DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. GEBROKEN TROTS. BERECHT. De Troonrede. BUITENLAND. BINNENLAND. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1907. No. 6688, 32ste Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. I JE Zij, die zich met 1 October uoor minstens drie maanden op de NIEUWE HAARLEM- SCHE COURANT abonneeren, ontuangen de tot 1 October uerschijnende nummers gratis. Abonnementen worden aan genomen aan ons kantoor Kinderhuisuest 31-33, en bij de agenten en loopers der Courant. Een frisse he, sociale geest waait er geenszins uit het uitvoerige re- geeringsstuk, dat Hare Majesteit de Koningin gisterenmiddag in de ver- eonigde zitting der Staten-Generaal heeft voorgelezen 1 De Troonrede staat in het teeken van een naderende Grondwetswij ziging. De regeeriug deelt mede, dat voorstellen tot het brengen van ver anderingen in het Ille en IVe Hoofdstuk der Grondwet de Kamers „eerlang" bereiken zullen. De befaamde Grondwetswijziging uitbreiding van het kiesrecht komt dus in dit jaar aan de orde. Plan was eerst, tot het vierde jaar van dit rogeeringstijdperk te wach ten. Gevoegelijk konden, met de aan kondiging hiervan, alle andere wetsontwerpen verder bij de Re geering worden ingehouden; als eenmaal Grondwetsherziening aan de orde komt. wordt daarover zoo lung en breed gesproken, en zijn er zooveel formaliteiten noodig, dat van andere wetgeving niet veel te recht zal komen. Wat de voorstellen-zelve betreft der aangekondigde grondwetsher ziening, we zullen geduld moeten oefenen. Want de genoemde hoofdstukken betreffen de bepalingen over de Staten-Generaal, Provinciale Staten, .en Gemeentebesturen. Waarschijn lijk zal 't gaan over de artikelen 80, 85, 90, 107 en eenige andere, die daarmede in verhand staan. Maar de genoemde hoofdstukken bevatten nog zooveel meer, waarover verschil van opinie bestaat, dat deze aan-de-orde-stelling van bet kiesrecht nog zeer belangrijke ge volgen ook op ander gebied heb ben kan Staat de Grondwetsherziening, waarom toch zeker het meerendeel van ons volk niet roept, als een éérste en dringende hervorming voorop in deze Troonrede, de sociale wets-ontwerpen die onge twijfeld in zeer ruimen kring toch veel meer belangstelling wekken dan nieuwe uitbreidiug van 't kie zerskorps, die sociale maatrege len zijn vrijwel op den achtergrond gedrongen. Van de invaliditeitsverzekering geen spoor, van wettelijke maatre gelen ten behoeve van den Mid denstand geen enkele letter! Dat dit een zeer teleurstellende boodschap heeten .moet. behoeft wel geen twijfel. Noch de arbeiders, noch de Mid denstanders zullen reden te hebben, zich eenigzins te verheugen over de plannen, die liet kabinet over het komende zittingsjaar aankon digt. Oneerlijke concurrentie, Zondags rust, 't woningvraagstuk, ja, wat er al niet meer sinds jaren gewenscht en afgesmeekt werd door de belang hebbenden en belangstellenden, we hoeren er geen woord van. 't Zeerecht is aan de beuit, minis ter van Raalte is niet voor niets 'n Rotterdammer! En 'n Rijks ontsmettings dienst wordt aangekondigd. Voorts al«eer eens de Zuiderzee, die Minister Kraus weer op zijn eigen manier wil droogmaken... als hij er den tijd toe hebben zal. De scheepvaart op de Waal en de veeartsenijkunde vinden we ter loops nog aangeroed, maar over de sociale wetten heet het, dat ze „in gevorderden staat van voorberei ding" zijn. M. a. w. dat ze dit jaar nog wel weg zullen blijven. Neen, dit werkprogram is niet opwekkend 'n Frissche geest gaat er niet van uit. 't Is duf en dor, en onsympathiek en koud, zooals dit lieele Ministerie iedereen koud laat. Dit Ministerie, dat door z'n vrienden verdedigd wordt met de opmerking, dat het toch geen kwaad doet I Daar ontbreekt niet alleen een persoonlijkheid, die op dit verlang lijstje van de regeering zijn stempel beeft gedrukt, daar ontbreekt óók aan een stelsel, en leidende gedachte, een kenmerkende geest die richting geeft. 