een zoo goed als nieuwe fiets. Kerknieuws. Sociale Berichten. De sociale week te Breda. Financieele Berichten. Leger en Vloot. Tooneel, Muziek, enz. Amsterdamsche Beurs. Keukenmeid, BUITENMEISJE, R.K., fle eigenlijke belhamels, maar lnm amen zijn bekend liet zijn bekende sujetten in die buurt, waarvan een zekere B. pas uit de gevangenis is ontslagen, voorts S., de N. en an deren. 1'reces-verbaal is opgemaakt en ze zullen hun gerechte straf niet ontgaan D r u k w e r k Ter behandeling op de eerste civiele terechtzitting na de vacantie op den ben September a. s. voor de rechtbank alhier, staan op de rol102 zaken! Een verdiende erkenning van verdiensten zou het zijn, wanneer het gemeentebestuur van Schoten aan de vereeniging „Ko ninginnedag," die met zooveel zorg het feest van Zaterdag heeft in elkaar gezet iu het Schoterkwartier, 'een kleine subsidie wilde toestaan. Naar wij vernemen bestaat het plan, om daarop aan te dringen. Schietvereeniging „Generaal van Merle". Gisteren is in de duinen onder Overveen gehouden een uitstekend geslaagde onderlinge wedstrijd door de Schietvereeniging „Generaal van Merle". De uitslag van een en ander is als volgt: le groep: S:hutters welke bet Horlogeof eene lsten prijs reeds gewonnen hebben: le prijs de heer <le Raad 54 punten; 2de pr. v. d. Burg Sr. 51 p.; 3de pr. Lips 49 p.; 2fle Groepéén prijs, gouden Hor loge: Van Dijk met 54 p.; lste pr. v. d. Burg Jr. 54 p.; 2de pr. v. Essen 54 p.; 3de pr. Javaux 52 p.; 4de pr. Heklcer 52 p.; 5de pr. Roero 49 p Ode prijs de Koek 48 p.; 7de pr. Belderbos 40 punten. De wisselprijsZilveren medaille voor schutters die reeds het Hor loge gewonnen hebben, en welke tevens 2 maal achter elkander ge wonnen moeten worden door den zelfden schutter, werd ditra- al voor <dc eerste maal behaald met 54 p. door den heer v. d. Burg Sr. Bij den wedstrijd om de twee drasgtnedailles (verguld zilveren en zilveren) voor schutters die 50 pun ten daarboven geschoten hebben op deze wedstrijd, behaalde den eersten prijs de heer van der Burg Jr. met 50 punten (Zilveren med.) Cricket. Een mooie wedstrijd was gisteren de match, die bier ter stede tus- schen A. O. G. en „Rood en Wit" werd gespeeld. Rood wen Wit won met 36 runs, v. Waveren had het meeste cucces met den bal door 4 wickets voor 46 te nemen. Opgemerkt dient, dat A. C. C. zonder Schroder, Godefroy en Ny- laud was. Op het veld aan de Spanj aars laan speelde Rood en Wit II tegen Volharding II. Volharding was slechts door S inenschen vertegenwoordigd die in de eerste innings 33 runs bijeen brengen. Rood en Wit wist dit totaal verre te overschrijden en maakte 192, waarvan Goossen een hardgeslagen 67, Hulshof!' Poll 39, Jacobi 26, v. Lennep 15, A. v. d. Berg 11 en Bijleveld 10. De Amsterdammers gaven hierna éten strijd op, zoodat Rood en Wil H met 159 runs won. In het Kapittel der E.E. P.P. Minderbroeders gehouden in het klooster te Weert, is herkozen tot minister-provinciaal de IloogEerw. PfiLer Vitalis Keenenis gekozen tot custos de ZeerEerw. Pater fr. Romualdus Peeters zijn gekozen tot definitores de ZeerEerw.PatersBeatus 0 verwater, Victor inus Sieben, Philip- pus van Ksssel en Eleutherius Sandfort. (Van onzen eigen verslaggever Zondag, i Inleiding. Breda, het „stadje van pie- zi er," zou gevoeglijk zijn naam voor een week kunnen wijzigen en zich noemen het „s tad j e van er nst." Want diepe ernst, grondige stu die, zware geestesarbeid, zullen van 1 tot 8 September in de veste der oude Baronie hunne zetels opslaan.. Nu hier heden de tweede sociale week wordt geopend en eerst vol- •gende week Zondagavond zal wor <d,-n gesloten. 