DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Voor Rechten Vrijheid! Kinderhuisvest 31-33, Haarlem BINNENLAND. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1907. No. 6678, 32ste Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Algemeen Overzicht. De brand in Antwerpen is uit Voor vier of vijf raillioen francs hout is er verbrand, de pompiers uit Brussel en Gent zijn de brand weer uit Antwerpen komen ver sterken, en eindelijk heeft men het vuur onder de knie gekregen. Na dat er eigentlijk niet meer te bran den viel: al het hout aan de noord zijde der stad en al de werve.) daar, eveneens een sluk straat en tal van alleenstaande huisjes, zijn verbrand. In zooverre is er dan eenige ver betering van den toestand, dat nu niet alles meer in gespannen angst uitkijkt naar den vreeselijken brand. Maar overigens De schade is ontzaglijk. Niet alleen de schade door den brand veroorzaakt. Maar vooral de schade die de handel lijdt. Contracten kun nen niet uitgevoerd worden: alle werk staat stil. En daarenboven zal men, volgens 'dgemeene opvatting, geen verhaal hebben op de stad of op wien ook. want er bestaat geen focce majeure: er kan gewerkt worden, als men maar wil De schade zou dus moeten ver haald worden op de socialistische leiders, die het werken onmogelijk maken. Nu ja, men begrijpt dal daarvan geen sprake kan zijn! 't Is er dus indróevig. En wat ook droevig is: een van de brandstichters blijkt, een Hol lander te wezen, een Nederlandsche diamantslijper. Deze kerel, Posthumus geheeten is gepakt, en wel onder de volgen de omstandigheden. Hij stal in de August Michiels straat een kan petroleum en reikte die aan drie mannen, die buiten stonden te wachten, over. Toen ging hij ten tweeden male den winkel binnen en bedreigde de winkelierster. Later keerde hij nog maals terug, om zijne bedreigingen te herhalen. De vrouw zond hem echter haar meid na, die den kerel in de Londenslraat liet aanhouden, Op het politiebureau bekende hij. (lat het zijn bedoeling was, brand te stichten, ,,'t Eene brandt nu", zeide hij, „waarom zou 't andere niet branden?" Hij verklaarde verder in gezel schap van een kameraad, Zwarte Willem genaamd, drie dokwerkers ontmoet, te hébben, die zeiden, dat ze petroleum noodig hadden. Daar op stal Posthumus de petroleum, die hij aan Zwarten Willem over reikte. Het ergst van al schijnt te zijn, dat de reeders nog stijf blijven staan op hun standpunt: ze geven niet toe. Ze hebben millioenen achter zich de Federation Maritime is de ver- eeniging van de grootste reederijen, waartoe Norddeutsche Lloyd, Red Star, de Amerrkaansche Trusts enz. hehooien. De werklui zullen toch moeten toegeven, of ze willen of niet: en vooral nu, nu ze door hun optreden ook de sympathie dei- burgerij geheel verloren hebben. De federatie heeft een nieuw verzoeningsvoorstel van burgemees ter Hertogs (die al maar voorstel len doet, doch op wiens rekening de enorme uitbreiding der wanor delijkheden ongetwijfeld moet wor den gezet) verworpen. Wat zal het einde nu zijn? Na Antwerpen komt tegenwoor dig geregeld Marokko. Ook déar kan men met reden vragen: wat zal het einde zijn? Het gaat er met de actie der Fran- schen niet naar wensch, 11a het laat ste gevecht is generaal ürude „in zijn stellingen teruggekeerd", d. w. z. dat by ten slotte zich terugtrok. In Frankrijk zijn er al velen die dat aanzien voor een nederlaag. Daarenboven krijgt men nu ook met Moelai Ilafid te doenin zijn jongste proclamatie worden de Fr&u- sclien, die Oedja en Casablanca be zetten, „de vijanden" genoemd, tot wier bestrijding hij dt Marokkanen oproept; die bestrijding noemt hij een bevel Gods en de eenparige wensch der Moslemin. l eze riepen hem tot Sultan uit; opdat hij liunue belangen zou be- hartigeu en den vijand zou terug drijven naar de zee. Hij heeft God gelieden hem hulp te verleeuen bij het volvoeren van die taak Dit is duidelijk genoeg! Het