Staten-Generaal. Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. draad. Tu schen Rijswijk en Ren Haag is de telefoondraad over een afstand van 11 lC .4. ontvreemd. Teruggevonden. Het tien jarig dochtertje van de Wed. Snij der te Windesheim, dat eenige dagen geleden voor de tweede maal spoorloos was verdwenen, is terug gevonden in liet Broek, onder die gemeente. On wed er. Te Breda is op verschillende plaatsen de bliksem ingeslagen, o.a, te Ginniken in een schuur van den hovenier Dielc- man. De schuur is uitgebrand en de oogst geheel veiloren gegaan, het vee werd gered. De schuur was verzekerd, overigens beloopt de schade f350. In Breda zelf zijn vele kelders ondergeloopen. De waterschade is over bet algemeen zeer groot. Se dert jaren heeft zulk een onweder niet boven deze stad gewoed. Op het eiland Nederhemerl, bij Heusden, is de bliksem in den toren geslagen. Te Genderen weiden twee koeien gedood. Te Vlijmen (N. Br.) sloeg de bliksem in drie woningen. In dia van den burgemeester ontstond brand. Door de spoedige hulp heelt men echter den brand in zijn voortgang weten te stuiten. Te Capelle (N. Br.) zijn door het hemelvuur, dat ongeveer een uur aanhoudend de lucht doorkliefde, drie koeien gedood. Weds nijd in liet versie ren van tram wagens. De direc tie van de Haagsche Tramweg- Maatschappij heeft voor den Ko ninginnedag een aardig plannetje bedacht. Zooals men weet, werkt zij er altijd toe mede om op 31 Augus tus aan de stad een feestelijk aan zien te geven, door de beugels van de motorwagens met veelkleurige vlaggetjes te versieren. Dat pa vol-eeren" maakt, vooral hij mooi weder, altijd een aardig effect. Maar thans is zij op de gedachte geko men om ter eere van het feest iets te zien te geven, dat, wanneer het plau slaagt, nog veel aantrekkelij ker voor het oog zal zijn en tevens een even nuttigen als aangenamen kant beeft voor baar personeel. De directeur, de beer G. J. van Btipriaan Luïscius, heeft namelijk een wedstrijd uitgeschreveu in bet versieren van motowagens. Voor ons land is dit denkbeeld nog ge heel nieuw; in Engeland echter wordi het reeds eenige jaren met het grootste succes in prnclijk ge bracht; op nationale feestdagen ziet men daar vaak prachtig versierde tramwagens rijden met de meest origineele versieringen, die van goe- deu smaak en kunstzin getuigen. Natuurlijk beeft de directeur er voor de eerste maal nog maar een proef op kleine schaal van gemaakt. De wedstrijd is uitgeschreven voor remise-chefs en hun assistenten, con troleurs en dergelijke categorieën van het personeel, terwijl de ver siering zich zal bepalen tot 7 mo torwagens. Slaagt de proef echter, dan zal terstond voor breedert- kringen van het personeel een wed strijd tegen het volgend jaar wor den uitgeschreven; men heeft dan een jaar tijd om wat ie bedenken en uit te werken. (N. Ct.) Een vijand van betalen. Het blijkt dat S. Kerkban, uit Amsterdam, die voor eenige dagen in het hotel Groen te Heerenveen logeerde en zonder betalen Vi rtrok, sedert jaren deze praktijk uitoefi nt De heer Groen ontving brieven, waaruit blijkt, dat Kerkban in 1890 in 'n hotel te Groningen f'50 schuld maakte, in 1895 te Apeldoorn circ;i f25, in 1898 te Oud-Beijerland f38.50. Dit jaar is er ook nog een i hotelier te Gorredijk ingeloopen. Ieder logementhouder zij dus op i zijn hoede! In een put gevallen. Te Opheusden werd de koopman S. 