GESCHIKTE GELEGENHEID. Mevrouw (die met haar echtgenoot naar den schouwburg zal gaan)Zeg mannetje, ik zie hier, het stuk is 'geheel nieuw ge monteerd. Ik zal dus ook een nieuwen avondmantel moeten hebben. den sluier bevestigen op miss Campbell's witte kapseltje. De dagbladen, die gewag maaklen van het tweede huwelijk van den graaf van Graybourne, meldden dat het een zeer kalme plechtigheid was, maar dat de nieuwe gravin een kostbaren sluier droeg van point d'Alen^on. IEUWE GENEESMETHODE VOOR 'RUG GEGRAATSVERKROMMINGEN. Dat de kinderen gedurende de school uren en die, welke zij aan huiswerk besteden, ernstig gevaar loopen, ver krommingen van den ruggegraat te krijgen, als er niet nauwlettend wordt gewaakt, dat ze niet ge bogen zitten, is een algemeen bekend verschijnsel. De gevolgen daarvan: physieke misvorming en moreel lijden, in meerdere of mindere mate, heb ben dan ook doen bedacht zijn op middelen, om, als zich verschijnselen van ruggegraatsverkrom- ming beginnen te vertoonen, die te bestrijden en, zoo nog mogelijk, geheel en al weg te nemen. En dankbaar is te begroeten elke nieuwe poging, om in die richting nut te stichten. In den laatsten tijd heeft in Duitschland prof. Klapp een nieuwe methode gevonden, welke zeer veel belooft. Reeds in verscheiden ziekenhuizen van Duitschland wordt ze beoefend. Ze bestaat in de uitsluitende en intensieve aanwending van actieve gymnastische oefeningen, en wel allereerst van de kruipoefenin- gen. Laat men den patient in den juisten kruis gang der viervoeters (rechterhand, linkberbeen linkerhand, rechterbeen) voorwaarts kruipen, dan naderen elkander afwisselend de uiterste ledematen der eene zijde. Daarbij wordt de wervelkolom, die met den bekken- en schoudergordel in verbinding staat, als door hefboomkracht telkens sterk naar de andere zijde buitenwaarts gebogen. De werking van het kruipen is derhalve eene bewegelijkheid der wervelkolom, zooals zij in geen andere houding kan bereikt worden. Daardoor worden de zieke lijke verstijvingen der wervelgewrichten krachtig en toch zonder eenig bezwaar voor den patient losser gemaakt en weggenomen. En dat is van funda menteel gewicht; want slechts vrij zich bewegende gewrichten zijn in staat dienst ie verrichten en vrij spel en krachtsontwikkeling te geven aan de spieren. Voorts echter worden door de kruipoefe- ningen ook de rugspieren, de uitstrekkende spie ren der wervelkolom geoefend en krachtiger ge maakt. Bovendien worden tusschen kruipoefenin- gen andere viije oef nin en gevoegd, rekoifenin- gen op banken, rompbuiging-, uitval-oefeningen enz. Het essentieele is dus, dat steeds v r oo- ging dir bewegelijkheid en versterking van de spieren der wervelkolom samengaan. Hierdoor wordt het lichaam in staat gesteld, de veihoogde bewegelijkheid der wervels tegenover elkander in gunstigen zin te explotteeren en zoo uit eigen kracht de verkromde wervelkolom weder in rechte 11 lijn te brengen. Evenzoo gelukt het ook, aan de met de ruggengraatsver kromming verbonden ver buigingen der borstkas minstens gedeeltelijk den normalen vorrn terug te géven. De behandeling, die dagelijks tweemaal een uur lang in tumgroepen van tien tot twintig kin deren onder de leiding van artsen en gymnas- tiek-onderwijzeressen ge schiedt, is vermoeiend en vordert, wil zij goed wer ken, een krachtige alge- meene behandeling, waar bij rijkelijke voeding en rust de hoofdrol spelen. Dat alles, wat storend zou kunnen werken, vermeden moet worden, spreekt