een Huishoudster, Een R.K. Jongeling, LEERLING. P. P. Rietfort BROM BEBOUW. SOIRÉE Heden avond Concert B uur, Vu u rwerk Colporteurs. Te Hnur gevraagd Heldere Wasch. Haarlem- Kevelaar. Solo-Wedstrijd. LAATSTE TERMIJN HOOFDPRIJS btginl I SEPTEMBER. Brongebouw. 11 uur. Prijscourant en Waschlijsten gratis. Kunst en Letteren, Advertentiën. Dankbetuiging. R.K, Keukenmeid R. SC, StflESSJE, Voor een net R.K, Meisje van 15 of 16 jaar bestaat gelegenheid om als Leerling-W IN KEL- jUFFROUW geplaatst te worden bij Gierstraat 44. Zonday 1 September 1007 - 0 uur P. SELRAAT, HVGIÉA. BROUWERSVAART 50-52. BijG. H. u. DAALEN, Langendijkstraat18. HST" De uitslag uan den 2en termijn uan den Wedstrijd tuordt in de eerste dagen uan de uolgende week bekend gemaakt. Nagekomen Kerkberichten, HILLEGOM. LISSE. GEVRAAGD: Haarlemsch Muziekkorps Holsteynsfr. 7. Haarlem. De plechtige Processie naar Kevelaar vertrekt op DINS DAG 3 September a.s. Zie Programma. Op dien datum bevinden zich wederom BONS in de SOLO-pakjes. Inlichtingen bevinden zich in elk pakje SOLO- Margarine en zijn bij eiken winkelier verkrijg baar. Maar wij en zéér, zéér velen me. on, heb! en gisteren toch een interessant stuk weik kunnen gadeslaan. Wat een menscheinnassa daar aan den Spaarueoever gister middag T;,l van gieken en roeibootjes gle den over het vlakke water en 't waren zoowel „amateurs" als „pro fessionals" die de grootsche werken kwamen volgen. Ook op schuiten langs de oeveis bevonden zich vele kijklustigen, evenals op de oude Spoorbrug. Tal van fotografen namen nu en dan kiekjes van het ongewone, be drijvige schouwspel. Te 2 uur. Het was te 2 uur, toen wij weer voor de zooveelste maal gistermid dag hij de Spoorbrug aanlandden Deze plaats is voor ons, verslag gevers, in de laatste dagen wel een magnetische plaats bij uitnemend heid geworden. Veel was de toestand sinds 's mor gens werkelijk niet veranderd, De aak lag nog zooals wij gis teren in ons blad beschreven. Achter het nieuw gebouwde hnig- huisje aan de zijde van liet station was een lier geplaatst. Deze lier zou met 2 dikke staal draad kabels, die aan de overzijde der brug op eenigen afstand van el kaar waren vastgebonden, de brug en dus ook de sch it verder naar zich trekken, totdat de brug was overgevaren en op het andere voet stuk aan den Westelijken Spaarne oever zou komen te rusten. Aan de achterzijde der schuit stond een windas, ook daar was een staaldraad kabel aan verhonden, die weer ver der was vastgemaakt aan een meer paal (duedalf). De ingenieur Westhof, de aan nemer van 't werk en tevens bou wer der brug, de Duitsch Klönne, de hoofd- en mindere opzichters, allen waren op hun post om het belangrijke werk te leiden. Allts werd nu in het werk ge steld om de schuit op de plaats, waar de balkenstellage geslagen was te laten rijzen, zoodat mij de brug zou lichten. Een 1.215 lal werklieden waren druk bezig in lange ronde draag manden de grint te vervoeren, die nog in de schuit was geborgen bij de balkenstellage. Deze grint werd neergeworpen deels in de schuit, die daarnaast was gelegd, deels ook in de achterste helft der eigen schuit. Het laat zich begrijpen, dat door dit werk de helft der schuit met de balkenstellage al maar door lich ter werd. En het gevolg bleef dan natuur lijk ook niet uit: dat gedeelte der schuit begon te rijzen. Zoo drukte de balkenstellage al maar door vaster tegen het onder gedeelte der brug aan. Totdat de opwerkende kracht zoo groot zou zijn dat de brug gelicht werd Te kwart vr 3. De lieeren der techniek liepen met de duimstokken in de hand en controleerden of de brug aan de voorzijde gelicht werd en zoo ja, hoeveel millimeter, hoeveel centi meter. De aannemer-bouwer liet zijn commando's luide hooren. Te kwart over 3. Te kwart over 3 was de brug zoover gelicht, dat de allereerste wigblokken onder de groote ijzeren zijhalken der brug konden verwij derd worden. Toen rustte dus de brug reeds voor een klein gedeelte op de