is nu slechts de vraag óf Moelay-Hafid er in slagen zal de opperste macht in Marokko te ver meesteren. Hij steH daartoe allerlei pogingen in het werk. Volgens de „Libre Parole" heeft hij een voorstel gezonden aan gene raal Drude, waarin hij aanbiedt: de orde in Casablanca en elders te herstellen, zoo de mogendheden hem als Sultan erkennenzoo zij dit niet doen, zal hij den „heiligen oorlog" tegen de Christenen afkon digen. Dat gaat er raar uitzien Frankrijk richt zich dan ook meer meer er toe, om wat doortastender op te treden in Marokko dan alleen op de verdedigende manier, die de Acte van Algeciras voorschrijft. Minister Pichon heeft 'b.v. al ge zegd dat hij wat verder zou moeten in zake de politie, dan de Acte van Algeciras nog toelaat. „De toestand in Marokko zoo zei de minister maakt de inrich ting der politie dringend noodig. Eenige dagen geleden heeft onze vertegenwoordiger aan den Marok- kaanschen minister van oorlog gevraagd of hij waarborgen kon geven voor de veiligheid der Fran- sche en Spaansehe instructeurs. De minister heeft daarop ontkennend geantwoord. „Na ontvangst van dit antwoord hebben wij aan de mogendheden, die de Acte van Algeciras hebben onderteekend, medegedeeld, dat wij onder deze omstandigheden ons «aaschijnlijk genoodzaakt zonden zien aan de politie Fransch en Spaansch kader te geven"- Mea ziet het't gaat al aardig de kant van een direct-optreden van Frankrijk op! Omtrent het spoorwegongeluk, dat door misdadige hand in de huurt van Berlijn is gebeurd (we meldden het al kort in onze drieregelberich- ten) zijn nog enkele bijzonderheden te melden,behalve wat we onder onze rubriek „Van overal" er al van ge zegd hebben. Een half uur voordat de snel trein ontspoorde, was een andere trein over het traject gekomen, zonder dat er iets bijzonders was waargenomen. De spoorweg ligt op de plaats van het ongeluk belang rijk lager dan het omgevende ter rein en is aan weerszijden door hoornen omgeven. Daardoor konden de misdadigers zich achter de hoo rnen schuilhouden, wanneer de baan wachter aankwam. Dat het deskun digen zijn, die de rails los legden, blijkt voldoende uit de $ijze, waar op zij hun schandelijk werk heb ben verricht. De treiu had op het oogenblik de ontsporing een snelheid van 85 K.M. De groote sneltrein-loco motief sprong uit de rails, sukkelde nog 135 M. voort over de leggers en boorde zich toen tot over de buffers in den grond. De postwagen werd tusschen den tender en een goederenwagen geheel en al ver brijzeld. Daarop volgde een wagon 3e klasse, die zoo ver op zijde ging liggen, dat de reizigers aan de bovenzijde er uit moesten worden gehaald. De volgenden wagen, die uit compartimenten 2de en 3de klasse bestond, geraakte in brand. De restauratiewagen die daarop volgde, brandde geheel uit. De andere wagens bleven staan, zoodat de reizigers konden uitstappen. Men heeft van de misdadigers nog geen spoor ontdekt. Nieuwtjes in drie regels. Koninkl. bezoek aan Zeeland. Door Z. M. den Koning van België is voor de reis van het Koninklijk Echtpaar vanTerneuzen naar Hulst en omgekeerd op 14 September de Koninklijke trein beschikbaar ge steld. Kamervacature-Franeker. In de gisteravond gehouden ver gadering heeft de Vrijzinnige Kies- vereeniging „Algemeen Belang" te Franeker candidaat gesteld voor de Tweede Kamer (vacature-Tak)No. 1 dr. A. van Raalte te Dordrecht (V.-D.), No. 2. mr. A. Ferf te 's-Hage U.-L Opening der Kamers. Men is thans druk bezig de ver gaderzaal der Tweede Kamer, met het oog op de in het gebouw te houden openingsplechtigheid, weêr in Troonzaal te herscheppen. Zoowel het platform, de troonzetel en het baldakijn met draperieën, speren en andere versieringen, die reeds sedert eenige jaren uit de zaal waren verdwenen, zijn weêr voor den dag gehaald om te worden herplaatst. De plaats van waar H.M. de openingsrede zal uitspreken, wordt weer precies als weleer ingericht De Kamerzetel van Schiedam. Er bestaat, naar de „Reshd." verneemt waarschijnlijkheid, dat jhr. mr. D. J. de Geer, hoofdredac teur van „De Nederlander," den opengevallen Kamerzetel van Schie dam zal bezetten. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van {de plaatselijke commissie voor de Ongevallenverzekering te Hoorn benoemd mr. G. F. baron 'lhoe Schwartzenberg en Hohenlansherg, kantonrechter aldaar. Een draagpenning. Ter gelegenheid van Haar ver jaardag heeft H. M. ingesteld de draagpenning ter herinnering aan de Vredesconferentie, uitgereikt aan de tweede toegevoegde en technische gedelegeerden. Pensioenen. De minister van Financiën maakt aan belanghebbende bekend, dat gedurende de maanden October, November en December aanstaande dagelijks, Zon- en feestdagen uitge zonderd, ten kantore van de betaal meesters de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken ingeschreven pensioe nen ten laste van de Nederlandsche staatsbegrooting, loopende over de derde drie maanden van het jaar 1907. Een nikkelen 10 cents st ks. Naar „Het Centrum" uit goede bron verneemt, zullen eerstdaags de noodige stappen worden gedaan, om ook een nikkelen 10 centstuk uit te geven. Het model, dat reeds gemaakt werd, is geheel als dat van den nikkelen stuiver, doch iets grooter. Stoomtram AlkmaarZijpeSchagen. De Gemeenteraad van St. Maarten (N. H.) heeft besloten ten behoeve van de Noorder Stoomtram Alkmaar —ZijpeSchagen een subsidie te verleenen van f2000, en welf 1000 aandeelenkapitaal en f1000 rente loos voorschot. Gemengde Berichten. Bussenmelk. Dr. S. San ders, te Hilversum, schrijft aan het „Ned. Tijds. v.Gen." over bussen- melk. Bij een van mijn patiëntjes, oud ongeveer G maanden, gevoed sedert eenige maanden met uitstekend succes met Zwitsersche bussenmelk verdund met gortwater, traden voor eenige dagen vrij plotseling hevige voedingsstoornissen op. Het kind braakte de fiesch eenige keeren uit, had koliekpijn eu diarrhee. Het kind was lusteloos. Bij nader inzien bleek de ontlasting fijne stofdeeltjes te bevatten, die zich door hun glinsterend uiterlijk als metaal deeltjes deden herkennen. Hoe kwamen die metaaldeeltjes in de ontlasting Bij het vertoonen der geopende bus bleek, dat die zelfde metaaldeeltjes zich bevonden aan de oppervlakte van de melk, en de moeder vertelde mij, dat die bij het openen der bus er in kwamen, 't Was haar onmogelijk de bus te openen zonder dat schilvertjes en stofjes metaal er in kwamen, en zij had de gewoonte, die met den vinger er al te nemen. Dech mijn genomen proeven overtuigden mij, dat 't ook mij niet gelukte een dergelijke bus te openen, zonder verontreiniging met metaaldeeltjes. Dat wij in dit geval te doen hadden met metaal-vergiftiging, spreekt vanzelf, te meer, daar de verschijnselen snel verdwenen door andere voeding, n.l. koemelk ver dund met havergortwater. Het doel van dit schrijven is de aandacht te vestigen op dit groote gevaar bij de voeding met bussen melk. Ik ben niet in de gelegenheid te onderzoeken uit welke metalen de bus is gemaakt, doch afgezien van de metaalvergiftiging, moeten zulke schilvertjes op den duur ook mechanische stoornissen verwekken. Jammer, dat de bussen niet op een andere wijze, bijv. zooals een sardi neblikje, met een sleuteltje te ope nen zijn, want nu durf ik geen bussenmelk meer voorschrijven en de kinderpraxis kan er zoo slecht buiten. Baldadige straatjeugd. Straatbengels hebben te Amsterdam weer een stout stukje uitgehaald in de Linnaeusstraat. Ze legden een vuurtje aan tegen een houten hek van de gasfabriek, ter hoogte van het politie-posthuis. De vlam men laaiden in een oogwenk fel op. Een 'flink gedeelte van het hek stond in lichte laaie. Mannen van de Gas fabriek schroefden een slraalpijp op de Vechtleiding en wisten het vuur toen te blusschen. De brand weer, die gealarmeerd was, deed de rest van het blusscliingswerk. Het geval bracht nogal veel meii- schen op de been. Een veeg teeken. De bevol king van Amsterdam loopt nog ■steeds terug. Van 564,342 in Juni, daalde ze op 564,284 in Juli. De zelfde maand van het vorige jaar leverde een accres op. Sinds Januari jl. zijn we nu ongeveer 600 perso nen in bevolking achteruitgegaan, terwijl over hetzelfde tijdsverloop van 1906 de bevolking ïuim 2000 personen was gestegen. 