Sociale Berichten. Uit den Omtrek f45, terwijl bij ziekte of werkloos' heid gedurende 8 weken 15 per week zal worden uitgeke rd. Ook werden enkele wijzigingen in de statuten en het reglement van het Ondersteuningsfonds aan genomen. Als Bondsvoorzitter werd herko zen de heer A. B. Michels en als Bondssecretaris de heer J. Muller Bij de buitengewone schenking voor het Ondersteuningsfonds was een bedrag van ruim f 445, als opbrengst van het jaarboekje. De heer J. Lemei, lid van de afdeeling Amsterdam, werd om zijne vele werkzaamheden, vooral voor zijn ijver en bemoeiingen sinds eenige jaren voor het jaarboekje,met algemeene stemmen tot lid van ver dienste benoemd en door den Bonds voorzitter op plechtige wijze als zoodanig geinstalleerd. Een vriendschappelijke, aange name geest heerschte gedurende deze vergadering. Gemengde Berichten. Fran'sche hulpvaardig heid. Schipper 0. de Best, van logger SCH. 435, van de haring- visscherij te Scheveningen binmn- gekomen, heeft het volgende mede gedeeld Den 10 Juli, op 35 mijlen uit den wal van Lerwick visschende, gebeurde 't, dat een groot zeedier bekend onder den naam van „noordkaper" in zijne netten ver ward raakte en de geheele vleet in het ongereede bracht. Van bijna al de breels werd de bodem ingesla gen, en met veel moeite kreeg hij na een etmaal de vleet weer in het schip. Bij gebrek aan goede breels was het visschen hem verder onmogelijk. Beducht om in dien toestand, en dan nog zonder vangst, thuis te komen, kwam hij op den inval de hulp in te roepen van den com mandant van de „gardepêche" „Estafette", welk oorlogsschip in zijne nabijheid was. Hij liet zich in eene boot naar de „Estafette" roeien, en, na den commandant op de hoogte van het ongeval te heb ben gebrachtwaarbij het Engelsch als taal werd gebruikt kreeg hij van den commandant eene onder- teekende verklaring, waarbij deze de Fransche visschers uitnoodigde hem zoo mogelijk iets van hunne vangst te willen afstaan. Met die verklaring gewapend, bezocht de schipper nu de in de nabijheid liggende Fransche vis- schersschepen, negen van Boulogne en acht van Fécamp; ieder gaf wat hij missen kon, zoodat de Scheve- ninger weldra weder vijftig goede breels bezat en toen zijn vischtuig in orde kon maken. Hulde aan den Franschen comman dant, en hulde aan de Fransche visschers I Alcohol op lotingsdagen. Te Bergen op Zoom heeft de Gemeen teraad met 9 tegen 3 stemmen afwij zend beschikt op de verzoekschriften van den Volksbond en van het Kruis- verbond om op de lotingsdagen vóór en na de loting de herbergen in den omtrek der lotingslokalen te doen sluiten. Kind gered. Gisterenmor gen viel ter hoogte van de Vijzel straat te Amsterdam een kind van ongeveer 7jaren in de Keizersgracht. Onmiddellijk sprong de heer Wol- ters, die daar juist Voorbijging, in het water en slaagde er in, den kleinen drenkeling te redden. Aan de overzijde was een werkman in het water gesprongen, doch toen deze op de plaats van het ongeluk aankwam was de kleine reeds door den heer Wolters op het droge ge bracht. Artis te Amsterdam. De dierenverzameling van Artis is verrijkt met een paar fraaie exem plaren van de veelvraat, Gulo borealis, dat in de berenkooien een plaats gekregen heeft. De veelvraat is een op den beer ge lijkend zoogdier met fraaien dikken pels en prach'.igen staart; hij leeft in de noordelijke landen en wordt ook in Noord-Europa aangetroffen. De naam „Veelvraat" duidt nie op een gewoonte van het dier om veel te vreten, maar is verbasterd van het Finsch „fialfras", dat rots of bergbewoner beteekent. Niettegenstaande de lange reis waren de dieren bijzonder opgewekt en levendig en het is aardig te zien, hoe ze