4Je deelneming nau deze Sociale Week belooft veel grooter te zullen zijn dan die aan de le Sociale Week, verleden jaar in het hardjf, van ons Nederland, te Utrecht gelvouden. belangrijk is zeker ook, en het pleit tevens voor.belangstelling, dii aller wegenvoordeze echte Katholieke onderneming heerscht, d»,t een 40 tal journalisten als afgevaardigden der onderscheidene partijbladen deze Week zullen komen verslaan. Onder deze 40 belvoort ook uw verslaggever, die dagelijks in een paar kolommen de lezers van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" een overzicht zal geven van de onder scheidene voordrachten, die door de eerste sociologen van ons land zul len gehouden worden. Elke aankomende trein voert reeds tal van deelnemers aan de Sociale Week de zuidelijke stad Breda binnen. Vele E.E. geestelijken uit de Bisdommen Haarlem en Utrecht mochten wij reeds aantreffen. Met de bekende gulle Noordbra- bantsché hartelijkheid en gastvrij heid, die door Breda steeds zoo stipt werden in eere gehouden, wer den de vreemdelingen door de Bredanaars ontvangen en verwel komd. Tijdens de pauzen zullen wij ons best weten te schikken bij en met onze goede zuidelijke broeders. Naarmate meer vreemdelingen arriveeren, worden ook (le hartelijke kennismakingen en ontmoetingen tusschen on. e fiere Katholieke voor mannen uit alle streken van ons land op de straten des te talrijker. Hier ontmoeten en spreken el kaar alle voormannen der vele en verschillende vertakkingen onzer Katholieke Sociale Actie, en ook hierom is een Sociale Week reeds nuttig. Deze Sociale Week is met veel beleid en wijs overleg voorbereid. De menige gebreken, die zich bij de eerste openbaarden, zijn wegge nomen en aan veler wensehen, veler opmerkingen is tegemoetge komen. De maatregelen, in bijzonderhe den, ook wat de localiteit betreft, zijn genomen door den Voorzitter van 't Diocesane Comité van K. S. A. te Breda, den heer W.H. Bogaardt, lid van de Tweede Kamer. Uit de inrichting van de verga derzalen spreekt vooral ook de practische blik van den heer Bo- gaardt. Weken, maanden lang hebben we in de N. H. Ct. de communiqué's van 't Centraal Bureau over deze 2e Sociale Week gepubliceerd, zoo- dat., naar onze overtuiging, zij bij onze lezers genoegzaam zal zijn in geleid. Deze 2e Sociale Week, deze grootsche, treffende Katholieke on derneming belooft weer met schit terend succes te zullen worden be kroond. En zelfs alles duidt erop, dat zij de le nog in de schaduw zal stel len. Voor Utrecht immers gold nog het „onbekend maakt onbemind". En toch slaagde zij reeds le Utrecht buiten aller verwachting. De Sociale Week heeft de sym pathie verworven van al onze Ka tholieken. Zij werd geprezen door onze politieke tegenstanders. Dat laatste alleen zou reeds vol doende zijn geweest om op den weg, te Utrecht ingeslagen, voort te gaan. En ziedaar! Heden vangt in de residentie van den Kerkvorst uit 't Diocees Breda de 2e Sociale Week aan, heden wordt weer geopend de Katholieke Volks-hoogeschool waarvan weer zooveel rijke vruchten worden ge hoopt en verwacht in het belang onzer hbilige Rooniscbe zaak. Op velerlei wijzen zal in deze week aangetoond worden, dat het nood zakelijk is de Christelijke beginselen weer in te voeren in onze Maatschap pij, waaruit zij verdrongen zijn door de anti-christelijke ideeën, sinds de Renaissance. Daarom kan de oplossing der Sociale kwestie ook alleen ge vonden worden in een krachtige verspreiding en steeds meer alge- meene practische toepassing van de Christelijke beginselen. Hierop is deze gebeele Sociale Week gebaseerd, deze gedachten- gang vormt de grondslag voor alle voordrachten. II. De opening. Uit 't. gebouw van den R.K. Volks bond wapperen de pauselijke en na tionale vlaggen. De ruime zaal was gistermorgen, bij de opening der So ciale Week, stampvol, Toen de heeren Boogaardt, als voorz. van 't Diocesane Comité, de Heeren Prol', de Groot en Jhr. van