Dans-Academie. Wat anderen zeggen. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Sport en Wedstrijden. Land- en Tuinbouw. Van Overal. Amsterdamsche Beurs. 0 Geldon tv re e*m d. Bij de politie is hedenochtend aangifte gedaan, dat Rechtszaken. Ingezonden mededeelingen. 3. G. MARTIN ZONEN, SchagcheSstraat 31. «V» 351/2 531/f v. kon verschillende malen door. Blan- kcrt is echter schitterend en weet het leder geregeld af te nemen en naar de overzijde te plaatsen. Kort voor tijd een prach taan val van Haarlem. Haak zet voor, v. d. Meij mist echter jammerlijk en Brouwer blaast tijd; '0—0. Jn de eerste helft der verlenging zijn onze stadgenooten sterker; het geluk is echter niet met hen. Ver schillende goedgerichte schoten houdt Snellen op prachtige wijze. Het einde der verlenging is daar, en nog is de stand 00. Weer wordt verlengd, en hoewel thans Hercules de overhand heeft ge lukt 't haar niet 't net te vinden. De spelers, vooral van Haarlem, zijn zeer vermoeid. Eindelijk nadat er 21/, uur ge speeld is weet Bajetto Hercules voor het winnende punt te maken. De geheele I faarlem'sche verdediging verdient een woord van hulde vooral U termark. Bij Hercules schitterden, zooals reeds gezegd, Blankert alsook v. Dijk en Roozeboom. Het slotnummer is de strijd H. B. S.Quick onder Groothoff. Bij H. B. S. speelt Blommestein, de kracht van het ITilversumsch Victoria, middenvoor. In het begin zijn de Vlug-menschen iets sterker, vooral Welcker brengt den bal meermalen langs het lijntje op. Uit een dezer voorzetten komt liet eerste punt voor Quick. Na de rust komen de blauwwitte Hagenaars weer opzetten. Balluseck weet alle gevaar te voorkomen. Ein delijk maakt H. B. S. den gelijkmaker op gelukkige wijze doordat Goedhart over 'den bal heen trapte 11. Kort voor tijd zet de Jong voor en de Bruijn Kops schiet den bal Keihard in Quicks net, zoodat H. B. B, met 2—1 wint. Zondag a.s. krijgen we dus 's mor gens: AchillesHercules en Sparta H. B. S., terwijl 's middags om 3 uur de eindstrijd zal gespeeld worden. Als een dief in den nacht!... Een juffrouw in het Klein Heiligland zakte Zaterdag, terwijl ze bij een groen teman haar inkoopen deed, plotseling in elkaar en was dood... Dat het ge val indruk maakte op allen die er van hoorden of in de huurt wonen, behoeft geen betoog. De Natuurhistorische Ver een iging bier ter stede heeft Zater dag onder leiding van den heer Sprin ger, stads-tuinarchitect, een uitstapje gemaakt door de prachtige buitenplaat sen van Velseroord, Velsen en om streken. Het uitstapje is uitmuntend geslaagd en de heerlijke vegetatie der buitengoederen in die streek bracht die tochtgenooten herhaaldelijk in ver rukking. D i e p t r e u r i g. - De bekende pakj es- drager bij het station Jacobus Eewen bijgenaamd „Zwarte Koo") was Zater dagmiddag met 'Andries Luijten, koet sier, een verhuisvracht wegbrengen naar Santpoort. Toen zij beide wat te diep in het glaasje hadden gekeken, werd de terugtocht naar Haarlem on dernomen met het gevolg, dat Eewen van den wagen viel en een bloedende wond aan het hoofd opliep. Hij werd opgenomen en in den wagen gelegd, waar hij bleef liggen, tot bij 't viaduct aan den Kruisweg. Daar moest hij er uit en werd tegeD de schutting gelegd, tot twee agenten van politie zich over hem ontfermden en hem medenamen naar het Bureau, waar hij zijn roes zou kunnen uitslapen. Bij zijn ontwaken was hij ongesteld. De dokter, bij hem ontboden, consta teerde een slijm beroerte, weshalve hij direct werd overgebracht naar het Gasthuis. De man is, naar we heden morgen vernamen, overleden. Nat. Militie. Onderzoek van Verlofgangers. Aan de verlofgan gers van de militie te land alhier, aan wie