tatenGvne raai. Uit den Omtrek Z. K. TT Pri r. Hendrik zal de nieuw geaccrediteerde gezantena.s. Vrijdag ontvangen. Het bezoek, Aat H. M. de Koningin Mot der hfdennamiddag zal brengen aan de landbouwten toonstelling, is gesteld op halftwee. De Rijksmiddelen. De minister ran financiën acht den -loop der middelen in de eerste 8 maanden van het jaar niet on gunstig, en beschouwt het als Zeer bevredigend, dut zij nt\ reeds de opcenten niet in aanmerking genomen f 2,439,701 stijging aan tonen hoven het ongemeen gunstige jaar 190b. Jn Augustus brachten de gewone middelen f 819,204 meer op dan in die maand van 11105, toen tij reeds ruim 3/4 millioen hoöger waren dan in Augustus 1905. De Schiedamsclie Kamerzetel. De S. D. A. P. candideerde dr. J. van Leeuwen. De ilollaiidsche Ijsel zal verdiept en verbreed worden. Reeds is daarvoor op de begrooting 1908 een post uitgetrokken en daar zal jaarlijks mee voortg.gaan worden. De Ambaclitstentoonstelling te Amsterdam. De tentoonstelling van ambaelits- werktuigen te Amsterdam zal niet 't oog op het groote bezoek, ook uit de verder verwijderde provinciën, verlengd worden tot met Zondag, 6 October. Een arbitrage-verdrag. Gisterenmiddag 3 uur is liet alge meen arbitrage-verdrag tusschen Argentinië en Italiëgeteekend door de heeren Saens-Pemr, Drago, Larreta voor Argentinië, de heeren Tornielli, Pompilj, Fusinato voor Italië. Gemengde Berichten. De. staking te Rotterdam. Tal van geboycotte schepen wachten iu de Maashaven te Rotterdam op lossing. Het is er stil overigens, zeer weinig werk wordt er vellicht. Ingevolge de tusschen cargadoors cu stuwadoors gehouden conferentie deed de Stuwadoorsvereeniging gis teren een oproep tot aanwerving van 200 Oa'aiidstrati rs. Mocht men er niet iju slagen, deze menschen 'ouder de arbeiders hier te recru- teeren, dan zal getracht worden hen huiten de gemeente aan te werven. Deze 200 man zullen dienst moeten doen om de graanschèpen van- de geboycotte firma's te lossen. Ouder de curgadoois alhier open baart zich meer en meer neiging tot nauwere aansluiting, opdat de door de gr.ianwerkers geboycotte firma's niet. de dupe worden. Op het o ogen blik zijn een groot aantal graanschepen op weg naar deze liaven het niet gelost worden van vieze stoomers hier zou iu de laven gr oo te .opstopping tengevolge kunnen hebben. Liefhebbers genoeg! Voor de v.caate betrekking van i het in het armhuis aan de Ileno- gouwerlaan te Rotterdam hebban zich ruim 250 sollicitanten aange meld. Werk 1 iedeu voor Ant- w er pen. Op de reede te Viissin- gen iigt geankerd liet Duitsche. stoomschip Wittekind, met 800 Engehehe werklieden voor Ant werpeu aan booid. belangrijke diefstal. De landbouwer G. Janmaat, te R euwijk, on'dekte dezer dagen dat l ij hem waarschijnlijk in den nacht vau Zaterdag op Zondag een kistje is ontvreemd, inhoudende, behalve andere papieren van waarden, een bedrag van f800 aan bankpapier en een bewijs van inschij ving op de spaarbank, groot f1000. Achterover geslagen en dood. Bij het afbreken van een eerepoort ie Goes is gisteren een man achterover geslagen. Hij viel op straat en werd dood 'Ogenomen. De pokken aan 'boord. Op de roede te Vlissingen is gean kerd het Engeleclïc stoomschip I)> vedale van Rosario. Aan boord is een man behoort nde tot de equi page, aun de pokken gestorven en Zondag in v e overboord gezet. Ken vlot gezonken. Een vlot met heimachine van Bodegra ven naar Goeiee" is bij Vla-udingen gezonken. De opvarenden zijn gered. Valsch geld. Gistermiddag werd bij den heer J. P., te Rotterdam ei i.i valsch kwartje in betaling gege ven Inbraak. Gisternacht is inde villa Mariette, onder Voorschoten, na bij le t buis ter Wadding, welke villa door twee