DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Voor Rechten Vrijheid! BERICHT. r BUITENLAND. BINNENLAND. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1907. nMeiii» n.wg Jtut uolnow iHJtnj- a(J No. 6683, 32«t*. Jaargang, ooa^U Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Zij, die zich met 1 October uoor minstens drie maanden op de NIEUWE HAARLEM- SCHE COURANT abonneeren, ontuangen de tot 1 October uerschijnende nummers gratis. Abonnementen morden aan genomen aan ons kantoor Kinderhuisuest 31-33, en bij de agenten en loopers der Courant. De St. Vincentius-loterij. Algemeen Overzicht. Natuurlijk is het antwoord der D u i t s c h e regeering aan Frankrijk in zake de reorganisatie der M a- rokkaansche politie, het pièce de resistance van alle beschou wingen in de binnenlandsche, vooral Franse! e bladen. Fe regeering doet blijkbaar, of ze heel tevreden is met het Duitsche antwoord. Dat is zo iels van den lachenden boer met kiespijn. En de regeering, die er toch niets aan kan veranderen, kan dan ook moeielijk anders doen dan een vriendelijk gezicht zetten. Maar acht waf blijkt wel, dat zelfs de 1 eer Clémenceau c.s. er anders over denken dan ze aan het publiek laten verklaren in de officieuze regeeringsorgan e n Dat blijkt vooral (behalve uit de artikelen der Fransche pers) uit eenige mededeelingen, die de Pa- rijsche „N. Y.Herald" opneemt, en die haar gedaan zijn door een diplomaat. Die mededeelingen, die vrijwel voor juist gehouden worden, verzekeren dat vorm zoowel als inhoud der Duitsche nota betreu renswaardig worden gevonden in Frankiijk's regeeringskringen, en dat men integendeel de betrekkin- gin met Duitschland door de nota wat meer gespannen acht dan te voren De opzienbarend-geruststellende verklaringen van de „Temps" c. s. waarin de regcering doet alsof ze tevreden is, moeten afkomstig zijn van Clémenceau. die op z'n eigen houtje, terwijl de minister van bui- tenlandsche zaken niet in Parijs was, z'n eigen meening te kennen heeft willen geven. Als d!t alles waar is, dan kan het weer een mooie bron voor conflicten en herrie worden! Wat nu Marokko»zelf aangaat daar blijft de toestand vrijwel sta- tioimair. De aangeboden onderwerping van eenige stammen schijnt keel en al op niets te zijn uitgeloopen, iutegendeel bljkt bet voorstel ertoe maar een voorwendsel geweest te zijn om wat tijd te winnen. Er is dan. ook geen enkele van de stamhoofden naar generaal Drude gekomen om te onderhandelen. Gevochten is er in de laatste dagen niet: men zit 1111 maar in afwi chting wat de Sultan, en voor al wat zijn opstandige broeder Moelai Hafid, doen zal. Die leuke Moelai Hafid Hij lieeft rzoowaar plechtig een schrijven gericht aande Vredes conferentie in den Haag, om te vertellen dat hij protesteert tegen hot naar zijn opinie „met alle be grippen van luit volkenrecht strij dende optreden, van Frankrijk" in Casablanca, en voornamelijk tegen de beschieting o'er stad De humor is toch waarlijk de wereld niet uit, zelfs niet bij zoo treurige omstandigheden als de Marokkaansche kwestie meebrengt! Moelai Halid heeft nog meer brieven geschreven, diplomatieke nota's al, geheel op een manier van een werkelijk sultan. Op het hem heipen zal? We betwijfelen dat wel een beetje! Rondziende, watonsbuiteulandsch overzicht nog verder te behandelen vindt dan de troebe.len in Marokko, valt heden ons oog het eerst op Oostenrijk-Hongarije. Want iu de monarchie komt vandaag de Commissie bijeen uit de ministeries der beide lauden(,.zus terlanden" mug men ;v:-c zeggen, daar het wel haast twee vijanden lijkenom te beraadslagen over den „Ausgleich." Algemeen is de opinie, dat de onderhandelingen ook vandaag al op de principieële kwestie der „quoten," gisteren door ons ver meld, zullen spaakloopen, eu dat dan de beide regeeringen ontslag zullen nemen! Geen bevredigend