't Ziet er niet naar uit, dat Am sterdam voor uitbreiding erg spoedig terreinen noodig zal hebben. Een zonderling hulde betoon. Te Westergeest, in Kol- lummerland, bestaat de gewoonte op den verjaardag der Koningin (voorheen des Konings) 's avonds van tien tot twaalf uur de torenklok te luiden. Eene poging van den vorigen Burgemeester om, wegens het onge schikt uur, dit te doen ophouden, bleek nutteloos altoos zijn er vo lontairs genoeg voor den arbeid, die aan dit huldebtoon verbonden is. (Stand.). De nieuwe stuiver ge weigerd. In een sigarenwinkel te Rotterdam kocht iemand tien sigaren van 21/2 cent en betaalde met 5 nieuwe stuivers De juffrouw weigerde de nieuwe munt aan te nemen, omdatin den winkel geen „vreemd geld" in betaling aangenomen werd. Ook elders schijnt men van de nieuwe munt niets vooraf geweten te hebben. In de „Pr. Ov. Zw. Ct.lezen wij Een juffrouw te Groningen wilde de nieuwe dingen niet accepteeren, meenende, dat liet een penning was, te gebruiken bij een klok- ert hamerspel. „Ik mot van die fratsen niks hebben, geef moar twei halve stuuvers, dat 's makkelijk veur muntgas," aldus besloot de juffrouw haar protest-betoog tegen den krui denier. die haar met een exemplaar van de nieuwe munt gelukkig meende te maken. J n b r a a k. In de laatste dagen is is te Amsterdam tweemaal achter elkaar diefstal en inbraak gepleegd in het kantoor van den heer A. Canta, O.-Z. Achterburgwal 181, drie huizen van het hoofdbureau van politie. De eersten keer, Vrijdag, heeft de dief gebruik gemaakt van een oogenblik op den dag, dat er nie mand op het kantoor was. Hij heeft toen een ijzeren geldkistje medege nomen, waarin een bedrag van 1 60 was. Den tweeden keer, dat is Woensdagavond, heeft hij zich waar schijnlijk doen insluiten in het ge bouw, dat des nachts geheel onbe heerd staat. Althans om elf uur bemerkte de briefbesteller, die de post in de bus kwam steken, dat de buitendeur aanstond. Hij waar schuwde de politie en deze bevond na onderzoek, dat de deuren va^ een kast waren opengebroken, waar FEUILLETON. EUWE HMRLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 j Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,65 r Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) fd.50 Elke regel meer„0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie ft contant. Te Londen wordt het bericht van een ontmoeting tusschen koningEduard en den Czaar pertinent tegengesproken. Kardinaal Merry del Val is te Car tel Gandolfo alweer gemolesteerd. De bevolking bracht hem een ovatie. Het Duitsche luchtschip van ma joor von Parseval maakte gisteren weer een goed gelukten tocht. (Speciaal voor dit blad bewerkt). BOEIENDE ROMAN 1 uit den jongsten Poolschen vrijheidsstrijd. Naar het Duitsoh van GERD. VON OSTEN. 13) Hij kuste de hand, die Leokadia hem aanbood. „Lk wist wel, mijn vriend, sprak zij, terwij! haar „broeder" in de grootste 1 spanning en niet warmste belangstelling i toeluisterde, „ik wist wel, dat ge komen zoudt, 1111 het geldt, bloed en leven te wagen voor de bevrijding des vaderlands; ik begreep wel dat alles wat ge mij te St. Petersburg zeidet, slechts door liet koele verstand was ingegeven, en niet uit uw hart, dat zelfs onder de Russische uniform nog warm klopt voor het heilige Poolsche vaderland I" Ze was niet geheel oprecht of liever, ze geloofde wat ze zoo vurig hoopte, zoo als dit enthousiaste naturen meer over komt. Wel had zij sinds haar tweede on derhoud aan zijn vaderlandsliefde geLwij- feld, maar toch slechts zoolang, tot de