Sociale Berichten. Öe sociale week te Breda. Koloniën. Leger en Vloot. Land- en Tuinbouw. Amsterdamsciie Beurs. Rechtszaken. Het 0. M. eischt 6 jaren. Laatste Berichten. Puus Ferstappen, tot Vicarius de ^eereerw. pater Isidorus Frienekeus, ioor het klooster te Woerden tot •ardiaan de Zeereerw. pater Augu- sdnus Buffers, tot Vicarius de Zeer- eerW. pater Regalatus Iiazehroek voor het klooster te Vorden tot (,ardiaan de Zeereerw. pater Ro manus Crotnberg, Vicarius de Zeer- eerw. pater Valerius Hulshof Voor het klooster te Nieuwe Niedorp tot Gardiaan de Zeereerw. Pater Anastasius Duinisveld. Tot secretaris van den Hoogeerw. Pater Provinciaal is gekozen de Zeereerw. paterDionysius Hageraats. V. Van onzen eigen verslaggever.) Woensdagochtend. hand bouw organisatie als factor bij de oplossing van de Sociale kwestie door Pater G. Van den 12lsen, O. Pr. Zoowel Uit economisch als uit sociaal oog punt, is het wenschelijk, dat de hoer eigenaar zij van den grond, die hij be bouwt, ten minste dat hij het vrije gebruiksrecht bezitte. Spr. herinnert aan de historie van 't grondbezit gisteren door Rector v. d. Marck uiteengezet. De bewerker van den grond iroet ook recht hebben op zijn grond. Ken eigengeërfde boer is dan ook 't ideaal van den boer. Spr. citeert Mr. Molser uit zijn degelijk Werk over den landbouw en 't pacht- contract waaruit blijkt, dat de boer zijn eigensdoinsrecht zoo niet op den grond dan toch op 't gebruik diende diende te verkrijgen. De Staat moet dat bevorderen. Een boer zal in zijn eigen grond veel meer belangstellen dan de paehtér. Eigen grond zal beter behandeld worden dan pachtgrond. Ook Min. Veegens wilde landbouwen de bevolking met vasten band aan den grond verbinden. Die band is ver broken, vandaar de groote boerenramp. Ook de afsohafliug van 't eigendoms recht zou een machtig wapen zijn in banden der socialist. Tal van verée- nigingen zijn opgeiicbt om den land man een eigen bodem te bezorgen. Er zijn economisten, die niet malen, wie de eigenaar is. Als de grond maar bebouwd wordt. Die redeneering is onjuist, en Montesquien toonde do onjuistheid reeds aan. Rusland biedt de treurigste voorbeelden aan van het ontnemen van 't eigendomsrecht. De eigen grond moet bewaard blijven en in 't belang èn van den landbouw, ile maatschappij en den Staat, ook is het in zedelijk opzicht van belang. Het klein grondbezit moet worden bevorderd, ofschoon er omstandighe den zijn, waarin groot grondbezit nood zakelijk is. Doch verbrokkeling moet worden voorkomen. Aan* klein grondbezit is betrekke lijk gemakkelijk te komen. En in het klein bedrijf wordt bet best gewerkt en het best gespaard. En 't in den landbouw kan 't kleinbedrijf concur - reeren met 't groote, dank zij deboe- renorganisaties. Verbrokkeling en al te groote uitgestrektheid van den bo dem zijn beide maatschappelijke kwa len. Geen van beiden kunnen even wel gemist worden. Het belang van de maatschappij vordert een groot aantal onafhankelijke gezinnen. In hoeverre zijn de groote boeren ge- wenscht voor de K. S. Actie, voor de maatschappij? De groote boer beschikt over groote gaven naar geest en hart en als hij nu deze dienstbaar maakt aan de maatschappij, dan is hij zeer nuttig. Zoo velen doen dat, zc-er veie.1 ook niet. De groote boeren moeten de kleine en de arbeiders beschermen. Do verhouding tusschen den kleinen boer en den arbeider is beter dan die van