DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Voor Recht en Vrijheid! BERICHT. BERICHT. BUITENLAND. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem BINNENLAND. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1907. No. 6687, 32ste Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Zij, die zich met 1 October uoor minstens drie maanden op de NIEUWE HAARLEM- SCHE COURANT abonneeren, ontuangen de tot 1 October uerschijnende nummers gratis. Abonnementen uiorden aan genomen aan ons kantoor Kinderhuisuest 31-33, en bij de agenten en loopers der Courant. Door plotselinge ongesteldheid van een onzer loopers is in eèn ge deelte der stad de bezorging onzer Courant Maandagavond niet geheel nauwkeurig geweest. Den abonnés, die wellicht geen Courant ontvan gen hebben, verzoeken wij beleefd ons dit te willen opgeven. Ook in het algemeen houden wij er ons voor aanbevolen, dat klach ten omtrent onregelmatige bezor ging, zoowel in als buiten Haarlem, ons terstond worden meegedeeld. DE DIRECTEUR. Algemeen Overzicht. Het schijnt, dat een „liberaal" noodzakerlijkerwijs tegen het behoud van de doodstraf wezen moet! Althans, in alle liberale, anti- clericale en andere bladen van dat slag vinden we lange correspon denties, artikelen en entrefilets, om te berichten dat president Fallières Icch maar groot gelijk had, toen hij dezer dagen den ellendigen moor denaar Soleilland, die in Darijs een twaalfjarig meisje onder de meest afschuwelijke omstandigheden vermoord heeft, gratie verleende van de guillotine. In Frankrijk bestaat in naam nog de doodstraf. Maar steeds werd „gratie" geschonken, de misdadiger gaat dan naar Cayenne of Fransch- Guiana. Dit geval van Soleillard was nu echter de norm voor de toekomst. Want zelden of nooit was een moord zóó beestachtig en koel bloedig gepleegd, viel er zóó heele- maal geen reden tot eenige ver zachtende omstandigheid te beden ken, was de doodstraf zóó verdiend Maar de liberule en anticlericale heeren, die er niet tegen opzien de arme kloosterzusters uit hun eigen dommen te zetten, de priesters en de kerk te berooven van de hun geschonken goederen, voelen zoo veel voor het uitvaagsel der maat schappij, dat in Parijs de straten onveilig maakt, en kind noch vrouw spaart Die ongelukkige boosdoeners zijn immers een soort van zielszieken: de stakkers kunnen 't niet helpen dat ze zoo boos doen En hoe erger de misdaad is die bedreven is, des te meer kans dat men den man of de vrouw die ze bedreef voor niet heelemaal toerekenbaar verklaart In Frankrijk is het wel je goede leventje voor de boeven! Dat weten die heeren en dames blijkbaar óók wel, want het getal groote misdaden neemt er op schrik wekkende wijze toe Om dan op Soleilland terug te komenpresident Fallières heeft dezen boef óók al gratie ver leend, niet omdat er verzachtende omstandigheden waren, maar omdat de president (zooals hij liet bekend maken) in principe voor de af schaffing der doodstraf is! Dat is dus eenvoudig een eigen maniertje, om de doodstraf die bij de wet is bepaald, af te schaffen I En nu is het merkwaardig, dat alles wat „liberaal" is of zoo heeten wil, de heele anticlericale bende voorop, dat besluit om den boos wicht Soleilland gratie te verleenen hartelijk toejuicht Met eenige verwondering zelfs constateeren onze Hollandsche libe rale organen, dat een liberaal blad als de Temps" zich niet voor de afschaffing der doodstraf verklaart, maar dat met nog eenige omzich tigheid alleen tusschen de regels door laat lezen. Waarschijnlijk zit de „Temps" te veel in de buurt van die schan delijkheden die de doodstraf wel noodzakelijk maken, om zoo grif als onze liberale heeren te kunnen constateeren, dat de doodstraf een „barbaarsch overblijfsel uit de Mid deleeuwen" is! Die „Temps" die overigens de doodstraf hard afkeurt, zegt dan tocb nog, dat in