iMr^i OG EENS HET AMSTERDAMSCHE - 69 - mistenwereld een gewichtige rol. Toen zekere ge vierde fransche zangeres van naam, die een rond reis door Amerika had gemaakt, per pakketboot De vijfiig-jarige jubilaris pastoor J. C. van Grossel. naar haar land terugkeerde, waren de vier ontzag lijke tafels der eetzaal aan boord nauwelijks groot genoeg om de bloemen te bevatten, de afscheids groeten van Amerika. Een der geestdriftige Ameri kanen had een klein bloemenfregat gezonden. Madame de Sévigné gewaagt in een harer .Brieven" met verbazing van een waarde van 1000 kronen aan narcissen, ter gelegenheid van een feest aan het hof van Lodewijk XIV uitgegeven. Wat betcekent echler dat sommetje vergeleken bij 'tgeen Frankrijk in 1896 aan bloemen heeft uitge geven, ter ontvangst van de russische souvereinen? Te Versailles, alleen op de „galerie des Glacés", waren drie duizend bouquetten. De Hercules-zaal was een ontzagdjke serre van anjelieren en sleutel bloemen. Het groote salon Louis XV, voor de Keizerin bestemd, was één en al orchidee. Het kleine toilet-kabinet was uitsluitend versierd met rozen Maréchainiel" en viooltjes van Parma, en in het „«aion des lustres", bestemd voor den Keizer, verdween schier alles onder aroïdeeën en kreeftsbloemen. Een bekende Parijsche dame geeft in de drie maanden, waarin zij elk jaar bezoeken ontvangt, fr 25.000 uit voor de bloemen-versiering van haar salons en van haar tafel. Bij de viering der Onafhankelijkheidsfeesten gaf de spoorwegkoning Vanderbilt te New-York in 1884 een bal, dat historisch is gebleven. Het schip, dat het beeld der Vrijheid naar de reede van New- York had» overgebracht, werd voorgesteld door een vaartuig gehuld in rozen en andere bloemen. Meer dan 50000 rozen uit trekkassen sierden de salons. Het bal door den hertog van Portland in Juni 1898 ter eere van den hertog en de hertogin van York gegeven, kostte hem f 35000 aan tapijten en f 25000 aan bloemen. Haar heerlijksten luister evenwel ontleenen de bloemen als geschenk aan de liefdadigheid. In de week voorafgaande aan die, waarin om den „Grand Prix" bij Parijs gereden wordt, be dekken millioenen bloemen voor de „Slachtoffers van den plicht" de lanen van het bosch van Boulogne. Nooit was dit bloemen-corso schitteren der dan in 1884, den dag der stichting. Men bombardeerde elkaar reeds aan de vijvers, toen de stoet der rijtuigen, ongeduldig om aan het bloemen-gevecht deel te nemen, pas door den Are de Triomphe reedEr wordt voor 130.000 frank aan bloemen ontvangen. Dé magerste versiering van een Victoria met bloemen uit het seizoen koH altijd nog 100 a 150 frank; met rozen en irissen: 250 frank. Rijtuigen, waaraan voor een waarde van 1000 frank aan bloemen zit, zijn geen zeldzaamheid meer. In 1904 nam aan het corso deel een met orchi deeën versierde victoria, wat aan de eigenares 3000 frank kostte. Er is thans schier geen land meer, dat geen bloemencorso heeft. Ook ten onzent zijn zulke zuidelijke wedstrijden inheemsch geworden. Speelt de bloem een groote rol ter verfraaiing en opluistering van het leven van den mensch, zij doet dit ook troostend aan zijn ziekbed, en zelfs na den dood, hoewel <n de laatste jaren in families, die steeds trach ten met haar christelijk voelen haar handelingen in overeenstemming te brengen i in ons land deze bloemengaven aan de dooden, als van hei- densch karakter, niet meer gebracht worden. Wat intusschen bij sommige begrafenissen van zeer voorname of zeer geliefde personen besteed wordt, is fabelachtig. Wel nooit echter is een overvloed en weelde aan bloemen gezien als in 1894, bij de begrafe nis van den door Caserio vermoorden franschen pre sident Carnot. Binnen drie dagen