Staten-Generaal. Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. ruimen. Een ontzetlenden aanblik leverden die opgegraven ongeluk- kigen op. Behalve ernstige hoofd wonden, waren van een der man nen de beide beenen verbrijzeld, terwyl een ander een zware ijzeren bout dwars door het lichaam was gedrongen. Zij leefden echter nog en een geneesheer meende zelfs dat nog niet alle hoop op levensbehoud be hoefde te worden opgegeven. Toen men eenmaal zoo ver was dat men vier nog levenden, hoewel min of meer zwaar verminkten van onder het puin had uitgehaald, konden ook aanstonds de inmiddels op het terrein aanwezige doctoren, onder meer de heeren Vinkhuijzen, Soesman, Aalbersberg, hulp ver- leenen. In allerijl werden twee der zwaarst verwonden met politie-raderbaar naar Bronovo vervoerd, terwijl zie kenverpleegsters met een draagbaar een anderen hoogst ernstig verwon den werkman van de plaats der onheils naar de buiten aan den Scheveningschen weg wachtende automobiel van het Gemeente-zie kenhuis brachten om den ongeluk kige in die inrichting in verpleging op te nemen. De vijfde werkman lag nog altijd diep in het zand onder zware brok stukken beton, verward in dik staaldraad, bedolven. Wel werd onafgebroken getracht hem eronder vandaan te halen, maar de kans om hem levend te voorschijn te brengen, verflauwden allengs en werd ten slotte opgegeven. De al ge meene opinie was, en zij bleek later maar al te zeer waarheid te bevatten, dat de ougelukkige, die met het hoofd omlaag in den zand grond zat, reeds lang gestikt was. Toen 't na geruimen tijd werkens gelukt was dezen werkman te voorschyn te brengen, kon dr. Soesman dan ook slechts den dood constateeren. Diep leedwezen tee- kende zich af op het gelaat der omstanders. Zoo men vernam, laat deze ongelukkige een werkau van een goede dertig jaar een vrouw en acht kinderen achter. Per raderbaar werd het verminkte lijk naar de Algemeene Begraafplaats vervoerd. Onderscheidene autoriteiten waren spoedig ter plaatse van de ramp aanwezig. Onder meer de burge meester, die zich eerst verwijderde toen bij de stellige verzekering had bekomen van lieden die 't weten kouden, dat de mogelijkheid was uitgesloten, dat er nog meer men- schen behalve de 5 gevondenen, onder het puin bedolven lagen. Ook de substituut-officier van justitie, mr. Van Geuns, was kort na het gebeurde ter plaatse, om zich op de hoogte te stellen van den omvang van het ongeval en van de omstandigheden, waaronder het plaats had. Voorts waren aanwezig de hoofd- commiesaris van politie, de brand weercommandant, decommissarisvan politie, de heer Wulffer. Vanwege de politie werd oogen- blikkelijk een photographische op name gedaan Yan de in engestorte massa. Het ongeval verwekte vooral in de omgeving groote ontsteltenis. Buiten aan den Scheveningschen weg verdrong zich een groote men- sehenmenigte in twee rijen ge schaard, om de aan en af rijdende brancards te laten passeeren. Onvoorzichtig schot. Te Meeden (Gr.) wilde de bakker J. R. een geweer afschieten, waarin het schot reeds eenigen tijd had gezeten. Het geweer sloeg uit elkaar en R. moest zijn onvoorzichtigheid bekoopen met een verbrijzelden duim. Twee miliciens ver dronken. Dinsdagnamiddag had op het Hollaudsch Diep ter hoogte van de tramLaven van Numansdorp een ernstig ongeluk plaats. Een zeilboot, bemand met personeel van het detachement torpedisten van het fort de Ruijter, welke een zeiloefening hield, sloeg door een rukwind om. De bemanning van de tramboot Numansdorp mocht er in slagen twee der opvarenden, een officier van het korps torpedisten en eeu van het 4e regiment vesting-artil lerie, te redden. Helaas, verloren de beide andere opvarenden