DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BERICHT. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. Zaterdagavondpraatjes. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1907. No. 6685, 32ste Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Bij dit nummer, dat uit t w e e bladen bestaat, wordt teuens uerzonden de Officiëele K e r k I ij s t en uoor de daarop geabonneerden het Geïllu streerd Zondagsblad. Zij, die zich met 1 October uoor minstens drie maanden op de NIEUWE HAftRLEM- SCHE COURANT abonneeren, ontuangen de tot 1 October uerschijnende nummers gratis. Abonnementen worden aan genomen aan ons kantoor Kinderhuisuest 31-33, en bij de agenten en loopers der Courant. Hh Antithese. Algemeen Overzicht. We dienen weer eens wat te zeg gen over de toestand in Antwer pen: Niet omdat er wat buitengewoon belangrijks is voorgevallen, maai omdat elk Nederlander blijvend belang stelt in de gebeurtenissen zoo vlak bij onze grenzen, in de handelskoopstad van de zusternatie. Het merkwaardigste feit is, dat ris vreemde werklui, die aan de dokken arbeiden, met den dag groo- ter wordt. Het „Hbld. van Antwer pen" schat ze nu al op een 8000 Wat 'n schade voor den Belgischen werkman De socialisten, die nu de bewe ging in de haven3 leiden, en die er door deze heele historie aardig bovenop gekomen zijn bij de dok werkers, willen nog van geen toe geven weten. Trouwens, dat het meer een po litieke dan een economische staking is, wordt thans algemeen erkend, al houden de socialisten bij hoog en bij laag vol, dat zij het alleen doen in het belang van den werk man Een merkwaardig en voor de Belgen der bestudeering waardig verschijnsel is ook, dat de hooflieden van de „Federation Maritime", de groote vereeniging van reeders die van geen enkele concessie weten wil en star op haar stuk staat, tegen den wensch van vele kleinere patroons in, allemaal... vreemde lingen zijn Duitschers of Engel- schen... En daarbij zijn ze allen hooge oomes in de vrijmetselarij. De Katholieke Belgische bladen wijzen daarop, in verband met de toekomst van de groote haven van Antwerpen, en in verband ook met het feit dat die buitenlandsche heeren de tusschenkoinst van de Katholieken minister van Arbeid onvoorwaardelijk hebben afgewezen, terwijl ze met den majonnieken burgemeester van Antwerpen, hoe wel die op schromelijke wijze naar aller getuigenis de vrijheid van arbeid het belagen, loch groote vrienden zijn. En de katholieke arbeiders heb ben het dan ook al openlijk uitge sproken, dat hier wel eens een machinatie achter kon zitten, om de grootste haven van het katho lieke België een onherstelbaren slag toe te brengen, welke Antwerpen in dezen tijd van harde concur rentie met de groote Duitscheliavens leelijk kwaad zou doen! Wat hiervan zij zeker is het dat er ontzaglijk veel schade aan den handel al is toegebracht. En het einde is nog niet te voor zien. De stakers blijven zoo star mo gelijk, dat wil zeggen de dokwer kers. De andere arbeiders, die met de dokwerkers solidair waren, be ginnen zoo langzamerhand allen weer aan het werk te gaan. Over het aanstaande jubilé van Z. H. den Paus hebben we al een en ander gemeld. De Brusselsche „Patriote" ver neemt nu uit Rome, dat het ver bod van bedevaarten al zouden ook de pelgrimstochten in alge- meenen zin verboden worden van geen invloed, hoegenaamd, op de viering van het jubilé des Pausen zijn mag. „Want iedereen, de geheele Ka tholieke wereld", zoo schrijft het Comité, „kan dit Pausfeest vieren, ieder in zijn eigen kring, in zijn eigen land. „Immers niets staat aan de uit voering van het {eestprogramma in den weg. Van heinde en ver moge de echo der feestelijkheden tot hetVaticaan doordringen. Overal kunnen geschenken worden bijeen gebracht, tot opluistering van Gods tempel en ter bevordering van de voortplanting van ons heilig ge loof. Het Katholieke Duitschland zal in Rome niet ten achter blijven. Tegen Mei Tan het volgend jaar bereidt het