vooruitzicht 't Is er toch maar steeds oneenig- heid in deOostenrijksc.be monarchie In Hongarije dreigt trouwens nog meer. Op 10 October zullen d« sociaal democraten er een groote betooging op touw zetten om te komen tot een algemeene staking. En weet men, waarom die staking? Omdat de.... macht der „clericalen" zich zoo uitbreidt!... Dat noemt men zich bloot geven Omdat de clericalen in Hongarije zoo vooruijtgaau, zullen alle socialis ten niet werken op 10 October, en een verbitterden stijd beginnen!... De logica van deze staking ontsnapt ons tenzij dat de socialisten in Hongarije zoo eerlijk zijn te erken nen, wat ze overal elders steeds ont kennen, dat alléén de Kerk en het door hen zoogenaamde „clericalis me" den wasdom van de sociaal- democratie kunnen tegenhouden,! H. de Paus zal eerlang een nieuwe encycliek openbaar maken over het modernisme en de moderne dwaalleeringen, die iu het jongste Decreet zijn veroordeeld. De anti- clericale bladen, die dat nieuwtje uit den „Ossorvatore", het Vaticaan- sclie blad van Rome, óók mededeelen voegen er in een adem hij, dat ze ai geho?rd hebben dat de Katho lieken in Milaan „tegen de houding van liet, Vaticaan in verzet zullen komen." „De" Katholieken in. Milaan.... Men weet, dat Milaan het brandpunt is van liet kleine hoopje jonge schrijvers en ongehoor zame geestelijken die juist door het laatste Decreet op zoo gevoelige wijze op lmn plaats zijn gezet! Commentaar dus overbodig voor de bijvoeging der anti-clericale pers, door de „neutrale" eendrachtig na geschreven Nu we toch over Italië schrijven, nog iets anders. De aanslagen en beleedigingen tegen de Italiaansche geeste lijkheid, voornamelijk tegen Bis schoppen en Kardinalen, houden nog maar niet op. Telkens hooren we, dan 1 an hier dan van daar, weer berichten over zulke ergerniswekkende feiten. De „Ünivers" had daarover on langs een artikel dat de aandacht trok en waarvan we hier een over zicht willen geven. De verontwaardiging der kalho lieken tegenover deze misdadige aanslagen, zoo schreef het Fransche Katholieke blad ongeveer, moet zich niet uiten in ijdel gejammer zij moet zich vertolken in krach- tige protesten. Indien er nog waarlijk katholieke mogendheden bestonden, zouden zij reeds krachtig geprotesteerd hebben bij te Italiaansche regeering. Want deze is op de eerste plaats verant woordelijk voor deze misdaden. Indien zij niet door een lijdelijk toezien, dat aan medeplichtigheid grenst, den anti-godsdienstige veld tocht aanmoedigde, zou die niet dergelijke uitbarstingen van haat voortbrengen. Maar in die aanslagen zelf vindt het Quirinaal een eerste straf voor zijn zwakheid of dubbelzinnigheid. W int zij toonen aan, hoe belachelijk de waarborgen zijn, waarmee het Quirinaal beweerd heeft, de Pause lijke majesteit te beschermen, en hoe gerechtvaardigd de protesten zijn die de PI. Stoel niet heeft op gehouden te doen hooren tegen de berooving van zijn onafhankelijk heid. Er waren optimistische en ver zoeningsgezinde katholieken, die verzekerden, dat de Paus, iudien hij er in toestemde, door de straten van Rome te gaan, er slechts eer bewijzen en vereering zou ontmoe ten, verschuldigd aan zijn soeverei niteit Men ziet thans, dat zijn waardigheid, ja zelfs zijn leven niet veilig zou zijn voor de woede der anti-clericalen, ontbreideld ol toe gelaten door de regeering, die de pretentie heeft, den Paus te be schermen Dat is een onhoudbare toestand, die niet kan voortduren. Vroeg of laat zal het noodzake lijk zijn, dat het Pausdom, onder den een of anderen vorm, een waarlijkeonafhankelijkheidverkrijge gewaarborgd door de gansche Chris telijkheid Nieuwtjes in drie regels. Koninklijk Bezoek. H. M. de Koningin Moeder be zocht hedenmiddag de Utreclitsche industrie- en huishoudschool. Minister Rink is van zijn vacantiereis terug en heeft heden zijn werkzaamheden aan zijn Departement hervat. