Colporteurs. Huishoudster, Flinke Melkzaak Oude Raamstraat 6™ Pianino's. In liet Piano- en Orgelmagazijn Pianino's en Orgels RIJWIELEN. Rijwielbanden Naaimachines Doelstraat 37. J Hajaars-Saison. f S Gezuiverde Cocoszeep - H. VAN DIJK:-| Anegang 2! KRUISSTRAA10 G.J, Divendi tiasornamenten Petr. Lampen Lampenmakerij. Koperwerk Koperslagerij Gasfitterij. Wed. L. DE JONG, Groote Houtstraat 91 Harerschsnidt 4 Klaje. A, W. Hollande Verhuisd Zijlstraat 82, Kerknieuws. Sociale Berichten. De sociale week te Breda. Kunst en Letteren. Amsterdamsche Beurs. Advertentiën. R. K. DIENSTBODE P. SELRAAT, Wasschen aan huis. Verstelnaaister W. KARSTEN, Koster St. Bavo, Leidsche Vaart, Alle Instrumenten inet GARANTIE. A. ^AN EIJK. lste ki, Rijwielen M. Stavinga, 0 C-3IHIC-0-3CHIC- Huis- en Kachelsmederij, Handel in Wijnen, Bier en Alcoholvrije Dranken. Scliotersingel 21. Brandverzekerinj Maatschappij. Grootste sorteering Laagste prijzen in Nagekomen Kerkberic it. HOOFDDORP. Vrijdagmiddag. Aanbestedingen, Barometerstand. GERARDUS KROOR Holsteynstr. 7. Haarlem. Ook Dienstboden-wasschen Gebruikte in verschillende prijzen, van f 70.- af. Loodgieter, Zinkiuerker, Aan leg uoor Gas- en Waterleiding. KORTE ZIJLSTRAAT 2. KENAUSTRAAT 16. Nog slechts enkele dagen Doet nu nog uw voordeel Spaarne 68 - Zijlstr 16. Goedkoopst adres voor Reparatiën. Contant 10 pCt. korting. iChem. Wasscherij en Ververij - - - Vlugge aflevering. Accurate afwerking. Concurreerende prijzen. Winkel: Tel. 426. Gr. Houtstraat 90, Fabriek: Tel. 1046. Brouuiersuaart 74. G. ALDERS Jr., Kennemerstraat Prima Handstofzuig. machines te huur. A. POPPEN, H. VAN DIJK, IG cents en 12 cents per sink, HAARLEftïSCHE KUIPER, AntonJestraat in brons en email, ivoor en houtsnij werken alsmede vlechtwerken in bamboe en andere producten der kunstnijverheid, waarin beide Oos- tersche volken zoozeer uitmunten. Zondag is het museum geopend van 10—4 uur. Politie rapport. Gevonden: 1 tasch 1 medail lon met portret, 1 bril, 1 matten klopper, 1 horloge. Procesverbaal opgemaakt wegens afsteken van vuurwerk, en inge- bruik nemen van Gem. grond, verwekken van nachtrumoer. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. v. d. Bos-Schouten, d. B. JToogkamcr-Huizinga, z. J. II Wassenaar-Peek, z A. v. Keulen- v. Jtiesen, z. A.E. de Vries-v. Teese- ling, z. C. W. Prijden-de Loor d. OverledenK. Machgielse 76j. Hazepaterslaan. G. W. H. 7 d. z. v. G. Schimmel, Garenkokerskade. HEEMSTEDE. Bevallen: J. C. Roodenburgvan Keulen, d.M. T. van Amerongen Overtoom z.J. C. PescharBeude- ker, z.T.. Jansen—Rekelhof z. O v e r 1 e den: J. Velthuijsenvan Daalen, 41 j. A. M. Leuvenvan Woerkom. 3S j. Aanstaand jubilé van Z. H. Paus Pius X. Het Hooldbestuur van de Ver eeniging der Eeuwigdurende Aan bidding van het Allerh. Sacrament en ter ondersteuning van arme kerken te Rotterdam, heeft circu laires gericht aan al de Afdeelingen der Vereeuiging en aan al de kloos ters van Eerw. Zusters in het land, ten einde allerwegen geestdrift op te wekken voor het Gouden Pries terfeest van O. H. Vader Paus Pius X op IS September 1908 en hier mede te voldoen aan de vereerende opdracht, van het Doorluchtig Epis copaat ontvangen. Door middel der Pers doet het een beroep op de Katholieken der plaatsen, alwaar geen afdeeling of klooster gevestigd is en daarom waarschijnlijk geen verzoek om medewerking voor het aanstaand jubilé zalontvangen worden overtuigd dat ook in deze plaatsen de liefde en toewijding voor den Beminden Vader