met elkander dartelen en spelen. Bij het roeien omgeko men. Gisterenmiddag waren eenige jongens in de Trekvaart te 's-Gra- venhage aan het roeien. Een onge veer 14-jarige jongen, wonende in Naaldwijksche straat aldaar, sloeg door het schommelen overboord en verdronk. Verdronken. Te Naarden bleef de heer J. van Altena, die per roeiboot in de Naarder trek vaart aan hèt visschen was, naar het oordeel van zijn familie wat lang weg. Bij het zoeken vond men alleen boot en hengel. Eenigen tijd later haalde men het lijk op. De man laat vrouw en twee kinderen achter. Holla'nd^sc'K e eischen. Een vreemdelingenkrant die te Zürieh verschijnt schrijft: „Hoe het komt dat de Zwitser- scbe hotels alle andere hotels in elk opzicht overtreffen, daarover loopen de meeningen zeer uiteen. Het dichtst bij de waarheid schijnt ons een bejaarde dame, die aan een maitre d'hötel als haar meening de volgende oplossing gaf: De klanten vormen den hotelier, zooals oefening den meester maakt. Het personeel heeft in Zwitserland geleerd de eischen eener kosmopolitische gas- tenwereld te voldoen. De Franscben stellen hoogen prijs op een voor name inrichting. 'e Engelschen eischen properheid en gezonde lig ging. Met een goedverzorgde keuken en een welvoorzienen wijnkelder laten zich de Duitschers vangen. De Amerikanen zijn in alles voor hun gemak eD snelle bediening, die tijd spaart. Hollanders en Bel gen verlangen in al deze opzichten het hoogste, wat te bereiken is." Van een koude reis thuis. Het Harmoniegezelschap Apollo" uit Grouw, dat evenals zoovele andere aan de welgeslaagde wed strijden te Zeist heeft deelgenomen zal zich dit uitstapje nog lang heu gen. Op den terugweg kwam men nl. tot de ontdekking, het vaandel be nevens de groote trom verdwenen waren en niettegenstaande de be moeiingen der politie zijn ze op het oogenblik nog steeds zoek. Heel Grouw verdiept zich thans in gissingen over dit zonderlinge ge val... Congres tot bestrijding van het Alcoholisme. Eerste dag. Zondagmiddag heeft te Nijmegen het tweede Ned. Kath. Congres tot bestrijding van het Alcoholisme een aanvang genomen, met een solem neel Lof in de St.-Augustinus-ke: k met „Veni Creator". De. opening. De algemeene vergadering werd te half 7 in de versierde zaal der sociëteit Burgerlust geopend door den voorzitter, Jhr. Mr. Ch. Ruijs de Beereubrouck, te Maastricht, die in een uitvoerige rede den tegeu- woordigen stand der Katholieke drankbestrijding vergeleek bij dien in het jaar 1898, toen te Utrecht het eerste congres werd gehouden. Daarbij kon spr een zeer belang rijken vooruitgang constateeren. Het aantal leden dor Katholieke drank bestrijding bedraagt thans 45,000. Toch is het wenschelijk, dat dit aantal nog vergroot en het gehalte der leden verbeterd worde. Uit de mededeelingen over liet „Dr. Ariënsfonds" blijkt, dat tot heden voor de oprichting van een R. K. Sanatorium voor drankzuch tigen ontvangen is f 8739,30 terwijl een bedrag van f2050 is toege zegd. Spr. richtte zich vervolgens tot Dr. Ariëns te Steenderen, den groo- ten voorganger en leider der Ka tholieke drankbestrijding, die den 15 Aug. 1.1 zijn zilveren priester- jubilé vierde. Na sprekers har telijke woorden van hulde bracht het overtalrijke publiek Dr. Ariëns een warme ovatie. Spr. eindigde met een opwek kend woord. De Katholieken in den strijd tegen het alcoholisme. Daarna hield Dr. Ariëns, met hartelijk applaus ontvangen, een zeer belangrijke rede over de „Ka tholieken in den strjjd tegen het alcoholisme". Vooreerst dankte spr. allen die bijdragen zonden voor het fonds tot oprichting van een sana torium, om daarna te wijzen op de groote resultaten die de Katholieke drankbestrijding