het leven, twee oppas sende miliciens: Berghege en Muller. Plotselinge dood. Een Rotterdamsche jonge dame, die tij delijk te Amsterdom logeerde bij een familie aan de Weteringschans, werd gisteren, toen zij op straat wandelde, plotseling ongesteld. Per rijtuig werd zij huiswaarts gevoerd en bleek, thuis aangekomen, geheel verlamd. Spoedig daarna is zij over leden. Doodgebloed. Gisterna middag heeft in de Dusartstraat te Amsterdam een werkvrouw bij den varkensslager Klinkhamer zich ern stig aan den pols verwond met een slagersmes, de slagader was door- hesneden. Het bloed stroomde uit de wond. Onmiddelijk werd zij per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd. Bij aankomst bleek zij reeds overleden te zijn. Gewisselde stukken. Werkloosheid-verzekering. De Ministers van Landbouw en van Binnenlandsche Zaken hebben plotseling een sociaal wetsontwerpje ingediend. Zij vragen een suppletoir krediet voor het loopend dienstjaar ad f 6000 en wel ten behoeve van de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van werkloosheid. Het bedrag zou besteed worden als subsidie aan de gemeenten, welke een bijslag geven, op de be dragen, die vakvereenigingen uit- keeren aan werkloozen. In de eerste plaats komen na tuurlijk de twee eenige gemeenten in ons land, die reeds in dezen zin arbeiden, nl. Amsterdam en Utrecht voor subsidie in aanmerking, doch ook wordt ten opzichte van het aangevraagde bedrag rekening ge houden gehouden met de moge lijkheid, dat Arnhem en 's-Graven- hage met haar verordening klaar komen in dit dienstjaar. De aanneming van het wetsont werp, meenen de ministers terecht, zal ook strekken tot aanmoediging van andere gemeenteu on het ge geven voorbeeld te volgen. Algemeene regelen, waaraan de verordeningen moeten voldoen om voor het subsidie (dat in den regel ongeveer de helft zal bedragen der gemeente bijdrage) in aanmerking te komen, worden niet gesteld, daar veel van de plaatselijke toestanden moet afhangen, maar wel zal moeten worden uitgegaan van zekere be ginselen bij de beoordeeling. Zoo zullen de uitkeeringen niet zóó hoog mogen zijn, dat de prikkel om werk te zoeken verslapt; tegen simulatie moet worden gewaakt; de trek naar de groote gemeenten mag niet worden bevorderd; vakveree nigingen mogen niet worden ge weigerd om godsdienstige of politieke redenen: werkstakenden of uitge- slotenen zullen niet mogen worden geholpen en de verzekering mag niet het karakter dragen van armen zorg. Het Congres te Nijmegen tot bestrijding van het Alcoholisme. Tocht naar Berg en Dal. „Van 51/28 uren B ij goed weer, tocht naar Ferg-en-dal,' aldus vermeldde de congresgids let wel, lezer„bijgoed weder" stond gespatiëerd gedrukt.De tocht is doorgegaan, maar.... daar om was het toch nog niet goed weer.... Nauw waren de wagens van de stoomtram voorgereden, of de bui brak los.en het regende.... bleef regenen waarlijk, niemand min der dan pater de Greeve, de rede naar voor dit uitstapje constateerde het zelfs voor drankbestrijders was er wel wat tè veel water We spraken daar van een feest redenaar. ja ook op dezen tocht zelfs ontbrak de in woorden levende propaganda voor de goede zaak niet.... En die rede van den bezie lenden monnik heeft gemaakt, dat het uitstapje, niettegenstaande den regen, toch een der mooiste punten van geheel het congresprogram ge worden is Daar stond hij in zijn bruine pij boven op een wankelende tafel, te midden van Gods vrije natuur met een groote geestdriftvolle schare rond zich, en zijn woord begees terde allen. Geen der sprekers op het Con gres, zoo begon pater Borromeus, trof het zoo. gelukkig als ik. Ik mag in Gods groote en heilige natuur uitdrukken de vreugde onzer