Colporteurs. A, W. Hollander, Gezuiverde Cocoszeep - H. VAN DIJK:-: KRUISSTRAA19, C. GROOT Cz. Naaimachines Doelstraat 37. Anegang 29 Voor onze Dames. Voor onze Jeugd. i Advertentiën. P. SELRAAT, Handel in Wijnen, Bier en Alcoholvrije Dranken. Schotersingel 21. Brandverzekering Maatschappij, o H. G. van Leeuwen, Bennebroekerbrug Haarl. Meer. - Gasthuisstraat 34, - PRIMA CARBOL1NEUM Huis- en Kachelsmederij, den anderen hoek van het vertrek, waar zij zich op de bank neerzette. Maar de kleinen wilden zoo gauw niet stil zijn. De dag was zoo mooi en zoo warm geweest, en het grootste gedeelte ervan hadden zij gespeeld aan den slootkant, met de zon en de luwe lucht om zich heen. Dat had ze druk en woelig gemaakt, en de belofte 's avonds vader te mogen afhalen, van het spoor, had ze heelemaal buiten zichzelven ge maakt. Want vader was voor een dag op reis geweest, en zoo gewich tig vonden de kinderen dit, dat het geluk hem weer te zien hen dol van blijdschap maakte. De moeder bleek echter een goede moeder te zijn. Zij verzamelde ze zachtkens om zich heen, en begon ze wat te vertellen. De kinderen luisterden aandachtig en met open monden toe, vaak uitschaterend in blij lachen. Mevrouw had toegekeken, eerst met een verontschuldigend lachje, later met meer belangstelling. Wat ging die vrouw aardig met de kin deren om, en dat zoo'n gewone arbeidersvrouwEn wat 'n lieve kinderen. Allen hadden ze dezelfde vroolijke oogen en glimmende krulletjes. Drie leken precies op moeder en de anderen zouden wel het evenbeeld van vader zijn. 'n Beschuitje, zei ze liefjes, tegem een der kleintjes, die wat nader drentelde, 't Kind stak dadelijk gretig zijn handje nit naar het lek kere brokje. Zoo knoopte mevrouw een praatje aan, eerst met het kind, toen met de moeder. Hoe oud ze waren, en of dit nu al haar kinderen waren. De vrouw antwoordde met vroo lijke onbevangenheid, maar spoedig vroeg mevrouw niet meer. Ze voelde zich ongewoon gegeneerd, voelend dat zij den rechten toon niet kon treffen. Er ontbrak haar iets. Gelukkig dat juist een trein gil lend en snuivend binnen kwam stui ven. Hij zette het kleine station netje, dat in avondrust lag te soe zen, plotseling in drukte en bracht vader mee. Vader, vader Reeds hing zijn vrouw hem om den hals en zijne kinderen trokken aan zijn jas, en een trachtte er zelfs tegen zijn rug op te klauteren. Met een vroolijken groet passeer den zij naar buiten. Zwart zag je de silhouetten ver dwijnen in de verte, al kleiner en kleiner verdwenen ze. Maar die aanblik van de twee liooge sterke menschengestalten, dicht naast elkaar loopend, om stuwd door de woelige, dravende kinderschaar, liet een indruk na bij hen die ze nakeken. Een scherpen, pijnlijken indruk. Mijnheer wendde het eerst 'tge laat af, en liep naar de perrondeu ren, waar hij ongeduldig tegen de ruiten begon te trommelen. Maar mevrouw keek lang naar buiten met iets dat naar weemoed zweemde in haar oogen. Gelukkige menschen, die daar. En zij danj? Met 'n trek van ongeduld en wrevel wendde zij zich toen ook af. Is de trein er nog al niet vroeg ze met een zucht. Maar over de aanleiding van die zucht spraken ze niet. Ze waren niet gewoon elkaar hun hartsgehei men toe te vertrouwen. Bovendien, de trein was weer veel te laat. Als ze nu maar niet te laat kwamen voor het diner in de stad. Een gevaarlijk pijpje. Als wij de vijanden van tabak gelooven n\ogen, is er geen gevaar lijker kruid op de aardbodem dan tabak. Rookers worden door hen af geschilderd als de gevaarlijkste wezens, die den kiemen van het ver derf met zich omdragen. Toch is tabak nog zoete honing, vergeleken bij de mahriwanapJaut. De Mexi- caansche regeering tracht het roo- ken daarvan zooveel mogelijk uit