der Christenheid levendig en wel in staat is zich door blijken van eerbied door milde gaven te openbaren. Moge ook van deze plaatsen me nige gunstige tijding bij het Hoofd bestuur inkomen, moge menig schoon geschenk de Kotterdamsch tentoon stelling opluisteren, om later te Rome het hart van den H. Vader te verblij 'en en Jesus, in Zijn Aan biddelijk Liefdegeheim arm, in eene behoeftige kerk te gaan verheerlij ken. Uit de circulaire, aan de E.E. Zusters in den lande gericht, nemen we het volgende over: „Verschillende plannen weiden reeds ontworpen, teneinde op den dag van 's Pausen gouden priesterfeest aan den feestvierenden Opperherder der Kerk, de liefde en de toewijding der geheele Ka tholieke wereld op schitterends wijze te doen blijken. Een dezer is liet aanbieden van een groot aantal priestergewaden, altaarlinnen en andere benoodigdheden voor arme kerken. Van dit voornemen in kennis gesteld, Z H. heeft uitdrukkelijk verklaard dat de lutvoeringllombijzonderaangenaam zoude zijn. Zij zouden Hem in staat stellen eenigszins tegemoet te komen aan de dringende behoeften en de eerste eischen van den eeredienst in zeer vele arme parochiën. Overeenkomstig dezen wensch van Zijne Heiligheid werden niet alleen te Rome, maar ook in andere landen comités gevormd die met grooten ijver voor dit schoone doel werkzaam zijn. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland hebben geoordeeld, dal ons Vaderland in dit opzicht niet achter mocht blijven Aan de hoofdafdeeling der Vereeniging van de Eeuwigdurende Aanbidding en ter versiering van arme kerken" gevestigd te Rotterdam, werd door HH. DD. HH. de vereerende taak taak opgedragen, medewerking te verzoe ken van de afdeelingen der Vereeniging en van alle kloosters der verschillende diocesen. Den 9den Juli j.l. vergaderden de Bis schoppelijke afgevaardigden van het lief dewerk in het huis der hoofd vereeniging, teneinde in gemeenschappelijk overleg maatregelen te beramen voor bet wel slagen der onderneming. Eenparig werd besloten de Oversten van alle kloosters in de vijf diocesen per circulaire in kennis te stellen van den door Z. H. zelf gekoesterden wensch en het verlangen van het Doorluchtig Epis copaat van Nederland." Op plaatsen waar een afd. der Vereeniging bestaat, zullen de reli gieuzen in overleg treden met het bestuur der afdeeling, op wat wijze de hulp en steun der Eerw. geeste lijkheid gevraagd en verkregen kan worden. Waar geen afdeeling bestaat, word de steun gevraagd van den ZeerEerw. Pastoor der parochie, teneinde invloed uit te oefenen in Katholieke kringen en geestdrift op te wekken voor het voorgestelde schoone doel en veler medewerking te winnen. Een algemeene tentoonstelling der in liet land verzamelde kerk gewaden en sieraden zal, (waar schijnlijk einde Mei 1908) gehou den worden in het gesticht der Eeuwigdurende Aanbidding, Een- drachtstraat 73 te Rotterdam. Op alle voorwerpen zal de plaats van herkomst worden aangegeven en aan H. D. II. zal eene lijst aange boden worden van alles wat in hun diocees vervaardigd is. Hoezeer het ook wenschelijk is. dat a'thans eenige der aangeboden geschenken door kostbaarheid en kunstvaardige uitvoering uitmunten zijn echter, geheel m overeenstem ming met de bedoeling van Z. H. ook de meest eenvoudige werken in hooge mate welkom. De circulaires zijn geteekend door den Eerw. heer B. H. S. M. von Bünninghausen S. J., directeur der hoofd-afdeeling. Mevr. Sutorius- Basijuin, presidente, Marie Snickers, (Ador. perp.) vice-presidente, en