harten over den vooruitgang van ons werk. Om vooruit te komen hebben wij drankbestrijdsters en -strijders noodig voor onze propaganda. Deze moet zijn redelijk, deugdelijk en christelijk. Onze propaganda moet zijn redelijk d.i. wetenschappelijk, zooals we het thans wederom ge leerd hebben zonder overdrijving. Onze propaganda zij degelijk en deugdelijk. De eerste en voornaam ste voorwaarde is de inwendige sterkte van ons leger zelf. De kracht bestaat in het gehalte. Wij moeten hebben leden, zich stipt houdend aan reglement en statuten. Ten laatste onze propaganda zij christelijk. Deze idee moet onze wapenen doen blinken en harden. Geglansd in het licht des geloofs, geoxydeerd in het vuur der liefde worden zij slagzwaarden des Hee ren. Het Kind. Te negen uur Maandagavond werd er wederom vergaderd in „Bur- gerlust", onder praesidium van jhr. Ruys de Beerenbrouck. Dr. Aussems hield zijn rede over het Kind. Overbodig is bet, de werking van den alcohol op de verschillende lichaamsdeelen en zintuigen van het kind uiteen te zetten. Er zijn met kleine hoeveelheden alcohol her haaldelijk proeven genomen, die de verderfelijke werking van alcohol bij de kinderen, vooral op hun her senen, bewezen. Enkele dier proeven haalde spr. als illustratie zijner uit eenzetting aan. Zien we dan bij kinderen den nadeeligen invloed van alcohol op de hersens, helaas, het blijft daar niet bij. Zeg ik nu te veel, vroeg spreker, als ik den alcohol vergif noem? Spr. is van meening, dat er een groot verschil bestaat tusschen de invloeden van den alcohol op het kind, of op den volwassen mensch. Het kind is on derhevig aan een gelijkmatige ont wikkeling en geen stoornis mag de ontwikkeling van die 'eere deelen vertragen. Het kind moet voor den alcohol veel gevoeliger zijn dan de groote mensch. Uitkomsten bewe zen dit. Spr. sprak de hoop uit, dat over eenige jaren, dank zij den gunstigen invloed der Anna-vereenigingen, er geen schoolkinderen meer zullen worden gevonden, die alcohol krij gen. (applaus). De alcohol vermindert ook de liefde der ouders voor hun kinderen De ouders laten hun kinderen maar rustig sterven: een engeltje meer in den hemel. Wat geeft ons een paar duizend gulden voor een inrichting, waar enkele schipbreukelingen worden geholpen zoo vroeg spr. ten slotte als zooveel kinderen wor den vermoord? Welnu, die kinder moord is hei feit van den dag en dien te keeren is onze plicht (appl.). Donderend applaus volgde op deze zoo zakelijke rede. Het was reeds ver over 11 toen men scheidde. Derde dag. Te 9 uur werd wederom in „Bur- gerlust" vergaderd onder voorzitter schap van j hr. Ruys de Beerenbrouck. Als eerste spreker trad daar op de zeereerw. pater Fr. Ildefonsus, Ord. Cap., te Babberich. Organisaiie deidrankbestrijding. Spreker begon met te doen uit komen, dat de toekomst der Katho lieke drankweer afhangt van haar organisatie. Het bestuur moet kennis hebben, goede, tamelijk uitgebreide kennis van het alcohol vraagstuk. Nog waarschuwde spreker tegen een groo te belemmering voor de afdeelingen, het niet-deelnemen van den priester. Toch moet het bestuur zijn eigen taak doen en niet alles laten aan komen op dep geestelijke (applaus), doch deze zij dan ook lid der ver- eeniging (applaus) en als hij advi seur is alleen, dan moet hij niet meer willen zijn dan adviseur (ap plaus). Op kleinere plaatsen vooral dient de leiding te rusten in handen van den geestelijke. (Bravogeroep). De alcohol als genot- en genees middel. Tweede spreker van deze alge meene vergadering in de af deelingen werd niet meer verga derd was dr. W. A. Boekelmau uit Utrecht, die over bovenstaand onderwerp zou spreken. Wanneer we eens nagaan zoo begon deze spreker