't Eenig kenmerkende ervan is, zooals we al zeiden, de aangekon digde Grondwetherziening. En juist daarover kunnen wij, in deze periode van ons politiek leven, nu niet zoo heel erg prettig gestemd zijnEr is zooveel te doen, dat wacht! Wij kunnen het derhalve niet ontkennenèn als stuk van be- teekenis, én als belofte voor de toekomst maakt de Troonrede op ons een slappen indruk 't is een mager staatsstuk, dat niemand tot geestdrift wekken zal en weinigen zal voldoen Algemeen Overzicht. De nieuwe Encycliek van Z. H. den Raus is Maandagavond door de „Osservatore Romano" openbaar ge maakt. Zij is gericht tegen het moder nisme. Tegen het modernisme n.l., dat het leven der Kerk in zijn diepste grondslagen aantast. Dit modernis me krachtig te bestrijden en mid delen aan te geven om het uit te roeien, ziedaar liet doel van den Rausel ij ken zendbrief. Deze Encycliek levert een nieuw bewijs, dat alleen in de Katholieke Kerk de waarheid voortdurend vei lig is tegen elke dwaling, die haar te verduisteren tracht, een nieuw bewijs van de Vaderlijke liefde die Z. II. de Paus aan zijn geloovigen toedraagt, angstig om zijn kinderen te bewaren voor elk gevaar, dat bun eeuwig geluk zou kunnen be dreigen. Laten we kort maar zakelijk, aan de hand van de „Patriote" en de „Kölnische Volkszeitung", den in houd van de Encycliek trachten te weêr geven. Het z.g.n. Modernisme is tot een werkelijk gevaar voor de Kerk ge wonden, waartegen bet de heiligste plicht des Pausen is, maat regelen te nemen. Z. H. wijst op het wezen van het modernisme en zijn verschillende verschijningsvor men op het meest onderscheiden gebied. In de philosophieagnosticisme en immanentisme in het geloof: subjectivisme en symbolisme in ,de theologietoepassing dezer genoemde denkbeelden in de geschiedenis en critiek overbrenging van het agnosticisme, het immanentie-beginsel en het evolutionisme op de historische cri tiek op het gebied der hervormingen: een radicalisme, dat de fundamenten der geloofsleer, der hiërarchie en der tucht ondermijnt. De gevolgtrekking uit dit alles is deze Het modernisme is slechts een samenvatting van alle ketterijen en moet logisch voeren tot atheïsme. Een ongebreidelde nieuwsgierigheid, de hoovaardigheid van het indivi dualisme, onbekendheid met, ja minachting voor de ware Katholieke wetenschap en de echte Katholieke discipline, zijn de oorzaken, die het modernisme in een aanzienlijk deel der Lekenwereld en ook van de geestelijkheid hebben verbreid." Tot bestrijding vr.n deze afdwa lingen had reeds Pius' roemrijke voorganger, Leo XIII, de krachtig ste middelen aan de hand gegeven. Z. [H. verwijst daarna met klem in zijne Encycliek, hier herinnerend aan de waarschuwingen van Leo XIII, elders Diens lessen en vermaningen aanvullend en ver scherpend. Vandaar de volgende voorschrif ten in de Encycliek lo. Aan alle Seminariën en Ka tholieke PTniversiteiten zullen naast de met echt Katholieken geest doortrokken studie der positieve the ologie enz., de scholastieke wijsbe geerte en godgeleerdheid worden onderwezen. 2o. Mannen, die het modernisme huldigen, zullen ver worden gehou den van de leiding en het onderwijs aan Seminariën enKatholieke kooge- seholen. 3o. De Bisschoppen zullen in dit geval ook als gedelegeerd door den H. Stoel zorg dragen, de geestelijkheid en de geloovigen te waarschuwen tegen de met het mo dernisme besmette Pers. 4o. In ieder bisschoppelijk gene- raal-vicariaat zal een afzonderlijk college van censoren worden inge steld, om nauwkeurig de voortbren- selen der Katholieke Pers te onder zoeken. Het door Leo XIII uit gevaardigde verbond voor priesters die zonder toestemming van den Bisschop een periodiek leiden, blijft van van kracht; verder zal ook gewaakt worden over de gees telijken, die aan tijdschriften mede werken. 