- „Ja,...die dwarslijn hier zegt me, dat u binnen twee jaren zult trouwen met een 22-jarig meisje, schoon, lief van karakter, maar niet uit uw plaats, met iemand, die van heel ver komt... een eenige dochtertje, wier schatrijke ouders kort te voren gestorven zijn Met een ruk trekt Karei zijn hand terug, springt jubelend omhoog en danst door het vertrek, door het openbaren van zijn verleden de meest ge- loovige geworden ook in alles wat wat hem voor de toekomst is voorspeld. .Nog 'n oogenblikje," hervat de Sybille, den gelukkige waarschuwend, niets omver te dansen, „ik heb u nog meer goeds te zeggen." In gespannen verwachting neemt Karei weer plaats. „Wilt u het beeld van uw aanstaande^zien, mijnheer?.... Maar dan moet u twee kwartjes bij betalen...." „Twee kwartjes!" roept Karei minachtend uit, „neen, voor den briksem, hier is een gurden, dat heb ik er met prezier voor over! En ars ik ze ge zien heb en ze is zooars je ze hebt voorgesterd, dan krijg je nog 'n gurden!".... De Sybille verwijdert zich even en keert terug met een emmer water, dien zij in het midden van het vertrek plaatst. „Als ik de heeren verzoeken mag", zegt ze vervolgens, hen wenkend zich om den emmer te scharen,u mijnheer zij bedoelde Karei hier.... Ziezoonu moet u in het water kijken"... Karei gaat zoo geheel en al op in hetgeen hij te aanschouwen zal krijgen, dat hij, in de volle overtuiging, dat het wijf inderdaad meer kan dan recht toe, het water met de oogen verslindt. „Ik zie niets," mompelt hij. „Dan staat u zeker niet goed.... en u moet dieper bukken, want het beeld ligt op den bodem..." Karei geeft aan den wenk gehoor.... Snel om klemt zijn nek een ijzeren hand, een plons en Karel's hoofd verdwijnt sputterend onder den water spiegel. De Sybille grijnst, en de anderen proesten. Eerst was Karei geweldig kwaad en zwoer hij bij hemel en aarde, dat hij zijn vrienden dien ge- meenen streek wel betaald zou zetten, want hij doorzag nu het heele plannetje, de reden van Thijs' afwezigheid, om zoogenaamd met een bakker te gaan onderhandelen; maar toen hem aan het ver stand was gebracht, dat hij in elk geval de wed denschap gewonnen had, en hij bovendien nu nog meer versterkt was in zijn overtuiging, dat waarzeggerij in den regel op bedrog berust, toen vloeide er olie over de hooggaande golven van zijn toorn. Wie een paar uur later het vijftal bij Hamerslag aan den disch vereenigd had kunnen zien, zou een toost hebben gehoord van Thijs Sterremans op zijn besten vriend Karei Balijn, -'.MiHaw De ontmoeting van den Tsaar en Keizer Wilhelm te Swinemünde. wien hij van harte al het goede toewenschte, wat hem was voorzegd. En zóó aangedaan was Karei daarover, dat de tranen van.... gevoel over zijn pudding biggelden. De Sybille en Hamerslag hadden een goeden dag gehad, en de vijf getrouwen ten slotte ook botertje was 't tot op den boóm! OEDER FIDELIA. De 15e Augus tus, de dag, waarop in het bisdom Haarlem het getal bedienaren der ka<ho- lieke kerk in Nederland met twintig nieuwe priesters werd versterkt, en waarop verscheiden priesters in hetzelfde diocees het 25-, 40- of 50-jarig jubilé van hun priesterschap herdachten, is ooj< een dag van vreugde geweest voor het klooster der Zusters van den H. Vincentius te Hoorn. De eerw. Overste toch, moeder Fidelia, vierde het gouden feest van haar intrede in die Congregatie. Op zeventienjarigen leeftijd, op hrftr verjaardag, aanvaardde zij den sluier, en van dat oogenblik af was haar leven een leven van christe lijke liefde, van toewijding en offers van allerlei aard. Haar noviciaat begon moeder Fidelia te Tilburg, Moergestel en Raalte, en in laatstgenoemde plaats heeft zij achtereenvolgens 25 jaren, eerst als gewone Zuster, later, gedurende 8 jaren, als overste zich onverdeeld gewijd aan het heil der jeugd. Van Raalte riep hare Overheid haar naar Rijswijk en na 