daar voor eene grootsche eerebetooging. Deze hulde zal geleid worden door den Kardinaal-Aartsbisschop van Keulen, ZEm. mgr. Fischer. Frankrijk moge beschaamd zijn, nu l uitschland, het Katholieke Duitsch land, in de eerste gelederen treedt! Laten de Katholieken hunne offers op milde wijze bijeenbrengen de nood der Kerk blijft stijgen. De fondsen der Propaganda zijn zoo goed als uitgeput; de inkomsten bij lange niet toereikend meer om in de behoeften van de missiën op de meest bescheiden wijze te voorzien! Die historie met het Ru ssisch e keizerlijke jacht „Standart" waarvan we al een paar keer in onze drieregel- berichten hebben geschreven, is nog immer zoo geheimzinnig mogelijk. Men weet dat dit jacht volgens de officiëele lezing, gestooten is op een klip die niet op de zeekaarten is aangegeven. Wat dat voor een klip opeens zou zijn, is nog maar niet duidelijk Aan boord van het jacht waren de Czaar, de keizerin, de Czesaré- witsj en de andere kinderen, de minister van het hof, verschillende officieren en een talrijk gevolg. Of het nu een klip was of niet: er is een heftigen schok gevoeld, en men meldt uit Finland dat er op het oogenblik van den schok aan boord van de „Standart" groote verwarring heersch te. Het gevolg was zeer geschrokken en de kinderen van den Czaar huil den. Alleen de Czaar en de Czaritsa bleven kalm. Veel kostbaar porselein is gebro ken en alles wat niet vast stond, vloog over dek Een gat van 42 voet is in den bodem van het jacht geslagen en het achterschip zit vol water. De „Poolster" is ontboden, om de keizerlijke familie terug te bren gen. Niet alleen in Rusland denkt men bij dit droevige voorval aan een nieuwen, verfoeielijken aanslag van de Russische terroristen Zeemij nen en dingen van dien aard zijn niet moeilijker te maken dan bommen De anti-Aziatische bewe ging in Amerika houdt aande bovolking toont zich erg vijandig tegenover al wat Chinees of Japan ner is. Steeds komen nieuwe berichten van onlusten en dreigementen uit Britsch-Columbia. Zoo hooren we nu weer dat alle te Bellingham wonende Japanners en Chineezen uitgenoodigd zijn, om de stad onverwijld te verlaten. De Japanneezen hebben zich gewapend en dreigen geweld tegen geweld te stellen. In Seattle, waar de anti-Aziatische elementen een vijandige betooging voorbereiden, hebben de Japanners zich óók wapens aangeschaft. Dat kan dan nog wel wat mooi's worden Merkwaardig is de houding dtr Japanners in dezen, en bovenal van de Japansche pers. Toen in San Francisco de Japan ners werden afgerost en buitenge sloten, brulde de Japansche pers huizenhoog en zette een toon op die dadelijk zoo oorlogzuchtig moge lijk was. Maar nu het in Britsch-Columbia nog veel erger is, nu zwijgen de Japanners als moffen! Want Britsch-Columbia is een kolonie van de bondgenooten, de Engel- schenen daartegen durven de Japanners natuurlijk niet zoo te kef fen, als ze het tegen de Ver. Staten doen Engeland komt erdoor trouwens in een moeielijk parket. Uit Marokko is er geen bij zonder nieuws te vertellen. De tocht van generaal Drude wordt algemeen geroemd, en de Mooren hebben er de indruk van beet. Reuter seint dat enkele stammen een wapenstilstand vroegen en dat Drude die heeft toegestaan. De volgende bijzonderheden zijn nog te melden omtrent het gevecht rondom Taddert, waarover we gis teren uitvoerig berichten. Generaal Drude maakte gebruik van den nevel en de voordeelige terreinsgesteldheid, om het kamp bij Taddert te verrassen. De grootste geheimhouding was in acht genomen betreffende de voorgenomen ver rassing. De colonne, iets minder dan 4000 man sterk, werd snel geformeerd. De kruiser „Gloire" was nauw keurig op de hoogte gebracht van den weg, dien de collonne zou vol gen, en welke hij door zijn zwaar geschut zou ondersteunen. Di strijd macht, geëclaireerd door goumiers en Turco's, kwam in minder dan drie uren in de onmiddellijke nabij heid van het kamp van Taddert, zonder dat de Marokkanen iets van haar