Wat anderen zeggen. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Amsterdamsche Beurs. nv« INGEZONDEN. Aanbestedingen. Rechtszaken. Er is wel wat tegen te zeggen, xei de heer v. d. Berg, 't is waar: de cijfers hebben geen diepen indruk ge maakt en 't werk vereisclit geen ken nis, maar het is toch een werk, waar aan veel miseries zijn verbonden. In weer of geen weer ziet men die men schen tobben, op een tijd, dat anderen rusten. Daarom zal hij voor 't voor stel Groot steunen om 't salaris van f5 50 te brengen op f6.50 per week. De heer Doosjes merkte op, dat het wel heel menschlievend is, dat de heeren zich laten breken door hun goed hart, maar de heer Blom, de di recteur, acht de verhooging overbodig. Als men de lijst inziet, werken die menschen 's nachts 2l/2 uur. En dan worden ze toch rijk betaald. Daarom zal spr. stemmen voor 't voorstel van B. en W. Daar kwam de heer Groot uit den hoek, die {nijdig den heer Doosjes toebeet: „Wat is dat voor een geklets over dat „goede hart"! Er is geen sprake van een goed hart. Dat heb ben we niet noodig. We vragen alleen wat recht en billijk is. (De heer Doosjes: Dank u wel!) De W eth. Nieuwe nhuizenK ru se man bestreed verhooging. Er dient gewacht tot de algemeene loonsregeling komt, die in bewerking is. Nu hebben de stokers naar ver hooging gevraagd, geheel en al buiten hun chef om, evenals deze lantaarn opstekers deden. Zoo wordt die chef geheel en al onttroond. Als nu de lantaarnopstekers slagen, dan komen er weer anderen. De Weth. adviseerde de zaak bij de begrooting te regelen er niet incidenteel. De Voorzitter wees er inde ver dere discussie den heer Groot op, dat hij zich tegenover den heer Doosjes onparlementair had uitgedrukt. Hij constateerde voorts, dat enkele leden hier het goede hartwillen uitschakelen; spr. had het altijd goed gevonden, dat ook de werkgever zijn werklieden een goed hart toedroeg. De voorzitter rekende vervolgens voor, dat de lan taarnopstekers 23 ents per uur ver dienen, de agenten 4<le klasse verdie' nen slechts 20 ents. Na nog eenige discussies werd 't voorstel Groot verworpen met 12 tegen 7 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd daarna zonder stemming aange- nomen. De brugwachters. De heer Groot vond de afwijzende beschikking op het adres der brug wachters niet billijk. De chef is nu ook verhoogdf 12 voor 80 uur ver antwoordelij ken dienst is te weinig: spr. stelde voor de loonen te bepalen op f 1215 per week. De heer Schram vroeg aanhouding tot de begrootingdit voorstel werd echter verworpen. De heer Modoo weerlegde de be wering, dat die brugwachters niet veel te doen hebben, zij hebben niet alleen de zorg voor de brug, zij moeten 's nachts ook opletten, dat er geen schepen stilletjes onderdoor varen. Na 9 jaar dienst zijn de meesten opgeklommen van 112 f15, en nu zegt men wel, dat men voor elke categorie werklieden geen organisatie regeling kan gaan treffen. Maar voor. den chef gebeurt het toch wel De heer de Breuk wees op een geregelde verhooging die de werklie den hadden: van f 10, f 11,50, f12. Waar b'ijven we zoo op die wijze? vroeg de Wethouder. Doch dit beroep op a.s. belasting- verhooging werd door de heeren Schram en Modoo ongegrond verklaard en te onpas. Hun bestrijding was evenwel vruchteloos, want het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken werd ten slotte aange nomen met 14 tegen 5 stemmen De groentenmarkt. Bij de behandeling