DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Voor Rechten Vrijheid! Kinderhuisvest 31-33, Haarlem Wat anderen zeggen. BUITENLAND. BINNENLAND. De in VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1907. No. 6666, 32st® Jaargang Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Linksch? We lezen in een nabetrachting over de gemeenteraadsvergadering van gisteren, in een onzer stedelijke bladen geschreven, dat er „vier leden van de linksche minderheid" in den Raad afwezig waren. En die vier waren, volgens onzen collega, de heeren Thiel, Kleijnen- herg, Welsenaar envan de Kamp. De heer van de Kamp is dus in gedeeld V/ij de „linksche minder heid?" 't Wil ons voorkomen, dat onze collega, die op een „neutraal" stand punt staat, zélf een beetje „linksch" is geweest bij deze verwijzing des heeren van de Kamp naar de lin kerzijde. Dat de vice-president van den Ned. Roomsch-Katholieken Volks bond althans daarmee zoo grif ac- coord zou gaan, wagen we met reden te betwijfelen Gemeentepolitiek en raadsverkiezingen. In het a.r. hoofdorgaan „De Standaard" komt een bestudeerens- waardig artikel voor over gemeente politiek. Daarin wordt gewezen op het gewicht, dat (zooveel beter en juis ter dan door ons) door de socialisten wordt gehecht aan gemeenteraads verkiezingen. „De Standaard" meent, (zeer terecht, dunkt ons I) dat onze Chris telijke kiezers wat meer belang moesten stellen in en gewicht moes ten hechten aan de gemeentelijke verkiezingen, die toch voorde zaak welke zij voorstaan, van zoo ont zaglijk belang zijn. Verder wijst „De Standaard" er op dat de sociaal-democraten een program voor gemeente-poli tiek bezitten, welk voorbeeld ook de andere politieke partijen moesten volgen. De Christelijke partijen hebben geen gemeentelijk program. Toch zal het, meent „De Stand aard" dien weg op moeten, wil men met succes het socialisme bij de stembus en in den gemeente raad het hoofd bieden. En dan schrijft het blad verder: „Wij weten zeer wel, dat een ge meentelijk program samen te stellen een niet zoo licht werk is. Ook [al, omdat de meesten van onze men schen, die voor dien arbpid in aan merking zouden komen, met werk overladen zijn. Doch de plaatselijke kiesvereenigingen zouden allicht daarmede kunnen beginnen voor baar eigen gemeente. Ook om deze reden, dat alsdan de moeilijkheid, <om tot een gemeenschappelijk pro» gram voor heel ons land te komen minder groot zou worden, aange zien de plaatselijke programs een deugdelijke aanwijziging konden geven voor het lands-program. Aan stof voor een gemeentelijk program, althans voor de groote gemeenten, ontbreekt het zeker wel niet. Zondagsrust, publieke eerbaar heid, kermissen, gemeente-exploi tatie of concessie, eigen beheer, rechtspositie van gemeente-ambte naren en werklieden, het particu lier initiatief, het subsidiestelsel, uitvoering der woning- en gezond heidswet, het openbaar onderwijs, de verhouding van hoofden en klasse-onderwijzers, opleiding van openbare onderwijzers, vak-onder wijs, de bijzondere bewaarscholen, de bank-van leening, de werkeloos heid, arbeidsbeurs, schoolbaden en schoolartsen, kindervoeding en klee ding, armenzorg, vervroegde win kelsluiting, enz. Vraagstukken van gemeentelijken aard dus in overvloed. Welnu, ons komt het voor, dat het ernstige overweging verdient om deze vraagstukken te bespreken in onze kiesvereenigingen. Wellicht, dat op die wijze eenstemmigheid kan worden verkregen; en ook dat daartoe de belongstelling voor onze gemeenteraden en voor de raads verkiezingen zal toenemen. Meerdere belangstelling is inder daad hoog noodig. Als onze men- schen, als ook de andere niet-so- cialistische partijen, de leiding bij de gemeentelijke stembus overlaten aan de S.D.A.P. en haar werkers, openbare onderwijzers en gemeente werklieden, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat