DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem Het nieuwe Raadhuis te Schoten. Zaterdagavondpraatjes. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1907. No. 6661, 32ste Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Bij dit nummer, dat uit twee bladen bestaat, wordt tevens ver zonden de Officiëele Kerk- I ij s t en voor de daarop geabon- neerden het Geïllustreerd Zondagsblad Wie een wandeling doet op den Schoterstraatweg, zal, even voorbij 't R. K. Kerkhof, met bewondering het nieuwe gebouw aanschouwen, dat daar aan de rechterzijde van dien weg is verrezen. Dat gebouw is het nieuwe Raad huis der Gemeente Schoten. Het bouwplan is ontworpen dooi den gemeentearchitect, den Heer Tuinman van Haarlem, en uitge voerd door de aannemers, de heeren Koning en de Lee, onder toezicht van den opzichter, den heer Tuin man Jr., zoon van den architect. Ook dit gebouw heeft, zooals zoovele andere, zijn historie. Niet alleen, dat het heel wat Voeten in de aarde had, alvorens de Raad van Schoten besloot tot het bouwen van een nieuw Raad huis over te gaan. Na eenige raads vergaderingen was men heter even- Wel nagenoeg algemeen over eens ge- Worden dat een nieuw gemeente huis noodig was. Maar de oppositie, die in Scho- tens raadzaal gevoerd werd, groe peerde zich vooral om de keuze uer plaats, waar 't raadhuis zou gebouwd worden. En het was vooral de oudste wethouder Theeuwe, die zich aan vankelijk tegen het nu uitgevoerde plan verzette. 't Was ook geen kleinigheid! Nu de bouwlust in een deel der ge meente, nl. in 't Schoterkwartier, steeds grooter wordt, moet nu uit 'toude dorp 't Gemeentehuis ver dwijuen en moet het oude Schoten geisoleerd worden ter wille dier vreemdelingen, die zich veeleer bij Haarlem rekenen dan bij Schoten, behalve wanneer belasting betaah moet worden Het zou onzinnig Wezen te beweren, dat er geen greintje billijkheid gelegen was in 't betoog van den oudsten wethou der Theeuwe. Met zeer veel recht kwam hij op voor de belangen van het oude Scholen, die hoe langer zoo meer door de stiefkinderen worden verdrongen. De heer Theeuwe wilde ten slotte de raadszaal behouden te Schoten en een secretarie latei, bouwen in 't Schoterkwartier. Maar ook daar waren vele ge gronde bezwaren inderdaad tegen in te brengen en de wethouder slaagde er dan ook niet in zijn ver langen door te drijven. Het oude raadhuis in 't dorp Schoten stond allereerst door de veranderingen, die de gemeente had ondergaan, op de verkeerde plaats en bovendien het gebouw was ook niet meer bruikbaar. Er staat nu een nieuw Raadhuis. En het oude zal worden ingericht voor veldwachterswoning, brand spuitenhuis, arrestantenlokaal en lijkenhuisje. Gistermorgen zijn we dat nieuwe Raadhuis gaan bezichtigen en geven er thans in ons blad een zoo ge trouw mogelijke beschrijving van. Het gebouw maakt bij den eersten oogopslag een prettigen indruk. Men krijgt zoo 't bewustzijn, dat daar een goed stuk werk is afgeleverd. Het is het eerste, dat de aanne mers Koning en de Lee onder ar chitectuur hebben uitgevoerd en het mag best als een reclamewerk aangemerkt worden. Het trasraam van 't gebouw be staat uit klinkers. Het is afgedekt met hardsteen. En daarboven is het geheele gebouw opgetrokken van de bekende boerenhardgrauwsteen. Een mooie klinker bestrating zal worden aangebracht, die 't gebouw verbindt met den Provincialen- straatweg, terwijl twee opritten rechts en links van 't gebouw eveneens de verbinding vormen en zeer ge makkelijk zullen wezen voor de aankomende en vertrekkende rij tuigen. Rechts en links van 't torenge deelte zullen ben tweetal