BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. ïend in 't torenvak van den rontgevel. Op den zolder,hel verlicht oor de vele raampjes de reservoir- iak. De perspomp beneden, waarvan rij zoo straks spraken, pompt een .500 L. water in dezen reservoir- >ak, die de fonteintjes en closetten ran water voorziet. Op den zolder vorden opgeborgen die archiefstuk- ten, welke niet dagelijks gebruikt worden. Hier komt in 't torenvak 't uur werk voor de klok te hangen. Langs jen smal laddertje komt men van hier in den houten toren, waarin de klok straks lustig zal beieren. Men heeft van deze plaats een verrukkelijk gezicht op de duinen, waartegen de donkere bosschen en lichte woningen zich zoo zeldzaam schoon afteekenen, als zaten we midden in Zwitserland. Wanneer we nu nog vermelden, dat beneden een stel dubbele tochtdeuren 't voorportaal van den hoofdingang scheiden van de benedenvestibule, dan hebben wij aan onze taak om n.l een beschrijving van dit nieuwe Gemeentehuis te geven, voldaan. Het is een prachtig gebouw, dat architect en aannemers tot groote eer strekt. Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe het toch mogelijk is een dergelijk gebouw met veldwachters woning uit te voeren voor een be drag van slechts f 14000. De gemeente Schoten met dit mooie Raadhuis van harte proficiat Algemeen Overzicht. De vorstenbijeenkomsten van deze week zijn de hoofdschotel van alle nabetrachtingen, waarop de bladen hun lezers vergasten, En dus doen wij er ook maar aan mee. Over Wilhelmshöhe echter lezen we niet veel. De Duitsche bladen zeggen zoo ongeveer iü hoofdzaak, ^at zij blij zijn met het feit van het bezoek reeds: het „hoe" laten ze buiten beschouwing. Met andere woorden: de Engel- sche koning is er geweest, dus de vriendschappelijke verhouding zal nu wel komen, In Engeland hecht men echter al zeer weinig gewicht aan het be zoek! De meeste bladen doen op merken, dat het eigenlijk niet wel anders kon, en dat koning Edward dan toch ook heeft gedaan wat hij vermocht om de groote politieke beteekenis aan den tocht naar Wil helmshöhe te ontnemen. Zoo tracht vooral de „Times", Londen's grootste krant, in ieder opzicht de waarde van de vorstelijke ontmoeting te verkleinenhet blad spreekt van „een paar uren met Keizer Wilhelm", merkt op, dat verleden jaar tusschen oom en neef dergelijke groeten gewisseld zijn en vat die op als een streelend blijk van aangename persoonlijke betrek kingen. Wie evenwel aan dit of aan 't komende wederbezoek politiek ge wicht hecht of op een „entente" tusschen de beide landen doelt, verraadt volgens de „Times" zijn gebrekkige kennis van den tegen- woordigen staat der Europeesche Zaken I En na erkend te hebben, dat de verzoeningsgezinde geest, welke zich in de internationale betrek kingen begint te doen gelden, ver sterkt kan worden, zegt ze, dat de eenige soort van overeenkomst, die tusschen Engeland en Duitschland kan bestaan, het aannemen von een vriendelij keu toon tegen dit land en zijn Vorst zal zijn. Na deze korte en zwakke lofrede volgt dan verder oen lange, zeer lange, scherpe critiek van Duitsch- lands anti-vredelievende houding ter Haagsche Conferentie I Als de „Times" de meening weer geeft der Engelsche natie, dan be- teekent de ontmoeting in Wilhelms höhe waarlijk niet veell We mogen echter daarbij niet verzwijgen, dat andere bladen meer den nadruk leggen op het kostelijke karakter van het bezoek en er wel degelijk een vooruitgang der vrede idee uit destilleeren. Algemeen van méér beteekenis acht men de ontmoeting te Ischl Daar is een officieel stuk over verschenen. Na de conferentie tusschen sir