Frankrijk dekfeite lijk zwaarste straf van het oogen- blik, de verbanning, door de boos wichten meer en meer als een soort pleizierreis beschouwd wordt. De „Temps" zegt verder o.a. woordelijk: het zou een sombere grap zijn de doodstraf te besparen aan de moordenaars en haar veel- vuldiger te maken voor de eerlijke lieden De conclusie der „Temps" is ech ter: als ge de doodstraf afschaft, geef dan een strenge straf (b. v. levenslang cel) ervoor in de plaats. Mooie theoriën. De practici praten echter heel anders Zoo b. v. een Parijsclie commis saris van politie, Touny, die aan een verslaggever zeide, in verband met het ook door hem betreurde besluit van Fallières, dat de vermetelheid der boosdoeners te wijten is ten eerste aan dat soort sentimentaliteit, dat sedert verscheidene jaren heerscht ten opzichte van de laagste lagen van de maatschappij. Men neemt in dezelfde sociale teederheid de ongelukkige arbeiders en het uit- schoffop En deze practicus giug dan ver- dor: Voeg dan aan wetten van ver giffenis, van opschorting, aan de voorwaardelijke invrijheidstelling, aan de strafverminderingen dit toe, dat de gevangenissen comfortabel zijn en van goede lucht voorzien, dat men er uitermate goed-behan deld wordb dat het menu er goed is en het werken naar verkiezing en niet verplicht, dan zult ge de voornaamste gronden hebben waar op de vermetelheid der jeugdige boosdoeners berust. Zij zijn niet bang voor de straf! O. i. zeer terecht zeide deze prac tische man nog, dat het noodig zal zijn, enkel voor de beroepsboosdoe ners de stokslagen en lichamelijke straffen voor teschrijven; en op zijn allerminst zal het noodig zijn, dat men in de gevangenis den misda diger geen enkele zachtheid bewijze, dat men hem niet aangenaam zijn gemak geve, "maar dat hijgedwon gen worde het noodige te verdienen door langen en zwaren arbeid. „Datis ten slotte, en helaas, het lot van tal van eerlijke werlui," zeide de heer Touny snijdend-juist Tegenover het het ziekelijke theo retische medelijden van de liberale heeren, is deze scherpe lormuleering van een practicus wel der vermel ding waardig I Intusschen is door Fallières' be slissing de doodstraf nu in Frankrijk feitelijk afgeschaft. Een wet in het parlement zal vermoedelijk spoedig volgen, en de zaak ook wettelijk uit maken. En het Apachendom en de bent der misdadigers zal juichen! De Marokkaanse lie kwestie sch'et niet hard op in de laatste dagen. Maar er schijnt kans te wc zen op eenige pacificatie, als men de Fransche bladen nog gelooven. Nu, in 't belang van Frankrijk zelf, of liever van zijn regeering, is het te hopen. Want Clemenceau zal het in de Kamer, als die weer bijeenkomt, hard te verantwoorden hebben Het voorstel om de Kamer eerder bijeen teroepen dan den gewonen tijd, heeft bij tal van afgevaardigden steun gevonden. Maar de regeering acht het beslist onnoodig. Clemenceau heeft ver klaard, dat de Kamer niet zal worden bijeengeroepen voor den bepuald tijd, 15 of 22 October 't Is begrijpelijk, want het zal er spannenToch zegt Clemenceau van de Marokkaansche zaken maar niet, hij vertelde dat hjj vooral zijn best zou doen om de begrooting voor het einde van het jaar in Kamer en Senaat te doen aannemen, om riet weder met voorloopige twaalfden te behoeven te werken. Het zou zijn trots zijn, zeide hij een normalen toestand in de par lementaire werkzaamheden in te voeren, maar naast deze wensch zal het ook wel zijne bedoeling zijn bij de begrooting de extrauitgaven voor de expeditie naar Marokko te laten goedkeuren. Yoorloopig wenscht niemand zich over de kosten van die' expeditie uit te laten maar men verwacht dat zij niet zullen meevallen De Canadeesche beweging tegen Japan houdt aan. De regeering, en vooral die van het moederland, tracht wel den boel te sussen, maar dat schijnt niet goed te gelukken Althans allerlei