m Kerknieuws. Sociale Berichten. Dc sociale week te Breda. Onderwijs, Kunst en Letteren, Verkoopingen. Land- en Tuinbouw. Van Overal. De maag die pijnigt. Amsterdamsche Beurs. 'en dienste van den Centralen Ge zondheidsraad een secretaris wordt gesteld, die niet tevens belast is met <le werkzaamheden en de verant woordelijkheid van een lid van dat college. Bepaald is voorts, dat de voor zitter bevoegd is, zich in de hem opgedragen dagelijksche leiding door een of meer leden van den Raad te doen bijstaan. Begrootingen voor Indü en Curasao. Lij de Kamers zijn ingekomen de begrootingen voor 1908 voor Indië en Curacao. jhe voor Indië geeft de volgende cijfersUitgaven in Nederland f29,603,855, in Indië f147,813,893, totaal f 177,417,747. Middelen in Nederland f 28,396,623, in Indië f 148,163,543, totaal f 176.560,076, zoodat de begrooting sluit met een üadeelig saldo van f 857,671. De begrooting vcor Curayao wijst aan een bedrag van f 890,903, ter- Wijl de inkomsten geraamd zijn op f 566,615. Bij vergelijking met de begrooting van het loopende jaar wijzen deze cijLrs op een verhooging van de uitgaven met f 55,565, van de mid delen met f 37,695. Als gevolg hiervan kan de bij dra ge uit 's Rijks schatkist, welkt Voer dit jaar op f361,427,25 isge- raa.md, op f324,288 dus f37,139,35 lager, worden gesteld. Pauselijke onderscheiding. Z.H. de Paus heeft den zeer eerw. heer A. Herfkens, die dezer dagen het feest van zijn vijf-en- vijftig jarig pastoraat te Terborg (N. Br.) vierde, benoemd tot geheim kamerheer. 'en klooster in Noord-Holland. Het nieuwe kloostergebouw, onder NieuweNiedorpder paters Franciscanen is gereed. Het geheel is ontworpen door den architect P. J. Bekkers te Amsterdam en uitgevoerd door den aan.iemer, den heer J. R. Vlaming te Behagen. In Maart 1906 is met den arbi id begonnen. Het klooster telt 32 cellen. Er zijn verschillende bijgebouwen geplaatst, bak kerij-, bierbrouwerijtimmerwinkel enz. Een groote tuin. met hoogen muur er om, is aangelegd. In Hollands Noorderkwartier is dit .het eenige klooster. Retraites. 1 'en schrijft uit Eijsden Het werk der gesloten retraiten, 't geen verleden jaar zoo prachtig werd ingezet, heeft reeds een vrij hooge vlucht genomen, en heeft zich buiten de grenspalen van Limburg, ook boven den Moerdijk verspreid. Zeventien retraiten wer den dezen zomer door de beste kanselredenaars onder de Jezuieten, Era nciscanen en Redemptoristen gehouden. Allen die ze bijwoonden gingen voldaan naar huis, de mees ten met 't voornemen om een an der jaar terug te komen. Broeder Wilhelmus. I it Schiedam wordt gemeld Nadat in de parochiekerk van O. F.. Vrouwe Visitatie ten 8 ure de plechtige gezongen H. Mis van re quiem, bijgewoond door een talrijke schare deelnemende geloovingen, was opgedragen, had gisterenmorgen om trent half elf ure de teraardebestelling plaats van den op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen broeder Wilhelmus. Voorafgegaan door verschillende klassen scholieren, begeleid doorbr.- onderwijzers, de overige mede-broeders van den overledene van de St. Joseph's scholen, benevens heeren onderwijzers, aan die scholen verbonden, werd het stoifelijk omhulsel in deftigen lijkstoet grafwaarts gevoerd. Ter weerszijden het bestuur der St. Willebrordusstich- ting, volgden de leden der vereeni- ging van H. Vincentius st Paulo, ter- in een drietal volgrijtuigen hadden plaats genomen de Eerw. broeder overste van Schiedam en den Haag, verschillende E.E. geestelijken der 3 parochiekerken en enkele Eerw. broeders, waaronder de neet van den overledene. Door den Zeereerw. heer pastoor Coppens werden op het graf de kerkelijke begrafenisplechtigheden