's morgens om 5 uur door liet blaffen van zijn hond gewekt. Toen hij zich naar buiten begaf, ontdekte hij, dat er iemaud in den bij liet huis gelegen waterput lag. Spoe Hg riep hij een paar mannen te hulp, en met vereende krachten werd de man uit zijn netelige positie gered, 't Was de grijsaard J. de Wit. Daai de ongelukkige bewusteloos was, kon hij niet dadelijk het raadsel oplossen, hoe hij in den put, die een eindje van den weg is, was terechtgekomen. Door den heer S. werd hij in 'huis genomen, van droge kieeren voorzien en verpleegd De dokter, die spoedig aanwezig was, vord be er den ong-lukkige niet dadelijk te vervoeren, hetgeen 's middags geschiedde. Bij kennis gekomen, vertelde hij, dat hij om 4 uur zijn woning verlaten had en bij den put zijude, in den w. a verkeerde, hij zijn bed te zijn, waarop hij zijn klompen uittrok en in den put stapte. Een wonder mag bet heeler»., dat de man er het leven heeft afgebracht en naar omstandig- heden zich vi ij goed bevindt. Verduistering van een [orgel. Te Zaandam is gisteren in he hippodrome van mej. de Wed. Overineer, waar hij als orgeldraai er in dienst was, een Amsterdam mer aangehouden, die een gehuurd orgel te Dordrecht voor f25 had te gelde gemaukL Goederenvervoer op spoorwegen- De goedkeuring van de Staten- Generaal is aangevraagd op de den lOen September 1906 te Bern ge sloten tweede add. overeenkomst van 14 Oct. 1890 omtrent het goe derenvervoer op spoorwegen. Tegen de aanvaarding van die additioueele overeenkomst bestond bij de Nederlandsche Regeerirg, zoomin als bij de Staatsspoor en de 11. IJ. Spoorwegmaatschappij bedenking. De wijziging! n hebben ten doel de bepalingen der con ventie aan de behoeften van de praktijk aan te passen of haar ten gerieve vau het verkeer te ver beteren. Zoo zijn vooral de vervoervoor- waarden vau sommige cafegoriën veranderd in overeenstemming met de gebleken behoefte van de indus trie, ook zijn een aantal goed aren, die vroeger niet tot vervoer werden toegelaten, nu wèl onder zekere voorwaarden toegelaten. Voorts wordt bijv. den afzender de bevoegdheid gegeven „station restant" te adresseeren geen vraclits- verhoogiug zal worden geëisebt, als te bewijzen is, dat er onderweg vrachtsvermeerdering heeft plaats gehad door atmosferische invloeden. De spoorwegdienst wordt verplich t tot vervulling van de doumieufor- maliteiten, wanneer noch afzender, noch ontvanger die vervullen. De afzender mag een willekeurig deel van de vracht betalen. De spoorwegdienst wordt verplicht den rechthebbende zoodra mogelijk kennis te geven vau onjuiste toe passing van tarie ven of van ver gissingen bij berekening van vracht prijzen enz. Gok voor zendingen, waarvan de vracht vooruit moet worden vol daan, zal het geoorloofd zijn rem bours te stellen tot het bedrag van de waarde der goederen. De; afzender zal eindelijk steeds het recht hebben terugzending te vragen naar liet station van afzen ding van reeds onderweg zijnde goederen. Koninklijke Onderscheidingen. 'Irr gelegenheid van Hi. Ms. verjaar dag zijn wederom 'tal van Kon. onder scheidingen verleend. Wij hebben onder ons „Stadsnieuws" opgenomen die in stad en omtrek zijn uitgedeeldbier volgen nog een aantal der voor onze lezers meeat-opmerkens waardige personen, die door H. M. met oen ridderorde zijn vereerd. Bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandsehen Leeuw J. B. van Heutsz, gouv.-generaal van Nederl.- IndiëA. W. F. Idenhurg, gouverneur van Suriname. Mr. J. (1. l'atijn, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, is benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst. Benoemd tot ridder in de orde van den Xederlandschen Leeuw: mr. L. H. W. Ke- gout, lid der fierste Kamer te Maastricht; P. Nolting, lid der Tweede Kamer te AmsterdamP. Havelaar Jzn. Staten-lid in Zuid-Holland; jhr. mr. dr. A. Roëll burgemeester van Arnhem; dr. Ch. H. Ali Cohen, hoofdinspecteur der volksge zondheid m Noord-Holland en Utrecht; mr. W. van der Vlugt, hoogleeraar te Leiden; dr. J. M. S. Baljon, idem te Utrecht, dr. F. j. van den Ham, idem te Groningen; dr. D. J. Korteweg, idem te Amsterdam; dr. J Rotgans, id. te Am sterdam; S. G. Everts, idem te Uelftjdr. J. Campert, inspecteur M. O.; dr. J. D. E. Suhmeltz, directeur van het Ethnogïa- fi.