67 van zijn Gemeente-politiek, erkend moet worden, dat hij de zaken, die in het Prinsenhof der hoofd stad behandeld worden, kende als weinigen. Voor Dr Banning. Jhr Ruijs. Twee hoofdfiguren van het Kath. Drank bestrijders-Congres. de sociaal-democraten was hij de aangewezen lei der bij deze vraagstukken, en de Vereeniging van soc.-dem. Gemeenteraadsleden in Nederland koos hem tot haar voorzitter. Den lsten Januari 1895 richtte den heer Tak „De Kroniek" op, het „gele weekblad", oorspron kelijk in hoofdzaak gewijd aan moderne kunst, slechts voor een gering gedeelte aan de politiek. Sedert echter de hoofdredacteur van het radica lisme naar de sociaal-democratie was overgegaan, werd dit blad een krachtig strijdwapen voor de socialistische beginselen. Als bekwaam schrijver werd de heer Tak, toen Mr Troelstra zich in October 1903 wrevelig terug trok van „Het Volk,", gekozen tot diens opvolger als hoofdredacteur van het orgaan der S. D. A. P. De nieuwe leider van het blad liet zijn werk 't waarlijk niet ontbreken aan scherpte tegen de „burgerlijke maatschappij"; zijn kritiek op de ge beurtenissen van den dag en op de Regeering van het Land was fel; maar toch bestond in de S. D. A. P. groote ontevredenheid, omdat het blad niet „agitatorisch en propagandistisch" genoeg was. Onfatsoenlijk te keer gaan, lag niet in den aard van den heer Tak, en dus diende hij bij het Congres zijn ontslag is, maar hij werd herkozen. In 1905 echter legde hij, wegens de drukke be zigheden aan het Kamerlidmaatschap verbonden, het hoofdredacteurschap neder, tegelijk met het voorzitterschap van de partij. De S. D. A. P. lijdt door dit sterven een zeer gevoelig verlies. De heer Tak stond bij zijn par- tijgenooten algemeen in hoog aanzien, omdat hij in weinig jaren veel voor zijn partij heeft gedaan, en omdat zijn persoonlijkheid sympathie wekte bij al haar schakeeringen, ook omdathij, „vader Tak", bij de talrijke daarin voorkomende geschillen, steeds verzoenend optrad. En onder hen, die de S. D. A. P. bestrijden, erkenden velen gaarne zijn goede eigenschappen en zijn bekwaamheid. In de openbare lichamen, waarin hij zitting had, werd met aandacht naar hem geluisterd, omdat wat hij zeide goed over wogen was, wèl verzorgd en behoorlijk van toon. Een straatje te Casablanca na het bombardement. Zijn natuurlijke kalmte ontnam niets aan de kracht van zijn oppositie. Hij heeft in zijn partij en in de politiek van het Land een beteekenende plaats ingenomen. E CASABLANCA. In den moorschen opstand tegen de europeesche mogend heden, die te Algesiras tot een vergelijk zijn gekomen, om voor de veiligheid van leven en eigendom der in Marokko ge vestigde vreemdelingen een formeelen politiedienst te organiseeren, is de versterkte havenplaats Casa blanca een voornaam brandpunt geweest, en is dit nög. Er hebben zoowel binnen als buiten de stad tooneelen van hoogst ernstig karakter plaats ge had: van moord en plundering erbinnen, van aan vallen en gevechten erbuiten. Een tweetal onzer illustraties geven een aanschouwelijke voorstelling van den benarden toestand der daar aanwezige Europeanen. De eene beeldt uit het terras van het consulaat van Frankrijk gedurende een moment, dat het schieten op de aanvallers is gestaakt, terwijl matrozen en civiele vrijwilligers, met het geweer in de hand, wachten op het einde der onderhan delingen met Moeley-el-Amin, den vertegenwoor diger van den Sultan van Marokko, begonnen. De tweede is een afbeelding van een steeg, na den doortocht van Marokkaansche plunderaars en het bombardement, door de fransche kruisers op de stad gericht. jjijggtgfi OZENOLIE. De breede vallei aan |BaS|§; den zuidelijken