gezinnen bewoond wordt, ingebroken en diefstal gepleegd. Uit een gesloten kast zijn verschillende Voorwerpen van waarde, gouden en IIveren horloges, flacons, enz. ont vreemd. De bewoners lebben niets van den diefstal gemerkt. Op hol. Tc stecnwijkerwold sloeg hei paard van den landbou wer It., geschrikt voor een motor- li >ts, opbol. ])e 63 japige voerman i\ iel van den wagen en verwondde zich dermate aan het hoofd, dat bij hevig bloedende en bewusteloos werd opgenomen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Op reis. Dinsdagavond zijn met de mailboot te Vlissingen aan gekomen de grootvorst die groot- vorstiu Cyril van Rusland, en met den aansluiteude* mailtrein de reis vervolgden. Onder de zweren in een h o k. De J ustitie beeft te Denekamp een onderzoek inges'eld naar den toestand van J. 1'. K., vau wien vermoed werd, dat bij zou zijn op gesloten in een hok Dit was werkelijk zoo. Hij zat onder de zweren en kon bijna niet loopen. Een modern- afmaak werktuig. Op den Haagweg te Delft ter hoogte va.ii de verffabriek is gisterenmiddag tegen vier uur de 15 jarige Ij., aldaar, door een auto mobiel overreden en gedood. Het treurige ongeluk heeft zich als volgt toegedragen: L. was van. een var- kenswagen, waarop hij m~de moest rijden naar den Haag, even afge stapt, terwijl een ander het paard vasthield, daar de tram naderde, i oen de tram gepasseerd was na derde in volle vaart een automobiel van de richting Rijswijk. L. beeft de automobiel waarschijn lijk niet zien aankomen en is door tot nu toe onverklaarbare oorzaak door hel voertuig overreden. De auto stopte dadelijk en reed naar Rijswijk om geneeskundige hulp. Intussehen bleek de ongelukkige knaap reeds :e zijn overleden. In den trein gestorven. listereumidd. werjl een Amsterdam mer tusschen Hilversum en Bussum i den trein door een beroerte ge- t oliën. Aan het station B issum binnengedragen, bleek hij reeds overleden. De overledene, die eenige weken voor gezondheid te Woudenberg vertoefde, was op de terugreis naar Amsterdam. Een grappenmaker. Een grappenmaker iep tijdens de Ka- meropening op liet Voorhout te 's Gravenhage plotseling en met kalme, frDschestem „Geeft acht Groote schrik onder de soldaten, die voor hem stonden. De voet9D werden bijgetrokken en ze stonden een oogenblik in positie, tot ze door 't gelach vau de menschen merk ten, dat ze voor den mal waren gehouden. Doodslag. Het was Mei vertering te Rcermond geweest, Zondagavond voor de werklieden van den heer Cox. Er was gisting ouder enkelen ontstaan, daarom keerden de werklui reeds om ruim 10 uur huiswaarts, ook een zekere A. Lintjes, een 22 jarig timmerman, van Broekhem. L. begon 'snachls te .braken, en een uur daarna werd hij dood in het bed gevonden. Lintjes zou in het braken zijn ge- -tikt. Maar de politie stelde een scherp onderzoek in, overtuigd als zij zich hield, dat hier aan een misdaad moest worden gedacht en dat J. J. H. S., oud 20 jaren, tim merman, te Roermond, hieraan pliehtig zoude zijn, waarop zij dezen arresteerden. Een verder ondtrzoek bracht aan het licht, dat Liutjes door S. met een steen in de slaap streek zou zijn geslagen, wat door 8. werd bekend. In den Usel. Te Zutphen is een 36 jarige werkman in den I 'sel geraakt, waaruit men niet geslaagd is hem op te dreggen. Hij was werkzaam op een zandmolen aan den oever, toen hij plotseling naar beneden stortte.Vermoed wordt, dat hij een hartverlamming heeft gekregen, eu reeds dood was voor hij te water viel. Branden. Te Midwolda (O Ida ra bl) is de behuizing, bewoond door den koemelker K., tot den grond afge brand. Eenige varkens konden niet gered worden, evenmin de in boedel en liet aangrenzende perceel van den arbeider. Zoo goed