-ch Museum te LeidenW. Mengelberg, orkestdirecteur te AmsterdamH. J. de Marez Ovens, voorzitter der Re inbrand t- verei niging te Amsterdam. Eveneens, generaal-majoor A. D. Pettor, comm. 4e divisie; kolonel G. A. Buld- maii, comm. 3e divisie inf.; kolonel L. de Bruyn, c mini. 2e reg. vesting-art.; luit.-kol. A. N. Qpliorst, ehef van den staf der Stelling te Amsterdam. Bevordcid tot officier Oranje-Nassau: luit.-kolonel J. Y. Westenberg van het 2e reg. huzaren; kolonel W. A. Sodenkamp, le reg. veld-artillerie. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de Z Eerw. Heer G. J. Eijsiuk, katholiek geestelijke in Suriname. Tot ridder der Oranje-Nassau orde de Zeereorw. Heer L. W. Mulder, gepensio neerd R.K. geestelijke te Saba. Tot ridder Oranje-Nassau de heeren J van Witzenburg Azn., predikant te WestzaandamG. J. van der Hoeve, pre dikant tc Someren en Lierop; J. J. van der Lip, predikant te Leiden; J. H. Ruijsch van Dugteren, predikaat te Hoek van Holland; de Zeereerw. Heeren O.A. Scholten, pastoor te Ameland; A. J, Deutz, pastoor te Kerkrade; G. Danl- mans, pastoor te Hoek van Holland; voorts de Eerw. Broeder J. G. 11. Ren- ckens, broeder-overste van het Vincentius- huis te Ned er weert. idem de heeren Anton W. M. Mousing, chef der firma Muller en Co. te Amster dam F. H. van Duijnen, concertzanger te Amsterdam; André Spoor, concert meester te 'g-Gravenhage. Teiitoansteil ng van Ambachfswerk- tuigen. De commissie voor de tentoon-tel- ling in Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam beeft van den algemeenen commissiris voor België de mededee- ling ontvangen, dat de Belgische af deel ing gereod is. In verband daar mede zijn de Belgische zalen voor het publiek opengesteld heden (Zaterdag) te 10 uur. Eene Voorschotbank. De afdeeling Hoorn van den R. Kath. Volksbond heeft een voor schotbank opgericht. Werkloozen in de bouwvakken. In Den Haag is eene vergadering' gehouden van werkloozen in de bouwvakken, waartoe ongeveer 200 a 300 personen waren opgekomen. Er werd besloten aan het vak comité op te dragen de zaak der werk'oosbeid in de bestuursverga dering ter sprake te brengen en voorstellen te ontwerpen, waarover de werkloozen dan in eene volgende bijeenkomst zouden kunnen uit spraak doen. De vergadering ging in goede orde uiteen. Dinsdag a. s. vergaderen, inge volge het wettelijk voorschrift, de gemeenteraden van alle plaatsen in ons land. Wij ontvingen de agenda's van al die vergaderingen van onze correspondenten, doch meeuen, daar meestal 't gewone lijs Ij e wordt gevolgd, hier met de vermelding van eeu en ander in bet algemeen, te kunnen volstaan. HAARLEMMERLIEDE ca. Al- bier heerscht het mond- en klauw zeer thans onder het vee van 26 veehouders. Nog steeds komen nieu we aangiften in. HALFWEG. In den Houtrakpol- der is gisterenmorgen een groote landbouwschuur met inhoud ver brand 4 paarden konden niet meer gered worden. HEEMSTEDE.K oninginnefeest. Het Koninginnefeest dat alhier Dins dag a.s. gevierd zal worden, belooft volgens het programma voor de kin deren een prettigen dag. Des morgens negen uur aantreden, waardij de kinderen met muziek van de school zullen gehaald worden en in optocht door de gemeente zullen trekken. In den stoet zullen versierde bok kenwagens en fietsen zijn. Des middags is er uitvoering van verschillende kinderspelen, onder aan bieding van versnaperingen. BLOEMENDAAL. Te Gouda is een 21/2-jurig meisje verdronken van den heer Vergeer, wonende alhier. Wel werd nog door een geneesheer getracht de levensgeesten weder op te wekken, doch zonder resultaat. ZAN D V OORT. Raadsverga d e- ring. De heer Swaan merkte op, dat de verklaring (die hij ook namens eeni0e mede-leden had voorgelezen) omtrent het niet toelaten der nieuwe Raadsleden, niet in de notulen was opgenomen. Werd besloten deze alsnog op te nemen. De staat van oninbare posten werd goedgekeurd. Tevens de gemeenrerekening 1906. Het door