van 't voorstel be treffende de verplaatsing der groenten- markt gaf de heer G r o o t in overweging de markt 's morgens vóór 9 uur te doen houden, en dit wel gedurende 1 jaar bijwijze van proef. De markt behoefde dan niet meende spreker ver plaatst te worden en [alle partijen konden bevredigd worden. De wethouderendevoorzitter hadden tegen aanhouding geen be zwaar, hoewelzij bleven bijhun voor stel tot verplaatsing. De zaak werd aangehouden. In verband hiermede werd ook aan gehouden 't door ons meegedeelde adres van bewoners van de Kampersingel over den last dien dezen hebben van een particuliere mestverzamelplaats. Dit ging op 't voorstel van den heer M o d o o, over welk voorstel de stem men staakten, zoodat de heer Modoo door deze onbesliste stemming zijn zin kreeg. In handen van B. en W. werd nog gesteld 't adres om afzonderlijke aan besteding van loodgieterswerk. Bij de kwestie der onbewoonbaar verklaring van 't perceel Ravelingsteeg no. 3 merkte de heer van den Berg op, dat de hoofdopzichter en de Ge zondheidscommissie zou tegenstrijdig hebben gerapporteerd. De heer ne Breuk zei evenwel zelf 't perceel te zijn gaan bezichtigen. Het was niet in bewoonbaren staat te brengen. Ten slotte volgden tal van benoe mingen, die elders in dit blad worden medegedeeld. Personalia. Door den Raad zijn gisteren benoemd tot leerares in de wiskunde aan de Meisjesschool voor M. O. mej. C. J. ;B. Salm te Amsterdam; tot leerares in de Ned. taal, aardrijkskunde en geschiedenis aan de Meisjesschool voor M. O., mej H. E. Baudet te Arnhem; tot hoofd der kostelooze school D. J. Brandenburg te Haarlem; tot hoofd •der herhalingsschool, E Hendriks te Haarlem; tot onderwijzers en onder-, wijzeressen aan de herhalingsscholen; in school A mej. H. J. G. Pilger school Tuchthuisstraat mej. J. G. v. Duin; school C mej. E. Rab; tot on derwijzer aan de kostelooze school A, G. Blok te Deiden; tot onderwijzer aan de Tweede Tusschenschool D. van Veen Jr. te Zaandam; tot onderwij zeres aan de Tweede Tusschenschool mej. D. T. Vermeer te Heilo; tot on derwijzer aan de Vijfde Tusschenschool, W. Stender te Doenen a. d. Vecht; tot onderwijzers en onderwijzeres aan de Derde Tusschenschool, R. J. Klonen te Haarlem, C. A. Beute te Haarlem, G. H. Hardgeerde te Enschede, mej. J. A. la Bastide te Haarlem. In den Haag is geslaagd voor het examen Fransch, mej. C. D. van der Putten, alhier. Z.Ex. mr. van Tienhoven. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft Z.Ex. de Commissaris der Ko ningin, wegens de ernstige ongesteld heid van zijn zoon. gisteren door ons reeds gemeld, het officieel bezoek aan de gemeente Haarlemmermeer dat deze week zou plaats hebben, tot later uit gesteld. Het verslag der Katli. Soc. Week hebben wij onder onze Sociale Berichten de vorige week reeds aangekondigd en besproken. We hebben toen op de belangrijkheid ervan gewezen en de noodzakelijk heid eischt, dat ieder, die wat weten wil en weten moet van de sociale beweging onder onze Katholieken in 't bijzonder en van de sociale wetenschap in 't algemeenhet verslag moet lezen en bestudeeren Welnudaar wordt nu de gelegen heid voor aangeboden zóó prachtig dat we 't niet van ons kunnen verkrijgen, daar niet afzonderlijk en met nadruk op te wijzen onder onze stedelijke berichten. De Ka tholieke Sociale Actie hier ter stede heeft de verspreiding van dit lioogst- nuttige verslag ter hand genomen, en het boekdeel een