verricht. VI. (Van onzen eigen verslaggever.) Donderdagochtend. Werkstaking. (Principieel en practisch) door Mr. A. Baron van W ij n b e r g e n. Wat bestaat er bij het uitbreken een er werkstaking? Dan bestaan er arbeidersverbinte nissen. Wat wil dat zeggen? Zoodra omtrent een bepaald punt beider wil overeenkomt, komt tusschen de twee partijen tot stand eer.e overeenkomst; er ontstaat een bond tusschen hen, een rechtsband; zij njn beiden gebonden, over en weer vei mnden geworden. Eenzijdig kan men niet meer terug. Bij het uitbreken eener werkstaking beslaan er nu wederkeerige arbeids- raA.nntenissen. Partijen zijn verbonden, de een om te arbeiden, de ander om loon te betalen, en zij blijven verbon den totdat volbracht is, waartoe men zich over en weer verbonden heeft Eenzijdig kan men niet terug, naar algemeene beginselen. Toch is op dezen algemeenen regel der wederkeerige overeenkomsten voor de arbeidersovereenkomst ééne uitzon dering gemaakt. Waar vroeger de meester de dienstbode elk oogenblik kon wegzenden, is thans bepaald, dat bij iedere arbeidsovereenkomst, iedere partij elk oogenblik de bestaande rechtband kan doorsnijden. 1 es is daarom niet steeds rechtmatig, doch mogelijk is steeds eenzijdige verbre king der arbeidsovereenkomst. Is werkstaking beïndiging der over eenkomst, of wanpraestatie Een algemeen antwoord is niet te geven. Het zal immers afhangen van tien wil der stakende partij. Wordt die wil, die bedoeling niet duidelijk geopenbaard, dan zal zij uit de om standigheden moeten worden afgeleid. Bij de werkstaking, waarbij de op zeggingstermijn wordt in achtgenomen zal men tenzij uitdrukkelijk anders wordt verklaard veilig kunnen aan nemen, dat men te doen heeft met beëindiging, althans bij die stakingen die ondernomen worden tot het be komen van betere arbeidsvoorwaarden, en daartoe bepalen we ons. Maar ook bij de werkstaking, waar bij de opzeggingstermijnen niet in acht worden genomen, zal men altijd, tenzij door de stakende partij anders worde verklaard in het algemeen kunnen aannemen, dat men te doen heeft met beëindiging. Of staking als beëindiging dan wel als wanpraestatie wordt beschouwd, zal tot verschillende practische gevol gen kunnen leiden. Zoo zal men som tijds in het eene geval wèl, in het andere geval niet tot schadevergoeding zijn verplicht. Van belang kan het daarom zijn somtijds duidelijk uit te spreken wat men wil. Wanneer is werkstaking nu geoor loofd Opdat zij geoorloofd is, zal zij moe ten ondernomen worden om een zaak van belang, als uiterst middel, en met kans van slagen. Maar die voorwaarden vervuld zijnde is toch eene werkstaking alleen dan geoorloofd wanneer ze rechtvaardig is. Opdat een werkstaking rechtvaardig zij, is allerminst noodig, dat den arbeider onrecht geschiedde. In zulk een geval heeft dan ook de vraag, wie van beide partijen gelijk heeft, vaak geen recht van bestaan. Deze werkstaking kan voor den arbeider een zeer geoorloofd middel zijn en zal dat voorloopig wel moe ten blijven om zijne maatschappe lijke positie te verbeteren, al kan men ook niet zeggen, dat hij tot dusverre leefde onder arbeidersvoorwaarden, met de rechtvaardigheid in strijd. Ook bij deze werkstaking zullen de straks genoemde drie voorwaarden steeds vervuld moeten zijn. VI. Donderdagavond. Het voorkomen van werk staking door Jhr.MT.O.v. Nispen tot Seven aer. Een der laatste doel einden, die wij trachten te bereiken is een betere verstandhouding te bren gen tusschen patroon en arbeider, die verre van schitterend is. Er bestaair geschillen over gesloten arbeidsovereenkomst (uit solidariteit of verbreking): uit die geschillen ont staan vaak stakingen