Nispen tot Setrenaer de zaal binnenleidde, weer klonken er een hartelijk applaus. Z. D. H. de Bisschop van Breda lf.et zich vertegenwoordigen door zijn Vicaris-Generaal, den Hoogeerw. Heer Mgr. v.. d. Corput. De openingsrede. De heer Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer de vergadering met den Christelijken groet openend, drukte zijn groote vreugde uit over deze 2e Sociale Week. De belangstelling is niet ve.rliauwd, het werk der 2e Sociale Week is niet te loor gegaan Spr. brengt een waardeerend woord aan 't Centraal bestuur der K ,S. A. onder leiding van den wakkeren Aalber$e, aelfs eender meest militante socialisten, moest openlijk getuigen, dat er groote kracht gaat uit de cle- ricale sociale actie. Met vreugde opent spr. deze 2de sociale week, daar de eerste zoo schit terend is geslaagd, daar zij van 't begin tot het einde door een overgroote menigte is bijgewoond. Dié sociale week is geprezen, zoowel door de anti-Katholieke Pers als door de Katholieken zelf. Spr. stelt voor als spreker Prof. de Groot, de emi nente zoon van de orde van den H. Dominicus, 't sieraad van de Am- sterdamsche universiteit. Spr. roept 't welkom toe aan onze broeders, die uit België zijn gekomen. Deze sociale week heeft veel werk reeds in hare voorbereiding geëischt, voornamelijk door 't Centraal Bureau verricht. De technische werkzaam heden zijn verricht door 't Plaatselijk Comité, waarvoor door spr. dank wordt betuigt. Spr. zet verder 't doel der K. S. A nogmaals uiteen. De instellingen moeten weer opge bouwd worden in Christelijken zin. Maar ook de bouwers moeten op de eerste plaats bezield zijn van den Christelijken geest. Van dien Christelijken arbeid eisclien wij allen een gedeelte op naar de mate onzer krachten. Wij zullen onderwijzen de leer onzer Christelijke beginselen tegenover de leer der Sociale Democratie. Maar als onderwijzer moeten wij dan toch het vo'le contact hebben met het sociale leven. Dat is noodig. Frankrijk staat ons hier voor ons als een voor beeld. Wij kunnen onze beginselen gerust verkrijgen in 't sociale leven, want onze beginselen hebben de eeuwen doorstaan. Wie met ons deze beginselen wil toepassen behoort tot de ijverigste medewerkers der K. S. A, (Levendig applaus.) Rede van Prof.de Groot. De eminente Katholieke hoogleeraar van Amsterdam begon zijn rede met te zeggen, dat hij onbegrijpelijk ver beneden de stof moet blijven: „Het Katholicisme als levens- en wereldbe schouwing!" Wat overal gevoeld en begrepen is voor en uit Katholicisme, dat moet spr. gaan beschouwen in enkele woorden. Spr. schetste dan den grooten strijd onzer dagen voor 't behoud dier Katho liciteit. Hoevele broeders en zusters lijden voor 't Katholieke beginsel. Spr. geeft een beschrijving van liet Katholicisme als levens- en wereldbe schouwing. Niet heeft spr. gesproken van 't Roomsch-Katholicisme, eenvou dig over het Katholicisme, waaraan aan 't hoofd staat de Paus van Rome. Het Katholicisme beschouwt liet leven op aarde en de verhouding van den menscli tot de hem omringende wereld in onafscheidelijk verband met God; dat is de hoofdgedachte. Dat predikte reeds de Apostel Paulus op den Aeopaag. Maar het Katholicisme beschouwt ook het leven en de verhou ding in verband met Christus, den Godmensch. Met de belijdenis, dat er is een God en dat God Zijn wet heeft geopenbaard in Christus, daardoor treedt duidelijk naar voren, dat er is een goddelijke wet. Maar ten slotte ook in verband met eene hoogere bestemming. Christus immers zegde het in „Komt allen tot Mij" en „Tk heb medelijden met de schare". En het Evangelie woord„W at baat het den mensch de geheele we reld te winnen, als hij schade lijdt aan zijn ziel," ziedaar deze levens- en we reldbeschouwing. Spr. beschrijft nu het monisme. Er is