balkenstallnge in de schuit. Het dient opgemerkt dat de aak èu door de grintverplaatsing ach terwaarts èu door 't gewicht der brug zeer diep ging liggen, zoodat ten slotte 't water zelfs in het gang boord stond. Het ging nu spannen Hoe goed de berekeningen der technici ook mochten zijn, hoe secuur ook de maatregelen, voor de schuit zelf was 't werk niet zonder gevaar. Er werd toch van die schuit een zeldzaam onnatuurlijken dienst ge vraagd. Meer veel vrees scheen noch het arbeidende personeel noch het scliippersgezin te hebben. Men bleef kalm op de schuit. Al maar door laadden de arbeiders 't grint in de mauden en droegen groote 't, weg. De schipper zag heel op zijn ge mak op de roef 't werk aan en alles aan boord ging in't schippers- gszin zijn gewonen gang. Gaat alles goed, dan zal het een aardig buitenkansje voor den schip per zijn. Waarbij hij goed geld verdient Wij hoorden zells beweren, dat hij hutten de risico der schuit per «dag f90 verdient en indien de brug zonder malheurs gistermiddag over zou komen, nog flUO extra. Of het waar is Half vier. Tegen half 4 in den middag kwam de Wethouder van open are Werken, de heer Joh. de Breuk een bezoek aan 'twerk te brengen. Door een der heeren van het technische personeel werd de heer de Breuk voornamelijk van de oude spoorbrug uit omtrent de werkzaam heden ingelicht. Nog rees de schuit niet voldoende, nog werd de brug niet hoog genoeg gelicht. Men z g, dat men niet voldoende rijzing kreeg door het uithalen van grint bij c.e balkenstellage. Daarom ging men de achterhelft der schuit, nog aanmerkelijk voller laden. De voorste helft moest dan nog meer omhoog komen en dan de brug nog meer lichten. Een 12 tal werklieden sprongen nu in de naastliggende aak, die met planken met de achterhelft der andere aak werd verbonden. En zoo werd een groote hoeveel heid grint uit de andere aak in de achterhelft der „Op hoop van zegen" geladen. Het werk werd nu met snelheid aangevat. Maar veel rijzing was noch in de schuit, noch in 't voorgedeelte der brug te bemerken. Een werkman voer in een bootje voorhij. Tot de menscheu aan den wal riep hij: „Je kunt vandaag wel naar huis gaan!" De man wist het goed. T e k w a r t v r 4. e werkzaamheden waren nu zoover gevorderd, dat liet, scheep vaartverkeer gestremd moest wor den. Daartoe verscheen de Havenmees ter in zijn mooi wit motorbootje op 't water onr de aankomende schepen tegen te houden, alsook om de wel wat on voorzicht ige roeiers op eenigen afstand van het bruggevaarte te houden. De aangekomen boot „Dankbaar heid moed o.a. halt houden en werd aan een der steigerpalen vastge- meerd. Een andere boot, vol met groenten geladen, en een paar zeilschepen volgden weldra het voorbeeld. Alleen aan een schuit, die zeer diep was geladen, en met gestreken mast onder de oude spoorbrug door kon varen, werd nog toegestaan te passeeren, alsook aan een aak der Gemeen tereiniging. Te 4 uur. Tegen 4 uur onststond tusschen den. schipper en den vertegenwoor diger |van den brugbouwhrma Klön ne uit Dortmund, verschil van ge voelen, de schipper namelijk vreesde dat bij te zwa e belasting van het achterschip, de ijzeren aak zou scheuten. Het werk lag dientenge volge eenigen tijc. stil, in welken tijd een schikking getroffen werd, die den schipper voor eventueel ongeval zou schadeloos stellen. Te 4 uur werd op het torsehe commando van den Heer Klönne het grint-verplaatsen geheel en al gestaakt. Voorloopig scheen de schuit ge noeg gerezen te zijn. Bevorderd was dit ook door de opruiming van den s'apel balken, die op het voorge deelte der brug aanvankelijk als ballast waren opgestapeld. Door de arbeiders werden deze balken een voor een achterwaarts verwijderd, waardoor het lichten voor de schuit natuurlijk weer veel gemakkelijker of beter gezegd iets minder moeilijk geschiedde. De werkzaamheden werden nu geschorst, en ook uw verslaggever maakte van dien tijdelijken stilstand gebruik om den.inwen.digen