wij voor toestanden en verhoudingen zullen komen te staan, die niet gemakkelijk meer zullen te verhelpen zijn. Daarom nu 't nog tijd is, moet de belang stelling voor onze gewichtige ge meentelijke belangen opgewekt worden. En dit nu ligt ook op den weg van onze plaatselijke kiesvereeni gingen" zegt het blad. Wij zeggen dat volmondig na! Algemeen Overzicht. De Mooren hebben gisteren hun tweede aanval op Casablanca al gedaan. Maar de Fransche zijn hun we derom de baas gebleven. Renter's bericht uit Marokko luidt over den nieuwen aanval als volgtEen groote macht bereden Arabieren omsingelde hedenmorgen de stad en viel de stelling der Franschen in front aan onder hevig vuur van land- en zeezijde. De Franschen zonden een kleine af- deeling uit, waarop de vijand terug- tjok Spoedig verzamelde hij zich weer en deed met bewonderens waardige dapperheid een aanval door open terrein. De aanval kwam echter onder het vernietigende vuur van het geschut tot staan. Een groot aantal vijanden ging na een poos door het dal weer tot den aanval op de Fransche infante rie over. De Arabieren reden bijna 3 K.M. in gesloten formatie onder het zware vuur en kwamen tot op 400 M., voor zij gedwongen waren terug te trekken. Aan de Westzijde werd nog een vergeefsche aanval gedaan. Een Ilavao-berbht uit Parijs meldt nog als bijzonderheid, dat de Marokkanen hem aanval deden, be gunstigd door den mist, en dat de Franschen nu op meer dan 5. R. M. van de stad hun stellingen uit strekken. Nieuws van beteekenis is er ove rigens over de toestand niet. Alleen is er een ofliciëele verkla ring te Parijs gepubliceerd van Maujan, onderstaatssecretaris bij het departement van binnenlaudsche zaken, die deswegens ondervraagd, zeide dat de bij de regeering inge komen berichten bevredigend zijn. De aan generaal Drude toever trouwde opdracht, zoo verklaarde deze regeeringspersoon, oniva' gee nerlei plan voor een expeditie in Marokko en wordt stelselmatig doorgezet met instemming van de mogendheden. Frankrijk zal binnen de grenzen blijven, welke het door de conferentie van Algeciras zijn aangewezen. Generaal Drude zal binnen 24 uur alle troepen hebben, die hij noodig acht om de bescher ming va Casablanca te ver'.ekeren en om, als daar aanleiding toe be staat, afdeelingen Marokkanen, die zich zouden kunnen vormen, tot op 15 K. M. van de stad te ver strooien, maar verder zal hij niet gaan. Onze vaartuigen op de kusten bewaken de verschillende havens, waar Frankrijk de politie moet organiseeren. Spanje handelt op dezelfde wijze ten aanzien van de overige havens, waar dit land de politie moet in richten. Tusschen deze twee mo gendheden heerscht volmaakte overeenstemming, zoo besloot Mau- jas. In lange hebben we .niets ge meld uit Rusland. Eigenlijk gezegd, omdat er niets belangrijks voor onze lezers uit te vermelden viel. De Doema-verkie zingen naderen weliswaar, maar veel nieuws over de actie de kie zers of over de verschillende par tijen hooren we niet. Dat kan ook wel niet anders, waar de politie stelselmatig de meest uitgebreide maatregelen neemt om alle orga nisatie te versmoren, en waarprac- tisch deze heele verkiezing een mystificatie magheeten ten opzichte van het buitenland. Voeg daar nu nog bij dat de censuur tegenwoordig in Rusland scherper is dan ooit, dan kan men zich gemakkelijk verbeelden hoe weinig werkelijk binnenlaudsch nieuws uit dat land is te vermel den. Nu is evenwel dezer dagen het proces begonnen tegen de deelne mers aan jongste het complot tegen 't leven van den Czaar. Men weet dat er een poosje ge leden over werd geschreven, en dat de aanhouding van verschillende personen uit gegoeden stand toen een groote opwinding te weeg bracht. 