flink, royaal boek, mooi gedrukt en in Hinken omslag dat anders f0.60 kost, is voor de aangeslotenen aan de K. S. A. (comité van Haarlem) verkrijgbaar voor f0,35, dus bijna de helft van den prijs. De secre taris van het plaatselijk Comité der K. S. A. meldt in een advertentie in dit blad meer daarover, en wij verwijzen daarnaar. Maar onze warme aanbeveling moge hier staan als een blijk hoezeer wij den nuttigen arbeid, die het plaatselijke comité der K. S. A. daarmede verricht, op prijs stellen! Bedrijfsbelasting. De burgemeester van Haarlem geeft officieel kennis, dat hét kohier der Bedrijfsbelasting 1907—08 aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Prentbriefkaarten. De liefhebberij van de prentbrief kaarten wordt met den dag grooter. En vandaar, dat ook de eisclien van hen, die aan die liefhebberij doen, hoe langer hoe grooter worden daar moet telkens wat nieuws, wat mooi's bedacht wordenEn de handelaren in dit vak doen dan ook hun best, elkaar te overbluffen in dat zoeken naar telkens nieuwe en mooiere „serie's." Immers: de enkele prentbriefkaart heeft al uit gediend: de „serie," en dan liefst zoo prachtlievend en groot mogelijk is nu aan de vraag. Wij hebben van de week al ge sproken over de prachtige serie der prentbriefkaarten van „Onze land en zeemacht," die door de firma Jos. Nus Co. alhier in den han del is gebracht, en die te Neuren berg met een gouden medaille is bekroond. Die serie, waarvan heden verschildende onderafdeelingen al zijn verschenen, hebben we nu onder de oogen gekregen. En waarlijk: de gouden medaille en het eerekruis, dat de firma Nus ermede heeft be haald, is wèl verdiend! De uitvoering der briefkaarten is uitnemend, en wat de voorstel ling betreft: ze geven van het ge- heele leger- en vlootleven een vol ledig beeld Hoofdofficieren, subalte rne officieren, matrozen, kampleven, rijdende artillerie, marineleven, cavalerie, recruten oefeningen der infanterie enz. zijn in geregelde briefkaarten naar het leven geno men, een en ander voortreffelijk en zonder fout uitgevoerd. Wij zijn er zeker van, dat deze briefkaarten enorm aftrek zullen vinden Hedenmorgen vertrok het IVe Bat. 10 Reg. Inf. alhier per extra trein naar Velsen ten einde oefeningen te houden op het terrein de Breesaap. Deze oefeningen had plaats onder lei ding van den kapiteinadjudant Schönstedt van het korps, waaraan ook het hospitaal personeel onder commando van den officier van ge zondheid dr. Kuhnen deelnam bij de beoefening van het vervoer van ge wonden van het gevechtsveld. De oefening werd bijgewoond door den regiments-commandant. De muziek ge leidde den troep naar het goederen station en haalde dien 's namiddags weder af van de Jan Gijzenvaart. Statuten. Pe „St. Ct." van he den bevat de statuten der afd. Haar lem van de Vereeniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen, en de Haarlemsche School vereeni ging, beide alhier. Ned. Ver. v. Locaalspoor- wegen. Deze vereeniging zal dit jaar haar algemeene vergadering hier houden op Vrijdag, 13 Sep tember. De verschillende inrichtin gen van de E. S. M. zullen dan worden bezichtigd. Met medewerking van den direc teur der tweede N. H. Tramweg- Maatschappij zal op Zaterdag 14 Sep!ember een tocht worden gehou den naar Marken en Volendam, „St. Caecilia." De heer Oos telaar heeft bedankt voor 't direc teurschap der ver. „St. Caecilia." Nu is de heer Liefheid weer direc teur geworden. Vreeselijk. In een