van zelf. Het schoolbezoek moet zoo lang worden ge staakt, totdat de rug de voor lang zitten vereischte kracht heeft herkregen. Evenzoo worden alle bezigheden in zittende hou ding verboden. Wordt schrijven geoorloofd, dan zijn een stoel met een zacht hellende rugleuning, steile lessenaar en stijlschrift onmisbaar. Op deze wijze verkrijgt men in lichte gevallen van ruggegraatsverkromming volkomen genezing, in vergevorderde verbetering of minstens stil stand van het lijden, in alle echter vermeerdering van den algemeenen krachtstoestand der geschikt heid van het lichaam in zijn bewegingen en van de levensvreugde. ARTJESDAGVan den Talmud naar den Amsterdamschen Hartjesdag is 'n heele sprong. Toch hebben wij op den jongsten Hartjesdag dezen sprong gemaakt. Hoe dat kwam In den Talmud vinden wij o. m. de wijze spreuk.Veroordeel niemand, zoolang gij nog niet in zijne plaats geweest zijt", en deze spreuk schoot ons te binnen, toen wij het potsierlijk uitgedoste groepje .hartjes" ontmoetten, hetwelk wij in een „kiekje" vereeuwigd hebben. Immers, met „beschaafde" oogen gezien, wekt dit groepje onwillekeurig een gevoel van walging op voor zooveel smakeloosheid en zooveel ruwheid. Wan neer wij dan echter luisteren naar dat wijze woord van den Talmud, gevoelt men geen walging meer, maar een mengsel van medelijden en afgunst: van medelijden, omdat wij moeten vreezen, dat de „hartjes", die daar thans nog in hun onschuld staan, recruten zijn voor het „Leger des Onheils", maar tevens van afgunst, als wij zien, hoe recht gelukkig die kleinen zijn met de prullen, die ze aan hebben, en de paar eenten, die ze krijgen 1 Op Hartjesdag gevoelt men eerst recht, hoe moeilijk het is, eene definitie te geven van „geluk", omdat de maatstaf, waarnaar het geluk wordt afgemeten, zoo ontzaglijk verschilt, al naar mate men woont in de „bocht" van de Heeren gracht of in de Pieter Jacobsdwarsstraat! KRUIMKENS VOOR VERSTAND EN HART. Wanneer rotsen gapen, helpt geen stijfsel. Vaak ontbreekt het niet slechts het sc'.ilder-tuk, maar ook den schilder aan den juisten achtergrond. De vrouwen hebben geen talent voor de wijs begeerte, maar zij verstaan uitstekend de kunst, ha.ir mannen tot wijsgeeren te maken. Opdringerigheid is steeds onaangenaam, maar de on nn0cnaamste is wel die der grootmoe _.ig- licid. ANECDOTEN. Sterke thee. Vrouw (tot haar man): ,,'t Is mooi, zoo laat thuiskomen en dan nog beschonken." Hij „Ach, vrouw, ik heb een oud vriend ont moet, en die heeft me op een tas thee gevraagd." Voorzichtig. Toerist: „Wat, vooruit betalen? Waarvoor dat Oids„Ja, ziet u. daar zijn al eens reizigers in een afgrond gestort, en dan schiet ik er mijn loon bij in." Verpraat. „Uw neef houdt maar vol, dat uwe schiluenjen niets btteekenen." „Over diens oordeel bekommer ik mij niet; die bab >elt maar na wat anderen zegden." Voor het kiezen. Bezoeker (tot rijk ge worden winkelier, die hem eenige portretten in olieverf heeft laten zien): „U hebt voorname voor ouders gehad, mijnheer Gewezen winkelier„Ik heb ze zelf op een verkooping uitgezocht." Logisch. Onderwijzer: „Wel, jongens, hoe veel maanden hebben acht-en-twintig dagen Een stem „Allemaal." Bij de Niagara. Toeschouwer (zuchtend): „Wat 'n waterverknoeiïng 1 wat 'n waterver- knoeiïng 1" Andere toeschouwer„U is wellicht inge nieur hoe zou u die verspilde kracht wel willen aanwenden Eerste toeschouwer (kermend): „Neen, inge nieur ben ik niet, maar ik ben melkboer Zijn opvatting. A: „Ik ben