te roeien. Men zegt, dat een paar trekjes „mahriwana" hoogst aan gename gewaarwordingen teweeg brengen, maar een paar trekjes meer doen dén rooker als een wild dier te keer gaan en brengen hem er toe zijne vrienden en familieleden te vermoorden. Zoodra de uitbar stingen van woede voorbij zijn en de bedwelming, door het rooken veroorzaakt, geweken is, komt de rooker tot zich zelf, doch herin nert zich volstrekt niets van wat er is voorgevallen Voor eenigen tijd probeerde een Europeaan mahriwana voor de eer ste maal, en bracht in het onmid dellijk daarop intredende delirium zijn vrouw en een politieagent mes steken toe. Een Mexicaansch soldaat die een enkele mahriwana-sigaret gerookt had, trad op den eersten den besten voorbijganger toe en boorde hem zijn sabel in het lijf. Meestal zijn het inboorlingen, die -dit gevaarlijke goedje rooken; de Amerikanen geven er zich slechts hoogst zelden aan over. Toch ver telt men van een Amerikaan, die op een jachtpartij mahriwana pro beerde en in een oogenblik krank zinnig werd. Hij vluchtte in de bergen. Na weer normaal geworden te zijn, kwam de lust tot rooken herhaaldelijk terug; in korten tijd was hij hopeloos er aan verslaafd en moest men hem opsluiten. Op de aangename gewaarwordingen volgt altijd zonder uitzondering de zucht om iemand te dooden. Amerikaansche kranten- menschen. Over den speurzin van Ameri kaansche verslaggevers worden als komkommers de volgende bijzon derheden opgediept. In Amerika werd een bommen- werpèr door zijn eigen bom gedood, toen hij den millionnair Russel Sage het levenslicht wilde uitblazen. Bijna de geheele politie- en speur dersmacht werd aan den gang gezet, om de herkomst van den bommen- gooier vast te stellen. Geheel New- York, vooral de millionnairs, was in niet geringe mate in opwinding geraakt, toen de politie meende, dat de misdaad door een complot ge pleegd was, dat zich ten doel had gesteld, om het land van million nairs te zuiveren. Den verslaggever Whitte gelukte het, door een knoop en een stukje wol van de sokken, den moorde naar als den wisselagent Norcross te herkennen, die in een tijdelijken aanval van waanzin de daad begaan had. Tot groote ergernis van de speur ders herkende dezelfde reporter het lijk van een negerin, die door haar man vermoord was en gelukte hem zelfs den moordenaar tot be kentenis te dwingen voor de politie hem arresteeren kon. In de geschiedenis der misdaad in New-York neemt de verslag gever een bijzondere plaats in, daar hij bij het ontdekken van misdaden en het ontmaskeren der daders even groote diensten bewijst als de politie. Wanneer een misdaad gepleegd wordt, volgt de reporter alle sporen, geheel onafhankelijk van de politie, en wil zijn lezers ook met de ge ringste détails zelfs, bekend maken. Als iets merkwaardigs wordt ook het volgende gemeld De kranten der geheele wereld stonden vol met uitvoerige berichten over den worstfabrikant Luedgert uit Chicago, die zijn vrouw ver moord had en haar lichaam in een vat verstopt had. De Chicagosche „Tribune" was de eerste krant, die het geval publiceerde. Nu begon een wedijver tusschen de verslag gevers te Chicago, die alle grenzen te huiten ging. De journalist Stuart verzon een plan, bij de uitvoering waarvan hij twee zijner collega's noodig had. Het zou een streek worden, die, wanneer hij mislukte, hem letterlijk den hals zou gebroken hebben. Van het dak tot in den kelder van het gerechtsgebouw, dat zes verdiepingen hoog was, liep een schacht, die diende als ventilator voor versobe lucht. De kamer der jury lag dicht bij dezen koker. Gedurende den duur van het pro ces werd het gerucht verspreid, dat pogingen gedaan waren, om de gezworenen ten gunste van den beschuldigde te