1 y2 jaar te Hoorn, om in de parochie van St Cyriacus te arbeiden, op 7 Dec. a.s. reeds sinds 23 jaren, zoo dat over een tweetal jaren, moeder Fidelia, zoo God haar spare, wat Hoorn's katholieken van ganscher harte hopen een nieuw jubilé zal her denken. Het zou de bescheidenheid van moeder Fidelia kwetsen, zoo wij in bijzonderheden gingen mede- deelen, hoe ver zij „fidelis" is geweest aan de geloften, door haar afgelegd; hoe zij stichtte door deugd en offervaardigheid, hoe zij door zich-zelve geheel te geven aan hare verheven taak, anderen ten voorbeeld en prikkel was. Genoeg, dit slechts even aan te stippen, om daarbij te wijzen op de uitingen van hoogachting en liefde, haar op haar schoone feest door honderden harten in wenschen en beden en geschenken aangeboden. ET GOUDEN JUBILÉ TE RIJZEN BURG. Den 15den dezer maand werd het feest gevierd van het vijftig jarig bestaan van het aartsbisschoppe lijk Groot-Seminarie te Rijzenburg. De herdenking viel in October van het vo rige jaar, maar werd uitgesteld. In de dagbladen hebben onze lezers meer of minder uitvoerige be- Th. J. Schrader, te Alkmaar. schrijvingen aangetroffen van de feestviering. De portretgroep, welke bij die gelegenheid werd ver vaardigd en waarop de Hoogeerw. President Mgr Dr A. C. M. Schaepman, de Professoren F. H. C. Fontmann, J. H. G. Jansen, E. A. van Hinsbergh, W. L. Knuif, de priesters en theologanten van het Semenarie voorkomen, vindt men gereprodu ceerd in dit nummer. ARDINAAL SVAMPA. t In Zijne Eminentie kardinaal Domenico Svampa heeft het Heilig College eener zijner meest geëerde leden en Italië een zijner meest invloedrijke kerkvorsten verloren. De prelaat overleed dezer dagen op een rondreis tot toediening van het H. Vormsel in zijn aartsdiocees Bologna aan een hartlijden, nadat reeds verscheidene ernstige operaties zijn gezond heid hadden ondermijnd. Hij bereikte den leef tijd van slechts. 56 jaren, van welke hij er twintig doorbracht in het uitoefenen der bisschoppelijke waardigheid eerst op den zetel van Forli, later op dien van Bologna. Vooral in laatstgenoemde stad bracht zijn herderlijke ijver groote dingen tot stand op velerlei gebied. Kardinaal Svampa behoorde tot de groote ijveraars voor de katholieke sociale actie, doch paarde aan zijn vurigen ijver voor deze actie een even groote mate van helder doorzicht, hetwelk hem de katholieke sociale beweging in de banen der voorzichtigheid deed houden. Hij presideerde het laatste der algemeene Katholieken congressen in Italië, ter gelegenheid waarvan zekere jeugdige elementen zich zóó onstuimig roerden, dat er een oogenblik sprake van scheen het congres te ontbinden. De onpartijdigheid, de bezadigdheid en de gerechtigheidszin van Kard. Svampa maakten hem herhaalde malen tot den scheidsrechter bij geschillen tusschen patroons en werklieden en zelfs een socialistisch blad te Forli, „La Rivendicazione", kon den prelaat onder dit opzicht bij zijn vertrek naar Bologna woor den van hulde niet onthoudenhet noemde hem: „een der weinige goeden". Wat vooral groot opzien baarde, was het officiëel bezoek, door kar dinaal Svampa in 1902 aan den koning van Italië gebracht, toen deze te Bologna de tweede stad van den voormaligen Kerkdijken Staat kwam. Een der gevolgen daarvan was het samengaan van de Katholieken met de gematigde liberalen voor de eerste maal bij de verkiezingen voor den gemeenteraad, ten einde aan de socialisten de meerderheid te ontrukken. Ofschoon kardinaal Svampa, na den dood van wijlen Paus Leo XIII, door de openbare meening gerangschikt werd onder die leden van het H. College, welke het meest in aanmerking kwamen voor het bekleeden der Opperherderlijke waardigheid in de Kerk, werd zijn naam gedurende de dagen van het Conclaaf niet genoemd," maar hoorde men-slechts die van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 16