als alles ging verloren. Alles was verzekerd. Te K os t ver 1 ore ,i is een zware brand uitgebroken in de woning van bakker Postma. Hoewel de stoomspuit van Gronin gen flink werkte en ook de Hoog kerkster spuit krachtig- liet vuur bestreed, sloeg het vuur toch over oj) twee belendende woningen. Te 7 uur te vijf uur was de brand uitgebroken was men het vuur meester. e 3 perceelen waren tegen brandschade verztkerd. Alle perceelen bekwamen groote brand en waterschade. Te Nijver dal brandde d ooi- onbekende oorzaak het huis, be woond door den fabrieksarbeider •J. Bossink tot den grond toe af Van den inboedel werd weinig gered. De kinderen konden nog bijtijds uit bed worden geliarid en onge kleed bij buren worden onderge bracht. Alles was verzekerd. Te O ud e u b os-c h is door onbekende oorzaak afgebrand de aibeiderswoning van J. v. G. Een geit, en een varken kwamen in de vlammen om. De inloidel is ge deeltelijk verzekerd. Assurantie dekt de schade. Gewisselde stukken. De Staatsbegrooting over 1908. Nationale schuld. Dit hoofdstuk is geraamd op f 36,396,204 78. Voor interesten enz. is f297,922 minder aangevraagd, voor amortisatie en aflossing f81,000 méér (in het geheel f 4,798,000). Financiën. Voor 1908 wordt ger. f 25,911,124.51 zoodat meer wordt aangevraagd dan voor 1907 f 2,234,834.01. De aanzienlijke vermeerdering is voor een groot deel liet gevolg van hoogere uitkeeringen, verschillende uitgaven enz. Voor uil keeringen aan de gemeen ten moest voornamelijk wegens het gewone accres der bevolking van de mees'e gemeenten eene som van f219,000 meer worden aangevraagd. Verder is de post „Voorschotten aan gemeenten ingevolge de Wo uingwet" f600,000 hooger uitge trokken dan ten vorigen jaie in verband met de aanhangige plannen tot woningbouw, terwijl eindelijk is opgenomen een bedrag van f 1,125,000 lot het geven van een voorschot aan het fonds tot spoedige afwerking van de stelling van Am sterdam." De surnumerairs hij 's Rijks schatkist ontvangen thans bij waar neming van kantoren, anders dan in geval van vacature, eeue ver goeding van den betaalmeester. Deze regeling is niet slechts tamelijk bezwarend voor de betaalmeesters, doch brengt tevens mede, dat de surnu nerairs, die geen bezoldiging genieten, bij sommige waarnemin gen zelfs hun kosten niet volledig vergoed krijgen. Het ligt in de bedoeling, de belooning voor elke waai neming (anders dan bij vaca ture) op f150 per maand testellen en van die belooning de helft over ten hoogste één maand ten laste van het Rijk te nemen. Ten einde de gelijkmatigheid en juistheid in de schattingen van de belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen te bevorderen wil' men deze schattin gen ook opdragen aan een speciaal hoofdambtenaar. Voor 1908 wordt gerekend op de v rvaardiging van nikkelen stui vers tot een bedrag van f200,000. Het ligt in de bedoeling in dat jaar 2 millioen guldens ten dienste der Nederlandsche circulatie te doen vervaardigen, doch geen zilveren pasmunt voor Nederland te slaan. De voorbereidende maatregelen voor den botiw van eene nieuwe Munt zijn nog niet gereed. Bij af zonderlijk wetsontwerp zal 't plan worden voorgelegd. De minister van financiën wanscht met ingangang 1 April 1908 het aanvangssalaris van kommiezen-ve- rificatenrs vau f804 op f924 te brengen en hen in 16 in plaats van 20 jaren het maximum van f1504 -}e doeu bereiken. Het voornemen bestaat om met ingang van 1 April 1908 de bezol diging der rijksklerken 3de klasse na één jaar dienst te verhoogen van i'420 tot f510 'sjaars. Landbouw, nijverheid en handel. Het eindcijfer der ontwerpbegroo- ting voor 1908 wijst op een ver moedelijke accres der uitgaven van f I 460,796.50 in hoofdzaak