aanwezigheid schenen te ver moeden. Generaal Drude stelde zijn strijd krachten in een halven cirkel op, zoodat twee batterijen van 75 haar vuur kruiselings in het centrum van het kamp joegen, dat geheel plat werd geschoten. Vervolgens chargeerden de tirailleurs. Nadat de Marokkanen zich in wanorde hadden teruggetrokken, werd het kamp met den grond gelijk gemaakt. Nieuwtjes in drie regels. Het Kon. Bezoek aan Zeeland. Gistermorgen reden de Koningin en de Prins per rijtuig naar Vcere. Ook daar natuurlijk een hartelijke verwelkoming, temeer, daar de Koningin markiezin van Veere is. Op het Raadhuis werden weer tal van autoriteiten aan de hooge gas ten voorgesteld. Van 't stadhuis ging het naar het ladingshoofd. Daar gingen de Koningin en de Prins aan boord van de „Westerschelde" en zoo werd naar de vlootrevue gestoomd. Door tal van booten werd het Koninklijk jacht omstuwd. Allen wilden de vlootrevue zien en liefst zoo dicht mogelijk bij de hooge gasten. Door een tweetal torpedobooten was het Koninklijk vaartuig geës corteerd. Van de visschersvloten joelden de visschers met hunne vrouwen in bonte kleedij. Een 300 vaartuigen waren bij de revue ver tegenwoordigd. Na de revue werd een bezoek gebracht aan Zierikzee. Geland werd in de keurige tram haven van Zijpe. Zijpe ligt onder Bruinisse en zoo werden hier de hooge gasten verwelkomd door den burgemeester, den heer J. Elenbaas. In een vorstelijken salonwagen der Rotteidamsche Tramwegmaat schappij werd naar Zierikzee ge reden. Overal, waarde tram de dorpjes passeerde, huldebetoon, overal geest driftige ontvangst, overal blij feest vieren, want de Koningin was in Zeeland. Na Zeirikzee werd een bezoek aan Goes gebracht en over zessen waren de hooge gasten weer in Middelburg terug. Hier werden de feestelijkheden besloi.en met een schitterend vuurwerk en illuminatie, die langen tijd door de Koningin en den Prins werden bijgewoond. De Eerste Kamer vergadert yoor het eerst in het nieuwe zittingsjaar Dinsdag, 17 dezer, te half 4. Kamerverkiezing Franeker. De heer W. P. G. Helsdingeu is door de S. D. A. P. candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Franeker. De Schiedamsche Kamerzetel. Bij de candidaatstelling door de A. R. Kiesvereenigingen voor dezen Kamerzetel schijnt het te gaan tus schen Kuyper en den heer Iden- burg. Men is evenwel nog niet tot over eenstemming gekomen. Eerst Dins dag zal 't resultaat bekend wordeu, aldus verzekert men. Een vrucht der Vredesconferentie. Wij hebben gemeld, dat een Argentijnsch-Italiaanscli algemeen ai bitrage-tractaat geteekend zal worden. Onze Koningin heeft er in toegestemd dat zij in eventueele gevallen, den suberbiter of eigen arbiter zal benoemen. VIII. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 1.65 0.05 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers fl.20 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie d, contant. De godsdienst hoort niet thuis in de politiek, zeggen de anticlericale heeren van diverse pluimage. En op 't voetspoor van de zich neu traal noemende pers, zeggen zelfs som mige Katholieken dat maar al te graag na. Eilieve, let eens hierop De politiek beheerscht den inhoud der wetten, die ingrijpen in ons ge- heele openbare leven, in de opvoeding onzer kinderen, in de verhoudingen tusschen de individuen, in de zede lijke en stoffelijke verbintenissen die we aangaan. Wij wenschen nu, en al wat Chris telijk is mèt ons, dat de Christelijke beginselen, die ons geheele leven en doen beheerschen moeten, ook in die wetten zullen geëerbiedigd en bevor derd worden. En hier gaat het nu om De anti-clericale pers weeklaagt: (1-oor den godsdienst in de staatkunde te mengen, verdeelt ge het volk in twee kampen, en de' „anti-these" is uw werk Wij antwoorden, dat een Christelijke staatkunde voor ons niet alleen een wensch, maar een plicht is. En dat een christelijke staatkunde niet kan gevoerd worden zonder dat de Christelijken-zelf zich daarvoor geven. Of