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeenge roepen tegen Dinsdag 17 dezer, fe drie uur, ter aanbieding van de Staatsbegrooting voor 1908, het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap en de benoe ming van voorzitters en tweede voorzitters der afdeelingen. Staten-Generaal. Op Zaterdag 14 dezer, des n m 3 uur, zal de gewone zitting der Staten-Generaal gesloten worden. Dr. Kuyper candidaat. De a.r. Kiesvereeniging te Vlaar- dingen stelde Dr. Kuyoer Candidaat voor den Tweede-Kamerzetel in 't district Schiedam. Kamerverkiezing vacature-Tak. Door de Centr. Ver.van Vrijz.Kies- vereenigingen iu het hoofddistrict Franeker is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer dr. A. vau Raalte, vrijz.-dem., te Dordrecht. Van anti-revolutionaire zijde wor- genoemd de heeren J. v. d. Molen Tznarrond.-schoolopziener te Leeuwarden, en II. Pollema, lid van Ged. Staten van Friesland, te Sneek. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluit is eervol ontslagen J. S. Korteweg, burge meester te Zwartedaal. Zijn benoemd tot burgemeester te Ilooge en Lage Zwaluwe D. J. baron van Heeckc- ren van Brandsenburg, secretaris dier gemeen e, en te Amersfoort jhr. J. W. A. Barehman Wuytiers. Z'n draai genomen! Piet Nolting zal nu toch zijn Leeuwtje aannemen. Want hij wil nietbeleedigen, zegt hij nu. Alles in orde Nadere berichten melden, dat (le verstandhouding tussclien Burge meester van Leeuwen en den Aui- sterdamschen Hoofdcommissaris van politie niels te wenschen overlaat. Deze zal dus werkelijk ziek zijn. De staking te Deventer. Wij hebben gemeld, dat de weve rijen zijn stop gezet. De niet-stakers mochten werk op andere stilstaande getouwen verrichten. Maar dit was onderkruiperswerk en zou niet ver richt worden. Thans is een definitief stakings comité ingesteld. Verdeeldheid onder de Eindhovensclie Sigarenfabrikanten. Het bestuur en de commissie vau de Eindhovensche vereeniging van sigaren- en tabaksfabrikanten hebben ontslag ingediend. Een motie, die zou worden ge steld, vertrouwen uitsprekende in het bestuur betreffende diens laatste optreden bij het beëindigen der sigarenmakersstaking, kon niet doorgaan, daar er oppositie kwam, steunende op het feit, dat op de convocatiebiljetten voor deze verga dering geen melding werd gemaakt van de te behandelen punten, het welk in strijd met het reglement zou zijn. 1 e motie zal nu naderhand worden ingediend. Intusschen is het bestuur demissionuair. Het is met de eensgezindheid in dezen Bond niet in orde, en er be staat veel kans, dat hierdoor andere verhoudingen zullen worden ge schapen. Vad. Gemengde Berichten. De listige politie. Het gebeurde te Sittard, althans vlak bij Sittard. Een inwoner had met de justitie nog wat te vereffenen; redenen om naar Duitschland te vluchten. In de nabijheid van Sittard ligt een water... rijk aan visch. En M de gevluchte, een eerste lief hebber van hengelen, waagde het nu eu dan eens, aan den oever van het vischrijko water eenige uurtjes te visschea. Doch de politie had lont geroken eu ontdekte hst verblijf op Holland-chen bodem van den gevluchte. En verkleed als visscher gaat ook zij aan den oever zitten, de hengels in den kant gestoken, wachtend op de dingen, die komen zullen. En werkelijk, M. nadert weer het Hollandsche; kijkt ofgean politie hem belaagt; de batn veilig tchtend, dringt hij door, en zou juist bij zijn collega's geïnformeerd hebben naar hun vangst, toen hij de list der politie bemerkte, in wien hij den wachtmeester der maréchaus- sée=, den politieinspecteur en agenten herkende. Met bekwameu spoed werd M. voor 8 maanden vrij Staatslogies bezorgd. Die o 0 1 ij k e zetter! De Amsterdamsche correspondent van N. Ct. schrijft: In het verslag van het congres voor psychiatrie schreven wij ergens met den filosoof: „Ik denk, dus ik leef." De zetter nam den gedach- teugang over en wijzigde het in „Ik druk, dus ik leef". Twee beenen en een hand. Een veertigjarigen jongen, uit Amsterdam gevlucht in een goederenwagen, waarin hij verbor gen tot Apeldoorn is vervoerd, zijn j aldaar gisteravond twee beenen en FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post ,1.65 Afzonderlijke nummers„0.05 !j PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 10 regels f0.60 (contant) t0.