OFFICIE ELE KERKLIJST. KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. OVERVEEN. SCHOTEN. HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG EN H0UTRAKP0LDER. Bijkerk van de H. Gertrudis. ZANDV00RT-bad. HEEMSKERK. CASTRICUM. LIMMEN. UITGEEST. BENNEBR0EK. VOGELENZANG. LISSE. N00RDWIJKERH0UT. VOORHOUT. HOOFDDORP. III. Wanneer men het ongeluk heeft geen geloof te hebben, moet men het zoeken. Men moet het zoeken, en wanneer men het zoekt, dan vindt men het. 1. Men moet hel zoekenGij hèbt in het Evangelie de twee parabels gelezen van het verloren schaap en de verloren drach. Die zijn bewonderenswaardig schoon. „Wie van u, zegt Christus, die honderd schapen heeft en er een van verliest, laat niet de negen en negentig trouwe schapen in de woestijn, om het verdwaalde na te loopen? En als hij het gevonden heeft, dan legt hij het op zijne schouders, en komt naar zijn huis terug en roept zijne vrienden en geburen bijeen en zegt hun Verheugt u met mij." En vervolgens: „Welke vrouw die tien drachma's bezit en er een van verloren heeft, steekt niet aanstonds hare lamp aan om de verlorene drachma te zoeken En wanneer zij ze gevonden heeft roept zij hare vriendinnen en geburen, en zegt hun: Verheugt u met mij." Ziedaar de geschiedenis van vele menschen. Zij hebben den rijkdom, de genoegens, de eeer, de gezondheid, de wetenschap, zij hebben de negen en negentig schapen zorgvuldig gerangschikt in den schaapstal, en de negen drachma's nauwkeurig opge sloten in de brandkast. Maar waar zijn het honderdste schaap en de tiende drachma? Wat is er van de gods dienstige waarheid geworden? Zij hebben ze sinds lan gen tijd verloren. Zij moeten ze zoeken. Gij weet niet waaraan u te houden ten opzichte van het christendom. Is het eenvoudig menschelijk, of iets meer dan menschelijk, was Jesus Christus een bedrie ger, of een groot wijsgeer of werkelijk God? Is het bij toeval dat de volkeren bekeerd zijn tot den godsdienst van Jesus Christus, een zoo strengen godsdienst en die zoo in strijd was met alle aangenomen hartstochten en begrippen. Is het bij toeval, dat de kerk door Jesus Christus gesticht, weldra reeds twee duizend jaren be staat, onveranderlijk op deze wereld, waar alles ver andert, onsterfelijk op deze aarde, waar alles sterft? Wat is er van dat alles? Gij twijfelt, gij weet het niet. Welnu dan vraag ik u, wat hebt gij sedert 10, 20, 30 jaren, sedert uw heele leven gedaan om uwe twijfelin gen op te lossen, uwe onwetendheid weg te nemen? De vraag is ernstig. Want als die godsdienst, waaraan gij twijfelt, waar is, gelijk in alle eeuwen geloofd heb ben en nog vastelijk geiooven niet alleen zoovele mil- lioenen menschen, maar na de ernstige studiën zooveel uitstekende geesten, dan gaat het hier om uw eeuwig lot, om niets minder. Welnu, ik vraag u nogmaals, hoeveel dagen hebt gij gebruikt voor het onderzoek der gods dienstige waarheden, gij die er zooveel gebruikt hebt voor uwe zaken en zooveel verkwist voor de vermaken? Welke boeken van christelijk onderricht en christelijke verdediging hebt gij gelezen; gij die misschien zooveel ongodsdienstige en lichtzinnige boeken verslonden hebt? Welke meesters in de wetensohap van den godsdienst hebt gij geraadpleegd, gij die met zoo levendige nieuws gierigheid naar zoovele andere meesters gehoord hebt die u niets dan de profane wetenschappen geleerd hebben, en waarvan Êommigen misschien niets gedaan hebben dan uw geest bederven, door er de dwaling en de godsdienstloosheid in te zaaien? Welk een betreu renswaardige tegenspraak. Gij moet ze doen optreden. Wanneer men het ongeluk heeft geen geloof te hebben, dan moet men het zoeken. 