bloemper ken den aanblik van 't gebouw zeker nog verfraaien. In het midden van den front gevel rijst het vierkante torenge deelte van den begauen grond als het ware vooruitspringend op. Het is egaal opgetrokken. In dit toren gedeelte is 't trappenhuis opgeno men. Dit wordt verlicht door een breed en circa 3x/2 M. hoog raam van doorschijnend gekleurd glas, in lood gevat, waarboven, in witte Bentheimersteen uitgevoerd, het Wa pen van Schoten en 't jaartal 1907, der stichting van 't gebouw. Boven dit raam wordt een wijzerplaat als nog aangebracht. In 't houten getimmerte van den toren zal de klok komen te hangen, die zoowel het half als het heel uur zal slaan. Op de spits van den toren haan met windwijzer, die met hun ver guldsel in 't zonlicht blikkeren. Links van het torengedeelte een trapjesgevel, afgedekt met de mooie witte Bentheimersteen, terwijl boven op den gevel in zittende houding een leeuwenfiguur rust, eveneens in Bentheimersteen uitgevoerd, welke figuur een schild omvat, waarop 't oude wapen der provincie N.Hol land. Rechts van 't torengedeelte be vindt zich de hoofdingang. Deze lijkt veel op een poort, uitgehouwen in een hardsteenenrots. Daarboven een eivormig raam met groen glas, in lood gevat, dat dient om 't voor portaal te verlichten en welk raam geheel wordt omgeven door de overal heerschendeBentheimersteen. De dubbele zware deuren van den hoofdingang dragen mooi be slag, zwart geverfd, dat aardig af steekt op het geoliede eikenhout. Boven dit gedeelte van den front gevel loopt het dak in gebogen lijnen tot spitsvorm- bijeen, waarop een bliksemafleider. Het dak heeft een bedekking van leisteen. De vele ramen met de in frissche, soms scherpe kleuren geverfde venstertjes geven aan het geheel een prettig aanzien. Aan den achtergevel een gelegen heid voor het opbergen der brand ladders. Daar bevindt zich ook een pers pomp, die 't water door persing brengt in een reservoir op den zolder, dat we straks zullen bespre ken. Achter 't raadhuis is ook een woning gebouwd, die reeds bewoond wordt door den veldwachter Kouwen- hoven, die met 't toezicht van 't Ge meentehuis tevens is belast. Gaan wij nu eens een kijkje nemen binnen om van de inrichting van 't interieur een beschrijving te geven. Maarde Secretarie is nog niet geopend, want eerst 20 dezer zal 't gebouw in gebruik worden genomen. Eu wanneer de Secretarie niet geopend is, is ook de hoofd ingang gesloten en kan men alleen 't gebouw binnen, langs de dienst gang aan de achterzijde van 't ge bouw. Zoo zijn ook wij gister morgen binnengekomen. Aan den achtergevel bevindt zich allereerst links het brandspuitenhuis. De tweede deur geeft toegang tot de „dienstgang", overal beneden een frissche mozaïekvloer met donkeren rand afgezet. In deze dienstgang links een 2-tal cellen voor arrestanten. Die cellen zijn zoo gemaakt, dat Ie beruchte in- en uitbreker Walther er gerust in opgeborgen kan worden zonder gevaar voor"!ontsnapping. Zeer stevige tralieramen en dikke deuren met zware sloten en grendels. De deuren voor alle appartemen ten zijn heel modern uitgevoerd, mooi bewerkt en in het bovenge deelte kleine kokette ruitjes, die men overal verder in 't geheele gebouw zal ontmoeten. Een®'dergelijke deur openend, komen we van de dienst gang in de vestibule, een breede ruimte. De deuren, in de frissche kleuren lichtgeel en groen, dragen in het midden met groote duidelijke letters de namen der kamers en bureaux voor welke afdeeling of voor welk doel zij bestemd zijn. Deze vestibule maakt een prettigen en tevens grootschen indruk. Direct links komen wij in de Politiekamer. 