veroor zaakt door hoogere raming voor 1°, de kosten subsidiën en schade loosstelling tot afwending van het gevaar waarmede ziekten den vee stapel bedreigden met f 250,0002°. de kosten voor het mijnwezen met pl.ra f900 000. Ondèr de middelen voor 1908 is opgenomen een vermoedelijke ont vangst van pl m. f 500,000 (of f388,000 meer dan voor 1907) we gens verkoop van steenkolen. Voor mijn onderzoek in de Peel is f195,000 geraamd, en in oostelijk Nederland i 123,000. Arbeid. Uitbreiding van liet per soneel in de 1ste, 3de en 5de in spectie met een opzichter is nood zakelijk gebleken. De maximum- jaarwedde voor de opzichters en de opziehteres is tot f 2000 verhoogd. Het totaal aan jaarwedden aan de bestuurders en ambtenaren der Rijksverzekeringsbank voor 1908 is te ramen op f 772,000 waarvan 1'386,100 komt ten laste van den staat. Gelden zijn uitgetrokken voor aanstelling te Rotterdam van een tweeden controleerendeu geueeskun- dige. Ondanks de aanstelling van 200 klerken en schrijvers in 1907 zal de bank vooreerst nog de hulp be- hoeveu van eeu groot aantal van de niet. tot het corps behoorende tijdelijke schrijvers, vermoedelijk 176. Er bestaat aanleiding ook deze tijdelijke werkkrachten definitief aan den Bank te verbinden. Gelden zijn ook uitgetrokken tot bevordering van staatswege van de maatregelen tot bestrijding van luchtverontreiniging, veroorzaakt door den rook van fabrieksschoor steen en. Op de landbouwbegrooting is f25,000 gebracht voor de enquête te houden door de staatscommissie voor den middenstand. Overwogen is, of het wensehelijk zou zijn een ontwerp van wet aan hangig te maken tot regeling van deze enquête en met name tot het opleggen aan ingezetenen van de Ver plichÜDg om aan oproepingen tot verhoor gevolg te geven. Na. rijpe overweging is deze vraag, ook door de staatscommissie, ont, kennen beantwoord. Verwacht wordt, dat ook zonder zoodanige wet de enquête aan haar doel zal beantwoorden. Voor de enquête zullen uit de Staatscommissie een drietal sub-eoin- missies worden gevormd, elk be staande uit een klein getal, waar schijnlijk drie leden. De kosten dezer subcommissies, aan welke ieder een secretaris zal worden toegevoegd, worden voor elk op ongeveer f7000 begroot. De enquête zal worden gehouden op den grondslag van bereids opge maakte vragenlijsten. De vragen betreffende kapitaalvoorziening, aan koop van grondstoffen, bewerking, afzet van producten, administratie, contante of termijnbetaling bij in koop en bij verkoop, oneerlijke concurentie, rentabiliteit van het bedrijf, organisatie, coöperatie, Zon dagsrust, sluitingsuur van winkels, .'liegende winkels, exposities van winkelwaren met détail verkoop, openbare verknopingen van nieuwe goederen, uitverkoopen van nieuwe winkelgoederen, openbare markten, "tenten. W et op de m i d d e1e n De -grondbelasting zal in 1908 voor het eerst naar de resultaten van de jongste schatting van de belastbare opbrengst worden gehe ven doch dit zal geen noemens waardige invloed op de opbrengst der belasting hebben. Die netto opbrengst is geraamd op f 14,200,000. Do netto-opbrengst der personeele belasting is geraamd op f10,680,000 (met een aftrek van f620,000 voor kwade posten). De bedrijfsbelasting is geraamd netto f8,800,000 te zul- leu opbrengen, de vermogensbelas ting (met het oog op de vrij sterke daling van den koers van vele ef fecten) voorzichtig slechts op f8,500,000. Voor opbrengst der accijnzen is geraamd: suiker f22,000,000; wijn f "1,715,000gedistilleerd (de daling van het> gebruik per hoofd der be- volkiug kwam in 1906 tot staan) f26,000,000; zout f 1,700,000; bie ren en aziinen f 1,460,000geslacht f4,800,000. Zegelrechten ziju geraamd op f 4,700,000 (f 200,600 