was de prijs der bloemen tot het vijf voudige gestegen. Vijf tien honderd kransen defileerden, vertegenwoor digend een waarde van 500.000 gulden aan bloemen. Het graf der familie Worms de Romilly, op het parijsche kerkhof „Père Lachaise", dat voortdu rend gesierd wordt met versche bloemen, kost jaarlijks f 15000. Toen de Amerikaansche milliardair Mackayzijn zoon, te Parijs vertoevend, daar verloor, deed hij over zee een bestelling aan een bloemist, om de lijkkist, tijdelijk geplaatst in den grafkelder van St Augustin, in afwach ting van de overbrenging naar San Francisco, met de schoonste bloemen te bedekken. Voor twee maanden bedroeg de reke ning 35000 gulden. Het streven der Zionisten is velen reeds zullen het weten weder een joodsch Rijk in Palestina te stichten, vooral voor die joden, die een ondragelijk leven lijden in andere landen en in den letterlijken zin des woords zwervelingen, bannelingen zijn. Dit stoute en wel niet te verwezenlijken denkbeeld is uitgegaan van den duitschen Israëliet dr Th. Herzl, een figuur, door de wijze, waarop hij zijn lieve lingsidee propageerde en er aanhangers voor won ongetwijfeld van genoegzame beteekenis, om meer dan gewoon belang te doen stellen in zijn konter feitsel, dat een intellectueelen, energieken kop te zien geeft. f ASTOOR J. C. VAN GROSSEL. Tot de priesters-jubilarissen op den 16n Augustus jl. behoorde ook de achtens waardige herder van Hillegom, de Zeer eerw. heer Joannes Cornelis van Grossel, die op dien dag reeds 50 jaren zich aan den apostolischen arbeid had gewijd. En dat met een boven allen lof verheven ijver voor 'sHeerenHuis en het zielenheil. Te Amsterdam, op den 23n Aug. 1831, geboren, zag hij, na voleinde studiën aan klein- en groot seminarie, door zijne wijding tot priester op den 16n Aug. 1857 zijn hartewensch vervuld. Reeds sedert 23 Februari 1876 pastoor van Hillegom, heeft hij gedurende de 31 jaren van zijn vaderlijk herderschap zielen en harten weten te winnen, De eerste-steenlegging van het nieuwe gebouw op het Amsterdam- sche Begijnhof. Mgr B-. H. Klönne spreekt. tal van vrienden en dankbaren, die hem op zijn jubeldag opnieuw de meest ondubbelzinnigste be wijzen van hoogachting en liefde gaven in ge beden en wenschen, en ook in tal van kostbare en treffende geschenken. Ofschoon pastoor Van Grossel al een 76-jarige is, hopen en vertrouwen de pa rochianen van Hillegom toch, dat het hun grijzen herder zal zijn voorbehouden, minstens nog zijn 40-jarig pastoraat in hun midden te vieren. De eerste-steenlegging van het nieuwe gebouw op het Amsterdam- sche Begijmhof. De architect A. J. Joling spreekt. RTHEODOR HERZL. Op de lijst van dit jaar in ons Land bereids gehouden of nog te houden, is ook voorgekomen het Zionis ten-Congres, dat te 's Gra- venhage is vergaderd ge weest, onder voorzitter schap van den heer David Wolffsohn, van Keulen. KONINGINNEDAG. $eer wapp'ren de vlaggen en waaien de wimpels, n Nederlands steden en bloeiende gouw; ruid klinken de zangen voor U, o Vorstinne, 3 et bloempje, het laatste, van't stamhuis Nassau, fin 't ruischt en het bruist, het „Oranje zal bloeien," rangs dijken en kaden en groene landouw g;et kopermuziek en het spelen der klokken n klanken bij sprekend van liefde en van trouw. - Zog jaren van vrede schenk' God U, de Heere, >ls loon voor Uw goedheid en vreedzaam regeeren. Parochie-Heusden, 31 Aug. 1907. X. érfBEGGIJNHOF. Aan de illustraties II in een voriS nummer van het Beg- gijnhof in 's Rijks hoofdstad, waarover en waarvoor door Amstels Katholieken zoo lang gestreden is, wegens hun onvervreemd bare oude rechten, voegen'wij thans een' nieuw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 15