sedert haren aan vang bereikt heeft1, resultaten, die alleen konden verkregen worden door de vruchtbaarheid van den bodem, het Katholieke Nederland, waarop het zaad werd uitgestrooid, Spr. stelt dan de vraag, in welke richting de Katholieke drankbestrij ding zich in de toekomst bewegen moet en geeft deze richting in groote trekken aan. Wel erkent spr., dat de beweging in zekere opzichten, b. v. wat hare organisatie betreft, haar hoogtepunt bereikt heeft, maar toch moet en kan de Kath. drank weer zich niet bepalen tot het handhaven van hetgeen thans verkregen is. Zij staat wel degelijk voor een nieuwe actie. Het georganiseerde leger moet thans uittrekken.Hetoogenblikisgekome om naar buiten op te treden, in c_ ruime maatschappij, zoowel op hygiënisch, als op sociaal charitatief gebied. De belangen der minder bedeelden moeten behartigd worden. Weldadigheid zonder drankbe strijding kan geen duurzame uitkomsten geven, en hetzelfde geldt voor bescherming der zedelijkheid en bestrijding der criminaliteit. De derde actie, welke van de beweging moetuitgaan,is in zekeren zin een politieke. Ernstig moet er naar gestreefd worden, datdegrenzen gesloten worden voor den invoer van absiutb, het „groene gevaar", thans, nu het Nederlandsche kapitaal bij dien invoer nog geen belang heeft. De voordracht van Dr. Ariëns werd hartelijk toegejuicht. Een aantal sprekers voerden het woord, om hulde te brengen aan Dr. Ariëns, nl. de onder-voorzitter van het Kruisverbond in het aartsbisdom Utrecht, die een lau werkrans aanbood en mededeelde, dat Dr. Ariëns benoemd Is tot eere voorzitter van genoemd Kruis verbond een der aanweuge Vlaam- sche priesters, de Zeereerw. Heer Frans de Witte, sub-regent van het college te Kortrijk, die tevens een en ander meedeelde over de drank bestrijding in Vlaanderen, welke krachtig gesteund wordt door de studenten aldaarvoorts de heer Staal, vertegenwoordiger van den Katholieken Kreuzbond te Essen, en Mevr. C. M. MaselandNieu wenhuis, presidente van den Dioce- sanen Mariabond in het aartsbisdom Utrecht, teTCuschede. Bovendien wérd het woord ge voerd door den heer Schmidt, ver tegenwoordiger van de Ned. Vereen, tot Afschaffing van alcoholhouden de dranken, die namens de niet- Katholieke drankbestrijders hulde bracht aan de organisatie en den arbeid der Katholieke drankweer, en door Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, predikant te Nijmegen, de Nat. Chr.-Geheelonthoudersver- eeniging, om de gelijkheid van beginsel in dit confessionneele ge nootschap en in de Kath. drankbe strijding te constateeren. Dat be ginsel is de christelijke naasten liefde. Van bovenaf. De laatste spreker was de ZeerEerw. Hooggel Prof. J. V. de Groot O. P., hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, die een voordracht hield over het door het congres- bestuur gewenschte onderwerp „Van bovenaf."Met dezen titel was bedoeld dat allen, die invloed hebben op anderenoverheid, ouders, onder wijzers, werkgevers enz., dien in vloed behooren aan te wenden in het belang der drankbestrijding. Onder hen, die „van bovenaf" kunnen medewerken, noemt spr. vooreerst den priester, dio de ge heele beweging met Godsdienstig- zedelijken geest doordringen kan en door zijn ambt daartoe geroepen i* en in de tweede plaats, den arts, wiens waarschuwend woord dikwijls nog veel vermag, waar de priester lijke vermaning zonder gevolg blijft. Handelende over de drinkgewoon ten aan de universiteiten, zegt spr. dat aan de jeugd voor de intrede in de studentenwereld het noodige weerstandsvermogen moet worden gegeven. Spr. verwacht veel goeds van de studenten. Ten slotte zegt spr. op het gebied der drankbestrijding