dacht men soms, dat de liberale heeren, die zoolang ons land hebben geregeerd, nu opeens 'n Christelijke staatkunde zouden willen voeren? Neen: waarheen zij streven, is een voudig naar het: divide etimpera, verdeel en heersch! Den liberalen heeren is 't bondge nootschap met de tegen Vorstin en staatsorde rebelleerende socialisten toch eigenlijk wat al te erg. Maar zonder dezni zijn de vroeger-almach- tigen niets meer waard! Tenzij..... tenzij de Christelijke coalitie eens uit eenviel! Dan zouden de Christelijke partijen één voor één in den hoek gedrukt worden en de liberaliteit van allerlei slag kon dan weldra op 't kussen klimmen. Vandaar al dat geweeklaag over de „antithese", die alléén geschapen is doordat de anticlericalen niet willen erkennen dat de godsdienst, die 'smen- schen heele leven beheerschen moet, ook in de wetten die de mensch zich stelt, uitdrukking moet vinden. Doch de anticlericalen spelen al te doorzichtig spel. Ons Katholieke en Christelijke volk weet, waaraan het zich te houden heeft! Aan de Christelijke eenheid en sa menwerking! Dat zullen de komende dagen van politieke actie weer ten volle bewijzen! Keizer Wilhelm en koning Alfonso zullen einde deze maand op een land goed in Oostenrijk elkander ontmoeten. In Praag is een internationaal vrij - denkers-congres gehouden, waarbij de politie de zaal moest ontruimen 1 Men hoopt nu weer, dat Max Lean binnen eenige dagen vrij zal zijn, zoo seint de Engelsclie gezant te Tanger. In 't diepste geheim neemt 't En- gelsche legerbestuur in Schotland proe ven met een vliegmachine zonder ballon. Soleilland, de afschuwelijke Parij- sehe moordenaar van een klein meisje, heeft gratie van de doodstraf gekregen Wintérdienst volgen» het wêer en volgenden almanak. Wie er van projiteeren, en wie ermee in zit.Vrije dagen en het komen de cuncertseizoen. Mumek in de „Bron" en in den Hovt. Kermis in de Zoetestraat, en hoe pleizie- rig het is, te geven n te ontvan gen. De Chineezen van Europa en Haarlemsche Chineezen. D'r is iets gebeurd met liet wéér. Wat, dat weet ik niet, en lioe het komt, wet ik óók niet. Maar 't lijkt me niet wel tegen te spreken, dat de maanden in de war geraakt zijn: in Juli hebben we Octoberweer gekregen, en in Septem ber is 't Juni- of Augustus-weer ons toe bedeeld. Zoo ziet menalles komt terecht en onze lieve Heer maakt toch, dat we altijd weer aan onze portie komen, die ons is toebedeeld. Merkwaardig is het, dat 't mooie weer begon toen onze Electrische Spoor den winterdienst inging! Dat heb-je ervan, «'lie winterdiensten naar den kalender! Die kloppen net zoo min met het eigen lijke weer, als die officiëele jaargetijden waarvan we in onze jongensjaren al leer- don, en die ons den zomer op 21 Juni, de lente op 21 Maart en den winter op 21 December willen laten beginnen. En het gaat er precies hetzelfde mee als vroeger met mijn vrouw, die op 1 No vember de kachels zette, en ze op 1 Mei weer weg liet balen, al bevroor je ook in October en al kon je in April inden tuin zittenMaar dat heb ik gelukkig anders gedaan gekregen! Om nu op mijn d propos terug te ko men de E.S.M. was dan precies aan bet winterdiensten gegaan, toen 'twêer om draaide en de zomer in het land kwam En daar zat ze nu! Zandvoort, waar on- dans de groote dubbele wagens, ondanks den 10 minuten-dienst uit Amsterdam, geen mensch heen-ging, waar de prach tigste concerten voor anderhalven-man-en- een-paardekop-publiek werden gegeven, en waar het eene vuurwerk na het andere werd uitgesteld omdat er toch geen mensch in kou en regen naar zou komen kijken, Zandvoort zit nu zoo waar vol! Dat zal je morgen eens zien, als het weer dan goed isEn de E.S.M. die haar personeel heeft verminderd en al de losse luidjes weer moest afdanken, komt nu conducteurs tekort I Nu, een buitenkansje en een benefietje mag ze wel hebben, onze E.S.M., die 'n slecht zomertje achter den rug heeft! Maar voor haar komt 't mooie weer toch al erg ongelegen, en de conducteurs