onbewaakt oogenblik had gisteren het twee jarig zoontje van den heer Arons, wonende Amsterdamsche vaart, het ongeluk in een pot kokend water te vallen, zoodat het kind hevige brandwonden aan zijn armpjes be kwam. Een klein brandje. Gister- mid 'ag had een begin van brand plaats in den ijzerwinkel van den heer Stolp, aan de Groote Hout straat. De éénpaards-slangenwagen was spoedig ter plaatse doch behoefde geen dienst te doen. Een rebelligejuffrouw. Gis teravond omstreeks negen uur had zekere juflrouw Z., wonende in de Vooruitgangstraat de aardigheid bij haar buurman R., twee ruiten stuk te slaan. Hiervan is aangifte bij de politie gedaan en tegen de juffrouw is proces-verbaal opgemaakt. Faillissementen. Failliet verklaard: 16 Aug., A. B. J. Elsenburg koop man in damesconfectie, handelende onder den naam of firma H. J. Berg- mann Co., vroeger te Arnhem, thans te 's Gravenhage. 19 Aug. J. G. Mebach, koopman en winkelier, te Bolsward, Recliter- comm. mr. D. Z. van Duyl; curator G. Keikes, deurwaarder te Bolsward. Opgehevenhet faillissement van A. van de Werken Ozn., landbouwer, te Amsterdam. Geëidingd:door het verbindend wor< den der eenige uitdeelingslijst, de fail lissementen van I,.J. Dammerts, hor logemaker, vroeger te Alkmaar en van J. Sefiinga, caféhouder, te Bolsward. Politierapport. Gevonden:! kinderarmbandje, 1 boezelaar, 1 horlogeketting. Procesverbaal opgemaakt wegens: Spelen met- en om geld, overtreding der bestaande,, bepalingen voor stationneerende rijtuigen, wielrijden zonder licht. Uit de gang van een perceel aan de Koningstraat is een rij wiel ont vreemd, Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Vrugtman en H. C. van Zonneveld. A. H. Vergeer en A. E. Martens. P. Westenclorp en M. C. Kartens. Getrouwd: \V A. Dernison en M. H. Brink. Bevallen: H. G. Fehres-Oudolf, z en d. M. F. Boeijing-Vester, z. H. J. A. Fennis-Roeland, d. E. J. van Dieshout-van Brugge, z. Overleden: W. H. Neuteboom 56 j. Heerensingel. De socialisten in 't parlement. De „Residentiebode" schrijft: „Niet ontkend kan worden, dat de arbeid der soc. dem. in de Parlemen ten een groote, gerechtvaardigde te leurstelling beeft gewekt." Dit staat te lezen in.„Het Volk" en is gezegd ter interparlementaire socialistische conferentie te Stuttgart door... mr. P. J. Troelstra. 't Zal dus wel waar wezen, temeer wijl deze leider der Nederlandsche so cialisten later bij interruptie nog ver duidelijkte, dat hij pessimitisch dacht „over de positieve resultaten" dier parlementaire actie. Als reden zijner teleurstelling gaf de heer Troelstra het volgende aan: „Ons tegenwoordig program voor de politieke instellingen is niet meer dan de uiterste konsekwentie van het burgerlijk liberalisme, van'de demo cratie. Het oogenblik is gekomen,dat wij met ons eigen systeem voor den dag moe ten ko x en. Toende bourgeoisie zoover was als wij thans, behoefde zij op de vraag naar haar systeem het antwoord niet schuldig te blijven. Wij moeten aanwijzen, hoe wij den burgerlijken staat in de socialistische maatschap pij willen omzetten. M. a. w.we weten nog niet precies wat we willen en daarom kunnen we in de parlementen niet goed werken we moeten eerst gelijk de heer Vander Velde den wensch van zijn HoIDmdschen partijgenoot omschreef „de hoofdlijnen aangeven van den socialistischen staat." Wie intusschen meenen mocht, dat de socialistische kopstukken, te Stutt gart bijeen, minstens die hoofdlijnen