de democratie gaarne zoover te willen doorvoeren, dat medeheerschappij wordt toegekend aan alle vrouwen. Aan de hand van Thomas van Aqui- nen prijst spr. de deugd der matig heid als geestelijke schoonheid. Na afloop der vergadering werd door de kapel van het 11e reg inf. een concert in de zaal gegeven. Door den aanhoudenden regen kon het avondfeest op het Valkhof niet doorgaan. Ter opluistering van het Congres werd in den schouwburg een ten toonstelling gehouden van alcohol vrije dranken, lectuur, platen enz. die op de geheel-onthouding betrek king hebben. (Tweede dag). De tweede congresdag werd be gunstigd door iets beter weer dan de eerste. Van 9 tot 12 uur ver gaderden twee afdeelingen, terwijl de Nederlandsche Maria-vereenigin- gen een afzonderlijke bijeenkomst hielden. Liefdadigheid. Mgr. Diepen opende dezen Con gresdag. Hij wees op het ver heven denkbeeld van christelijke naastenliefde, dat aan de drankbe strijding ten grondslag ligt en spoorde aan tot groote offervaar digheid. Hierna bekwam de weleerw. zeergel. pater dr. Cyprianus Ver beek, prior der paters Carmelieten te Osch, het woord tot bespreking van het onderwerp: „Liefdadigheid en Alcoholisme." In den aanvang zijner rede wees spr. op de ontzaglijke sommen, die door de Nederlandsche Katholieken besteed worden aan liefdadige doel einden. Spr. bepleitte met warmte mede lijden jegens den dronkaard. Vol gens dr. Ariëns halen slechts tien percent der d-onkaards zich hun ongeluk door eige i moedwil op den hals. Zenuwziekte, overerfelijkheid, rampzalige familie-omstandigheden enz. verklaren hier zooveel. Hier moet dus de Christelijke liefdadigheid helpend- en reddend ingrijpen, optredend als de barm- bariige Samaritaan. ||Met name is noodig, dat leden van liefdadigheids vereenigingen meer dan tot dusver de drankbe strijding practisch beoefenen. Ten slotte bepleitte spreker nog de onderlinge samenwerking van liefdadigheidsgenootschappen en die van drankbestrijders op het terrein der praktijk. 'Hij besloot ijn aan dachtig aangehoorde inleiding met het christelijk woord „De liefde overwint alles." Kinderbescherming en alcoholisme was het onderwerp, behandeld dooi den heer P. Mesker, leeraar aan het gymnasium te Maastricht. Steeds weer, weer, aldus leidde spr. zich zeiven in, komt tegenwoordig het vraagstuk der misdadigheid en ver- waarloozing der jeugd aan de orde, waarvan de oorzaak moet gezocht worden in de toeneming der mis drijven. In de laatste 25 jaren is het getal vonnissen van kinderen beneden 16 jaar verdubbeld. Van die 7300 vonnissen waren er 2000 gevallen van baldadigheid, weer spannigheid enz. benevens 1000 gevallen van diefstal. Ook in andere landen, als Engeland en Frankrijk is de toestand treurig, wat spreker aantoont met duidelijke cijfers. Spr. stelt de vraag, vanwaar die droe vige toestauden komen en toont aan, dat het Ikwaad schuilt bij de ouders. De grootste helft der jeug dige misdadigers stamt af van al coholische ouders. Spreker staaft zijn betoog met wat hij vindt in de onderzoekingen der medici en bij andere mannen van gezag. In het laatste gedeelte zijner rede wees spreker er op, dat de behan delde abnormale kinderen aanleg hebben tot drankzucht, dat zij niet beschikken over veel weerstands vermogen en opgroeien met een sterk veroordeel over drankmisbruik Daarom hebben zij meer bescher ming noodig tegeu drankgevaar, die spreker wil doen bestaan in anti-alcoholistisch onderwijs, waar aan toch dringend belmefte be staat. (applaus). Spreker spoorde ten slotte drin gend aan tot het in 't leven roepen van onderwijs voor achterlijke kin deren. In ons land telt men er on geveer 500 a 600, waarvan slechts een 300 tal speciaal voor hen ge schikt onderwijs geniet. Van de 96 die in 1906 de beide Amsterdamsche scholen sinds dezer oprichting had den verlaten, zijn slechts 75 bruik bare leden der maatschappij ge worden. Bierkwestie. Jhr. Mr, Ch. de Beerenbrouck opende de tweede morgen-verga dering in het lokaal van den R.