hebben er last mee! Het personeel van de E.S.M. is echter overi gens heel goed te spreken over de nieuwste maatregelen die de directie heeft geno men en volgens welke nu de dienst bij de E.S.M. op Zandvoort en die bij de E.N.E.T. op de ceintuurlijn en op de lijn- Bloemendaal, door elkaar wordep waar genomen. Vroeger was de „spoor" geheel afgescheiden van de „tram". Nu rouleert dat, en 't personeel is er blij mee, al kun nen de „spoori'-beambten de eerste dagen nog niet zoo goed aarden op de kleine trammetjes! Want gevolg van dezen maatregel is, dat het personeel nu zonder eenige uitzondering om den vijfden dag een vrijen dag heeft! Om den vijfden dag vacantie: ik zou denken dat menigeen er naar likkebaarden zou! Ook degenen, die nu hun heele vacantie in kou en regen hebben moeten doorbrengen, en pJs aan het werk weer zijn getogen, nu de zomer ons met een ladertje komt verrassen. Want de handel, en de school, en de politiek (naar ik gisteren in het hoofdartikel onzer Courant las), die sto ren zich niet aan 't weer, maar die houden zich aan den kalender vast. En het sei zoen voor de concerten binnenshuis, de tooneelvoorstellingen e. a. begint óök al weer. We hebben er deze week al een voorproefje van gehad in onze altijd actieve „Bron", toen de kleine Mozes Mirsky er zijn liederen kwam zingen. Mijn vrouw vond het allersnoezigst, en ik geloof dat het met het meerendeel van 't publiek zoo gegaan is 't was dan ook wezenlijk aardig, zoo'n kereltje in zwart fluweel met zoo'n aardige schelle jongens stem, die soms net weer als-ie in de laagte zong 'n meisjesstem leek te we zen Bij de Hebreeuwsche gezangen zette de kleine man 'n zwart kalotje op z'n krulleboldat hoort zoo bij ons, zei mijn buurman, die Israëliet is en die vooral door die kerkelijke Israëlitische gezangen buitengewoon getroffen was. In onze Cou rant heeft de muziekverslaggever er, naar ik gezien heb, al uitvoerig over gespro ken, en ik zal er dus verder 't zwijgen aan toe doen. Alleen wil ik mijn blijd schap erover luchten dat we nóg zoo'n concert krijgen, a. s. Zaterdagavondik houd wel van zoo iets bizonders, en ik waag 't maar o ndat te zeggen, op gevaar af dat de een of andere Nurks, een tweede uit den Haarlemmerhout, me ook toe bijten zal, dat-ie niet gelooft, om me.de waarheid te zeggen, dat ik nu heel muzi kaal ben! Nu, dat kan waar wezen, ik geef het grif toe: maar niemand zal het me toch ontkennen, dat ik desniettemin van muziek houdt: en deswegens doet het me ook zooveel genoegen, dat nu Dinsdagavond aanstaande eindelijk in den Hout de hulde aan den heer ICriens en zijn muziekkorps (want dat gaat toch van den een op den ander over door onze burgerij zal worden gebracht! Terecht hebben de heeren van de commissie be grepen, dat de Groote Markt de ware plaats niet genoemd kan worden voor zoo'n huldiging, en dat onze mooie Hout met haar prachtige omlijsting der muziek tent, onze Hout waar Kriens z'n mooiste triomfen heeft gevierd en waar steed de ware muziekliefhebbers hem komen hoo ren, de eigenlijke plaats daarvan is! Terecht zei de berichtgever van de Nieuwe Haarlemsche het dezer dagen in een der berichten, dat de Groote Markt toch ten volle hare ongeschiktheid voor zulke muzikale uitvoeringen heelt bewezen! Van de muziek hoor-je er niets en de ware muziekliefhebbers, juist zij die in den Hout zoo stil en zoo heerlijk kon den genieten, blijven dan ook van de Markt eenvoudig weg. Daar komen de jongens en meiden en 't is er vaak een kabaal en herrie en lawaai, dat de fat soenlijke bijwoners allesbehalve prettig vinden. Om er niet van te spreken dat de Groote Houtstraat, waar onze voor name winkeliers voor een deel zetelen, er ook door lijdtde passage daardoor is zoo goed als dood bij muziekavonden op de Groote Markt! Neen: als de heer Brinkmann een biertje-mèt-muziek wil geven, laat hij 't dan met Oempa's doen op z'n eigen kosten, maar niet met ons Haarlemsch muziekkorps op kosten van de gemeenteDaar