stemmen. Niemand wist het echter zeker. Het gelukte Stuart met behulp van zijn beide collega's een lang touw in het gebouw te smokkelen Terwijl de gezworenen in een ge heime zitting beraadslagen zouden over het vonnis, dat dit uitgespro ken moest worden, gelukte het hem het dak te bereiken. Stuart ging door den koker naar beneden. Het was een zeer gevaarlijk werkje, daar het touw over een scherpen ijzeren rand ging, die elk oogenblik het touw kon doorsnijden en de man, die daaraan hing, was 40 M. in de diepte gevallen wat zijn leven zou hebben gekost. En waartoe diende deze onder neming? Om de beraadslagingen der jury af te luisteren. Het plan gelukte; Stuart kon, met zijn oor tegen den ventilator gedrukt, alles hooren. Hij hing vijf uur aan het touw, de noodige aanteekeningen makende. Den volgenden dag kon het pu bliek in het „Journal" een juist bericht over de beraadslagingen van het Luedgert-proces leze®. Het ge val was ongehoord en werd door de overige pers met razende ijver zucht gecritiseerd, maar Stuart had zijn doel bereikt. Een praatje over het corset. Dat is een „bruiante kwestie" onder de dames: is een corset nu zoo'n afkeurenswaardig iets, of niet? Mijn lezeressen zullen mij ver oorloven, dat ik vandaag eens rond weg mijn meening over de corset- kwestie weergeef, een meening die mij in den loop der jaren door tal van vriendinnen is gebleken gedeeld te worden, en die ik tot dusverre nog nooit met eenige vrucht heb booren bestrijden. Om dan een bekentenis te doen, die ik anders misschien zou achter wege laten, dames, hoewel ik als schrijfster zoo'n beetje wordt gere kend tot de blauwkousen en hoewel men mij wel eens (zonder grond of schaduw van bewijs) verwijt dat ik „geavanceerde begrippen" li6b iets wat men, geloof ik, aan elke vrouw verwijt die buiten het enge kringetje van hare huishouden en keuken een beetje de wereld in durft kijken, dames dan, ik be ken het, ik draag zelve óók een corset 'k Ken vrouwen, die er vuur en vlam tegen zijn. Maar ik heb me goed bevonden bij een corset, heb ook zorgvuldig nagegaan het voor en tegen ervan, heb erover gesproken met deskun digen, en blijf er bij! Mijn opinie is: een corset kan heel gevaarlijk wezen en heel scha delijk, als men het misbruikt. Maar een corset is ook een goed kleedingstuk (ja:kleedingstuk!) als men het maar goed gebruikt! En wat bedoel ik hiermede? Eenvoudig dit: men moet zich aanschaffen een passend corset. Dat wil zeggeneen dat gemakke lijk zit, dat noch in de hoogte, noch in de laagte drukt of hindert, dat niet te nauw is, maar dat _sluit en stevig geeft in den rug. Daarvoor is beslist noodig, dat men niet koopt een corset, gevormd naar de japon of uitgekozen ten behoeve van de kleeding. De kleeding, de japon, het costuum, moet gemaakt worden naar het corset, en niet andersom Voorts is noodig dat zoo'n corset niet wordt aangeregen. Het moet zóó zitten, dat er geen drukking bestaat op de maag en wat dat zeggen wil, voelt iedere dame na tuurlijk als ze een corset aanpast. Ik zou 't iedereen aanbevelen, altijd een corset aan te passen in de magazijnen, waar immer des kundige juffrouwen de cliënte met raad en daad kunnen bijstaan. Dan heeft men èn den goeden vorm èn tevens loopt men geen gevaar, een kleedingstuk te koopen dat voor figuur of gezondheid niet deugt. We laten ons onze japonnen en costumes en mantels dikwijls tal van keeren - aanpassen, en vele vrouwen koopen een corset, dat bij de tegenwoordige mode toch eigen lijk het kleedingstuk is dat figuui en houding geheel beheerscht, zoo maar op den gis af, zelve Dat is onlogisch, en dat juist is geloof ik de oorzaak van vele ver wijten die aan dit kleedingstuk in het algemeen worden aangere kend, maar