door de hoogeerw. heeren dr. H. J. T. Brouwer, afgevaardigde van Z.Doorl. Hoogw. den Aartsbisschop van Utrecht, H. A. Brouwers afge vaardigde van Z.Doorl. Hoogw. den Bisschop van 's Bosch, A. Schel- lekens, afgevaardigde van Z.Doorl. Hoogw. den Bisschop van Breda. Dr. G. Bauduin, afgevaardigde van Z. Doorl. Hoogw. den Bisschop van Roermond en Th. J. A. Bosman, afgevaardigde van Z.Doorl. Hoogw. den Bisschop van Haarlem. Den lSeii September e.k. denkt de Hoogeerw. pater J. Lohmeijer, provinciaal der Redemptoristen, per ss. „Erlangen" der Norddeutsche Lloyd, van Antwerpen uit, de reis te aanvaarden naar Rio de Janeiro, teneinde de huizen der vice-provin- cie in Brazilië te visiteeren. De Wel- eerw. pater F. Schweigman, procu rator dier vice-provincie. zal zijn Hoogeerw. vergezellen. Zondag, 7 uur orerl. Fam. de Lange, 10 uur parochie. Maandag, 8 uur, Petrus Pol, half 0 tot zekere intentie. Dinsdag, 8- uur, Maria Stokman hvr. van Petrus de Groot. Woensdag, 8 uur, Nic. Dorbeck en He lena van Lingen. Donderdag, 8 uur, Adr. Hack hvr. van Joannes Bus. Vrijdag, 8 uur, Mariuus van Kalmp- hout en overl. ee.htgenoote, 0 uur, Hen drik Ran. Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes Steenvoorden, half 9 NiC. Dankelman en overl. fam., 9 uur, Wed. Jan IJsbrand Ran. VII. Van onzen eigen verslaggever.) Vrijdagochtend. De vrouwenbeweging (His torisch) door Mr. P. J. M. Aal- berse. Het dames-element is bij deze voordracht sterk vertegenwoordigd. Mr. Aalberse sprak aldus: De mannen der K. S. A. worden wel eens ge noemd de mannen der pure theorie. Maar praktisch van ons is toch zeker, dat wij op verzoek der deelnemers aan le Sociale Week thans 't Vrou wenvraagstuk behandelen. In de vrou wenbeweging zit wel iets goeds. Een sociaal feit van beteekenis is, dat de vrouwenbeweging steeds krachtiger wordt. De Katholieken dienen meer studie dezer vrouwenbeweging te gaan maken. Spr. gaat uiteenzetten 't wezen der modernevrouwenbeweging, vervol gens zal hij uit de geschiedenis eeni ge saamvattende grepen nemen. Spr. vraagt waar het Vr.w.st. vandaan komt en welke de gevolgen zijn. Niet alleen een politieke, ook een sociale en economische beweging vormt het Vr. vr. st. Het is ontstaan door de doorwerking der anti-christelijke ideëen, sinds de Renaissance, in Staat en Maatschappij. Spr. werkte dit al lereerst verder uit. Daarbij ging spr. na de historische ontwikkeling na van 't Vr. vr. st. van den Romein- schen tijd af. In den Romeinschen tijd was de vrouw geminacht. Seneca noemde haar ,,'t schaamteloos dier". Het Ka tholicisme heeft de vrouw uit haren modderpoel opgeheven. En de oplos sing van 't Vr. vr. st. wordt vooral gevonden in die streken, waar de kloosters zijn. Na de Renaissance de Reformatie. Luther verdreef 't Kath. beginsel meer en meer uit 't huwelijk, hij vergrootte 't aanzien der gehuwde vrouw aller minst, zelfs liet hij in bepaalde ge vallen bigamie toe. Na de pauze behandelde spr. de Vr. bew. van Duitschland ontstaan in de woelige j aren 18401850, gepropageerd door Mevr. Otto, geb. Peeters zij stichtte) de Frauenbildungsverein met de leuze „Leven is Streven". Veel goeds wordt door deze moderne Vr. bew. gedaan, wat spr. opsomt. Wij betreuren het, dat doordeze goede daden niet stroomt het godsdienstig gevoel, de liefde tot God. Spr. betreedt nu 't terrein der Vr. bew. in ons land, zij dateert van 1860 en stond onder dert invloed der ideeën van Multatuli. Helaas! In '86 ont3tond in Amsterdam