een streven in de geleerde wereld om alles te brengen tot óénen. Spr. als persoon staat tot de hem omrin gende wereld in een zekere wisselwer king. Doch in geheel andere verhouding staat spr. als levend wezen tot zijn ziel. De idee, inet God, naar God" is de eeuwen door gehandhaafd, en zal de vol gende eeuwen nog klaarder ontvouwd worden. Naast het monisme het agnosticisme. Tegenover deze geleerde onwetendheid staat 't Katholicisme, dat het absolute weten geeft, en dat ligt in 't woord „Credo" ik geloof. Een mensch, die in de Katholieke levensbeschouwingisop- gegaan, heeft iets absoluuts, nl. de Goddelijke Macht. In de levensbe schouwing van het Katholicisme ligt een onfeilbare waarheid. Die levens beschouwing wordt verkondigd in een woord, dat de eeuwen doorgaat. Naast vastheid geeft 't Katholicisme, levensvolheid. Doorde HH.Sacramenten b.v. wier grootheid en heerlijkheid spr. op treffende wijze schetst. De wijsheid, die 't Katholicisme als levens- en wereldbeschouwing heeft, is 't eigendom van 't volk. Het Evan gelie wordt verkondigd aan de armen, aan 't volk. Want het bevat een regeling voor individu, gezin en gemeenschap onder Souvereiniteit Gods, naar een wet van rechtvaardigheid en liefde. Dat werkt spr. dan nader uit. De Katholieke levens- en wereld beschouwing miskent niet, wat elders waar, goed en edel is, veeleer bezit zij het verheven vermogen om dit alles te beschermen, te bewaren en te vol maken. Het is een groote dwaling [te meenen, dit er bij de tegenpartijen nooit iets goed is. God heeft elke partij als de draagster gemaakt van eenig goed. Wij moeten open zin hebben voor 't volle leven, voor een volle uiting der Waarheid. Blind zijn voor liet goede bij tegen, standers zou ons bekrompen maken- Men heeft wel eens gezegdHet katho licisme is een wereldverzaking. Maar zeker niet voor hetgeen edel en goed is! Wij openen onze oogen voor het moderne leven. Laten wij de deuren ver openzetten: op zoo menig terrein moeten wij saaimverken. En dan kun nen wij trotseli zijn op onze Moede- kerk, die de wetenschap en de kunst beschermde, ook alles, wat goed, waar en edel is. Maar de groote katholieke idee is altijd Gods wil te volbrengen, alles te aanvaarden, om alles te herstellen in Christus. Is er niet een keerzijde der katho lieke levens- of wereldbeschouwing? Men laat het voorkomen meermalen, alsof het katholicisme vermindert is, zeker, meermalen ook in hoogere kringen is verkeerd gezien, b.v. op 't gebied der astronomie. Maar nooit is toch aan de dogma's geraakt! Ncoit is iets veranderd aan het innerlijke katholicisme als levens- en wereldbe schouwing. Het Katholicisme, als leven- ei. we reldbeschouwing, staat in nauw ver band met de belangrijkste vraagstuk ken der moderne maatsohappij en is daarna van groote actualiteit, voor allen. Op 't gebied van 't godsdienstig vraagstuk is ook 't Katholicisme ae- tuel Actueel is het ook voor de we tenschappen. Men wil een nieuwe mo raal vormen. Maar de basis ontbreekt. En daarom kan men niet komen tot iets absoluuts. Het Katholicisme, die groote ethische kracht, biedt dien grond slag voor de moraal zoekt men hooge, zedelijke idealen, dan ook is 't Kutho- licisme actueel. Actueel is ook 't maatschappelijk vraagstuk. In een automobiel gaan we de wereld door. Maar welke is de beste chauffeur Het Katholicisme heeft de eeuwen door meegeleefd met 't volk. Het heeft het geleid langs goede banen. Nog zooveel andere vraagstukken. B.v. dat der kunst. Is het geoorloofd alle uitingen der kunst te verheerlijken Men vergete niet, dat de roeping der kunst is den mensch te verheerlijken en op te heffen. De Kath. kunst is rein, ook de natuur is rein. Maar zij wordt vaak misvormd, verlaagd door de menschelijke hartstochten. Een actualiteit in de wereld blijft