Sociale Berichten. Uit den Omtrek STA DSN 1EUWS. Valkenburg heeft Vrijdag de 62 jarige P. Nijsten een trap van een paard tegen het onderlijf bekomen, aan de gevolgen waarvan hij Zondag in het gesticht Calvariënberg te Maastricht is overleden. M o o r d a a n s 1 a g. In Gesnerbrug had Zaterdagavond een brutale moordaanslag plaats. Terwijl de dochter van den ar beider Haarma, wonende aan de grens, zich te bed wilde hegeven, werd van den weg, door een ruit een revolverschot op haar gelost en drong de kogel het meisje in de horst. De vermoedelijke dader, zeke re F., een berucht individu, heeft de wijk naar 1 uitschland genomen. Hoewel de wonde zeer ernstig is, bestaat er gelukkig geen levensge vaar voor het meisje. D rankbestrijding en ver kiezing. Men schrijft uit het district Zevenbergen aan het Centr. het volgende, waarbij door dit blad de naam van den candidaat als niets ter zake doende is vervangen door Te Made stond op den stemdag voor het café tegenover het raad huis eene groote ton met jenever! De ton drceg tot opschrift: „Van(voor de kiezers op Iedere kiezer die opstemde, kon zich naar hartelust met het verkwikkende vocht laven. Com mentaar overbodig Als dat waar is, dan is inderdaad commentaar overbodig, zegt het blad maar moet toch voor den goeden naam van district, provincie en partij worden gehoopt, dat tegen zulke praktijken afdoende raaatre gelen zullen worden genomen, Aangehouden. Een be kende flesschentrekker, de Duitscher Kraffort, die na een gevangenisstraf van een jaar te hebben ondergaan, uit het passantenhuis te Zevenaar, alwaar hij vertoefde in afwachting dat hij over de grenzen zou worden gezet, was ontvlucht, is door de Goudsclie politie aangehouden. Devoortvluchtigedirec- 1 e u r L i n c k e r. De wegens verduis tering van gelden voortvluchtige dir. van het Bankiershuis Pliester en Co. te Arnhem, Lincker heeft, in gezelschap van een jongen man tot 9 September in een hotel te Berlijn verblijf gehouden, en ver liet dit hotel, naar hij opgaf, om naar Keulen te gaan. Voor de aanhouding van Lincker is een liooge belooning uitgeloofd. Bij het spelen veronge luk t. Bij het spelen te Gouda is de 10-jarige G. J. de Jong, van een hoogte van circa 3 meter op de straat gevallen. Schedelbreuk constateer de de dok- I Ier. Het ventje overleed spoedig. Een moordaanslag. Gis teravond te half acht ongeveer heeft een moordaanslag de Plantage Mui- dergracht te Amsterdam in rep en roer gebracht. Op den dag was de vrouw van K. Havermann, lastiggevallen door den 28-jarigen W. van den Berg. die haar lienr hondje wilde ont nemen. Mejuffrouw Havermann, die meer last van v. d. Berg had, ver telde haar echtgenoot, bij zijn terug komst het gebeurde en deze begul' zich des avonds tegen half acht naar het huis van Van den Berg, om hem over zijn ongepast optre den te onderhouden Nadat H. had aangescheld, ont spon zich spoedig een heftige woor denwisseling tusschen beiden. Plot seling trok Van den Berg een dolk en stiet dezen woest in de borst van Havermann, die een paar pas achteruit wankelde en toen kermend ineenzeeg. De toegesnelde geneesheer con stateerde eeu hoogst ernstige ver wonding. Met kracht moest de dolk stoot zijn toegebracht. Door het ves;, halfhemd en onderkleeding, was h 't wapen in de rechterborst zijde gedrongen, zoo diep, dat de rechterlong was geraakt. Een diepe wond van twee centimeter breed werd veroorzaakt, tengevolge waar van hevige in en uitwendige ver goeding plaats voud, die den toe stand van den patiënt hoogst ernstig maakte, en vrees voor bet verlies van zijn leven deed onstaan. De politie bevond, dat de dader was gevlogen. Van den Berg had ich in de consternatie uit de voe ten gemaakt. Zijn signalement is enoegzaam bekend. Branden. Te Utrecht is Zondagavond >rand ontstaan in een hooischuur