den architect Doeglas ingediende stratenplan voor den aan leg van een weg uitkomende op den Koslverlorenstraatweg werd goed gekeurd. De breedte van den weg, voor villabouw bestemd, zal minstens 10 meter bedragen Festival op Voorschoten. De muziekkapel „Paul Kruger" alhier zal op uitnoodiging van het muziekgezel schap van de goud en zilverfabriek te Voorschoten, het aldaar te houden festival op 4 September a.s. bijwonen. ZAND VOORT. Donderdagavond word de af-cbeidsvoorslellii.g in het circus Olympia gegeven door het Théatre Moderne. De voorstellingen, welke op liet doek werden gebracht waren bijzonder mooi, vooral de heldentijd van Napoleon I en cle tragedie te Casablanca de laatste gebeurtenissen in Marokko. Het in eressantsto waren de opnamen van bet strand alhier, die na de pauze moesten herhaald worden. De belangstelling was gruot. SANTPOORT. Nieuw post-en telegraafkantoor. Alhier wor den pogingen aangewend om een gebouw te vinden tot vestiging van een Rijkspost- en telegraafkantoor, waaraan wegens uitbreiding der gemeente behoefte bestaat. IJMU1DEN. Nog goed afge- loop en. Een fietser^ op de pier overkwam een leelijk ongeluk, het geen nog goed afliep. De man reed per fiets op de pier, en daar deze op de kanten nogal glad was, slipte zijn voorwiel en duikelde hij met fiets en al op de langszijde liggende blokken. De man verwondde zijn arm en bad een hoedende wond aan het voorhoofd. Voorwaar nog een geluk bij een ongeluk, daar men op deze scherpe blokken wel te pletter kan vallen. I.J MUIDEN De kermis heeft voor drie dagen haar entrée alhier gehou den. 't Is 'n droevig overschot van wat een kermis was en behoorde te zijn. Op liet Willemsplein één, zegge één draaimolen, één oliekoekentent en één hobbelende geit. Voilit tout. In Hotel de Nieuwe Willem Barendsz treedt het gunstig bekende Ylaamsche tooneelgezelschap op, onder leiding van den heer Willem Potharst, terwijl in de schouwburgzaal van de Cycloop het Nederl. Operette-gezelschap eenige voorstellingen zal geven waarbij vol gens de affiches mevr. Buderman Van Dijk zal medewerken. In alle ca- fé's tingelen, de piano's, krassen de violen, en groote en kleine st irren uitde artiestenwereld, waar men zoo weinig artistiek is, verkoopen er hun grappen. Ze drinken nog 'n drupske en hebben pret. Dat is de kermis Dier. Gemeentesplitsing. Men schrijft aan „De Telegraaf" De poging o n handteekeningen al hier te verzamelen, om de splitsing der gemeente Vel.sou aan te vragen, is voorlooyig gestaakt. Het resultaat was dan ook vrij gering, omdat de IJmuidenaren, geen handt eekening van een dor commissieleden van onderzoek naar de wenschelijkheid van splitsing op de lijst vindende, huiverig waren hun handt' ekening te zottin voor dit voorbarig doel. Met spanning wordt n de gemeente het rappi rt der com missie tegemoetgezien. De vers chijning ondervindt eenige vertraging, doordien de commissie, niet tevreden met de door de gemeente verstrekte cijfers over het dienstjaar 190-5, nopens de inkomsten en uitgaven van elk onder dei 1 der gemeente, ook voor zoover de hun ten dienste staande middelen zulks toelieten, een dergelijke bere kening over het dienstjaar 1906 heeft uitgewerkt. De resultaten hiervan geven een ganschanderen kijk op den fi ranciëelen toestand en de draagkracht van elk onderdeel. Zonder het rapport vooruit te willen loopen, kunnen we mede- deelen, dat ofschoon Velseroord een duur aanhangsel is, alhier zoodanig batig saldo wordt verkregen, dat na genoeg de gansche schadepost van Velseroord wordt gedekt. Dit is goed, omdat hij eventueele splitsing Velser oord wel bij onze gemeente zal wor den gevoegd. De hoofdelijke omslag alhier ver dubbelde nagenoeg in het jaar 1900 en steeg van ruim f8000 in 1905 tot nagenoeg f15,000 in 1906. BEVERWIJK. Afslagmark- ten. De coöperatieve tuiudersver- eeniging „Flora" alhier heeft