Charles HardiDge en baron van Aehrenthal is namens laatstge noemde aan de vertegenwoordigers der pers het volgende communiqué verstrekt „De ontmoeting te Ischl, die ge heel in harmonie was met de ge voelens van innige vriendschap tusschen de beide machtige heer- schers, Koning Edward en Keizer Frans Jozef, gaf den Engelschen vasten onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, sir Charles Hardinge, gelegenheid met den leider der buitenlandsche aange legenheden der Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie, baron von Aehrenthal, zijn vroegeren collega te St. Petersburg, samen te komen. In dat onderhoud, waarbij alle ac- tueele politieke vraagstukken ter sprake kwamen, constateerden Har dinge en baron von Aehrenthal met voldoening den voortduur der reeds zoo lang bestaande traditio- neele vriendschap tusschen Enge land en Oostenrijk-HoDgarije. Wat in 't bijzonder het Macedonische vraagstuk aangaat, werd erkend, dat de door de entente-mogendhe- den in de Macedonische wilajets voorgestelde en door andere mogend heden ondersteunde hervormings maatregelen in volle overeenstem ming zijn met de jongste verkla ringen van het Engelsche Kabinet. De gelijkheid \an inzichten kwam ook uit bij de kwestie nopens de bij de Porte in te dienen voorstellen en bij de kwestie van de beoor deeling van en het optreden tegen over 't revolutionaire Macedonische benden wezen. Daar de houding der andere groote mogendheden met de resultaten van de gedachtenwisse ling tusschen Hardinge en von Aehrenthal harmonieert, mag men goede verwachtingen koesteren om trent de resultaten van de onbaat zuchtige bemoeiingen, om den toe stand in Macedonië duurzaam te verbeteren." Uit deze officieele verklaring blijk, dat de politiek wel degelijk is behandeld te Ischel, en merkwaar dig is het, dat ofschoon van Biilow en andere staatslieden van weers zijden aanwezig waren, over de ontmoeting met keizer Wilhelm geen enkel woord door de Duitsche politici noch door de Engelsche ministers is gepubliceerd! Als slotsom van dit alles mogen we dan ook gerust samenvatten, dat koning Edward aan de ontmoeting te Ischl bij voorkeur meer gewicht heeft willen doen toekennen, dan aan die te Wihelmshöhe. En dan, dat de Engelsche koning weer eens voor de zooveelste maal bewezen heeft, dat het zwartepunt van de Europeesche politiek door zijn persoonlijk toedoen geheel van Duitschland en Duitschland's keizer is afgewenteld, en op den persoon van Edward VII is neergekomen I Over Marokko luiden de be richten treurig. De Franschen hebben er hard werk, dat schreven wej gisteren al. En generaal Drude zal een heele toer hebben om'jhet in Casablanca te houden! Daar komt^ nujjvolgensjdelaatste mededeelingen nog bij, dat de Fran schen met de Spanjaarden onder elkaar ruzie hebben Een aantal Spaansche soldaten zijn te Casablanca ontscheept zon der dat den Franschen generaal ken nis was gegeven van hunne aan komst. Den volgenden dag had deze een samenkomst met den Spaanschen commandant Santa Olalla, die ver klaarde, dat hij met zijne troepen gekomen was voor de installatie van de Fransch-Spaansche politie, zooals dat was bepaald bij de akte van Algeciras en dat zijn werkkring niet verder reikte dan tot de muren van de stadl Nu acht men in Frankrijk deze opvatting in lijnrechten strijd met de bepalingen van genoemde akte, waar juist aan Spanje de verzekering van de veiligheid buiten de stad wordt opgedragen. Daar komt nog bij, dat nadat de Spanjaarden een halven dag in de stad waren, reeds allerlei klachten over hen bij het Fransche consulaat binnenkwamen 't Is er dus zelfs onder de