wel zouden kennen, heeft het mis. De Franschman Jaurès zeide tenminste al dadelijk, dat het voorstel-Troelstra „een onafzienbare quaestie" opwierp, die eerst nog eens grondig moest be studeerd worden, terwijl Vandervelde constateerde, dat over hetgeen Troelstra wilde verschillende opvattingen be staan, omdat prachtig doekje voor 't bloeden zijn voorstel niet is gedrukt. Hij stelde daarom voor het te ren- voyeeren naar de interparlementaire conferen ie. Mr. Troelstra, die eerst instelling had gevraagd van „een niet te groote studie-commissie voor dit onderwerp", stemde hiermede in, zoodat dit lastige punt vooreerst weer van de baan raakte. Bijzonder voldaan was men daar blijkbaar zelf niet over, want de heer Van Kol merkte op, dat de veïgade ringen der conferentie slecht bezocht plegen te zijn; hij drong dan ook aan op druk bezoek van de volgende, en... op voorafgaande studie van het onder werp. (Daar blijkt dus ook iets aan te haperen.) De heer Vollmar verklaarde boven dien, dat hij zich tot niet wilde bin den, en knoopte de opmerking hieraan vast, dat men al te gemakkelijk allerlei kwesties op den rug van internationale besprekingen schuift. Ja, ja, die internationale bespre kingen hebben een breeden rug men stapelt er alles op en.... verschuilt er zicli achter, wat te gemakkelijker valt, naarmate de stapel grooter wordt. Veiligheidsdoodskisten bij schijndood. Onze lezers weten, dat er onlang: hier ter stede door een uitvinder te Heemstede z.g. „veiligheidsdoodkisten" zijn tentoongesteld die een waarborg zijn tegen schijndood. De uitvinding kwam hierop neer, dat in de kist, waarin iemand ter auide wordt besteld, aanwezig was een „handle", door middel waarvan een extra sterke veer in beweging wordt gebracht, welke de kist doet opengaan bij de minste beweging daarbinnen. Een electrisch lichtje, in de doodkist aangebracht, zou den „levend-begravene" gelegenheid sclien- 'om zich in zijn kist te oriënteeren d. w. z. hem gelegenheid schenken om een opschrift te lezen, hem waar schuwend om, in „geval van nood" zich te redden uit den treurigen toe stand waarin hij is gebracht. Een correspondent van de Prov N.Br. Ct heeft nu een deskundige, den gep. gen. ambtenaar van Wellie te Amsterdam om zijn meening hier over gevraagd. Deze zeide er o. m. van dat hij zich van liet prachtiscli nut der z.g. vei ligheidsdoodkisten niets of bijna niets voorstelt. 't Is gebeurd vertelt hij dat bij mij, op liet kerkhof, vier en twin tig lijkstoeten op een dag arriveerden het getal van 16 was niets bijzonders welnu... wij waren toch wel verplicht om op èen en denzelfden dag twee, drie groote, soms meerdere lijken van kinderen boven elkaar in een kuil te begraven. De wet van 1869 bepaalt het een en- ander betreffende de zand lagen boven elke kist aan te brengen, doch iiiets omtrent het getal lijken in een kuil. Nu vraag ik u, wat moet meii in zoo'n geval met veiligheids doodkisten beginnen Mogen de onder- liggenden bijgeval niet schijndood zijn or is het de bedoeling dat zoo een onderaan begraven schijndoode ont wakend, zijn „kameraden" uit de graf kuil wipt?.... En dan,, een ieder zal toch wel be grijpen dat de veiligheidskisten spe ciaal voor de bezitters van eigen graven bestemd zullen zijn. Zulke eigen graven moeten onmiddellijk gesloten worden doorgaans met zware zerken. „Die onder zulk een zerk aanklopt, hem wordt waarachtig niet open gedaanvoegde de heer Van Weelie er