DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. VoorRechtenVrijheid! Kinderhuisvest 31-33, Haarlem Automobielenhaat. BUITENLAND. BINNENLAND. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1907. No. 6670, 32*® Jaargan Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Bloernendaal, Sinds de lange reeks van onge lukken,die talloozen zijn overkomen, sinds de lijst van dooden en ge wonden, die eiken daggrooter wordt, offers allen van den snelheidswaan- zin der huidige automobilisten, is er een beweging gaande geworden onder ons volk, die slechts een vonkje noodig heeft om op te laaien in brandenden gloed. Een beweging tegen de automo biel,den wegenmoorder, de stofplaag, den kinderdooder, den dorpen-ont- volker.... De automobielenhaat zit er in bij ons volk, en dag aan dag groeit hij aan, dag aan dag wordt hij grooter, wortelt hij dieper. De jongste uiting ervan is de wording van een vereeniging „ter beveiliging van onze wegen", en 't is te hopen dat deze vereeniging erin slaagt om veld te winnen, het volk aan zich te binden en zoo sterk mogelijk te worden, om daar door paal en perk te stellen aan den werkelijk onduldbaar geworden overlast van het heaendaagsche automobilisme. Immers, deze vereeniging wordt nog geleid door kalme hersenen, berust op kalme beginselen, wenscht het auto-verkeer te verbeteren, niet het tegen te gaan, wenscht het ge zonde toerisme te bevorderen, niet de auto te bannen van den weg. Tegen de snelheid van den auto gaat deze actie, niet tegen de auto zelve. Daarom is te hopen dat deze vereeniging slaagt. Zoo niet, dan vreezen wij dat de automobielenhaat die leeft in ons volk zal uitbarsten bij de een of andere gelegenheid, en tot erge gevolgen zal leiden 1 Die automobielenhaat, die werke lijk bestaat, is een niet te onder schatten gevaar. Vraag het maar eens op 't platte land, hoe de auto er gehaat wordt! Vraag het eens aan hen, die wonen langs de groote wegen, hoe ze de auto verwenschen, hoe ze dreigen tegen de automobilisten, hoe ?e 't monster van den weg wel met alle middelen zouden willen verbannen uit het verkeer. Vraag het eens aan de rustige wandelaars, aan de vrouwen, aan de huisvaders en huismoeders, aan de bezitters van pluimvee, hoe het moordvoertuig wordt gehaat door allen, hoe ze opschrikken als dat treiterende boorngetoet wordt ge hoord, hoe ze zich afwenden als de stinkende benzinelucht wordt uitge- puft en de schadelijke stofwolken opdwarrelen achter den vliegenden auto Vraag het vooral aan die velen en ze worden heel talrijk zoo langzamerhanddie hun vrouw of kind of familielid hebben verlo ren door de woeste auto, die niets spaart Als al die haat eens tot een uit barsting komt! Als al die bedreigingen, geuit tegen de „poenen", die met non chalante zelfoverschatting uit hun hoog rijtuig op het publiek neer zien in hun snelle vaart, eens werden vervuld L' histoirse repète: de geschiedenis van vroeger komt al tijd weer terug! Een goede eeuw geleden was het Monsieur de Markies, die met zijn rijtuig door de dorpen reed van zijn lijfeigenen, er een overreed, en boos was op z'n koetsier, die even durfde ophouden voor zoo'n gevalletje. Maar Monsieur de Markies wie kent dat meesterlijk type niet uit een van Dickens mooiste wer ken viel als offer van de wraak zucht dergenen, wier familielid en dorpsgenoot hij koelbloedig had ge dood met zijn rijtuig. En nü is het de rijkgeworden tabaksplantsr, de fortuinlijke effec- tensjachelaar, de speculant en de geldprotz, die in z'n zelfbewegend, met schelle kleuren beschilderd,luid- toeterend rijtuig vol minachting voor dat domme, loopende publiek midden door de massa voortsnelt, over de lijken heen vaak van velen, die als offers vielen aan den meest- moderneu verkeers-moloch Om natuurlijk! van de goeden niet te na te spreken, om de echte