mm Bij ondervinding. mÊEm QUELCH KAUTSKY SINGER - 68 - pond (f3000). Dat cadeautje, „en corbeille" ge rangschikt, was voor zijn verloofde bestemd. De heer W. Retson, een Australiër, was niet minder gulde „bloemenmand", welke hij zijn verloofde vereerde, was zoo groot, dat de leliën, rozen, orchideeën en anjelieren, die ze samen stelden, in elf groote vrachtwagens naar de woning der jonge dame moesten worden overgebracht. Die „mand" had f 20.000 gekost. Gelukkige.... bloemist! Nog kort geleden ontving een jonge Hongaar- sche een mand van f 10.000, uitsluitend gevormd uit de zeldzaamste bergbloemen. Een dier bloemen werd gevonden, nadat gedurende vijf weken in de Alpen ernaar was gezocht. In zekere Zwitsersche kantons, het kanton Glaris b. v., mag geen paartje huwen, voordat de toe komstige echtgenoot zijn verloofde een bouquet van door hem zelf geplukt edelweiss heeft aan geboden, een bouquet niet alleen van vrij aan zienlijke stoffelijke waarde, maar ook rijk aan offer vaardigheid van den jongen man, die bij het ver zamelen ervan wellicht menigmaal in gevaar heeft verkeerd. Edelweiss groeit n. 1. langs de bergen. Ook de bloemversieringen in de kerken ter ge legenheid van huwelijken verslinden vaak aardige sommen. Volgens een berekening van het „Munsey's Magazine" vertegenwoordigt de bloemenversiering der kerken te New-York alleen voor de voltrokken huwelijken jaarlijks eene som van f 1.250.000. Toen miss Kingsland in de St Bartholomaeuskerk te New-York trouwde, verdween de kerk onder een schitterende versiering van bloesemtakken van appelboomen. Voor het huwelijk van miss Dillon, in dezelfde kerk, verhieven zich weer dergelijke bloesemtakken in sierlijke bogen, vermengd met groote, witte rozen. Bij het huwelijk van de New-Yorksche miss Stevenson waren in de salons der ouderlijke woning aan Madison-Square het lofwerk, de lustres, de schoor- steenen, de minste ornamenten gedecoreerd met bloemslingers. Niet minder dan 60000 witte rozen, 25000 roode rozen en 40000 leliën waren daar voor gebezigd. Die reusachtige geurige verzame ling kostte den vader der bruid de som van circa 100000 gulden. Te Chicago had een andere milliardair duizen den en duizenden oostersche bloemen van de zon derlingste vormen doen overzenden, welke tot manden, slingers en zelfs tot een tapijt verwerkt werden. De te betalen rekening beliep maar even tjes 300.000 gulden. Marseille aanschouwde in 1897 een geheel mo dern tafreel: jonggehuwden terugkeerend van de plechtigheid op een tandem, waarvan alle onder deden met oranjebloesem waren versierd, vastge hecht met strikken, terwijl aan het stuur de bruids- bouquet was bevestigd. De bruidsdames en bruidsjonkers, getuigen, de gansche stoet trok op met bloemen versierde rij wielen voorbij. Bloemen behooren bij al onze feesten. Op het Elysée, onder het presidentschap vnn Felix Faure, was de tafel altijd versierd met een garnituur van wonderschoone orchideeën. Bij een te Washington gegeven feestdiner was een kanaaltje gemaakt in het midden der tafel, waarin een met rozen volgeladen scheepje zich voortbewoog. Maar dat alles beteekent nog niets bij de bloe menweelde aan de gala-maaltijden van het russi- sche Hof. Met de gerechten wisselen ook de bloe men af. De maaltijd begint met viooltjes, daarna volgen successievelijk meizoentjes, seringen, hya cinten, rozen, korenbloemen, en aan het dessert weer andere rozen, rozen „La France", de gelief koosde bloem der Tsarin. Bij een onlangs te Parijs gegeven diner ver deelden de genoodigden zich bij bloemengroepen. Elke tafel, van twaalf couverts, werd gepresideerd door een dame, die haar gasten bijeenverzamelde door bloemen, welke zij droeg aan haar ceintuur. Een der liefste vindingen der Parijsche bloe misten is de „landelijke versiering". Glazen platen in kronkelvormen bootsen op de tafel smalle zil- De heer Van Kol te Stuttgart: Waarom zou men er geen Koloniën op na houden? Zonder die Bezittingen zou ik nooit glorie behaald hebben bij den Vorst van Goa, met den Kamerrok van Lieftinckl Dr Th. Herzl. veren beekjes na omzoomd door bloemen in het mos der oevers gestoken, terwijl grillige trossen orchideeën zich neerbuigen en in de spiegelvlakte weerkaatsen. Een aan bloemen bijzonder rijk feest werd vóór eenige jaren in Frankrijks hoofdstad gegeven door een schatrijk kolonist. In een dubbele rij midden op de tafel verhieven zich miniatuur-fruitboompjes in potten, achter bloemenguirlandes verscholen. Vier wijnstokken vormden een koepel en bogen, waaraan zware druiventrossen neerhingen. Tusschen eiken boom teekenden de orchideeën, viooltjes, enz. hun bloemfestoenen af en vermengden de teer heid van hun zachte tinten met de helle kleuren der mooie rijpe vruchten. En dan het fantastisch „Rozen-souper", dat een clubman van Londen in 1899 aan een veertigtal vrienden veertig vrien den 11 gaf. Rozen be dekten muren, plafond en vloer. Als entremets werden geconfijte rozen rondgediend. Dat souper, een Nero waardig, kostte 75000 frank, dus bijna 2000 frank per persoon. Reusachtige bouquetten chrysanthemums, in guir- landen van het plafond neerhangend, versierden een diner, kort geleden aangeboden door den Amerikaan J. T. Godsen. En dit diner had als tegen hanger dat van den heer Steenhouwer, van holland- sche afkomst en genatura liseerd Amerikaan. Deze had namelijk uit zijn ge boorteland, ter versiering van zijn tafel, voor een waarde van f 10.000 aan de mooiste en zeldzaamste tulpen laten overkomen. Vóór eenige jaren is de directeur van een der groot ste hotels van Engadine op het denkbeeld gekomen, een wedstrijd in tafelver sieringen uit te schrijven onder zijn gasten, die 's morgens een bloemen- oogst op de hellingen der Alpen gingen verzamelen. Ook het theater speelt in de bloemen- en bloe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 14