$p Elke regel meer„"0.10 Grooto letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Liefdadigheid voor anderen, met een kansje om er zelf ook wat bij te win nen. Zoo zou een scepticus een liefdadig- höidsloterij al dadelijk omschrijven. Niet geheel ten onrechte, maar toch overdreven. Want, niet waar, we weten zéér goed dat velen, die van de Loterij der St. Vincentius-vereeniging, welke de vol gende week plaats zal hebben, een paar loten koopen, dat volstrekt niet doen om de prijzen die er mogelijk op zoudm^ vallen. Dat doen zo enkel en alleen uit sympathie voor de vereeniging van den H. Vincentius aPaulo, en oprechte geestdrift voor hare liefdewerken. Maar zoo'n lot nemen is wèl een gemakkelijke vorm van geven. Men komt er zoo licht toe! En tevens zoo'n lot is nog op andere' wijze nuttig. Want het doet nog hung denken aan de Vereeniging, die de loterij organiseert Dit nu achten wij juist een der grootste voordeelen van deze a. s. ten toonstel) ing en loterij, welke we gis teren onder ons „Stadsnieuws" al be spraken: dat talloozen in stad en omtrek, van allerlei religie en richting, zullen denken aan de Sint Vincen tius-vereeniging en haar werk. En denken daaraan, is onvermijde lijk ook sympathie er voor voelen. Welnu, wij hopen oprecht, dat de manier waarop de Sint Vincentius- vereenigirg ditmaal weer de aandacht van heel Haarlem en omgeving op zich trekt, ook ten gevolge zal hebben, dat die aandacht in klinkende munt wordt omgezet! En niet zuinig ook! Dat kan bij, de Sint Vincentius- vereeniging openlijk en zonder terug houding worden gezegd. Want deze bestaat alléén uit vrije liefdegiften en gaven van liefdadigen. Moge de oogst groot zijn, die de volgende week voor de armen en on- gelukkigen, cie de Vereeniging van den H. Vincentius aPaulo in Haarlem bijstaat, brengen zal." Dat zal tevens een voldoening we zen voor het werk dat de Vincentianen door de organisatie van deze expositie zich we t uit liefde voor den arme hebben getroost. Generaal Drude is zoo goed als hersteld. De operaties zullen flus spoe dig hervat worden. Men schrijft de anti-Japansche troebelen in Britsch-Columbia, toe aan Amerikaansche opruiers. Reuter spreekt een bericht ovir een nieuwen pogrom te Kisjinef per tinent tegen. Het jacht van den Czaar is op de Fin°che kunst lek gestooten opeen klip seint Reuter. Zou soms een bom De Portugeezen krijgen in hun Afrikaansche kolonie klop van de zwar ten. Velen reeds gesneuveld. Gisteren ging de nieuwe Engel- sche bestuurbare luchtballon <>p. De proef slaagde niet al te best. (Speciaal voor dit blad bewerkt). BOEIENDE ROMAN uit den jongsten Poolschen vrijheidsstrijd. Naar het Duitsch vak ,0e RD. VON OSTEN. 17) Dat J.eokadia gebrek leed, trof Roman diep: bij wist wat dat zeggen wil! Maar dat viel nu niet te veranderen, en I.eo kadia droeg het dan ook, zooals het paste aan een patriottische vrouw. Met betrek- Icing tol Thaddeus klaagde zijn geweten hem nu een beetje aan. Hij had nooit vertrouwen in hem gehad, hem altijd ver dacht zijn eigen voordeel te zoeken. Wel iswaar had hij daarvoor geen besliste gronden, want Tbaddens was naast Jelo- inski een van zijn ijverigste .officieren, al had hij in den krijg ook nooit eenig ge luk. Maar er zijn van die onbewuste mi gingen, en Roman was aldus zeer tegen Thaddeus ingenomen; nu'echter twijfelde hij, want hij dacht