lager)registra tierechten op f6,700,000; rechten van successie enz. f14,450,000; de rechten op den invoer f12,200,000 waarborg der gouden en zilveren werkeu f425,000; posterijen f14,550,000telegrafen en telefonen f3,439,000; aandeel van den Staat in den winsten der Nederlandsche Bank f2,070,000 (f200,000 hooger.) Ter voorziening van eventueele behoeften der kas wordt machtiging gevraagd om schatkistpromessen en schatkistbiljetten uit te geven tot een bedrag van 12 millioen gulden. De Regeering wil de wedden van alle inspecteurs der volksgezondheid brengen op f3500. Voor de gemeente o. a. ook Haar lemmermeer zai eene gezondheids commissie worden ingesteld. Voor subsidiën tot bestrijding van de tuberculose wordt op de begroo ting van binnenlandsche zaken f25,000 meer aangevraagd, opdat de regeering in staat zij de vereeni- gingen die zich bestlijding van de tuberculose als volksziekte ten doel stellen, krachtiger dan tot nu toe te steunen. Oorlog. De oorlogsbegrooting, f27,539,575 bedragende, is f916,820 hooger dan die, welke voor het loopende jaar wegens de bekende gebeurtenissen eerst in Juli definitief werd vast gesteld. Naar de grootste beperkiug is zoo verklaart de Memorie van Toe lichting gestreefd. Meer moest worden uitgetrokken wegens de opkomst der landweer in 1908 f99,000 en voor „vergoe dingen" daarmee in verban! staande f 80.00O, voor den vestingbouw f 813,900, voor pensioenen enz. f74,500. Een reorganisatie van het offi cierscorps wordt in de Memorie van Toelichting aangekondigd. Deze zou hierop gericht zijn, dat de officieren reeds in vredestijd der. rang bekleeden, die zij hij mobili satie zullen moeten vervullen en dat de proviueiale en plaatselijk staven worden afgeschaft. Evenwel zal hieromtrent een n: zonderlijk wetsontwerp worden V gediend. Daarin zal dan ook de opheffing van de inspectiën der infanterie ea artillerie eeu plaats vinden. Het voorbereidend militair on derricht wordt 'zoowel door den minister, als door ter zake gehoorde autoriteiten geheel ondoelmatig ge acht; voorloopig is echter nog het oude bedrag ervoor uitgetrokken. Het ligt in het voornenren, de oefeningen in 1908 op deze wijze te regelen als zulks iu 1908 is ge schied Hieruit volgt dat, aangezien m 1908 de landweer onder de wa penen wordt geroepen, geen divisie manoeuvres .zullen plaats hebben. Uitgetrokken is voorts een post voor aanschaffing vair rijwielen voor deonberedeuraarechauseés brigades. Een eerste termijn voor een ka- zernement voor de genietroepen te Utrecht aan welken bouw totaal een uitgave van circa 7 ton zal verbonden zijn, is op de begrooting uitgetrokken. Wij z ig i n g in de Motor en Rij wiel wet. Door de regeering is een wijziging van de Motorwet voorgesteld, waar door alleen die voetpaden, welke behooren tot de rijwegen, voortaan aan de plaatselijke verordeningen worden onttrekken. Verder wordt bij dit ontwerp mogelijk, dat gemeentebesturen sommige straten enz.afsluiten voor rijwielen en motorrijwielen, zonder dit tevens voor automobielen te doen af wel alle motorrijtuigen weren, doch gewone fietsen toelaten. Eindelijk krijgen de gemeentebe sturen bet recht, ook voor de wegen voor doorgaand verkeer bestemd, voor zoover deze binnen de be bouwde kommen liggen, een maxi mum-snelheid voor te schrijven, mits deze niet zij onder 15 K. M. per uur. - De vacature Tak in onze Staten. De verkiezing (candidaatstelling) van een lid der Provinciale Staten van Noord Hol land (vacature Tak) in het kies district Amsterdam III heeft plaats op Donderdag 3 October, de stem ming en zoo noodig herstemming respectievelijk op Vrijdag 11 eu Dinsdag 22 October. Gebrek aan drinkwa ter. Op verschillende plaatsen in de omstreken van Haarlem heerscht weer gebrek aan drinkwater. Vaak moet het uren ver worden gehaald. De waterschuit van het Witte Kruis te Spaarndam, gaat dagelijks te Haarlem water halen, terwijl ook de H. IJ. S. M. iedereri nacht een water trein doet rijden. HEEMSTEDE, Diefstal van bloembollen. A. II. en W. v. S., zijn op heeterdaad betrapt wegens het stelen van bloembollen uit e?n schuit van den heer P. v. Mooy, liggende in de Leidsche Vaart onder deze ge meente. Er is proces-verbaal opgemaakt. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten: Baronnesse van Mar denbroek de Pesters, 5, Punnik, Pen sion Paula. Raadszitting. In de zitting van hedenavond half acht zal de ge meente-begrooting voor 1908 worden aangeboden. Verder zal aan de orde zijn het punt rioleering en wijziging van het raadsbesluit van 28 Januari 1907 no. 6. Feestcommissie. Zaterdag a. s. zalde Zandvoortsclie feestcommissie een algemeene vergadering honden in café Suisse. Op de agenda komen voor Agenda: Rekening en verantwoor ding van den penningmeesterafwik keling fier zaken, betrekking hebbende op het feest van 31 Augustus 1907. Ten overstaan van den heer A. J. 0. üaamen, notaris te Haarlem, is in hotel „Driehuizen", alhier, publiek verkocht de villa „Badlust" aan den Hoogeweg. Kooper werd de heer J. Bakkenhoven, alhier, voor f4185. Kustmanoeuvres, De kust- rnanoeuvres van land- en zeemacht zijn begonnen. Inkwartiering krijgen le Zandvoorters gelukkig niet: in- plaats daarvan zijn tentenkampen op gericht nabij het pompstation der waterleiding, ter hoogte van de strand- palen 68 en 71 en achter het hotel Beau Site. Terrein-perceelen, die in geen geval betreden mogen worden, moeten aan geduid worden door het plaatsen van Troopoppen langs de grenzen dier perceel e Het opnemen van schade heeft al leen plaats, wanneer aan den burge meester der betrokken gemeente aan gifte is ge laan van geleden schade, welke aangifte moet geschieden uiter lijk binnen vier dagen nadat de schade is toegebracht Voor schade, niet veroorzaakt door nilitairen of van militaire zijden wordt geen vergoeding van Rijkswege ver- Trekt. IJMU1DEN. Het kerkschip. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Dinsdagmiddag weer van hier ver trokken voor een tocht naar dc vis- 'chers op zee. Traw lermaatschappijen. Alhier is binnengekomen de stoom trawler Johanna Elisabeth IJ M 99, van de N. V. Friesland, die geruimen tijd te Geestemünde in berdag werd gehouden. Van de Camillia 11 M 104, die nog te Geestemünde ligt, is de beman ning aan boord van de Johanna Eli sabeth hier teruggekeerd. De trawlers. Nog steeds hou den de geruchten aan, dat bij verkoop der trawlers deze door een groote combinatie zullen worden aangekocht. Voor menigeen, die gaarne één of meer trawlers zou willen koopen,zou dit een leelijke streep door de reke ning zijn! BEVERWIJK. Mond- en Klau w zeer. Het rundvee van den landbou wer C. Tabak alhier is door mond en klauwzeer aangetast. EGMOND-AAN-ZEE. Tegen A. Z visscber alhier, bek'aagd, zich op 1 Augustus iu de Voorstraat alhier, dronken zijnde, verzet te hebben ge pleegd hgen den brigadier Broek huizon en Dekker door op den grond te gaan liggen en te zakken, werd gisteren voor de Alkmaarsche Reclil bank 14 dagen gevangenisstraf geëischt. HEILOO. Tegen R. arbeider alhier, beklaagd van beleediging van den veldwachter Johannes de Wit bij gelegenheid der de Ruyler- feesten alhier, werd gisteren voor de Alkmaarsche Rechtbank 10dagen gevangi nisslraf geëischt. 