-K. Volksbond. Als eerste spreker trad daar op dr. P. Th. Coebergh uit Maastricht, die zou behandelen de bierkwestie. Spreker begon met erop te wijzen dat de bierkwestie eigenlijk in den ailerlaatsten tijd een kwestie is ge- u orden. Aanvankelijk dachten de sterkedrankbestrijders het door hen te bestrijden euvel met succes te kunnen keeren met behulp van het bier. Zij zijn echter bedrogen uitge komen; het gaat niet samen den sterkedrank te bestrijden en daarbij van het bier als van een lekkeren onschuldigen drank te spreken Helaas, leert men door het bier drinken het jenev.erdrinken; uitvoe rig toonde spr. aan, dat het gebruik van bier gevaarlijk is, omdat het drinken van bier lijdt tot misbrnik en ook omdat door bierdrinken men in het algemeen „drinken" leert. Door geregeld ean glas bier te drinken leert men zijn lichaam een prikkel noodig te hebben en leert men het bezoeken van de herbergen Een groot kwaad bij het bierdrinken bestaat jmist daarin, dat men het 'bierdrinken als zoo onschadelijk houdt; maar spiegelen wij ons toch aan de historie; over de geheele wereld valt het meest op, dat het gebruik van gedistilleerd iets daalt, niet erg, en het bierge bruik verontrustend st(jgt. Spreker bewijst dit met talrijke statistieken. Te becijferen, hoeveel het hoofde lijk gebruik van bier hier in het land bedraagt, heeft zijn moeilijk heden, gelijk spreker bewees uit zeer uiteenloopende schattingen van enkele deskundigen. Maar wat vast staat, is dit: het biergebruik is stijgend. Spr. kwam onder applaus dei- vergadering, tot de conclusie, dat de jeneverbestrijder ook een bier bestrijder moet zijn en dat het biergebruik niet mag aangewend worden om het jenevergebruik tegen te gaan. Daarbij komt, dat in de bierbuizen clandestien sterke drank wordt verkocht. Het drank kapitaal moet, krachtens aard en wezen, het biergebruik steuneD. Des te krachtiger daarom moeten wij de actie tegen het biermisbruik aanvatten. Er ligt een gevaar in het gebruik van bier en wijn door do afschaffers en daarom .moeten wij in woord en geschrift steeds duidelijk doen uikomen, dat een goed afschaffer ook een zeer matig gebruiker van bieren wijn moet zijn. Het beginsel dei- Katholieke geheel onthouding. 1 hIn dezelfde vergadering trad als tweede spreker op de zeereerwaarde pater H. van 't Westeinde uit Arnhem, die besprak het beginsel der Katholieke geheelonthouding. Spreker begon aldus: „Moeilijk zal er een tweede gebied (buiten dat der drankbestrijding) zijn aan te wijzen, waarop zooveel misver stand heerscht, waar zooveel onbil lijke verwijten worden gehoord zooveel hartstochtelijke be en ver oordeelingen van personen, die hetzelfde doel beoogen en daarom naast elkaar konden en behoorden 0 staanwaar zooveel haat en verdachtmaking wordt gezaaid en zooveel goede bedoelingen worden miskend. De alcohol is een genotmiddel, waarvan het doel is ons genot te verschaffen en zekere mate van genot is niet verboden, is zelfs nood zakelijk. Waar liet op aankomt is de hoeveelheid. Ook hiermede hebben we nog rekening te houden, dat alcohol namelijk een -gevaarlijk genotmiddel is, zoowel door zijn schadelijke werking op den gebrui ker als door de verleidelijkheid, die hij dankt aan zijn bedwelmende eigenschappen. Spreker zette uiteen, dat het bier en wijngebruik mits in geringe hoeveelheden en hij groote tussc en- ruimte, niet