anGehr. Wen tink; alles is verbrand. Te C u 1 em b o r'.g ontstond Zon- lagmorgeu brand in het echterhuis en schuur van J. don Ilartog. Ook t huis geraakte in brand. Het ichterhuis, bewoond door den Hartog s geheel vernield met hooi, erwten, rooneu en boerengereedschappen. Te s-Graven hage ontstond Zondagavond brand in een groen- ewinkel aan do Korte'Molenstraat. )e bewoners sliepen reeds. Ze wer- len door voorbijgangers gewekt, en uoesten over een tuinmuurtje duchten. De winkel is uitgebraud. Het Eerste jaarboek der K. S. A. Wij ontvingen het eerste jaarboek der K. S. A. in Nederland, een werk van beteekenis voor allen, die willen weten hoe groot de actie is onder ons Roomsche volk, en hoe ijverig er is gewerkt om het élan, waarmede de beweging naar sociale ontwikkeling en verbetering onder de Katholieken is begonnen, te doen voortduren. Het Jaarboek is eigenlijk een jaar verslag over de jaren 1905 en 1906. Maar door de bijlagen, Je interessante verslagen der Diocesane secretarissen, de vlugschriften, adviezen en circu laires en programma's die erin zijn opgenomen, heeft het den omvang gekregen van een lijvig boekdeel, dat we in handen zouden wenschen van allen, die met de Katholieke Sociale Actie iets te maken hebben, die voor staan, bevorderen of steunenEn welk oprecht Katholiek doet dat niet De prijs van het boek (306 blz.) is zeer gering: f 0.50, fr. p. p. f 0.60, mits besteld per postwissel aan het Centraal Bureau te Leiden. Wij twijfelen dan ook niet, of velen zullen zich dit werk aanschaffen, daar het niet alleen een uitvoerig over zicht geeft van de werkzaamheid onzer K. S. A., doch ook verder een schat van lezenswaardige sociale en apologetische lectuur bevat. Wij willen volledigheidshalve en kele sprekende aanhalingen doen uit het boek: Het stichtingsfonds bedroeg in to taal f24.330.85i/2i beheerd door de stichting: Vereeniging tot bevordering der K. S. A. te Leiden. In Mei 1907 bestonden in Nederland 90 Plaatselijke Comité's met 649 aan gesloten Vereenigingen, tellende een aantal leden van 56966. Hierbij moe ten nog worden geteld de 10.300 dona teurs van de Comité's eü 't Centr. Bureau in de geassumeerde leden. Zoodat wij kunnen zeggen, dat op 1 Jan. 1907 de K. S. A. in een rond getal in één organisatie vereenigd had 64.300 Katholieken! Staking der losse graanbootwerkers te Rotterdam. De meters en wegers te Rotterdam hebben hooger loon gekregen. Nu zijn ook de losse graanbootwerkers bij hunne werkgevers-stuwadoors om hooger loon aangekomen. Maar ze kregen het niet en toen hebben ze het werk neergelegd Hierdoor kan ook de wegerscorporatie niet werken. Thans wordt alleen op enkele booten nog gelost, hetzij door elevators het zij door ploegen „Ballandstraters" in samenwerking met de nieuwe wegers corporatie „De Volharding". De Federatte verlengd. Het Comité van de Federatie der vijf R.K. Diocesane werklieden-organi saties in Nederland, heeft besloten, behoudens goedkeuring van het Doorl. Episcopaat de „Federatie" wederom voor één jaar te verlengen, teneinde de aangesloten organisaties beter in de gelegenheid te kunnen stellen, de overeengekomen bepalingen in de respectieve afdeelingen te behandelen en tot het doen van op- en aanmer kingen of voorstellen van eventueele wijzigingen. Middenstandsbond. