, welke betrekking hij evenwel wegens te vele bezigheden na een jaar weder opgaf. Verheijen is een bij uitstek „selfmade" man, van buitengewone kunstontwikkeling, die aan eene klassieke, schitterende voordracht, eene groote mate van techniek en keurigheid in het regis- treeren paart, terwijl hij ook eene zeldzame gave van improviseeren bezit. Ook bezit de Heer V. organiseerend talent, be wijze de „Nederlandsche Organisten-vereeniging", waarvan hij oprichter en sedert dien tijd Voorzit ter is. Ten bate dezer vereeniging, waarvan het doel vi*'. De heer Nelidow tot den Tsaar en President Roosevelt: De meest grootsche daad der Vredes-conferentie is verricht! Wij hebben van de Nederlandsche Regeering verkregen, dat het dapperste, strijdlustigste en krijgshaitigste leger der wereld, de Hollandsche Schutterij, is opgedoekt. Zonder dat zou het denkbeeld van den algemeenen wereld-vrede niet zijn te verwezen lijken en zou het onmogelijk zijn den oorlog-.afjte schaffen. Jos. A. Verheijen. groote concerten met gemengd koor en orkestbe geleiding o. a. voor eenige jaren in de Ronde Luth. kerk: „Die Auferstehung" van G. A. Heinze. Wij wenschen den heer Verheijen nog vele jaren toe met dezelfde kracht en gezondheid, die hij zoo ruimschoots geniet, opdat hij, wanneer hij meent dat de tijd voor rust zal zijn aangebroken, nog lang zal kunnen genieten van een kalm leven, dal hem zeker gegund wordt door allen, die zijn werkzaam leven volgen. AMFER IN PLAATS VAN ALCOHOL. In de hooge kringen der engelsche maatschappij grijpt een nieuwe manie op onrustbarende wijze om zich heen. Na het drinken van eau de cologne is thans de minstens even schadelijke gewoonte van het gebruik van kamfer opgekomen. De eters en eetsters van kamfer nemen met den dag in aantal toe. Men gelooft dat die nieuwe manie werd inge voerd uit Zuid-Afrika, waar de inboorlingen kamfer als behoedmiddel tegen koorts bezigen. De kamfer zelf wordt in aMe mo gelijke vormen in genomen: in melk, in chloroform, in water, in pillen- vorm, met opium vermengd, of ook zonder toevoeging van iets anders. Evenals vele andere vergiften heeft ook de kamfer in kleine hoeveelheden een heilzame werking. In grootere hoeveel heden echter prik kelt ze de werking van het hart zeer sterk en brengt de zelfde opgewon denheid teweeg als alcohol na te ruim gebruik. Deze roes is het, die door de kamfer-eters wordt gezocht. De opwin ding maakt echter zeer spoedig plaats voor diepe neer slachtigheid, en de patient moet der halve voortdurend tot grooter hoeveel heden zijn toe vlucht nemen, om zijn zoogenaamden geluksstaat te ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 14