regee- rende partijen allesbehalve couleur de rose I En voegt men daar nu nog bij, dat de Mooren steedsmeer opdringen en Casablanca reeds van de landzijde geheel hebben afgesloten, dan begint men zich toch af te vragen, waar het heen moet in dat Marokko? Een zaak, die een poosje geslui merd heeft, wordt weer wakkerde verhouding tusschen J a p a n en de Vereenigde Staten. Door een daad namelijk die vrij onverwachts is gekomen. De Amerikaansche regeering, die een overhrenging der Atlantische vloot naar den Stillen Oceaan zoo stilletjes mogelijk, doch vastberaden, wenscht door te zetten, heeft nu, als om 't punt in kwestie eens te peilen, het eskader der Filippijnen naar Japan gezonden! De schepen zijn al weg, en som migen zullen vandaag of morgen in Japan zijn aangekomen. De instructies voor het es kader leden een weinig aan besluite loosheid. Eerst zouden de schepen via Japan naar de kust van den Stillen Oceaan terugkeeren, daarna werd dit bevel herroepeD, en ten slotte weer hernieuwd. De officieren waren tamelijk verwonderd over al dit gedraai, maar zij zijn van meeniug, dat het bezoek ten doel heeft het zenden van oorlogsschepen naar den Stillen Oceaan |te compenseeren door deze vriendelijkheid en dit vertrouwen op Japan's vriendschap. Desniettegenstaande zijn er onder de officieren, die het verstandige van een bezoek aan Japan, op d:t oogenblik, in twijfel trekken, waarbij zij als roden opgeven de mogelijk heid van een incident, in den geest vau de „Maine"-zaak. De kooplieden van Manilla be treuren het tevens, dat de stad nu onbeschermd is, behalve door de monitors, kleine kruisers en torpe dobooten. We zullen er wel gauw meer van hooren Koninklijk bezoek aan Zaandam* Volgens te Zaandam loopende geruchten, denkt men ernstig erover H. M. de Koningin uit te noodigen, indien H. M. gevolg geeft aan Haar voornemen om Zaandam met een bezoek te vereeren, daarvoor een dag in den zomer aan te wijzen en de regeling van den dag zoo danig te willen maken, dat H. M. des avonds nog te Zaandam is. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 16 September benoemd tot adjunct commies bij de Rijks verzekeringsbank, mr. J. Rh. Ch. van den Burgh, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam is bevorderd tot referendaris bij de Rijksverzekeringsbank J. J. L. Pieters, thans hoofdcommies, en is verlof verleend aan den minister van financiën, mr. Th. H. de Mees ter, wonende te 's Gravenhage, tot het aannemen van het grootkruis der Orde van den Vei losser, hem door Z. M. den Koning van Grie kenland geschonken Diocesaan-Katholiekendag voor het Bisdom Haarlem Op initiatief van het Uitvoerend Comité van den in October 1906 te Delft gehouden Katholiekendag, vergaderden op 15 Augustus jl. te 's Gravenhage een aantal heeren uit verschillende plaatsen van het Bis dom Haarlem, ten einde te komen tot eene vaste regeling voor even tueel later in dat diocees te houden Katholiekendagen. Een reglement werd vastgesteld, dat vooraf de goed keuring van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem had verkregen. Hierop werd overgegaan tot de verkiezing van een Hoofdbestuur, dat zal overwegen, waar en wanneer de volgende Katholiekendag zal worden gehouden. In dit Hoofdbe stuur werden de volgende heeren gekozen (de namen zijn in alpha- betische volgorde geplaatst Mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, Leiden. P. Bos, ltd der Staten van Noord- Holland, te Hoorn. W. C. de Crane, te Zicrikzee. A. J. A. Gil issen, te Rotterdam. L. Hageraats, Rector aan' het R. K. Weeshuis te 's-Gravenhage. W. B. G. Molkenboer, te Am