2o. Wanneer men het zoektvindt men het. Men vindt het In zich zeiven. Redeneert een weinig, treedt in u zei ven, raadpleegt uw natuurlijk verstand, en het zal u gemakkelijk zijn ten gunste van het katholiek geloof te besluiten. Vooreerst heeft uw geloof voorouders? Ja, en de beste, de verstandigste, de zuiverste, de eerbied waardigste, die men kan uitdenken. Ik beklaag die slecht geboren kinderen, die de grootheid der voorouders niet weten te erkennen, en die met een naieve verwaand heid geiooven dat de wereld in hun hoofd een aanvang neemt. Welnu onze voorouders hebben geleefd en zijn gestorven in het geloof, en onder die voorouders waren heiligen, leeraars, wijsgeeren, geleerden, zeer groote man nen. Wortelt ons geloof niet in het geloof van een lang verleden van negentien eeuwen Is het niet even oud als de menschheid waar het ingeplant is? Gij zoudt reeds tevreden kunnen zijn met dit eenige argument, en ten gunste van uw geloof gebruik kunnen maken van het rechtsbeginsel, dat luidthet bezit is een rechts titel. Maar gij hebt meer, gij hebt bewijzen en niet alleen de meest geldige, maar ook de meest zekere en de meest talrijke, die men kan uitdenken. Een ouderdom die door zekere gedenkstukken opklimt tot het begin der wereld, een ononderbroken reeks van bovennatuur lijke handelingen die van afstand tot afstand hun onuit- wischbaren indruk op de geschiedenis der volkeren achter laten, een ernstige en diepzinnige leer een zedeleer die zich doet kennen door de hervorming der harten en der zeden van het menschelij k geslacht een priesterschap waardig om tot de deugd en tot de ondeugd over God te spreken een Voorzienigheid die dit buitengewone geheel bestuurt en het door een voortdurend wonder in stand houdt een samenweefsel eindelijk waarin alles wordt vastgeketend en bestaan blijft in een loop van zestig eeuwen, niettegenstaande de grootte der hin derpalen en de zwakheid der middelen.ziedaar de grondslagen des geloofs. Slaat op die grondslagen, niets beweegt, alles blijft standvastig, en uwe eenvoudige rede, eerlijk ondervraagd, antwoordt u dat de christelijke godsdienst het grootste gezag en de sterkste bewijzen voor zich heeft. Wanneer men het ongeluk heeft geen geloof te hebben, dan moet men het zoeken, en wan neer men het zoekt, dan vindt men het in zich zeiven. In de boeken. Leest gij somwijlen een ernstig boek? Leest gij den catechismus, het Evangelie, de gewijde geschiedenis? Leest gij eenige bladzijden geschikt om uwe twijfelingen op te lossen, uw geloof te versterken Welk een gewetens onderzoek zou hier te houden zijn. Men leest alles, zelfs verpestende boeken, alles, uitge zonderd de boeken waar de lichtende geur der waarheid uit opstijgt. Wanneer men de waarheid zoekt, dan vindt men haar. In de kerk in het aanhooren van Gods woord. Er zijn menschen die de apostelen en de gezaghebbende organed der waarheid zijn: dat zijn de priesters. Gaat hen dus hooren gij die u beklaagt geen geloof te heb ben, en zij belasten zich het u te geven. Zegt niet dat gij sterft van dorst, wanneer gij onder uw bereik hebt de openbare vergaderplaats van water waar iedere ziel van goeden wil zich kan komen verzadigen komt naar de rivier. In de kerk stroomt de godsdienstige waar heid uit hare bron; maar als gij door tegenzin of on verschilligheid u onthoudt tot haar te naderen, hoe wilt gij dan dat zij u lave met hare heilzame wateren Gij hebt geen geloof, komt het zoeken daar waar het is. Komt raadplegen hen die de zending hebben om het u te geven. Wanneer gij ziek, zijt, gaat tot den ge neesheer. Wanneer gij eene zaak te ontwarren hebt, gaat gij tot den advocaat. Wanneer gij geld te plaatsen hebt gaat gij tot den bankier. Om den godsdienst te leeren gaat dan tot den priester. Wanneer men het ongeluk heeft geen geloof te heb ben, dan moet men het verlangen, het vragen, het zoeken. En wanneer men het verlangt, het vraagt en het zoek, dan van vindt men het, dat is zeker. Auteursrecht voorbehouden. Zondag, De h.h. Missen half 7, 8, 9 ure en half 11 de Hoogmis. Vandaag de Catechismus, naar gewoonte. Van avond half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandag, half 11 plechtige Conventu- eele Mis van het Hoogw. Kapittel, 's Ay. 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de ge- loovige zielen. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Maria-kapel. Zondag, de h.h. Missen te half 6,7 uur en half 9. Te half 11 Hoogmis. Geen Catechismus, 's Avonds te 7 uur Lof. Maandag-, Dinsdag-, Woensdag- en Don derdagavond te 7 uur Lof wegens het octaaf van O. L. Vr. ten Hemelopneming. Door de week de h.h. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. Aartsbroederschap der H. Familie. Zondag, 18 Augustus, feestdag van den H. Joachim, te verdienen vollen aflaat voor alle leden, tevens feestdag van den H. martelaar Jeroen, te verdienen volle af laat voor de leden der 17e Sectie. Des namiddags te half 5 wekelrjksche verga dering. Woensdag 21 Augustus des avonds te half 9 vergadering van de prefecten en onderprefecten in het St, Vincentiusge- bouw. Ingang Zoetestraat. Zondag 25 Augustus, feestdag van het H. en Onbevlekt Hart van Maria, te ver dienen volle aflaat voor alle leden. lederen Zondag van 4—4V2 uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap. Mannen en Jongelingen hebben altijd vrijen toegang. Zondag 15 September feest der plechtige opdracht der niewwe leden. De geestelijke oefeningen tot voorbereiding van dit plechtige feest zulleb gehouden wor den door den WelEenu. Pater J. J. Polman van het klooster der E.E. P.P. Redempto risten te Rotterdam. Alle oefeningen ook van den feestdag zijn voor allen toegankelijk. Zondag, ten 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen met onderrichtingten half 11 de Hoogdienst met predikatie. Ten 2 ure Catechismus. Ten 3 uur het Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor de bekeering der zon daars. Donderdag, 's Avonds ten 7 ure Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag, feest van den H. Apostel Bar- tholomeus, dag van devotie, ten 8 ure de gez. h. Mis; ten kwart over 8 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Maria-beeld; ten 6 ure Lof van O. L. Vrouw. Van 5 tot 10 ure gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Zondag, ten 5, 7 en half 9 ure de ge lezen h.h. Missen, te half 11 de Hoogmis voor de Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. 's Namiddags te half 4 de Vespers. Maandag, te 7, half 8 en uur de h.h. Missen voor Mej. de Wed. Agatlia Len temaan geb. Barnhoorn, als Lid der Broe derschap „Haarl. Processie naarKevelaer". Dinsdag, te half 8 de h. Mis voor Mej. Krammer als Lid der Broederschap v. d. H. Antonius. Ten 8 ure gezongen h. Mis t. e. v d. II. Antonius voor de levende en overledene leden der Broederschap, 's Avonds ten 7 ure Lof, Predikatie en Vergadering der Broederschap v. d. H. Antonius. Vrijdag, 7 ure de h. Mis voor de overl. Leden der Broederschap van den II. Kruis weg. Ten 8 ure gezongen h. Mis. 's Avonds ten 7 ure Lof en oefening van den H. Kruisweg. Zondag 25 Aug, feest van den H. Ludo- vicus, Koning van Frankrijk, Patroon der 3e Orde van den H. Franciscus. Te half 11 zal de Hoogmis worden opgedragen voor de Leden der Congregatie, 's Ka- middags te half 4 feestvergadering, ter viering van het Patroonfeest, en van het zilveren jubilee van eenige leden. Op dien dag kan men in deze kerk een vollen aflaat verdienen onder de gewone voor waarden. De generale Absolutie zal als dan gegeven worden na de Hoogmis, en 's namiddags na de vergadering. Door de Broedermeesters en Zelatricen der Broederschap „Haarl. Proc. naar Ke- velaer" zal de jaarlijksche contributie worden ingevorderd, tegen afgifte van kwitantie. Dc Processie naar Kevelaer vertrekt dit jaar op Dinsdag 3 September per extra trein. Zondag, De h. Missen te 9 en half 11 uur de Hoogmis, 's Middags geen Catechismus. Dag van Aanbidding. Geheel den dag zal het Allerheiligste ter aan bidding zijn uitgesteld. Te 4 ure akle van Eereboete. Te 7 ure plechtig Lof, waar onder predikatie door den WelEerw. Pater J. Geeve, kapelaan te Rotterdam, processie waarna „Te Deum." Dinsdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 ure Lof. Vrijdag, Te half 8 uur gez. H. Mis ter eere van het H. Hart, 's avonds te 7 uur Lof. Zaterdag, van 5 uur tot half tien gele genheid om te biechten. Zondag. Heden de h.h. Missen 7 uur, half 9, de Hoogmis half 11. Onderde h.h. Missen praedicatie. Dezen nam. 2 uur de Catechismus, 4 uur het Lof ter eere der H. Msagd Maria met Rozenkransgebed. Dinsdag- en