blijf ik bijEn ik hoop dan ook, dat het volgend jaar de concerten weer als gewoonlijk in den Hout zullen plaathebben, en de Groote Markt voor bijzondere gelegenheden, als Koninginnedag of Kermri, zal bewaard blijven! Van kermis gesproken, 't is de volgen de week ook kermis in onze stad, en wel op de tentoonstelling der vereeniging van den H. Vincentius it Paulo. Met veel be langstelling heb ik de interessantebeschrij- ving gelezen van die tentoonstelling in onze Courant van gisteren, en ik heb al tegen mijn vrouw gezegd: Vrouw, maak je extra-kistje maar eens openen neem er een goed rolletje guldens uit, want we hebben ze noodig de volgende week Den arme gegeven, dat is een van de werken van Barmhartigheid. Maar als ze het je zoo gemakkelijk maken als hier, als een lieve jonge dame je smeekt en bidt om 'n lot te nemen, of een vriende lijke juffrouw je met alle geweld 'n glaasje bier probeert op te dringen voor je dub beltje dat je aan den arme geven wilt, of als je er zelfs een prachtige bureau of'n marmeren pendule voor kan trekken, ja, dan weet ik zoo precies niet meer, waar 't werk van barmhartigheid ophoudt, en je eigen liefhebberij begint! Maar enfin, daar zal ik me dan ook maar verder in verdiepen, en ik houd me liever aan wat m'n oude oom altijd zeide,,'t is zaliger te geven dan te ontvangen. Maar 't laatste is nog plezierig er bijl" Hier kun je nu geven, en ontvangen tegelijk! Wat wil men meer? Dat het er vol zal loopen in de Zoete straat, vooral bij de avondtentoonstellin gen die ik in onze Courant geannonceerd zag, dat behoeft geen Haarlemmer te betwijfelen. Want al zegt men wel eens, dat wij droge luidjes zijn en dat we van geen pretmaken wetenbij ziilke gelegen heden komen we dan toch wel uit ons gewone doen, en vooral wanneer we zulk een echt-Roomsch werk als de St. Vincentius-vereeniging is, er in betrokken weten, dan is er onder ons Roomschen althans geestdrift genoeg! Dat zal men morgenavond eens zienMen kan van mij geen aanbeveling verwachten voor deze tentoonstelling, dat ligt niet op mijn weg: ik heb 'n andere taak in mijn we- kelijksehe Haarlemsche kroniekjes dan advertentie-man te spelen. Maar ik kan dat gerust overlaten èn aan onze Redactie van de Roomsche krant, die zich tot mijn genoegen reeds niet onbetuigd heeft ge laten, en aan de tentoonstelling zelve, die zichzelf al aardig aanbeveelt door den smaak waarmee ze is gearrangeerd Enfinonze lezers zullen er zelf wel gaan kijken De entréeprijs is heel laag, en vosr de rest ben-je natuurlijk zoo vrij als maar kan, om te geven naar gelang de beurs zwaar is! En ik ben er zeker vanmen zal groote oogen opzetten als men deze aardig-in-elkaar-gezette tentoon stelling ziet: oogen, even groot als die ik op zette, toen ik in onze Nieuwe Haar lemsche het bericht las, dat men van gemeentewege zoowaar de schuit (die ik ve der niet noemen wil) vlak voor onze Kerk aan 't Spaarne wil leggenWat drommel: is er dan geen andere plaats in 't stad's vaarwater dan juist dóAr Of is dat soms om de vreemdelingen 'n goed idee te doen krijgen van onze stad, als ze per E. S. M. van Amsterdam arrivee- ren 't Is tóch al geen schitterende „arrivée", dat reisje vanaf de Amster- damsche poort naar de Kampervest! En een tonnensohuit daar vlak naast zou de deur toe doenIk hoop maar voor de eer en den goeden naam van onze stad, dat 't gemeentebestuur dat zaakje anders en beter zal gaan inzien, en dat door het schrijven van onze Courant de oogen zul len opengaan van wie hier wat te ver tellen hebbenOf anders moeten onze Raadsleden eens tusschenbeiden komen door zoo'n rare manier van doen zouden we anders den leelijken naam van „de Chineezen van Europa", zooals wij Hol landers wel eens genoemd worden, met recht verdienen, en wij Haarlemmers zou men dan misschien nog extra „de Chineezen van Holland" kunnen noemen. En ik zou niet weten, wat er tegen te zeggen vielEn u 14 September.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1