- 58 - geboden facilitéit gebruik wenschte te maken, trad ik in 't gelid en mijn naam kwam op 't lijstje. Toen was 't de 27e en mooi weêr. Maar den 28n motte 't, den 29n regende 't, den 30n goot 't. Den ln was 't centjesdag, en de wolken speel den zondvloedje. M'n geweten knaagde met z'n scherpe tandjes 't woord .lichtzinnige" in m'n ge dachten (dat's beeldspraak, wat?) en toen de chef me de duiten uittelde, vroeg ik hem, mijn naam maar van 't lijstje te'schrappen. .Bedenk je nu wel, doorgehaald blijft doorge haald". „Och meneer, 'tis toch geen weêr." „Neewat niet is, kan nog worden. Den 6n kan 't wel prachtig zijn." „Jawel meneer, maar 'k wou toch maar liever nietde volgende maand moet 'k toch ook rond komen, en wat je opmaakt, is weg...." „Hm, niet doen.... Maar wat zul je dan doen de heele vacantie?" „O, dat loopt wel los. Wat wandelen, watlezen..." „Nö, zooals je wilt; doorhalen dus maar?" „AlstublieftKrats'n Vinnige inktstreep door m'n naam geen voorschot. Den 2n goot 't, den 3n regende 't, den 4n motte 't, den 5n, den laatsten kantoordag, werd 't droog. Al de collega's aan 't hoera schreeuwen. Ze hadden alles klaar voor hun reis, werkten weinig, kletsten veel over Brussel en Keulen en Valkenburg. Ik hield m'n mond. In 't begin lachte ik hen uit: „Je zult wat lol hebben met zoo'n Novembertje." Later hield 'k m'n mondtoen 't weer opknapte namen de mij d'r tusschen: „Huiskonijntje! Moet je romannetjes lezen? Wat zul je je schoenen ook slijten, hè? Je mocht eens 'n spoorwegongeluk krijgen 1" Met z'n zessen tegen mij alleen! Ik was de eenige, die werkte; met 'n gezicht als 'n .oorwurm. Ezel dat 'kwas! Om 'n paar buitjesda- gen m'n vakantie vergooien! Drommels, de boog kon toch ook niet altijd gespannen blijven? Waar had je dan vakantie voor? Maar nu was de kans verkeken. Thuis zitten bakken kon 'k, op m'n huurkast, en spot-briefkaarten bekijken van m'n wèl-reizende vrienden Daar kwam de chef binnen; spoorboekje in z'n linker jaszak 1 'k Werd hoe langer hoe nijdi ger. Hij was heel joviaal, redeneerde met de lui over hun reisplannen.... dat ze 't er maar eens goed van moesten nemen, de vakantie was er voor,.... dat 't weer zich toch wel taai zou houden, nu 't uitgesputterd was.... Den heelen kring ging-ie rond. Zou hij mij ook aanschieten misschien vragen, of 'k nog op m'n besluit terug wou komen? Daar had je 'm, 'k keek op m'n pen, voelde dat hij me aanzag, maar hij liep voorbij, en~de anderen zaten alweer in spoorboekjes te snuffelen, of op 't lest nog wat Duitsche zinnen in hun her sens te pompen.... 'k Wou ze wel stompen, 'k Geloof dat 'k 'n keer of tien van kleur verschoot, als 'n reclame-letter vóór 'n winkel in de Kalverstraat... Toen werd 'k weer kalm. En na 'n half uurtje kwam 'ter uit: „Zeg, kerels, kan jullie me niet ieder vijf pop leenen?" Dat was natuurlijk de muggen gelokt. Hoeveel spottende moppigheden ik niet slikken moest, 'k weet 't niet. 't Begon met quasi-ernstige antwoor den, en 't eindigde met 'n collecte, die 16 heele en 2 halve centen opbracht. Maar tot slot van re kening waren 't toch de kwaadsten niet. 't Werd nu heusch ernstmaar er was er niet één, die me helpen kon. Zij hadden natuurlijk hun plannen zóó gemaakt, dat 'teene eindje precies aan 't an dere reikte;.... had 'k 't eerder gevraagd maar nü onmogelijk! Waarom ging ik niet naar den baas? 