5o. Priestercongressen zijn ver boden, behoudens zeldzame uitzon deringen, wanneer met name niet te vreezen is, dat daar ten gunste van het modernisme zal worden gesproken. 6o. In ieder diocees zal een Raad van Toezicht worden ingesteld om liet verbreiden van moderne dwa lingen te voorkomen. Ook zullen de Bisschoppen dienaangaande aan den H. Stoel bericht geven. De Encycliek bestaat uit drie deelen. In het eerste zijn de d w a 1 i n g e n v a n het modernisme vervat het tweede behandelt de o o r z a k e 11 ervan het derde geeft de middelen aan de hand om deze dwalingen te bestrijden. Z. H. besluit aldus „De vijanden van de Kerk zullen uit deze Encycliek weer de beschul diging tegen de Kerk van Christus aanvoeren, dat zij een vijandin is van de wetenschap, een vijandin van de beschaving." Welnu, op deze beschuldiging antwoordt Z. H. door daden. Eene bijzondere instelling uit de beroemdste beoefenaars dor Katho lieke Wetenschap zal, door de Katholieke waarheden verlicht en geleid, den vooruitgang bevorderen van alles, wat op den naam van wetenschap en kennis aanspraak zal mogen maken. De Encycliek is het resultaat van maanden arbeids. Een gansehe staf van Godgeleerden heeft er aan mee gewerkt, van wie verscheidenen indertijd ook aan de Encyclieken van Z. H. Leo XIII hun medewer king verleenden. Nieuwtjes in drie regels. Gemengde Berichten. Gebrek aan water. Tè Hoorn is weer groot gebrek aan drinkwater. De behoefte aan een waterleiding doet zich hoe langer hoe meer gevoelen. Thans wordt het water per spoor aangevoerd en kost 272Cts. per emmer. Men be grijpt, dat deze kosten zeer zwaar op den minderen man drukken. De Arnliemscke Bank- vereeniging. Tegen de direc teuren der Arnkemsche Bank ver- eeDiging De Meijier en Pliaster is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming en gevangenhou ding. De Meijier is gisterochtend ook overgebracht naar het huis van bewaring. De elevatorkwestie. Nog steeds ligt in de Maashaven te Rot terdam alles stil. De fb-ma W. H. Müller Co. ontsloeg gisteren 105 bootwerkers, die hun contract niet waren nagekomen. Hoewel er patrouilles loopen, er hebben geen ongeregeldheden plaats. Belangrijke diefstal. Na afloop van het galadiner aan de Koningin te Middelburg aange boden, werd door den ondernemer van het diner eenig tafelzilver vermist. Onmiddellijk werd een ernstig onderzoek ingesteld, dat aanvankelijk geen resultaat ople verde. Men herinnerde zicli echter dat het stafmuziek van het 5e reg. uit Bergen op Zoom het diner met muziek had opgeluisterd en na afloop aan dezelfde tafel eenige gerechten had gebruikt. Onmiddellijk werd een onderzoek in die richting in gesteld, hetgeen tot het resultaat leidde, dat men vernam, dat bij een zilverhandelaar te Bergen op Zoom de vermiste voorwerpen te koop waren aangeboden. Het onderzoek dat hierop vanwege de militaire autoriteiten is ingesteld, leidde tot de arrestatie van een 5 tal muzi kanten. Een ernstig onge-luk. Terwijl de landbouwer A. Hasselaar aan den Munnikenweg onder Rens- woude langs do „lei-sloot" in de Groep bezig was zijn wagen met strooisel te beladen, schrok het paard van een door de Grift varende schuit met hooi. Het dier zwenkte zoo plotseling „van de hand" om, dat daardoor wagen en paard beide in den sloot kantelden en de ruim 60-jarige man zich in zijn doodsangst van de andere zijde naar beneden liet vallen, echter met het onge lukkig gevolg, dat hij op twee plaatsen zijn linkerbeen brak en slechts met veel moeite naar zijn woning kon worden vervoerd, waar doktor J. G. Kets uit Veenendaal de eerste geneeskundige hulp ver leende. De staking te Deventer. Tot heden s de stand dezer staking onveranderd. Er zijn thans 194 stakers en uitgestotenen. Van een trap gevallen. Een S5 jarige grijsaard te Goes is de vorige week Dinsdag van een trap gevallen waarbij hij een arm brak en zich inwendig verwondde. De man is Zaterdag in het gasthuis aldaar aan de gevolgen overleden. Verdronken. Te Veendarn FEUILLETON, KIK HMRUEMSCHE COVMIT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem 11.