DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BERICHT. Voöp Rechten Vrijheid! VRIJDAG Kinderhuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. in" §a, die Vi - ren wijfj zelfs xi' ^jjes weige' pig. nker bruine •tig mi •n de bes' een lil' ;$er j'enef toen of t zijn kö I die ooten n krijgef angeslac |d alcobf pe hyenf n alcoli' Het waf ke sche] ftddeii a DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1907. No. 667l,332ste Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Zaterdag 31 Augustus verschijnt onze Courant wegens den Koninginne dag aanzienlijk vroeger dan gewoonlijk. Wij ver zoeken daarom H.H. Ad verteerders beleefd maar dringend, ons hunne ad- vertentiën voor het ZA TERDAG AVOND-NUM MER reeds te doen toekomen. Zaterdagmorgen kunnen wij niet later dan uiterlijk 10 uur advertentiën voor het nummer van dien dag aannemen. De groentenmarkt. Algemeen Overzicht. -We noemden gisteren den Katho liekendag, die op dit oogenblik te Würzburg gehouden wordt, eene indrukwekkende wapenschouwing van het machtige, door zijn kracht en eenheid zoo heerlijk Katholieke volk van Duitschland. Reeds de eei-ste dag is een bewijs geweest, dat de geloofsijver van de Duitsche Katholieken niet verflauwt, maar integendeel krachtiger op vlamt en telkens schitterender tot uiting komt op deze jaarlijksche vergaderingen. Opmerkelijk is liet aantal Oostenrijksche Katholieken, die dit jaar aan de vergaderingen deelnemen. Duitschland's Katholieken toonen te beseffen, dat ook op het terrein van de politiek het Katholicisme een geestelijken—invloed uitoefent dat liet noodzakelijk is ook in het parlementaire leven de rechten der Kerk te verdedigen en den geest van het Christendom tot uiting te brengen. De koloniale kwestie, uitgedrukt in de v«|iag, wat er gedaan moet worden om de koloniën voor Duitsch land vooi'spoedig te maken, is dit maal met mannelijken ernst onder de oogen gezien. 't Was de bekende Abt van St. Otiliën, die dit gewichtige vraag stuk behandelde. Würzburg zoo ving hij aan was eenmaal het centrum van liet arbeidsveld van de H. Bonifacius, den grooten Apos- van Duitschland, zoodat Würzburg dan ook mag heeten een missie- historische bodem. Daarna sprak de redenaar over Katholicisme en Mis siewerk," aantoonende vooral, hoe deelname aan missiewerk eene be hoefte is voor het Katholieke hart. Het Katholieke geloofsbewustzijn, de Katholieke liefde, welke in de missies tot uiting komt, mag zich niet bepalen zoo besloot hij binnen de grenzen van het Duitsche Rijk. „Wij zijn Katholieke Duit- schers, geen Duitscli-Katholieken, en laten door niemand ons over treffen in vaderlandsliefde. Zonder christelijke bescherming en zonder een christelijke socialen grondslag sticht men geen gelukkige kolon ën. De pionier-arbeid moet met het Kruis geschieden, wil men gezonde en gelukkige resultaten verwachten. De geestdrift, waarmede de hoog waardige abt werd aangehoord, uitte zich meermalen in uitbundige en spontane kreten van toejuiching. Ook de christelijke pers, deze rede voering ontledende, uit zich in de meest waardeerende bewooi'dingen. Vrijdag 2 Aug. is te Bloemfontein officieel de Oranjeschool geopend. Verschillende sprekers voerden het woord o.a. ex-pres. Steijn. Zooals velen weten, heeft Holland een groote som bijgedragen voor deze school. Menige Hollander zal daarom teleurgesteld zijn, dat slechts door ex-president Steijn daarvan gerept werd. Vreemd is het ook, dat men niet eens de beleefdheid heeft gehad den Nederlandsehen consul uit te noodigen. Velen in Holland hebben liooge verwachting van de Oranjeschool en meenen, dat liet ouderwijs meer Hollandsch zal zijn dan opdegouver- nementsscholen. Toch is er slechts ééne Hollandsche onderwijzeres. Wel zijn al de andere onderwijze ressen Afrikaansche dames, en wel meest uit Kaapkolonie, doch ieder die eenigszins met Afrika