KERKBERICHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius. van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. Bijkerk van de H. Gertrudis. HEEMSTEDE. SCH0TEM. 0VERVEEN. ZANDVOQRT-bad. LIMMEN. HEEMSKERK. CASTRICUM. BENNEBR0EK. VOGELENZANG. N00RDWIJKERH0UT. HOOFDDORP. UITGEEST. waarheid verduisteren en misvormen. Gij die borende anderen uitstaat, gij weet liet, gij ondervindt het, en gij zucht er over. De loopende gesprekken op straat, in het koffiehuis, op de werkplaats openbaren een onwe tendheid in zake van godsdienst. De groote menigte der menschen kent zeer weinig van den godsdienst. Ik ga verder. II. Veel geleerden en verstandige menschen hebben geen bevoegdheid in zake van godsdienst. Zie een man van de werelddie uit ij delheid boeken gekocht heeft die hij nooit geopend heeft dan bij toeval om den tijd te dooden, om zijn vrijen tijd aangenaam door te brengen, om zijn verveling te verdrijven. Hij is geabonneerd op een tijdschrift dat hij nauwelijks doorziet. lederen morgen brengt zijn dagblad hem nieuwtjes, meer dan ideeën. Hij is een aangenaam pra ter. Zonder iets grondig te kennen, kan hij over alles pedeneeren. Hij spreekt over geschiedenis, philosophie, rolitiek, godsdienst, gelijk men er in de wereld over spreekt, dat wil zeggen, gemakkelijk en oppervlakkig. Zwlt gij zeggen dat hij bevoegd is in zake van gods dienst? Voorzeker neen. Hij heeft misschien vroeger een genoegzaam verzorgd godsdienstig onderricht ont vangen. Maar later heeft hij zich laten meesleepeo met den stroom der zaken en der afleiding. Hij vermijdt evenzeer het lezen van ernstige zaken als het aanhooren van Gods woord. Zijne godgeleerde wetenschap komt op zeer weinig neer, en ik geloof, dat men hem in wreede verlegenheid zou brengen, als men hem een juist ant woord vroeg op de eenvoudigste vragen van den cate chismus, als men hem ondervroeg over de eerste be grippen van het christendom. Hij is niet bevoegd in zake van godsdienst. Zie thans een zeer beschaafd man, een put van weten schap, die alles geleerd heeft: geschiedenis, aardrijks kunde, talen, teekenen, muziek, scheikunde, die een weinig aan geneeskunde, een weinig aan rechtsgeleerd heid, een weinig aan letterkunde, een weinig aan oud heidkunde gedaan heeft. Hij heeft zelfs een weinig aan godgeleerdheid gedaan. Hij gaat door voor een alge meen ontwikkeld man, en hij spreekt als leeraar over alles wat men kan weten en over nog sommige andere dingen. Zult gij zeggen dat hij bevoegd is in zake van godsdienst? Voorzeker neen: 1. Hij weet een weinig van alles, maar hij weet het ware van niets. Zijn weten is te uitgebreid om diep te zijn, en te verstrooid om samenhangend te zijn; 2. zijn profaan onderricht heeft zich ontwikkeld ten nadeele van zijn godsdienstig onderricht; het bijkomstige is te overvloedig geweest en heeft het voornaamste onderdrukt; hij heeft mis schien de eerediensten van Griekenland, van het oude Rome, van Perzië en Indië in den grond leeren ken nen, zonder een enkele onderhandeling over den waren god sdienst gelezen te hebben. Dat ziet men tegenwoor dig; men ontmoet liefhebbers van Confucius en van Bouddha, maar die niet den christelijken gods dienst kennen, den godsdienst, waarin zij geboren zijn. Zij hebben de wetenschap der godsdiensten, maar zij hebben niet de wetenschap van den godsdienst. Zij zijn niet bevoegd in zake van godsdienst. Zie eindelijk een geleerde, een goede scheikundige, een beroemd geneesheer, een opmerkenswaardig sterre- kundige, een wiskunstenaar van den eersten rang. Goed. Ik denk noch zeg iets kwaads van de scheikunde, van de geneeskunde, van de sterrekunde, van de wiskunde. Het zijn zeer schoone wetenschappen, die zeer groote diensten aan de menschheid bewijzen- Maar ik doe u opmerken, dat men zeer sterk kan zijn in al die weten schappen en zeer zwak in den godsdienst, dat een professor van de hooge school in zake van godsdienst minder onderwezen kan