1 'e vloeren zijn overal van vuren hout, behalve in deAlgemeene Secre tarie, de Raadzaal en de] boven- vestibule. Daar is de vloer van geolied Amerikaansch green. In alle kamers vindt men manil- lakleeden, ook de loopers zijn in manillakleur. De stoffeering ge schiedt door de firma J. Pander van Haarlem. In deze kamer, luch tig en frisch, is alleen onder de ramen lambrizeering aangebracht. Naast de dienstgang aan de an dere zijde bevindt zich de kamer voor den Gemeenteontvanger. Daar komt nog een hekje met loket en ijzerdraadversperring met 't oog op het te verwachten publiek. Het overtollige licht uit de twee raamdeurtjes wordt getemperd door een stel blauw lancaster rolgordijnen, terwijl een lichtgrijs behang dit ver trek tot een zeer stemmig bureau maakt. Een brandstoffenhok scheidt dit kantoor van den Gemeenteontvan ger van't bureau Algemeene zaken. Hier langs den wand een 5 tal aan elkaar getimmerde ruime kasten voor die archiefstukken, welke dik wijls gebruikt moeten worden. Alle afgesloten door evenveel deuren, die in maat en stijl zijn uitgevoerd zooals alle andere deuren in dit gebouw. De kokette ruitjes zijn hier evenwel van groen glas. Naast deze kasten een brandkluis voor de bevolkingsdeelen en an dere gewichtige stukken. Wij mer ken op, dat in de kamer „Burgerlijke Stand" boven, nog eeo aparte brand kast zal komen te staan voor andere boeken en stukken, den Buigerlijken Stand betreffende. Op dit bureau is langs de wanden f>cn '-ontfn lambrizeeringf aange bracht, terwijl een hekwerk de ruim te voor 't publiek afbakent. In alle kamers is voor geregelde ventilatie op uitnemende wijze ge zorgd. Tusschen de balklagen overal roosters, die direct door de gevels correspondentie hebben met de bui tenlucht. Naast „Algemeene Zaken" de „Kamer van bevolking". Daarnaast één trede omlaag in 't torenvak een ruimte met frisch crêmetegelwerk met lichtgroene randen afgezet. Hier bevindt zich een waschgelegenheid. Een aparte deur geeft weer toegang tot de W. C. met closetinrichting. Deze W. C., gelegen onder 't trap bordes, wordt verlicht door een 3-tal raampjes, waarin gekleurd ondoor schijnend glas, in lood gevat, die in den voorgevel uitkomen. De closet inrichting is van het nieuwe systeem „Invictes." We gaan nu naar boven. De trap heeft nette, doch hoogst eenvoudig bewerkte leuningen. Deze, alsmede de trap, zijn van eikenhout. Een manillalooper bedekt de treden. Op 't trapbordes bemerken wij hot hooge raam met gekleurd doorschij nend glas, dat wij straks reeds buiten bij do bespreking van 't torenvak opmerkten.Dit raam geeft niet alleen 't licht voor de trap, doch vooral ook voor de geheele vestibule. Langs de trap en de boven ves tibule een lambrizeering van imita tiemarmer, bet z.g. „stuck." De vloer van de bovenvestibule wordt door een breede manillalooper be dekt. Direct links naast de trap betre den we de Raadszaal de opschrif ten op de deuren wijzen ons weer den weg. Deze Raadszaal is wel het neusje van den zalm. Deze heele zaal is in een stijl uitgevoerd, die nergens verbroken wordt. Boven de mooie lambrizeering met vakwerk een gestreept behang, eindigend in een breed bewerkt vlies. Het geheel verhoogt het stemmige in deze raadszaal. Langs de ramen hangen zware rideaux neer in brons- kleur, die met lichte randen zijn afgezet. In den schoorsteen zijn imitatie ouderwetsche tegels aange bracht. De consols zijn van Bent heimersteen, terwijl de lijst van ge vernist eikenhout is. Ook hier wordt de plaats der publieke tribune weer door een hekwerk aangegeven. De zolder bestaat uit kraalschroot bewerkte planken met moer- en