78 Zijn gebreken waren een natuurlijk gevolg van zijn deugdenzijn verlangen en wil, om de zaak, waaraan hij zich had gewijd, te dienen met ge heel zijn hart en al de kracht van zijn eigenaardig talent. En dankbaar moet erkend, dat zijn strijd voor Kerk en Staat vruchtbaar was, vooral in het gewest, dat hem tot zijn beste zonen rekende. "ELIX WEINGARTNER. De oostenrijk- sche dirigent en componist van dien naam, die ook in ons Land met name in het Concertgebouw te Amsterdam met zooveel succes is opgetreden, zal op den len Januari 1908 de functie van kapelmeester der Hofopera te Weenen aanvaarden. Felix Weingartner is een aangenomen naam. Hij heet eigenlijk Edler von Münzenberg en stamt van een oude oostenrijksche adellijke familie. Zijn wieg stond in de dalmatische stad Zara, waar hij 2 Juni 1863 het eerste levenslicht aanschouwde. Na voor bereidende studiën bezocht hij in 1881 de univer- sititeit Leipzig, om te studeeren in de philologie. Van die droge studie keerde hij evenwel spoedig terug, om zich te begeven op de banen der mu ziek. Te dien einde liet hij zich opnemen aan het conservatorium te Leipzig om, na een glanzend eind-examen te hebben afgelegd, naar Weimar te gaan en zich onder de leiding te stellen van Franz Liszt, die hem met bereidvaardige vriende lijkheid ontving en reeds in 1884 zijn eerste opera „Sakuntala" op het groothertogelijk hoftheater liet uitvoeren. Van dan af heeft Weingartner steeds zijn roem als componist en als dirigent vermeerderd. Weingartner's zeldzame eigenschappen als orkest leider en vertolker der oude en moderne muziek- litteratuur van Bach en Handel af tot den huidigen tijd, worden in kringen van beroepsmusici en di lettanten algemeen erkend. Als dirigent legt hij de schitterendste qualiteiten aan den dag, en vooral als Beethoven-dirigent zal hij moeilijk zijn weerga vinden. Ook als componist heeft hij een groote werk kracht ontwikkeld en- prijkt zijn naam onder de beste der moderne toonkunstenaars. Tal van opera- composities en andere zijn door zijn scheppend vermogen voortgebracht. Ook vele geschriften van zijne hand hebben het licht gezien, als: .Over het dirigeeren", .Bayrenth 1876 tot 1896", „de symfonie van Beethoven" enz. enz. uMiiini'tBWr* .ijl m.'WIIU» Een paarden-motor. EN MOORSCHE STRAFOEFENING. Te Raissoeli, in Marokko, was men de zer dagen getuige van een voor ons Europeëers ongewone strafoefening, in dit nummer door ons afgebeeld. Niet alleen in Marokko echter, maar in het geheele Oosten is het plaatsen van den gestrafte op een ezel, met zijn gelaat naar den staart van het dier gekeerd, een algemeen gebruik. De doodstraf is in het land van den laatsten grooten onafhanke- lijken Afrikaanschen Sultan (van Marokko) onbe kend. Zij wordt alleen toegepast op politieke ge vangenen, en dan nog op verzoek van vertegen woordigers der groote europeesche mogendheden. Sommige vormen van foltering worden nog in practijk gebracht, maar deze daargelaten, is le venslange gevangenschap de zwaarste straf in het moorsche strafwetboek. EN PAARDEN-MOTOR. De auto- mobiel-tocht van Peking naar Parijs heeft in Centraal-Azië iets doen vinden, dat ook in andere werelddeelen, met name in Amerika, heeft bestaan, een vlot door paarden voortbewogen. Van zulk een vlot, het laatste, dat op den Mississippi werd gebruikt, bevat dit nummer een voorstelling. Het vlot wordt voortgestuwd door een rad aan den achtersteven, in beweging gebracht door paardenkracht. De pearden trekken namelijk aan hefboomen op het dek, precies als bij ouderwetsche dorsch-molens. Soortgelijke paarden-motor wordt heden len dage nog in China gebruikt. E AMERIKAANSCHE LUCHTSCHIP- i PER WELLMAN. In de kringen, waar men zelf aan luchtscheepvaart doet, of althans daarin groot belang stelt, is sedert eenigen tijd de held van den dag de amerikaansche aëronaut Walter Weilman, gewezen correspondent te Washington, van het dagblad „The Chicago Record Herald". Deze toch heeft het plan gevormd, een poging te wagen, om per bestuurbaren luchtballon de Noordpool te bereiken. Thans heeft die tocht wellicht reeds een begin van uitvoering gekregen. Zooals men zich herinneren