of uitsluitingen, die groote materieele en moreele schade berokkenen aan wederzijdsche partijen ook schadelijke gevolgen. Op 't gebied der arbeidsovereenkomst onderscheidt spr. het aangaan, den duur en de ver nieuwing. Spr. wijst op het ontzaglijk belang dezer arbeidsvoorwaarden voor namelijk voor den arbeider, wiens in vloed in deze voorwaarden dient ver zekerd te worden. Als enkeling kan hij dat niet, doch wel in zijn vak- vereeniging. Deze kan over het arbeids contract onderhandelen met de pa- troonsvereeniging. Ziedaar het z. g. collectief arbeidscontract, dat veel belooft, indien de patroon en ar beidersverenigingen beide goed zijn, zij moeten de naleving der voorwaar den kunnen handhaven. Deze arbeidscontracten zijn aan te bevelen, beschouwd zelfs van 't stand punt van alle partijen, 't Is een feit, dat de arbeider economisch ongelijk is. Hij kan de arbeidsmarkt niet vol doende schatten, enz. Wel een goede vakvereeniging. Ook is 't contract nut tig voor de patroon, die geen schade zal lijden door stakingen, geen loon- concurrentie behoeft te duchten, be vrijd wordt van zorgen, enz. Ook voor beide partijen voordeelen: deklassen- strijd vermindert of verdwijnt, enz. Voordeelen voorts voor de maatschap pij voordeelen voor de aanver wante industrieën, voor den handeldrijvenden Middenstand, voor ieder gezin, ieder individu. Zoo krij gen we door 't contract een goeden ar beidersstand, die een rijkdom is voor 'tland, geen rustverstoring veroorzaakt. Hooge loonen kunnen toch nadeelig zijn. Spr. bewijst dit. Het collec tief contract kan de wettelijke regeling voorbereiden. Is er die een maal, dan is geen ontduiking meer mogelijk. Spr. noemt enkele bezwaren. Ze is te gelijkvormig. Te prefereeren blijft 't collectief arbeidscon tract, dat een groote regelende factor zal zijn in de voorwaarden der bedrij ven, een hechte steun voor de orga nisaties. In Engeland zijn de vakver- eenigingen 't parlement van den arbeid geworden, dat enkel is onderworpen aan 't parlement van Westminster. Het arb. contract moet juist om schreven worden zonder dubbelzinnig heden, het moet bevatten versch. hoog ten van loonen, beide partijen moeten 't contract eerlijk naleven. Spr. wijst op 't degelijke boekje over deze con tracten, uit 't Duitsch vertaald door Hermans van Maastricht. De vakver. moet zooveel mogelijk alle vakgenoo- ten omvatten om invloed op de pa troons uit te oefenen en succes te be halen. Geeft de patroon goed loon, dan ook de arbeider goed werk. De t aak daarvoor te waken aan de vak ver. 't Contract geteekend, dan niet chica neeren en trachten te wijzigen. Daarom is discipline in de vakver. noodig. Spr. geeft middelen aan om geschillen te voorkomen met en zonder een con tract. N.l. de fabrieksraden, een ver tegenwoordiging uit 't fabrieksperso- neel, zijkan medewerken aan 'torde reglement, het ontwerpen, de naleving. Fabrieksraden zijn er nog te weinig. Dus weinig gegevens. De 8. D. keuren deze raden af: zij missen de kracht om kras op te treden, de vertegen- woordigingwordt beperkt,deliefde voor de vakver. vermindert. Voor deze ar gumenten is wel iets te zeggen, doch 't doel moet niet misbegrepen worden. De raad is een raadgevend lichaam. Spr. wijst op 't artikel in de Econo mist van Stork over fabrieksraden. Voor 24 jaren heeft hij er een inge steld aan zijn fabriek, 't Vertrouwen is zoover gevorderd, dat 't reglement van dmn raad slechts met goedvinden der arbeiders mag worden gewijzigd. Hier werkt die raad zeer goed. Komen er geschillen, ook al is er een con tract, hoe deze op te lossen Spr. behandelt nader deze vraag. Is er een contract, dan blijven individueelege schillen gemeenlijk