de Vrije Vrouwen Ver. Later volgde de Ver. v. Vrouwenkiesrecht. Deze heeft de stellingen van prof. Aengenent en spr. zwart gemaakt en zal er hedenavond tegen ageeren. Spr. heeft er geen spijt van. Wellicht, dat ze thans door 't gebruik wat beter worden. De socia listen zijn het met deze Ver. v. Vrou wenkiesrecht (Damesrecht) weer niet eens. Waarom erkent men van onze Kath. zijde niet, dat de Kath. vrouwen op 't gebied der liefdadigheid zooveel goed doen In ons kloosterleven viert de Kath. vrouwenbeweging hoogtijd. Spr. gaat dit uitvoerig na. Ook vele Kath. vrouwen buiten de kloosters hebben ontzaglijk veel ge daan (liefdadigheid, ziekenverpleging, stationswerk, bescherming van geval len meisjes, kinderen, steunen van arme kerken, tehuizen voor dienstbo den, enz. enz De moderne Vr. bew. is 't kind dei- revolutie en 't kleinkind der renais sance. Principieel staan wij er dus tegenover. Spr. wekt allen op de Kath. Vr. bew. te steunen. De vrouwen strijden naast den man voor de hoogste goederen der menscb - beid (Na afloop ging Mevr. Druckerden spr. nadere vragen stellen.) Het v r o u w e n v r a a g s t u k (P r i n- cipiëel) door Prof. J. D. Aenga- nent, Pr. De ideeën omtrent liet Vrouwenvraagstuk zijn gewijzigd. Niet te ontkennen is het in elk geval, dat er ook voor de vrouw een kwestie be staat. Spr. mag daar gerust over spre ken, (laar hij behoort tot de neutrale zone. De leer voor de Kath. vrouw is na 19 eeuwen nog geldende, dat de vrouw onderdanig moet zijn aan haar man, ook in 't huwelijk is ar- beidsverdeeling en gezag. De vrouw be zit van nature de talenten om't gebod van God op te volgen, om 't gezin in stand te houden, de kinderen op te voeden. Het huwelijk is geen vennoot schap, doch veel verhevener is dit H. Sacrament. Het is een afbeelding van Christus en de Kerk. De Kath. vrouw heeft geenszins rechteloosheid. Haar individueele rech ten worden door de wet be schermd. De Katli. vrouw alleen is de bevoorrechte: zij is van dezelfde waarde als de man. Dat is de Chr. levensopvatting. Als de Katholieke leer niet was ge - leeraard, dan zou zeker de vrouw worden geminacht. Er zijn op sociaal- economisch terrein nieuwe nooden ont staan, zoo ook bij de vrouwen. En zoo kan bij onze Katholieke vrouwen ook een kwestie zijn gerezen. Niet-logisch hangt met deze kwestie saam 't Vrou wenkiesrecht. Dit zal de sociale noo den niet opheffenDe vrouw heeft zeker recht goed bestuurd te worden, doch daarom heeft zij nog geen recht op het Kiesrecht. Spr. zal er niet verder over spreken, want 't Vrouwen kiesrecht hangt niet samen met het Vrouwenvraagstuk. In welke verhouding is thans de vrouw gekomen tengevolgevan den ver anderden soc.-economischen toestand Spr. wil de vrouw op een wetenschap pelijk terrein toelaten tot die beroe pen, waarvoor zij physieke en intel- lectueele geschiktheid bezit en wier vervulling niet met haar taak als moeder onvereenigbaar is. Voor de rijke en arme vrouwen mag geen on derscheid gemaakt worden. De taak voor de moeder eischt den geheelen mensch.Daarom eischen velen wettelijk verbod van arbeid van ge huwde vrouwen in de fabrieken. Spr. is het daarmede eens. Ook de ongehuwde vrouw behoort niet in de fabriek thuis, zij moet op geleid worden voor 't gezii.. De vrouwen uit den middenstand. Veel beroepen deugen niet vóórhaar, veel meer wel. B.v. het leeraarsambt, ziekenverpleging, toezicht instellingen, postwezen, telegrafie, telefoon, loket ten, enz. enz. De Staat moet ook hier tusschenbeide