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur van den Middenstands bond is aangenomen als nieuw lid „De Nederlandsche Aannemersclub", waar door het ledental met een duizendtal is toegenomen. Aan de orde was de benoeming van leden voor verschillende commissies. In de eerste plaats voor 't vraagstuk der vervroegde winkelsluiting, waar voor ingevolge het Congresbesluit van Nijmegen 5 leden winkeliers moesten benoemd worden. Ten einde te zorgen, dat deze commissie niet in de een of andere richting eene meerderheid zou krijgen, werd besloten haar samen te stellen uit twee bekende tegenstanders, benevens een lid van het bondsbestuur, zonder recht van stemmen, als voor zitter. Uit het bondsbestuur werd hiertoe benoemd de heer M. van Hout te Helmoud, als voorzitter, en als stem gerechtigde leden J. Princen te Am sterdam en H. K. Koppel Jr. te 's- Gravenhage, als voorstanders, en de heeren A. J. van Laar te Amsterdam, en A. van Leeuwen te Rotterdam, als tegenstanders. Vervolgens werden be noemd tot leden van de commissie van het Museum voor de Kiein-In- dustrie de heeren dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, te Winschoten, J N. Hendrix, voorzitter van den Ned. Aan- nemersbond, te Amsterdam, en W. Nieuwenhuizen, secretaris van den Middenstandsbond te Nijmegen. Deze commissie zal te Leeuwarden en te Nijmegen werkzaam zijn. Daarna werd besloten de öe alge- tneene vergadering van den Bond en het daarmede verbonden 5de congres van den Middenstand in 1908 te Dor drecht te houden. Teneinde tegemoet te komen aan de wenschen van vele bondsleden, werd besloten op het congres wederom slechts één onderwerp te behandelen en welDe vakopleiding voor den hundeldrijvenden en industriëelen Mid denstand Ten slotte werd besloten een re ferendum onder de leden van den Bond uit te schrijven over de in 1909 te houden Middenstandstentoonstel- •ing. SPAARNDAM. Bekeurd. De arbeider J. G. in den Spaarndam- merpolder werd Zondagmorgen door den Rijks- en den gemeenteveld wachter bekeurd, wegens het jagen zonder acte of vergunning, en nog wel op Zondag. Het geweer werd in beslag genomen. BLOEMENDAAL. Posterijen Met ingang van 29 Augustus is de kLrk der posterijen en telegrafie 2e klasse G. Sj olieman van Amster dam naar hier overgeplaatst. SANTPOORT. Bekroond. Op de internationale en nationale Land bouwtentoonstelling, te 's Graven- hage gehouden, is in de afdeeliug bijenteelt aan de inzending van den heer F. Aug. Kelting alhier: doel matigst bevolkte waarnemingskast, een zilveren medaille toegekend. Aan denzelfden nog een verguld zilveren medaille in de derde afdee- ling Honing, en een le prijs bron zen medaille in de achtste afd. Werktuigen. VELSEN. Een gek g e v a 1. Bij het in werkingtreden der nieuwe brandweerverordening is onze do- miné Dr. de Sopper aangewezen tot hulppomper bij de zuigpomp. Daar de kapelaan te Driehuizen woont en dit gehucht juist buiten den kring valt, ontspringt Z. W. Eerw. den dans. De aangewezenen kunnen zich niet laten vervangen wel afkoopen, voor f60 per jaar. De dominé heeft daar geen trek in. Dezer dagen worden de brand spuiten beproefd en zoo zal men daar Ds. Dr. de Sopper als pom per zien fungeeren. Tocli wel wat gek IJMUIDEN. Hoog bezoek. We hebben hier bezoek gehad van een 7-tal Belgische autoriteiten, die in opdracht van den Koning van België, de waterstaatswerken in oogenschouw kwamen nemen. De heeren werden rondgeleid door den heer Groen (consul van België) en gebruikten den lunch in hotel „Nom- mer Een." IJMUIDEN. Gemeentesplit sing. Zaterdag is verschenen het rap port van de commissie tot onderzoek naar de wenschelijkheid van splitsing der gemeente Velsen en de vorming van eene zelfstandige gemeente I.Jmui- den. iJe commissie heeft gemeend te moeten onderzoeken de wenschelijk heid tot splitsing om moreele redenen en de mogelijkheid uit een financiëel oogpunt. In haar inleiding van het rapport herinnert zij er aan, dat reeds in 1877 en 1880 de meeriing werd uit gesproken, dat in de naaste toekomst de wenschelijkheid van een zelfstan dige gemeente zou blijken. Kort daarna openbaarde zich de drang naar eigen bestuur, toen de goede verstandhou ding tusschen de Maatschappij IJmui- den en een vorig gemeentebestnur. Later werd die toestand beter ge regeld en werd de drang naar zelfbe stuur niet meer