DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. GEBROKEN TROTS. Kwartjes- flduertentiën. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1907. No. 6690, 32st0 Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: 'Interc. Telefoonnummer 1426. met eeu dagelijkschen politie-tocht v/ lang3 de grenzen van de piket- posten die op 12 kilometer afstands van Casablanca overal in een kring zijn uitgezet en die tot zoover de Marokkanen van de stad verwijderd houden. Kleine Aduertentiën, niet grooter dan 5 regels (uraag en aanbod, dienst aanbiedingen) morden in de „Nieuiue Haarlemsche Courant" geplaatst a 25 cis. per geheele aduer- tentie. Bij driemaal plaat sing slechts 50 Cents. DezeAduertentiën kunnen alleen morden aangeno men tot dien prijs tegen contante betaling. Algemeen Overzicht. F r a n k r ij k e u D u i t s c h 1 a n d onderhaudeleu over Marokko. Zoo vertellen de Eugelsche bladen al zijn die nu juist niet van de allervcrtrouwhaarste op dat punt als liet nieuwste nieuws. Men zegt, dat de beide mogend- beden aan het zoeken zijn om eeu formuleering te vinden, die het conflict dat tusschen hen bestaat over Marokko, op te heffen. En het voornaamste punt, waar over men al tot overeenstemming zou zijn gekomen, zou ziju dat aan Duitschland een streek zou zijn toe gestaan van invloed, een „sfeer" waar Duitschland meester over zijn zou, zooals ook in China verschil lende mogendheden groote land streken in bezit houden. Als dat waar is, dan is de heele actie van Algeciras, die tot dusverre den grondslag van alle handelingen der Europeanen was, daarmede in eens haar kracht kwijt en zou de de eerste stap naar een internatio nalisatie, een verdeeling onder de mogendheden van het Sferifiaansche rijk, gedaan zijn. Iniusschen zal dan toch ook En- s geland wel een en ander hebben aan te merken, dunkt ons, om van Spanje dat zooveel belangen heeft in Marokko, nu maar niet te spre ke,u. liet bericht der Eugelsche cou ranten dien derhalve metalle reserve ■te worden aanvaardwij voor ous kunnen aan een dergelijk optreden van Duitschland niet zoo grif ge- 1ooven Wat de actie van den Franschen generaal Drude aangaattot giste ren toe heeft hij zich, na zijn laatsten welgelukten aanval op het kamp van Taddert, vergenoegd Verder nieuws is er zoogoed als niet. Dat Moelai Slafid in Marakesj als tegen de Europeanen optreedt, zooals Reuter vanmorgen seint, heeft nog bevestiging noodig! De Pausolijke Encycliek over de modernistische dwalingen, waarover wij herhaaldelijk hebben geschreven en waarvan wij den hoofdinhoud eergisteren onder deze rubriek zoo uitvoerig als ons moge lijk was en wij dienstig oordeelden hebben medegedeeld, die hoogst- belangrijke Encycliek maakt natuur lijk de pennen vaardig van alle couranten in binnen en buitenland. Het merkwaardigste is, dat de modernisten, die in de Encycliek op zoo uitvoerige en besliste wijze zijn bestreden en die door het uit drukkelijke vonnis van den Opper herder der Kerk zijn getroffen, door heel de anticlericale en ongeloovige pers van Frankrijk en Italië worden in de hoogte gestoken Het beste bewijs, dat de veroor deeling van den Paus op den goeden tijd is verschenen en dat zij doel heeft getroffen! Al een paar keer hebben we in de drieregelberichtjès en onder an dere rubrieken wat verteld van de aanstaande, althans dreigende sta king der Engelse lie spoorweg beambten, die nu in October wordt verwacht. We vinden hier tijd en gelegen heid om er eeu wat meer te zeggen. De aanleiding tot dat conflict, dat uitgebroed is iu dat naar men verwacht, spoedig tot een