Donderdagavond half 8 het Lof ter eere der H. Maagd Maria met Rozenkransgebed. Zaterdag, nam. gelegenheid om te biech ten 4 9 uur. In deze week dagelijks 12 uur de ca techismus. De H.H. Missen in de week half 8 en 9 uur. Zondag, de h.h. Missen om 5, 7, 9 uur en half 11. Om 3 uur Lof. Dinsdag half 8 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, 9 uur h. Mis voor deleden der Broederschap van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand, 's Avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament, Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Ten 2 uur de Catechismus, ten 3 uur de Vespers. Dinsdag, ten half 11 huwelijksinzege ning waarna gez. h. Mis. Woensdag, ten 9 uur de plechtige eerste h. Mis van den WelEerw. Heer Leonardus Antonius Roozen Lz. Zaterdag, ten 7 uur Lof. In ondertrouw zijn opgenomen H. M. Lampe en A. A. A. Bellm. Zondag, half 8 Vroegmis, om 10 uur Hoogmis, 's Namiddags om 6 uur Lof. Vrijdag, om 7 uur Lof. Zaterdag, feestdag van den H. Bartho- lomeus, Apostel; gez. h. Mis, dag van devotie. Dagelijks voor en na de h. Mis. Zater dag van 4 uur af gelegenheid om te biechten. Door de week de h. Mis om kwart over 8. Zondag, 7 ure de Vroegmis, half 10 de Hoogmis, 3 uurVespers, 6 uur Lof. Deze week dagelijks 's avonds half 8 Lof ter eere van Maria, behalve Vrijdag en Zaterdag. Donderdag, half 9 gez. h. Mis ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag, feestdag van den H. Bartho- lomeus, Apostel; half 9 gez. h. Mis. Zondag, Hoogfeest van 40-uren gebed, 7 uur gez. li. Mis met uitstelling van het Allerh. daarna eene gelezen h. Mis en ten 10 uur plechtige Hoogmis, 's avonds ten 7 uur Lof en Predikatie, 's Middags van 3 uur af gelegenheid -tot biechten. Maandag, 7 uur en half 8 de gelezene h.h. Missen, 9 uur gez. h. Mis, 's avonds ten 7 uur Lof en Predicatie, 's morgens na de h.h. Missen en 's middags van 3 uur af gelegenheid tot biechten. Dinsdag, "ten 7 uur en half 8 de gele zene h.h. Missen, 9 uur gez. h. Mis, 's avonds ten 7 uur plechtig Lof, feestpre dikatie en Processie. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, half 12 Catechismus. Zaterdag, gelegenheid tot biechten als gewoonlijk. Zondag, Collecte voor de nieuwe Ca- thedraal, 7 en half 9 hh. Mis. Hoogmis half 11. Lof 4 uur. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag, Lof ten 7 uur telkens met Rozen hoedje en gemeenschappelijk gezongen Litanie. De gebeden worden verzocht voor Elizabeth Duw el die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien, en voor den Heer Henricus Joannes Janzen van Haarlem, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Baldewijn Spronk, alhier, en Anna Maria Vasen te Haarlem. Zondag, Collecte voor de nieuwe Ca- thedraal. H. H. Missen ten 7 en 10 uur. Lof 7 uur. Maandag, H. Mis 7 uur. Vrijdag', 7 uur 's avonds Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, h. Mis 7 uur. 's Av. 7 uur H. Lof. Zondag, Heden Collecte nieuwe Cathe- draal. Half 8 Lev. en Overl. leden eener Fam. 10 uur Geest, en tijd. welzijn dei- parochie. Na den middag kwart over 2 Catechismus, 3 uur de Vespers. Catechismus volgens gewoonte. Maandag, Paulina Barendse. Dinsdag, ter eere van den H. Joseph, met bijzondere intentie. Woensdag, WelEd. Gestr. Heer Hendrik Petrus van Cranenburgh. Donderdag, 8 uur gez. h. Mis overl. Fam. v. d. Veld. 's Avonds 7 uur ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdag, Petronella v. d. Schinkel. Zaterdag, Maria van Boven. Gelegenheid tot biechten van 57 uur. Zondag, de h.h. Missen om 7 en 10 uur, half 2 Catechismus, half 3 Vespers; half 7 Congregatie der H. Familie. In de week de h.h. Missen om halt 8 en kwart over 8. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag ten 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd. Volgens gewoonte Catechismus. Zondag, [de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en ten 'half 10; half 12 en 4 uur Ca techismus. i Zaterdag, Van 3 uur af gelegenheid om te biechten, 's avonds half 7 Lof ter eere der Allerh. Maagd Maria. De gebeden worden verzocht voor Joanna Vrouwe, Laurentius Zonneveld, Neeltje Castricum en Petrus Lute, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor de Eerw. Heeren Cornelis T. A. Delf- gauw te IJmuiden, Antonius Kuijper, Den Haag, en Antje Zuurbier, die in den Heer zijn overleden. De gebeden worden verzocht voor: Laurentius Beekman die in den Heer overleden is. In ondertrouw zijn opgenomen. Martinus Verver, Wed. v. Maria Stroomer met Joanna Faman, Wed. v. Jacob Kok. Jacobus Ursem met Clasina Admiraal. Zondag, 7 uur Gemeente, half 10 Petro nella Lute hvr. van Piet van der Eng. Maandag, 8 uur Maartje Schee en Ni- colaas Meijne, half 9 Arie Bakkum en Cornelia Groen. Dinsdag' 8 uur Jacob Apeldoorn. Woensdag, half 9 Cornelia Rijs hvr. van Engel Bakkum. Donderdag, 8 uur Maria Mohrman hvr. van Bernard Zurlohe van wege de pro cessie van Kevelaer, half 9 Hendrika Maria van Kersbergen. Vrijdag, 8 uur voor eene overledene, half 9 Joannes Groen. Zaterdag, 8 uur overledene ouders, half 9 Joanna Cornelisse. De gebeden worden verzocht voor Norbertus Potveer, die met de laatste HH. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Antje Duinmaijer, die in den Heer is overleden. Zondag, half 8 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur Ves pers, half 7 Vergadering voor de Leden van Eer en Deugd. Maandag, te kwart over 6 en kwart over 8 h. Mis. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag kwart over 8 h. Mis. Zaterdag, kwart over 8 h. Mis en van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Mijntje Verhaar, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor de Eerw. Moeder Heerkens, die in den Heer is overleden. Zondag, Aanbiddingsdag. De h.h. Missen ten half 7 en ten half 8; ten 10 uur de Hoogmis. Des namiddags ten half 3 Ves pers en des avonds ten 7 uur Lof Preek en Processie. Maandag en de overige dagen de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder dag, des avonds ten half 8 Lof. In ondertrouw zijn opgenomen Adrianus Jansen en Emerentia Jeanne Mensen. Zondag, ten 7 ure en half 9 degelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, te half 2 Catechismus, te half 3 de Vespers, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. Maandag, slechts 2 h.h. Missen, te half 8 en 8 ure, 's avonds te 7 uur Lof. Dinsdag, slechts 2 h.h. Missen te half 8 en 8 ure, 's avonds te 7 ure Lof. Woensdag, slechts 2 h.h. Missen, te half 8 en 8 ure, 's avonds te 7 uur Lof. Donderdag, 's avonds te 7 uur Lof. Zaterdag, van 3 uur af gelegenheid om te biechten; 's avonds 7 uur Lof, waar onder de Rozenkrans zal gebeden wor den. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie. 1 uur Catechismus, 2 uur Lof. Donderdag, half 9 gez. h. Mis. De gebeden worden verzocht voor: Wilhelmus de Graaf, Cornelis Koster en Joannes van Steijn die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, h.h. Missen ten half 8 en te 10 uur half twee catechismus en half 3 uur Lof. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag slechts ééne H. Mis ten 7 ure. Dinsdag en Donderdag geen Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Anna Does echtg. van Nicolaas v. d. Zon en voor Joanna Romijn Wed. van Joannes van der Meij. die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Jacobus Hoogduijn die in den Heer is overleden. Het heeft zijne DoorluchtigHoogwaar- digheid den Bisschop van Haarlem be haagd aan de Eerwaarde Zusters van Voorhout toestemming te geven voort durend het h. Sacrament in hare kapel te mogen hebben. Zondag, 7 uur overledene familie Doet- sloot, 10 uur parochie. Maandag, 8 uur, uit dankbaarheid, half 9 voor overl. ouders. Dinsdag 8 uur Théod. Braak en Joanna van Gallikum, half 9 Wed. Heemskerk Lommerse. Woensdag, 8 uur Dynpha StassenRub bers. elders voor Maria Looze. Donderdag, 8 uur Adriana Hack hvr. van Joan Bus. half 9, Joannes Schrama. Vrijdag, 8 Corn. Groot en overl. echt- gen oote, half 9, zekere intentie. Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes Steenvoorden, half 9 Nic. Dankelman en overl. Familie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 8