zoo gevoeld. Nu echter IJmuidens zielental verdubbeld is, kon het niet uitblijven, dat bij geschil over bestuur of belangen, de drang naar splitsing zich met meer kracht zou doen gevoelen. Een der oudste grieven wordt genoemd, dat door het weinig krachtig optreden van het gemeente bestuur de vischafslag in Rijksbeheer genomen is, waardoor een bron van groote inkomsten voor de gemeente is verloren gegaan. Van de thans heerschende worden genoemd: het ontbreken van een gas fabriek en waterleiding; het onvol doend politietoezicht; de slechte straat reiniging; de onvoldoende straatver lichting; de gebrekkige brandblusch- middelen, enz. doch wat zeker de voornaamste factoren zijn geweest om met den huidigen toestand niet langer vrede te kunnen hebben, bleken: le. het stiefmoederlijk toezicht van het hoofd der gemeente over het snel wassende IJmuiden, en 2e. het gebrek aan onmiddellijk contact tusschen het bestuur der gemeente en der gemeen tenaren te IJmuiden door de vestiging van het dagelijksch bestuur op het dorp te Velsen. Handelende over de grensregeling concludeert de commissie, dat zonder haar opdracht vooruit te loopen met een vaste grens aan te geven, de meest gewenschte oplossing, z*er zeker ook de voordeeligste, zou zijn, IJmuiden geheel te isoleeren, doch ze meent dat zulks om verschillende redenen niet goed mogelijk is. Dat denkbeeld heeft evenwel bij de commissie voorgezeten, dat bij even tueele splitsing IJmuiden en Velser- oord vereenigd zullen worden en dat daarom IJmuiden, dat financiëel sterk is, wel degelijk rekening moet houden met de minder financiëele draagkracht van Velseroord. In het tiende en laatste hoofdstuk geeft de commissie ons haar eindconclusie. Na duidelijk op voor- en nadoelen gewezen te hebben, besluit de com missie: „De splitsing der gemeente Velsen, waarvan de wenschelijkheid om moreele redenen reeds in den aan vang van dit rapport werd aange toond, is, naar de commissie uit volle overtuiging meent, ook zeer goed mo gelijk, zonder verontrustende verhoo ging van de lasten der burgerij, waarom de leden der commissie een parig de splitsing aanraden." Vrijdag a.s houdt de commissie eene openbare vergadering, waarin nog eens alles grondig besproken zal worden en waar ook andere meeningen zullen worden gehoord. (Tel.) BEVERWIJK. Inbraken. Zon dagmorgen onder kerktijd is inge broken ten huize van den landbou wer Duiker in den Zuidwijkerpolder. Alle kasten waren opengebroken, doch er werd niets vermist. De politie onderzoekt de zaak. In een der vorige nachten is iubraak gepleegd in den winkel van den heer C. Admiraal, waar men door het inslompen van een dikke spiegelruit door middel van een paal, gelegenheid had ongeveer 20 horloges te stelen. Toen de heer A. zich op het gerucht dadelijk ont kleed naar beneden begaf was de dader reeds gevlucht terwijl de deur was dichtgebonden en de toegang naar hui ten was versperd. De politie werd dadelijk met dezen diefstal in kennis gesteld, doch heeft geen spoor van den dader kunnen ont dekken. HEEMSKERK. Geslaagd. De jongeheer J. Heesterbeek heeft met goed gevolg examen afgelegd om te worden toegelaten voor het klein seminarie te Voorhout. Met hem zijn er nu vier uit de parochie die zich voorbereiden voor het heilig priesterschap. ALKMAAR. Een ju bi lé. Zon dag herdacht, zooals wij reeds meld den, de heer J. H. Muhren alhier zijn veertigjarig jubilé als lid van het zangkoor der H. Laurentiuskerk. De Zeereerw. heer deken Horning droeg des morgens te acht uur voor den jubilaris een plechtige H. Mis op. De heer Muhren ontving veel blijken van belangstelling, er werden hem o. a. eenige bloemstukken ver eerd en door de zangers een fraaie pendule met coupes. Muziek. Alkmaars Gemengd- koor heeft Zondag op het Nationaal Zangconcours te 's Gravenlmge in een