omstandigheden hem in haar oogen scliit- 1 terend rechtvaardigden en haar zelfs met zoo diepe schaamte over haar wantrouwen Vervulden, dat ze zelfs niet meer begreep, hoe ze het ooit had kunnen koesteren. „Gij hebt volkomen gelijk, maar in één opzicht vergist gij u toch," spiak Roman langzaam. „Ik ben nog altijd van oordeel, dat deze opstand een dwaasheid is en wellicht Polens ondergang zal kunnen beteekenen, maar nu hij eenmaal begon nen is, kan ik toch niet van verre blijven staan. Gij hoopt dat wij door anderen geholpen zullen worden, wanneer we ons maar zóólang tegenover de Russische overmacht weten staande te houden, tot de drie grootmachten, vooral Frankrijk, tijd krijgen om tusschenbeide te komen. Welnu, die tusschenkomst heeft plaats gehad;de diplomatieke nota's zijn te St.Pe- tersburg aangekomen, en het antwoord is: generaal Murawiev komt hier heen I" Leokadia kon maar ternauwernood een gil onderdrukken; kaar „broeder" zat doodsbleek van schrik en ontzetting voor zich uit te staren bij het vernemen dezer voor de Poolsche zaak zoo noodlottige tijding. „Op nederlagen var het Russische leger rekent niemand," zoo ging Roman voort. ./Dat bewijzen immers voldoende de ge weldige troepenmassa's die uit hot oosten naar de Poolsche grenzen gezonden wor den. Is eenmaal de termijn, voor de am nestie aangewezen, verstreken, dan ver schijnt Murawiev om den opstand in bloed te verstikken en iedere schaduw van verzet te onderdrukken door het Poolsche volk of althans het nu levende geslacht ongeveer uit te roeien. Nu het echter zoover gekomen is, kan ik niet langer de Russische [uniform dragen 0111 misschien tegen mijn eigen landlieden te moeten strijden. Daarom ben ik hier ge komen, ten einde het lot van mijn volk te deelen, en mèt de Poolsche natie onder te gaan!" „O neen," riep Leokadia hartstochtelijk uit. „Ondanks de vijandelijke overmacht is immers de opstand, die zoo klein en nietig begon, zienderoogen in macht en omvang toegenomen. Het vuur der vader landsliefde zal geheel het vroegere Polen aangrijpen. „En verteren," duisterde Roman. „Onze onderdrukkers zal het verteren. Engeland en Frankrijk zullen niet wer keloos toezien, en zij hebben de sympa thie van geheel Europa!" „Met sympathieën alleen verslaat men geen legers, evenmin als men door di plomatieke nota's alleen Rusland dwin gen kan, het koninkrijk Polen te her stellen. Laten wij ons niet vergissen, wat de stemming van het platteland betreft. Ik heb lange jaren ver van mijn geboor tegrond geleefd, maar er zijn dingen, die men juist uit de verte het best ziet en beoordeelt. De boerenstand heeft sedert 1830 aan de Poolsche idee maar zeer wei nig sympathie betoond, en is in de laatste jaren heuscli niet warnier gaan voelen. Enkele honderden, wellicht zelfs duizen den zullen met hunne zeisen komen, de groote meerderheid komt niet. En waarvoor zouden ze ook strijden Mis schien voor de nationale idee? Ik vrees veeleer dat het gaan zal zooals vroeger in Golicië. De adel, in partijen uiteenge vallen, zal het Russische juk niet afschud den; een bui tenlandseh leger hebben wij niet te wachten. Nota's, groote vergade ringen, wat geld en enkele vrijwilligers, ziedaar wat Europa ons zendt. Wat hebben we er aan? Overigens hecht ik ook niet veel aan een vrijheid, die een Volk zich zelf niet veroveren kan minder nog vertrouw ik op den vooruitging van een staat, die op zulk een weinige soliede basis gegrondvest is!" „Maar Roman, wilt ge mij nu met het geloof aan de mogelijkheid van succes tegelijk'alle hoop ontnemen?" riep Leo kadia met door tranen verduisterde stem uit. „Ik hen nog overtuigd, dat wij elkaar binnenkort in gunstiger vooruitzichten zullen vinden. Denk maar eens aan, hoe bij iedere nieuwe ontmoeting tusschen ons beiden de zaken veranderd waren, 418 we elkaar weer zien, zijt gij waar schijnlijk een beroemd legeraanvoerder en ziet de zaken geheel anders in dan