in dit jaar uitstel is ver leend, wordt door B. en W. bekend gemaakt dat het onderzoek over hen zal plaats hebben op den Doelen al hier, op Vrijdag 6 December a.s. des v.m. ten 11 ure. Diefstal. Zaterdagavond om streeks 7 uur, is van den kruidenier K. in de Cronjéstraat de toonbank lade gelicht, welke vermoedelijk 7 a 8 gulden bevatte. Geen der bewoners had iets ge- -merkt van de insluiping. Ben twist. Zaterdagavond om streeks half elf ontstond in de Gen. de la Reijstraat tusschen een paar beschonken personen een twist die zoo hoog liep, dat zekere v. d. W. door een groote glasruit werd ge gooid. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Nog goed afgeloopen. Van- 'ïnorgen om negen uur gleed een paard, voor een equipage uit Bloe- mendaal gespannen, door de glad heid der fateenen plotseling uit bij den afrit aan den „Statentunnel" (zooals wij in aansluiting aan een ingezonden stuk in onze krant van Zaterdagavond jh, den onderdoor gang bij den Kruisweg misschien het beste zouden kunnen noemen). De steenen zijn daar ook uiterst glad, en een schrik voor vele voerlui. Het paard rolde onderste boven, doch wonder boven wonder brak er niets van 't leiuoen van het rijtuig, zoodat het dier, na uitge spannen en opgeholpen te zijn, weer gemoedelijk in het tuig ging en het rijtuigje, waarin een dame zat, kalm zijn weg kon vervolgen. ten nadeele van Stiphout aan de liooiniaiktgistereumiddag een kistje met geld is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Een nachtelijke vechtpar- tij Hedennacht had in de Groote Houtstraat een vechtpartij plaats tusschen burgers en militairen,waar bij de politie met geweld moest optreden om de vechtenden te schei den. Brutale diefstal. Uit de tent van het tennisterrein aan de Span jaardslaan zijn Zaterdag eenige zilveren voorwerpen, kleedingstuk- ken en een voetbal ontvreemd. De voetbal is onder een bank in den Hout teruggevonden. Van de daders geen spoor. Te water geraakt. Gisteren middag is zekere vrouw Kroon uit de Waldeck-Pyrmontstraat in het water geloopen van de Westergracht bij het goederenstation. Door hulpvaardige handen werd "zij oogenblikkelijk op het droge gehaald en per brancard naar het Gasthuis vervoerd. De vrouw verkeert in bed^nkelijken toestand. Programma's. Programma van de Orgelbespeling in de groote of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 17 September des namiddags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Einlaitung und Fuge, W. T.-Best. 2. Andante (le Symphonie), Beethoven. 3. Sonate No. 4, Mendelssohn, a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Alle gretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. Adagio, Haydn. 5. Aria: Litaney, Schu bert. Concert in den Hout morgenavond 8 uur door het Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer C. P. W. Kriens. Programma 1 Marche du Cortège, Kriens. 2 Ouver ture Die lustigen Weiber von Windsor, Nicolai. 3 Geschiehten aus dein Wiener Wald, Walzer, Strauss. 4 Grande fantaisie un jour d'Eté en Norvège, Wilmers. 5 Ouverture Obéron, Weber. 6 Mohnblüme (Poppies), Japansche Romance, Neil Moret. '7 Grande Fan taisie de l'opéra Faust, Gounod. Politierapport. Gevonden: 1 portemonnaie met geld, 1 broche, 1 oorbel, 1 voetbal, 1 vingerring, 1 hond, 1 wandelstok en 1 tasch met inhoud. Proces verbaal opgemaakt wegens: bezigen van een gemuilkorfden hond als trekkracht; overtreding arbeidswet, straatschenderij, werpen van vuilnis bakken, kloppen van kleeden in ver boden tijd, wielrijden over een voet pad. In een perceel aan de Gravinne- steeg is Zaterdagnacht ingebroken. Eenige goederen worden vermist. Burgerlijke Stand. Bevallen: I. HarkmansRuurda