lachend aan toe. Daar komt bij, dat aan een pasge- maakt graf na de begrafenisplechtig heid nog soms uren moet gewerkt worden. Ingeval van schijndood is dit ook een waarborg. Doch de voor naamste garantie moet zijn de voor zichtigheid, het nauwkeurig en des kundig onderzoek van den arts, zonder dit geef ik om veiligheidkisten en dergelijke dingen geen duit. En dat zal men gauw genoeg inzien Aldus een „deskundige": wij achtten het wel interessant, ook dit oordeel eens even te geven over 'n zaak, die tegenwoordig nogal wordt besproken Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzen der niet teruggegeven. Mijnheer de Hoofdredacteur Naar aanleiding van uw hoofd artikel van gisteravond vergunne u mij, te zeggen dat ik liet heele- maal niet eens ben met uw betoog, als zou de vakvereeniging steeds op 'n kalme, bescheiden manier niet verzoeken voor den dag moe ten komen, en nooit een eisch, een ultimatum mogen stellen! Als we dat zouden doen, dan lagen we binnen 'n minimum van tijd in de goot! Neen, alleen door zich flink te doen hooren en door luid te schreeuwen, kan de vakbe- weging iets gedaan krijgen, dat is mijn opinie! En dat we zóó moeten doen,.ligt niet aan ons, maar aan de patroons die 't ons verplichten Hoogachtend, Een va kvereenigings-voorstander. Noot van de Redactie: De geachte inzender moet wat beter lezen: dat 'n vereeniging „nooit een eisch of ultimatum mag stellen", staat volstrekt niet in ons hoofdarti kel te lezen, 't Tegendeel eerder. Maar de stijl en inkleding van, de geest die spreekt uit dit stukje, bewijzen voor zich al ten volle dat we goed deden, de vakvereenigingen wat zelfbeperking en kalmte aan te raden, Vele! oök Katholieke, vakvereenigingen, begin nen zich al meer en meer op het standpunt te stellen dat de patroon altijd ongelijk heeft, en gebruiken (vaak onwillekeurig, denken we) al gauw de heftige terminologie der so cialistische vakbeweging, die uit haar principe tegenover den patroon staat, terwijl de Christelijke vakbe weging naast den patroon moet staan. En dat is juist net kwaad dat we signaleerden, en waarvan de geachte inzender helaas ook al niet vrij schijnt te wezen, al denkt hij zelf misschien precies 't tegenovergestelde. Dat ligt niet aan zijn persoon of aan zijn gemis aan goeden wil, maar aan de richting die maar al te vaak, ook in sommige Roomsche vereenigingen, vooral onder de jongeren domineert. REDACTIE. De Zeereerw. heer pastoor A van Term, Missionaris Apostolicus, in Oeganda (Afrika,) is met verlof vau zijn standplaats naar Europa teruggekeerd en gisteren te Rotter dam aangekomen. Eerste H. Mis. Door den Wel- eerw. heer F. Filbry, is de 1ste Heilige Mis opgedragen in de parochiekerk van O. Ij. Vr. Hemelvaart aan de Ha ven te Deiden. Z.eerw. werd daarbij geassisteerd door den Zeereerw. heer P, D. Dessens, pastoor aan gemelde kerk en deken van Deiden als presbyter assistens en verder door de weleerw. heeren B. van Rooy, diakenpater Rafaël Bükers, O. P., subdiaken; J. Filbry, broeder van den neomist, ceremoniariusCh. Meysingli en J. v. d. Meer, cantores Als feestredenaar trad op de zeer eerw. heer Dessens voornoemd, die tot onderwerp zijner rede had gekozen het apostolisch woord: „Het is zaliger te geven dan te ontvangen". maal overtr. Drankwet, 2 maal f 1 en f 10 of 2 maal 1 en 10 dagen hecht. G. J. A. W. te Amsterdam, overt, j Wapenwet f5 ot 5 dagen hecht. J. S. te Haarlem, overtr. Jachtwet f2 of 2 