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 Voor ile overige plaatsen in Nederland franco per post ,1,65 Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: j Van 1—6 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 öroote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. De crisis te Antwerpen nadert hare oplossiDg. Volgens de „Etoile Beige" is zij nog slechts eene zaak van uren. De „Poolster" is uit Kopenhagen vertrokken, om den Czaar en zijn gezin aan boord te nemen. Minister Burns van Engeland is te Berlijn aangekomen om daar de ge meentelijke instellingen te bezichtigen. Het bericht, dat keizer Wilhelm en koning Alfonso elkander in Oostenrijk zullen ontmoeten, blijkt onwaar. De mannen, verdacht van medeplich tigheid aan den treinaanslag te Straus- berg, schijnen niet de daders te zijn. President Roosevelt stelt zich op nieuw candidaat. En wel ter rechtvaar diging zijner politiek tegen de trusts. Te Conetantinopel dreigt er een op roer uit te breken. Het volk is woe dend over het stijgen der broodprijzen. Kamerverkiezing te Franeker. De Centrale Antirevolutionaire Kiesvereenigiug heeft thans als can didaat gesteld den heer J. van der Molen, schoolopziener te Dokkum. De Schiedamsche Kamerzetel. De liberaleKiesvereenigingVlaar- dingen caudideerde tot lid der Tweede Kamer den lieer H. J. Versteegh, oud-burgemeester van Schiedam. Uit de Staatscourant. Benoemd tot voorzitter van den Raad van Beroep der personeele belas ting te Assen jhr. mr. Van Holten tot Echten, lid der Staten van Drenthe wethouder van Assen. Benoemd tot burgemeester van Hoevelaken A. van Arkel, secretaris; tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw jhr. De Marees van Swinderen, raadsheer te 's Hertogenbosch, wien op verzoek eer vol ontslag is verleend, onder dank betuiging. Benoemd tot notaris te Utrecht, standplaats Woerden, jhr. P. van Winter, candidaat te Utrecht, en tot notaris te Utrecht, standplaats aldaar, Ph. J. C. Tissen, candidaat aldaar. Benoemd bij het wapen der infan terie tot kapitein bij het tiende reg. inf. P. van Weeren, va.n de Grenadiers en Jagers. Benoemd tot ridder 4de kl. der Willemsorde de sergeant der infanterie J. Abbink, op Timor, posthouder te Memboro, wegens zijn gedrag te West- Soembah en de gepens. sergeant der marechaussee H. de Jong, wegens zijn houding te Atjeh, beiden in 1906 ge steld ter beschikking van den Gou verneur-Generaal voor werktuigkundig electrotechnisch ingenieur voor de tin- ontginning op Banka, G. J. G. Brandt. i) „Leva de bruidsvader!" riep een der krachtige boerenknapen, die met de fraai opgesmukte boerendeerns vóór het brui loftshuis ronddansten. De muzikanten verwelkomden iederen nieuwen gast met een luidruchtig gespeelden marsch. In reusachtige ketels kookten de dorps slagers, die natuurlijk voor deze taak als aangewezen waren, drie vette ossen: het gold hier toch niets meer of minder dan driehonderd menschen te verzadigen I Up die oudenvetsche bruiloften in liet land tusschen Wezer en Elbe komen heel die overtalrjjke böerenfamiliën bij elkan der, te meer daar deze kostbare bruilofts- maaltijden hoe langer hoe zeldzamer wor den en bij de meeste huwelijksplechtig heden kottie en koek de voornaamste tafelvreugde uitmaken. Zoo is het nog heden in die landstreek, eenige mijlen van Hamburg verwijderd, die door haar ooftcultuur een der vruch- tenschuren van Duitschland genoemd mag worden. Nog strenger dan tegen woordig hield men zich overigens honderd jaren geleden aan de oude zeden en ge bruiken, die in het toenmalige keurvor stendom Hannover heerschende waren. De herfstzon van het jaar 1808 bescheen de toebereidselen tot een bruiloft bij een der grootste boej-eu uit den