er. Dat is ons ik. Wat is dat? Dat is de mensch, die waarheid zucht en hooge liefde. Ook dan is 't katholicisme actueel, want hoet zoeken naar waar heid en hooge liefde is licht in 't katholicisme, dat den mensch zal laten bsrainnen en hun za' laten aanschou wen van aanschijn tot aanschijn. De rede van prof. de Groot werd herhaaldelijk, doch vooral aan 't einde stormachtig toegej uicht. Aan het geestdriftig applaus kwam haast geen einde. De heer Van Nispen dankte prof. de Groot als voorzitter namens de vergadering doch ook als oud-leerling. In gloedvolle woorden werd prof. de Groot door spr. gehuldigd onder donderend applaus der vergadering. Telegrammen van hulde zijn ver zonden aan Z. H. den Paus en aan H. M. de Koningin. De Tentoonstelling van Ambachts- werktuigen te Amsterdam. Men schrijft ons: Overtuigd, dat hoewel de tentoonstelling voorna melijk voor volwassenen is bestemd, toch ook onze jeugd daar veel aan trekkelijks en leeringwekkends zal kunnen vind. n, heeft de Algemeene Commissie besloten van 9 Septem ber a.s. af eiken werkdag, van tien tot één uur, toegang te verleenen aan leerlingen der hoogste klassen der lagere scholen onder begeleiding van hun onderwijzers, en zulks tegen den entrée-prijs van vijf cents per kind of geleider voor de le en 2e klasse scholen en daarmede gelijk staande bijzondere scholen, en van tien cents per kind of geleider voor de 3e klasse scholen en daarmede gelijkstaande bijzondere scholen. De aanvragen hiertoe moeten voor 7 September a.s. worden ge richt aan het Algemeen Secretariaat in het Paleis voor Volksvlijt. De hoofden van scholen of onderwijzers worden uitgenoodigd bij die aan vrage een reeks dagen op te geven, waarop het bezoek zal plaats hebben. Aanvragen welke na 7 Septem ber inkomen zullen niet meer in aanmerking kunnen komen. Coöperatieve bouwvereeniging. Te Purmerend is een coöperatieve bouwvereeniging opgericht, 't Voer- loopig bestuur bestaat uit de heeren O. Th. Jongsma, A. Stam en W. Postema aan wie de voorbereiden de werkzaamheden zijn opgedragen. Geen tusschenpersonen. De directie der Koninklijke Weei- goedereufabriek voorheen 0. T. Slork te Hengelo heeft hare werk lieden Vosman, lid van de veree- nigin „St. Lambertus", en Dekkers, lid der Vrije Organisatie van Tex tielarbeiders, op bet kantoor geroe pen en hun verzocht aan de hoofd besturen der Textielbonden mede te deelen, dat de directie niet ge neigd is met genoemde besturen over de namens de arbeiders gestel de eischen te confereeren en even min door haar zal worden geant woord op bet schrijven van die hoofdbesturen. Het faillissement der Arnhemsclie Bank. Deze catastrophe is een zeer droe vige geschiedenis, die niemand heeft vermoed. De Bank stond in Arnhem als zeer solide aangeschreven. Onge veer 20 jaren geleden werd deze opge richt door de heeren Pliester en Boon Hartsinck. Laatstgenoemde heer is reeds jaren geleden uit de zaak getre den, terwijl de Heer Pliester sedert 8 jaar dood is. Toen werd als directeur opgenomen de HeerJ, Lincker, die als klerk bij de Bank is begonnen, vervolgens procuratiehouder werd en voor geheel doorkneed in 't bank vak doorging, spe ciaal in de zaken dezer Arnhemsclie financieele instelling. Hij genoot het algemeen vertrouwen, was ongehuwd en leefde naar het uiterlijk zeer een voudig en bescheiden. Wat nu dezen man tot zulke dolzinnige speculaties heeft, is voor ieder volkomen raadsel achtig, daar hij een tractement genoot, dat hij, zelfs op zeer ruimen voet levende, moeilijk kon verteren. Immers f 18,000 's jaars het bedrag dat ieder der vennooten ongeveer als in komen genoot, is een som, die men in de gegeven omstandigheden als vrij belangrijk mag beschouwen. Het moeilijke dezer ongelukkige zaak is evenwel de juridische vorm der