den grooten boer jegens zijn werk volk. De groote boer treedt meer op als patroon. Spr. juicht de kleine boe renbonden, de vereeniging van kleine boertjes en boerenarbeiders, in 't Bis dom Breda ten zeerste toe. Er zijn gewichtige redenen om 't kleingrond- bezit te bevorderen. Verbrokkeling van eigendommen moet worden voorkomen, want vele boerderijen kunnen niet worden ver- .deeld, of ze worden bedorven. Het heerschend pachtstelsel is een uitvloeisel van het liberale vrijheids beginsel en bet werkt verderfelijk voor den landbouw, den boerenstand en de maatschappij. Spr. gaat de werking na van 't pachtstelsel, bet is een uitvloeisel van 't liberale vrijheidsbeginsel. Nietnoo- dig te zeggen, dat het zeer verderfe lijk werkt. Spr. toont duidelijk aan de afhankelijkheid van den pachter jegens den pachtheer. Hoe ongeluk kig als dc pachtheer de Chr. begin selen niet huldigt, als bij de zorg voor zijn grond overlaat aan een slechte rentmeester. Men heeft de pachtboeren noodig, daar er gebrek aan grond is. En zoo moeten de pachters tegen el kaar concurreeren, waarvan de pacht heer profiteert. De juiste pachtsom is niet te achterhalen. Men moet maar schatten. En laat alles maar aan 't toeval over. Dat maakt de menschen zeer zorgeloos. En reeds hierom is beperking van het :aan 't toeval overlaten aan te bevelen. Spr. toont de uiterste consekwestie aan van het liberale vrijheidbeginsel, veroorzaakt door het feit, dat de pacht heer alleen heerscher is. Hij verkeert in veel beter positie dan de groot-in- duslrieël. De pachter heeft alleen te maken met den bnurpachter. Eeuwen lang hebben de-boeren ge vochten om 't gebruiksrecht terug te krijgen. Dat lag in zijn natuur. En zou dat recht worden toegegeven, dan is het grootste gedeelte der agrarische kwestie opgelost. De pachter mag ook met zijn dienstboden niet doen wat bij wil. Hij moet maar nemen wat hij kan. De besten trekken naar de steden en de industrie. Van die slechte ar beiders, die zich go -d laten betalen, ondervindt de boer veel verdriet en nadeel. Spr. verwacht verandering der treu rige toestanden van den Staat en de vereenigingen. Ook de hypotheken moesten onop- zegbaar zijn, en maatregelen dienden genomen te worden, dat de grond niet te zwaar wordt belast. Het kapitaal kan nu elk oogenblik opgezegd wor den. Dit is een treurig middel in han- een van woekeraars. Hoewel spr. aanvankelijk 't plan had een 10-tal stellingen te ontwik kelen, bracht hij 't slechts tot 6 met 't oog op den beschikbaren tijd. Woensdagmiddag. Middenstandsorganisatie als factor bij de oplossing van de Sociale Kwestie door Prof. Dr. J. Nou wens, O. l'rem. Het is van belang, zoowel voor den Mst. als voor andere steden, dat alleen middenstanders kleint ijveren klein handelaren lid kunnen zijn eener Mst. organisatie. Hoe moet de Mst. gerangschikt worden, daarover wordt al jaren ge schreven. Tot een Mst. Ver. belmoren niet de werklieden, de afhankelijke perso nen van handel en nijverheid. Een gemengde vereeniging van kleine patroons en werklieden is niet wen- schelijk, zegt spr. zeker, kon het, dan was zoo'n .vereeniging een ideaal, maar 't is hier onmogelijk. Red. N.H.C.). Geen afhankelijken dus van bene den af in de Mst. Ver. Van boveDaf. Behooren de groote winkeliers ook tot den Mst. Men beschouwe den Mst. niet als een zuivere winkeliersagitatie. Die stand is veel uitgebreider. Mr. Regout wilde