dagen hecht. J. P. G. te Haarlem, overt. Arbeidswet, f 1 of 1 dag hecht. D. K. te IJmuiden, loopen over ver boden grond, fl of 1 dag hecht. Ij. K. te Maarsen, niet voldoen aan de bevelen der politie, f5 of 3 dagen hecht. H. H. te Schoten, met een hond rijden zonder muilkorf, fl of 1 dag hecht. P. P. D. te Beverwijk, overt. Bouwverord. voor Beverwijk, f 5 of 3 dagen hecht. D. H. M. te Beverwijk; overtr. Brandspuitverordening voor Beverwijk, ontslagen van rechtsvervol ging. G. D. te IJmuiden, met een rij wiel rijden zonder licht, f 1 boete ot1 1 dag hechtenis. F. M. L. v. d. T. te i Santpoort, met een motorrijtuig een ander luidsignaal dan de hoorn of trompet gebruiken t 25 of 10 dagen i hechtenis. A. J. en P. Z. te Santpoort (verzet voor vonnissen) vorige uit-1 spraak bekrachtigd. G. H. te Haarlem i (verzet vorig vonnis) verzet vervallen verklaard. Voorts werden er nog 18 personen wegens dronkenschap veroordeeld resp. tot 3 weken en 7 dagen hecht, en tot eene geldboete van f 2 of 2 dagen hechtenis. Willem Royaards. De Heer Willem Royaards heeft het voornemen, 1 September a.s. te Am sterdam een cursus te openen in „Welzeggenskunst", zooals de 16de eeuwsclie dichter Daurens Spieghel zoo juist: „Welsprekendheid ofte eloquentia" genoemd heeft. Hun, die opleiding voor advocaat of predikant ontvangen, biedt Royaards' voornemen van eenige en welkome gelegenheid om zich voor balie- en kanselwelsprekendheid te bekwamen, zegt het N. v. d. D. Zoo vermen weet, bestaat die gele genheid niet en nergens. De laatste hoogleeraar, die de studenten oefende in de uiterlijke welsprekendheid, was Professor H. G. de Hoop Scheffer, van het Doopsgezinde Seminarium. Hij zelf was uitermate welsprekend. Hem hoorende en ook hem ziende, had men een volkomen beeld van eenRomeinseh redenaar; want niet alleen zijn taal, stijl en welsprekendheid waren klas siek, ook zijn uiterlijk was dat, vooral het zij met allen eerbied gezegd zijn kop, die de kop was eens Caesars. Onder de vakken, die aan de Neder landsche lioogescholen op vervulling wachten, behoort voorzeker dat van uiterlijke welsprekendheid, terwijl toch aan de verschillende universiteiten, ook aan de Amsterdamsche, zoo vele privaatdócenten zijn. Waarom zou men Willem Royaards niet aan eenige Nederlandsche univer siteit benoemen tot privaat-docent in de uiterlijke welsprekendheid, een kunst, die de meeste studeerenden niet kunnen derven. In afwachting dat zij, die het zeggen in dezen hebben, de noodzakelijkheid der aanstelling van zulk een privaat docent inzien, is het heuglijk, dat Willem Royaards het zelf onderneemt. Niet alleen toekomstige advocaten en predikanten, maar allen die geroe pen worden het woord tot de menigte te voeren, kunnen bij Willem Royaards thans ter schole gaan. HAARLEM. In het lokaal van het Pro- vineiaal Bestuur is hedenochtend, elf uur, aanbesteed Het bouwen van ee.: oeconomie-gebomv op het terrein van het aanbouw zijnde Geneeskundig Gesticht voor Krankzinni gen „Duinenbosch" te Castricum. Ingeschreven werd als volgt Van Buren, Haarlem, f84,900. Spnivt,! Alkmaar, f 87,900. H. Schornagel, Haar lem f 77,800, J. A. Jonker en Zn., Haar lem f 85,500, S. Aardema, Velsen f94.500, J. Bijlaart, Hilversum f 84,.'100, P. Rings,j Santpoort f 76.890, J. Broere, Amsterdam f 81,150, A. D. Beukering, Amsterdam f79,995, M. v. Ommeren, Haarlem f 85,465,1 E. v. d. Berg en v. d. Bichgelaar, Am sterdam f 81,267, D, P. Joustra, f 