zijn betoog waarmede de mensch zich zooal voedt bij zijn leven en streven, dan zien we, dat de aard der stoffen, die hij tot zich neemt, zeer wisse lend is. Een voedingsmiddel is alcohol niet, hoe graag sommigen dit wil- willen voorwenden. Om dit te be wijzen, ging spreker allereerst na, wat er met den alcohol in het lichaam geschiedt. Bovendien vergele men niet, dat groote hoeveelheden alcohol moeten genomen worden, wil men eenige beteekenis hechten aan het percen tage der voedingswaarden. Maar het aantrekkelijke zit hem niet in de voedingswaarde, doch in het feit dat alcoholbevattende dranken tot de genotmiddelen be lmoren. Zoo men den alcohol volgens de leer der geneesmiddelen rangschikt, behoort zij tot de narcota of ver- doovende middelen. Spr. kwam tot het besluit, dat alcohol en alcoholische dranken als geneesmiddel hun nut kunnen heb ben, wanneer het er op aan komt snel en kort den zieke op te wekken bij plotselinge inzinking, als 't ware om hem over een kwaad oogenblik heen te helpen. Verder bij langdu rige inzinkingen. Maar de uiterste voorzichtigheid is dan nog noodig. Verpleging van drankzuchtigen Een zeer belangrijk referaat hield dr. P. H. C. Busch van Amsterdam ten slotte over „De Verpleging van dran k zueh tigen Aan de hand van de statistiek over 1904, waarin wordt aangegeven dat 20°/0 van de veroordeelden habitueele dronkaards zijn, toont spr. aan dat hier moet worden ge sproken van een volksziekte, al deelen b.v. prof. Heilbronner e. a. die meening niet. Drankzuchtigen voor wie herstel mogelijk is, wil spr. opgenomen zien in sanatoria. Geen heil is te verwachten van gevangenisstraf, evenmin van een verblijf in Rijkswerkinrichtingen; ook niet het gebruik van z,g. ge neesmiddelen. Spr. breekt een lans voor zijn denkbeeld de oprichting van een R. K. Sanatoriumvan herstellings oorden voor drankzuchtigen heeft men reeds gunstige resultaten ge zien. De laatste spreker, de heer G. Bruna, (Utrecht) op de laatste ver gadering van het driedaagsche 2e Ned. Kath. Congres tot bestrijding van het alcoholisme, hield Dinsdag middag zijn referaat over: De taak der overheid in den strijd tegen het alcoholisme. Spreker wil niet belmoren tot hen die als de socialisten van den Staat alles verwachten, maar ook niet als die liberale die alles ver wachten van het paticulier initia tief. Na al wat reeds gezegd is over het stichten van een Sanatorium wil spr. daar nu niet veel meer over zeggen, dan alleen den wensch uitspreken dat op den duua het dr. Ariënsfonds waarvoor f 10,000 was ingekomen of toegezegd, krach tig zal worden gesteund. Aan het einde van het congres gekomen, richtte de voorzitter woor den van dan aan allen die, in wel ken vorm ook, met woord of daad of toewijding, van hunne belang stelling blijken gaven. Dr. Ariëns was daarna de tolk der vergadering om onder grooten jubel die schier geen einde nam, den hooggeëerden vporziter jhr. Ruys de Beerenbrouck dank te zeggen voor diens voortreffelijk voorzitterschap. Met het zingen van het Lied van Sobrietas en het „Geloofd zij Chris tus", werd daarna de vergadering gesloten. Ned. R. K. Volksbond. Naar wij vernemen, is te Nieuwen- dam bij Amsterdam een afdeeling op gericht van den Ned. R. K. Volksbond. SCHOTEN. Een griezelige vondst. Gisterenmiddag werd bij de Schotensche politie aangifte ge daan door een bewoner uit de Scheeperstraat, dat, terwijl bij in zijn tuintje, gelegen achter zijn woning aan het graven was, een doodshoofd is gevonden, waarvan de kiezen en tanden in de onderkaak nog alle gaaf waren. Men vraagt zich af, hoe het daar gekomen is. ZANDVOORT. Aangekom en badgasten. VT Ölaser, Keulen, 4p. E. Leidheuser, Dórtmund, 3 p.; J. H. Figee, Haarlem, 