komen, opdat de vrouw haar betrekkisg verliest, wanneer zij huwt. Want, de taak der gehuwde vrouw eischt den geheelen mensch. De Staat moet dit doen krachtens zijn plicht 't algemeen welzijn te be vorderen. Verrichten man en vrouw dezelfde werdzaamheden, dan behooren beiden even veel te verdienen. De arbeid moet volgens de Kath. sociologie naar de sociaal economische waarde betaald worden. Op 't gebied der sociale actie is voor de vrouw nog veel te doen, voor de ongehuwde in 't bijzonder, doch ook voor de gehuwde. De vrouw dient de strenge rechtvaardigheid, die door den man moet doorgevoerd worden, ce verzachten door hare liefde. Spr. ontwikkelt hierbij een werk program (openbare armenverpleging, weezen, enz. Spr. wijst ten slotte naar de geze gende a Ier vrouwen, naar de H. Maagd, die 't voorbeeld, 't model moet V.ijn voor alle Kath. vrouwen. Vrijdagavond. A. Alcoholisme, Crimina 1 i- teiten Armoede door Pater Emmanuel O.G. Spr. toont aan hoe er samenhang bestaat tusschen het onderwerp en de sociale kwestie. Naast de reddende factoren is spr's onderwerp de belem merende factor. Er bestaat een innig verband tusschen alcoholisme en cri minaliteit. Bij de drankzuchtigen erkennen we de verderfelijke erf be lasting. De drankzucht voert ook tot de misdaad. Spr. gaat de ver schrikkelijke voorbeelden van het drinken na. In 1904 werden in ons land 138 volslagen dronkaards ver oordeeld, die allen beneden de 21 jaren bleven. Op de hersensfunties werkt de alcohol dubbel nadeelig, en ook de verdere nadeelige werking van den alcohol gaat spr. na. Spr. gaat ten slotte na, wie in onze maatschappij den strijd moeten aan binden tegen den alcohol. Men moet kunnen zeggen: Een man met een insigne is een heele man. B. Alcoholisme en Arbeids duur doorJhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Spr. verklaart de beteekenis van 't alcoholisme als volkskwaal en voorts van den arbeidsduur. Overmatige arbeidsduur belet hem de rust. Dan heeft hij een prikkel noodig, dien hij vindt in de alcohol die toch op geen enkel voedende kracht aanspraak mag maken. In de praktijk is vooral 't stukwerk aanleiding tot overmatigen arbeids duur. De overmatige arbeidsduur dient verminderd, de ontwikkeling dient bevorderd,-dan zal 't alcoholisme met inzicht bestreden worden. Dit kan best geschieden in de vakveenigingen, wier leiders noodzakelijk een alcohol cursus moeten volgen. Zij moeten weten wat alcoholisme is en hoe het bestreden moet worden. Elke leider van vakvereenigingen moet tevens drankbestrijder zijn. Ook de patroon en de arbeider dient ontwikkeld in zake 't alcoholisme. Verkorte arbeidsduur geeft gelukkig geen vermeerdering van alcoholge bruik, integendeel vermindering. De arbeider moet opgeheven wor den in zijn gezin. Ook hij moet er van overtuigd worden, dat, volksor ganisatie, volksgeluk niet mogelijk is zonder bestrijding van 't alcoholisme. Het Weekblad „St. Ba<o". De jongste arte vering bevat als illus tratie: De geboorte van de allerheilig ste Maagd, naar de Beuroner School. Inhoud van den tekstEttie Gray, Pro ceskosten, Waterlelies, Een paarl die gangbaar was in de andere wereld, Een andere goede moordenaar. Moeder en zoon, Kalender, Diocesaan bericht. HAARLEM. Door den architect J. E. van der Pek te Amsterdam is hier ter stede aanbesteed de bouw van een villa op een terrein aan den Duinweg te Santpoort (Jan Gijzen vaart.) Ingeschreven werd door E. Bouda, Amsterdam, f16,130, P. Ring, Sant poort, f 16,880, Oudshoorn en