gen tl emen uit te zon deren, voor wie de auto is een ver voermiddel en niet meer. Daar zijn gelukkig nog vele ver standige automobilisten, niet-snel- heids-jagers, en zoo kan niet gespro ken worden van een algemeenen regel. Maar tochran de tien automo- listen die ge ziet, zijn er wel zes die den auto-haat bewust of onbe wust door hun sairisgêne, hun poenig optreden, hun' "overdreven snelheid en parvenu-gedoe levend- houden,aanwakkeren, vaak tot daden doen overgaan Drfar is beroep gedaan, telkens en telkens, op' de auto-bezitters zelf, om zich te matigen. Doch tevergeefs! De stofplaag, het dolzinnig in woeste vaart rennen over weg en straat, wordt met den dag erger. Het wordt hoe langer zoo meer duidelijk, dat er maar één middel is tegen die dolle snelheidsmanie en dit woeste, niets ontziende ge jaagd dat steden en dorpen onveilig maakt en honderden slachtoffers in den dood sleept. En dat isstrenger optreden tegen de auto-maniakken, gevangenisstraf toedeelen bij hun vergrijpen tegen de wet! En daarnevensde automobielen vooraien van toestellen die de snel heid automatisch niet hooger dan een vastgesteld maximum doen zijn. Zulke instrumenten bestaan al. En als de menschen niet wijzer zijn, dan moeten de voertuigen-zelf zóó zijn ingericht dat ze niet door domme menschen misbruikt kunnen worden! Alleen op deze wijze is er paal en perk te stellen aan de plaag onzer wegende snelheidsrenners per auto. De automobilisten zullen het zich zelf te wijten hebben wanneer eer lang op deze wijze hun „sport", die een manie is geworden, wordt beteu geld met harde hand Algemeen Overzicht. Z. H. de Paus heeft ook in Oc tober alle bedevaarten naar Rome afgezegd. De toestand in Italië is blijkbaar nog allesbehalve zuiver, al zijn de anticlericalen wat geschrokken van den aanslag op den kardinaal-staats secretaris Merry del Val. En op hel Vaticaan ziet men dan ook de toekomst duister in, zoo de regeering niet krasse maatregelen neemt tegen het gepeupel, dat een maal los is gekomen door de leu genachtige ophitsingen der vrijmet selarij en anticlericale drijvers, en nu zijn gang gaat. Intusschen komtmetdendag méér uit, dat de aantijgingen tegen de Katholieke scholen en gestichten zoo leugenachtig mogelijk zijn ge weest De onderprefect van Savone, van wiens ergerlijke handelwijze tegen over de Salesianen te Varazza wij indertijd uitvoerig verteld hebben, is door de regeering, die tenslotte al niet anders kan onder den druk der verontwaardiging van alle ka tholieken en welgezinden, naar een uithoek des lands overgeplaatst. Men zegt dat hij ook gestraft zal worden. En Z. H. zal zélf aan do Sale sianen door een pauselijk schrijven een betuiging geven van zijn vol doening en achting, en hun werk openlijk prijzen. Nu we toch bezig zijn over Rome te schrijven, mag hier tevens ge meld worden dat binnenkort ver wacht wordt een Apostolische Breve aan de geheele wereld, ten aan kondiging van het jubeljaar des Opperpriesters. Bij deze gelegen heid zal een jubilé worden ingesteld voor de katholieken van de gansche wereld. De breve van Paus Pius zal de regelen bevatten om de af laten te verdienen, welke gelijk zul len zijn aan die van de z.g. „heilige jaren." In Würzbu-g wordt deze week de 54e Duitsche Katholiekendag gehouden, wederom een indruk wekkende wapenschouwing van het machtige, door zijn kracht en zijn eenheid zoo heerlijke Katholieke volk van Duitschland. Het aantal deelnemers is er wat geringer dan op de vorige Katho liekendagen, maar de geestdrift is er niet minder verheffend, en de geest van geloof en eenheid die deze reuzenhijeenkomsteu immer maakt tot brandpunten vau Katho lieke actie en overtuiging, lieerscht er blij en fier en machtig Er zijn dan ook meer dan 10.000 deelnemers in Würzburg. De eersten dag is vooral de werk liedenkwestie besproken, en is de nauwe betrekking die er bestaat tusschen de Katholieke Kerk en sociale hervormingen goed aange toond. Vooral Z. D. H. Dr. von Schlör, de bisschop van Würzburg, sprak in dien geest. Den tweeden dag is een schrij ven van Z. H. de Paus voorgelezen dat 's Pauses hooge instemming met den Katholiekendag en de Duitsche Katholieke actie te kennen gaf. We hebben gisteren wat verteld over den inval der Turken in Perzië. Er zijn nog meer berichten ge komen dienaangaande, en dus komen we er nog eens op terug. 