2 p., allen „Hotel Zeerust"DamesSchattenkerk, Dieren, 2 p., Pension „Thalatta": Fam. Lem- kes, Keulen, 2 p.: Mej. M. Hartog, Barneveld, 1 p.: M. G. Bos, Zijldijk, 1 p.; Mevr. Van Rooyen,Zwolle, 2 p. Fam. Avelingh, Velp, 3 p.; J. M. L. van Ouwerkerk, Rotterdam, 5 p., allen Pension „Quisisana"; A. Neresheimer, Munster, 1 p.li. Kuchler, Munchen, 1 p., allen Hotel'd Orange: L. Wee- nink, Oldenzaal, 1 p.; Dr. Van Son, Schoonhoven, 2 p.; Fam. Goeteling Vinnis, Hilversum, 2p.; H. M. Heskes, Hilversum, 2 p.; W. P. Brunt, Ter- borg, 1 p.; J. J. Roodenburch, Am sterdam, 3 p.; S. van Klaveren, Rot terdam, 1 p.; G. Hilterman, Amster dam, 3 p., alien Hotel „Driehuizen". Het badseizoen. Aanwezig op 13 Aug. 4898 pers. Bijgekomen tot 16 Aügustus 107 pers. Totaal 5005 pers. Vertrokken 132 pers. Aanwezig op 16 Aug. 4873 pers. Amsterdamsche Vacantiekolonie Kostverloren 3e ploeg, 60 kinderen. Haarlemsch Kinderhuis Parkstraat, 3e ploeg, 60 kinderen. Badhuis voor Minvermogenden, 95 patiënten. IJMUIDEN. De Stoomtraw lermaatschappijen. Gisteren morgen zijn vijf trawlers van de gefailleerde maatschappijen, van de eerste reis na het faillissement, binngekomen. De vangsten waien bevredigend en de besommingen, allen boven duizend gulden, gun stig. De trawlers der ge fa ill. maatschappij. Gisteren zijn de drie trawlers der Mij. „Zeeland", welke in gerechtelijk beslag lagen te Amsterdam, alhier aangekomen. Twee er van, de „Auricula" en de „Escalonia", zullen ter vischvangst vertrekken. De „Boronia" blijft liggen, daar déze te ernstige repa ratie moet ondergaan om weder te gaan varen. De „Camelia" ligt nog altijd te Geestemiinde aan den ket ting. De trawlers (23 in getal) van wijlen den heer Planteydt zullen beheerd worden door de firma S. I. Groen en de Mij. „De Kotter." Beiden beheeren resp. 10 en 13 trawlers. Op sjouw. Twee kinderen, een jongen en een meisje, beiden 4 jaar, waren des middagsom 12 uur niet thuis gekomen. Men vreesde het ergste, daar de kinderen om halftien al van huis waren gegaan. De omtrek werd onderzocht en de Solitie er van in kennis gesteld. !a lang zoeken vond men ze on geveer 10 uur 's avonds bij de in- aanbouw zijnde Tuchtschool te Vel- seroord. VELSEN. Verlichting van 't Noordzeekanaal.Menis thans druk bezig met het leggen van kabels voor de electrische verlich- sing langs het Noordzeekanaal. Gemeente-splitsing. Men schrijft in aansluiting op wat we al mededeelden, aan de Tel. De wensch tot splitsing der ge meente Velsen schijnt thans ook elders dan te IJmuiden gekoesterd te worden. Bepaalt een commissie van IJmui- denaren- zich er toe de wenschelijk- heid te onderzoeken, te Santpoort gaat men verder. Op initiatief van de heeren Wüste en Handgraaf zal aan Provinciale Staten een adres gezonden worden, waarin men de splitsing aanvraagt en druk wordt met lijsten gecirculeerd om handteekeningenop dat adres te ver zamelen. Op grond van gepubliceerde cijfers nopens de inkomsten en uit gaven van elk der onderdeden der gemeente Velsen over het jaar 1905, die duidelijk aantoonen, dat IJmuiden zich zelf zeer gied kan bedruipen, wordt thans op het rap port van de IJmuider commissie vooruit geloopen. Dacht men er vroeger anders over, thans schijnt men ook te Vel- zen en Santpoort wel van dat woe lige, democratische IJmuiden af te willen, om te zamen weder knusjes een rustige plattelandsgemeente te vormen en voorzeker zal de uitslag der laatste raadsverkiezing daaraan niet vreemd zijn. WIJK-AAN-ZEE. Een strand-' f e e s 1 Door een commissie uit ver schillende badgasten, de heeren Abr. v. d. Schuijt, voorz., J. E. Kroon, secr., werd gisteren een strandfeest georganiseerd, dat prachtig is afge- loopen en