veroordeeld kan worden. Maar de alcohol is te verleidelijk, zegt men. Spr. vond de geheelonthouding een zeer geschikt middel om ons doel te bereiken en at zij in som mige gevallen noodzakkelijk is waar er misbruik is ofwel groote schade. Is algeheele onthouding noodzake lijk, zoo is algeheele onthouding ge boden aan drankzuchtigen enz. Ge vaar voor de omgeving van den gebruiker levert de alcohol in som mige bedrijven. Zoo zullen de ver plegers in een sanatorium voor drankzuchtigen wel verplicht zijn zich geheel van alcohol te onthou den. De geheelonthouder heeft meer recht van spreken dan de afschaffer. Resumeerend mocht spreker dan besluiten: De geheelonthouding is een zeer geschikt middel om ons doel te bereiken j maar indien dat waar is dan mogen ook eenige drankbestrij ders, die niet uit eigen belang ge heelonthouder behoeven te zijn, zich iederen vorm van alcohol ontzeg gen. Ook degenen, die vooraan willen staan, ook de afschaffers en matige strijders zijn welkom in den heiligen strijd; maar de geheelont houders hebben een krachtiger wa pen gevonden en brengen daarom het offer der geheelonthouding protest en geroep„Geheelonthou- ding is geen offer"). f 'aarom moeten wij ook in de christelijke naastenliefde de kracht putten om het offer der geheelont houding te blijven brengendat offer,5 dat ons maken zal eerste-rang strijders in den edelen kamp tegen aide ellende, die koning alcohol over God's kinderen heeft uitgestort. Mariavereenigingen. Ook de Nederlandsche Mariaver- eenigingeu namen aan het Congres deel en hadden, onder voorzitter schap van mejuffrouw Koek, een och tend ve rgadering. De eerste spreekster aldaar was mejuffrouw Cbr. Reinhart uit Gro ningen, die, na geschetst te hebben hoe vooral vrouw en kind onder het alcoholmisbruik gebukt gaan, direct en indirect de noodzakelijk heid van do medewerking der vrouw aan den strijd tegen het alcoholisme bepleitte De macht der vrouw is groot. Tallooze gevallen in alle dee len der wereld, vooral in Amerika, bewijzen dit. De leuze der vrouwen moet wezen selfhelp. De tweede spreekster mej C. J. F. Vetter te Zu fen verdedigde hare stellingen met niet minder wel sprekendheid. Alle particulieren en openbare machten werken samen aan de opvoeding van een gezond geslacht. De andere schieten in deze taak ook maar zelden te kort. Sterkte wordt bereikt door orga nisatie, door de eendracht die de macht geeft. De invloed van het alcoholisme op de opvoedig is zoo, dat alle opvoedsters moeten mede werken met de Mariavereenigingen in den strijd tegen het alcoholisme. Ook de milddadigheid wordt door hetalcoliolisme vernietigd,onvrucht baar gemaakh De werkzaamheid van St. Elisa- bethsvereenigingen, van meisjes-pa- tronat3n, van de bestrijding van den handel in blanke slavinnen zal zonder vruchten blijven, als ons volk geketend blijft aan het alco holisme. Daarom moeten alle vrou wen,sj die aan deze nobele doelein den medewerken, ook de drankbe strijding steunen. Als deze een drachtige bestrijding plaats heeft, is de toekomst een beeld van geluk en vrede. Daarom: Wie hart hee helpe. (Applaus). Ten slotte sprak Dr. Ariëns kort woord over het groot ge wiel der Maria-vereenigingen. Daarna ging de vergadering ui een. Reizigers- en Snelgoederenverkeer „Vooruit", orgaan der Anti-so' dein. Spoorwegvereeniging „Ree en Plicht" schrijft: Lang gewacht en toch verkregen Eindelijk heeft de Minister d wijziging aangebracht, waarom onZ Bond zoo lang gevraagd heeft. Afzonderlijke besteldienst 1 Ui' sluitend treinen voor 't reiziger' verkeer en uitsluitend treinen vo" het snelgoederenvervoer I Wat een treinenvertraging z" deze gelukkige maatregel niet voo' komen! Wat