uitsluitendegroote Winkeliers, die er filialen op nathou den, doch spr. is 't niet eens er mee Een winkelier, die zich tot grossier heeft opgewerkt, al heeft hij dan ook een paar filialen, als hij nog maar in den winkelstand zit, ook dan be hoort bij nog tot den Mst. Spr. onderscheidt zuiver godsdien stige en sociaal economische vereeni gingen. Hoewel de laatste natuurlijk innig verband houden met de zede- leer. Maar op de eerste plaats komen de soc. econ. belangen. Toch mogen de Mst. zich niet met aile mogelijke belangen inlaten. Allen met zuivere iniddenstandsbelangen en dan reke ning houdend met de kath. beginselen. Voor de algemeene middenstands- belangen is een algemeene Midden standsorganisatie gewenscht, doch voor de belangen der verschillende vakken is vakorganisatie noodzakelijk. Spr. bespreekt verschillende dingen die de M. moet aanpakken, en beveelt o. a. warm aan bet rabat- en spaar- zegel-systeem. Er is dus eigenlijk buiten de Mid denstands-coöperatie nog genoeg te doen. Ook voor de voorstanders van Middenstands-coöperatie is natuurlijk nog heel veel te doen, zoo bestaat in het Zuiden de Diocesaan fnkoopver- eeniging. Eenzijdige actie is voor den Midden stand een gevaar; veelzijdige ontwik keling, vooral voor de leiders, een ver- eischte. De Middenstandsorganisatie moet, zeet spr., zijn confessioneel, voor Ka tholieken volgens Katholieke begin selen. Dat sluit echter niet uit het toelaten van an dersdenkenden als hospiteerende leden ien federatieve samenwerking met n et-Katholieke Vereenigingen. Reeds in den beginne heeft spr. aan getoond, dat alle handelingen getoeist moeten worden aan de Kath. zedeleer. Daarom moei de organisatie confes sioneel zijn. Maar spr. is er voor, hospi- tanten aan te nemen. Verder kan een Kath. Middenstands- vereeniging federatief samenwerken met andere Middenst.-vereenigingen. De pl. Kath. Middenst. organisaties en de pl. vakvereenigingen moeten zich aaneensluiten in dioces. vakbon den, die weer moeten samenwerken in een Nederl. federatie. Spr. spreekt dit ten slotte als wensch uit. Woensdagavond. Arbeidersorganisatie als fac tor bij de oplossing van de sociale kwestie door Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. Het ver gedreven individualisme is, zoo begint spr., een der hoofdoorzaken van de sociale kwestie. Het individualisme is de leer, waarbij het individu te ver op de voor grond worden geschoven. Het indivi dualisme prikkelt het egoïsme, 't al truïsme moet daartegen waken. Spr. gaat hier in korte trekken de historie van 't individualisme na. Na deze historische beschouwing, komt spr. tot de uitwerking zijner denkbeelden. De leer van 't individu alisme is voor de sterken een ideaal. Met de armen bemoeit het zich niet. Wie niet werken, valle af. Wijl het te ver gedreven individu alisme een der hoofdoorzaken is ge weest van het ontstaan der sociale kwestie, en dus ook van het arbeiders vraagstuk, want in een reactie tegen dit individualisme, zich openbarend in een h' rleefd vereenigingswezen, een der voornaamste middelen worden ge zien tot oplossing van het arbeiders vraagstuk. Velen leggen de misstanden" der maatschappij bloot en zeilen op vele klippen. Maar de .Katholieken plaat sen zich op 't fundament van „Rerum Novarmn." Spr. gaat dan in groote bekken deze Encycliek na. In 1901 werd in 't revolutionnaire Frankrijk eerst 't recht van vereeni ging erkend, terwijl de Paus 10 jaar vroeger reeds voor de vereeniging pleitteBij ons is liet recht tot vereeni ging verzekerd bij de Grondwet. De arbeidersverenigingen hebben een tweevoudig karakter, wijl een tweevou dig doel: le de algemeene arbeiders vereenigingen hebben ten doel de gods dienstige, zedelijke en verstandelijke ontwikkeling der leden. 