d. R. A. TichelaarVeenhuizen z. M. E. Michelvan Zomeren z. E. DijkstraWeiland z. A. Donkerlo v. d. Vaart d- W. Wendelgelst—- v. d. Waals z. W. C. van Bragt van Muijen z. C. W. de Graaff v. cl. Kroft z. E. KuijperDokter z. M. J. SchreuderJansen d. T. MossinkoffWils z. Overleden: J. Euwen 47 j. Burg wal. H. van Velzen 79 j. Lange Margarethastraat. AGENDA voor Dinsdag, 1.7 September. Vermakelijkheden, enz. St. Vincentiushuis, Zoetestr. nm, 114 u. Ver. v. tl. H. Vin- centius a Paulo en 's avond v. 7-10 uur. Museum van K u n s t n ij v e r- heid Tentoonstelling van Chinee- sche en Japansche kunstvoorwerpen. Kikkert vm. 10.30nm. 4.40 Watertochtje per Volharding, langs Spaarne en de Zaan, In den Hout nm. 8 u. Extra Concert Huldebetuiging-Kriens. Verkoopingen enz. Purperend Café „Het Para- dijs" v.m. 11 u Verko-' p. le Huis manswoning, schuur, boomgaard; tuin erf, weiland (Westerweg Purmer) 2e Huismanswoning, schuur, erf, a.d. Nesdijk. Sassenheim Dorpsstraat 488 v.m. 10 Manufacturen. Zandvoort Hotel Driehuizen n.m. 2 u Opstal van een huis. Over veen Hotel Rozendaal v.m. 11 u Meubilaire en andere goederen. Haarlem Nassaulaan 1 v.m. 10 u Meubilaire goederen. Roelofarendsveen Hotel „De Vier Heemskinderen" v,m. 10 u le Huis 2e Huis met grond. De Tweede Sociale week. In het „Kath. Soc. Weekl." schrijft mr. A. over de tweede sociale week o.m. het volgende De tweede Sociale Week is weer ten einde. Mocht de onderneming verleden jaar een waag heeten, ook thans was niet bij voorbaat zeker succes te voor spellen. Men kon eeningszins opti mistisch gestemd zijn, doch dat het pas voorafgaan van het ,Kath. Sociaal Congres van de Federatie der Diocesane Arbeidersbonden, te 's-Bosch en het Drankbestrijders-Congres te Nijmegen, en het spoedig volgen van den Katho liekendag te 's-Bosch en het Congres van den Boerenbond te Nijmegen, bovendien de priester-retraite in het aangrenzende Bisdom 's-Bosch, en de R. K. Studenten-retraite in het semi narie te Warmond, beide in dezelfde week vallende, dat al deze factoren een minder gunstigen invloed koudon hebben op 't aantal bezoekers van de Tweede Sociale Week, dat viel te vreezen. Voeg daarbij de minder gunstige ligging van Breda in vergelijking met Utrecht, en liet valt toe te geven, dat zelfs een vrij aanzienlijk minder bezoek van de tweede Sociale Week nu juist nog niet 't bewijs zou gele verd hebben, dat dit nieuwe instituut reeds aanstonds de eerst gewekte be langstelling verloren had. Welnu de optimisten hebben nu ook weer, gelijk zoo dikwijls, gelijk gehad. Zelfs wanneer men de genoemde ongunstig werkende factoren niet in aanmerking neemt, kan men 't bezoek prachtig noemen. Neemt men ze wei in aanmerking, dan kan gerust gezegd worden, dat 't buiten alle verwachting groot is geweest. De juiste cijfers zul len wel spoedig in de Mededeelingen van 't Centraal Bureau van de K. S. A. gepubliceerd worden. Doch nu reeds kan gezegd worden, dat het aantal bezoekers slechts weinig minder is geweest dan dat te Utrecht. Wat kunnen wij dan niet verwach ten, wanneer het volgende jaar de Sociale -Week wellicht in een onzer groote steden gehouden wordt?. Doch... niet alleen het aantal be zoekers, ook en vooral het gesprokene en de wijze waarop het wordt opge nomen, zijn maatstaf voor 't succes. En dan mag wel getuigd worden, dat deze tweede Sociale Week voor haar voorgangster niet de vlag behoefde te strijken, De meeste voordrachten ston den op hoog peil. En wat is op de vorige Sociale Week te vergelijken geweest met de magistrale rede thans van prof. de Groot? Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Rector van het St. Jozef-gesticht te 's-Graven- hage den WelEerw. heer A. E. K. Huf; tot kapelaan te Lisse den WelEerw. heer B. M. J. van Rooij, en tot kapelaan te Waddinxveen den WelEerw. Heer F. B. J. M. Filbrij (15 Aug. 1.1. priester ge ijd). Tot geestelijk adviseur van het Kruisverbond te Rijswijk is benoemd de ZeerEerw. heer B. P. F. Mohr, pastoor aldaar. Gouden jubelfeest te Lourdes. Volgens het „Jourr.al de la Grotte" heeft mgr. Sohoepfer, bis schop van Tarbes, een brief gericht aan alle Fransche bisschoppen waarin aan HH. DD. IIH. eerbie dig het verzoek wordt gericht om in het jubeljaar 19081909, ter ter herinnering aan de verschijnin gen der Onbevlekte Ontvangenis aan Bernadette, overal bedevaarten te organiseeren en te dien einde alom comité's op te richten. Ver der worden de bisschoppen aange zocht oin^de suppliek te steunen, waarin Z. H. den Paus de gunst wordt gevraagd om hei Officie der Verschijningen voor de geheele wereld verplichtend te stellen. Installatie van mr. Segers. In de rechtzaal der arrondisse- ments-rechtbank te Breda had-Zater- dag de plechtige installatie plaats van mr. C. O. Segers, als president dier rechtbank. De geheele rechter lijke macht, het college van advo caten en talrijke belangstellenden waren tegenwoordig. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door den officier van jus titie, mr. baron Speijart van Woer den, door den waarnemenden pres. der rechtbank, jhr. mr. Van Sasse van IJsselt, en door den deken der advocaten, mr. J. W. van den Biesen. Faillissementen. Failliet verklaard: 11 Sep.,A. de Jong, mastenmaker, wonende te Kampen. 12 Sept, G. van der Oord, landman, wonende te Sint Pancras. De naaml. vennootsch. Nieuwe Chemische Fabriek „Jumbo", gevestigd en kantoorhoudende te Bussum. E. G. (zich ook noemende J.j Pekelharing, winkelier in gemaakte kleederen te Hoorn. C. Boekfc], winkelier wonende te Medemblik. Opgeheven: het faillissement van P. Vos, te 's Gravenhage, Van Rave- steynstraat 3 (thans echter Noorder beekstraat 1-55); het faillissement van H. J. te Riet, houtkooper, wonende te Enschede. Geëindigd: het faillissement van R. Reyntjes van Veerssen, wonende te Nijmegen. Opera Italiana De heer M. de Hondt, directeur dei- Opera Italiana, deelt ons mede, dat bij de openingsvoorstelling in het Paleis voor Volksvlijt op 28 Septem ber a.s. La Gioconda van Ponchielli, de titelrol, zal gezongen worden door de prima-donna Sigra Emilia Corsi, die deze partij in de eerste theaters der wereld met het grootste succes gezongen hee''t zooals Scala, Milaan, Keizerl. Theater St.Petersburg, konink lijke schouwburg, Madrid, enz. Verder zullen optreden Sigra Mazzi en Sigre Patti, Nicoletti, Sillich en Paganelli. De costumes zijn geleverd door de beroemde 'taliaansclie firma Zampe- roni, Milaan, requisiten van de firma Rancati, leverancier van Scala, enz.v; terwijl de heer D. H. Michels zal zorg dragen voor de coiffures. H. V. V. in Oostenrijk-Hongarije. Op het Margaretha-eiland, bij Bu dapest, heeft de Haagsche V. V. een wedstrijd gespeeld. Karei Heyting won den toss en tegen half 6 kwam ons elftal als volgt in het veld. E. Chapelle (doel), Max von Oven en mr. K. Onnes (achter), 1). Lotsy, K. Heyting en mr. E. Sol (midden), E. Bruynis. I. Dozy. jhr. C. W.' Feith, J. Tetterode en J. Abe leven (voor). Feith trapte af en direct ontspint zich een fraaie strijd. Na 10 minuten komen de Hollan ders eerst recht op dreef. Feith be sluit een prachtige rush met een goed schot en de Hollanders leiden. Weer blijven de H. V. V.'ers aan vallen en A beleven doet spoedig het net voor de tweede maal trillen. Dit maal beslist echter de scheidsrechter buitenspel en de stand is onveranderd. Bruynis verricht daarna goed werk, hij brengt mooi op, zet goed voor en