nog nooit dronken thuis gekomen." B„Ja, als ik 'n stuk in heb, blijf ik ook maar op straat liggen." Volkomen juist. A (tot chauffeur)„Zou!.... u hebt eene positie voor uw leven, zegt u nu voor een chauffeur wil dat niet veel zeggen." Een practicus. Boer (die bij een vechtpartij eenige bloedende wonden heeft bekomen)„Jam mer, dat ik dè van mèrgen niet heb gewèten, dan haai ik me nie hoeven te laoten aoderlaoten." SCHAAKSPEL. Namen der Probleem-oplossers, die van den vorigen wedstrijd met het door hen behaalde aan tal punten zijn blijven staan. L. B. M., te Wolvega, 104J. Braakman, te Bovenkarspel, 103 Anton Hofhuis, te Amsterdam, 102J. van Wankum en Lamb. L Verhoeven, beiden te Gorinchem, ieder 99; L. Th. M. Pluk ker, te Zaandam, 97 J. Hoogeveen, te Haarlem, 87 Christ. Annegarn en P. Wartenbergh, beiden te Amsterdam, 83; Jos. de Koning, te Delft, 81; M. Piscaer en C. Theod. Roepers, beiden te Tiel, ieder 80; J. Koedijk en A. van Woesik, beiden te Heemskerk, ieder 75; „Deliciae Nostrae", te Zoeterwoude, 73S. Kok, te Bovenkarspel, 71 F. H. A. Reigers, te Almelo, 70E. Zweekhorst, te Amsterdam, 69Aloysius van Woezik, te Am sterdam, 65; B. Bieijinck, te Kampen, 64; Corn, v. d. Kroft, te Loosduinen, 61; Schaakclub: „De Moddermannen, te Deurnfngen, 59F. B. J. Leers, te AmsterdamLouis Fick, te Rolduc en Emile van Oppen, te Maastricht, allen 57 H. N Munt- jewerff, te Amsterdam, 56; Henri G. van Beek, te Amsterdam, 55; J. D. de Jong, te Sneek, 54; J. Karsten Johzn., te Westerblokker, 51 F. Eijck- mans, te Gorinchem, 45; Schaakclub: „Hippica", te Arnhem, 43; J. Annegarn, te Utiecnt, 39; B. van Wijland, te Haarlem, 39; W. M. Wüsten, te 's Gravenhage, 38; R. v. M te Weert, 38; Gerard Fijme, te Amsterdam, 35; W. C. Gros- souw, te Amsterdam, 32H. Keijzers, te Vucht, 31; J. M. Jacobs, te Amsterdam, 30; P. Z., te 'sGravenhage, 29; G. Staverman, te Amsterd., 28; Toni Hermans, te Rolduc, 26Jos. Hermans, te Rolduc, 24; Mej. Joh. Grossouw, te Amsterd., 23; S. A. Lutz, te Amsterdam, 23; G. Klaassen, te Zoeterwoude, 22G. A. Schwenke, te Groningen, 22; C. H. Th. Bleijswijk, te Haarlem, 16; Fred. J. G. M. de la Chambre, te Amsterdam, 16J. Hofhuis, te Haarlem, 16A. Klaver, te Spierdijk, 16; H. L. van Leeuwen, te Spierdijk, 15; A. Rosenbaum, te Hilversum, 15; A. J. Herckenrath, te Voorburg, 14; Jos. v. d. Marck, te Amsterd., 14; P. Th. Vitscher, te Zoeterwoude, 14; K. Borst Jzn., te Spierdijk, 13; J. Entrop, te Amsterdam, 13; Schaakclub: „Geraidus Majella", te Voorhout, 12; St. van der Marck, te Amsterdam, 10Bernard Sormani, te Muiderberg, 10J. Braam, te Heem stede, 9 Michael Maas, te Rolduc, 9 H A. Rö t- gering, te Amsterdam, 8 D. Kabel, te Volendam, 7 D. Wijdemans, te Amsterdam, 7 M. Wiewei, te Amsterdam, 11 L. Deden, te Bakhuizen. 7; Frans A. Puts, te Haarlem, 6Schaakclub „Thu- rese", te Duiven, 6; P. v. d. Ven, te Amsteidam, 6; A. Michiels, te Amsterdam, 6; H. A. Boeien, te Nijmegen, 5G. v. d Berghe, teAmseid., 15; Jan van Brempt, te Arnhem, 5D. Boots, te Spierdijk, 4; Arnold Terwindt, te Katwijk a. d. Rijn, 4; A. Beieirdsen. te Rolduc, 2; Mej. Truus Witte, te Alkmaar, 2; J. Berk Azn., te Zoeter woude, 3; J. Adiiaanse, te Lamswaarde, 3 en eenige met een zeker aantal punten, die wij hier maar niet zullen noemen, omdat zij tot onze spijt in langen tijd geene oplossingen hebben ingediend, waarom wij vtrmoeden, dat de liefhebberij tot de schaakprobleemkunst vervlogen iS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 18