afdeeliug, waarin 15 vereeni gingen deelnamen, den 6den prijs A gewonnen. Die weet van reclame! Er was Maandagmorgen iets bijzon ders te zien op de markt, dat alge meen de aandacht trok en waarom velen hartelijk hebben gelachen. Men zag nl. een boerinnetje, dat een vet varken ter markt bracht in.... een kinderwagenOm te voor komen dat het beest zich uit zijn zonderlinge positie zou b, vrijden was er netjes gaas over gespannen. Waarschijnlijk is het vooral aan dit eigenaaardig vervoermiddel te danken, dat het varken zoo „vlug" van de hand ging. De verkoopster reed liet zelf' naar de Waag tot groot vermaak van allen, die het zagen. (A.C.) HEEMSiEDE. Zeldzaam. Op de buitenplaats „Bosbeek eu Groe- newaal" alhier wordt vandaag een zeldzaam feest gevierd. Het is namelij k vandaag honderd jaar geleden, dat een der leden van die familie als tuinbaas op Bosbeek en Groenewaal in dienst kwam eu al die honderd jaren lang is de betrekking van tuinbaas in de fa milie de Wild gebleven, tot groot voordcel van het landgoed! Kruis ver bond. In de gis teravond gehouden vergadering van het Kruisverbond „St. Jozei" trad als spreker op de heer H. Luiten, student te Uden. lu zijne met warmte voorgedragen lezing be pleitte spr. de noodzakelijkheid der drankbestrijding en het nut van het Kruisverbond door het goede voor beeld, dat zijne leden geven. Hij wees erop, dat helaas zoovelen om nietszeggende redenen zich nog zoo ver van het Kruisyerbond en de drankbestrijding hielden. Onder de middelen, die hij aangaf om het leger der drankbestrijders te breiden, noemde hij het verspreiden van lectuur over de alcohoibestrijding. Ook wen-clite hij het kind reeds voor de latere drankbestrijdersver- eenigingen te vormen door het de belofte te doen afleggen zich tot zekeren leeftijd van het gebruik van alcoholhoudende eu gistende dran ken te onthouden. Spr. sloot zijne met aandacht gevolgde lezing met eene krachtige opwekking tot toe treding tot heil van Kerk en Vader land, van ziel en lichaam. Het applaus, dat den jeugdigen spr. ten deel viel, was ook wel verdiend. De heer P. Tromp was het in enkele opzichten met den spr. uiet eens, vooral wat betrof het afleggen der belofte door kinderen, waarvoor z.i. geen enkele paedagogische grond te vinden was. Ook stemde deze heer niet in met wat spreker gezegd had over het goede voor beeld. Hij verwachtte althans voor volwassenen niet veel heil van voorbeelden. De werkwijze van het Kruisverbond kou evenmin de goedkeuring van den heer Tromp wegdragen. Hij zag liever, dat deze bond het voorbeeld volgde van den Volksbond tegen drankmisbruik, welke door huisvlijt, het oprichten van volks koffiehuizen en bevorde iug der gezelligheid den dranklustigen de gelegenheid ontneemt naar sterken drank te verlangen. De WelEerw. Heer F. Kimman, geest. adv. was het, wat betrof de belofte van jonge kinderen, geheel met den heer Tromp eens. Hij verwachtte hiervan weinig heil. Aangaande de werkwijze van het Kruisverbond was de WelEerw. adv. eene audere. meening toege daan, vooral.omdat rekening moet gehouden worden met den aard der werkzaamheden in de plaats, waar het Kruisverbond is gevestigd en tevens met den aard der bevolking; nog enkele andere leden mengden zich en de discussie, die een aan genaam en gezellig verloop had. Mogen noermalen dergelijke verga deringen gehouden worden, dan zal ook hier uit de wrijving der gedach ten de waarheid te voorschijn komen wat het Kruisverbond stellig ten goede komt. In dezelfde vergadering werden bij acclamalie tot afgevaardigden in het PI. Comité van Kath. Soe. Actie gekozen de heeren J. Tushui- zen, president, en Th. Goozeling Sr. seoretaris. Eén nieuw lid werd geinslalleerd. BENNEBROEK. Gekwetst. Gisteren heeft Joh. Lambo, alhier het ongeluk gehad, bij zijn werk zaamheden aan een