mensch te gaan. versterken. Te 6 uur. Toen we ten 6 uur ongeveer terug keerden waren de werkzaamheden weder in vollen gang. De hallast, die eerst voorde „Op Hoop van Zegen"lag, was verwijderd. De grintverplaatsing was definitief opgehouden. De lier hij 't brughuisje en de windas op 't achter gedeelte van 't schip waren beide in werking. De kabels stonden zoo strak mogelijk gespannen. En steeds werd ingehaald. Een teeken <lus, dat de schuit en de brug vooruit kwamen. Maar liet was van den wal af li aast te merken. Zoowel hij 't windas ais bij de lier stonden opzichters, die zorgden voor eene gelijkmatige beweging, opdat de schuit niet scheef zou ko men te liggen. 't Was maar een slakkengangetje. Meestal was het stilstaan en als de lieren werkten, was de beweging met 't bloote oog absoluut niet waar te nemen. De grintlossers hadden zich op uo naastbij liggende boot „Jacob Leijues" geposteerd en sloegen van daar 't verloop der werkzaamheden gade. Ook werden van deze boot uit verschillende fotografische opnamen gedaan. Op de voorzijde der brug stond een werkman, die door fluitsigna len aan 't personeel bij de kracht werktuigen de cornmandoos tot draaien en opbonden gaf. Telkens werden meer en meer zoo "weinig, dat het niet was op stophouten onder de brug uitge haald, zoodat meer en meer 't ge wicht werd verplaatst op de balke- stellage van de schuit. Hoewel langzaam maar zeker, dieef de schuit westwaarts. Te on geveer half 8 was zij 't oostelijke voetstuk genaderd, waarp het draaibare gedeelte der oude brug rust. Maar toen viel de duisternis meer eu meer in. En de leiders besloten toen, de werkzaamheden voor dien dag te stak n. Weer wer 'en wiggen onder de brug geslagen om 't gewicht der brug van de balkenstellage naai den vasten wal te verplaatsen. En dit geschied zijnde, verlieten allen vermoeid het werk om vandaag, Zaterdag, het voort te zetten en wat te hopen en te verwachten is, te voltooien. Vanoehtend 7 nur. Hedenmorgen 7 uur waren we weer present. Weer veel belangstellenden aan den Spaarueoever. Aan het topje van den mast der schuit wapperde lustig de blauwe vlag met de duidelijk witte letters „Op hoop van zegen". Het was wel een treffende bena ming. Want al het werk was vandaag gebaseerd „op hoop van zegen." Te G uur waren de werkzaam heden reeds hervat, zoodat, toen we aankwamen, al het personeel van den vorigen dag reeds weer druk aan den arbeid was. De brug is 12 spanten lang eu reeds de 7e spant voorbij het ooste lijke voetstuk. Het ging langzaam, zeker, maal ais men een vast punt nam, dan was duidelijk te zien, dat de brug steeds verder kwam. De schuit was bij de balkeustel lage nog meer gerezen, zoodat daar de uiterste waterlinie reeds boven water lag. Er was vanochtend wat water in de schuit gekomen. Waarom een pomp werd gezet met gerelde be waking. Nog dezen voormiddag zal de brug zeker wel overgevaren zijn, doch onze krant, die met 't oog op Ko ninginnedag ter perse moet, kan daar niet op wachten. Het postkantoor. Meldden we vóór eeuige dagen, dat ons postkantoor inwendig een verande ring ten goede ondergaat, thans kunnen we daaraan toevoegen, dat met de vergrooting van het gebouw aan de tuin- of achterzijde is aangevangen. Door deze ver bouwing zullen de bureaux te genover den hoofdingang aan alle eischen beantwoorden, waarbij zoowel het publiek als het ambte- naarspersoneel zeer gebaat zal zijn. Zoodra da verbouwing voltooid is, wordt het nieuwe loket voor post zegels enz., thans nog tijdelijk voor postwissels, voor zijn definitieve be stemming in gebruik genomen Het postkantoor werd vóór onge veer twaalf jaren gebouwd. De nieuwe H. B. S. Donderdag middag half 5 zal de nieuwe H. B. S. op «enigszins feestelijke wijze worden geopend door dfen burge meester; ook de directeur zal dan bet woord voeren Vroeger meldden wij reeds, dat onder de leerlingen een comité was gevormd om de ingebruikneming der nieuwe school op feestelijke wijze te doen