bekend is, weet, dat zij, die onderwijs geveü, zich gemakkelijker in 't Engelsch dan in 't Hollandsch uitdrukken, 't Hollandsch vindt men le zwaar en men houdt er nu eenmaal van het zichzelf niet te lastig te maken 1 Nu zou menigeen zeggenals een Afrikaner liefst Engelsch leert en spreekt en daar meer heil in ziet, laat hem zijn gang gaan. Heel goed. Doch laat men dan zoo eer lijk zijn, geen Hollandsch geld aan te nemen. Laten de Hollanders zich niet vleien, dat Afrikaners zoo met Hollanders en Hollandsch in genomen zijn. Er mogen nog enke len zijn, zooals ex-pres. Steijn, die de moedertaal hoven 't Engelsch verkiezen, doch de meesten denken anders. De Oranjeschool dankt haar ontstaan dan ook niet aan verlangen aan meer Hollandsch, maar omdat de ouders invloed wen- schen te oefenen op 't onderwijs en dit niet het geval is op degouver- nementsscholen. Doch de lessen op de Oranjeschool worden evenals in de andere scholen hoofdzakelijk in 't Engelsch gegeven. Of 't ooit zoo ver zal komen, dat men zich op de scholen in 't Hol landsch of tenminste zuiver Afi'i- kaanscli zal kunnen uitdrukken, is tamelijk onzeker. Voor een Hol landsch onderwijzer is 't zeker noo- dig, veel volharding en ijver te hebben, om niet ontmoedigd te worden bij den weinigen steun dien hij ondervindt. Het Engelsclie Parlement is op recès gegaan. In de troonrede, waarmede de zitting gesloten is, heeft koning Edward zijne voldoening uitgespro ken over het bezoek van den koning en van de koningin van Denemar ken. Het kan niet anders zijn, verklaarde de Koning, dan eene versterking van de vriendschappe lijke betrekkingen van de beide landen. Ook over het bezoek van den Japauschen prins Tushimi liet Ko ning Edward zich hoopvol uit. In de troonrede voor het overige zeer geruststellende verzekeringen- De betrekkingen met de vreemde van vriend- mogeudheden zijn scbappelijken aard. Melding wordt gemaakt van het tusschen Engeland en Spanje ge sloten verdrag tot handhaving van eikaars belangen in de Middelland- sclie Zee en den Atlantischen Oce- a ui. Vertrouwen wordt uitgesproken, dat de beraadslagingen van de Vredesconferentie te 's-Gravenliage zullen leiden tot het sluiten van overeenkomsten, strekkende om de rampen van den oorlog te verzach ten en den wereldvrede te verze keren. Verder wordt verbetering aange kondigd in het administratief bestuur van Indië, waardoor de aanwezig heid van adviseerende Indische leden in den Raad van Indië wordt verzekerd. De Koning vertrouwt, dat het toekennen van zelfbestuur aan debe- volking van de Oranjerivier-kolonie zal leiden tot welvaart en tevreden heid van die bevolking. Het overige van de troonrede handelt over binnenlandsche aan gelegenheden. Nieuwtjes in drie regels. Graaf Witte, de vroegere Russi sche minister-president is directeur ge worden bij de Buitenl. Handelsbank. De Cliileensche Kamer heeft aangenomen de wet op de Zondags rust. Het gerucht loopt' dat de Sultan van Marokko, Abd-el-Azis, in zijn paleis vermoord is. De Braziliaansche Regeering heeft bij Engelsche firma's drie slagschepen en twee kruisers besteld. De Chineesche Regeering neemt geen genoegen met het verdrag van Rus land en .Japan over het Verre Oosten. Volgens de „Messidor" zullen koning Edward en de Czaar elkander te Christiania ontmoeten. De Koningin en de Prins in Mecklenburg. Bij hun terugkeer van Raben- steinfeld naar Dobbin hebben ko ningin Wilhelmina en prins Hen drik hun weg gekozen door de kleiue stad Goldberg. Daar had men zich telefonisch op de hoogte gesteld van het ver trek van het vorstelijk paar en wist daardoor tamelijk nauwkeurig tegen welken tijd de Koningin de stad zou doorrijden. Men stond dan ook in grooten getale gereed om Haar op den weg te begroeten. De gymnasten hadden zich bij elkaar opgesteld en hieven een krachtig hoera! aan, waarvoor het hooge paar uit het