teekenen zijn er van complicaties. Zoo zou vandaag het Canadeesche arbeiderscongres te Winnipeg bij eenkomen. De kwestie van den gelen arbeid in Britseh-Columbia zal daar grondig besproken worden. Verscheidene afgevaardigden hebten van hun organisatie opdracht gekregen voor stellen tegen het gebruik van gele arbeiders in Canada ter tafel te brengen. Eenige afgevaardigden zullen zelfs een algemeene staking over geheel Canada voorstellen om te bewijzen, dat alle arbeiders zich solidair verklaren met de rustver stoorders op Vancouver! De arbei ders willen daardoor bewijzen, dat de gebeurtenissen op Vancouver niet van plaatselijken maar van nationa- 'en aard zijn. Ze willen aantoonen, dat alle arbeiders onvoorwaardelijk tegen het gele gevaar protesteeren. Mocht het congres dergelijke be sluiten aarnemen, en dit is zeer waarschijnlijk, dan zullen de regee ringen van Canada en Engeland zich tegenover Japan in een zeer moeielijke positie be* inden En dat kan dan nog heel wat last geven! Nieuwtjes in drie regels. Vorstelijk Echtpaar naar Schwerin. Men meldt uit Schwerin aan de N. R. Ct. De Koningin en Prins Hendrik worden einde September voor eeni- gen tijd op Dobbin verwacht. Hofberichten. De Koningin geeft aanstaanden Vrijdag een soirée ter eere van de leden der Vredesconferentie en hunne dames. De Koningin-Moeder is voorne mens in den loop dezer week de Mauve-tentoonstelling te Laren te bezoeken. Kamerverkiezing Schiedam. Volgens e Moker" is door de afdeelingen Viaardingen en Schie dam tot candidaat voor dezen Kamerzetel aangewezen dr. J. van Leeuwen. Kamer-piccolo. 't Personeel der Tweede Kamer is verrijkt met een piccoloeen ventje in groene uniform met daar- bijbehoorende pet met goud galon Hij kan het druk genoeg krijgen bij den wirwar van boodschappen, welke tijdens de zitting door 't ge bouw plegen te vliegen. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van financiën en marine zullen Donderdaggen Vrijdag a.s. niet plaats vinden. Vaandel weg. Bij de terug komst uit de legerplaats bij Zeist, kwam men bij i et 4e Regiment Infanterie te Leiden tot de ontdek king, dat het vaandel van den vlaggestok was verdwenen, vermoe delijk is het gestolen. Gemengde Berichten. Mishandeling. In de derde klasse wachtkamer van het Hol landsche Spoorstation te 's Hage heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een geval van mishan deling met doodelijken afloop plaats gehad. Twee personen, een los werk man aan het station en een groen- telosser hebben twist gekregen en de dader, de los werkman, heeft daarbij zijn slachtoffer een klap met een stok gegeven, zoodat deze kort daarop overleed. Omtrent de bijzonderheden van dit misdrijf kan worden medege deeld, dat de verslagene den andere moet hebben gesard, toen deze zich op een der banken in de wachtka mer te slapen wilde leggen. De dader, daarop in drift out- stoken, heeft een bezem gegrepen en met de steel daarvan den ander een schijnbaar onbeteekeüend wondje aan het hoofd toegebracht. Na de wonde te hebben uitgewassen, heeft deze laatste zich eveneens te slapen gelegd in de wachtkamer. Toen men hem wilde wekken, bleek hij overleden. De dader is een man van 45 jaar. Door den drankl Een zes tienjarige knaap liep Zondagavond beschonken door Winschoten. Hij kwam in aanraking met de stoom tram, die over zijn beeneu reed. De jongen is gistermorgen naar Groningen vervoerd. Insluiping. Zaterdagavond werd aan de Zuidblaak te Rotterdam op heeterdaad betrapt de 23 jarige zeeman W. F. B., woonachtig te Amsterdam, die zich door middel van insluiping bij de kleermakers K. en v. d. R., aan de Zuidblaak 30 had meester gemaakt van 8 coupons lakenstoffen. Hij werd ach terhaald en spoedig gegrepen. Overreden. Zaterdagavond is door den sneltrein van 8 uur op de grens van Tongelré en Nuenen een meisje van 8 jaar