2e de vakver eenigingen beoogen verbetering der bijzondere arbeiders voorwaarden ran 't vak. Afzonderlijke organisatie, zoowel voor arbeider als patroon moeten er zijn. Twee beginselen voor ieder der vereenigingen zijn door den Paus vast gesteld: de stoffelijke en zedelijke ver- vo'making moet als voornaamste doel beoogd worden voor ieder afzonderlijk. Voor de gemeente belangen van den geheelen arbeidersstand moeten de alg. werkl. vereenigingen zorgen. In de vakvereeningen uitsluitend de vakbe langen. De vakv.r. is de organisatie waarin betere arbeidevoorwaarden zijn te verkrijgen. De vakorganisatie moet zich ontwikkelen langs de lijnen aan gegeven op het Zwitsersche arbeiders congres door den bekenden Descurtins. De vakorganistie is een voornaam middel voor hen, die de maatschappij in Chr. zin willen hervormen. Spr. bewijst dit door tal van citaten. Voor ons land is vakorganisatie op principieele grondslag in beginsel niet alleen de meest gewenschte, doch ook practisch op den duur de eenig mo gelijke. Die richting wordt ons ook aan gewezen door -de Bisschoppen, ook deze willen geen gemengde Christ, vereenigingen. Onder de leiding van Paus en Bisschoppen zijn wij veilig en denkt er iemand soms anders over, dan dient hij toch zich te onder werpen, met zijn gehoorzaamheid als Katholiek. Een vrije middag. Onze verslaggever meldt ons heden ochtend Verleden jaar te Utrecht was erover geklaagd, dat een geheele week drie maal per dag cursus, te zwaar en te vermoeiend was voor de deelnemers. Er moest een vrije middag gemaakt worden. Met dezen begrijpelijken en billijken wensch is thans rekening gehouden. Vanmiddag is er alzoo geen cursus. Hedenmiddag maakten de deel nemers aan de Sociale NVeek wandel tochten naar 't Mastbosch. Liesbosch en Ulvenhoutsche bosch. In die rich ting vertrokken tot dit doel extra trams. Erratum. In 't. verslag der voordracht van Mgr. Nolens (Maandagochtend) staat abusievelijk „Christelijk So cialisme.1' De lezer zal begrepen hebben, dat dit moet zijn „Christ e lijk solidarisme." Werkloosheid te 's Gravenhage. Naar aanleiding van de nu reeds in de Residentie heerschende werk loosheid lie ft de heer Ter Laan in de Gemeenteraad om eene tel ling van de werkloozen gevraagd, teneinde dezen winter dadelijk tot hnlp gereed te zijn, o.a. door het spoedig doen uitvoeren van gemeen tewerken door Haagsche arbeiders. De voorzitter antwoordde dat Burg. en Weth. reeds in dien geest werkzaam zijn. Met het uitvoeren van de gemeentewerken schijnt het beter tot den winter te wachten. De vrouwenbeweging en de Sociale Week. Morgen wordt op de Sociale Week te Breda het Vrouwenvraagstuk behandeld door Mr. P. J. M. Aal- herse en prof. J. D. J. Aengenent, pr. De ver. voor Vrouwenkiesrecht kant zich tegen de stellingen dezer sprekers. Zij heeft een betooging georga niseerd, die Vrijdagavond in „Ons Huis" te Breda zal worden gehou den. Mevrouw Drucker en mevrouw R-utgers-Hootsema zullen de stellin gen der sprekers op de Sociale Week aan kritiek onderwerpen. Atjeh en Celebes. Blijkens uit