kinderbal ken. De moerbalken weer rusten op zware balkstukken of consols. De heele raadszaal is in de matte kleuren uitgevoerd, dat zeker het stemmige niet weinig verhoogt. De zetels zijn van oud eikenhout met zwart doflederen zittingen en rugleuningen. De zetel van den voorzitter draagt bovendien het ge beeldhouwde wapen der Gemeente. De rechter ramen in deze zaal bieden over groene weiden, waar 't vee rustig graast, een prachtig vergezicht op den zilverstroom van 't Spaarne en daarachter op het zich schilderachtig afteekenend Spaarndam. Door de frontramen ziet men op den straatweg. Naast de raadszaaldeur een on diepe gang, die door een deur weer toegang geeft tot de publieke tribune der raadszaal. Nu komen we aan de „Kamer opzichter", die precies is ingericht als beneden de ontvan gerskamer. Daarnaast weer een W. C., deze alleen voor den burgemeester en de raadsleden bestemd. Hier weer clo setinrichting met waschgelegenheid en crème tegelwerk. In alle kamers en op alle verdere plaatsen zijn leidingen aangelegd, zoodat op gasverlichting is gere kend. Naast de besproken kamer de „Burgerlijke Stand". Deze is ook de wachtkamer voor 't publiek, dat den burgemeester moet spreken. Hier zal een volontair zitting komen nemen om de zaken, de B. St. betreffende, in orde te brengen. Deze kamer heeft door een deur direct "verbinding met de Burge meesterskamer, welke ook direct van de bovenvestibule bereikt kan wor den, De vloer der burgemeesters kamer is bedekt met linoleum (imitatieparketvloer). We merken er hetzelfde behang op als in de raadszaal. Alleen het vlies is iets anders. Ook hior we^ voor de ramen dezelfde zware bronzen rideaux. In het midden der kamer een chique, zeer modern bureau minislre met bureaustoel en verder in de kamer 4 stijlstoeltjes. De bureaustoel bevindt zich op een breed axminster vloerkleed. Aan den schoorsteen een Bentheimer lateyst.uk en consols. Verder is deze schoorsteen in gele, Goudsche steentjes uitgevoerd, ter wijl wij ook hier weer een zelfde eiken geverniste lijst bemerken. Onder de ramen lambrizeering. Naast de burgemeesterskamer een kleerkast voor den burgemeester onder de trap, die naar den zolder leidt. Een deur van de bovenvestibule geeft toegang tot deze zoldertrap; die eikenhout is geschilderd. Hjj wordt verlicht door raampjes met ondoorzichtig glas in lood, uitk^. SCHE COMMIT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) „130 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,65 Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels f°-60 (contant) f0.50 Elke regel meer0-10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie 4 contant. IV. Een gemeentebestuur dat kermis houdt. Aankondigen asje blieft I Mijn barbiersjongen en zijn kermisweek. Een na- kerinis in de Vereeniging en een seizoen dat voor de deur staat. Nieuwe actie en de Roomsche krant. In een nieuw huis en met nieuwe men- schen. Raadsels in de krant en in de bouwkunst. Ver nieuwingen die verbeteringen zijn. Een oude vriend, die opduikt. DV zullen niet veel steden in ops lieve vaderland zijn, waar het gemeentebestuur óókkennis houdt zooals hier in Haarlem! Hè, zegt nu de een of andere lezer, kermis houden?. Maar ik heb den burgemeester niet bij Tewe gezien, en den secretaris niet bij Consael. Nu ja, de een of ander mag eens 'n avondje in de Kroon of in den Schouwburg hebben gezeten, en zich slap gelachen hebben (sit ven ia verbo, waarde lezers, dat Wil zeggenhoud me die uitdrukking ten goede) om 't leuke blijspel Huzaren- koorts of 'n andere klucht, maar dat is nu toch nog geen „kermis houden"! En in elk geval is zoo één raadslid toch geen gemeente-bestuur,dat kermis houdt.... Zoo draaft allicht de een of ander door, als hp den aanhef van dit Zaterdagavond praatje leest. En toch houd ik ht vol! Ik liep myn lezers zullen me die persoonlijke herinnering wel even laten vertellen ik liep Maandag om'n infor matie naar 't Stadhuis. Heel gaarne zou ik die informatie hebben gehad, en ik haastte me wat ik kon. Maar jawel! 