zoowel de jeugdige deel nemers als de talrijke toeschouwers aangenaam bezighield. Weest toch voorzichtig! De dochter van een alhier vertoevend predikant waagde zich gisteren te ver in zee en kon nog gered worden door den badman, die dadelijk, toen hij het ongeval bespeurde, te hulp schoot, daarbij geholpen door drie van zijn makkers. BENNEBROEK. Poging tot inbraak. Gisteren nacht is een poging tot inbraak gedaan bij den winkelier Freriks. De inbreker heeft eeu raam opengeschoven, maar is toen in zijn operaties gestoord, door het blaffen van eeu hond, zoodat er niets ontvreemd is. De bewoners waarschuwden den veldwachter Van Essen, die echter niets meer vond. Toen hij daarna te drie uur on geveer in de buurt van het huis van de wed. Lensen kwam, zag hij twee mannen loopen, die hij achtervolgde, maar zij liepen hard weg in de richting Haarlem, zoodat hij ze niet kon krijgen. Gisterochtend bleek dat bij de wed. Lensen de inbraak gelukt is. Ook hier 1 ebben de dieven een raam opgeschovenze hebben alles doorzocht en vier biljartballen (2 roode en 2 witte) en eenig geld als buit meegenomen. LISSE In de jongste Raadszitting is o.m. in behandeling gekomen een missieve van de gezondheidscommissie, waaruit bleek dat er aan dit college een voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan was gezonden, met verzoek, dat de Raad zich hieromtrent zou verklaren. Te behandeling van dit voorstel werd verdaagd tot de terugkomst van den burgemeester. De herkozen leden en het nieuwge- kozen Raadslid werden na onderzoek der geloofsbrieven toegelaten. Op voorstel van B. en W. werden weder twee lokalen der O. L. School beschikbaar gesteld voor de oefeningen ten dienste van het voorbereidend militair onderricht. SASSENHE1M. Veiling. De gisteren alhier geveilde woonhuizen zijn bij afslag toegewezen voor f5200 aan den heer J. Dijkstra alhier. SLOTEN. Paardenmarkt. Op de alhier gehouden paardenmarkt waren 109 paarden aangevoerd. Bij weinig handel liepen de prijzen van 79 tot en met f230. HAARLEMMERMEER. (Hoofd dorp) Veiling. De gezamenlijke opbrengst van zeven boomgaarden uit de Haarl. meer, die Woensdag middag door notaris Heinsiuspubliek zijn verkocht in hotel „de Beurs" heeft opgebracht f1276. Binnen kort zal wel een tweode verkooping volgen. Een der boomgaarden werd opgehouden. Gemeenteraad. (Zitting van gisteren.) Niet minder dan 14Raadsleden waren afwezig, n.l. de heeren Thiel, Hugen- holtz, Welsenaar, v. d. Kamp, Bijvoet Rasch, v. Lijnden, v. Styrum, Spoon Leupen, Kleijnenberg, Sabelis, v. Ros- sum en Mieaema. De kwestie van AkkerenKath' fleischHugenholtz werd op verzoek van laatstgenoemden weer aaneehoU' den, daar de zegsman van dezen wegens uitstedigheid niet te bereiken v as ge weest. Aan mr. J. H. Thiel werd oi.tslag verleend als ambt. van den B. Stand' De gemeenterekening. Bij de goedkeuring der gem. reke- king, dienst 1906, met rapport der fin. Commissie, wees er de rapporteur, mr. Thijssen, op, dat dit rapport be sproken is geworden in enkele dag bladen. Daarin werd zelfs betwijfeld- of 't rapport wel juist was. Spr. wild3 de juistheid van het rapport in dezen raad bevestigen, doch er een inlichting bijvoegen, n.l. waardoor dit nadeelig slot isontstaan.Dit kwam (zooals trou wens reeds Maandag j .1. in de N i e u w3 Haarlemsche werd gezegd) door de buitengewoone uitgaven, waarvoor nog geen gelden op den post waren gestort- Zoodra dit geschied is, wordt de-zaak anders. Men zal zien, dat de totale rekening niet sluit met een nadeel ig saldo. Spr. wilde deze opheldering geven om sommigen gerust te stellen, die zouden meenen, dat het er met de finantiën zoo slechts staat in onze gemeente. De lichtfabrieken. Het