geschieden. Dat comité is thins met de feest plannen gereed. Zaterdag 7 Sept. te 8 uur 's avonds wordt een feestje- gegeven met voordrachten, muziek en tot slot hal. S t u v e r s-Spaar b a n k. Tot commissarissen der Stuivcrs-Spaarb. alhier zijn benoemd de heeren H M. A. W. Aberson, E. Nicola, L Mony, J. W. Jenny W'eyerman, S. J. Frank en H. Savrij Detailhandelaren in Br a n d- stoffen. Te Utrecht is opgericht en gevestigd de .Bond van Neder- landsche Detailhandelaren in brand stoffen. Als hoofdbestuur van den Bond zal o. m. optreden den lieer H. Hoen derdos, alhier. De „Nederl andsche Yereeni- ging voor Locaal- Tram- en Spoor wegen" zal 13 September alhier eene algemeene vergadering houden. Als dan zkllen de irichtingen van dö Electrische Spoorweg-Maatschappij bezichtigd worden en zal den volgen den dag, met medewerking van de directie der Tweede Noord-Holland- sclie Tramweg-Maatschappij een tocht gemaakt, worden naar Marken en Volendam. Het Museum van Kun stn:ij- verhei d. Het Museum van. Kun st- nijverheid alhier werd gedurende de maand Augustus door 665 belang stellenden bezocht. De aan het Museum verbonden boekerij werd gedurende de afge- loopen maand gesloten en wordt op 2 September weder geopend. In de aan het Museum verbonden de 'essen op 2 September weder hers at. De Tentoonstelling van Buiten landscli drukwerk, die in het Muse um gehouden wordt zal nurgen Zondag 1 September voor liet laatst te bezichtigen zijn. Deze tentoon stelling word tonmiddellijkopgevolgd door een tentoonstelling van Japau- sche kunstnij verheids voortbrengse len, van oude en nieuwe kunst die hoogst belangrijk belooft te worden. De z. g. „Zilveren voethal- wedstrijden" zouden dit jaar te Botterdam plaats hebben. Daar is echter geen gelegenheid en de H. F. G. alhier heeft nu aan den voetbalbond haar terrein in orga satie aangeboden Zoodoende krijgen we nu op 8, 15 en 22 September die wedstrijden alhier op het terreiu van H. F. G. aan de Spanjaars!aan. Waterpolo. Morgen, Zondag, zal de Haarl. Waterpoloclub H. V. Gr. B. twee zeventallen van het IJ uit Am sterdam ontvangen, 's Morgens om Kff/.j uur wordt aangevangen met de matsch H. V. G. B. I—IJ I, waarna de 2e klasse wedstrijd volgt. Beide ontmoetingen zijn friendly-games. Daar H. V. G. B. met een zeer sterk zeven tal uitkomt, is een mooie strijd te verwachten. Baden. In het badhuisLeidsche •Plein zijn in de afgeloopen week ge nomen 854 baden. In het Douche badhuis aan den Koudenhorn 1009 baden. Muziek in den Hout. De vol gende avondmuziekuitvoering in den Hout door het Haarlemsch Muziekkorps zal niet Woensdag 4 maar Vrfidag 6 September a.s. plaais hebben. Burgerlijke Stand. LISSE. Geboren: Adriana Antonia, d. van H. de Bruin en A. van Leent, Hen- drikus Simon, z. van Ant. van Ruiten en M. J. Heemskerk. Overleden: Gerard us Cornelia van Waveren. echt-g, van 0. Hv. d. Mark, 43 j. HEEMSKERK. Getrouwd: L. Sprangers en M. Kuijper. Bevallen: J. de Munk-Stet, z Jae. Beentjes--de Vries, d. Overleden: A. Beentjes, 76 j. wedn. M. de Wildt. SPA ARM DAM Bevallen: C. in 't Veldt—Jas, z SASSENHEIM B e val 1 enG. Kruikv. d. Voort, z Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur en half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uur Catechismus voor cle meisjes. Ten 3 uur de Vespers. Donderdagavond van 68 uur gelegen heid om te biechten. Zaterdagmiddag van 58 uur gelegen heid tot biechten. Ten 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Carolus Franciscus Berkhout en Agatha Prins hvr. W. v. d. Vooren, die met de laatste H. H. Sacramenten dei- Stervenden zijn voorzien. Zondag, ten 7 ure en half 9 degelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, te half 2 Catechismus, te half 3 de Vespers, waar onder' de Rozenkrans zal gebeden worden, en 's avonds te 7 uur Lof en eereboete aan het Goddelijk Hart van Jesus. Maandag, slechts 2 h.h. Missen ten half 8 en half 9. Donderdag, van 5—7 ure gelegenheid om te biechten. Vrijdagavond