't Lijkt waarachtig, of er een nieuwe „Perzische kwestie" staat geboren te worden, een derde editie van Macedonië en Marokko, waar aan de mogendheden hun kracht beproeven kunnen Althans, alle vertoogen te Kon- stantinopel hebben tot dusverre niets geholpen de Turken dringen kalmpjes op. Reeds hebben ze for meel slag geleverd met de Perzen een Perzische generaal en eenige andere officieren zijn door hen ge vangen g .-nomen en vermoord. Voorts moorden ze heele dorpen uit en stellen ze als raven Maar dat doen de Perzische sol daten, die uitgestuurd zijn tegen de Turken, al net zoo goed als deze Wat er van komen moet is niet zoo ineens te zeggen, maar één ding schijnt zeker dat de Perzische on afhankelijkheid op haar nadagen loopt. En de Europeesche Mogendheden zitten op den loer om 't vetste brokje ervan te hebben Een telegram van heden ochtend intusschen deelt mede, dat de Per zische gezant te Konstantinopel van de Porte de belofte verkreeg, dat de Turksche troepen zouden worden teruggetrokken. De ondervinding leert, dat belof ten van de Porte vaak niet in ver vulling gaan. Ook lijkt het onwaa schijnlijk, dat de Porte haar aanspraken in het gebied van Urmia zou opgeven, zonder eenige concessies van Perzië te verlangen. Ofschoon ook uit de nota-wisseling tusschen Konstantinopel, St. Peters burg en Londen niet gebleken is, dat Turkije rechten op Urmia be weert te hebben, staat toch vast, dat de eischen der Porte van ouden datum zijn; en eischen van dien aard plegen eerst na lang tegen stribbelen in Konstantinopel te worden opgegeven Nu nog een en ander over Ma rokko. Men is nieuwsgierig wat de.Sultan no. '2, Moeial Hafid, doen zal. Optrekken tegen Casablanca, en den oorlog heiligen verklaren Maar dan is hij er zeker van, dat Europa met zijn optreden geen genoegen zal nemen en hem nim mer zal erkennen! Want de Sultan te Fez moge zijn hoe hij wil, hij is dan toch een der partijen van de fameuze Acte van Algeciras! En die acte is de basis van alle handelingen der mogendheden. Doch als Moelai Hafid niet tegen de Europeanen optrekt, is er weer hard kans dat hij den steun der stammen, die oorlog willen, verliest! De man staat dus voor een moeilijk parket. De correspondent van de „Koln. Ztg." heeft gisteren dan ook al een brief uit Saffir gekregen, volgens welken boden daar het bericht hebben gebracht dat Moelai Hafid van plan is, met een leger op Ca sablanca aan te rukken. Op het oogenblik is hij doende buiten Marrakesj een kamp op te slaan. De nieuwe tegen sultan krijgt al rijke geschenken van de inboorlin gen. Voor de uitbreiding van de be weging in het Zuiden hangt veel af van de houding van den mach tigen Kaïd Aisa van Saffir en het achter gelegen land, die altijd een steun voor den Sultan geweest is. Een andere brief meldt det de Frauschen aan Kaïd Aisa hulp te gen Moelai Hafid hebben aanj boden. Wat het dus worden zal, W( niemand. De Europeanen hebben gister al Fez verlaten en „men hoop dat ze veilig aan de kust zuil komen. Nieuwtjes in drie regels. H. M. de Koningin en de manoeuvre H. M. de Koningin zal waarschij lijk gedurende één dag de groo manoeuvres van de vierde divis op de Veluwe bezoeken. Mr. M. H. 's Jakob, f In den ouderdom van bijna jaar is te Amsterdam overleden m M. H. 