't Fijne ervan hoorde men toch niet: met zulke processen is men in Rusland nog een graadje geheim zinniger dan met andere dingen en dat wil heel wat zeggen! Nu schijnt er echter een en ander uitgelekt, en die bijzonderheden zijn niet on-interessant. We ontleenen een en ander aan de Belgische bla den van gisteravond, die melden dat het grootste gedeelte der be klaagden tot de „upper-ten" be hooren. Mevrouw Feodosieff bijv. is de dochter van een generaal in actieven dienst, Nikitenko is een oud marineofficier, terwijl Marie Prokotiwa in geheel Petersburg be kend is wegens haar schoonheid en élégance. Nikitenko heeft bij zijn verhoor het bestaan van een complot geen oogenblik ontkend. Hij zeide echter, dat men niet van plan geweest was den Czaar reeds thans te vermoor den. De samenzweerders hadden zich eenvoudig plattegronden der keizer lijke paleizen aangeschaft om den aanslag te kunnen ten uitvoer bren gen op 't oogenblik, dat de revolu tionaire partij zulks noodig oordeel de. Beklaagde Ratinoff zeide onge veer hetzelfde. Algemeen is men in Rusland van oordeel, zoo deelen die correspon denten nog mede, dat de beklaagden ervan overtuigd zijn, dat het hun partij, ondanks de uitgebreide voor zorgen, welke in alle paleizen ge nomen worden, vroeg of laat ge lukken zal het doodvonnis van den Czaar ten uitvoer te brengen 'n Prettig vooruitzicht voor den man Nu we toch over aanslagen op vorsten spreken, kan hier bijgevoegd dat er ook tegen de Portugee- sche koning Carlos en tegen zijn eerste minister Franco een aanslag is ontdekt. In de arbeiderswijk van Lissa bon had n. 1. dezer dagen een bom ontploffing plaats, waarbij twee man gedood en twee gewond werden. De nasporingen, die de politie dien aangaande instelde, leidden tot de arrestatie van een medisch student, José Boltencouit genaamd. Het verhoor toonde aan, dat hij de leider eener bende samenzweer ders was, die een bommenaanslag op den koning en den minister-pre sident wilde plegen en voor dat doel een formeele bommenfabriek hadden opgegericht. Bij huiszoeking vond de politie papieren, waardoor ze de namen van de vele betrok ken personen leerde kennen. Onmiddellijk werden een dertig tal personen gearresteerd, allen tot de republikeiusche partij behoorend Heimelijk werden ze aan boord van den kruiser „Adamastor" gebracht die te Pejo voor anker lag. Men zegt, dat ze zonder verderen vorm van proces naar 't eiland Ti mor gedeporteerd worden. Pus wij krijgen die heeren in de buurt van onze Indische bezittingen! President Roosevelt zet zijn veld tocht tegen de trusts op de meest krachtige wijze voort. Hij heeft nu weer te Princetown in Massachussets een rede gehou den, waarin hij op de meest-scherpe wijze zich uitliet tegen de trusts en aankondigde dat hij alle maat regelen zal nemen, die hij maar kan, om hun voor het land zoo onheilvolle werkzaamheid te knak ken. Als kenschetsing voor de hoofd lijnen van Roosevelt's rede geven we een uittreksel uit de ontzaglijk- groote verslagen die de Engelsche pers over deze presidentieele toe spraak geven. „Er is, zeide president Roosevelt, op het oogenblik een financieele wereldstoornis. Het wordt gevoeld op de beurzen van Parijs en Ber lijn; Engelsche consols zijn lager, terwijl de prijzen van spoorweg waarden eveneens gedeprecieerd zijn. Op de New-Yorksche effecten beurs is de storing buitengewoon ernstig. Volgens mijn meening is dit grootendeels toe te schrijven aan oorzaken, niet juist totdeVer- eenigde Staten beperkt; oorzaken, welke geenzius verband houden met eenige regeerings-actie. Toch is het wel mogelijk, dat het besluit der regeering, om zekere wetsovertreders van hooge positie le straffen, in zekere mate aanleiding tot deze storing heeft gegeven, en dat deze lieden zich vereenigd heb ben, teneinde zooveel mogelijk finan cieele wanorde te stichten, met het doel de regeeringspolitiek in een slecht daglicht te stellen en daardoor de verwerping dezer politiek te verzekeren, opdat zij de vruchten zouden kunnen plukken