nu. Herinnert gij u nog, hoe eenmaal aan de oevers van den Dnjepr de duister nis week en de zon opging? Zoo zal ook nu het morgenrood dagen over ons schoon vaderland, en als ik u weder met het wachtwoord „Oyczijzna" begroet, [zal het overal licht en leven zijn. De aan brekende lente moge ook de lente van Polens voorspoed zijn!" Hij kuste haar zwijgend de hand. Maar dat antwoord was Leokadia niet voldoende. Hij moest toestemmen, dat zij gelijk had; ook zijn geestdrift moest weer ontwaken. „Het zij zoo!" sprak hij eindelijk uit het diepste van zijn hart. „Niemand wensoht Polens bevrijding vuriger dan ik: maar ik kan thans niet meer geloo- ven, alleen omdat ik het wensch. Laat uw vertrouwen op goeden uitslag niet door mijn inzichten aan liet wankelen gebracht worden: ik wilde slechts uwe verwachtingen wat doen dalen om 11 in de toekomst te bewaren vooral te harde teleurstellingen. Twintig jaar geleden dacht ik evenals gij. Nu echter strijd ik niet meer voor het succes, maar tegen den dreigenden ondergang, niet meer uit begeestering, maar uit plichtgevoel. Zoo lang het mogelijk was, Polens belangen op vreedzame wijze te dienen, heb ik het gedaan. Ik sidderde voor de namelooze ellende, die de opstand tegen het mach tige Rusland met zich brengt, voor de vreeselijke verwoesting, die Polen be dreigt. Nu echter de opstand eenmaal uitgebroken is „En bij welke gelegenheid uitgebro ken!" viel Leokadia hem in derede. „Bij de recruteeringriep zij, en bracht hem de avond in herinnering, toen ze elkaar voor het eerst leerden kennen. „Deze aan leiding tot den opstand verzekert ons niet enkel de sympathie ven het Poolsche, maar ook van het Russische volk, dat onder dezelfde tirannie zucht!" „Geen aanleiding, maar teeken tot den opstand was de recruteering. Men be reidt eene nieuwe, meer menschelijke wet op de militie voor zooals trouwens al ge- ruimen tijd het voornemen was; hier mede wordt niet alleen het Russische, maar ook liet Poolsche volk bevredigd, Overigens moet ge niet denken, dat de ruwe, onwetende mensehen zoo ontvan kelijk zijn als beschaafde de massa is niet zoo teergevoelig als een enkeling. Uitzonderingen zijn er natuurlijk, hier zoowel als elders, maar die vormen den regel niet. Laten we deze recruteeringen nu eens niet van menschelijk, maar van historisch standpunt beschouwen. Gij wijst op Rus land als een staat die by de beschaving van Europa ver ten achter staat. Maar is 't wel meer dan een eeuw geleden, sinds Pruisen's tweede koning op de be kende hem eigen wijze zijn garde-regi ment vormde? En nog lang geen eeuw geleden ver kochten Duitsche vorsten hunne onder danen bij geheele regimenten aan vreemde, oorlogvoerende mogendheden. De Engelsclie wei vers vindt men daar zelfs tot in den tegenwoordigen tijd .nog. En de Poolsche adel, die nooit iets voor de boeren gedaan heeft, die zijn onder geschikten uitzoog en ze van vrye man nen tot lijfeigenenen maakte, heeft aller minst recht aan Rusland deze wijze van zijn leger te versterken, kwalijk te nemen! Maar ik geloof dan ook stellig, dat de revolutionnaire partij het uitbreken van den opstand verhaast heeft juist omdat zij de afschafling van dit misbruik voorzag, juist omdat Alexander op zoo doortastende wijze zijn plannen en her vormingen ten uitvoer legt!" Leokadia drukte hare handen tegen het brandende voorhoofd en tegen het on stuimig kloppende hart. Zij had met zoo gloeiende ijver, met zoo onbegrensde toe wijding de zaak van den opstand omhelsd en nu werd deze zoo zwart geteekend door den man, aan wiens oordeel haar alles gelegen was, .wiens snelle opklim ming tot de hoogste waareigheden voluit bewees, dat het hem waarlijk aan gezond verstand verstand en en helderheid van oordeel niet faalde. Toen zij vroeger in het huis der vorstin hem deze meenin gen had hooren verkondigen, toen deed het haar minder pijn- (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1