't Stadhuis was dicht, of liever, niet het het Stadhuis, maar de bureaux, 't Is ker mis, meneer, zei me op mijn eerste vraag oen van de werklui die er rondliep, 't is kermis, meneerNu, dat dacht ik al een overbodige mededeeling te zijn, want dat kon je aaar op de Groote Markt secuur ruiken en hooren! Maar toen legde de goeie man het me uit: op den laatsten Maan dag van de kermis houdt het gemeente bestuur méé kermis! Dan worden de bu reaux gesloten, van 's morgens vroeg af, en de gemeentezaken gaan niet door! Mooi zoo, dacht ik! En de man, die eenmaal op z'n praatstoel zat, vertelde me verder, dat vroeger 't stadhuis sloot op den Goeden Vrijdag, als 'n erkend- Christelijke feestdag, maar dat nu daar voor was genomende Kermis- Maandag. Ik kon het niet helpen, maar als 't waar is wat de man me vertelde, dan vind ik de ruil toch niet erg waardig! Meer wil ik er maar niet van zeggen, en ik wil ook niet ingaan op wat ik zoo bier en daar hoorde vertellen over die kermis-viering van ons gemeentebestuur, maar wèl wil ik er even over klagen, dat zoo'n sluiting van de bureaux dan niet behoorlijk in de couranten is bekend gemaaktAlthans, in onze Nieuwe Haar lemsche heb ik er geen letter over gelezen. En de Katholieken bestaan dan toch óók in Haarlem! Enfin, ik zal nu daar maar niet verder op ingaan, evenmin als ik nog wat te zeggen heb over de Maandagavond over leden kermis. De mensclien hadden er genoeg van, dat kon je zien! M'n bar biersjongen, dien ik al eens meer in deze praatjes sprekend heb ingevoerd, zeide dat-ie 't geen drie dagen meer vol gehouden zou hebben, wat ik best begrijp daar 'n heelen dag inzeepen, tot 's avonds toe, en vervolgens 'n halven nacht draaien en poffertjes eten, geen werk is om langer dan een week achter elkaar te doen! Intusschenal is de kermis voorbij, daar is toch één kermis-specialiteit gebleven, en van dezen heeft het publiek nog ldng niet genoeg gekregen naar het schijnt Dat is de bioscoop van Alberts frères, die nu in „de Vereeniging" voorstellingen geeft. Ik hoorde al van een paar kennissen dat ze voor een uitverkochte zaal kwamen, en toch gaan er heel wat menschen in die zaal Ja, Alberts Frères hebben een goede reputatie in Haarlem, en die gun ik ze graag. Want ze doen alles om die te houden, en dan is het toch ook geen wonder, dat ons Haarlemsche publiek, dat z'n gunstelingen heeft, hen trou komt bezoeken! Ze hebben wat mei noemt „d(n loop", en de heeren Albert profiteeren daar op handige wijze van door in de zaal van de „Vereeniging" zoo'n soort van na-Kermis te organiseeren Ze hebben gelijk! Want nu is het tijd van stilte vóór den winter, nu het schouwburgseizoen nog niet geopend is en dn zomer (of wat we dan van 't jaar als surrogaat daarvan hebben gehad) alweer zoo goed als voorbij is. Van 'tschouwburgseizoengespi'oken, mag ik hier nu wel even de aandacht vestigen op de nieuwe beschildering van het ge zellige schouwburgzaaltje aan den Jans- weg. Onze krant gaf daarvan eenige dagen geleden een uitvoerige beschrijving, en ik ben er zeker van dat zij, die zoo eens 'n keertje in den Schouwburg komen, met heel veel genoegen de fraaie hernieuwing die de zaal heeft ondergaan, zullen op