van hunne eigen euveldaden. Dat zij tal van onschuldige per sonen misleid hebben, door ze te doen gelooven, dat eene dusdanige verwerping zou plaats hebben, is mogelijk. Is dit inderdaad zoo, dan betreur ik het, doch zal het geen invloed uitoefenen op mijne houding. Laat ik eens en vooral zeggen, dat, wat mij betreft, en voor de 18 maanden mijner regeering, welke nog resten, er geen verandering zal worden gebracht in de, tot dusver steeds door ons gevolgde, politiek! Het is nutteloos mij te vragen, geen misdadigers, rijk of arm, te vervolgen, doch ik wensch niet minder nadrukkelijk dat meu be grijpt, dat wij geen actie van wraak- zuchtigen aard instellen of instellei zullen, en, vooral, geen actie, welk, onschuldige aandeelhouders en he i publiek in het algemeen, in sterk mate en onverdiend zal doen lijden. Nieuwtjes in drie regels. Hofberichten. De Koningin en de Prins kornet de volgende week Donderdagavom uit Dobbin op het Loo terug. Tot het gala-diner op den vet, jaardag van H. M. de Koningin tei Paleize het Loo zullen dezelfd gasten worden genoodigd als ii vorige jaren, o.a. de Ministers-De partementsboofdende voorzittei' van de beide Kamers der Staten Generaal en van de hooge Staats, lichamen alsmede de Grootofficierei en andere leden van Hr. Ms. eivieb en militaire huis. De stafmuziek van het 5e reg infanterie uit Amersfoort geeft lie diner-concert. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit van 14 dezer is, met intrekking van een Kon. be! sluit van 22 Juli, alsnog benoem? tot vertegenwoordiger op het vai 2631 dezer te Kopenhagen t; houden congres van het Internat! onaal Statistisch Instituut, rar. II W. Methorst, directeur van he Centraal Bureau voor de Statistiel te 's-Gravenhage. De treinenloop der Staatsspoor. Naar wij vernemen, heeft de dij rectie der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatspoorwegen gistere een dienstorder aan het personee verzonden, waarin er op gewezci wordt, dat de treinenloop tegen' woordig veel te wenschen overlap en dat verbetering dringend nood ij' is. De directie geeft toe, dat d< hoofdaanleiding hiertoe hgl in lie drukke reizigersvervoer, doch zegt dat het personeel niet te allen tijd. alles doet om de vertraging te be perken. FEUILLETON. MEUWE HURLEMSCHE MMT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 330 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: I Van 16 regelsf0.60 (Contant) f0.50 Elke regel meer0.10 1 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie ft contant. =1 Uit Londen wordt gemeld dat pre sident Fallières daar eerlang een offi cieel bezoek zal komen brengen. De Italiaansche minister van bui tenl. zaken Tittoni heeft gisteren een sa menkomst gehad met Aerenthal. Het Schotsche Land-wetsontwerj dat is ingetrokken naar wij meldden zal spoedig opnieuw worden ingediend De Duitsche keizerin is gisteren ii Wilhelmsböhe uitgegleden en gevallen Zij zal geruimen tijd moeten liggen Het Spaansche koningspaar is o] 't oogenblik in Frankrijk. Gisteren be zocht het de expositie te Bordeaux. Weet men den voornaam van dei koning van Siam, die te Parijs vertoeft Prahatsomdetpraporamindrmaha (Speciaal voor dit blad bewerkt BOEIENDE ROMAN viit Ami jongs ten Poolschen vrijheidsstrijd. Naar het Duitsoh van* GERD. VON OSTEN. 