Bank. Velen veronderstellen, dat 't een naamlooze vennootschap is. Dit is echter niet het geval, 't Is een gewone vennootschap onder firma, zoodat de vennooten geen directeuren waren, doch eigenaren der zaak. Zij waren dus niet in dienst van de vennoot schap. Alleen waren er aan de ven nootschap commanditaire vennooten verbonden, die samen f 1,000,000 aan deden bezaten, waarop 500/0 is ge stort. Deze commanditaire vennooten kozen drie commissarissen, die hier evenwel in een andere positie staan dan in de naamlooze vennootschap. In de laatste toch is hunne positie geregeld in het Wetb. v. Kooph., en zij kunnen directeuren in zekeren zin beschouwen als ondergeschikten in een vennootschap. Hier echter waren commissarissen in een meer kiesche verhouding, daar de beheerende vennooten als eigenaars der zaak te beschouwen waren en ons wetb. v. Kooph. deze vreemdsoortige instelling, „commanditaire vennootschap op aan deden niet kent of regelt. In wer kelijkheid was 't dus eene gewone naamlooze vennootschap, die den vorm had aangenomen van eene comman ditaire vennootschap. Iedereen zal begrijpen tot welke juridische^ moeilijkheden dit alles zal moeten leiden, wanneer 't tot berech ting van de zaak zal komen. Een voor beeld te méér, hoe urgent 't is, dat de wetgever in deze regelend optreedt om te voorkomen, dat, zooals hier weder, tal van goedgeloovigen de dupe wor den van hun goed vertrouwen. Toenjinj 1900 Lincker optrad, werd naast hem Mr. K. de Meyier als direc teur (vennoot) opgenomen, terwijl de heer J. Pliester, nadat deze in de rech ten was gepromoveerd, als derde ven noot in de zaak kwam. Verschillende bedragen van actief en passief in den faillieten boedel worden genoemd, maar hoewel het passief zeer aanzienlijk zal zijn, is op het oogenblik, zelfs niet bij eene be nadering van f 100,000, op te geven hoe groot dit zal zijn. Wat het actief betreft, zouden o. m. commanditaire vennooten hun öOO/0 moeten bijstorten, doch en dit maakt dat post be langrijk minder zal worden vele aandeelen zijn in handen der vennoo ten-directeuren, zoodat van bijstorten door hen geen sprake kan zijn. Daar komt niets van terecht. Vele cliënten der Bank hadden er hun oude aandeelen in de Kon. Ned. Petroleum-Mij. gedeponeerd, om die te laten afstempelen en er twee nieuwe bij te krijgen. Men vermoedt nu, dat de heer Lincker een aantal dezer aan deelen verduisterd heeft, maar zeker heid hieromtrent bestaat niet, omdat 't nog de vraag is, of ook de andere vennooten-directeuren met de fondsen, bij de Bank in depöt gegeven, specu leerden. In elk geval zal er'geruimen tijd mede heengaan, alvorens men een be hoorlijk overzicht zal verkregen heb ben in deze ingewikkelde zaak, die noodlottig kan worden ook voor an dere financieele instellingen, welke met de Arnhemsche Bank in relatie stonden. Rechtszaken. Rechter-commissaris. Door het Gerechtshof te Amsterdam is tot Rechter-Commissaris voor de instructie van strafzaken bij de Arr. Rechtbank te Haarlem over het tijdvak Sept. 1607-1908 benoemd de rechter Mr. A. van de Koppel Gz. \V eds t r ij d en van den On- d e r o ff. S c h e r m b o n d. Op ver zoek van het bestuur van den Koninklijken Onderofficierenscherm bond, om in Januari 1908 de Jaarvergadering van den Bond, alsmede de scherm wedstrijden te Utrecht te mogen houden, beeft de Minister van Oorlog bepaald: De wedstrijden zullen worden ge houden in het gebouw van bet park Tivoli te Utrecht, op 27, 28, 29, 30 en 31 Jan. 1908. Zij vangen aan den 27en Jan. te uur n.m. Aan de onderofficieren, korpo raals en manschappen dus ook aan de miliciens die aan de wedstrijden wensehen detl te nemen kan een verlof worden verleend van zes dagen, met behoud van soldij. Aan de deelnemers wordt vergund in de kazernes te Utrecht te lo- geeren. Politicrappoit Gevonden: 1 ring, 1 leesboek, 1 lorgnet, 1 medaillon met porl ret, 1 taschje met inkt, 1 notitieboekje. Proc. opgem. wegens afsteken van vuurwerk. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. Spangenberg Knrp- pers, d. M. Sineets-Mooij, z. M. Kolk-Biere, d. A. E. Loevestijn-v. Boven, d. A. B. v. d. YVeijden-de Groot, d. J. W. Ph. derKinderen- Kuipeis, z. J. F. Verreijk-Smit, d. Overleden: J. M. 12 m. z v. J. A. Pcnnings, Schotersingel. A. Kroon J53j. Leliestraat. G. 13 111. z. v. A. F. G. Horeman, Burgwal. J. Sachman 79 j. Hagestraat. C. 21) d. d. v. H. Drenth Holstevnstraat. VOORHOUT. Geboren: A. P. d. v. J. van den Berg en O. Prins. J. z. J. J. Floor en A. van Dfjk. C. M. d. v. C. Roozen en M. J. Mooijnian. In de Schouwburgzaal van „de Kroon." Mevr. v. Rijn, meer bekend als Top Naeff, een zeer vaardig en veelge lezen schrijfster van meisjesboeken, heeft zich ook begeven op het ge bied der tooneelschrijverij, en het product daarvan, een tooneelspel „Aan flarden", werd ons gisteren avond in „de Kroon" aangeboden door 't Groninger Tooneelgezelschap onder directie van Cor. Smits, dat daarmede debuteerde. Wij stellen ons volstrekt niet voor, over alle tooneelstukken die hier opgevoerd worden, te schrijven. Want liet bedendaagsche tooneel is allesbehalve zulk een aanbevelens waardige zaak, en evenmin een leer school voor 't publiek, al willen sommigen 't aldus wel laten voor komen. Maar deze voorstePing geeft ons toch aanleiding tot eenige korte opmerkingen. 't Tooneelspel van Top Naeff toont ten sterkste den verkeerden invloed, die 't tooneel vaak heeft, 't Stuk beschrijft een huwelijk zonder liefde, en wil, naar de meening der schrijf ster, het ongeoorloofde en zedelooze van zulk een huwelijk aan de kaak stellen. Dat doet 't dan ook, maar daarbij geeft de schrijfster onbe wust een seer scherpe veroordee ling van een huwelijk dat louter berust op die zinnelijke liefde, zon der de hoogere wijding, die alleen het Heilig Sacrament eraan geven kan. Daarom komt ze dan ook tot dwaze gevolgtrekkingen, scheeve en onnatuurlijke verhoudingen en zelfs tot het geheel onaanneme lijke en bespottelijke slot van een echtgenoot, die zich zelf gaat van kant maken om ziju vrouw gelegenheid te geven te trouwen met '11 ander dien ze liefheeft! Zulke enormiteiten komen er in 't tooneelspel van Top Naeff voor, en ze zijn gevolg van 't feit dat haar beschouwingen en ten dezen geheel berusten op materialistische gronden, en al 't hoogere eraan onbreekt. En met zulke draken zou men ons volk willen „opvoeden"?.... 't- Stuk werd overigens vrij goed gespeeld. 2 September. 6Va 17% JMagekomen Advertentien, GEVRAAGD een bekwame v. g. g. v. adres fr. Br. 110. 372 aan den Boekhandelaar HENRI COEBERGH, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. WORDT AANGEBODEN voor 2/j van den prijs. Brieven no. 373 aan den boekhandelaar HENRI COE BERGH, Ged. Oude Gracht 74 Haarlem. BIEDT ZICH AAN EEN NET 26 jaar oud, van goede getuig, voorz. als 2e MEISJE. Brieven no. 374 aan den boekhandelaar HENRI COE BERGH, Haarlem. 11 -L JL'-I1? Medegedeeld door H. C. Tombkrqh en Co vorige koers. Heden 83 88% Common Marine. 6% Pref. pref. 171/4 Comm. Steel 31 a/, 327* Topeka 86V4 871/2 2e pref. Mexican. 161;, 17 Common Kansas. 23V, 241/* Pref. 521/, 54 Common Wabash 111/4 U1/,, 1268/, 128'/, Southern Rails 18 ,/2 l''1/* Car Foundry 35 39 Common Erie 20Vi6 20 Missouri 34"/, 357, 19?/s 201/, 31V, 33' Denver 22% 23 ,- Kon. Petroleum 261 «62 Common Peru 31/s «7-2 35 85% Dominica 511/4 51 Kimberley 69 69 Great Cobar 154 lo3' 2 688/, 69'/, Consols 691/2 70 Aiuer. markt Vast. Russen vast. Petroleummarkt beter. Tahaksmarkt willig. Mijn waard en vast. Geld 5Vü°/0. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3