Iudië ontvangen tele- graphische berichten zijn bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en onderhoorigheden: licht gewond, de kapitein der in fanterie W. R. Winter, de fourier W. J Driessens (no. 45556) en de fuselier A. Bakermans (uo. 57387); b. in Celebes en onderhoorighe den Bij eene overvalling van eene bende in Tamoedjoe, gesneuveld de fnselier P. H. Pulles (no. 56496), en licht gewond de fuselier D. de Vries (no. 56535) en bij de ver meestering van Tinoengai injMori, licht gewond de sergeant F. C. Marks (no. 41568). (Stct.) Bij Kon. Besl. zijn benoemd .bij het 2de regiment hij liet wapen der cavalerie met ingang van 1 September, tot kolonel, de luitenant-kolonel J. V. Westenberg, commandant van het korps; met ingang van 15 September, tot ritmeester, de eerste-luitenant G. J. Maris, van het korps. Het mond- en klauwzeer. In het begin van Augustus zijn er van den veehouder J. Comman deur, te Ooster-Blokker. acht koeien afgemaakt, als lijdende aan mond en klauwzeer. Door zeer velen werd deze afmaking afgekeurd, omdat, al was verzuim gepleegd, het dooden van zoovele der beste runderen voor den eigenaar een geweldigen slag was. Naar aanleiding hiervan hebben de heeren N. Dekker (Spierdijk), A. J. van Benthem (Alkmaar), en J. Zijp Kz. (Venhuizen) een onderzoek ingesteld. Zij zijn gekomen tot de slotsom, dat de district-arts in dit geval ontactisch, onmenschkundig is opgetredeu en gehandeld heeft in strijd met den geest der wet. Er zal nu een adres gericht wor den aan den Minister om voortaan tegen dergelijke handelingen gevrij waard te zijn, door op wetswijziging aan te dringen. „De boerenstand" zegt de commissie „moet beschermd zijn tegen de willekeur der ambtenaren, opdat dergelijke ernstige dingeu als te Blokker en Venhuizen zijn voorgekomen, zich niet meer kunnen herhalen". Kantongerecht van Haarlem. Door den Ambtenaar O. M. van het kontongerecht alhier werd gis teren 29 dagen hechtenis geëischt tegeu den chauffeur R., die op den Wagenweg, zonder te waarschuwen en aan den verkeerden kant, een kar voorbijreed, waardoor het paard op hol sloeg en voor goed onbruik- werd. De vette erfenis van n half millioen. We hebben indertijd uitvoerig vermeld de historie van de vereeni ging, die zich ten doel stelt de in standhouding en uitbreiding van kunstvoorwerpen in liet Stedelijk Museum alhier en die, nadat haar 'nerfents van 'n half millioen was nagelaten, plotseling tot de ontdek king kwam, dat ze meer dan dertig faar bestond, en vergeten had de Koninklijke goedkeuring nogmaals aan te vragen, wat ten gevolge had, dal ze door de rechtbank te Amsterdam in haar vordering op deze erfenis niet ontvankelijk werd verklaard. De vereeniging zul nu, naar wij vernemer, tegen dit vonnis hooger beroep aanteekenen. Eaitlissementen. Uitgesproken: Arnhem, 2 September. A. C. Magendans, geb. Esselink, openbare koopvrouw al daar. Geëindigd: A. Spring veld, win kelier te Beverwijk. (Stct.) Kantongerecht. Uitspraken van gisteren: R. P. te Amsterdam, en 2 anderen overtr. Drankwet, resp. vrijgesproken, flO of 10 dagen hecht, en 13 of 3 dagen hecht. J. de K. alhier, en 3 anderen, overtr. Jachtwetwet, allen 7 dagen hecht. H. J. K. te H'liede e. S., zonder vergunning vee laten loopen over eenig hooi of weiland vrijgesproken. A. C. T. alhier, overtr. \Vetb. v. Strafr. flO of 5 dagen hecht, en de beleedigde partij niet ontvankelijk ver