's Jacob, oud-vice-preside: van het Gerechtshof aldaar. Torpedo- en kanonneerbooten te Delfzijl. Het aan een Fransche bron on leende bericht omtrent een vooi nemen van den Minster van Marir tot credietaanvraag voor het voor durend stationneeren van torped( en kanonneerbooten te Delfzij tegenover de voordurende verste; king van de haven te Emden, blijk van alle grond ontbloot te ziin. Onze Zoetwatervisscherij. De Nederlandsche heidemaa schappij heeft voor haar algemeen vergadering te 's-Gravenhage o 19, 20 en 21 September een belang rijke agenda, vooral met betrekkin; tot de visscherij. De eerste dag, Donderdag 19 Sep tember e. k., des voormiddags t 10 uur, in een der zalen van lie Koninklijk Zoölogisch Botaniscl Genootschap, zal geheel aan de zoet watervisscherij gewijd zijn. Tal vai belangrijke voorstellen, zoowel ii het belang van den liefhebber vis scher als van den beroepsvisscher Zoo zijn van negen afdeelinget verschillende voorstellen ingekomer waarin het hoofdbestuur der Neder landsche Heidemaatschappij uitge noodigd wordt, om bij de regeering op verschillende noodzakelijke be palingen in de nieuwe wet op d« visscherij en aan te dringen. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,65 Afzonderlijke nummers0-05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels(contant) f0.50 Elke regel meer0-10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. 't Geval met de benoeming van den Bloemendaalscben Secretaris staat nog wat anders, en nog wat ingewik kelder dan we Maandag al schreven! Het blijkt ons, dat een der Katholieke Raadsleden den candidaat der niet- Katholieken stemde: de meerderheid ran een Bloemendaalschen Raad is namelijk wel Katholiek (het stem- menaantal staat G tegen 5), maar in dit geval zou de niet-Katholieke can didaat er toch gekomen zijn, juist doordat een der Katholieken zijn eigen wegging! Voor dit raadslid kan de keuze hij een volgende stemming, dunkt ons, nu in 't geheel niet meer twijfelachtig zijn 1 De redenen van billijkheid en goede trouw, die wegen voor den geheelen Raad na de zonderlingeniet-benoeming van den heer Bergman, moeten dubbel wegen voor dit raadslid, dat nu de meening van zijn geloofsgenooten en communis opinio van de ge- heele gemeente kent! Er werken nu al 3500 vreemden de Antwerpsche havens. Het confl wordt steeds grooter. De Antwerpensche staking schij op zijn eind te loopen. Er is gisteravoi besloten aan 't werk te gaan. Koning Eduard is van plan eerla een bezoek te brengen aan den Cza: zoo heet 't uit Mariënbad. 't Spaansche koningspaar komt September te Weenen. Ook te Par wordt een officieel bezoek verwacl Koning Eduard heeft de wet tot tc staan van huwelijken met de zuster v de overleden echtgenoote bekrachtig De Amerikaansche slagvloot ve trekt 15 December naar den Stilf Oceaan. Roosevelt zet zijn zin door I (Speciaal voor dit blad bewerkt BOEIENDE ROMAN tuit. den jongsten Poolschen vrijheidsstrijd Naar het Düitsch van GERD. VON OSTEN. fi) Maar wat een bekoorlijkheid zelfs in deze trage, haast onwillige bewegingen van 't lichaam, in die trekken waaruit ■/.CiO weinig leven sprakZij zou waarlij k betooverend zijn geweest, als zij leven- lustiger, vroolijker was, als die diepe oogeu schitterden en er uit de uitdruk king van haar gelaat inwendige warmte en prikkeling sprak. Die geheele donkere verschijning had iets vreemdsoortigs, ja iets bevreemdends in deze omgeving. Niettemin haar wezen en kleeding schenen hem bekend toe. Waar had hij ooit zoo'n meisje gezien? „Een allerliefst kind, iedere beweging onberispelijk waarlijk betooverend," fluisterde hij den staatsraad in het oor. „Dat draaien van het sierlijke kopje, ter wijl zij heur haar van de wangen afschudt! Ik vind het zoo jammer, dat. het haar niet zoo erg hier schijnt te bevallen. De rouwsluier, die haar eeniger mate