overreden en gedood. Uit den toboggan. De kermis in Den Bosch heeft weer bijna een menschenleven gekost. Zekere v. d. L. beklom Zaterdag nacht de toboggan van J. Kundels, die hier tegen het stadhuis op 't ker misterrein f,is opgesteld. De man scheen niet normaal te zijn, ten gevolge van 't gebruik van drank. Hij viel uit het bovenste topje der hooge toboggan en werd be neden bewusteloos opgenomen. De inmiddels ontboden geneesheer ge lastte overbrenging van liet slacht offer naar het Ziekenhuis. Hij had zware wonden aan het hoofd en is ook inwendig ernstig gekneusd. Russisch grondgebied. Weinigen zal het bekend zijn, schrijft men uit Bergen aan de „Alkm. Ct." dat de grond, waarop het Russisch gedenkteeken in deze gemeente is geplaatst, eigendom is van het keizerrijk Rusland. Van dezen grond wordt jaarlijks f0.15 grond belasting betaald. De Russische gezant te 's-Gravenliage, de heer Tcharykow, moet Zondag j.l. bij het bezoek aan Bergen, lachende gezegd hebben, dat hij dit bedrag maar uit zijn eigen zak betaalde. Onder de tram. Op de Garst te Winschoten geraakte de 28 jarige Dirk Daman, een zoon van een arbeider uit de Engelsche Laan aldaar," onder de stoomtram. Het linker benede.ibeen brak, ook het hoofd werd zeer verwond. Vreeselijk verminkt werd hij op genomen en door den heer Olm, arts, verbonden. De toestand is gevaarlijk. Lastig ps^ard! Te Oud FEUILLETON. einde. NEME MLEMSCHE COMMIT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant) 10.50 Elke regel meer„0.10 Groote -letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. De Antwerpsclie reeders hebben weer een voorstel tot vergelijk afgewezen. De verantwoordelijkheid rust op hen! Nu wordt uit Kopenhagen bericht dat de ramp van 't Russisch keizerlijk jacht töcli een aanslag is geweest 1 In Durban (Zuid-Afrika) vreest men voor een nieuwen groote Zoeloeopstand. Leelijk nieuws voor Engeland! Raisoeli eischt honderdduizend pond sterling schadevergoeding voor 't vrijlaten van Mac Lean. De groote spoorwegstaking in En geland, waarvan we vroeger al schreven wordt einde October verwacht. Gisteren is te Essen het congres der Duitsche socialisten geopend. Veel ge schetter,en den eersten dag al gekibbel. De nieuwe Encycliek van Z. H. den Paus over dejmoderne dwalingen is gis teren te Rome verschenen. Uit Forbach, 'tElzasser mijndistrict wordt weer van een mijngas-ontploffing gemeld. 12 arbeiders zijn gedood. (Speciaal voor (lit blad bewerkt). BOEIENDE ROMAN uit den jongsten Poolschen vrijheidsstrijd. Naar het Duitsch van GERD. VON OSTEN. 20) En tochLangzamerhand herkende hij haar weer, ook al zag ze er dan vervallen en zoo diep ellendig uit. Groot en don kei- waven have oogen weliswaav nog, maar rustig en onschuldig neen, chlt niet meer! Het volslagen gebrek aan hooger leven, de stempel der onwetendheid en van het ingedommeld bewustzijn, die op haar golaat lag, hadden haar gemaakt tot een innerlijk en uiterlijk stompzinnig wezen, dat alleen in deze oogenblikken haar domme onbeschaamdheid voor een oogenblik liet varen. Zelfs de vertwijfe ling, waaraan ze ten prooi was, deed dien trek van stompzinnigheid niet geiieel verdwijnen. Anka ging voort met snikken. „En u, heer Roman," fluisterde ze, „u heb ik verradenIJ he'o ik overgeleverd in de handen mver vijanden!" En toch, niet dat hij gevangen was, scheen haar voor dit oogenblik het vree- selijkst. Maar dat hij door hilar, door ha;lr schuld en verraad te gronde moest gaan, -dit was te erg En al trachtte zij zich te troosten met tie gedachte„Vroeger of later zou het toch gebeurd zijn," dat vermocht haar niet tot bedaren te brengen. En toch zij moést hem vertellen, hoe het gebeurd was al zonk ze dan ook van schaamte bijna door den grond, slechts de bekentenis van haar schuld kon haar verlichten. Roman hoorde haar zwijgend aan. Daarna zat hij langen tijd