4') Wij rijn arme menschen Zoude Voor zienigheid ons een schat geschonken heb ben om hem te laten verschimmelen? Wie weet, wat voor een geluk voor het meisje nog is weggelegd? Verbeeld je, als een van den oever der Witia eens tot hooge eer kwam. Vorstin Barbara Radziwill is een Pool- se.he Koningsvrouw geworden." „Maar dat was ook een vorstin Nu dan, de Skowronka, de vrouw van 'Czaar Peter en Keizerin der Moskovilen, werd ook bier geboren daar aan de overzijde van den oever, aan den Berg des Verlossers, in de voorstad Singiski. Haar lint was zeker niet beter dan de onze." Zijn vroinv schudde 't hoofd; zij hoog heel vormelijk zoowel voor liet denkbeeld als voor baar 's mans geleerdheid. „Mijnbeer Thadd&ns beeft bet mij ver teld en mij ook vtor mijnbeer Roman gewaarschuwd", voegde hij haar toe. Dat liy evenwel niet zoo eerzuchtig en hoogdravend was, als men wel zou gaan denken, was wel op te maken uit het geen hij daarna zei: „Wanneer Anka mocht boffen, dan zullen we steeds goed wat snaps in de tiesch hebben en dan behoeven we het varkentje, dat we niesten, niet te ver- koopen, maar zullen liet zelf kunnen op peuzelen." En zijn oogjes glinsterden; de hare ook. Zij dacht aan een mooien, nieuwen hoofddoek en aan zooveel andere dingen, waaronder zeker wel het laatste was een regenvrij dak voor hun huisje. En zij breidden hun wenschen en toe- kon.stdroomen al verder en verder uit, tot dat de man zich lui uitrekte en zijn vrouw vroeg het kussen bij de kachel te leggen. Dan ging hij daarop een uiltje vangen. „Vandaag komen de jonge heeren weer, Wontek. „Gij moet op zolder," zei ze en voegde er na eenige oogenblikken bezorgd bij: „Ik weet niet, Wontek.. maar als die geschiedenis verraden werd? Dan bereik ten we nooit 't geluk, dat we door Anka verwachten." „En naar Siberië 1 Dat wil zeggen, a 1 s liet uit zou komen 1" zei hij met een lis tig oogknipje, toen hij zag, dat zijn vróuw bij zijn eerste woorden doodelijk ver schrok. Hij zette de flesch aan zijn mond en dronk de rest leeg. Een hoeveelheid brandewijn, zooals hij daar straks naar binnen had geslagen, maakte hem steeds meer dapper en stoutmoedig. „Ben je hang, Elzka? Schaam je. We drijven de Moskovieten'spoedig tot Paanen terug,... als het er maar eens oplosgaat." „Jezus, Maria en Jozef! Jij zult toch niet mee gaan, Wontek?" „Ik? Wis en zeker, Elzkan. Denkt gij, dat ik hier ben om eeuwig lasten te dra gen? Je zult er verwonderd van staan, wat er nog uit mij zal groeienMijn af komst is niets te hoog voor mij. Mijn voorvaderen waren strijders, die een sabel droegen en te paard reden, als ze er maar een hadden. En nooit zouden ze iemand tct land- bode kiezen, die niet wilde zooals zij en hun niet overvloedig te eten gaf en bran dewijn te drinken bij tonnen tegelijk. Dat heeft me mijn grootvader dikwijls verteld. O, wat was dat een levenHad ik daar bij mogen zijn, ik en hij in het zegenrijke land van Masovië, waar iedere hoer een edelman is. Maar zijn groot- of overgrootvader, had in een der vele oorlogen, die immer weer opnieuw gevoerd werden, alsof dat eenmaal zoo moest zijn in ile republiek Polen toen had hij zich aan een dom heid schuldig gemaakt en moest zijn huis en haard verlaten. En toen hij hier in 't Grootvorstendom kwam, zag hij dra, dat het hier geheel anders was... de boer was geen edelman en bij had niets te vertellen, en brande wijn gaf het ook niet meer, wel daaren tegen den knoet, als iemand niet werk te. En de heerschappij werd steeds grooter en zoo zijn wij van bazen ten slotte knechts en lijfeigenen geworden 1 De duivel hale die hooge adellijke heeren allemaal ze verdienen het, dat de Rus over hen kwam als een hagelbui over een rijp boekweitveld. De arme man had het toch altijd beroerd, onverschillig wie Heer in 't land is. Al was er ook een gekhet eenige, wat hij liad, dat waren zijn gezonde leden, en die zou hij er aan wagen, wanneer weer een opstand zou uitbreken. Mogen zij met de Russen vechten, die daardoor voordeel kunnen behalen, als de toeleg gelukt. Maar ik dank daarvoor Ik zeg maar: De duivel hale den adel en de Russen tegelijk!" Hoe weinig logica er ook van den aanvang af in zijn geklets zat noch hem nocli zijn vrouw viel die inkonsekwentie op. Vrouw Elzka was zeer in haar schik, dat haar man, wanneer een opstand zou uitbreken, niet als voorvechter zou willen fungeeren. Hoe spoedig' en hoe dikwijls zij ook met elkaar in een vuistgevecht