zonder beteekenis. Waar coll. arb. contracten bestaan, daar is gewoonlijk ook een scheids gerecht, dat beter dan de rechter de geschillen kan uitmaken, ook bij ge schillen tusschen vele arbeiders en den patroon. Wanneer 't contract moet uitgelegd worden, ook wanneer zaken moeten uitgemaakt worden buiten 't contract. Onze Kamers van Arbeid beteekenen niet veel. Engeland, 't land van den socialen vrede, heeft zijn verzoeningswet, die een niet-deskun- digen scheidsrechter aanstelt. Het sys teem is niet practisch. Meer heeftin Engeland verricht 't particul. initia tief. Geschillen worden daar voorko men door de goede organisaties en verzoeningscommissies. De Engelsche wetgeving op dit gebied zou hier nog niet kunnen worden ingevoerd, 't Ter rein is hier nog niet voldoende be werkt. Bemoedigend is dit niet. Groot is daarom nog onze taak, die 't werk- liedenvraagstuk van ons vraagt. De sociale klove, die hier de klassen scheidt, dient gedempt. Stellen wij onze beste krachten daarvoor ten dien ste. (Applaus). Algemeene Nederlandsche Politiebond. Te Arnhem is de 26e algemeene vergadering van bovengenoemden bond gehouden. Uit het jaarverslag van den se cretaris blijkt, dat het aantal leden op 1 Juli 1907 4361 bedroeg, het aantal begunstigers bedraagt 525; dat der donateurs 417, tegen 504 en 340 iu het vorige jaar. De bond telt 11 provinciale afdeelingen, eeni ge onderafdeelingen, 140 correspon dentschappen. Uit de rekening en verantwoor ding van den dat inkomsten de uitgaven f 8992,795, zoodat er, de saldo's van vorige jaren buiten beschouwing gelaten, een batig saldo is van f 989.92. Bij den penningmeester is voor de stichting tot steun van zieke leden, in totaal ingekomen tot nog toe f 12.100. Tot lid van het hoofdbestuur in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Engelman, is pekozen jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga, burgemees ter van Wormerveer. Aan de orde kwam het voorstel van Noord-Brabant, dat het hoofd bestuur zich wende tot den minis ter van binnenlandsche zaken met het verzoek, wel te willen bevorde ren, dat aan alle gemeenteveldwach ters een gelijke, degelijke uniform- kleeding en wapening worde ver strekt. Het hoofdbestuur stelde voor, zich te wenden tot de commissarissen der Koningin in die provincies, waar deze aangelegenheid niet ge regeld is. De provinciale afdeeling Gelder land verklaarde zich tegen deze beide denkbeelden. Na lange discussie is besloten, het voorstel aan te houden en de bestaande veldwachtersvereenigin- gen om advies te vragen. De eischen niet ingewilligd. Gisterenmiddag heeft te Enschedé een comité uit de arbeiders van de Oude Weverij der firma Van Heek &Co. een bespreking gehadmet de patroons in hoofdzaak over de volgende punten: lo. Zaterdags middags om 12 uur da fabriek stop zetten 2o. loonsverhooging op en kele soorten goed; 3o. verlenging van den rusttijd 's middags met 25 minuten, dus de fabriek in plaats van om één uur te 5 minuten voor half twee aanzetten, dit met het oog op de vele arbeiders die ver van de fabriek wonen. De firma heeft beslist geweigerd den onder lo. vermelden eisch in te willigen, doch toegezegd de an dere punten in overweging te zullen nemen. o Christelijke letterkunde. Het Belgische Episcopaat heeft be sloten een leerstoel voor christelijke letterkunde op te richten aan de Hoo- geschool te Leuven. Rechtszaken. Arrondissem.