te 7 ure H. uur en Lof ter eere van het Goddelijk Hart van Jesus. Zaterdag, van 3 uur af gelegenheid om te biechten; 's avonds 7 uur Lof, waar onder de Rozenkrans zal gebeden wor den. SCHOTEN. Zondag, Feest van den H. Engelbe waarder. Half 8 Vroegmis, om 10 uur Hoogmis, 's Namiddags om 6 uur Lof. Dinsdag, feest van den H. Jeroen, Mar telaar. Vrijdag, om 7 uur Lof. Dagelijks vlior en na de h. Mis, Zater dag van 4 uur af gelegenheid om te biechten. Door de week de h. Mis om kwart over 8 De gebeden worden verzocht voor Petronella Lamerichts wed. v. Willem Bokting, die in den Heer is overleden. Weekblad „Sf Bavo." De artevering van deze week heeft den volgenden inhoud- Proceskosten; Vijf talenten; De verloren Zoon (ill Dick Seymour's ontgoocheling; Water leliesMoeder en ZoonKnlerller eu Diocesaan bericht. Op het gele omslag; De bestolen dieven. „De voorhoede". Wij ontvingen het proefnummer van het Katholieke weekblad „De voor hoede", uitgave van de N. V. „Futura' te Leiden. Dit eerste nummer, flink geschreven en goed uitgevoerd, geeft groote beloften voor de toekomst. De redactie zet er uiteen, onder de ver schillende rubrieken, wat ze wil, wat ze doen zal wat „De voorhoede" moet zijn en wat men er nog in de toekomst van zal maken. Vooral in die plaat sen, waar een Katholiek dagblad niet mogelijk is, wil „de Voorhoede naar in het voorwoord wordt mede gedeeld, den weg banen voor de Katholieke Pers, die zoo noodig is en zoo nuttig, en die helaas door vele Katholieken nog te weinig wordt ge steund. En daarbij zal dit \Y eekblad ook op literair, sociologisch en ander gebied wat meer geven dan de Ka tholieke dagbladen kunnen geven (w. o. ook een wekelijksche plaat), zoo dat het ook in dit opzicht een aan vulling kan lieeten van wat cle Room- sche Pers zijn lezers geefl. Wij begroe ten dezen nieuwen strijder voor de Katholieke beginselen met vreugde in de gelederen der Roomsche Pers en wenschen aan het nieuwe blad den steun toe van alle Katholieken en d-n ruimen zeg(n van boven die noodig is om een zóó omvangrijken ea ge wichtigen ai beid als wordt aang kon digd, week op week len bate der School voor Kunstnijverheid worden uKatholieke zaak te verrichten Aan allen, die tot de oprichting onzer Kath. Bijz. School hebben mee gewerkt, brengt, bij haar opening, het kerkbestuur zijn hartelijken dank. God zegene hen. Namens het Kerkbestuur. J. C. P. BOS, pastoor. Barneveld, 31 Aug. 1907. zoo spoedig mogelijk of met Nov. in een druk gezin eene flinke voorzien van g. g. Franco onder No. 1344 aan den Boekhandel J.SCHIPPER Haarlem. Met Aovember biedt zich aan een van buiten als keukenmeid, v. g. g. v., liefst in Haarlem of omstreken, en in een klein gezin. Fr. br. onder lett. S. Boekhandel J. SCHIPPER, Janstr. 14. Er b.z.a, met Nov. voor HAARLEM twee Meisjes vast builen als Meid-alleen. P.G. 3 en 3l/2 jaar in hun laatste betr. geweest. Adres Mej. J. v. S., Laan Copes v. C. 129 en Mej M. v. S. Riouwstraat 134, Den Haag. GEVRAAGD, zoo spoedig mogelijk R.K. leeftijd 3040 jaar bij eene oude Vrouw met Zoon. Zicli in persoon te vervoegen bij D. UTTIEN, Zaadhandelaar, Kruisweg H.H.89, Haarlemmermeer b. Aalsmeer. 18 jaar oud. bek. met de Fransche taal en een goede hand schrijvende, zag zich gaarne geplaatst op een kantoor. Fr. br. oud. lett K. Boekh. J. SCHIP-" PER, Jansstr. 14. Directeur de Heer Oh. W. P. KRIENS. A bonnê's vrije toegang. Entrée voor Vreemdelingen 50 ets. GEVRAAGD COLPORTEURS voor vergrootingen van PORTRETTEN, va°t salaris en provisie. een VILLATJE of HEERENHUIS minstens 7 Kamers, met grooten tuin, modern iugericht, natuurschoone om geving, dicht bij R. K. Kerk. Br. fr. met opgave van huurprijs worden ingewacht onder No. 1354 ad vertentiebureau J. W. VAN WILLIGE, Korte Poten 21 den Haag. Nauwkeurige behandeling. B llijko tarieven. VLUGGE BEDIENING. P« A. F, ROOI JAKKERS, Pastoor-Directeur. MET EEN VAN 5000

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3