een nieuwe afslag^arkt ingesteld, op de wijze als de bestaande markten in andere centra der tuinbonwcul- tuur. Men hoopt daardoor hetere prijzen te maken voor werkelijk goede waar. Aanvankelijk schijnen de pogin gen te slagen. Blijft dit aanhouden, dan zal het volgende jaar ook op deze wijze gehandeld worden met de aardbeienverzending. Tot nu toe worden deze in voorkoop gekocht op contracten, waaraan echter noch kooper, noch verkooper zich houden zooals in de afgeloopen campagne wederom is gebleken. Trekliondeuconcou r s Öp Zondag 8 September zal alhier op bet terrein bij café „Oud Meeren- slein" een concours voor trekhon den uit Beverwijk en omliggende gemeenten worden gehouden, door den bond tot bescherming van den trekhond in Nederland. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Nieuw Raadhuis. Er zij 11 plan- ir n aanhangig gemaakt vuor den bouw van een nieuw raadhuis, met het org op den onvoldoenden toe stand van het thans in gebruik zijnde gebouwtje. H A ARLEMMERMEER. E e 11 koe v e r d r o n k e n. Bij den land bouwer Sepeis, alhier, is een aan mond- en klauwzeer lijdende koe in het water geraakt en verdronken. De afdeeling Beemsler, Pur- merend en omstreken der „Hol- landsc'ne Maatschappij van Land bouw" heeft den heer J. Koopman, burgemeester der gemeente Been - ster, met algemeene stemmen cai - didaat gesteld voor het.hoofdbestuur wegens aftreden van het niet 1 er- kiesbare lid, den lieer J. II. M. Evelein, alhier. Ook de afdeeling Waard en Groet beeft den heer J. Koopman oan- didaat gesteld. De oogst. Met het mooie weder van de laatste dagen wordt er llink binnengereden en gedorscht, zoodat er vau tarwe en haver ver scheidene partijen aangeboden en opgenomen werden. Het beschot per H.A. valt aanzienlijk mede; van tarwe dorschte men van 4050 II.L. per bunder, haver zelfs tot 90 ILL. Het slechte weder van dezen zomer heeft dus klaarblijkelijk op de opbrengst geen nadeeligen in vloed uitgeoefend, en door deze paar laatste mooie dagen tijdens het inhalen, is de kwaliteit van de artikelen veel beter dan het vorig jaar. Personalia. Door de Commissie van het Mu seum van Kunstnijverheid alhier is in de plaats van den lieer Zwollo die eervol ontslag heeft, aangevraagd benoemd de beer A. Peddemos, kunstdrijver te Utrecht om practise!) onderwijs te geven in de afdeeling der artistieke metaalbewerking in de aan bet Museum verbonden school voor Kunstnijverheid. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor de acte Fransch L. O. de dames A. H. Krieger, F. J. Trompetter, H. M. J. Schuit en C. A. SchouteD, van bier. De heer W. Robert Jr. heeft tegen 1 Nov. ontslag aangevraagd als directeur der liedertafel „Ain- stel's Werkman" te Amsterdam. Mej. M. J. de Boer staat ais No. 1 op de voordracht voor on derwijzeres te Haarlemmermeer. Stenografie. Bij de pas gehou den examens van de federatie van Nederl. Stenografie-leeraren, systeem Pitman, is o. m. geslaagd voor diploma C. Mejuffrouw M. ile Bloeme, alhier. Koninginnefeest. Daar keek menigeen vnn morgen in de vroegte al met een angstig kloppend hart naar de luchtzou 't. wel goed weêr worden vandaag?.. Maar gelukkigZoodra de zon zich kon doen golden,* trok de dikke koude nevel van den vroegen ochtend op en de blauwe lucht en 't heer lijke koeltje voorspellen een prach- tigen feestdag! Er ligt een feeststemming over de stad. e winkels prijkten giste renavond al in oranje en met feest etalages, 't Was hier en daar wer kelijk een aardig gezicht, en sommige winkels trekken buitengewoon de aandacht. Zoo in de Groote Hout straat, waar vele speciale etalages door de winkeliers zijn aangebracht, oo in de Barteljorisstraat en Kruis straat, waar we ook mooie versie ringen zagen. In Zijlstraat en Kleine Houtstraat is ook 't oranje in de winkelkasten regel, en als we geen bijzondere melding maken van al die ff