met 4 schimmels hespannen rijtuig, door prins Hendrik zelf bestuurd, vrien delijk dankte. Op dit rijtuig volgde nog een tweede, waarin liet gevolg had plaats genomen. Van dit rijtuig was onderweg de as heet geloopen, zoodat het in een smederij moest worden nagezien. Het was bijzonder mooi weer; de reizigers zullen itmaal dan ook wel meer genoten hebben van het prachtige landschap dan op den tocht naar Rabensteinfeld. H. M. de Koningin wordt iieden- ayond 8 uur (Greenwiehtiid) met een extratrein uit 't buitenland over Rheine-Salzbergen op 't Loo (Paleis) terugverwacht. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. De gouvernements-gebouwen iu de Abdij te Middelburg zullen ge ïllumineerd worden met ongeveer 8G00 vetpotjes. Hoewel de feestcommissie, opge licht in verband met de komst van het Koninklijk Echtpaar, het niet noodig oordeelde buurt-commissies te vormen, jjzijn toch de bewoners van verschillende straten reeds bij eengekomen en hebben zij geld ingezameld om enkele straten te versieren. Ook de hoofdstraat, de Lange Dellt, zal in feestelijk gewaad wor den gestoken. In verband met het bezoek van het Koninklijk Echtpaar zal het 2e bataljon van het 3e regiment infan terie te Middelburg niet op 13 Sept. in het kamp op Kijk-in de-Pot bij Bergen-op-Zoom komen. Een com pagnie van dat bataljon zal op 9 en de drie andere compagnieën op 16 Sept. dat kamp betrekken. Voor het le bataljon uit Vlissingen blijft de datum onveranderd, z:odat dit op 13 Sept. te Bergen-op-Zoom aan komt. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlnndsche Regeering' op het in de maand Sep tember te 's Gravenhage—Scheveiiin- gen te houden Internationaal Zuivel- congres, jbr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich, te Nuth, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. tot leeraar in de geniewetenscliap- pen aan de Koninklijke Militaire Academie, de heer H. W. Venker, thans tijdelijk leeraar aan genoemde Academie; Tot burgemeester der gemeente Val kenburg (L.) jhr. J. A. van Geen. Bij beschikking van den minister van landbouw is aan mejuffrouw M. D. Roeterink, op haar verzoek eervol ontslag verleend als schrijver bij de Rijksverzekeringsbank; 2e benoemd tot schrijver bij de Rijksverzekerings bank, A. W. Lugt, thans tijdelijk bij die instelling werkzaam. De oude Hembrug. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat de draaipij per van de oude spoorwegbrug over het Noordzeekanaal te Zaandam, iu den spoorweg van Nieuwediep naar Am sterdam (Oude Hembrug) met de bij beboerende remmingwerken ge heel is opgeruimd en in het midden vau het kanaal tusschen de beide nog niet opgeruimde steunpijlers van die brug over eene breedte van 40 M. eene diepte van 9 M. N. A. P. wordt aangetroffen, zoodat de vaartuigen elkander in deze opening kunnen passeeren dat in verband hiermede de tijde lijke maatregelen voor de doorvaart van de brug, opgenomen in de „Staatscourant" van 20, 25 en 29 Juni, met ingang van 29 Augustus worden ingetrokken en met dien datum de seinen de doorvaart van de oude brug, bedoeld in de 7de, 8ste en 9de zinsnede van art 2 en in de art. 3 en 4 van het Reglement voor die brug, vastgesteld bij Kon. besluit van 4 Augustus 1880 („St bh" no. 154) en van 17 April 1886 („St.bl." no. 79) niet meer worden gegeven en dat, zoolang de steunpijlers van de oude spoorwegbrug nog niet volledig zijn opgeruimd, de plaats van deze pijlers wordt aangegevei overdag door in het kanaal geplaatste palen en des nachts door een groei: licht bij eiken pijler, zoodat alh vaartuigen des nachts tusschen d» twee groene lichten zullen moetei doorvaren. („St. Ct.B) Een Kamerzetel vacant. Naar „De Nederlander" mededeel heeft mr. O. J. H. graaf van Lim burg Stirum, het Tweede Kamei lid voor Schiedam, zijn ontslag al Kamerlid ingediend. Het Analytisch Kamerverslag. De Ilaagsche