Slinger- landt, f10,890, Steen kist, f14,041, Ver- duyn, Bloemendaal, f18,666, L. Joustra, 12,600, Van Duinen, f15,510, Schip horst en Philips,f14,943, Vink, f15,240, Van Gelder, f15,398, Verhagen f16,430, Cornelisse en Kreuger, f15,800, Groot, f15,951, De Viugt en Donker, *16,300, v. d. Vliet en Nieuwstadt, f 15,585, Van Wordt, f16,800, Aardema, f17,588, Derr, f15,980, v. Santvoort, f14,600, Van Deurzen, f15,390, Ninnekes en Rol f15,162, Koek, f 15,375, R.Smink, 15,150, C. Smink, f15,700, N.Jansen, te Amsterdam, f14,769, Groen, f 12,700. Laagste inschrijver derhalve L. Joustra, alhier. 7 September. Medegedeeld door H. C. Tombkrgh en Co vorige koers. Heden South, Pac. 84&/« 857/s Common Marine. 67's 67/« Pref. pref. 181/4 I81/2 Comm. Steel 32»/s 33 Topeka 87W/i6 881/4 2e pref. Mexican. 173/4 IS Common Kansas. 26V. 265/s Pref. 55'll 571/g 123/a Common Wabash 12&/ie Union. 132 323/4 Southern Rails 163/4 17 40V. 413/g Common Erie 213/4 80»/, 22 Missouri 801/2 211/4 213/. 33Vs 34 248/4 243/4 Kon. Petroleum 273 274 Common Pern 8,3/i6 9 Pref. Peru 351/4 853/4 521/4 74 74 158 1591/2 Rusland Hope. 691/4 Consols 693/8 70 Ainer. markt vast. Russen vast. Petroleummarkt vast. Tabaksmark t vast. Mijnwaavden heter. Geld 51/2%. Stand van Gisteren 766. Neiging tot vooruitgang. Termometerstand Hedenmid. 12Uur: 65 F. 18 C. Laagste der afgl. nacht55 F. 12 0., Opgegeven door Joh. M. Schmidt Opticien Zijlstraat 85, Haarlem. Heden overleed plotseling onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van 81 jaar. Uit aller naam G. P. KROON. Hiij.egom, 6 September 1907. GEVRAAGD met Nov. of eerder eene als Keukenmeid, loon f 125, waschg. en ruim verval. Brieven lett. G. Z. Bureau dezer Courant. GE VR A A GD COLPORTEURS voor vergrootingeu van PORTRETTEN, vast salaris en provisie. Een NETTE WASCH VROUW vraagt eenige nette Br. onder No. 433 Bureau „N. Haarl. Courant". EEN GEWONE biedt zich aan 50 cent p. d. ook voor de wasch of om de 14 d. te koken. Br. No. 128 bureau van dit blad. Een eenvoudige Juffrouw biedt zich aan als hoog loon geen verelschte, met goede getuigen. Brieven franco No. 429. te koop aangeboden op gunstigen stand te AMSTERDAM. Omzet 4 vaten per dag benevens veel boter, kaas en eieren; bewijzen van omzet voorhanden. naar zijn voorhanden eenige WOONPLAATS WERKPLA ATS EXTRA AANBIEDING VAN waarvan de prijzen ontegenzeggelijk én ongekend laag gesteld zijn. Scherp concurreerend en uiterst soliede. Hoogarm worden geleverd van f 25.af en hooger, zon der vooruitbetaling, a 50 cent per week. Voor- en achteruit- werkende Machines a, f 40. Kleermakers Centraal Bobbin Ringspoel f 70,Schoenma kers Patent Elastiek f 70. Gratis onderricht. 5 jaar garantie. i f 1 Met den aanvang van de NAJAARSDRUKTE maken wij onze geachte Clientèle weder op onze inrichting opmerkzaam, die bekend staat voor - - - - VAN hoek Frans Halsstr. Goedkoop en solied adres voor H.H. Aannemers. OUDE GRACHT 85, tegenover de Zuiderstraat. Geeft Premiezegels. Aanbevelend, Deze zeep is vervaardigd vac le kwaliteit COCOSVET dai daarenboven nog eens extri is gezuiverd. Verkrijgbaar in êtiket bij OPCERICHT 1846. KANTOOR TE HAARLEMI verzekerd tegen vaste en billijkt premiën alle Onroerende en Roel rende Goederen binnen het KoF ninkrijk der Nederlanden tegeil schade, ontstaan doorbrand, dooj het inslaan van den bliksem! ei het ontploffen van lichtgas, ook al heeft dit inslaan of dit ontl ploffen geen brand tengevolgj gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3