klaard in zijne vordering tot schade vergoeding. C. D. te Wijk aan Zee, en 5 anderen, overtr. Wetb. van Strafr. resp. f5 of 3 dagen hecht. flO of 5 dagen hecht, en f 10 of 3 dagen hecht. D. V. alhier, personen in eene tap perij toelaten op een tijd waarop deze behoord gesloten te zijn, vrijgesproken. D. V. alhier, en 7 anderen, overtr. Pol. Verord. Haarlem resp. fl of 1 dag hecht, fo of 3 dagen hecht, en f0.50 of 1 d. hecht. N. M. M. R. alhier, en 6 anderen, rijden zonder licht, fl of 1 dag hecht. A. de J. te Scheveningen, overtr. Bouwverordening voor Zantvoort en Drankwet, voor het 2e feit fl of 1 dag hecht, en voor 't meerdere vrijge sproken, C. D. te Velseroord, openbare dron kenschap (verzet vorig vonnis) vorige uitspraak bekrachtigd. Voorts werden er nog 7 personen wegens dronkenschap veroordeeld resp. tot 3 weken hecht, f5 of 3 dagen hecht, en f2 of 2 dagen hecht. H. Z. te Zantvoort, 't met «en vier wielig motorrijtuig rijden zonder rij bewijs, en 2e niet voldoen aan eenig bevel der politie, 2 maal f 15 of 2 maal 2 weken tuchtschool. Arrondissement Rechtbank van Haarlem. Zitting van heden. De befaamde in- en uitbreker Richter of Walter voor de Rechtbank. Hedenochtend kwam voor de Rechtbank alhier voor de zaak van den inbreker Walther, alias Rich ter, tevens om de identiteit van den man vast te stellen. Walthers of Richter ziet er bleek en niet erg gunstig uit. Hij is ge kleed in grijs costuum en demi- saison. Dat de belangstelling van de zijde van het publiek groot was, behoe ven w zeker niet te melden. De tribune was stampvol. De zitting bepaalde zich tevens tot het uitmaken van de kwestiewie is de inbreker die onder den naam van Richter of van Walthers te bo k staat Om dat geheim te ontsluieren werden achtereen volgens 23 ge tuigen in verhoor genomen. De inbraken zijn naar men weet, 4 in getal, Iwee te Leiden, twee te Bloemendaal. Als tolk treedt voor Richter of Walthers op de heer Wesseldijk, leeraar alhier. Beklaagde zegt te heefcen Rud. Coruelis Walt her, ma chinist, geboren te Ween er. Mr. C n o p i u s, officier v. Justitie te Alkmaar, als eerste getuige ge hoord, verklaarde ia beklaagde te herkennen de persoon, die in Sept. 1904 tot 2*/2 jaar gev. te Alkmaar is verooideeld. Bekl. zegt toen niet in Holland geweest te zijn. Getuige E. v. Broekh uysen rijksveldwachter te Alkmaar heeft bekl. in 1904 gekend. Eerst noemde bekl. zich Ruucli, later Richter. Gel. heeft bekl. meermalen getranspor teerd. Bekl. ontkent. Get. J. Gosker, directeur van het huis van bewaring te Alkmaar kent bekl. sedert Juli 1904. Get. bevestig nagenoeg wat de rijks veld wachter Broekliuysen getuigd heeft. Bekl. ontkent, en zegt Walthers te zijn. Altijd heeft hij dezen naam gedragen en opgegeven. GetuigeKnottenbelt, te Bloe mendaal, aan de Schoollaan, waar bekl. inbraak heeft gepleegd, geeft hiervan nadere bijzonderheden. Bekl. bekent deze inbraak. De verdediger wenschte te weten, of het raam gesloten was of niet. Get. zegt, dat er een pin in het raam gestoken was, maar dat deze wellicht niet geheol was toegedrukt. Mevr. Knotten'iel t, echtge nöote van den vorigen getuige, ge tuigde in nagenoeg gelijken zin. Uit het buffet vermistte getuige eenig klein geld, dat voor de dienstbode was gereed gelegd, uit haar schrijf bureau miste get. eenige postzegels. Get. N. H. Roos en, bloemist te Bloemendaal, doet mededeeling /au de bij hem