chroniquer van d „N. Gron. Ct." meent te weten,di men met de samenstelling van de dienst voor het analytisch Kamei verslag nog een jaartje wil wacl ten. 6e Diocesane Katholiekendag in he Bisdom Den Bosch. Door het uitvoerend Comité is i zijn vergadering van "25 Aug. m W. M. vau Lanschot, griffier d( Staten van Noord-Brabant, benoeir tot voorzitter van de Commiss van advies voor Katholiekendage en de heer L. van der Steen tot 1 en secretaris dier Commissie (wegei periodieke aftreding van jhr. ir O. van Nispen tot Sevenaar die ni herkiesbaar was). Nieuwe postzegels. Het plan moet bestaan om et geheele uitgave van onze nieut postzegels binnenkort het licht doen zien. „Msbd." Een Antl-rev. partijdag. In den herfst van dit jaar zal Groningen een anti-revolutionna partijdag gehouden worden. provinciaal comité, gepresidet door den heer J. C. Wirtz, ni daartoe het besluit. („Ned. De Bredasche kwestie. Gelijk hekend, zijn bij beslissi van den Gemeenteraad te Bre de heeren Bom en v. d. Brink n toegelaten als leden. De heer Bom heeft daarin beru hij heeft nl. geen request aan G Staten ingediend. Erisdusnurei FEUILLETON. 7) m ■EUWE HRRRLEMSCHE COURMIT Afzonderlijke nummers I'er 3 maanden voor Haarlem ABONNE M E JSt T 8 P R IJ S: PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16. regelsfO.GO (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 tiroote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent pep advertentie i contant. De lieer Groot schijnt definitief be keerd te zijn. Zooals onder onze stedelijke berich ten is te lezen, is hij een warm voor stander geworden van een vroege groentenmarkt. Kn hij heeft dus den Raad een voor stel gedaan om te besluiten, de groen tenmarkt op de tegenwoordige plaats te behouden, doch te houden alléén 's morgens van 5 tot 8 a 9 uur. Met het praeadvies, door B. en W. hierover uitgebracht, aijn we het ge heel eens. Het ongeri ef der electrische tram is daarmee niet vermeden. Kn de kooplieden, die niet anders dan 's middags kunnen komen, zouden er zéér ved ongerief van hebben. Wat de heer Groot in zijn voorstel den Raad wil doen overwegen„dat alle groenterxventers (met een vroeg- markt) ten zeerste gebaat zouden zijn," is dus niet naar de waarheid! Kn daarmede valt dan ook het lieele voorstel, om da groentenmarkt op hare tegenwoordige plaats te behouden. Wij hebben ons reeds een paar maal schrap gezet tejgen alle dooreenmen- ging dezer tw&e afzonderlijke dingen: den t ij d van do markt, en de plaats, waar ze moet gehouden worden. Zelfs al waa een vroegmarkt wen- schelijk, zooi betoogden we dan moest toch de plaats der markt naar den zooveel heter gelegen, ruimer aan- gelegden Koudenhorn worden over gebracht. Kan men echter aantoonen, dat een vroegmarkt niet gewenscht is, in geen geval, dan kan er over de plaats der markt geen twijfel meer zijnDan is er zelfs voor den heer Groot en zijn medestander geen mogelijkheid meer, het behoud der markt op de tegen woordige plaats te verdedigen. Wij meenen, dat B. en W. het scha delijke van een vroegmarkt in hun praeadvies duidelijk aantoonen. In ieder gevalalgemeene instemming der belanghebbendenlieeft zoo'n marlet niet, dat is al gebleken. En dus blijft niets anders over dan een verplaatsing naar den Kouden horn. Wat we ook zeer zouden toejuichen (Speciaal vuur tl it blad heiverkt). BOEIENDE ROMAN uit den jonge ten Poolsehen vrijheidsstrijd. Naak het Dijitsch van GERD. VON OSTEN. Kerel, wil je je mond wol eens hou den, heet ile kapitein hem toe, jnoet ik je morgen in de ijzers laten sluiten Moet gij ons hier liet heele feest bederven? De soldaat nam mechanisch de ge dweeë houding van den ondergeschikte aan. Men weet het maar al te goed in het Russische leger, hoe blinde gehoorzaam heid en onderworpen zwijgen alléénden dienst uitmaken En trouwens, wat ging hem dat vreemde kind ook aan! Intusschen waren de dames opgestaan om zich te verwijderen. Met een handige beweging was de sol daat aan de deur, en beleefd buigend opende hij deze voor de vorstin en de andere dames. 