hooiberg, met zijn hand tusschen een bargroe te geraken, waardoor de hand zoo ernstig werd gekneusd, dat genees kundige hulp moest worden inge roepen. LISSE. N. R. K. Volksbond. Morgenavond zal hier gehouden worden een buitengewone verg. van de N. R. K. Volksbond 's avonds 8 uur. Als spreker zal optreden de heer A. 11. J. Engels uit Leiden met het onderwerp „De toestand in Frankrijk," en „Waarom een R. K. Volksbond?" De vergadering is toegankelijk voor alle Katholieken. SASSENHEIM. Vergadering O n d e r s t e u n i n g s f o n d s a f d. R. K. Volksbond. Na opening der ver gadering met gebed werden de notulen der vorige verg. gelezen en ongewij zigd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester over dc laatste 3 maanden bleek, dat de inkomsten bedroegen f 12,2,88, de uitgaven f72,695, zoodat er een saldo was van f'50,185. De boeken, nagezien door de heeren Franken en Zandvliet werden in orde bevonden. Mededeeling werd gedaan, dat de heer G. de Groot, die 7 dagen ziek is geweest, zijn uitkee- ring aan de kas heeft geschonken, dewijl zijn patroon hem zijn volle geld had uitbetaald. De penningmeester stelde voor, het lid Raaphorst weder om aan te nemen. Hem werd 3 maanden tijd gegeven om zich weer aan te melden. De lieer Weijers bracht zijn dank uit aan het bestuur en den heer C. van Velzen voor de groote moeite, die zij hebben gehad met het naloopen der donateurs. Hierna sluiting der vergadering op de gebruikelijke wijze. Raadsvergadering. Aan wezig alle leden, uitgenomen de heer Warnaar. Na opening door den voorzitter lezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen van Ged. Staten het goedgekeurde raadsbesluit aangaan de de aanbesteding van het schoei- ingswerk. Vervolgens werd den Raad de be grooting voor 1908 aangeboden. Deze bedroeg in inkomsten en uitgaven f26 429,99. Ten einde aan de rente te komen van f 45000 voor de gasleening zal de opbrengst van den H. O. tot f8030 moeten stijgen. De heer Kruijff wil de uitplantingskramen ook onder de heffing brengen eu meent, dat dan het groote verschil wegvalt. Het percentage voor den H. O. zal toch van 1,9 tot ongeveer 2.8 moeten rijzeD. Het voorstel vond echter veel tegenkanting bij den voorzitter en de heererr Bader en Rijusburger, zoodat zijn voorstel om een commissie le benoemen die de mogelijkheid van uitvoering had te onderzoeken met 2 tegen 4 stemmen verworpen werd. Vóór stemden de heeren Kruijff en Roozen. Het voorstel van B. en W. om de verordening op den H. O. zoo te wijzigen, dat het maximum niet meer f6000 maar f'10000 zal be dragen werd met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens werden de uitbrei dingsplannen der gemeente goed gekeurd. Een voorstel van B. en W. om den beer Verhoog voor het werk, hieraan verricht en de gemaakte onkosten, die bijna f100 beliepen, f150 te geven werd aangenomen. Alsnu kwam aan de orde de bespreking over den aanleg van een riool van Stelrna tot Verbagen, die beslist noodig is en eeu zeer groote verbetering voor de Brand- sloot zal zijn, waar thans riolen in uitloopen. De kosten zullen f140 bedragen. Zonder stemming aan genomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Kruijff, of B. en W. het plan onder de oogen hebben gezien, om te komen tot een progressieve heffing der belasting. Na eenige bezwaren te hebben opgenoemd, belooft de voorzitter de mogelijkheid te zullen onderzoeken. Hierna sluiting. LEI DEN. B i' a n d. Zaterdagavond te ruim half elf, toen de bewoners zich reeds ter nachtrust hadden hegeven, ontstond door onbekende oorzaak een fel uitslaande brand in de werkplaats van den kleeder maker v. d. H., op de bovenver dieping van een perceel aan het Utrechtsche Veer. Een bediende, die zijn verblijf had in een vertrekje achter de werkplaat", ontwaakte door het knappen en