er aan dat een vader toch geen hooger offer aan liet vaderland kon brengen dan zijn kinderen nooit hon ger te laten lijdt n! Maar het was nu geen tijd om zich ir. (hoornen of gedachten te verdiepen: hij legde nu I.eokadia's brief en de andere papieren in zijn cassette, die hoven in d en. grooten zak' was geplaatst waar Roman's have bewaard bleef. Op dit oo,ge.nblik hief Thaddeus het doek omhoog;, dat ak afsluiting diende voor de tent v» den generaal. Jegor volgde' met Jeloinski en eenige andere officiereon: daaana kwamen de bo den van de bei de andere aanvoerders. De een liet meld en, hij zou precies op tijd op de aangege-fi?n plaats zijn; de ander, dat hij zich, o na niet van honger om te kernen, met zij iu bende wat verdei' op een strooptocht ha d moeten verwijderen dan was afgespro); era.. Misschien, kon hij dan niet op tijd a. «weziig zijn, maar hij zou zijn best doen! Roman bes p rak nu met zijn vrienden bet operatiepla n. De overmac ht der Rus sische troepen maakte, dat het yeld van strijders steeds inkroop, en dat de eigen lijke tactiek van den gueiillaoorlog, steeds terugtrekken, niet: wel meer mogelijk bleek. Men mo ïst zich nu door een bo- slissenden slag wat, lucht verschaffen en pog'iu door de Rus sen heen te breken. Rot nam's stelling was nu zoo gunstig mo gelijk, en nu gold he t alleen, den Russen eeni flinke klap toe te - brengen. I.ioman's stellingen waren in den rug door eeri diep moeras; gedekt, waardoor heen shechts weinig .smalle paden voer den- Rechts was bet vv oild zou dicht, dat hun ge en overval te duchten vielde eonige. groote weg er door was door de Polen versperd. Op de kleine hoogten xoor tiet front waren (le enkele stukken opgest eld, die de Polen haddentwee buit- gemiu .kte slechte kano mi en en een aantal eigen,'gemaakte houten donderbussen. Trc >ts de onvolkomenheid dezer artil lerie, bestreek ze toch vrij doelmatig het isnaift'de, tussclien. steile oevers stroomende riviertje voor 't front. Het linkerfront lag vrij open: hier was een weideveld, nu in den zomer niet zoo moerassig als in den winter, en doorsneden van kleine beek jes. Verderop, in houtgewas, lag een dorp, door rijke korenvelden omgeven. Het dorp was niet bezet, omdat men het op deze open terreinen toch niet zou kunnen houden. Hier meest de cavalerie in het vuur komen en later Thaddeus en Jegor doorbreken 0111 den vijand rechts tussclien twee vuren te krijgen. Terwijl Roman zelf met Jeloinski de centrum positie vasthield, zouden de andere chefs de Russen dan in den rug aanvallen, 0111 zoo tot den generaal te komen. Zoo was Roman's plan. Dat die overwinning toch aan liet va derland volstrekt geen voordeel geven zou, al werd ze zelfs herhaald, daaraan dacht Roman niet meer: hij concentreerde al zijn krachten en denken op deze enkele victorie. Aan zijn officieren legde hij in bijzon derheden zijn plannen bloot op een kaart der terreinen door hem zelf vervaardigd, en schriftelijk gaf hij zijn onderbevelheb bers de instructiën. „En nu, adieu! De Russen staan voor ons! Tot wederziet is, als God het wil, na de zegepraal! Hij bood Jegor en Thaddeus de hand. De eerste greep die hartelijk, met be wondering voor zijn veldheerstalenten. Thaddeus twijfelde, toen Roman hem e( nige hartelijke woorden zeide over zijn kinderen en hem warm toesprak, dat een opoffering als de zijne voor het va derland was, ongetwijfeld haar heerlijk looi zou ontvangen, Niemand merkte Thaddeus' verlegen heid op: zelfs, als ij niet zoo gebruind was door de zon, zou men hebben gezien dut het bloed he 11 naar de Wangen op steeg. Maar ook Roman zag het niet hij was al buiten de tent, waar de eerste schoten der Russische tirailleurs werden gehoord Jegor viel op een houtblok in de tent neer, en gaapte. Zoo vroeg spelen was hij nog maar steeds ongewoon. Hoe lang zou die geschiedenis nu nog