voorstel van B. en W. om f 60ÖÖ weer af te lossen van het aanlegkapi' taal der gem. lichtfabrieken vond hooge bestrijding door den heer Snel tj eS- Deze wilde de f 6000 in reserve hou den, totdat de Lichtfabrieken weer een leening zullen moeten aangaan. En alleen zooveel jaarlijks aflossm, al3 waartoe de Wet verplicht. We heb ben nu eenmaal de leening en 't geUb en bij een nieuwe leening zullen de voorwaarden zeker bezwaarlijker voof de gemeente zijn, dan die der oud3 leening, welke men nu op eeu buiten gewone wijze wil gaan aflossen. Natuurlijk was de weth. Nieu we 11 huizen Kruseman ertegen- Die vond deze nieuwe methode al heel slechts overeen te brengen me' de comptabiliteit ten opzichte va11 Ged. Staten en den Wetgever. Waai' de heer S n e 1 tj e s tegen de - nanier van aflossing bezwaar maakte, kob de Wethouder in zooverre geruststel len, dat er een regeling der aflossin gen in bewerking is. Maar dit al kon den heer S n e 1" tjes niet vermurwen; zijn voorstel was het best uitvoerbaar; ook in an dere plaatsen o.a. Amsterdam ge schiedt het, De Weth. H. D. K r u s e m a n be streed eveneens 't voorstel Sneltjes- Er dient opgemerkt te worden, dat de gemeente geen particuliere instel ling is en wanneer dan die f6000 op prolongatie gezet moeten worden, dan brengt dat veel moeiten en kosten mede. De wethouders hielden ten slotte de meerderheid, want 't voorstel van B. en W. werd aangenomen met slechts 5 stemmen tegen. Subsidie-kwestie. B. en W. hadden naar aanleiding van een ingekomen schrijven voor gesteld f 25 subsidie te geven aan d# Ned. Ver. v. Gemeentebelangen. Het adres der Vereeniging was niet op zegel, merkte de heer de Braai op. Dat is waar, zei de Voorzit ter, doch in strikten zin was het geen verzoek, doch slechts een vin gerwijzing. Als dat waar is, zei de heer M 0- d o o, dan ben ik er tegen. Dan moet de vereeniging het eerst maar eens aanvragen, want om nu alleen op vingerwijzigingen reeds subsidies te gaan geven, dit wordt toch al ce mal- Maar de voorzitter haalde er 't voorstel van B. en W. toch door, nadat hij gewaarschuwd had toch vooral niet al te formeel te worden. De Raad besloot voorts, dat de ge meente zich zal verweren tegen de N. V. Schiedamsche Kunstsmederij en Machinefabriek v. d. h. C. J. Vineens en Co,in zake de kwestie, reed»door ons medegedeeld. De Havenmeester. Daarna kwam aan de orde de kwes tie der salarisregeling en titulatuur van den havenmeester. De heer M o d 0 o fulmineerde tegen een punt van dit voorstel en wel, tegen de wijziging van de titulatuur van den Havenmeester-Inspecteur, alsmede tot vaststelling van een ver ordening betreffende zijn salarieering- Het was niet billijk, zeule hij, dat de heer Kriens telkens verhoogd werd, zoo is van 18991907 zijn salaris ge klommen van f 1000 op f 1600. Er is dus voor den heer Kriens allerminst reden tot klagen. De heer Modoo zou 't salaris willen stellen op f 1200 f 1600. Maar dan moeten die f 1600 ook 't maximum zijn. Een uitgebreide discussie volgde op deze bestrijding, waarbij ook de ge vraagde loonsverhooging der brugwach ters werd gehaald. Doch het door den hepr Modoo voorgestelde amendement werd ten slotte verworpen met 7 st. voor. De lantaarnopstekers. Hierna kwam weer aan de orde 't verzoek om verhooging van het loon der lantaarnopstekers. B. en W. heb ben nu een lijst verstrekt van de uren, dat de werklieden werken. Maar de heer Groot betwistte dadelijk de juistheid dezer uren. Want er stond alleen op de tijd, dat de lantaarnopstekers werkelijk dienst ver lichten. Maar het gaan en komen van het wachtlokaal, al die uren. dat ze daar wachten moeten erbij geteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2