Onderafdeei.ixg Joannes de Deo. Zondag 4 Sept., 's avonds te 7 uur jaar vergadering op de bovenzaal G. Rensen. OFFICIE ELE KERKLIJST. den door de gewoonte, die het niet toelaat tot het tegenovergestelde te neigen." Het is een wet van onze natuur dat de teekenen terugwerken op de gevoelens die zij uitdrukken en ze ontwikkelen door ze uit te drukken. De zintuigen vormen als een omhulsel dat zich voegt naar de bewegingen der ziel, en dat, ge dragen door de ziel, haar zelf voert naar de helderheid van het licht, ik kan hier het woord van Bossuet toe passen: „Dat men ons hier niet verwijte in een cirkel rond te draaien. Geheel de natuur is vol van dergelijke voorbeelden. Ik draag den stok waarop ik steun. Het vleesch verbindt en bedekt de beenderen waardoor het gedragen wordt. En alles in de geheele wereld helpt elkander wederkeerig. Zoo is met de Kerk en met de heilige Schriftuur" besloot Bossuet. En zoo is het ook, mag ik besluiten, met het geloof en de beoefening er van. Gij hebt geen geloof? Doet alsof gij het in zijn geheel bezit. Neemt er de uitwendige oefeningen van aap oefeningen, zooveel krachtdadiger naarmate zij meer vol uitdrukking zijn. „Om godvruchtig te zijn, zegt •Joubert, moet men zich klein maken. De houdingen die door ons onze ledematen te doen buigen den om vang er van verminderen of de hoogte doen inkrimpen, zijn gunstig voor de godsvrucht." Ik zal hier nog een laatsten raad geven, die nog vreemder zal schijnen, en die u toch het beste recept zal openbaren om tot het geloof te komen. IV. Gij hebt geen geloof? Biecht. Die raad schijnt u misschien ondoordacht. Hij is het niet. Biecht en gij zult het geloof terugvinden. Een zekere zaak en bevestigd door talrijke ondervindingen is dat er geen beter middel is om een mensch tot het geloof terug te brengen dan de biecht. Waarom? Om dat de biecht de nederigheid is, die het hart van God treft, den vrede aftrekt, en een der voornaamste be letselen voor het goddelijk licht, den hoogmoed, weg neemt. Zonder twijfel, men zal u niet aanstonds de absolutie geven, men zal wachten tot gij uwe akte van geloof gesteld hebt, maar daartoe zal de biecht u hel pen, vooreerst door de nederigheid, vervolgens door u te helpen om berouw over uwe zonden te krijgen, om uw leven te verbeteren en om deugdzaam en kuisch te worden. Gij zult bovendien door te biechten de groote hulp hebben van de raadgevingen van een pries ter, die u zal leiden, wat uw geloof en uw gedrag aangaat op den weg van den terugkeer tot God. Ik sprak zoo even van de honderd maal opgedane ondervinding van de krachtdadigheid der biecht om de zielen tot het geloof terug te voeren. Inderdaad iede- ren dag worden ongeloovigen in geloovigen veranderd, in een oogenblik, en met ovirtuiging en voor altijd. Zij gingen hunne onrust, hunne eischen en hun twijfe lingen brengen tot eenigen bedienaar van den godsdienst. Zij kwamen met goed voorbereide moeielijkheden. Maar de priester, zonder het oor te sluiten voor hun rede neering, heeft hun een voorbereidenden maatregel voor gesteld, de biecht. Hij heeft vóór de moeielijkheden van hun geest de fouten van hun hart gehoord. Hij heeft hun de absolutie gegeven. En daarna heeft hij naar hunne opwerpingen gevraagd. Opwerpingen? Er zijn er niet meer. Zij zijn verzonken in de tranen, de tranen van de gevoelde waarheid, van de verzoende ziel, van de herwonnen vrijheid, van de ontmoeting van de Gerechtigheid en Vrede in een heilige omhelzing. Is het mij geoorloofd hier een persoonlijke herinne ring in te vlechten? Ikjbezocht een grijsaard, wiens lang leven, geheel gewijd aan groote handelsbelangen, zeer vreemd gebleven was aan godsdienstigs zaken. Hij had alleen een goede H. Communie gedaan en sprak er mij met ontroering over. Het was overigens een rechtschapen, verstandige ziel, begeerig naar licht en waarheid. De godsdienst had geen vijand in hem. Maar tusschen den godsdienst en hem dreven groote wolken, die