gepleegde inbraak. Bekl. zegt zich hiervan niets te herinneren. Hij is er niet geweest zegt hij hij heeft het niet gedaan. Nadat hem op zijne vroe gere verklaring in geheel tegenover gestelden zin gewezen is, bekent hij toch in de woning geweest te zijn. Me vr. Roosen, echtgenoote van eerstgenoemde, legde een verklaring af van de inbraak te haren huize. Bekl. bekende te half één te zijn ingebroken. De verdediger vroeg, of gei. toen zij de inbraak ontdekte, ook licht ontstoken heeft beneden. Get. zegt een lichtje van boven te hebben medegenomen. Aaltje Daal man, dienstbode van den heer Roosen, zegt bekl in den avond van den inbraak te hebben zien wandelen in Bloemen daal. Get. A. D. de Zwart heeft bekl. daags voor de inbraak te Bloemen daal zien wandelen. Get. van L okers e, nachtwa ker, te Bloemendaal, heeft in den nacht van de inbraak, bekl. aldaar zien wandelen. Get. Lokerse, inspecteur van politie te Bloemendaal, heeft 's morgens na de inbraak hiervan kennis gekregen. Hij heeft bekl. in Je Gr. Houtstraat te Haarlem met twee andere politiemannen aange houden, op beid. het gestolene be vonden en in beslag genomen. Bekl. heeft steeds ontkent Rich er te heeten. Get. A. Koker, inspecteur van politie, heeft een paar dagen voor de aanhouding bekl. achtervolgd hier in de stad. Hij heeft op bekl. bij de aanhou ding gedd, bankpapier en postzegels in beslag genomen. Bekl. lieeft zich aanvankelijk Walther genoemd, later Richter. Bekl. houdt vol, dat hij Walther heet. Wij moeten hier liet getuigen verhoor staken. De Off. van Justitie thans aan het woord komende, bracht hulde aan de politie, dat zij een zoogevaarlijk sujetonschadelijk heeft weten te maken. De tegenstrijdige verklaringen van den beklaagde en de verklaringen van de getuigen bevestigen, dat Walther en Richter dezelfde persoon zijn en dat bekl. deze persoon is. De verdediger noemde bekl. een man met zacht karakter, wien het enkel er om te doen is goede sier te maken. De ontsnapping van bekl. mag voorts geen aanleiding zijn om hem strenger te ttraffen. De onmiddel lijke bekentenis van den bekl. geeft hier aanleiding tot clementie. Schie, benevens dc Voorzitter J. G. M. v. Griethuysen burgemeester. Nadat de vergadering door den Voor zitter is geopend, verzocht hij denSecie- taris de herbenoemde raadsleden, van Rijn en van Reisen, de vergaderzaal te willen binnenleiden. Nadat door deze hoeren in handen van den Voorzitter de bij de Gemeentewet voorgeschreven eedi n zijn afgelegd, worden zij door den Voor zitter geluk gewenscht met de herbenoe ming en vertrouwd dat zij opnieuw veel zullen bijdragen voor de belangen der gemeente. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat Ged. Sta ten goedgekeurd hebben verschillende Raadsbesluiten omtrent Comptabiliteit. Voorts is ingekomen een verzoek van dc Hoeren G. Kruiff en Paul om conses- sie voor een waterleiding, waarvoor een subsidie gevraagd wordt van f.500 gedu rende jaar. De Voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen van B. van W. doeg zou gaarne 's Raads gevoelen willen kennen. De leden, van oordeel zjjn de dat een waterleiding geen dringende be hoeften is verzoeken in dien geest adres santen te schrijven. Door dc hoeren vuil der Hulst en van Schie wordt medegedeeld dat zij de Ge meente rekening over 10C6, bedragende in ontvangst 34444,3-31 2 en uitgaaf f 32975,04i/o batig slot f 1469.31 hadden