'n Nette soldaat, zeide de vorstin. En een dappere tévens, voegde de kolonel erbij. In den Kankasns en elders op 't oorlogsveld heeft hij zich voortdu rend onderscheiden en den hoeilen troep tot voorbeeld gediend 't Moet een voortreffelijk regiment zijn, waarin zulke mannen diénen, zeide de vorstin met 'n complimentje. De kolonel boog bescheiden. Hij dacht aan de miserabele, havelooze kerels, die hij onder zijn bevelen had en waaruit hij dezen man juist, omdat hij zoo goed en netjes er uit zag, tot ordonnans had ge kozen Waarom wordt hij dan niet bevor derd tot hoogeren rang? vroeg een der garden. Hij kan „zeker niet lezen of schrij ven Ja, datwei, antwoordde de kolonel. Maar hij is eigenlijk een politieke mis dadiger en heeft door zijn goed gedrag althans bereikt dat. hij niet meer in het regiment van disoipline behoeft te dienen. Maar u weet, dat een politiek misdadiger toch nooit bevorderd kan worden in het leger 1 Op dat oogenblik kwam een knecht naderbij en meldde, dat de kleine Iwan ziek was. De Staatsraad schrikte, hij vloog op om naar zijn vrouw en kind te gaan, en riep den knecht toeWat is er, wat scheelt het kind?"... Hij hoest zoo raar, het is of Dij stik ken zal, was het antwoord. De croup. Dat was een uitroep van den gastheer, die zelfs zijn eerstgeborene aan die vreese- lijko ziekte verloren had in weinige uren De croup.... dat schrikbeeld voor de ouders! En men zat nu ook zonder ge neesheer: de arts zou pas na vier of vijf uren komen, zoover woonde hij weg. Doch dan zou het te laat zijn, dat begreep een ieder. Mijn oppasser heeft vroeger in de edioij nen gestudeerd, zeide de kolonel daarop, en ook mij heeft, hij goede hulp verleend in ziekte. De kapitein zweeg eenigermate verle gen: de kerel had het dan toch wel ge weten zooëvenl Hoewel het vertrouwen van allen heel groot was, nam de Staatsraad in zijn wan hoop met beide handen de aangeboden hulp aan, en de soldaat werd aan het ziekbedje geroepen. Op kalme, zelfbewuste wijze, docli zon der het stijve en strakke van zijn hou ding te verliezen, trad |de soldaat op. Had Dij niet het grove Russische soldatenpak gedragen, men zou hem voor een be studeerd man gehouden hebben, dat was de gedachte van allen, die hem aan het werk zagen om het al bijna stervende kind verlichting te verschaffen. Zonder dralen en beslist haaldehijuitlniisapotheek datgene wat bij noodig had en het schreien der kinderjuffrouw die wanhopig'de han den wrong, en uitriep dat zoo'n soldaat ook nimmer iets goeds kon doen, deerde hem heelemaal niet. De vorstin maakte dan ook, door het meisje de kamer uit te zenden, daaraan dra een einde. Ook zij had vertrouwen in den stillen, stroeven man, die klaarblijkelijk zijner wetenschap bewust was. En dat vertrouwen werd be loond: na eenige uren, gedurende welke de jonge soldaat niet van het bedje was geweken, was het gevaar voorbij. En toen de dokter kwam uit liet nabij zijnde stadje, sliep het knaapje zoo gerust en vond deze de aangewende geneesmid delen zóózeer de juist#, dat er eigenlijk voor hem niets meer te doen bleef. Het kind was gered. Stilletjes was de soldaat heengegaan. En de ouders, die door deu aogst vau te voren en de blijdschap nu geheel buiten zichzelf waren, hadden zijn stil verdwijnen niet eens gemerkt. Hij was trouwens ook aan liet bedje van het kind zoo kalm en onbewogen gebleven als maar kon. Leo- kadia had ook dat opgemerkt en zij vroeg zich adpvat dat wezen zóuharteloosheid soms? Ofwel een eigen lijden, zóó diep, dat alle lijden van anderen er bij in het nil t viel?.... Eindelijk werd liet stil in het slot, de weldadige rust kwam over allen. Ook over den man die in het grove Russische soldatenpak daar zat te mijmeren voor zijn legerstede?.... IV. 