volkomen onverdiend zijn! De jonge bakvischjes-grillen van een ten uiterste ingeregen corset zijn een misbruik dat niet genoeg kan worden afgekeurd. Maar dat is volstrekt geen reden om daarom het corset zelve weg te gooien! En ik houd mijn meening, dat een goed passend corset een noodzakelijk hulpmiddel is voor de meeste vrouwen om zich een be koorlijk, net en passend figuur te geven, en tevens zelfs voor vele dames in letterlijken en figuurlijken zin een „steun in den rug" kan wezen, voorloopig nog vol I Marie. Ik begin deze week maar dadelijk met de oplossingen, want die maken een heel rijtje uit! Hier zijn ze: 1. Krab-bark. 2. Iemand. 3. Zandlooper. 4. Karabijn. 5. Kiel. 6. Moskou. 7 Meppel-Koevorden. 8. Gorcum-Dusseldorf. 10. En nu voor dat we aan (de nieu we raadseltjes enz. beginnen, eerst nog iets anderswie eens een heel aardig raadsel of kunstje gehoord of nóg beter zelf gevonden heeft, mag ze aan den redacteur van de rubriekVoor .onze jeugd sturen. De allermooiste maar ook die alleen worden dan in dit Zondagsblad afgedrukt. Aardig he, als je eens iets leuks van je vriendjes of vriendinnetjes gehoord of wat moois zelf gevonden hebt, en het komt dan in de courant Wie zoo iets heel, heel moois of leuks heeft, mag het insturen onder enveloppe met dit adres er op: Aan den Redacteur van: Voor Onze Jeugd. Kinder- huisvest 31-33. Haarlem. Wie erg mooie raadsels instuurt, dien zend ik op mijn beurt ook wel eens wat, dat wel bevallen zal En nu de raadsels voor deze week 1. e o r In dit kruisraadsel moet op iedere stip een letter komen, zoodanig dat van boven naar beneden de naam van een stad in Noord-Holland, en van links naar rechts de naam van een plaats in Noord-Brabant komt. Wie vindt ze? 2. 'k Ben midden in 't verdriet, Op 't eind ook van het leed. Maar vreemd, in pijn of smart Daar vindt ge mij toch niet! 3. Met een K vooraan vindt men mij aan een raam, met een D voor aan ben ik een mooi rond getal, met een R vooraan vinden vele kinderen mij lekker. Wie ben ik? 4. Myn naam bestaat uit drie lettergrepen. De eerste twee vor men den naam van een dier, dat al sinds lang in ons land niet meer te vinden is. De derde lettergreep is de naam van een stadsdeel. 5. Ik ben een zeer voedzame drank, doch keert pe mij om dan ben ik voor menig dier een levens gevaarlijk ding. 5. Mijn geheel is een stad in Tur- ije en telt 10 letters. 1 2 3 4 5 5 6 is een bekende jongens naam. Een 8 7 9 10 lijkt vee! op een moeras. 2 3 7 8 lusten de meeste kinde ren graag. 1 2 5 is een meisjesnaam. Wie ben ik?. GEVRAAGD COLPORTEURS voor vergrootingen van PORTRETTEN, vast salaris en provisie. OUDE GRACHT 35, tegenover de Zuiderstraat. Prima Handstof zuig- machines te Siuur. Ueeft Premiezegels. Aanbevelend, A. POPPEN, Deze zeep is vervaardigd van Ie kwaliteit COCOSVET dat daarenboven nog eens extra is gezuiverd. Verkrijgbaar in etiket H. VAN DIJK, 19 cents en 12 cents per stuk, HAARLEMSCHE KANTOOR TE HAARLEM verzekerd tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan doorbrand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van lichtgas, ook al heeft dit inslaan of dit ont ploffen geen brand tengevolge gehad. Je beste Adres voor Krop en Tarwebrood is bij Timmerman, Aannemer. Hoogarm worden geleverd van f 25.af en hooger, zon der vooruitbetaling, si 50 cent per week. Voor- en achteruit- werkende Machines a f 40. Kleermakers Centraal Bobbin Ringspoel f 70,Schoenma kers Patent Elastiek f 70. Gratis onderricht. 5 jaar garantie. Goedkoopst adres voor Reparatiën. Contant 10 pCt. korting. VAN G. ALDERS Jr., Kennemerstraat hoek Frans Halsstr. Goedkoop en solied adres voor H.H. Aannemers. OPGERICHT 1846.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 6