sterdam, W. Passtoors, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's- Graveuhage. Mr. J. N. J. E. Thijssen, lid der Staten van Noord-Holland, te Haar lem. De Noordzeekanaalwsrken. Het sloopingswerk van de oude Hembrug vordert met rassche schre den. Het wekt verbazing in welk een korten tijd de draaibrug en de beide vaste gedeelten zijn verdwe nen. In het begin der vorige maand is het sloopen aangevangen en thans is er van de oude brug niets meer te bespeuren. De pijlers van de draaibrug verdwijnen dagelijks meer en meer door de vernielende uit werking der dynamietladingen. Onderwijl men bezig is met het sloopen aan de oude Hembrug, worden langs de kanaaloevers de palen en kabels aangebracht voor de electri8che verlichting van het Noordzeekanaal en worden de oevers met bazaltsteenen beschoeid. De uitdieping van het kanaal van af de Minervahaven tot aan de Hembrug is reeds voor het grootste gedeelte geschied. Tot deze uitvoeringswerken behoort mede het aanleggen van een nieuwen wal aan de Oostzijde van zijkanaal G. bij -Ie invaart. Deze nieuwe wal nu is reeds aangelegd. Twee eleva- teurs brengen thans de uitgebag gerde specie verkregen van de uitdieping achter dezen nieuwen wal, waardoor een groot gedeelte droog gelegd en in weiland 1 er- schapen wordt. 't Is thans aan de Hembrug een en al bedrijvigheid. (Tijd.) Politiebond. Te Zaandam heeft gisteren de 44ste vergadering plaats gehad der provinciale afdeeling Noord-Holland van den Algemeenen Nederland- schen Politiebond. De vergadering werd geopend en geleid door den heer H. J. C. van Leeuwen, oud-inspecteur |van politie te Hilversum. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer A. Locerse te Bloemendaal, bleek dat het ledental met 5 vermeerderde en thans bedraagt 805. Gemengde Berichten. Een ga'g opgeruimd.In den bekenden toren te Ransdorp over het IJ was nog steeds de galg, voor eeuwen daar gebruikt bij de voltrekking der doodstraf. De Raad besloot dit werktuig af te staan aan Edam's museum. Ontgroening. Een Ja- vaansch knaapje was eenige dagen geleden op een particulier schooltje te Jogja geplaatst. Zijn kameraden daar meenden, dat de nieuwe leer ling, alvorens tot de hunne gerekend te kunnen worden eerst behoorlijk moest werden „ontgroend." De nieuweling werd op den grond geworpen en vijf joDgens gingen op hem zitten en sloegen er flink op los. Zoo althans meent men dat de zaak zich heeft toegedragen, want het ventje heeft na zijn „ont groening" niet meer kunnen praten. Toen hjj thuis kwam, vertelt „Midden-Java," voelde hij zich erg ongesteld, kreeg den volgenden dag zware koortsjn, en daags daarna de klem. Na vitr dagen ondraaglijke pijnen te hebben uitgestaan, is hij overleden. (Javabode.) Een veteraan. Woensdag 21 Augustus viert de heer Th. J. Schrader, cud-adjunct-directeur en hoofdonderwijzer van het R. Opv. gesticht te Alkmaar, zijn gouden jubilee als directeur van het St. Laurentius Zangkoor, aldaar Hoewel reeds bijna 86 jaar, zijn bij hem de gewone gebreken den ouden dag eigen, niet merkb: ar en vervult hij zijn functie nog met grooten ijver en stiptheid. Isalberti als menschen redder. Isalberti, do beroemde tenor, heeft naar iemand uit zijn naaste omgeving meedeelt een meuschenleven gered. Hij was uitgenoodigd bij eene adellijke familie te komen zingen, in een Geldersch plaatsje. En de hooge gast werd per auto van den trein gehaaid. Daar gebeurde echter bij eene kromming van den weg een ongeval. Een jongen, die voor de auto plots wilde uitwijken, viel in 't water. Dadelijk stond het voer tuig stil en vóór men eigenlijk wist wat er gebeurde, was Isalberti in het water