't, Begon zoo langzamerhand te dagen, den volgenden morgen. De lichten werden gedoofd en slechts in de ziekenkamer tintelde een klein lichtje, als bewijs van waakzame zorg. Overigens rustte alles nog. Tocli stond reeds aan een der buiten muren van het slot Swiagask een man geleund, die zijn blikken wendde naar de wijde vlakte in het Westen, waal-Hand en hemel samensmolten in grauwe sche mering. Die blik was iets van zelf-spre- kends, iets van nature komend, evenals het kind, als't wakker wordt, vanzelf het oog richt naar z'n moeder Hij dacht aan zijn vaderland, Polen! Anders was hij zoo poëtisch niet meer in den laatsten Lijdhij was versteend en verhard door de jarenlange harde behan deling, door de moraliteit en onbeschaamd- van zijn verdrukkers. Allen leek hem als een vreemde, ids iemand die er buiten staat! Ja, dat stelsel der Russen is wèl een stelsel dat doel treft! Maar nu, nu hij niet slapen kon, nu dacht hij na, was geen machine meer, als waartoe de stelselmatige vernedering der Russen hem haast ge naakt had. Hij dacht aan vroeger. Aan de telkens vervlogen hoop, op herstel van zijn vaderland, aan zijn dwaze jongensdroomen. De overwin ning óf de dood! zoo had hij vroeger altijd uitgeroepen. Nu wist hij dat er nog een derde isde rok van een Russischen soldaat! En die eenmaal aan, geeft de harde bejegening waaraan de soldaat is voorgesteld vanzelf de verhan- ding, die hij reeds begon te gevoelen. Nu, had hij, door z'n geneeskundige kennis die wel is waar oppervlakkig was, maar dan toch veel grooter dan die van de Russische officieren van gezondheid, een kind bet leven gered dat later weer zooals hij in alle bitterheid tot zich zelf zeide liet leger der verdrukkers nog wel ééns vergrooten zou. En zoo droomde hij voort, droevig, zon der hoop, zonder vertrouwen op de toe komst Daar werd boven hem een raam ge opend. Het was wat luchtiger geworden, de morgen naakte. Een vrouwelijke ge stalte boog zich uit het raam zonder den man, die vlak er onder stond, te bespeu ren zij wendde zich naar het Westen, strekte de armen uit en van haar lippen klonk zacht in een taal die daar niet gesproken werd, het Poolsche woord „Oyczyzna!" Dat woordiedere Pool kent er de toovermacht van. De moeder fluistert het aan de wieg van haar kind, het klinkt den jongeling tegec uit de verhalen van zijn vader, het is alom in de droomen van den knaap tegenwoordig, het roept inet de11 klank der klokken de bruid tot het altaar. Wat het leven hem brenj zal, den man blijft dat woord altijd heil Waar ook zijn voet gaat, of hij zijn vac! land verlaat voor verre gewesten, imr en altijd blijft die zoete klank hem 1 O ycyzna! Op zijn sterfbed is 1 de laatste zucht van den Pool, er g een zeker fanatisme van uit: het is hymne van leven en sterven in Pol Oyczyzna „Vaderland!1' Het meisje had dat woord, dat vi den Pool zoo ontzaglijk veel beteeke in haar droevig verlangen naar dat liefde vaderland haast onbewust uit sproken „Oyczyzna! klonk het zaclit ter als een echo, maar met een d tranen verstikte stein, die dieper en m nelijk klonk. De jonge vrouw verschrikte niet. Zij hoorde dat een Pool daar was Polen zijn allen broeders en zusters, leunde uit het venster en zag den E sischen soldaat daar vlak beneden h staan. „Zijt gij ook een Pool?" wilde vragen, maar de vraag bleef onuitge s; keu: natuurlijk was bij een Pool! Toen hij dat geliefde woord had boord, zoo onverwacht, van andere pen, toen scheen de sluier, die zool voor zijn oogen gebonden was, ope weg te vallen, toen was de vloek op heven die op hem te rusten scheen, t erkende hij, dat hij dan toch in hart en Pool was. Van nieuws af aan voelde zich weer jongeling, vol vuur en le\ en de hoop op betere tijden leefde op in zijn hart. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1