85,750, H. Legers, Amsterdam f 79,590, J. Ma- chielsen, Haarlem f 85,600, J. Th. Ver-: zijlberg, Haarlem f 76,288, J. Mizierus, Haarlem f 84.,970. C. Schmink, Haarlem f 78,100. IJMUIDEN, 20 A ug. Hier is aanbesteed) het bouwen van een politiepost. Ingeschreven werd door J. E. Kaub en A. Bierboom, Haarlem f 9589, D. Bais Jr.. IJmuiden f 9999, II. Oudslu orn en J. Slingerland, Velseroord f 9912, Firma P. Heere en Zonen. Eg- mond-aan-Zee f 9975, N. van der Vlerk,, Haarlem f 13200, C.den Hollander, Haar lem f 10478, P. Rings, Santpoort f10385, J. C. Dunnebier, IJmuiden f 9745, Zijp, en Hamburg', IJmuiden f 10150, D. v. dj Plas, IJmuiden f 9980. Gegund aan J. C. Dunnebier voor f9745. De begrooting was.f 9904. Tevens werd gegund aande heeren Zijp en Hamburg, alhier, het bouwen van de: do dgraverswoning op „De Biezen". Vei-sen. Door het Gemeentebestuur alhier is aanbesteed Het verbouwen van den politiepost te IJmuiden. Ingeschreven werd als volgt: J. E. A. Kaub en A. Bierboora, Haarlem, f9581. D. Bais Jr., IJmuiden, f9999. H. Oudshoorn en J. .Slingerland. Velseroord, f9912. P. Heere en Zn., Velsen f9975. J. N. v. d. Vlerk, Haarlem, fI3.20G.| C. Rings, Santpoort, f10385. J. C. Dunnebier, IJmuiden, f9745.. Zijp en Hamburg, idem, f 10150. D. v. d. Plas, idem, f9980. Barometerstand. Arrondissements-Reclitbank te Haarlem. (Zitting van heden.) De rechtbank deed heden de vol gende uitspraken: 1. J. G. A., werkman te Haarlem, mishandeling f6 boete of 5 dagen hechtenis. 2. A. P„ visscher te Zand- voort, mishandeling f6 boete of 5 dagen hechtenis. 3. A. C. B., schilder te Haarlem, f20 boete of 15 dagen hechtenis. 4. E. K., zonder Beroep te Zand voort, diefstal, ter beschikking van de regeering gesteld. 5. J. van der Ij. zonder beroep te Haarlem, f10 boete of 1 maand plaatsing in een tuchtschöol.6. J. G. D. los werk man te Haarlem, diefstal 6 maanden gev. slraf, met aftrek van preventieve hechtenis. 7. C. P., smidsbaas teNieu- wendam, diefstal f 6 boete of 4 d. hech- 8. P. J. B. drogist te Haarlem, ljaar en 6 maanden gevangenisstraf mét aftrek der preventieve hechtenis. 9. J. P.. los werkman te Oostzaan, diefstal 3 weken gev. straf. 10. H. G. J. en P. M., losse werklieden te Zaandam diefstal 2 pers. ieder 6 weken gev. straf. (Het verslag der zitting van heden moet wegens plaatsgebrek tot morgen blijven liggen.) Kantongerecht. Uitspraken. Gisteren werden de navolgende uit spraken gedaanK. P. te Velsen o Stand van Gisteren 768. Neiging tot vooruitgang. Termometerstand Hedenmid. 12Uur: 64 F. ==_176 C. Laagste der afgl. nacht: 55 F. 125 C., Opgegeven door Joh. M. Schmidt Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. 22 Augustus. Medegedeeld door H. O. Tombekgh en Co South. Pac. Common Marine. Pref. pref. Comm. Steel Topeka 2e pref. Mexican. Common Kansas. Pref. Common Wabash Union Southern Rails Car Foundry Common Erie Missouri Rock Island Ontario Denver Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Great Cobar Rusland Hope. - n Consols]. i Amer. markt vaster, stationair. Russen zonder zaken. Petroleummarkt onveranderd, Tabaksmark t vast. Mijnwaarden prijshoudend. Geld 41/4%. vorige koerB. 821/a 6V2 l7Va 3D/i6 81% •I6V1 23V* öU/2 125 I6I/2 37% 21 33% 18% 31% 23% 2621/4 7% 32 501/2 73 152 67 61 Hedduj 823/8 6% U% 31 841/2 161/, 23% 501/z Hl/s i |124% 16% 37% 21 33i/2 18% 311/2 281/z 262 7 75 151 67 68

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3