weer is het Feith, die de kroon op het werk zet door toeloopende het tweede punt te maken. Zonder verder evementen van beteekenis breekt de pauze aan, waarbij de Hollanders m et 3—0 lei den. Thans hebben onze kampioenen echter hun beste spel getoond. Toch komt nogmaals een succes voor de Hollanders, als Tetterode een goeden voorzet netjes in het doel klopt. Dan is het echter met de onzen gedaan. De avond begint langzamerhand te Vallen en in een schemerlicht doel punten de Hongaren tweemaal, beiden malen door goed spel. Gelukkig is dan spoedig het einde daar en blijven de Hagenaars met 42 meester van het terrein. Gister werd te Boedapest gespeeld tegen de Budapesti Torna Club. De Ainsterdamsche wielerbaan. In het amateur kampioenschap van Nederland over den korten afstand 1 K.M. won onze stadgenoot Tulleken de le demi-finale. In de finale was hij no. 2. In de verdere kunstverrichtingen der amateurs (wedstrijd met voor gift voor amateurs over 1 K. M.) won Tulleken de le serie en de finale. De Bloembollenmaand. Aan een zaakrijk en uitvoerig ar tikel over dit onderwerp, voorkomende in het jóngste nummer van het „N. v. d. D.", ontleenen wij het volgende Het is bekend, dat de bollenteelt zich uitbreidt. De oude legende, dat de bollen alleen voortwillei^ langs onze duinen, iseen legende. In Noord-Holland, in de Streek b.v., wordt ijverig de tulpenteelt be oefend en de daar gegroeide tulpen zijn hoog in prijs. En dat gaat, op meer plaatsen zoo. De bollenkultuur is een zeer voor- deelige tak van den tuinbouw en geeft velen, zeer velen, een goed be staan. En zoowel naar 't Noorden en 't Zuiden als naar 't Oosten breidt de teelt zich uit. Op Schouwen be staat reeds een bloeiende afdeeling van de „Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur", terwijl verleden jaar de eerste proeven met de bollen zijn genomen op Terschelling. Neemt de teelt toe. ook de belang stelling van het Nederlandsche publiek voor de bolletjes wordt elk jaar grooter. Die belangstelling is niet toegeno men door de jaarlijksche massa be zoeken in den bollentijd; wel doordat in de pers en ook bij het onderwijs meer over de bollen is gesproken. Het .forceeren van bloembollen in huis is een hoogt aangenaam werk, dat veel genoegen verschaften waaraan oud en jong kan deelnemen. Dit laatste is een groot voordeel boven de gewone kamerplanten, die meestal aap de zorgen van één enkelen huis genoot zijn toevertrouwd. Van onze kamerplanten willen wij geen kwaad woord zeggen, maar te ontkennen valt het niet, dat er niet dagelijks wat nieuws aan is te zien. Heel anders is dat met de bloem bollen. Wanneer die eenmaal in de kamer zijn geplaatst, dan is er telkens wat waar te nemen. Wij zien ze groeien, in letterlijken zin. Van groote waarde is het forceeren van bloembollen als bezigheid voor de jeugd. Het werk is zeer eenvoudig en onze jongens en meisjes hebben enkele maanden een aardige, nuttige bezigheid er. mee. Zal ons werk slagen, dan moeten wij beginnen -met goede bollen te koopen. Dit is evenwel gemakkelijker gezegd dan gedaan, want het publiek weet niet, wat het koopt, kent geen onderscheid tusschen goed en kwaad in deze. Het verstandigst, is zich te wenden tot een solieden kweeker of handelaar, en wanneer men eenmaal goed be diend wordt, niet te gaan loopen. In elk geval moet men niet op een paar centen zien, want goedkoop is hier haast altijd dure koop. Nooit moet men bollen langs de deur, op de markt of van vreemden koopen. Dat komt bijna altijd verkeerd uit. Voor wij nu tot 't bespreken van enkele hollen overgaan, willen wij eerst iets in het algemeen daarover zeggen, ook óver hetgeen bij 't for ceeren moet worden in acht genomen. De