zijn dan een eenvoudige dorps pastoor, en dat inderdaad vele groote geleerden min der gevorderd zijn in de gewijde wetenschap dan een kind van tien jaar, dat ijverig den catechismus bijwoont. De beroemde sterrekundige Francois Arago zeide tot OFFICIEELE KERKLIJST. abbé Moigno, die hem vermaande aan God te denken om zich tot den dood voor te bereiden„Opgevoed te midden van den storm der revolutie, weet ik niets, volstrekt niets, van de leerstukken der openbaring." Hoeveel anderen zouden dezelfde bekentenis moeten af leggen. Als scheikundige kennen zij tot in de laatste bijzonderheid de eigenschappen van de stof, maar zij kennen niet den oorsprong, de natuur en de bestem ming van den mensch. Als aardkenners beschrijven zij de geheele samenstelling van den aardbol, maar zij kennen niet de geheimzinnige plannen omtrent de menschheid van God den Schepper en den Verlosser. Als sterrekundigen weten zij hoe de hemel gaai maar maar zij weten niet hoe men naar den hemel gaat. De kennis van het geloof is niet de wetenschap van de natuur die zij hebben, maar die welke zij niet heb ben van den godsdienst. Vele geleerde en verstandige menschen hebben geen bevoegdheid in zake van godsdienst. Dus zij hebben geen gezag en hun getuigenis bewijst niets tegen den godsdienst. Dat is het belangrijk besluit dat ik u ten slotte aanwijs. In zake godsdienst zoowel als in alle andere zaken moet men zich beroepen op bevoegde mannen, op hen die ze onderzocht hebben, die bekwaam zijn, op specia liteiten. Een landbouwer zeide tot zijn pastoor: „Ik ga niet naar de Mis, omdat mijnheer de prefect, mijnheer de af gevaardigde en de heeren ministers, die allen ver standige lieden zijn, er niet heengaan." En de pastoor antwoordde hem: „Vraag aan den prefect u een paar klompen te maken, aan den afgevaardigde u een goed paar schoenen te maken, en aan den minister uwe schuur die instort te komen herstellen. Die heeren zullen het niet kunnen. Dat is hun zaak niet. Zij zijn geen klompenmakers, noch schoenmakers, noch met selaars. Welnu zij zijn evenmin godgeleerden. Zij zijn niet bevoegd in zake van godsdienst. Gij moet dus aan hen geen lessen van catechismus gaan vragen." Wanneer gij ziek wordt, dan wendt gij u niet tot een advocaat, maar tot een bekwaam geneesheer, om dat, gelijk gij zeer te recht zegt, ieder zijn eigen beroep heeft. En van datzelfde beginsel uitgaande wendt gij ui als gij in een proces gewikkeld zijt, om het te ont warren, niet tot een dichter of een sterrekundige, maar tot een man van de wet, tot een rechtsgeleerde. Wan- neer gij een huis wilt bouwen, dan wendt gij u om een plan te krijgen niet tot een landbouwkundige of tot een scheikundige, maar tot een architect die een lange ondervinding in zijn vak heeft. Welnu, eveneens moet men, als er sprake is van godsdienst zich niet wenden tot geleerde en ontwikkelde menschen die de eerste beginselen van den catechismus vergeten zijn.maar tot de priesters die hun theologie gestudeerd hebben. Als een priester een boek vol ketterijen zou schrijven tegen de meest verbreide gevolgtrekkingen van de geneeskunde, dan zou men met hem spotten, en men zou gelijk hebben. En van hunnen kant zouden ge- neesheeren, kunstenaars, philosophen, oudheidkundigen, natuurkundigen, -scheikundigen allen naar hartelust het recht hebben vonnissen tegen den godsdienst uit te spreken, en zij zouden meer gezag hebben dan de Paus, de Bisschoppen en de Kerkvaders? Neen dat is niet mogelijk. In zake van godsdienst, gelijk in alle andere, moet men zich beroepen op degenen die ondervinding hebben, die bekwaam er in zijn, op de specialiteiten, en die specialiteiten in zake van godsdienst zijn de priesters. Zij mogen onwetend zijn in een menigte wetenschappen, in de aardkunde, in de sterrekunde, de wiskunde, de geneeskunde, het recht, maar zij bezitten de wetenschap van den godsdienst, het geheim van de algemeen heid der zaken, de verklaring van den oorsprong en het einde van alles. Auteursrecht voorbeho%uien. Zondag, De h.h. Missen half 7, 8, 9 ure en half 11 de Hoogmis. De Catechis mus naar gewoonte. Van avond half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandag half elf plechtige conventu- eele H. Mis van het Hoogw. Kapittel's avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de geloovige zielen. Dinsdag zal de Hoogeerw. Vicaris-ge neraal Mgr. A. J. Brouwer visitatie hou den. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quater temperdagen. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Maria-kapel. Zondag, feestdag van den H. Naam der Allerheiligste Maagd, ten 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen met onderrichting; ten half 11 de Hoogdienst met predikatie. Ten 2 ure Catechismus. Ten 3 uur het Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor de begeering der zondaars. Donderdag, 's Avonds ten 7 ure Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag, feest van den H. Apostel en Evangelist Matt heus, dag van devotie, ten 8 ure gez. h. Mis. Kwart over 8 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Maria-beeld; ten ti ure Lof van O. L. Vrouw. Van 5 tot 10 ure gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Zondag, ten 5, 7 en half 9 ure de ge lezen h.h. Missen. Na de h. Mis van 7 ure generale H Communie voor de Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Te half 11 de Hoogmis. \s Namiddags half 4 ile Vespers en Processie met het Allerheiligste. Dinsdag, teu 8 ure gez. li. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua voo dei- levende en overl. Leden der Broeder schap. 's Avonds ten 7 ure Lof, Predi katie en Vergadering der Broederschap. Woensdag, te half 8 de h. Mis voorde overl. Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Ten 8 ure gez. Requiem, en te half 9 de gelezen h. Mis voorMej. de Wed. Wilhelmina Aarts geb. Teeuwen, als Lid der 3e Orde v. d. H. Franciscus. Vrijdag, te half 8 de h. Mis voor de levende en ten 8 ure voor de overledene Leden der :'.e Orde van den H. Fran ciscus. 's Avonds ten 7 ure Lof, Predi katie en Vergadering der Broederschap van den H. Franciscus. Zaterdag, ten 7 ure de h. Mig voor de overl. leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Zondag 22 Sept. zal de Hoogmis te half 11 worden opgedragen voor de Zelatricen en Weldoeners van de Missievereeniging Zuid-Chansi. Zondag, De h. Missen te 9 en half 11 uur de Hoogmis, 's Middags te 12 uur Catechismus. Te 4 ure Lof. Dinsdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 ure Lof. Vrijdag, te half 8 uur gez. h. Mis ter eere van het H. Hart, 's avonds te 7 uur Lof. Zaterdag, van 5 uur tot half tien gele genheid om te biechten. Zaterdag half 10 en Zondag 9 uur en half elf voor Mej. A. Langeveld, als Lid der Broederschap v. de Haarl. Processie naar Kevelaar. Zondag, de h.h. Missen te half 0, 7 en half 9. Te half 11 Hoogmis. Te 3 uur Vespers. Maandag- en Woensdagavond, te 7 uur Lof' met Rozenhoedje. Aartsbroederschap der H. Familie. Zondag. Hoogfeest der plechtige op dracht. Te 5 uur voorbereiding tot de algemeene H. Communie. Te half 6 h. Mis voor de leden der H. Familie. 1. Bij het begin der h. Mis Lofzang Vmi, Creator" biz. 33. 2. Na de consecratie „Adoro Te" blz. 74. 3. Onder de uitdeeling der H. Com munie Magnificat" blz. SG, „Laudate pueri Dominum" hlz. 82. 4. Na de h. Mis „Tantum ergo" blz. 308 en Benedictie. 5. Na de Benedictie: Lied: Toewijding aan den Heer blz. 18.5. Des avonds te half 7 plechtige opdracht. 1. Veni, Creator blz. 33. 2. Gebeden ter eere van de II. Familie. 3. „O Godsgezin" blz. 105. 4. Predikatie. 5. Opdracht blz. 52. Middelerwijl wordt gezongen: H. Josef, wijd ik mijn zang, blz. 103 en Lied blz. 100. Gelukwensch. 0. Uitstelling van het Allerheiligste en „Adoro Te" (twee strophen). 7. Tantum ergo blz. 308. Benedictie. 