gesprongen om den knaap te redden. Wat hem ook gelukt is. Dienzelfden avond heeft hij naar men nog verder meedeelt. pracht gezongen. En zijn helden daad heeft voor den tenor gelukkig geen nadeelige gevolgen gehad. Onprettige reis. Met den trein, die 1.02 uur van Gorin- chem vertrekt, wilde gisteren nog een jougmensch mede, toen die trein reeds in beweging was. Hij sprong op de treeplank, doch kon de coupé niet meer binnenkomen. In een hachelijke positie op de smalle plank heeft hij de reis mee gemaakt tot het station Giessen Nieuwkerk, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt door een conducteur. Eengeheimzinniggeval. Eenige dagen geleden zond de heer O. van den Amsteldijk te Amster dam een pakje, inhoudende f800 aan bankbiljetten, aan den heer S., lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. De kruier, die met de bezorging belast was, kwam met de boodschap bij srij n patroon terug, dat hij het pakje op onverklaarbare wijze verloren had, vermoedelijk op de Weteringschans. Intusschen meldde ziph gisteren iemand bij de politie aan, die mededeelde een pakje gevonden te hebben, dat ge heel beantwoordde aan het vermiste en waarop ook het adres van den heer S. was opgeschreven. De vin der zou, volgens zijne mededeelin gen, geen tijd hebben gehad het pakje persoonlijk bij den heer S. te bezorgen en had het daarom aan een hem onbekenden jongen, die daar toevallig passeerde, overgege ven met het verzoek het pakje aan het opgegeven adres te bezorgen. De jongen heeft het pakje niet be zorgd en het groote raadsel, hetwelk de recherche thans heeft op te los sen, is dit: Bestaat de onbekende jongen al of niet? Zoo hij inder daad bestaat, waar bleef hij met de bankbiljetten, en zoo bij even- tueel slechts in de verbeelding van den eerlijken vinder bestaat, in wiens bezit bevinden de bankbiljet ten zich dan? Nog vlug ter been. De 82-jarige A. Boll, gepensionneerd post-beambte te Genderen, deed deze week nog een fietstocht door 't Land van Altena, over een afstand van ongeveer 10 uur. Veertien dagen geleden bracht hij zijn dochter te Utrecht, eveneens per fiiets, een bezoek. Dood gevallen. Toen de heer R. te Amsterdam een wande ling zou doen, gleed hij op de trappen zijner woning uit en viel van de eerste étage Hij was onmid dellijk dood. Zijn dochter, die elders logeerde, werd telegrafisch van dit treurig geval in kennis gesteld. Het auto-ongeluk te Den Haag. Omtrent het zeer droevige ongeval dat ten gevolge van een aanrijding door een auto mobiel aan het Kanaal te 's-Gra venhage plaats greep en waarvan eene bewoonster van den Pomp station weg, mevr. M. geb.B. h et slacht offer werd, wordt nog het volgende vernomen. Mevr. M. stapte met hare schoon moeder nabij de Atjehstraat uit de electrische tram. Blijkbaar heeft zij de aankomende automobiel, door welke zij is overreden en gedood, zien aankomen. Althans hare schoon moeder heeft verklaard dat hare schoondochter haar nog bij het overstaken van de straat, door het uitroepen van: „moeder, moeder, een auto" gewaarschuwd heeft. Op die waarschuwing is de oude dame vlug naar het trottoir gesneld, maar toch is ook zij nog tegen den grond geslingerd. Opstaande miste zij hare schoondochter, die blijkbaar was blijven staan. Alleen zag de oude daqje op eenigen passen afstand een lichaam op de straat liggen. Dit bleek te zijn het lijk van hare doch ter, want mevr. M. was door de inwendige kneuzingen ten gevolge van de overrijding zoo goed als op slag overleden. Het lijk van de ongelukkige dame werd naar het in de nabijheid staande tramhuisje gedragen, en vandaar nadat dr. J. A. Ruijs den dood geconstateerd had, per raderb..ar naar de woning aan den Pompstationweg vervoerd. Wat het toch reeds zoo hoogst treurige ongeval nog tragischer maakt is zeer zeker wel het feit dat mevr. M.