de stralen des geloofs onderschepten, moeielijkheden die hem onoplosbaar schenen. Hij kon niet gelooven aan de wezenlijke tegenwoordigheid, aan de onfeilbaar heid van den Paus, aan de eeuwigheid der straffen, enz. Ik deed hem eens een voorstel. „Biecht. Vernieuwt de vreugde van uwe eerste H. Communie. Daarna zullen wij zien." Hij nam het aan, leefde aldus vele jaren als practiseerend en godvruchtig christen, en sprak mij nooit meer van zijne moeielijkheden. Zij waren gesmol ten als sneeuw voor het vuur van het H. Sacrament. Frederic Bastiat, een zeer beroemd Staathuishoudkun dige, zeide zelf toen hij ziek was te Rome tot een zijner vrienden„Vriend, ik heb de zaken aan het goede eind genomen, bij de nederigheid. Ik bemerk ten slotte dat het beste deel der menschen zich onder de geloovigen bevindt. Ik heb gedaan als zij." Hebt gij geen geloof? Neemt de zaak bij het goede eindpunt, bij de nederigheid. Biecht. Het is niet juist het Jicht dat u ontbreekt, het is uw oog dat ziek is. Geeft u dus over aan de goddelijke behandeling, die u het gezicht geheel zal doen terugbekomen. Vreemd ver schijnsel, men wil van het gezicht genieten zonder die behandeling of zelfs om er zich aan te onderwerpen, is men niet minder inconsekwent dan een blinde die zou zeggen„vóór mij aan de operatie te onderwerpen wil ik zien hoe zij geschiedt." Neen, men moet zich overgeven, niet zonder reden voorzeker, maar zonder de volheid der redenen. In het kort, de biecht is het beste middel om te gelooven, het middel, waartoe men ten laatste moet komen, en waartoe men niet te spoe dig zijn toevlucht kan nemen. Geen ander middel kan daarvan ontslaan, en het baant den weg tot alle andere. Gelijk Bossuet zegt: „Zuivert voor God Zijnen tempel." Om de hemelsche gaven in onze ziel te ontvangen, moet men haar eerst zuiveren van hare smetten. Niets is redelijker, niets is meer in overeenstemming met de wijsbegeerte. KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. OVERVEEN. SCHOTEN. HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG EN H0UTRAKP0LDER. Bijkerk van de H. Gertrudis. ZANDVOORT-bad. LIMMEN. UITGEEST. BENNEBR0EK. VOGELENZANG. VOORHOUT. N00RDW1JKERH0UT. HOOFDDORP. De Kerkberchten, die te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURAN vart heden. R. K. VEREEN 1G1NGEN. Afdeeling Schoten en O. Afdeeling Overveen en O. Afdeeling Velsen en O. Afdeeling BEVER .V IJK. Auteursrecht voorbehouden. Zondag, De h.h. Missen half 7, 8, 9 ure en half 11 de Hoogmis. Vandaag de Catechismus naar gewoonte. Van avond half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandagavond 7 uur Rozenhoedje voor de geloovige zielen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag geen h. Mis om half 8. Zaterdagavond, 7 uur Rozenhoedje in de Maria-kapel. Zondag, de h.h. Missen te half 0,7 uur en half 9. Te half 11 Hoogmis. Te 1 uur Catechismus. Te 3 uur Vespers. Maandag- en Woensdagavond te 7 uur Lof. Deze week van af Dinsdag tot en met Zaterdag geen h. Mis om half 9. Boven dien Donderdag in plaats van de h. Mis te half 8 eer gezongen h. Mis met „Veni Creator" te 10 uur ter voltrekking des huwelijks van Baldewijn Spronk en Anna Maria Vasen. Aartsbroederschap der H. Familie. Zondag 25 Augustus, feestdag van het H. en Onbevlekt Hart van Maria, te ver dienen volle aflaat voor alle leden. Des namiddags te half 5 wekelijksche verga dering. Woensdag 28 Augustus, feestdag van den H. Augustinus, te verdienen volle aflaat voor de leden der 7e Sectie. Zondag 1 September, feestdag van den H. Werenfridus, te verdienen volle aflaat voor de leden der 23e Sectie. lederen Zondag van 44^2 uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap. Mannen en Jongelingen hebben altijd vrijen toegang. Zondag 15 September feest der plechtige opdracht der nieuwe leden. De geestelijke oefeningen tot voorbereiding van dit plechtige feest zullen gehouden wor den door den WelEerw. Pater J. J. Polman van