omtrek, waar ondanks de bitter slechte tijden toch nog geld genoeg zat om een overvloedig maal te kunnen aanrechten. Ook in het dorp Scharnrode, evenals in bijna geheel West-Duitschland, lag een detachement Fransche soldaten, on der aanvoering van luitenant Manbourg. Het waren douaniers, met de bewaking der kuststrook van het kleine gebied be last. Trots of misschien juist door liet con tinentaal stelsel van Napoleon hadden de Fransche soldaten met de smokkelaars, die Engelsclie koopwaren met gevaar voor hun leven trachtten in te voeren, de handen bijna dag en nacht vol. De rijke kooplieden van het machtige Ham burg waren er juist de mannen ïiaar om hun medewerking te verleenen tot onder nemingen, die als zij slaagden, naast aan zienlijke winst ook de voldoenig aan brachten, den vijand des vaderlands een poets te hebben gebakken. De ligging der streek, met de vele bochten in de rivier en de hooge dijken maakte verder het terrein voor de stout moedige smokkelaars bijzonder gunstig. E11 steeds waren zij to voren van de aan komst der Fngelsche vaartuigen onder richt, die da,nk zij de diepte van het Elbewater in de nabijheid der kust onder bescherming' van den nacht het anker konden uitwerpen. Dl noch de Fransche soldaten noch hun jeugdige aanvoerder bij de bewoners der streek bijzonder gunstig aangeschre ven stonden, laat zich begrijpen. Voor het oogenblik echter soheen de vroolijke stemming van 't feest, don an ders openlijken afkeer van het volk, dat bekend stond om zijne gehechtheid aan hel vorstenhuis, eenigszins gematigd te hebben want tusschen de genoodigde en ongenoode gasten zag men eenige Fransche Douanebeambten, wier frissche uniformen de prachtige kleurschakeering der nationale kleederdracht nog verhoog den. „Leve de bruidsvader!" Jubelend schal de het uit honderden kelen door de lucht, terwijl de muziek een schetterende fan fare blies. Dra ging zij echter over in een vroolijken wals die de jeugd in beweging bracht, terwijl de jubilaris v. aardig en een weinig trots door die rijen der gasten schreed. Hooger en uitgelatener klonken de vroolijke tonen, alsof 't Lento was en niet overal de bloedige oorlog nood en ellende bracht, maar ook oog of oor zich keerde in het Duitsche vaderland of ver over zijne grenzen. In de nabijheid van de dansenden zat, achter een dikken beuk eene vrouw van ongeveer zestig jaren op een houten bank. Zij droeg den korten, nauw sluitenden rok der boerinnen uit de streek, maar- van zwarte wol, waarbij scherp afstak de helroode kleur van den hoofddoek, die naar de zede des lands, het gelaat met zijne scherpe trekken omsloot. Het was Oude Marie, de „wijze vrouw" uit de streek, de weduwe van een dorps schoolmeester. Door voorspellingen, die uitgekomen waren, en door toevallig goed gelukte genezingen had „Oude Marie zich een klein vermo ,en en eene zekere bevoorrechting weten te verwer ven. Haar niet uit te noodigen tot een feest, beteekende voor de Scharnroders evenveel als een ramp, die men zelf over zich afgeroepen had. Zij keerde den feestvierenden den rug toe, niet om het dansen der jeugd maar omdat zij zich gewend had tot een jonge borst van ongeveer negentien jaren, die eveneens door den zwaren beukestam gedekt, bewogenloos naar het gewemel dor dansenden staarde. Het was een flinke jonge man met goedige trekkenhij keek echter zoo treurig voor zich uit of hij uit den vroo lijken kring gestooten was en zang en dans hem niet gegund waren. De muziek begon eene nieuwen zang, de jongeling slaakte een diepen zucht. De oude vrouw hief liet hoofd meer naar hem op: er lag eene uitdrukking van meewarige liefde in den blik, dien zij op den trenrigen jongeling richtte, als wilde zij in zijne ziel lezen. Frits, moet gij niet dansen?" vroegzy en hare anders zoo scherpe stem, -klonk zacht en vriendelijk, ik zie II gaarne on der uwe gelijken. Men is vroolijk vandaag in