omhult, staat haar wel is waar kostelijk; maar nog heerlijker zou het toch zeke1' zijn, als een lachje om haar fijne lipjes speelde. Ik feliciteer u met zoo'n dochter." „Leokadia is alleen een pleegkind van me, zij rouwt inderdaad nog om haar vader, ofschoon hij reeds twee jaar dood is. Zij ging ook niet graag met mij mee. Ik mocht haar evenwel niet achterlaten bij hare familie, daar mij 't voogdijschap over de erfdochter van 't Wesolewskische Huis door 't Gouvernement was opgedra gen, Begrijpt U Zeker begreep hij het! Maar dat jonge meisje voor een dochter van den goeden staatsraad te houden! Toen hij aan haar voorgesteld werd, had hij zeker niet goed op haar naam gelet en hem zoo misverstaan. Zoo kon hij zich ten minste de vergissing verkla ren; maar hij had immers dikwijls ge noeg die romvkleeding gezien, daarenbo ven zooveel dames leeren kennen, dat hij er zich op beroemde de nationaliteit eener vreemde dame bij den eersten aan blik te kunnen aanduiden. En Leokadia was de mooiste type harer natie. De kleeding moest blijkbaar een demonstratie zijn jegens de heerschende natie, voor wier overmacht de kleine moest buigen: zij werd immer interessanter voor hem. Nu kon bij ook haar bi k doorgronden, waarmee zij hem aankeek, als hij haar toesprakhij gevoelde haar afkeer, ja zelfs haar verachting. Hij dacht, dat hij die afkeer wel zou overwinnen't leek hem pikant zulk een atlceer en tegenstand, en rassenhaat te overwinnen. Leokadia leunde aan het venster, keek evenwel maar niet naar binnen, maar door de tegenover haar bevindende deur in de voorzaal. Daar stond bewcegloos, een beeldzuil gelijk, een soldaat. De onbeweeglijkheid, dat strakke gezicht en die straffe blik deden hem nog meer op een standbeeld gelijken. Maar daaraan dacht het pleegkind van den Staadsraad niet. Zij dacht daarbij aan een van die ge wone Russische soldatenlichtingen -die haar eens, toen zij als het ware oog getuige ervan was, tot vertwijfeling ge bracht had. De aoldatemvervingen geschieden in den regel als volgt: 's Nachts omsingelen dan gewapende krij gers de huizen, waarin zich dienstplich tigen bevinden. Gelijk een rooverbende dringen zij de vreedzame woningen1* der uit den slaap opgeschrikte bewoners binnen, niet min der gevaarlijk dan werkelijke roovers. Soms ook, wanneer de bewoners tot ver twijfeling gebracht, hen tegenstand boden was de ontmoeting allerverschrikkelijkst Ja, dikwijls boden zij een bloedig verzet, die tot landverdedigers uitverkorenen en hun ne onderhoorigen doch altijd tever geefs tegen de overmacht. Daarom geven de meesten zich ook zonder strijd over. De moeders en zusters, vrouwen en kin deren, ofwel de grijze vader wiens eenige steun en troost misschien de jonge man is, liggen handenwringend op de knieën; zij smeeken in jammertonen, die zelfs de wolven in de bosschen zouden kunnen verteederen, hun dierbaren niet voort te slepen in de naamlooze ellende, waarheen de soldatendienst daar voert. Dat hartverscheurende geweeklaag ech ter is niet minder tevergeefs dan die waanzinnige tegenstand. Kolvenstooten drijven de familie terug, die van den ge liefde afscheid nemen wil verlorenen» naar menschelijk oordeelen voorzien ver lorenen! Kolvenstooten drijven derekruten over don drempel van 't vaderlijk huis, uit 't vaderland in den dienst van den Czaar, in den edelen krijgsmansstand, en reclamen over deze wederrechtelijke vrij- heidsberoovingen zijn gewoonlijk ver- geefsch. „God is groot en de keizer machtig!" Maar niet allen worden vaak gevan gen bij de nachtelijke vangst. De meest kloeken en voorzichtigen, die op zoo'n overval bedacht waren, reeds sinds weken en maanden, brengen dan eiken nacht in 't kreupelhout der naburige wouden door, misschien ook in een vei lige schuilplaats bij goede vrienden, ofwel zij zijn over de grenzen