8. Vaandellied blz. 1G2. De predikatiën zullen gehouden wor den door den Z.Eerw. Pater J. J. Polman uit het klooster der E.E.P.P. Redempto risten te Rotterdam. Alle oefeningen zijn toegankelijk voor een ieder. Zondag, Naamdag der H. Maagd, de h.h. Missen om 5, 7, 9 uur en half 11de Hoogmis. Om 3 uur Lof. Dinsdag, 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, Quater temperdagen, geboden Vasten- en ont- houdingsdagen. Donderdag, om 9 uur h. Mis voor de Leden der Broederschap van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand, 's Avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zondag. Heden de stille h.h. Missen 7 uur e half 9, de Hoogmis half 11. Onder de h.h. Missen predieatie. Dezen nam. 2 uur de Catechismus, 4 uur het Lof ter eere der H. Maagd Maria met Rozen kransgebed. Dinsdagavond half 8 het Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, Quater- 1 temperdagen, geboden Vastendagen. Donderdagavond half 8 het Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag, nam. gelegenheid om te biech ten 49 uur. Aanstaanden Zondag feestdag van Ma ria Zeven Smarten: alsdan zuilen onder de li. Mis van 7 uur de kinderen, die verleden jaar en dit jaar zijn aangenomen gezamenlijk op plechtige wijze naderen tot de H. Communie. In deze week dagelijks 12 uur de ca techismus. De h.h. Missen in de week half 8 en 9 uur. Zondag, 7 uur vroegmis. 10 uu<- Hoog mis, half 3 Vespers en Rozenhoedje. Dinsdag 9 uur gezongen Maandstond voor Cornelia Joanna van der Aar. Donderdag, 9 uur gezongen h. Mis. DonderdagVrijdag en Zaterdag, half 12 Catechismus. Zaterdag, gelegenheid tot biechten als gewoonlijk. Zondag, de H.H. Missen 7 en half 9 uur, de Hoogmis half 11. Ten 4 uur Lof. Woensdag Quatertemperdag, geb. vas tendag. Vrijdag, Oefening v.d. H. Kruisweg des avonds ten 7 ure, Quatertemperdag, geb. vastendag. Zaterdag, 's Avonds ten 7 ure Lof. Quatertemperdag, geb. vastendag. De gebeden worden verzocht voor Elisabeth DuWel en Alida Stolwijk, geb den Blanken, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. In ondertrouw zijn opgenomen: Joës Zijp, uit de Parochie van St. Bavo uit Haarlem en Bertha Boel houwer, van deze parochie. Zondag, de h.h. Missen ten 7 en 10 uur. 'sMiddags 3 uur Lof. Maandag, 7 uur h. Mis. Woensdag Quatertemperdag, geb. Vas tendag. Vrijdag, Quatertemperdag, geb. vas tendag. Zaterdag, 7 uur h. Mis. 's avonds ten 7 ure Lof. Quatertemperdag, geb. vastendag- Zondag, 7 ure de Vroegmis, half 10 de Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur Vespers, 6 uur Lof. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quater temperdagen, geboden te vasten. Donderdag, half 9 gez. h. Mis ter eere van het H. Sacrament, half acht Lof. Zaterdag, feestdag v. d. H. Mattheus, Apostel, half 9 gez, H. Mis. Zondag, Half S Vroegmis, om 10 uur Hoogmis, 's Namiddags om 6 uur Lof. Woensdag, Quatertemperdag, geboden vastendag. Vrijdag, Quatertemperdag, geboden vastendag, om 7 uur Lof. Zaterdag, Quatertemperdag, feest v.d. H. Mattheus, Apostel, gez. H. Mis. Dagelijks v jor en na de h. Mis. Zater dag van 4 uur af gelegenheid om te biechten. Door de week de h. Mis om kwart over 8. De gebeden worden verzocht voor Petronella Lamruerichs wed. v. Willem Bokting, (lie in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgedomen Mathias Uitendaal, weduwnaar van Cor nelia Dernisson en Joanna Platei. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Ten 2 uur de Catechismus, ten 3 uur de Vespers. Zaterdagavondten 7 uur Lof. Zondag, half 8 voor den Heer Francis cus Theod. Benschop, 10 uur Geestelijk en tijd. welzijn der par. Na den middag kwart over 2 Catechismus 3 uur Vespers. In deze week de Catechismus volgens gewoonte. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, Quater temperdagen geboden Vastendagen. Maandag, voor Mej. Johanna v. Nieu- wenhoven. Dinsdag, voor Overl. ouders Kervel en Schermer. Woensdag, voor Overl. Earn, van dei- Velden. Donderdag, voor Anna Maria Cortie, 's avonds 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdag, voor Cornelia Schelvis en Ma ria van Velsen. Zaterdag, Maria van Boven. Namiddag biechtgelegenheid van 5—8 uur. Aanstaanden Zondag feest der Zeven Smarten van de Moeder Gods en feest dag van St. Thomas van Villanova. De gebeden worden verzocht voor: Laurentius Beekman Petrus Duyn en Margaretha Pepping Wed. Willem Dekker, die in den Heer overleden zijn. Zondag, de h.h. Missen om 7 en 10 uur, des middags half 2 Catechismus, half 3 Vespers; half 7 Congregatie der H. Familie. In de week de h.h. Missen om half 8 en kwart over 8. Donderdag en Zaterdag half 7 uur Lof. De Catechismus volgens gewoonte. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en ten half 10 Hoogmis 2 uur Ves pers met Rozenhoedje. In de week de h.h. Missen half 8 en en half 9 ure. Dinsdag om 9 uur huwelijksinzegening onder de h. Mis met Veni Creator voor Joannes Nuyens en Cornelia Elisabeth Reijnders. Zaterdag, om half 7 Lof. De gebeden worden verzocht voor Laurentius Zonneveld, Neeltje Castricum, Petrus Lute, en Z.E. Heer Jac. Adr. v. Leeuwen, Pastoor dezer gemeente. die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Wilhelmina Groenland, uit Heemskerk en Antje Zuurbier, die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen: Joannes Nuijens uit Limmen en Cornelia Elisabeth Reijnders uit deze parocie. 'Zondag, half S uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur Ves pers. Maandag Dinsdag, kwart over 8 h. Mis. Woensdag, Quatertemperdag, kwart over 8 h. Mis. Donderdag, kwart over 8 h. Mis. Vrijdag, Quatertemperdag kwart over 8 h. Mis. Zaterdag, Quatertemperdag, kwartover 8 h. Mis en van 48 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Wilhelmina Verhaar, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Joannes Kops en Alida Trouwen. Zondag, De vroegmis ten half 8, de Hoogmis ten 10 uur. Des namiddags ten half 2 Catechismus, ten half 7 maande- lijksehe oefening ter eere van O.L. Vrouw van altijddurenden bijstand. Maandag, Dinsdag en Woensdag de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Qua tertemper-vastendagen. Donderdag, ten half 8 en 9 uur gezon gen h. Mis voor de leden van de Broe derschap der gedurige Aanbidding. Vrijdag en Zaterdag de lih. Missen ten half 8 en 8 uur. Woensdag en Zatn-dag, ten half 12 cate chismus. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie. '«Namiddags 1 uur Catechismus, 2 uur Lof. Zaterdag van 5 uur af gelegenheid om te biechten. Zondag, 7 uur Arie Person; 8 uur Jo annes Tol en Wilhelmina Molenaar. 10 uur parochie. Maandag, 8 uur, J< >ost van Brienen en Karei van Brienen, half 9 een overledene. Dinsdag, 8 uur, overl. fam. v. d. Kun, half 9 een overledene. Woensdag, 8 uur en half 9 beide voor een overledene. Donderdag, 8 uur, uit dankbaarheid, half 9 Adr. Hack hvr. van Joannes Bus. Vrijdag, 8 uur, weduwe J. G. Rare geb. Kuiper, half 9 Hendrik Ran. Zaterdag8 uur Z.E.H. Pastoor Joannes Steenvoorden, half 9 WelEd. Heer Nic. Dankelman en overl. familie. Zondag, 7 uur Gemeente, halflOJaarl. dienst voor Joanna Vrijling huisvr. van Klaas Vonk. Maandag, 8 uur Geertje Terra, half 9 Henrica Maria van Kersbergen. Dinsdag, 8 uur Petronella Bakkum hvr. van Simon Kruijf, half 9 Cornells Jansz. Schermer. Woensdag, 8 uur overl. familie Albrink, half 9 Maria Mohrman hvr. van Bernard Zurlolie (Kevelaarsche processie). Donderdag, 8 uur Jaarl. dienst voor Gerrit van der Eng, 9 uur gez. Jaargetijde voor Maartje Blankert hvr. van Herin. Cornelisse. Vrijdag, 8 uur Elisabeth Groot, half 9 Arie Bakkum en Cornelia Groen. Zaterdag, 8 uur Jacob Apeldoorn, half 9 Maartje Schee en Nicolaas Meijne. De gebeden worden verzocht voor Jan Scholten die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Antje Duinmaijer, die in den Heer is overleden. De Kerkberichten, die te Iaat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT van heden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 8