-Rechtbank van Haarlem. P. J. Berkeveld gedetineerd alhier, is in hooger beroep gekomen van het vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij hij is veroordeeld tot een jaar en 6 maanden gev. straf. Om Geiïllustreerd Zondagsblad. Edvard Grieg. Over de laatste uren van Edvard Grieg wordt nog het volgende be richt Grieg, die zijn intrek in een hotel te Bergen genomen had, zou Dins dagavond naar Christiania reizen voelde zich echter 's middags zeer onwel, en liet zich in het Ziekenhuis brengen. Mevrouw Grieg bleef des. nachts bij hem waken. Grieg is stil en rustig ontslapen, om half vier in den nacht. Herinnering aan Justus van Manrik. Ter herinnering aan Justus van Mau- rik zal te Amsterdam in de bocht van den verbindingsweg tusschen Linnaeusstraat en 's-Gravezandestraat een marmeren bank worden geplaatst. Aanbestedingen, HAARLEM. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is bij en kele inschrijvingen aanbesteed: lo. Het vervangen van de dubbele wipbrug over de Koopvaardersbinnen haven te Nieuwediep door een dub bele ijzeren basculebrug, met bijko mende werkende, behoorende tot de werken van het Noord-Hollandsch Kanaal. (Raming f43.000). Minste in schrijver D. de Vries te Den Helder voor f40.980. 2o. De verhoogingen van een gedeelte van den omringdijk op het eiland Marken, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland. (Raming f5000). Minste inschrijver H. M. van Meeke- ren te Hindeloopen voor f4848. SASSENHEIM. Bij den heden ge houden toeslag van onroerende goede ren voor landerijen van wijlen den heer W. v. d. Meer is no. 1 en 2 voor f 4900 gekocht door den heer A. v. d. Meer, no. 3 en 4 voor f 5000 door J. v. Noort, no. 5 voor f2900 door J. v. Schie, no. 6 en 7 voor f3250 door J. V. Noort, no. 8 voor f2400 door M. v. d. Berk. Uitlotingen. HONGAARSCHE ROODE KRUIS LOTEN il fl. 5 van 1888. Trekking 2 September. Serie 5044 no. 67, Kr. 20,000serie 6926 no. 72 en serie 7580 no. 83, elk Kr. 2000; serie-1151 no. 88 en serie 4403 no. 65, elk Kr. 200; serie 175 no. 83, serie 398 no. 41, serie 1316 no. 6, serie 1485 no. 63, serie 1690 no. 68, serie 1754 no. 52, serie 1756 no. 23, serie 1824 no. 75, serie 2910 no. 15, serie 4290 no. 54, serie 4307 no. 90, serie 4435 no. 82, serie 4415 no. 99, serie 6592 no. 24, serie 6672 no. 32, serie 7204 no. 85, serie 7335 no. 60, serie 7474 no. 26, serie 7780 no. 28 en serie 7837 no. 37, elk Kr. 100. De volgende elk Kr. 50: serie 155 no. 21, serie 211 no. 61, serie 385 no. 18, serie 671 no. 80, serie 1729 no. 61, serie 2846 no. 82, serie 3103 no. 29, serie 3161 no. 48, serie 3848 no. 80, serie 4449 no. 46, serie 4545 no. 77, serie 4926 no. 40, serie 4999 no. 50, serie 5868 no. 95, serie 6149 no. 58, serie 6979 no. 70, serie 7063 no. 7, serie 7360 no, 21. Ter amortisatie de serieën: 119 336 488 1259 1352 1470 1502 1535 1548 1678 1717 1892 2038 2289 2719 2742 3127 3526 3931 3979 4033 4121 4290 4399 4401 4430 4578 4729 5119 5276 5306 5406 5653 5768 5911 6206 6426 6599 6664 6973 7320 7422 7429 7532 7700 en 7820, waarvan de Nos. 1100 met kr. 15. De Nederlandsche Boerenbond. Nu het tweede congres dezer krachtige organisatie in aantocht is, heeft het bestuur een uitvoerig verslag gepubliceerd van hetgeen er sinds het vorige congres is ver richt. We lezen daarin van krachtige actie. De landbouwvertegenwoor- diging, de landbouw-enquête, de tiendquaestie, de boterquaestie, het gebrek aan veeartsen, de ongeval lenverzekering, de ziekteverzekering, het arbeidscontract, de tariefwet, de belastingen, de pachtquaestie, de positie der veldarbeiders, het cre- dietwezen ziedaar de voornaam ste onderwerpen, welke behartigd zijn, vaak met goeden uitslag, steeds met "groote zorg. V oor meerdere aangelegenheden we wijzen o.a. op het arbeidscontract en de ongevallenverzekering zijn speciale studie-commissies benoemd, die degelijke rapporten uitbrachten. De Bond telde in 1906 niet min der dan 462 afdeelingen