heftigen brand zal oplaaien, zijn allerlei eischen om verbetering van positie, die op het spoorwegmannen-congres in Birmingham in November 1906 zijn geformuleerd. De vereeniging die zich voor de actie heeft gespannen, telt een 220.000 aangeslotenen van de 580.000 spoorwegmannen, die Enge land heeft. Het gemiddelde loon van de mindere werklieden is onge veer een pond sterling per week, en de werkuren zijn niet meer dan 12 uur achtereen voor hen die het lichtste werk hebben. De eischen der arbeiders zijn 8-urigen arbeid voor de machinite en treinbeambten, signaal- en wissel wachters, en 10- urigen arbeid voor alle auderen als maximum. Voorts eischen zij, dat de rust nooit minder dan 9 uur zal mogen duren, dat dus geen arbei- beider aan het werk zal worden geroepen, wanneer hij dien tijd niet heeft gerust. Onder de anderen eischen is nog, dat bij elke conferentie van het werkvolk met de Directie der maat schappijen steeds een bestuurder vau de Vakvereetiiging tegenwoor dig zal zijn. De maatschappijen willen dezen laatste eiscb in het geheel niet inwilligen, en ook vele andere achten zij te hoog. Of intu schend .-te verwachten staking een zoo geweldigen indruk maken 7a' als de werklieden der vereeni ging wel willen en denken, valt ernstig te betwijfelen. Want het aantal werkeloozen is ontzagelijk groot in Engeland, ook van de mannen in die vakken welke met vrucht de stakers zouden kunnen vervangen. En daarenboven is de Machinisten vereeniging het op vele punten niet eens met de groote vereeniging aller spoorwegmarnen, zoodat althans de machinisten, de moeilijkst vervangbare spoorweg employé's, lang niet allen in staking zullen komen. Alles bij elkaar genomen schijnt het dan ook, dat de zooveel be sproken staking lang niet zoo heftig zal uitbreken, als velen wel ver wacht en gevreesd hebben. Nieuwtjes in drie regels. De koninklijke familie op reis. H.M. was gisteren gekleed in een geheel wit naj aarskostuum met manteltje. Zij was vergezeld door twee hofdames: den staatsraad gep. vice-admiraal Ten Bosch, adjudant i. b. d.; kolonel baron van Tuyll van Seroosxerken, en luit. t. z, le kl. jhr. Vön Müklen, adjudanten. En tot het gevolg van den Prins behoorden de gep. vice-admiraal Ellis; 's Prinsen adjudant luit. t. z. baron Van Asbeck, beiden deel uitmakende van de Staatscommissie voornoemd, waarvan de overige leden mede in een extra-trein plaats na men om zoodoende gelijktijdig met. Z. K. H. den voorzitter, in IJ mui den aanwezig te zijn. In de buffetkamer van het Ko ninklijke salonrijtuig was het och- tendontbijt gedekt, hetwelk de Vorstelijke familie met gevolg gedurende den rit gebruikte. H. M. de Koningin-Moeder, die gisteren-voor middag omstreeks H'/g uur uit Soestdijk in de residentie aankwam, begaf zich van het Staats spoorstation onmiddellijk naar het gebouw van „Pulchri Studio" in het Voorhout, ter bezichtiging der tentoonstelling van de Iloli. Tee kenmaatschappij. Voor het bezoek aan de landbouw tentoonstelling stapte H. M. ten Paleize in het Noordeinde af, al waar Zij het dejeuner gebruikte. De Koninklijke familie zal tot omstreeks het einde van de maand in de residentie verblijven en dus niet meer voor het vertrek naar Dobbin, dat op 26 of 27 September gesteldis, op Het Looterugkeeren. De Koningin bij de Kustnianoeuvres. Tegen 11 uur gisterochtend kwa men de oorlogsschepen op Scheve- ningen in liet gezicht, op een waarvan, ul. de „Piet Hein", H.M. de Koningin zich aan boord bevond. ne vloot bestond uit evengemeld pantserschip, de „Noord-Brabant" die er naast stoomde, en een drietal