het klooster der E'.E. P.P. Redempto risten te Rotterdam. Alle oefeningen ook van den feestdag zijn voor allen toegankelijk. Zondag, ten 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen met onderrichting; ten half 11 de Hoogdienst met predikatie. Ten 2 ure Catechismus. Ten 3 uur het Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor de bekeering der zon daars. Donderdag, 's Avonds ten 7 ure Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag,t ten kwart over 8 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Maria-beeld; ten 6 ure Lof van O. L. Vrouw. Van 5 tot 10 ure gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gerone uren. Zondag 25 Aug, feest van den H. Ludo- vicus, Koning van Frankrijk, Patroon der 3e Orde van den H. Franciscus. Te half 11 zal de Hoogmis worden opgedragen voor de Leden der Congregatie, 's Na middags te half 4 feestvergadering, ter viering van het Patroonfeest, en van het zilveren jubilé van eenige leden. Op dien dag kan men in deze kerk een vollen aflaat verdienen onder de gewone voor waarden. De generale Absolutie zal als dan gegeven worden na de Hoogmis, en 's namiddags na de vergadering. Maandag, 7, half 8 en 8 ure de h.h. Missen voor den Heer Joannes Caspar Spiekerman, als Lid der Broederschap „Haarlemsche Processie naar Kevelaer." Dinsdag, ten 8 ure gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius Padua. 's Avonds ten 7 ure Lof en Vergadering der Broe derschap. Donderdag, te half 8 de h. Mis voor Mej. Wed. Agatha Lenterman geb. Barn- hoorn en ten 8 ure voor Mej. Henrica Overtoom geb. Potter, als Leden van de Broederschap van den H. Antonius. Vrijdag, ten 8 ure gez. Mis tot voor bereiding van en om Gods Zegen af te smeeken over de a. s. Bedevaart naar Kevelaer. 's Avonds 7 uur Lof en oefe ning van den H. Kruisweg. Zaterdag te half 10 de h. Mis voor Mevr. Wed. Elisabeth Maria Joanna van Cooth, als Lid der Broederschap van den H. Antonius. Zondag 1 Sept. 's Namiddags geen Ves pers, maar 's avonds ten 7 urë Lof en Predikatie ter eere van de Allerh. Maagd tot voorbereiding van de Bedevaart naar Kevelaer. Zondag, De h. Missen te 9 en half 11 uur de Hoogmis, 's Middags te 12 uur Catechismus. Te 4 ure Lof. Dinsdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 ure Lof. Vrijdag, Te half 8 uur gez. H. Mis ter eere van het H. Hart, 's avonds te 7 uur Lof. Zaterdag, van 5 uur tot half tien gele genheid om te biechten. Zondag a.s. de H.H. Missen te 7, 9 en half 11 ure. Zondag. Heden de h.h. Missen 7 uur, half 9, de Hoogmis half 11. Onder de h.h. Missen predicatie. Dezen nam. 2 uur de Catechismus, 4 uur het Lof ter eere der H. Maagd Maria met Rozenkransgebed. Dinsdagavond half 8 het Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond half 8 het Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag, nam. gelegenheid om te biech ten 4—9 uur. In deze week dagelijks 12 uur de ca techismus. De H.H. Missen in de week half 8 en 9 uur. Zondag, de h.h. Missen om 5, 7, 9 uur en half 11. Om 3 uur Lof. Dinsdag 9 uur zal de Weleerw. Pater J. E. Rengs van de Congregratie van Pa ter Damiaan, bestemd om te zorgen voor de melaatschen, werkzaam vooral op de Can«rische eilanden, geassisteerd dooi den Weleerw. Heer G. Rengs, Kapelaan te Beemster en den Weleerw. Heer E. Bengs, Kapelaan te Vlissingen (op dien dag predikant) beide broeders van den Neomist en den Weleerw. Heer A. Faase, als Ceremonarius, neef van den Neomist, zijne eerste H. Mis opdragen in deze parochiekerk. Neomist wordt Zondag 25 Aug. gewijd te Leuven en heeft reeds zijne aanstel ling gekregen als Novican Superior. Half 8 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, zullen de drie Weleerw. Broeders Rengs de plechtige Huwelijks inzegening verrichten om half 9 ure van hun eenigen broeder die zich in den echt zal verbinden met eene Juffrouw uit Weenen, alwaar zij zich gevestigd hebben. Om 7 uur li. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand, 's Avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Ten 3 uur de Catechismus, ten 3 uur de Vespers. Zaterdagavond ten 7 uur Lof. Zondag, half 8 Vroegmis, om 10 uur Hoogmis, 's Namiddags om 6 uur Lof. Vrijdag, om 7 uur Lof. Zaterdag. Plechtige prijsuitdeeling op de St. Bavoschool aan de Kerklaan. Dagelijks voor en na de h. Mis, Zater dag van 4 uur af gelegenheid om te biechten. Door de week de h. Mis om kwart over 8. Zondag, 7 ure de Vroegmis, half 10 de Hoogmis, 3 uurVèspers, 6 uur Lof. Donderdag, half 9 gez. h. Mis ter eere van het H. Sacrament, 's avonds half acht Lof. Zondag, 7 uur vroegmis. 9 uur Cate chismus. 10 uur Hoogmis. 7 uur Lof en Kozenhoedje. Donderdag, 9 uur gezongen h. Mis. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, half 12 Catechismus. Zaterdag, gelegenheid tot biechten als gewoonlijk. Zondag, de H.H. Missen 7 en half 9 uur de Hoogmis half 11. Lof 4 uur. Vrijdag, oefening van de H. Kruisweg ten half zeven. Zaterdag Lof ten half zeven. De gebeden worden verzocht voor Elizabeth Duwel die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien, en voor den Heer Henricus Joannes Janzen van Haarlem, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Baldewijn Spronk, alhier, en Anna Maria Vasen te Haarlem. Zondag, de h.h. Missen ten 7 en 10 uur. 's Avonds half 7 Lof. Maandag, 7 uur h. Mis. Vrijdag's avonds half 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, 7 uur h. Mis, 's avonds half 7 Lof. Zondag, half 8 Lev. en Overl. leden eener Fam. 10 uur Geest, en tijd. welzijn dei- parochie. Na den middag kwart over 2 Catechismus, 3 uur de Vespers. Catechismus volgens gewoonte. Maandag, WelEd. Gestr. Heer Petrus Antonius Ludovicus van Ogtrop. Dinsdag, Overl. Fam. Peters en Hoo- genbosch. Woensdag, WelEd. Gestr. Heer Hendrik Petrus van Cranenburgh. Donderdag, Lev. en Overl. eener Fam. 8 uur gez h. Mis. 's Avonds 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdag, Florentius v. d. Schinkel. Zaterdag, Maria van Boven. Gelegenheid tot biechten van 58 uur. Zondag a.s., eerste Zondag der maand. De gebeden worden verzocht voor: Laurentius Beekman Petrus Duyn en Margaretha Pepping Wed. Willem Dekker, die in den Heer overleden zijn. Zondag, 7 uur Jaarl. dienst Petronella Twaalf hoven hvr. vati Jan Pater, half 10 Gemeente. Maandag, 8 uur, Hendrika Kersbergen, half 9 Joanna Cornelis3e. Dinsdag, 9 uur gez. Jaargetijde voor Antonius Cornelisse Mathijsz. Woensdag, half 9 Z.Eerw. Heer Pastoor Duvergé. Donderdag, half 9 gez. li. Mis ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdag, half 9 Martinus Kuijper. Zaterdag, 8 uur Antje Duinmaijer, half 9 Maartje Blankert hvr. van Herm. Cor nelisse. De gebeden worden verzocht voor Norbertus Potveer, die met de laatste HH. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Antje Duinmaijer, die in den Heer is overleden. Zondag, half 8 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur Ves pers. Maandag, DinsdagWoensdag, Donder dag en Vrijdag kwart over 8 h. Mis. Zaterdag, kwart over 8 h. Mis en van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Mijntje Verhaar, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor de Eerw. Moeder Heerkens, die in den Heer is overleden. Zondag, De vroegmis ten half 8, de Hoogmis ten 10 uur. Des namiddags ten half 2 Catechismis, ten half 3 Vespers. Maandag en de overige dagen de h.h- Missen ten half 8 en 8 uur. Woensdag en Zaterdag, ten half 12 cate- chusmns. Zondag, h h. Missen ten half 8 en te 10 uur half twee catechismus en half 3 uur Lof. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag slechts ééne H. Mis ten 7 ure. Dinsdag en Donderdag geen Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Anna Does echtg. van Nicolaas v. d. Zon die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Joanna Romijn Wed. van Joannes van der Meij die in den Heer is overleden. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie. 1 uur Catechismus, 2 uur Lof. Donderdag, half 9 gez. h. Mis. De gebeden worden verzocht voor: Cornelia Koster en Joannes van Steijn die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, 7 uur Jacobus Henricus van Schooten, 10 uur Parochie. Maandag,Su. Overl. Fam. Huisnians, half 9 Maandstond wed. Huismanster Woerd. Dinsdag 8 uur Mariabusje. Woensdag, 8 uur Z.Eerw. Heer Joannes Steenvoorden. Donderdag, 8 uur WelEd. Heer Nlc. Dankelman en overl. Fam. Vrijdag, 8 uur Wed. HeemskerkLom- merse. Zaterdag, 8 uur Joannes Kunis en overl. echtgen. half 9 Joannes Schrama. De gebeden worden verzocht voor Wed. Theodora UtienVeen, die met de laatste H. Sacramenten dar Stervenden is voorzien. De R. K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in dsze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend ie maken. Nederlandsche R.K. Volksbond. Afdeeling Haarlem. Bondsgebouw, Smedestraat 23 (St. Bavo). Zondag 25 Aug., half 1 uur, Sigaren- en Tabaksbewerkersgiide. MAANDAG 26 Aug., half 9 uur, alge- meene vergadering, spreker de Zeer lime, heer Oh. Schoenaker, Missionaris van Oeganda; onderwerpAfrilcaansche Missiën. Half rmr Ondersteuningsfonds. Dinsdag, 27 Aug., half 9 uur Metaal- bewerkersgilde „St. Eloy", half 9 uur Meubelmakersgilde „St. Paulus." Woensdag 28 Aug. 9 uur repetitie Zang- vereeniging, half 9 uur Eerbied in Gods Huis. Donderdag 29 Aug., half 9, bestuursver gadering Kalk- en Steenbewerkers, half 9 Rederijkerskamer. Vrijdag, 30 Aug., half 9, Hoofdbestuur. Zaterdag, 31 Aug. (Koninginnedag) geen zitting Spaarbank, ook niet in het Scho terkwartier, half 9, Spaarkas „St. Nico laas" (Winterprovisie). MEDEDEELINGEN. De leden, welke ingezonden hebben voor de prijsvraag, worden vriendelijk verzocht hun naam en onder welk motto, voor Zaterdag 81 Aug. a.s. te zenden aan den ondergeteekendenLinschotenstraat 31. De inschrijving van leerlingen voor de teekenschool zal plaats hebben op Maan dag 20 en Dinsdag 27 Aug., zie verder advertentie in dit nummer. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 31. Bondsgebouw: Kerklaan. Uitvoering door de rederijkerskamer „St. Bavo", voor de leden der afd. Scho ten en Omstreken, op Donderdag 29 Aug., 's avonds ten 8 uur, voor diegenen die een oneven nummer op hun diploma hebben, en Zondag 1 Sept., 's avonds te half 8 uur, voor degenen die een even nummer hebben. Leden op vertoon van toegangskaart vrij entrée met een dame. Kaarten zullen op tijd worden verstrekt. Leden, die verhinderd zijn op den hun aan gewezen avond, kunnen hun kaart ruilen, dameskaarten verkrijgbaar a 25 cent. Namens het Bestuur B. BURGER, le Secretaris. Zaterdag, 24 Aug., Zitting spaarbank „Thomas van Villa Nova" van half 8 tot half 9 (lokaal Zusterschool). Zitting Spaarkas „St. Nikolaas" (Win terprovisie), van half 8 tot half 9 (Cate- chismuskamer). MEDEDEELING. Den leden der spaarkas-vereeniging „St. Nicolaas" wordt hiermede bericht, dat brandstoffen in de eerste helft der maand October zullen ontvangen worden. Namens het Bestuur, W. J. JANSEN, le Secr. Zondag, 25 Aug.. 's avonds te 7 uur, bestuursvergadering met het Dag. Be stuur van „Hulp in Nood", bij den heer H. Hamers. Punten van behandeling Verkiezing 3 bestuursleden wegens pe riodieke aftreding en door 2 opengeko- men bestuursvacatures. Opkomst drin gend verzocht. Namens het Bestuur, P. VERSTEEG, Secr. Zondag, 24 Aug., 's avonds van 89 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 89 uur zitting der Spaarkas St. Nicolaas en Communiefonds. Zondag, 25 Aug., Patroonfeest der on- derafdeeling Land- en Tuinbouw „St. Je roen", 's morgens half 7 H. Mis en ge nerale H. Communie der leden. De leden worden verzocht allen tot de H. Tafel te na deren en het insigne zichtbaar te dragen, 's Avonds 7 uur vergadering voor de leden van Land- en Tuinbouw in het Bonds gebouw. Namens het Bestuur, J. de GOEDE, Sec»'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 8