'k Dankte ze vriendelijk. Had hij niet ge zegd: „doorgehaald blijft doorgehaald!" Was-ie me niet als 'n mof voorbijgeloopen? 's Middags rende ik de heele stad rond om geld. 'k Was eerst bij m'n vriend Jan geweest, maar die moest zelf op reis. Piet had 'n zieke vrouw, die veel geld verslond (wat 'k in andere omstandigheden wel 'n interessant verschijnsel zou gevonden hebben). Ik Sjokte van 't kastje naar den muur, ving echter overal bot, geen schijven. Was 'k hier één, daar twee dagen eerder gekomen met genoegen; maar nü, met den besten wil van de wereld ging 't niet. 't Leek wel of er twee dagen te voren 'n soort van geld-versmeltende wind door 't land was gevaren. En onderwijl, als om me te tergen, werd 't weer maar hoe langer hoe mooier. Nog maar ergens anders geprobeerd. Als eiken keer had 'k 'n idéé, 't bij hem vast wel te zullen krijgen; als telkens waren juist twee dagen geleden de schij ven z'n deur uit gevlogen, 'k Raakte nu zoetjes aan uitgepraat. Allen mogelijken en onmogelijkcn kennissen had 'k gevraagd, telkens met spijt na dat ik het gedaan had, met 'n idéé op 't laatst, alsof 'k al werkelijk van iedereen geleend had, nu tot over m'n ooren in de schuld zat en strakjes ingerekend zou worden of-zoo. Driekwart gek kwam 'k thuis, en ik kroop dadelijk in bed. Den volgenden morgen ontwaakte ik in een reisdroom. 'n Schril locomotief-gegil snerpte m'n kamer binnen. Maar m'n portemonnaie was leeg. Toen m'n hospita 't ontbijt boven bracht, in formeerde ze, heel belangstellend, met haar taaie kleverige stem: „Of ik nu toch maar niet eens 'n kort poosje op reis zou gaan, nu't weer toch zoo zoetjes aan 'n klein beetje begon op te zomeren." Ik maakte d'r aan 't schrikken, zoo barsch antwoordde ik: „Och ja, morgen!" Was 't maar waar! dacht 'k even later, 'k Keek eens naar buiten, 't Prach tigste weer van de wereld. Net ging m'n kantoor buurman voorbij, 'n reistasch in 'n vuist. Potshon derdduizend koffieboonen! Maar m'n portemonnaie was leeg. 'k Stormde de straat op. Ik moest geld hebben! 'n Telegram naar 'n neef in St Jakobi-parochie: „Stuur me 40 pop, Kees." Antwoord na 'n eeuwig uur: „'k Heb ze niet, Klaas." Met m'n horloge (goud 'n erfstuk) naar Oom Jan. Twaalf gulden bood-ie me! „Loop naar de maan!" en 'k smakte de deur dicht. Toen naar den chef, 'k Moest alles geprobeerd hebben. „Mijnheer, kunt u me ook f30 leenen?" 'k Was niet eens meer in staat 'n voorrede af te draaien. „Jawel! Waarom heb je 't gisteren niet gevraagd? Ik dacht 't wel, maar 'k kon 't je slecht wèèr aanbieden! Asjeblieft 1 Wanneer ga je, morgen? Amuseer je!" 'k Wou de straat nu wel overdansen! Natuur lijk regelrecht naar 't station gestapt en 'n klein rondreisje genomen. Naar huis, 'n beetje rommel inpakken. Zingen en fluiten En vriendelijk tegen de hospita't Had moeite gekost maar zooveel te beter zou 't smaken. Van den 2en tot De aankomst van Mgr C. J. Meeuwissen te Suriname. De „Prins der Nederlanden" arriveert aan de reede van Paramaribo. Mgr staat op het dek. 5chi;ibet:5iL. De aankomst van Mor C. J. Meeuwissen te Suriname. Mgr verlaat de hoofdkerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 12