met het hoofd in de handen, aan de bitterste gedachten ten prooi. De Russen waren onder-tusschen opge broken. „Ik vergeef u van ganscher harte wat ge mij voor leed hebt aangedaan," sprak Siemawski eindelijk. „Anderen hebben meer schuld dan gij, en wee degenen, die b tot het verraad hebben aangespoord. Ik vergeef u, maar heb thans ook berouw en verzoen u met uwen God!" Zij had zijn voeten omklemd, liet deze echter plotseling los en sprong op. De anderen, ja, die waren van alles de schuld, vooral Thaddeus. Maar ze zouden niet ongestraft blijven! AL was ze dan ook slecht met de openbare aangelegenheden bekend, ze wist toch wel, hoe men het geheim comité een bericht in handen kon spelen! De soldaten gaven zich niet de moeite, de lijken der opstandelingen te begraven. Anka moest hen door het moeras gelei den, maar iedere stap voorwaarts was haar thans een marteling. Roman werd meegevoerd en hield zich thans zonder moeite staande: zelfs de vermoeienis en de pijn der wonde gevoelde hij nauwe lijks. Hij wist, wat hem te wachten stond, hij had het reeds geweten, toen hij de keizerlijke uniform uittrok. Maar hij had niet anders gekund. Had hij dan tegen zijn landslieden en tegen zijn eigen vader land moeten strijden? Of had hij zijn ontslag moeten nemen en naar het bui tenland gaan, hij, een man in de kracht van zijn leven! Was hij ook on tevreden geweest over het uitbreken van den opstand nu het er eenmaal toe lag, was zijn plaats dan toch bij zijne broeders, en zelfs in dezen vreeselijken nacht voelde hij zich Pool, genoeg om ondanks de geleden ellende der neder laag geen spijt te hebben, dat hij in dienst van zijn vaderland getreden was. Zelfs de hopeloosheid van den opstand, zooals de zaak nu stond, kon hem daar toe niet brengen. In het eerstvolgende dorp vroeg de bevelvoerende officier een rijtuig. Anka bleef achter en sukkelde het hoofd in haar voorschoot, om den man niet te zien -wegvoeren, dien zij verraden had. In den brandewijn zocht de ongelukkige haar troost en begaf zich toen haastig op weg naar Wilna. Midden in den nacht kwam Roman in de hoofdplaats van het district aan. Uit geput door de vermoeienissen en ge moedsbewegingen van den dag, sliep hij in, zoodra hij op het gevangenbed lag, en hij sliep nog, toen de Russische sol daten kwamen om hem voor zijn rechters te voeren. Die diepe, gezonde slaap had hem heel zijn geestelijke en lichamelijke sterkte teruggegeven. Terstond na zijn gevangenneming was er naar Wilna geseind en het antwoord was reeds ingekomen„Terstond vonnis vellen en uitvoeren!" Het vonnissen was slechts een vorm zijn misdrijf was duidelijk genoeg. Hij kon zich niet ver dedigen en beproefde het ook niet eens: wat zou het gebaat hebben, tegenover deze Russen, zich op het gevoel van vader landsliefde te beroepen! Bij het voorlezen van het vonnis ech ter verbleekte hij. „De galg?" riep hij met bevende stem uit. „Kan dat niet in doodschieten ver anderd worden En het harde antwoord luidde„Neen". Welk een vooroordeel eigenlijk, deeene wijze van terechtstelling schandelijker te achten dan de andere! En toch, al was hij zich bewust, die onteerende straf niet verdiend te hebben, het ware hem veel waard geweest, op een andere wijze zijn vonnis te ondergaan Daar staat de veroordeelde aan den voet van de ladder. Hoe geheel anders had hij zich het einde zijner aardsclie loopbaan gedroomd! Waarom is hij niet op het slagveld den eervollen dood des krijgsmans gestorven 1 Waarom was de wonde niet doodelijk? Dat mag de christen niet vragen, maar in nederige onderwerping moet hij aannemen, wat God hem overzendt. Maar ach, het men- schenhart is zoo zwak en met zoovele banden aan het stof verbonden! Daarginds in de verte stuwt de Wilia haar zilveren golven voort. Zij schijnt hem het graf van alle liefde en leven, van alle hoop op bevrijding