merken De beschildering is naar ik ver nam, bijna voltooid en zal zeker voor het .seizoen in vollen gang gaat, geheel ge reed zijn. Trouwens, die tijd van het „sei zoen" is zoo ver niet meerna de kermis kan je de dagen zien korten, zoo zegt men algemeen, en de gure herfst- en regenvlagen schijnen in de laatste dagen wel secuur begonnen te zijn! Nu komt de tijd van de vereenigingen weet aan, en van vergaderingen, en van onze ontwa kende actie. Van allerlei plannen onnder onze Room- sche vereenigingsmannen heb ik al gehoord doch ik ben niet gerechtigd om die nu al publiek te maken. Maar zooveel is wel zeker, dat we dezen winter met goeden moed een flinke katholieke actie zullen tegemoet gaan, en ik hoop dat de N i e u- we Haarlemse he zich op dit punt niet onbetuigd zal laten en onder hare nieuwe leiding een werkzaam aandeel nemen zal in die opleving van Roomsche zaken en katholieke beweging! Dat kan nu met recht dunkt me nu het kapitale huis, dat de Nieuwe Haarlemse he betrokken heeft aan de Kinderhuisvest, een beeld mag heeten van de degelijke wijze waarop de zaak is aangepakt in de laatste weken Ik heb met de welwillende toestem- mug der Redactie eens een kijkje ge- luinon in de nieuwe fiibriek.JEigenlijk nog een beetje te vroeg, want je viel er nog over de schilders, stukadoors, ine- ■haniciens, monteurs, en van klaar ',ijn was nog wel geen sprake. Maar 'n dgemeen idéé van de nieuwe, degelijke nriehting heb ik toch al gekregen en mwillekenrig is men dan geneigd om uit te roepen: wat een kolossale verandering -n verbetering sinds*weinige weken! 't [s nauwelijks zes weken geleden, dat Haarlem in opschudding kwam door zekere droeve gebeurtenissen, die ik nu hier niet verder behoef te memoreeren, en die onze Roomsche krant opeens overal deden bespreken. En nuin plaats van een nauw, hokkerig en ongeriefelijk ingericht huis een royaal fabrieksgebouw op de!meest gunstige wijze gelegen aan breede verkeerswegen, vlak bij het cen trum der stad.., wat wil men nog meer? Wanneer nu ovér 'n tien of twaalf dagen, naar ik van de Redactie hoorde, de heele zaak gereed is, als de machines zijn gemon teerd, de electrische drijfkracht geheel geïnstalleerd is, dan gaat het bedrijf een toekomst tegemoet die alle goede ver wachtingen eere moet aandoen. En dan kunnen wij. Katholieke Haar lemmers, met voldoening bogen op onze Haarlemsche Roomsche krant, die in een haar waardige inrichting, op de hoogte van den tijd staande, verschijnen zal! Op de hoogte van den tijd... ja, die moderne vooruitgang spreekt zich toch maar overal uit: in het kranten vak niet het minstSteeds meer en steeds beter, dat is de leuze! En daarom heb ik ook met zooveel genoegen gezien, dat bij onze courant tegenwoordig des Zondags n Zondagsblad wordt gevoegd, waarin we behalve ook allerlei uitspanningslectuur, nog bijdragen voor onze vrouwen en voor onze kinderen vindenM'n jongens zijn dol op die raadseltjes en opgaven, en ze vragen al Zaterdagsmiddags telkensis de Nieuwe Haarlemsche er nog niet, pa? Zie je, daar moet het heen in Haarlem, dat zelfs de jeugd naar de krant gaat vragen! Van raadseltjes gesproken, ik neb m n jongens, die zoo langzamerhand op den lecftpd komen dat ze op school aan „dier kunde" gaan doen (in zijn tijd hoorde je daar niet van, maar tegenwoordig leeren ze van alles!) eens gevraagd, of ze weten wat voor dieren daar aan ons Postkantoor staan te gapen naar de brieven, die wij Haarlemmers ter post brengen. Foei, wat 'n wansmaak, die allerzon derlingst uitgetrokken muilen, die van 'n leeuw (want m'n oudste jongen houdt 't voor leeuwen!) een brievenbus