met 45.545 leden, als volgt verdeeldNoordbr. Christelijke Boerenbond 164 afd. met 20.001 ledenLimburgsche Landbouwbond 142 en 13.895; Geldersche Boerenbond 57 en 6.619; Overijselsche Boerenbond 22 en 2.050Stichtsche Boerenbond 14 en 794Noord Holl. Boerenbond 35 en 2.223; Zuid-Holl. Boerenbond 11 en 809 Christelijke Boerenbond in Oost-Zeeuwscli Vlaanderen 4 en 302R. K. Boerenbond iu West- Zeeuwsch Vlaanderen 16 en 852. De contributie bedraagt één cent per lid, maar met zoo'n ledental en een ijverig bestuur kan men dan toch nog heel wat doen. Burgerlijke Stand. SCHOTEN. Getrouwd: F. J. de Reus en A. Krame. Bevallen: D. Üittenbogaart-Spek- snijder, z. L. S. W. v. d. Water- Wout, d. G. W. Terreehorst-van der Vuurst, d. H. Reemer-Bosveld d. A. Langenbach-Batterman, z. A. M. Groothuis-Flumans, tl. A. van Galen-Bruinenberg, z. LISSE. Bevallen: A. deBruin-v. Leent, d. M. J. v. Ruiten-Heemskerk, z. Overleden: G. C. v. Waveren 43 jaar. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. C. PersoonJansen cl. J. de Vriesvan Dorp z. C. SelserVerhulst d. T. Schoorl v. Bourgondiën d. M. Brandenburg Terwingen d. T. Schonhage— Machielse z. C. Nederveldv, d. Peet z. J. CardolVaas z. M. H. v. d. Bergden Boer d. 8. Zo merBuijs d. T. de Groot—Stapel d. S. Bakkerde Vogel d. H. SmitKrijnen z. Ondertrouwd: H. J.G'uvelieren M. v. Groningen. C. Treur en A. van Elderen. Getrouwd: J. de Reus en J. F. Rietveld. J. Bom en W. A. Resoort. Overleden: Wed. J. Vastenhout Inthout J. 80 j. A. van Gelder 76 j. W. Verhaar 18 j. B. Bak 18 mnd. A. Strijd 9 mnd. H. Groen 1 mud. HILLEGOM. Bevallen: A. Bogsen-Roos, d. L. Hellendoorn-Brunenberg d. E. Waas- dorp-v. d. Berg, z. J. Schrama- Raaphorst, d. M. Leloux-V erschoor d Overleden: P. Deuzler, 78 jaar. ALKMAAR. Getrouwd: Jacob Heinis, wedn. van Neeltje Kemp en Elisabeth Jeens- ma, w«d. van Johannes Wijkstra. Johannes Zut en Willempje Schoon, wed. van Jan Visser. Cornelia Fekke en Gerritje Dissel. Overleden: Martinus, z. van Pe trus Godefridus Janse en Alida Ca- tharina, Edel, 9 m. HendrikusAn- tonius Lohman, 73 j. Hoever de dweepzucht van Russische terroristen gaat, blijk duidelijk uit een pas ontdekt aller-merk waardigst complot om het St. Petersburgsche gendar merie departement in de lucht te laten vliegen. Daar het zeer lastig is om het gebouw binnen te komen, besloten de samenzweerders dat een hunner, door het lot aangewezen, de uniform van een officier van de gendarmerie zou aantrekken. Die uniform was dik gewatteerd met schietkatoen, 's Mans lichaam zou gezwachteld worden met reepen van dezelfde stof en de zakken van zijn uniform en alle mogelijke an dere bergplaatsen ervan zouden met dynamiet volgepropt worden. De ten doode gedoemde zou een kleine electrische zakbatterij bij zich dragen om de ontplofbare stoffen te ont steken. Op bet departement van de gen darmerie aangekomen, hoefde bij enkel op een knopje te drukken om zichzelf en alle menschen in zijne omgeving in stukken te laten vliegen. Het plan werd niet uitge voerd, omdat de bende gevat werd, voor alles klaar was. De gewat teerde uniform zal aan het gerechts hof worden voorgelegd. De kleer maker die haar gemaakt heeft, is ook in hechtenis 1... D e V e s u v i u s blijft onrustig. Se dert eenige dagen stijgen uit den hoofdrater zwarte rookwolken, die wijzen op instortingen van den kra terrand. Het observatorium meent echter reden te hebben om geen uitbarsting te verwachten. Aan den Zuidelijken voet van den berg heeft zich een koude zwavelbron gevormd, waaruit al dagen lang in belangrijke hoeveelheid water borrelt. Het land in den omtrek is overstroomd. Ingezonden mededeelingen. De Pink Pillen