zijns vader lands uit de Russische slavernij. Maar hij heeft geen tijd meer voor zulke gedachten. Slechts het heil zijner ziel mag hem nog bezighouden. De priester vraagt hem nog eenmaal of hij allen, allen vergiftenis geschonken heeft. En ja, hij heeft allen vergeven, die aan zijn dood schuldig zijn, zelfs de ongelukkige Anka. De scherprechter is met zijn toebereid selen gereed. „Als u klaar is!" vraagt hij den man, die gaat sterven. Nederknielend verricht Roman zijn laatste gebed, waarin hij vooral ook Leo- kadia gedenkt. En nu is alles uit. Slechts éen gedachte leeft nog in zijn ziel, en van de koude, verhleekende lippen klinkt die laatste kreet, zoo warm en innig als stond de zaak des opstands met haar vurigsten strijder te verliezen: „Oyczyzna!" Laten wij het gordijn vallen, totdat het treurspel ten einde is! En toch, nog een afscheidsblikHeeft de stervende hem gehoord, dien alles doordringenden smartkreet van Leoka-lia. toen zij zag, dat zo te laat gekomen wns? Ze had afscheid van hem willen nemen, hem nog eeu laatste maal willen zien. voor hij ging sterven, en nu barm hartige God! is dat zijn schoon edel ge laat! Maarzij schrik ter toch even zoo weinig voor terug als de eerste christenen ooi- de gemartelde en verminkte lichamen hunner vrienden. Zwijgend woont ze zijn begrafenis bij. Woorden, zuchten, tranen ze wilden zelfs niet komen ter uiting en verlich ting van zülk een smart. Als zij eindelijk opstaat, valt haar blik op haar kleeding, en ze verwondert zich, dat ze nog niet in rouwgewaad is, nu toch haar vader land één groot huis van tranen geworden is. Hij had haar verzocht, de zwarte klee- ding af te leggen, maar nu belet haar niets meer ze om hem zeil' te dragen. De geheele wereld toch schijnt haar als in een rouwfloers gehuld, en de stralende morgenzon is als een wreede besjotting van zooveel ellende en rouw. Ze verwondert zich, dat ze haar ver stand nog niet verliest. Maar dan had den immers wel zeer velen het moeten verliezen! Was zij dan de eenige, die zulk een wreed lot onderging? Hoe menig ander bloeiend leven was immers tot den dood door kogel of strop verwezen, was afgesneden op slagveld of gerechtsplaat sen, hoeveel anderen kwijnden nog in onderaardsche gevangenissen of in de woestenijen van Siberië! En dan al de andere ellende nogWas zwart niet de eenige kleur, die men thans om d n wille van het vaderland dragen kon De regeering intusschen staat dit voor recht alleen toe aan hen, die echtge noot of bloedverwanten verloren hebben Leokadia wordt dan ook voor de recht bank gedaagd. Welwillend vraagt haar de rechter, of ze misichien rouw draajt om een bloedverwant, cm Thaddeus Limano- wicz, die op bevel der zoogenaamd natio- nale Poolsche legeering aan een boom was opgeknoopt. - „Om dien verrader? Neen!" klinkt het trotsche antwoord. „Om wien dan Ge hebt toch geen na dere bloedverwanten?" „Ik draag rouw om Roman Sieniawski, maar ook over de andere martelaren en het arme vaderland zelf." Natuurlijk wordt ze tot een geldboei.- veroordeeld. Haar vrienden, kortgeleden nog rijk, bevinden zich thans zelf in de bitterste ellende. Haar vroegere voogd, staatsraad Paul Jakimowitsch, is naar een der uiteinden des rijks verplaatst, om dat hij te weekhartig was en te veel deelne ming toonde over de opstandelingen. En toch werd de geldboete voor ham- betaald Zij wist niet, dat vorstin Anastasia het gedaan had, en liet baatte eigenlij k ook weinig. Want liet dragen der rouwkleeding was Leokadia zulk een behoefte, dat zij ze niet kon afleggen. Bij herhaling van het „misdrijf" echter 1 wordt de straf verdubbeld en ingeval var niet betaling vervangen door gevangenis straf ende knoet. Laten wij het gordijn vallen. Leokadia zoekt troost, waar alleen war. troost te vinden is: in den Godsdienst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1