- die vijf kinderen na laat, waarvan het oudste 9 jaren en het jongste slechts eenige maanden telt, juist gisteren jarig was. 't Droe vigste einde dus dat zich op een jaardag laat denken. De bestuurder van de automobiel welke het ongeval veroorzaakte beweert dat hij volstrekt niet met te groote snelheid heeft gereden. Van de helling aan het Kanaal komende, had hij zijn auto afge sloten en, liep deze slechts op eigen kracht, Hij had de dame niet ge zien. Wel had hij plotseling tusschen het verblindende licht van de tegen elkander instralende lantaarps van zijn auto, van een auto die juist passeerde en van de tram, een schaduw gezien tusschen de licht streep vóór zijn wagen. Een schok heeft hij niet gevoeld maar op het gegil en geroep is hij, nadat hij een 30 a 40 meter verder zijn automobiel tot staan had gebracht, naar de plaats des onheils teruggekeerd. Of de verklaring van den be stuurder juist is dat hij niet met buitengewone snelheid reed, is voor alsnog moeilijk na te gaan. De schoonmoeder van de veron gelukte dame weet het niet, even min als zij zeggen kan dat er een signaal gegeven is, doch een andere ooggetuige van het ongeval heeft daarentegen verklaard dat er hard werd gereden. De plaats waar de noodlottige gebeurtenis plaats vond is dicht bij een nogal steile helling. Wegens te hard rijden werd daar ter plaatse nogal eens procesverbaal opgemaakt tegen bestuurders van motorfietsen en auto's. Zelfs heeft daar vioeger ter constateering van bedoelde overtredingen, gedurende eenigen tijd een vaste politiepost gestaan. Benzine-ontploffing. Mejuffrouw v. II., te Eefde, bij Zutphen, gewoqn 's morgens het benzine-reservoir, staande in den kelder voor de verlichting van haar woning, te vullen, had de onvoor zichtigheid, daarbij een brandende kaars te gebruiken. Er ontstond een vrij hevige ontploffing, waarbij mej. v. H. ernstig in het gelaat werd gewond haar hoofdhaar was geheel verschroeid. Per brancard is zij naar het Ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Van haar woning zijn eenige rui ten gesprongen, depren zijn gebla kerd en het muurwerk is op enkele plaatsen gescheurd. Van het goede te veel. Een wielrijder, die in den avond van Soest naar Eemnes zonder licht reed, trof het al zeer ongelukkig. Hij werd driemaal bekeurd endaar hij tweemaal een valschen naam opgaf, zal hij waarschijnlijk voor vijf nisdrijven terecht moeten staan. Met verbrij zelden sche del. Toen gistermiddag te Tilburg de stoker van de chemicaliënfabriek des heeren W. in de Veldhoven- straat in de machinekamer kwam, vond hij daar bet lijk van den directeur, den heer P. L., met ver brijzelden schedel op den grond liggen. Men vermoedt, dat de heer L. met een der machines in aanraking is gekomen die hem den schedel verpletterde. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht. Verdronken.Te Ouderkerk a d. Amstel is gisteren het*2-jarig zoontje van den steenhouwer Bel laar in de sloot geraakt, zonder dat het bemerkt werd. Een knecht haalde den kleine er later uit, doch het gelukte niet de levensgeesten op te wekken. aeds Actie voor den tienuurswerkdag. Door het Centraal Bestuur van het „Alg. Ned.Werklieden-Verbond" is aan de bestuurders van vak- en algemeene vereenigingen een rond schrijven gezonden, waarin .o.m. gewezen wordt op een verkeerd begrip bij velen dat de arbeidstijd van het personeel moet zijn, wat gewoonweg onjuist is. Het bedrijf kan 