nagezien en in orde bevonden en dus voorstellen deze gnedtekeuren. De nieuwe begrooting voor 1908 wordt de Raad aangeboden. Losplaats. B. en W. hebben een onderzoek inge steld naar een nieuwe losplaats, zegt de Voorzitter. Voor f25 per Rijnl. Roeden is van het R.K. Kerkbestuur een strook water en land te bekomen in de Heerenlaan. Het in orde brengen zon volgens opgaaf L. Vester kosten f 825 voor een oppervlakte van 200 M2. Gebrs. Ruigrok van der Werve willen de oude losplaats van de gemeente koopen voor f 100 waardoor de totale uitgaaf voor de nieuwe ongeveer f 1200 zou bedragen. Voorgesteld wordt B. en W. op te dragen met Gebrs. Ruijg- rok en het R.K. Kerkbestuur te onder handelen en een respectievelijk hooger en lager cijfer te bedingen, wat algemeen wordt goedgevonden. A a n b e s t e d i li g v e r haring gemeente-kachels. Dit agenda-punt wordt behandeld in geheime zitting welke ongeveer anderhalf uur duurt, terwijl de openbare zitting slechts 50 minuten had geduurd. Na her opening wordt medegedeeld, dat besloten is de gunning niet te verleenen. Aan Ged. St. zal geadviseerd worden de jaarwedden van Burg. en van Secr. met f50 te verhoogen welke dan respec tievelijk op f700 en f 650/.ouden komen. Besloten werd voorts aan den gemeen te-veldwachter een gratificatie te verlee nen van f 5, aan 3 rijksveldwachters elk f 2,50 en aan Th. van der Lans f 2.50 voor bewezen extra-diensten bij gelegen heid van de kermis. De reclames tegen hun hoofd, omslag- van wed. P. Warmendam, wed. D. van dei- Vossen, J. J. Hartveld, L. Vester, C. van der Voort en E. F. Knoppert worden van de hand-, terwijl die van \V. D. F. van Werkhoven, W. van der Laan enO. B. van Kampen worden toegewezen. Bij rondvraag verzocht de heer Warmer dam verplaatsing van den wegwijzer van den Alg Ned. Wielr. Bond aan 't Soldaat je, Als leverende gevaar op voor voertuigen. De voorzitter zal voor verplaatsing zorg dragen. De heer Van Schie vraagt naar 't ad vies in zake verlichting 's Gravendamsche weg. in 't nabij zijnde seizoen k$n blijken of er lantaarns uit do dorpskom gemist kunnen worden voo1- bedoelden weg. Op een klacht over overhangend hout langs 'sCLa/endam zullen u.iiigclandeu aangeschreven worden. Hierna sluit de voorz. de vergadering. 4 September. Medegedeeld door H. C. Tombkeqh en Co vorige koers. Heden South. Pac83'/s 8>'/lö Common Marine. ö3/4 Pref. pref. 18i/* 1S«/Ö 1 Comm. Steel -. 326/g 32u/2> Topeka 881/» S86/lc 2e pref. Mexican. 17 17J2 Common Kansas. 25'/i 25'/nz Pref. öö'/z 55®/32 Common Wabash ll3/4 lls/4 Union180 130 i/g Southern Rails IC3/» lö19/^ Car Foundry39i/2 39'/2 Common Erie 21 o/8 SO-gg, Missouri J 861/4 366/lti Rock Islandj 2D/8 21 Ontarioj 831/2 331/., Denverj 241/8 24®/]6 Kon. Petroleum 277 278 Common Peru j 9 9 Pref. Peru35V» 35*/» Dominica-52 Kimberley70'/2 73 Groat Cob'ir180 15'' Rusland Hope69','2 68a/ra Consols70y4 701 /a Amer. markt vast. Russen prijshoudend. Petroleummarkt prijshoudend, Tahaksmarkt iets lager. Mijnwaarden verdeeld. Geld 51/2°/q. Barometerstand. VOORHOUT. G e 111 e e n t e 1 a a d. Gisterenavond vergaderde onze Raad. Tegenwoordig de heeren Berbee Fz., War merdam, van der Hulst, Colijn en van Stand van Gisteren 763 Neiging lot achteruitgang. Termometerstand Hedenmid. 12 Uur: 54 F. -12 C. Laagste der afgl. nacht: 48 F. 8 0., Opgegeven door Joh. M. Schmidt Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3