knetteren der vlammen. De man had nog juist den tijd zijn patroon en te diens huisgenooten le wekken en waarschuwen, waarop in allerijl het gelieele gezin de brandende woning verliet. De be- nedenbewoners waren afwezig. Zolderverdieping en 2e etage van het perceel brandden geheel af en uit. Door spoedig optreden van de brandweer, die met groote en kleine stoomspuiten en verder materiaal in werking werd gesteld, mocht het gelukken het vuur tot het aange taste perceel te beperken. Niette min bekwamen benedenverdieping en aangrenzende panden belangrijke waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke onheilen vielen niet te betreuren. Ongeveer te middernacht was de brand bedwongen. („Msb.") NOORD WIJK. Rechtsza ken. Tegen W. P. 69 jaar, arbeider alhier, werden door den ambtenaar van het O. M. voor het kantonge recht te Leiden twee geldboeten van 1 gld. subs. 1 dag hechtenis geëischt wegens het rijden op den boule vard te Noordwijk aan Zee met een wagen zonder veeren. RIJNSBURG. Petronella B. alhier had de vorige week voor het kan tongerecht te Leiden terechtgestaan wegens rijden met een rijwiel zon der bel. Zij verklaarde toen, dat zij wel een bel heeft gehad, doch geen licht. De verbalisant B. vei klaart zich vergist te hebben. Inderdaad had zij wel een hel op de fiets gehad, doch geen brandend licht. De ambtenaar van liet O.M. vroeg vrijspraak. HAARLEMMERMEER. P1 o eg- wed strijd. Vanwege de afdeeliug Haarlemmermeer der Holl. Maat schappij van Landbouw zal in dit najaar een ploeg wedstrijd worden gehouden. Ook zal de afdeeling weder een landbouw-wiutercursus doen houden, die door jongelieden kosteloos kan worden gevolgd. Reeds hebben zich een 25 leerlingen aangemeld. Personalia. De heer Mr. Kramer, onderwijzer aan de 6e Tusschenschool alhier, heeft eervol ontslag aangevraagd wegens benoeming te Westbeemster. Bisschoppelijk Museum. Naar wij vernemen is de lieer Van der Burgt, Zuitdpolderstraat, met in gang van 1 October benoemd tot con cierge van het Bisschoppelijk Museum in de Jansstraat. De opening der teekenschool van den N. R. K. Volksbond. Gisteravond half 7 is de teeken school van den R. K. Volksbond op eenigszins feestelijke wijze ge opend. Alle leerlingen, een 60 in getal, hadden zich vereenigd in een der zalen van het „St. Bavo"-gebouw. Namens 't Hoofdbestuur van den R. K. '"olksbond voerde bet woord de heer F. G. C. Ilooij, die wees op het gebruik, dat zoo oud is als de Teekenschool zelf, dat elk jaar de Teekenschool door den Voorzitter van het Hoofdbestuur geopend wordt. Daar deze evenwel afwezig is, is aan spr. de aangename taak opgedragen thans een woordje te spreken. Niet alleen om 't gebruik evenwel, doch ook om een andere reden nog heeft 't Hoofdbestuur gemeend een kort woordje te moeten spreken. Deze cursus is nl. met meer dan gewone zorg voorbereid. Vooral de Commissie en de nieuwe direc teur van Brussel hebben zich beij verd dezen cursus zoodanig voor te bereiden, dat met reden van dezen cursus groote resultaten mogen verwacht worden. Spr. maakte vau deze gelegenheid gebruik de Oom missie, den directeur en het onder wijzend personeel de erkentelijkheid van het Hoofdbestuur voor hun voorbereidende zorgen over te bren gen. Spr. voegde daarbij den wensch, dat, wanneer eerlang-de cursus weer zal worden gesloten, en de meester stukken zullen verzameld en ten toongesteld worden, dat dan moge blijken, dat 't resultaat vau dezen ^at van den vorigen cursus moge overtreffen. Ten slotte sprak spr. een kort, bemoedigend woord tot de leerlin gen. Hij spoorde hen aan tot orde en netheid. Op de school wordt reeds de gierigheid als een ondeugd geleerd, maar de „leergierigheid" mochten de leerlingen zich gerust toeëigenen. Spr. wees er nadrukkelijk op, dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2