zal, is hem in zijn streven reeds, verscheiden jaren geleden, vóór geweest de ongelukkige Andrée, die met zijn reis- genooten spoorloos ver dween. De heerWellman meen de, dat de belangrijke vor deringen in het rictden of besturen van luchtballons gemaakt thans mogelijk zouden doen zijn wat 10 ja ren geleden een vraagstuk was. Hij liet dus te Parijs een reusachtigen bestuur baren ballon maken, de „America", in staat, om zeven reisgezellen: majoor Hearsey, den ingenieur Vaniman, den geneesheer Fowler, den heer Felix Riesenburg, den franschen luchtscheepvaarder Gaston Hervieu en twee noorsche werklieden meê te nemen voorts een grooten voor raad levensmiddelen, een uiteen te nemen vlot, een ijzeren boot, het Sgazoline, noodig voor de voeding van den motor, en twaalf honden. Voor een ballon heeft men den klosvorm en de vulling met waterstofgas gekozen, en den tegen woordig algemeen in den bouw van bestuurbare bal lons gebruikten inwendi- gen ballon, gevuld met saamgeperste lucht, om de strakheid van het omhulsel te verzekeren. Dit is gemaakt van twee lagen gecaoutchouteerd katoen, De luchtballon-Noordpool-reiziger W. Weilman. bekleed met tafzijde. Het schuitje en zijn uitrusting zijn van ijzer. De motor kan een kracht ontwikkelen van 80 paardekracht en aan de schroeven een snel heid geven van 380 wentelingen per minuut. Het gansche mechanische gedeelte is gemaakt naar de plannen en onder de leiding van den ingenieur Vaniman. Met dezen toestel dacht Weilman, Spits bergen met gunstige zuidenwind verlatend, ter gemiddelde hoogte van 100 a 150 meter, gemak kelijk de Pool te kunnen bereiken. Een bijzonder veiligheidskoord, in blijvende aanraking met den grond, zou hem in staat te stel'en op den bodem neer te komen. De af te leggen afstand, om de geheimzinnige Pool te be reiken, is, van het punt van uitgang, 3400 kilo meter, of, in vogelvlucht, dezelfde als van Rome naar Berlijn. De tocht door de Poolstreken tot den terugkeer naar de open zee, aan de andere zijde, zou, onder gunstige voorwaarden, een tiental, hoogstens een twintigtal dagen duren. De eerste toebereidselen voor het Vertrek zijn genomen in het vorige jaar. Op de noordzijde van Spitsbergen, de dichtste bij het doel, op het Denen eiland, werd een groote loods van ijzer, met sterke en sierlijke bogen, voor het monteeren van de „America" opgericht. Eerst in dit seizoen echter kon men tot deze operatie overgaan, welke ver tragingen in de constructie-werken van den ballon en van den motor eerder onmogelijk hadden gemaakt. Den 8n Juni ontscheepte Weilman met zijn reis- genooten vóór zijn loods, die het ruwe weder van den winter voortreffelijk had doorstaan. Zoodra de „America" gemonteerd was, zouden er voorloopige proeven meê worden genomen, die gunstig uitvielen, zoodat tot den tocht werd beslo ten. Of die reeds begon, of eindigde, en met welke resultaten, is nog niet bekend. ET GEWEER DER TOEKOMST. Drie eeuwen hebben thans gewerkt aan 1 de vervolmaking van het geweer als het nog altijd gewichtigste oorlogwa pen, en er valt niet te voorzien, in welke richting verdere vooruitgang mogelijk zijn zou. De beide belangrijkste hoedanigheden ervan, de draagwijdte en de doorboringskracht zijn met name door een vernauwing van het kaliber ver hoogd geworden; maar ook hier schijnt de grens bereikt te zijn, welker overschrijding het wapen te klein en daardoor onschadelijk zou maken. Ook de groote snelheid van schieten en van het laden kan schier niet worden overtroffen zon der aan de veilige behandeling van het geweer of aan de juistheid der schietrichting schade toe te brengen. Niettemin meent een medewerker van het tijdschrift „English Mechanic", dat een groote verbetering van het geweer aanstaande is, en wel door middel van de optiek. De kunst van den opticus is op dit gebied nog nauwelijks toegepast, en het is begrijpelijk, dat met hare hulp niet slechts een juist mikken op grooter afstanden dan tot nu toe mogelijk zal wezen, maar ook een succesvol beschieten van mikpunten, die de scnutter zelf niet ziet en tegen welke hij zich dus ook niet dekken kan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 16