16, 18, ja 24 uren van een etmaal eischen, maar geheel onaf hankelijk hiervan is de arbeidstijd van hen in dat bedrijf werkzaam. Bovendien is een 10-urige arbeids dag volstrekt niet een werkdag van 10 achtereenvolgende uren, zoodat zeer zeker 5 6 uren in den voor- mi 'dag of. 5 a 6 uur in den ach termiddag gewerkt kan worden. De overmatige arbeidsduur in de verschillende bedrijven veroorzaakt, dat een beperkt getal personen het werk geheel afmaken, terwijl zeker eenige arbeiders meer, die nu work- loos zijn, brood zouden kunnen vin den. De werkloosheid wordt mede veroorzaakt door kinderarbeid, die in de meeste gevallen wordt ver richt ten koste van volwassenen en der kiuderen zelf en ten voordeele van hen die de kinderen exploi- teereu. Uiterst lage loonen maken den kinderarbeid aantrekkelijk en drukken den loonstandaard. Het rondschrijven bevat een lijst van 28 vragen. De ingekomen ant woorden zullen, tot een geheel ver werkt, moeten dienen, wanneer in de Tweede Kamer de wettelijke 10* urige arbeidsdag ter sprake zal komen. Postambtenaren, In een zeer drukke vergadering van de Vereeniging van Postamb tenaren te Amsterdam is een be spreking gehouden over de voorge stelde nieuwe regeling, ten doel hebbende de lotsverbetering van deze categorie van ambtenaren. Niemand bleek met deze regeling ingenomen. Vele oudere ambtenaren, aldus werd opgemerkt, zullen zich zien gedupeerd in de vooruitzichten, hun bij hurine indiensttreding ge waarborgd, terwijl ze den jongeren in de eerste 14 jaren ook geen verbetering van den bestaanden toestand brengt. Er werd besloten, overleg te ple gen met alle ambtenaars vereeni gingen om gezamenlijk bij de volks vertegenwoordiging en den minister aan te dringen die wijzigingen in 't wetsvoorstel te brengen, die noo- dig zijn om een h.i. werkelijke lots verbetering te verkrijgen. Aan hei bestuur werd opgedragen een concept-adres samen testellen. Afschaffing var. nachtarbeid. De bakkers te Heereveen hebben den nachtarbeid van Zaterdag op Zondag afgeschaft, zoodat des Zon dags geen versch brood te verkrij gen is. Geen enkele afnemer toont zich daarover ontevreden. Loonkwesties. Men schrijft uit Eindhoven o.m. aan „Het Volk": Do nieuwe loonregeling, in groote overijling door de Katholieke be stuurders te Eindhoven aangenomen wil den sigarenmakers toch maar slecht bevallen. Op het oogenblik zijn in 8 a 10 fabrieken weer kwes ties. Fabrieksvergaderingen, confe- reeren met patroons, heen en weer geloop der afgevaardigden, dat alles is weer als vóór de uitsluiting aan de orde van den dag. Het gemopper der sigarenmakers is vrij alge meen. Sociale Week te Breda. De belangstelling groeit steeds. Van alle zijden vraagt men toezen ding van ?t Programmaboek en reeds een 130-tal weekkaarten zijn uitge geven, behalve een zeer ruim getal dag-, middag- en avondkaarten. Verslag der Sociale Week 1906. Even voor de tweede „Sociale Week" aanvangt, is verschenen het officiëele „Verslag van de Sociale Week vau 1906", een aardig boek deeltje, dat de officiëele, door de sprekers zelf nageziene verslagen van de voordrachten der perste Sociale Week bevat. Zeker is, dat zooveel belangrijks bijeen, nog niet aan ons Katholiek lezend publiek is aangeboden, en 't is ten zeerste te wenschen, dat iedereen zich zal aangespoord ge voelen om zich dit officiëel verslag aan te schaffen, hetzij om in 't bezit te zijn van een veiligen gids bij de eerste schrede op het moeilijke pad van sociale studie, hetzij qm steeds bij de hand te hebben een beknopt overzicht, als men de quaestjes zelf h Be v p«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2