voet van den Balkan is het gebied waar men reusachtige rozenkweekerijen kan vinden, waar de bewoners van bijna 50 buurtschappen en dorpen hoofdzakelijk hun bestaan vinden in de rozenkweekerij en in de fabricatie van rorenolie. Gedurende den winter worden de planten door overdekken tegen de vorst beschermd, en in 't voorjaar maakt men den grond los, snoeit de plan ten en haalt daartusschen zorgvuldig alle onkruid weg. De oogst heeft plaats in Mei en Juni, als millioenen en millioenen bloemen het gansche dal met een bedwelmenden geur vervullen. Het plukken van die bloemen geschiedt vóór zonsopgang door jonge Bulgaarsche meis jes, die de nog met dauw bedekte bloemen onder vroolijk gesprek en gezang afsnijden en in groote korven pakken, welke dan naar de raffinaderij gaan. Daar ontdoet men ze van de bladeren en distil leert deze in koperen pot ten, die met water gevuld zijn. Het dooreen pijp af vloeiende water wordt in een koelkuip geleiddaar uit haalt men door een soort filteratie de heerlijk rie kende rozenoliën. De op brengst is ongeveer 0,04 pet, van 25,000 KG. rozen bladeren dus één KG. ro zenolie, die ongeveer met f 500 wordt betaald. De jaarlij ksche fabricatie be draagt tusschen 800 en 3000 KG. Het wordt in tinnen fleschjes met wit vilt omhuld en luchtdicht gesloten, of in lange met goud versierde glazen fleschjes in den handel gebracht, en behoort tot de heerlijkste welriekende stoffen, die wij kennen. Bulgaarsche rozenolie is uitsluitend voor Euro- peesch gebruik bestemd. tWEE HOOFDFIGUREN VAN HET KATH. DRANKBESTRIJDERS-CONGRES. Het tweede Nederl. Kath. Drankbestrij ders-Congres te Nijmegen mag gerust een groot succ es genoemd worden. De gelijke referaten zijn er gehouden, de mannen der wetenschap en der praktijk zijn er gehoord, zelfs buitenlanders cn niet-katholieken waren naar de keizerstad getogen, om van hunne belangstelling blijk te geven. Het succes van dit Congres is zeer zeker op de eerste plaats te danken aan de eminente lei ding en voorbereiding welke aller bewondering afdwong. Behalve in dr Ariëns, ter wiens huldi ging dit congres door zijne vrienden en die waren toch allen als welkome gelegenheid was aangegrepen, verpersoonlijkten zich die leiding en vooibereiding voornamelijk in den zoo sympathieken congres-voorzitter jhr mr Ch. Ruijs de Beerenbrouck, en den voorzitter der plaatselijke regelingscom missie, dr Banning. Het doet ons daarom genoegen, onzen lezers een foto betreffende dit congres te kunnen aan bieden, waarop beide voormannen der katholieke Drankweer in Nederland te zamen „gekiekt" staan. Onze fotograaf, de heer A. de Gruyter uit Nijmegen, wist hen te verrassen tijdens het plei- ziertochtje indien dit „regenwater-intermezzo" tenminste zóó genoemd mag worden naar Berg en Dal, toen men op 'tpunt was wederom naar Nijmegen per tram terug te keeren. LOEMEN. Wanneer in gegoede bnr- gerkringen een bloemenmand wordt cadeau gemaakt, die 50, zeggen we 100 gulden heeft gekost, dan kan dat een prachtstuk wezen en wordt de schenker zeker aller minst van geldgebrek of van karigheid verdacht. In de geldwereld echter, we bedoelen in de we reld der millionnairs, gebeurt nog heel wat anders op dat gebied, waarvan de meesten onzer lezers wellicht geen flauw begrip hebben. In 1904 zag men den zoon van een rijk financier dat is nog iets veel hoogers dan een rijk man een prach tige orchidee koopen voor het sommetje van 700 pond sterling (f 8400), een „Odontoglossum crispum Cookson", omgeven door vier andere bloemen van dezelfde soort, doch wat minder zeldzaam en daarom elk slechts kostend de bagatel van 250

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 13