bol vraagt slechts water. Wie zijn bollen nog een speciale bemesting geeft, handelt niet verstan dig, want ten eerste is het onnoodig en ten tweede schadelijk, omdat de bollen dan wel veel blad doch geen bloem maken. De bloembollen hebben hun volle dig diner bij zich. Dat moet men goed onthouden, want het geheele verzorgen of for ceeren van bloombollen komt nu alleen hierop neer, dat men voldoende water en warm te moet aanbrengen en dat spreekt vanzelf op tijd, dus niet te vroeg, De groote fout bij de meeste men- schen is dat zij te haastig gebakerd zijn. Nauwelijks zijn de bollen een paar dagen in den grond, of men begint al te peuteren aan de aarde om te zien of de neuzen al uitloopen en of de wortels al voor den dag komen. Geef den bollen tijd; laat 't proces langzaam verloopen, dan hebt gij er ook het meeste genot van. Water, wij zeiden het reeds, is liet voornaamste. Zonder water geen transport van voedingsstoffen en dus ook geen groei. Gebrek aan water is voor de plant honger en dorst te gelijk. Wij moeten alleen zorgen, dat door te veel vocht de bollen niet gaan schimmeien, maar anders kan het water heusch geen kwaad. Kweeken wij hyacinthen en tulpen niet uitsluitend op water? Dat is wel het be3te bewijs, dat deze bollen voor geen klein geruchtje vervaard zijn. Wat nu de warmte betreft, velen verwarren warmte met directe zon, en dat is een groot, zeer groot verschil. Wie meent, dat hij voor het trekken van bloembollen zonnewarmte noodig heeft, vergist zich dus. Al liggen de kamers op het Noorden, de bollen willen er even goed om. Iets anders is het om het licht niet buiten te sluiten. Licht is noodig voorplanten, die groene dee'en bezitten. Zet men de planten in de volle zon in de kamer, dan zal haar dat geen voordeel doen. De bloemen gaan te wijd open. Hieruit volgt, dat in elke kamer bollen kunnen getrokken worden, zelfs in de somberste. En juist daar om zijn de bloembollen zulke aan bevelenswaardige gewassen. Voldoende water en geen directe zon De heele kunst gesteld al dat het een kunst of handigheid is om bloembollen in bloei te trekken, be staat dus in het doelmatig voorzien van water en warmte. De rest doen de planten zelf. Hierboven wezen wij er reeds op, dat voor het watervervoer noodig is een deugdelijk wortelgestel en hieraan kan men niet genoeg zijn aandacht wijden. De ongeduldigste menschen hebben altijd de slechtste bloemen. Zij brengen ze te vroeg in 't licht, als er nog te weinig wortels zijn en dan geschiedt de geheele groei verder suk kelend. Voor alles is tijd noodig. En al zijn de menschen tegenwoor dig ook nog zoo nerveus, de natuur is nog de oude; die overhaast zich niet. Een tweede zaak waarop gelet moet worden is, dat gedurende den bloei er geen gebrek aan water mag zijn. Een bloeiende plant verdampt veel en die afvoer moet worden aangevuld, gehjktijds, anders treedt verwelken in. Beschouwen wij een bolgewas, zoo als het inderdaad is, dan zien wij, dat 't- een volledige plant is, met stengel (de schijf of voet), bladeren, knoppen en wortels. Alleen de laatste ontbre ken nog als wij de bollen in den win kel koopen, en die moeten wij daar om, door kunst en vliegwerk, tot ont wikkeling laten komen. In de vrije natuur hebben deze plan ten een rustperiode. Eigenlijk is die naam verkeerd, want rusten doet de plant niet. Rusten ver onderstelt een zekeren voorafgeganen arbeid, welke uitputting ten gevolge had. En hiervan is bij deze indivi duen geen sprake. Veel meer moeten wij hieraan den ken, dat de weersinvloeden gedurende de herfst- en wintermaanden het leven boven de aardoppervlakte tame lijk wel onmogelijk maken. En om zich tegen die invloeden nu te beschermen, wordt