getrokken, als deze zich gelukkigerwijze dichtbij bevin den. Maar al is de schuilplaats ook nog zoo veilig, of al levert de naburige Re geering de vluchtelingen ook niet uit, de Russische regeering zelve zorgt wel dat zij terugkeeren om zich zelf uit te leveren. Hoevelen zullen het op den duur kun nen verdragen, dat voor hen gedurig hun oude vader of hun broer, die voor zijn familie den kost moet verdienen, als gijzelaar in de gevangenis gehouden wordt, dat hij de afschuwelijkste mishandelingen moet lijden, zoo hij niet wil zeggen waar de vluchteling zicli ophoudt of wel verborgen wordt gehouden? 'Zoo geeft zich dan de een na den ander zich over, vermoeid van het ronddwalen gelijk het opgejaagde wild. Met de familie van den door de re geering benoemden voogd op haar land goed vertoevend, was de jonge erf gename vaak: door 't weegeklaag in de hut ten van 't dorp uit den zoeten slaap harer kiudschheid opgeschrikt. Zij had een reeks van jaren in de stad doorgebracht, haar vader was niet geweest, wat men een „patriot" noemt, maar een rustig on derdaan der regeering, erkennende de over heid, die krachtens Goddelijke macht over hem gesteld was. De heele verkeerskring der kinderen leende zich er toe, haar o®k zoo ver standig te stemmen. Maar in éen zoo'n nacht, bij de jammer klachten van het volk, en den morgen daarop, toen zij de juist ingekwar tierde manschappen zag en sprak, toen werd uit het zorgelooze kind een offer vaardige Poolsche vrouw geboren, de fanatieke dochter van liaar onderdrukte vaderland. Wat instinctmatig bij iederen afstammeling van het Sarmatenvoik g« voeld wordt, was hier tot het volle be wustzijn gekomen, zonder dat dit door oudermacht of voorbeeld verkregen was, De breuk tusschen de beide stamver wante volkeren had zich in de omgeving van den goeden staadsraad herhaald. De aanblik van een soldatenrok herinnerde Leokadia steeds weer aan dat oogenblik, al hadde zij het in 't algemeen ooit kun nen vergeten. Hoeveel nood en ontbe ring, hoeveel leed en vernedering hing aan zoo'n groven rok, die wel bijna nooit afgelegd werdZóu die man daarginds zijn ellende ook gevoelen? Hij was geen nieuweling. Menig jaar reeds moest hij deze slavernij verdragen hebben, dat bewees zijn gebruinde tint; hij was zeker over de 30 jaar oud. Steeds moest Leokadia haar oog weer op hem vestigen. De soldaten die Leokadia tot dusver had gezien, waren ruwe Russen, onge likte beeren. Maar deze was heel anders: het was een man! Weer keek zij naar den hoog-opgerich- ten soldaat, die niets zag van hetgeen er in zijn nabijheid gebeurde, die vèr voor zich uittuurde, alsof hij in de verte iets lichts zag dagen, dat zijn hart geluk kig maakte. •De graaf volgde den blik van het meisje. Ja, wezenlijk, precies een steenen beeld, vind u ook niet?,... Het jonge meisje was nog op dien leef tijd, dat instinctmatige afkeer zich geen band laat omleggen door de maatschappe lijke convenances, en zoo keerde zij den graaf trotsch den rug toe en ging naar een ander raam. De graaf keek op zijn neus, en zeide bij zichzelf: Ik heb haar teveel als een kind behandeld: zij is een dame geworden en is een beetje wispelturig 1 Maar hij vergiste zich. Want Leokadia dacht niet aan wispel turigheidzij dacht alleen aan die stoeren krijgsman en zijn vreemden blik die niets zag! Kenmerkte die hetzelfde gevoel als hart voelde: de groote droefheid om het verdrukte vaderland was de jonge man niet de personificatie van haar verschop te en ellendige Poolsche vaderland Het zoontje van den Staatsraad werd op dat oogenblik door de kinderjuffrouw naar bed gebracht. Het knaapje zag er niet goed uit, het kuchte on hoestte. En op het hooren daarvan lichtte de soldaat het hoofd op en zeide halfluid Het kind is ziekDat is de croup.,.. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1