een gejacht en voor' drijven van 't personeel zal dat ni" doen ophouden. Wat een manco' berispingen, standjes enz. zal d" niet sparen. Wat een restitutie voor bescb® digde en vermiste goederen zal d" de maatschappijen niet in k"1 doen houden! Wat zal dat vet voer van bestelgoederen toeneme" nu er niet meer zoo mee hoeft g" smeten en gerakkerd te worden. En nog veel meer ligt in de* opheffing voor de Regeeriug va' art. 57 van het A. R. v. h. Vet' voer (een wet nota bene voor d' verkeerstoestanden in 1890). Spoedbestelling kost nu minsten1 15 cent per bezending meer en weest hier dankbaar spoorwegma"' nen de maatschappijen kunne*1 nu bepalen, dat als spoedbestelliu! worden gerekend de colli's, dif men op Zondag bezorgd wenscl'' te hebben. Dus pakjesbezorgiuf! op Zondag behoort tot 't verleden R. K. Meubelmakers, Behangers en Stoffeerders. Men verzoekt ons het volgend mede te deelen Op Zondag 25 Aug. e.k., zal i" het gebouw der R. K. Werklieden' Vereeniging te Utrecht, ObrecU' straat hij de Biltstraat, op uitnoö' diging van de Besturen der Neder' R. K. en Dioc. Vakbonden, ee" vergadering plaats hebben van afg"' vaardigden van alle R. K. Meubel' makers, Behangers- en Stoffeerders' vereenigingen. De vergadering iP aanvangen precies te 12x/2 uur Alle vereenigingen van R. K; Meubelmakers, Behangers- en Stof' feerders worden uitgenoodigd na&f deze vergadering een of meer afg® vaardigden te zenden, wijl hier z" besloten worden tot oprichting va" een bond of secretariaat. Ook de vereenigingen, die gee" uitnoodiging mochten ontvange" hebben, worden verwacht. van met door hij n erg jj hij c: bond zijn HEEMSTE E. Het Kruis verbond zal Maandag 26 deze/ vergaderen in het R. K. Vereen'' gingsgebouw des avonds ten half 9' Als spreker zal optreden de Z.$ heer C. van Tongeren. Dan zal een collectie worden g"' houden ten voordeele van 't vaandel' Tevens moet de verkiezing plaat; hebben voer een lid van het CLmit' der K. S. Actie. ZAND VOORT. Centrale verwarming. Te" dienste eener centrale verwarming va" het kerkgebouw der Ned. Herv Gei"' vloeiden de vorige week ds. Posth"' mus Meyjes verschillende giften to"1 waaronder een van f40 en een va" t25. Vermelding verdient voorzek^' ook de gift van f5,20, spontaan bij' eenbracht door de verpleegden in h®' Badhuis voor minvermogenden. Aangekomen badgasten: Huizinga, 2, Apeldoorn, Hotel Belvt" dère; O. Goil, l,Biebrich; M. Wate" man, 2, Amsterdam; H. Lustig, b Frankfort a./M.,A. Zuanniccki, Loukvoin, allen Hotel d'Orange; B' Optroot, 1, de Leek; Mej. Polak, b Groningen; Mej. Van Rijn, 1, Amst-i allen Pension Frank GerzonBaroness" Van Heemstra Kalkoen, 2, Deventer! T. Bonnike, 1, Amst., beiden Pensio" Marezate; Fam. Mensing, 3, Amst.i villa Wilhelm; Polak, 2, Amst,Dui"' weg 12C. J. Gordijn, 1, Amst., Kerk' straat 10; M. G. Haarman, 1, Slocb' teren, Zeestraat 9J. Rasmers, 5, AmsL Hoogeweg 9. Op 13 Aug. waren aanw. 4898 badg' Sedert aangekomen 107 vertrokken 132 Thans aanwezig 4873 IJMUIDEN. De stoomtrawler' maatschappijen. Van de stooi"' trawlers, toebehoorende tot de gefaü' leerde maatschappijen, is thans allee" nog achtergebleven de Clasine Lutbe" IJ M 136, van de Mij. Gelderland. Deze trawler zou eerst een kostbar" reparatie moeten ondergaan, waaroi" men nog overweegt, of men daarto" wel zal besluiten. Het beheer over de booten zal wor' den opgedragen aan de heeren Klercq* en Groen alhier, ieder voor een de®' der booten. VELSEN. Afzonderlijke g meen te. In deze gemeente word® geteekend op een adres aan de Rege®" ring, waarin verzocht wordt IJmuide" met Velseroord tot eene afzonderlijk" gemeente te verklaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2