het leven beperkt tot de allernoodigste organen. Want zoo'n bol leeft nog. Dat beperken der levensuitingen nemen wij in de geheele natuur waar. Het dier, dat zijn winterverdoovnig ingaat, haalt nog alleen maar adem en verplaatst zich niet meer, neemt ook geen voedsel op. Het leven uit zich dus alleen in het onmisbare ademhalen. Met de bollen is 't precies zooook zij ademen alleen. In de levensuitingen is er niet zoo veel verschil tusschen de planten en de dieren, al schijnt oppervlakkig ook het tegendeel waar te zijn. Een bol is dus als een tak, als een stek, die in den grond wordt geplaatst. Is de grond vochtig en niet te koud, dan komen de wortels voor den dag, de knoppen loopen uit, de bladeren ontwikkelen zich daaruit en eindelijk prijken de bloemen. Zoo gaat het overal in de planten wereld. Volgens het advies, dat ik las iu de Garden in 1905, schrijft een lezer van dat blad strooide ik het afval van de acetyleen-gasbe- reiding op miju perzikboomen, met het resultaat, dat dit jaar mijn boomen tol aal vrij van krulziek zfin. De bladeren zijn prachtig groen en zien er in alle opzichten volko men gezond uit. Reeds meer dan tien jaar kwam er ternauwernood een gezond blad aau dezelfde boo men, terwijl ze weinig vruchten gaven. Aanvang van den nieuwen CURSUS 5 OCTOBER a. s. Prospectus op aan vrage verkrijgbaar. Spreekuur dage- (behalve Zondag) van 2—5 en 79 uur. LEDEN van het Nederlandsch Dansonderui. Genoot schap. van de Genossenschaft Deutscher Tanzlehrer Berlin. en der Imperial Society of Dance Teachers London. Burgerlijke Stand. HAARLEM ME RLI EDE EN 8 PA A RN - WOUDE. Ondertrouwd: D. Mantje en J. G. de Fouw. Bevallen: P. E. Blomvan der Aar d., A. PloegOverbeek d. Overleden: A. H. Starreveld d. 1 j. VELSEN. Ondertrouwd: H. Hogeland en O. Tieleman, F. Schipper en H. G. v. d. Coclk. Bevallen: G. StemerdijkDuin, z. E. J. JoostenNijman, d., A. Martens de Weers, z. Overleden: H, J. Molenaar, 5ui., W. F. Kuit, 6 w., G. J. Kautz, 9 w., H. D. Schneiders, 39 j., J. Looij, 17 d., J. Van Beien, 6 m. UITGEEST. Ondertrouwd: Jacob Visser en- Trijntje de Wit. Geboren: Huibert Cornelia, z. v. P. Kalf en van T. Bus, Maria Geertruida, d. v. W. H. de Wildt en van A. M. Leek. AKERSLOOT. Ondertrouwd: Johannes Wilhelmus Casper, van Uitgeest en Anna Maria Vel- zeboer, van Akersloot. W o 1 v e n p 1 a a g. Te Dulatli in Minnesota (Ver. St.), heeft men grooten last van wolven, welke, door honger de bosschen uitgedre ven, naar de bewoonde plaatsen komen. Er is reeds veel vee gedood en verscheidene inwoners der plaats waren onlangs genoodzaakt in boo men te klimmen, om aan dj woef te roofdieren te ontkomen. I e over heid zal een jacht-?xpeditie uitzen den. 16 September Medegedeeld door H. G. Tombebgh en Co South. Pac. Common Marine. Pref. pref. Comm. Steel Topeka 2e pref. Mexican. Common Kansas. Pref. -Common Wabasli TJnion Southern Rails Car Foundry Common Erie Missouri Rock Island Ontario Denver Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Great Cobar Rusland Hope. Consols Amer. markt lagei Russen beter. Petroleummaikt prijs Tabaksmarkt zonder Mijnwaarden béter. Geld 53/4o/0. vorige koers. Heden 851/2 841/2 6i/2 61/a 171/2 17 306/l6 285/8 86t 716 86i/4 171/4 268/s 563'g I 121/8 131 I6I/2 391/2 21 35 s/8 201/4 323/, 245/8 277i/2 9 355/g 535/8 39 152 691/4 701/a houdend, zaken. 253/, 551/4 llVa 1301/2 16 38 207/8 347/g 195/s 32'fi 231/8 272 46 136 701/4 70i/a Barometerstand Stand van Gisteren 770. Neiging tot vooruitgang. Termometerstand Hedenmid. 12 Uur b5 F. 18 C. Laagste der afgl- nacht50F. 10 C., Opgegeven door Joh. M. Schmidt Opticien» Zijlstraat 85, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3