-.iü - 53 - 1 "r"»!!-^.' I :-" - Het eerste ontwerp van Cordonnier voor het Vredespaleis, met portret van den bouwmeester. aleer dr Ariëns de nieuwe beweging in gang had gebracht, was het inzicht der publieke opinie al even ongenoegzaam als de organisatie der drank bestrijders, om met de kans op een welgelukken den onmatigheids-duivel en zijn aanhang te bekampen. Met echt veldheerstalent overzag dr Ariëns zijn terrein. Onder de Kruisvaan, door hem geheven, groeide allengskens het drankbestrijdersleger en verbreedde zich de gevechtslinie. Hij was de gene raal, die den geheelen veldtocht leidde, hij de redenaar, die allen bezielde. Rusteloos was zijn bewegelijke figuur in de weer, om door het ge sproken en geschreven woord de matigheidsbe ginselen te propageeren. En al ondervond hij veel onverschilligheid en tegenwerking, hij genoot echter de voldoening, een al breeder wordende ontwikkeling te aanschouwen van de beweging, waaraan hij den stoot had gegeven. De Katholieke onderwijzers begonnen zich met het vraagstuk bezig te houden en het in hun paedagogische taak practisch toe te passende pers hielp krachtiger dan te voren meê om voor de drankbestrijding burgerrecht te veroverenop de Katholiekendagen werden geregeld de matig- heidsbelangen in afzonderlijke afdeelingen bepleit; de opzienbarende artikelen van dr Ariëns over drankmisbruik en criminaliteit der Katholieken openden veler oogen voor de misdadigheid van den alcoholde katholieke vrouwen begonnen haar plaats in de beweging in te nemenKruis- verbonden, Paulus- en Mariavereenigingen werden alom gesticht, en in den Sobriëtas-bond vonden de katholieke diocesane groepeeringen tot bevor dering der christelijke matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme een federatie, die om haar rustelooze propaganda, haar uitstekend maand schrift en den onophoudelijken stroom van bro- churen, door haar secretariaat over ons volk uit gestort, als de alom leven en activiteit brengende electrische centrale mag beschouwd worden. De rustelooze werkzaamheid van dr Ariëns kon dit alles tot stand brengen. Om het daarvoor te Dr Alph. Ariëns, naar een portret van Jan Toorop. verlammingsverschijnselen met spoedig daarop vol genden dood. E TWEE VREDESPALEIZEN. -„Zullen er dan twee Vredespaleizen worden op gericht?" hooren wij menigen lezer vra gen. Neen, dat niet, maar wanneer wij hier van twee Vredespaleizen spreken, dan doen wij het in dien zin, dat het gewijzigde bekroonde ontwerp van den heer Cordonnier een heel ander lijkt dan het oorspronkelijke, met zijn vier mooie torens. Om hiervan iederen lezer te R ALPH. ARIËNS.— Op het feest van O. L. Vr. Hemelvaart herdacht een der meest sympathieke voormannen van onze ka tholiek-sociale werkzaamheid, dr Alph. Ariëns, den dag, waarop hij vóór vijf-en- twintig jaren de H. priesterwijding ont ving. Een openbare hulde zal den ju bilaris te dezer gelegenheid gebracht worden bij de opening van het tweede Nederlandsch Katho liek Congres tot bestrijding van het Alcoholisme, dat a.s. Zondag te Nijmegen gehouden wordt. Dr Ariëns heeft een echte pioniers-arbeid ver richt op een terrein, dat vóór zijn optreden nog weinig door de Nederlandsche Katholieken ont gonnen was. Alvorens hij den kruistocht predikte tegen hetgeen hij met een gevleugeld woord ge noemd had den „geesel onzer eeuw", moesten de oogen der meeste Katholieken nog geopend worden voor de erkenning van het gevaar, dat van den alcohol-hartstocht gelijkelijk de gezondheid, de welvaart en de zeden van ons volk dreigde. En krijgen, precies als bij opiumschuiven. De ge volgen dezer manie zijn wegtering en ernstige overtuigen nemen wij nogmaals een teekening van het bekroonde ontwerp op en daarbij die van het ontwerp, zooals het door den bouw kundigen ingenieur J. v. d. Steur, in samenwerking met Cordonnier, is ge wijzigd geworden, waardoor er èen meer nederlandsch karakter aan gegeven is. Niet alleen is van de vier torens er maar één gebleven, maar ook van de ornamentiek is heel wat verdwenen of veranderd, en zoo waar is wat ver luidde, zal vóór de uitvoering van het gewijzigde plan de ornamentiek nog iets meer worden vereenvoudigd, met het oog op de voor de oprichting door Carnegie beschikbaar gestelde som.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 15