estetalages, dan is dat eenvou dig omdat we „des Guten zu viel" zouden krijgen fMerkwaardigheidshalve alleen wijzen we opern alleraardigste eta lage in een zaak aan de Nassaulaan, waar een aantal kuikentjes in de- winkelkast loopen.... allen netjes met een oranje- of rood-wit-blauw lintje om den nek! De vlaggen wapperen lust g al lerwegen, en in de kazernes begon 't van morgen vroeg al met mu zikale réveille, dat alle bewoners in den omtrek direct in feestelijke stemming kwamen En 't Oranje, dat ieders borst siert, spreekt van de feestelijke stemming die er heerscht in aller harten op den verjaardag van on ze' Gi liefde Koningin. Van morgen om 9 uur trokken de kinderen van 29 verschillende scholen van den Doelen naar 't Heerenhek, naar 't Amateur-Circus. Dat prijkt nu in vollen feestdos, en 't was een alleraardigst gezicht, die kleinen alleen te zien vullen de lange rijen zitplaatsen: een tafreeltje was het, dat een allergezelligst ge zicht opleverde Met de grootste belangstelling en uitbundige vreugde hebben de kinderen bet programma gevolgd, dat hedenmiddag voor de grooteren zal woiden afgespeeld. Wij konden slechts een klein deel ervan bijwonenhet zeer vroege uur van uitgeven onzer Courant eischte elders onze tegenwoordig heid. Maar wat we gezien hebben, overtrof onze verwachtingen ten zeerste en we kunnen gerust ver klaren, dat dit Amateur-Circus een bui engewoon succes zal worden voor de deelneemsters en deel nemers En nu de dag begint pas. Maar t is een dag vol afwisseling Na de parade komt de koraalmuziek op den toren, de feestconcerten in St. Bavo, in den Hout en op de Markt, en hedenavond de G n3ert n inde Bron (met vuurwerk) en op do Maikt met n a inenzang. Om van liet Cir cus nu nog niet eens te spreken Maandag komen we natuurlijk op eenjen ander terug. Nu besluiten we met den hartelijken wenseh aan al onze lezersoen vroolijk feest 1 Koninklijke onderscheidingen. Ter gelegenheid van Koninginne dag is weer een regen van Konink lijke onderscheidingen op ons land neergedaald. Voor zoover onze stad eu omtrek betreft (andere vermeiienswaardige onderscheidingen zijn opgenomen onder de rubriek „Binnenland") zijn de volgende benoemingen gedaan Tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw is benoemd Z. I). Hoogwaardigheid Mgr. A. J. Gal lier, bisschop van Haarlem. Eveneens tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw de heer mr A A. van der Mersch, voor zitter van het regcntencollege der gevangenissen alhier en jhr. G. S. Boreel, lid van gcdeput-.erde Staten dezer provincie. Voorts nog de heer P. Smidt van Gelder, papierfabrikant te Heem stede. Tot lidder in de Orde van Oranje-Nassau ziju bencemd de Inert n C. G. van Tubi r- gen Jr, bloemliaiiclelaar alhier; W. Bus, oud-directeur der Mij. vau schroefstoomhootdienst B. Knuppe, directeur van het Telegraafkantoor alhier John. F. Hulk, conservator van Teyler's Museum alhier en E. Scheld, leeraar aan de H. B. S. te Alkmaar. De eeremedaille der Oranje- Nassau Orde in zilver is toege kend aan den heer A. van Darnnie schrijver bij het Rijksarchief alhier in brons aan F. Vastenouw, ploeg baas bij den dienst van tractie der H. IJ. S. M. (centrale werkplaats alhier, J. J. van Beem, arbeider op „Elswout" te Overveen, J. Hogen- bijl, rijtuig-bankwerker aan de Kon. Fabriek van rijtuigen enz. der firma J. G. Beijnes alhier, Mej. E. El- berse, dienstbode bij de EE. ZZ. van de Mariastichting te Hillegom, R. Prenen, knecht in de bloemisterij der firma Gebr. Roozen te Bloeniendaal eu C. Kuyt, apo thekersbediende te Purmerend. Gemeentezaken. Onderwijs. B. en W. onzer gemeente hebben den Raad de volgende voordracht aangeboden tot aanstelling van eenen tijdelijkeu leeraar in de Neder landsche taal an in de geschiedenis aan de 14 B. S. met 5-jarigen cur sus; 1. den heer G. B. Brom te Utrecht, en 2. N. J. J. de Voogd te