Scharnrode, zelfs de Fransohman krijgt zijn deel, En gij?" Frederik de zoon der eenige dochter van „Oude Marie", wiens ouders kort na zijn geboorte waren gestorven, schudde het blonde hoofd. „Laat mij bij U blijven, grootmoeder," zei hij. Het was mij wel zoo lief geweest, als ik rustig bij U in Uw tuintje had kunnen zitten den laatsten keer, groot moeder, voor wij scheiden. Wie weet of we ooit nog naast elkander zullen zitteD in onzen tuin. Mijn hart is bedroefd, grootmoeder, nu meer dan anders. Laten wij naar hij is gaan," „Frits, Frits, meent ge, dat ik verheugd ben en genoegen vind in de muziek?" zei de oude? Maar ik kon de uitnoodi- ging niet afslaan en dacht, dat het soms u verstrooien en opvroolijken zou. Spreek mij niet van scheiden, Frits. 1 Ik kan er niet aan denken, dat go morgen vroeg je oude grootmoeder in Scharnrode reeds ver achter je zult heb ben om je leven toe te vertrouwen aan de zee en daar genezing te zoeken voor het leed, dat Anna je heeft aapgedaan. Is die schipper Frans dan waard, dat je voor hem het veld ruimt? Let maar eens op, Friede, zijn overmoed zal nog eens een rechtmatige straf vinden. Ook zijn dag zal eens komen, en zijn trots. „Niet verder, grootmoederI" onderbrak de jongeling haar. „Zeg niets van Anna; kan zij het hel pen, dal ze van den eerlijken, trouwen schipper Frans meer hield da n vau mij 1" „Ge zijt een brave jongen, Friede," sprak de oude, „en ik weet dat ge, al zij t, ge ver weg, uw oude moeder niet zult vergeten. Maar voor schipper Frans moei ge u toch in acht nemen, 't ls een fijn heertje uit de stad, zooals we ze al meer verkleed hier gehad hebben om den smokkelhandel te leiden. Als ik iets wist, dan behoefde ik slechts een woord te spreken tot luitenant Marbourg 0111 het heerschap, dat ik veel liever hier kwyl was, uit den weg te ruimen." De jonge man, die eerst vol teederheid zijn grootmoeder den arm om den hals had geslagen, trok dezen plotseling terug. „Grootmoeder," sprak hij eenvoudig, „ik heb op heel de wereld geen andere vrienden dan u en schipper Frans. Maai dat, zeg ik u, als door uw broeders Frans ooit een haar op het hoofd gekrenkt werd, ik zou u onmogelijk meer kunnen liefhebben. Dat kan ook mijn grootmoe der niet gezegd hebben. Dat iemand een ander aan de galg zou helpen, is vreese- lijk; maar hoe het mogelijk zou zijn, dat Duitsch bloed een Duitscher aan den vreemdeling verraadt, voor die gedachte is bij mjj geen plaats. En wat schipper Frans betreft, ik ver zeker 11, dat het een kerel is. „Ik vertrouw niemand behalve mijn Frits," sprak de grootmoeder knorrig. „En meent ge dan wellicht, dat luitenant Marbourg, zoo ijoiig als hij ook nog is, door het lot steeds mot zachte hand is aangevat? Ik ken die uitdrukking zijner oogen wel. Ook Meta Ehrenkrans, de eenige zuster van den rijken Ham burger koopman, had zulke oogen, en veel verdriet er bij, het arme kind." „Ja, ik ken die geschiedenis," onder brak Friede zijn grootmoeder. Meta Ehren krans is tegen den zin haars broeders gehuwd met een Fransch edelman. Tho mas Ehrenkrans weigerde zijn meerder jarige zuster van dien dag af den toegang in zijn huis, en nadat ziekte en tegen spoed haar tot den bedelstaf hadden ge bracht, zelfs de geringste ondersteuning. Eerst toen zij, 11a langen tijd weduwe te zijn geweest, op haar sterf bed lag wendde zij zich daarna weer tot Thomas Ehren krans om hem haar zoon aan te bevelen. Maar laten wij het verledene rusten, grootmoeder: het heden is droevig ge noeg. Maar oude Marie scheen aan het tegen woordige als ontrukt. „Ja," sprak ze voor zich heen, „wèl is Thomas Ehrenkrans altijd een hard man geweest. Wel heeft hij den knaap bij zich in huis genomen, maar op vijf-en-twintigjarigen leeftyd heeft hij den zoon willen dwingen, hoe veel hij aan de moeder gebracht had, en ook toen is de breuk gekomen. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1