duren moe ten Zijn blik viel over de schamele tent, waar niets, zelfs geen gewoon veldbed, stond. Een hoop stroo, met een paar mantels bedekt,wa- buitenden grooten zak, die Roman's heele hebben en houden be vatte, alles, wat zich in de tent bevond. „Men kan ten minste niet zeggen, dat de zoogenaamde generaal beter gelogeerd is dan wij, officieren, integendeel bromde Jegor. Hoe lang zal die historie nog duren? Mijn eenige hoop is dat het nu eens tot een Hinken veldslag komt; dan hou ik Leokadia aan haar woord en ga als invalide op non-activiteitMaar wat doe-je, Thaddeus?" Thaddeus had intusschen zijn oogen eens laten gaan, en was bezig de brieven van Roman open te maken, die deze bo venop in zijn grooten zak, die op den grond lag, gestopt had. „Kijk eens, Jegor, iees dat eens!" zoo zcide hij. Jegor greep toe: eerst aarzelde hij nog, maar toen hij zag, dat het 't handschrift was van zijn wacht, las hij den brief. Het slot bracht hem tot de uiterste woede. Hazoo: de vrouw, die hij trouwen wilde, lag dus in correspondentie met dezen man Hij wilde naar buiten. „Waar wil je heen zoo hield Thaddeus hem tegen. „Goede Jegor Karpowitsj. Geloof je 1111 toch, dat een commandant voor het be gin van den slag een doel zal aannemen Hij zou je direct laten gevangen nemen 0111 in jou plaats een van de officieren vellen 1" Jegor balde de vuisten. Tha ldeus had gelijk, dat begreep hij. Maar dat vuurde zijn woede juist nog meer aan. „Maar ik weet een ander middel, vriend, 0111 je te wreken op dezen menscli, dien ik nu juist ook niet zoo bijzonder kau lijden, daar hij mij van jongs af aan steeds in den weg heeft gestsa'i. Ik weet een ander middel, dat tegelijk uw en mijn ontredderde bezittingen weer terug kan brengen! Hoor maar naar mij, ik zal 11 alles zeggen, maar nu moeten we weg, het is tijd onzen post te gaan bezetten,1' „Tegen mijn keizer, tegen mijn landslui ben ik opgetreden, en alleen om dezen man den prijs te helpen geven, die mijn nicht hem schenken wil! Wat ben ik gedupeerd1 Haha!Maar ze zullen zich toch vergissen als ze denken, dat ik dat zoomaar dulden zal!" Thaddeus trok hem met zich voort. Van beide zijden werd de strijd met de uiterste verbittering gevoerd. Te verg efs drongen de Russen in het front en aan beide zijden gelijktijdig op: hun onstui mige aanvallen werden voortdurend af geslagen. Urenlaig zwenkte de beslissing van den strijd, dan hier, dan (laarheen. Steeds kwamen er weer versche Russische troe pen op het terrein, doch de Polen kon den hun afgematte strijders niet door andere vervangenzij hielden geen re serve. Roman staat op een hoogte, vanwaar hij hit slagveld kau overzien, zijn plan was gced gemaaktdé middenaideelingen vau den vijand zijn nu uitgeput, en als Jegor en Thaddeus thars niet vertragen, clan is de zege spoedig aan hem. Het is tijd, dat die beiden om den vijand vanuit het bosch aanvallen, Roman begrijpt al niet, waarom ze er n g niet was! Mis schien dat ze wat toeven, om Wa lboug den tijd te laten, in den rug van den vijand zijn troepen bijeen te verzamelen, om dan gezamenlijk den aanval te doen op hetzelfde oogenblik. Roman's linker vleugel loopt gevaar, en dan zendt hij Thaddeus en Jegor een ordonnans toe mat het uit lrukkeljjke bevel, om geen enkel oogenblik meer met den aanval te wachten. Weer duurt de strijd voort, eu het is een gewoel van strijders, een bulderen van kanonnen en geweren, een gekerm van gewonden en een geschrei van aan vallers en verdedigers, dat hooren en zien vergaat. De Russen wijken op dat oogenblik de Polen zijn aan de winnende hand Roman is door een granaatsplinter aan het voorhoofd getroffen: hij wankelteen oogenblik, maar staat dadelijk weer recht nog altijd blijft de aanval van Jegor en Thaddeus uit: wat kan daar toch achter zitten (Wordt 1 ervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1