'AKERSLOOT. Rechtszaken. Op 12 Juli had voor 't kantongerecht te recht gestaan Abraham van B., com missionair en tevens vice-voorzitter van den Ncderlandschen Hengelaars- bond, te Amsterdam woonachtig, om dat hij in de maand Juli in de machi- netocht alhier had gevischt, waarvoor de veldwachter Jan Postumes hem verbaliseerde. Bij vonnis van 19 Juli was beklaagde veroordeeld, overeen komstig dén eisch van het O. M. bij het kantongerecht, tot f 1 boete, sub sidiair 1 dag hechtenis en van dit vonnis was beklaagde in hooger be roep gekomen bij de Alkmaarsche Rechtbank. Mr. Otl'ers stond beklaagde bij de behandeling van zijn zaak ter zijde. Waarom is u van dit vonnis in hooger beroep gekomen? vroeg de pre sident aan beklaagde. Beklaagc ant woordde het volgende hierop: Ik erken dien dag daar gevischt te hebben, maar ik had hier het recht toe, daar de machinetocht een openbaar vaar water is en bij arrest van den Hoogen Raad is uitgemaakt, dat men in een algemeen openbaar vaarwater visschen mag. Waar het den hengelaars in Nederland vaak lastig wordt gemaakt, daar is het in het belang van den Bond, dat in deze volledig uitgemaakt wordt waartoe men recht heelt. Postunies en de pachter van den machinetocht, IJsbrand van de Kamer, visscher te Dimmen, waren als getui gen gedagvaard, terwijl van de zijde van den verdediger nog twee personen waren gedagvaard, die getuigden, dat het water erg ondiep is, zoodat liet zeer slecht bevaarbaar is. De Officier van Justitie ving aan met te zeggen, dat deze zaak is op gezet om een principen-kwestie uit maken. Dat het den vice-voorzitter van dezen Bond wat zal helpen, denkt Z.E.A. niet, De hoofdkwestie waarom liet gaai, is de vraag of de Machinesloot een openbaar vaarwater is, en volgens Z. E. A. is die sloot geen bevaarbaar water, zooals hier getuigd is. Het doet spreker genoegen, dat de Bond een jurist in zijn zaak heeft genomen daar er vele leden zijn, die afgaan op een boekje van den Bond, waarin vele arresten van den Hoogen Raad ver meld worden, die niet juist zijn. De schrijver van dit boekje, een gepen- sionneerd onder-officier (als wij goed verstaan hebben) is niet erg op de hoogte, o. a. staat er een artikel in, art. 44, waarbij men er op attent gemaakt wordt dat men strafbaar is volgens liet burgerlijk wetboek. Dit artikel handelt over het loopen over gras, iets wat voor een hengelaar van groot gewicht is hij liet visschen. Resumeerende eischte Z. E. A. met vernietiging van liet vonnis van den kantonrechter, het wettig bewijs ge leverd achtend, bevestiging van het vonnis, nl. fl boete sub. 1 d. hecht. Mr. Offers daarna het woord ver krijgende, bestreed in vele opzichten het requisitoir van den O. v. J. Pleiter haalde vele arresten aan van den Hoogen Raad, en toonde duidelijk aan, dat dit water wel bevaarbaar is, hoe kan er anders een schuit met hooi in gelost worden zooals is ge schied. Pleiter legde een teekenibg van de sloot en omgeving aan de rechtbank over, waardoor de rechtbank zich kan overtuigen, dat de bewuste sloot wel degelijk in verbinding staat met het Alkmaarder meer. Pleiter zag dan ook met vertrouwen te gemoet dat zijn cliënt van alle rechtsvervolging zal worden ontslagen, op de door hem aangevoerde gronden. Deze zaak werd door den ambte naar van het O. M. mr. Steenlack bijgewoond. BENNEBROEK. M o n d- e n k 1 a u w- z e e r. De ziekte onder het vee (Mond en klauwzeer) heeft ook onze gemeente bezocht. Bij verschillende boeren zijn een of meer koeien er door aange tast, Bij de wed. N. zelfs zeven. Het is te hopen, dat het spoedig weer verdwijnt. HILLEGOM. Van wel ingelichte zijde wordt ons omtrent den reeds vermelden diefstal van een zeer be langrijk bedrag aan geldswaarden, gepleegd ten nadeele van den timmer man F. H. M. alhier, nader gemeld dat gebleken is,dat deze diefstal slechts om bijzondere redenen was voorgewend. (L. D.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2