moeten maken! Anders let je daar zoo niet op, maar nu ik van de week in onze Courant las van de verbouwing die het loket voor postwissels had ondergaan, nu stapte ik eens naar 't Postkantoor en viel m'n oog vanzelf op die architectonisch-dierkundige wangedrochten, die buiten de gelegenheid geven om brieven te posten! Wie die dieren heeft uitgevonden Neen, dan heb ik met meer genoegen gekeken naar de uitstekende verandering die binnen in het gebouw z'n beslag heeft gekregen en die onze Redactie met zeer veel recht een uiterst practische verbetering heeft ge noemd! Wie heeft niet voor dat ééne loketje in den hoek staan wa&kten tot de ijverige ambtenaren daarbinnen de heele rij van menschen, die postzegels wen- schen, geholpen hadDan stonden de kooplustigen op een verwarden hoop saam gedrongen, en van orde en geregeld aan de beurt komen, was geen sprake. Dat zal nu anders worden, nu rechts van den ingang het vroegere lokaal voor postwis sels zoo practisch is verbouwd geworden en de postzegeltjes daarin zullen worden verkrijgbaar gesteld Als er nu tegelijk eens wat op kon wor den gevonden, om dien anderen zotten toestand te verbeteren, dat een fietsrijder om een postzegel van een cent te koopen, zoo goed als gedwongen is een twee-en- een-halve centstuk te offeren aan den bewaarder, die de binnen-streng-verboden fietsen buiten vasthoudt! In onzen tijd, waarin ieder fietst, is het toch kolossale nonsens, dat in een modern-ingericht Eostkantoor een hal voor rijwielen ont- reekt! Zulke dingen vergeten de bouw meesters van nieuwe werken naar het schijnt nogal eens: we zijn hier in Haar lem de eenigen niet, die zulk een ongerief hebbenHopen we, dat by den bouw van het nieuwe station, dat langzamerhand zyn voltooiing nadert, zulke onaangename ver rassingen en ontdekkingen van gemis aan noodzakelijke lokalen zich niet zullen voor doen! Met belangstelling las ik in onze Courant, dat een gedeelte van de nieuwe Eerrons, die men aan de stadszijde van et nieuwe station gemaakt heeft, bestemd is voor den treinendienst der lijn door de Haarlemmermeer, als die gereed is Hoe lang zou dat nog d uren"? Als die lijn evenwel gereed is, is Haarlem met recht een knooppunt van allerlei spoor wegen geworden, en we mogen hopen, dat die samenvloeiing van zooveel ver keerswegen, vooral uit het zuidoosten, waarmede de verbinding op het oogen- blik treurig is, nieuwen bloei zal aan brengen aan onzen handel- en w.nkelstand vooral. Al zal dan de oude omnibus die we geregeld op de Kaasmarkt zien staan, het moeten afleggen voor een moderner vervoermiddel, de Meer zelve en onze stad zullen er bij winnen, dat is zeker! En nu wilde ik juist een streep zetten onder m'n geschrijf, dat van de week al weer lang genoeg is, toen m'n vrouw, die tegenwoordig wat grootsch is dat haar man óók al „in de krant schrijft", me zeide: heb je wel gedacht om Fokkie Om de waarheid te zeggen, die is me heelemaal door 't hoofd gegaan. Maar ik wil dit praatje nu toch .niet sluiten zonder even te vertellen, dat ik me met gelaien- heid aan Fokkie's critiek zal onderwer pen Ik ken 'm heel goed, en weet dat hij 't goed meent met de Nieuwe Haar lemsche en met mij. En ik voor mij ben altijd een vriend geweest van critiek, die noodig is om het leven erin, en de be langstelling gaande te houdeq. ,,6oo, d&érom ben je zeker nog al eens in de contramine", zei m'n vrouw, t0.el\. dagen deze stelling eens verdedigde by een van onze huiselijke bespreking. Maai d4t ie toch niet zoo heelemaal waar, wat blief, waarde lezers 17 Augustus 1907.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1