Utrecht. Verder stellen B. en W. voor liet onderwijs in plant- en dierkunde tijdelijk op te dragen aan den lieer J. A. Honing, biologisch candldaat aan de universiteit te Amsterdam. De hulde aan den kapelmeester C. P. W. Kriens. De commissie voor de „Kriens- hulde" vei zoekt ons, heden onze lezers mede te deelen, dat de aanbie ding van het huldeblijk aan onzen sympathieken orkestdirecteur zal plaats hebben (zooals onze medewer ker, die de Zaterdagavondpraatjes schrijft, verleden week reeds onder voorbehoud meldde) op bet laatste concert in den Hout, dat valt op 11 September a.s In de pauze zal de commissie tie tent betreden, en het huldeblijk met het album der namen van de deel nemers, den heer Kriens overhan digen. Tot en met 7 September a.s. kan men nog aan deze sympatiebetuiging meedoen, waartoe gelegenheid bestaat aan het adres Warmoesstraat 21. Naar de schrijver der Zaterdag avondpraatjes al mededeelde, is voorn 1 van den kleinen man, uit de kringen der kleine burgerij, de deelneming aan het huldeblijk zeer groot. Vele meergegoeden, die ongetwijfeld sym pathie gevoelen voor het denkbeeld der Kriens-hulde, onthielden zich tot nu toe. Wij hopen en wekken er toe op, dat ook deze alsnog aan de hulde deelnemen Isalberti in 't Brongebouw. Al was het nu geen echten zomer avond, gerust mag gezegd worden dat 't een der heerlijkste avonden van dit seizoen is geweest, gisterenavond in den tuin van het BrongehouwIn alle opzichten! Bladstil was 'r, een vollen tuin, hetsymphonie-orkest van 't Haarlemsch muziekkorps gaf een uitstekend concert, en daarbij Isalberti, de in korten tijd beroemd geworden tenor, zong er in de open lucht als 'n vogel in z'n element! Dat Isalberti een zanger is van Gods genade, weten we sincls enkele jaren. Z'n roem heeft hij gemaakt op de planken der Italiaansche opera, in n land en elders. En waarlijk, hij is eerst en vóóral opera-zanger, en dan nog wel 'n Italiaansch opera-zan; er. met de bekende open voordracht, het lange uithalen van de slot-cadans, het spelen en zingen naar 't publiek. Maar ook als liederzanger sleept hij mee dat bewees hij gisteiavond in'de bei den liedjes van Denza! Toch hoor ik hem liever als operazanger; zoo'n brok uit „Lohengrin" (natuurlijk't verhaal van den ridder uit het 3e bedrijf), het prachtige, schakeering-volle verhaal uit „het Bohèmes" of de -Arioso uit „Paljas", dat is de muziek oie dezen heroïschen zanger past en diehij u niet voor-zingt, maar haast voor speelt met z'n dramatische, expressieve, v lordraeht en |prachtig geluidWat jammer, dat we de begeleiding niet van 't orkest kregen, doch van een, nog vrij dunne, piano. Die voldeed nog wat bij 't aardige liedje uit „Rigoletto": „La donna mobile", maar hij het epische verhaal van Lo hengrin's afkomst, waar de motieven zoo praihtig door de instrumentatie worden weergegeven, kon de piano begeleiding niet voldoen. Dat was jam mer. Maar 't was ook het eenige jam mer, dat te bedenken viel. Voor het overige was dit een concert uit dui zenden Ook Kriens' symphonie-orkest had een gelukkigen avond. Vooral de balletmuziek uit „Faust" werd alier- kranisrst gesixeld! En in de fantaisie op „Carm n" kwamen de solo-instru menten op 't voordeeligst voor den dag. Ik laat het hierbij: voor de zooveel- ste maal heeft Isalberti met zijn even machtig als heerlijk, even rein als om vangrijk orgaan, mij en genot ver schaft dat niet licht te overtreffen is Dat we dezen buitengewonen zanger weer van de winter aan onze Italiaan sche opera verbonden zullen zien, is een fortuintje dat niet mag worden geringgeschat. En dat de directie van het Brongebouw ons op dit concert Isalberti kon doen hooren, is een extra dankwoord, dunkt me, overwaard S. De nieuwe Spoorbrug. Nog ligt ze niet op haar plaats, de nieuwe spoorbrug over 'tSpaarne. y.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2