geraak ten verliezen zou 'ze haar man nog niet graag. De kans, om in geval zij ont dekt |werden, naar Siberië te moeten, maakte baar zeer bang; maar zij miste den moed om 't besluit te nemen dat zij toch zoo dikwijls graag genomen zou hebben, het besluit om mijnheer Roman te verzoeken, met zijn vrienden niet meer in hare luit te komen. Hoe kon zij dat haar voormaligen jongen heer in 't ge zicht zeggen? Zij koesterde zoo'n grooten eerbied voor hem en tegelijk een warme genegenheid. Was hij niet het pleegkind barer bloedeigen zuster geweest? En tot nu toe was hij altijd goed voor haar en hijzonder voor hare Anka. Anka's ouders hadden zoo'n harden en driftigen heer gehad, dat zij voor alle heeren te zamen niet de minste voorliefde gevoelden.Sleehts mijnheer Roman maakte een uitzondering; hem wenschte zij alle goeds toe, en voor alles, dat hij zijn goe deren weer terug zou krijgen. Haar man was naar den zolder gegaan om zijn roes uit te slapen. Toen het begon te duisteren, kwam Anka met Roman. Later volgden allen op z'n eentje, meerdere jongelui, meest studenten, die uit verschillende richtingen heimelijk waren komen toesluipen. Bijna gedurig trachtten een of meer dere geheime vereeniginge,n Polen te be vrijden. Zoo dikwijls men ook dergelijke vereenigingen ontdekte, verried, oplicht te, en hoe streng men ook de deelnemers bestrafte uit de verspreide overblijf selen der oude vereeniging vormde zich steeds een nieuwe, die door de im mer talrijker jeugd versterkt werd. Niet altijd werden de leden door edele motieven geleid en dikwijls helaas door de meest egoïstische, de uieest onwaar digste. De bevrijding der vreemde heerschappij was dikwijls genoeg de dekmantel voor de laagste hartstochten, en zelden ont brak de verrader. De geschiedenis dezer verbroedering zou een mismoedige schets vormen, waarin liet zeker niet zou ontbreken aan de heer lijke lichtpunten van 1 ewonderenswaar- digen afstand van have en goed en zelf opoffering, die getuigden van heldenmoed, doch die voor liet overige en helaas liet grootste deel door tal van feiten zoo duis ter en somber zou zijn en tegelijk de geschiedenis van het land zelf vormen. Roman had een bond gevormd, wiens leden allereerst zich op alle mogelijke wijzen waardig voorbereiden moesten voor liet bevrijdingswerk. Ondanks zijn jeugdig gemoed, rijk aan idealen of misschien wel tengevolge daarvan was het hem niet ontgaan, dat zij, die voor de zaak des vaderlands werkten, dikwijls veel minden acli tens waar dige lieden waren, dan hem dit niet slechst wenschelijk, maar zelfs allernoodzakelijk^ toescheen. Een vereeniging, die niet gelijk zoo* vele andere, hare kracht wilde verspiliei' in onvruchtbaar redetwisten en het na' jagen van nevenbedoelingen, moest nood. zakelijk een bond zijn van deugdzaitii lieden En hoe onvergankelijk 't doel der ledét ook was toch kon de Bond slechts ii het geheim beslaan. Het gouvernenien! zag liever dat de Academische Jeugd haa; kracht sloopte in een wuft leven, in wildf uitspattingen, dan dat zij een vlekkeloo' leven leidde, vlijtig haar studiën volbraeh en zich 'Li de geschiedenis van het lam verdiepte. In Wilna heerschte van 't begin de' twintig jaren af niet meer die ruwe toon zooals op vele andere beroemde univerai teiten van het Westen tot groot mis' noegen der Regeering, die daaruit nietj goeds voor haar verwachtte en de hooge 1 scholen daarom des te strenger bewaakte Roman had zich aan de doktersstudi gewijdals arts kreeg hij toegang tot vel familtën, kon dan voor zijn zaak vet' vruchtbaarder werken als in eenig andei beroep; bovendien dan kon hij ook n: den strijd voor de vrijheid van 't vadei| land aan zijn medestrijders hulp en red ding brengen, in elk geval toch verzachtin; en leniging der pijnen namelijk zo lang hij nog jong was. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1