brengen verlichting. Wij vermelden hier het geval van een persoon die zoo door haar maag gepijnigd werd dat zij met werken moest ophouden. Gedurende vele jaren had zij gele den en haar lichaamstoestand was zeer slecht geworden. De Pink Pillen hebben haar een goede maag weerge geven en bovendien de onvermijdelijke verzwakking hersteld die door meer dere jaren ziekte was veroorzaakt. De persoon die het betreft is Me juffrouw J. Vermaas Hoogvliet, 28 Isaac Hubertstraat te Rotterdam; zij schrijft ons het volgende: Mejuf. Vennoas, Hoogvliet. „Gedurende vele jaren heb ik ge leden door den slechten staat van mijn maag. Mijn spijsvertering was pijnlijk en moeilijk; mijn toestand verergerde en de vermoeienis had zich zoo van mij meester gemaakt dat ik verplicht was op te houden met werken. Mijn maagziekte en de slechte voe ding brachten een groote verzwakking te weeg die met lendepij n gepaard ging. Na voortdurend en nutteloos door meerdere dokters te zijn behan- deid, besloot ik de Pink Pillen te gaan gebruiken. Alleen deze pillen hebben mij goed gedaan. Zij hebben mijn pijn verlicht en mij na verloop van eenigen tijd geheel genezen". Wanneer men een slechte maag heeft en nalaat de Pink Pillen te ge bruiken, weigert men zoo aan zich zelf de verlichting, gevolgd door de gene zing. Hoe eerder gij ze gebruikt, des te eerder zal uw maag werken zooals gij dit verlangt. De Pink Pillen zijn ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, neurasthenie. Prijs f 1,75 de doos, f9,per6doo- zen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depöthouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en omstreken bij Plaatzer v. d. Huil, Jansstraat 28. 6 September. Medegedeeld door H. O. Tom beugh en Co vorige koer*. South. Pao841/2 Common Marine. öm/16 Pref. pref. 18 Comm. Steel 31% Topeka 86 2e pref. Mexican. 17u/i6 Common Kansas. 25*/i« Pref. 556/g Common Wabash 11% Union128 Southern Rails I6V2 Car Foundry38S/4 Common Erie 218/g Missouri 35% Rock Island20U/16 Ontario83 Denver23% Kon. Petroleum 2701/4 Common Peru 8% Pref. Peru Dominica Kimberley73 Great Oobar156 Rusland Hope Consols. 70 Amer. markt vaster. Russen prijshoudend. Petroleummarkt hooger. Tabaksmarkt zonder zaken. Mijnwaarden verdeeld. Geld 5%o/0. Barometerstand. 35% 521/a 73 158 691/4 70 Stand van Gisteren 761. Neiging tot vooruitgang. Termometerstand Hedenmid. 12Uur: 66 F. 185 c. Laagste der afgl-nacht: 56 F. 13 C., Opgegeven door Joh. M. Schmidt Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. Inhoud van Zaterdag: a.s.Een gevecht te Casa blanca (met illustratie). Voor 200 millioen frank aan diamanten. Het gedenkteeken van de Groothertogin Alexandrine van Mecklenburg (met illustratie). Prins Borghese (met illustratie). Brand in de fabriek der firma Van der Lugt en Zn. (met illustratie). Moelaï Hafid (met illustra tie). De seminarist in de kazerne, naar het Fransch, van baronnesse 8. de Bouard. a1 dan niet een ridder (met teekening van Van Geldorp). Pastoor F.J.H.Thissenf (met portret)' —Felix Weingartner (met portret). Een Moorsche straf oefening (met illustratie). Een paarden-motor (met illustratie))— De Amerikaansche luchtschip per Wellman (met portret). Het geweer der toekomst. De grootste diamant der wereld (met illustratie). Een te Rijssel ingestorte fabriek (met illustratie). Het beeld van Maria, naar het Duitsch door Magda Natuurlijk (met illu stratie). Een sprookje? Eece fantasie door Joh. W. K. J. Scherpenzeel. Kruimkens voor verstand en hart Anecdoten Schaakspel Heden 85i h 6% •18% 321/16 87% 17 251/2 55 12% 182 165/, 40 218/4 36% 211/4 881/4 241/2 278 88/4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3