torpedobooten, die volgden. Een particuliere boot ging op eenigen afstand ter zijde. Langs den strandboulevard en op het wandelhoofd, vooral op het platform aan het einde van de pier, stond een groote menigte. Statig naderden de slanke witte zeekastee- len, welker lichte kleur sterk afstjk tegen de zwarte torpedovaartuigen, Jie het zilte nat doorkliefden. Van de bogen en palen der wau- delpier wapperden de vlaggen en de seinpaal was geheel gepavoiseerd. Van daar werd met de groote Hol- landsche vlag gesalueerd, welke groet beantwoord werd uit den mast van het Koninginneschip, herken baar aan de standaardvlag in den top. Op eenigen afstand van het wan delhoofd werden de torpedobootea vooruit gezonden tot het verrichten /an dieptepeilingen. Toen deze verkenners hiervan waren terugge keerd, naderden de twee oorlogs schepen en voeren tot dicht bij de pier voorbij, maar noch met het gewapende, noch met het bloote oog kon men de Koningin zien. Kort voorbij het wandelhoofd gingen een pleizierboot en eenige visschersvaartuigen het Koninklijk schip tegemoet, dat tegen twaalf uur langzaam uit het gezicht verdween. Aan boord was H. M. nog verge zeld door generaal graaf Du Mon- ceau, chef van het Militaire Huis. De divisie-commandant, gen.-maj. de Meester, leider der manoeuvres, bevond zich gedurende den zeetocht op de „Noord-Brabant", gelijk mede de chef van de kustwacht en van de draadlooze telegraphie. De vuur toren en de groote gebouwen langs de kust hadden mede de driekleur geheschen. De Prins op de Tentoonstelling Zooals door ons gisteren reeds werd gemeld, bracht Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan de Int. Tentoonstelling van Ambachts werktuigen te Amsterdam. Z. K. H., per automobiel van IJmuiden in de stad aangekomen, gebruikte de lunch ten huize vau den heer R. P. J. Tutein Nolthenius, en werd te kwart over twee in de tuin vestibule van het Paleis voor Volks vlijt welkom geheeten door den heer A. van Rossum, voorzitter van het hoofdbestuur van Nijverheid. Deze deed daarbij uitkomen het speciaal doel der tentoonstelling en betuigde zijn erkentelijkheid, dat Z. K. H. daarin aanleiding had gevonden van zijn belangstelling te doen blijken, gelijk vóór hem de Koningin-Moeder reeds heeft ge daan. De Prins werd daarop rondgeleid door den heer Tutein Nolthenius en nam verschillende inzendingen met belangstelling in oogenschouw. In de Belgische afdeeling had de ontvangst plaats door de heeren K. van der Cruysen en Coreman. Kamerverkiezing <e Franeker. Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, vacature P. L. Tak, zijn candidaat gesteld de heeren W. P. G. Helsdingen, (soc.-dem.), te ArnhemJ. van der Molen Tz., fanti-rev.) te Leeuwardenen dr. A. van Raalte, (vrijz.-dem.) te Dordrecht. De Schiedamsche Kamerzetel. Door de Chr. partijen zal gecan- dideerd worden jhr. de Geer. De Chr. Democratische kiesver- eeniging te Vlaardingen sloot zich aan bij de Chr. Dem. partij. De heer A. P. Staalman uit Den Helder werd gecandideerd. Te Overschie werd door de libe ralen de heer J. H. Versteeg, oud burgemeester van Schiedam, ge candideerd. Uit de Staatscourant. Benoem 1 tot burgemeester van Vlijmen G. van der Ven, tot secretaris van Hameien en Veldhuizen A. Blankenstein. Eervol ontslagen wegens lichaams gebreken uit den militairen dienst de militie Ie luit. K. J. de Haas, van het zesde reg. inf. Gesteld ter beschikking van den Gouv.-Generaal van Ned. Ind. J. Vermeer, ter benoeming als veearts bij den burgerlijken veeartsenijkun- kuudigen dienst in Indië. Benoemd tot directeur van liet post- en telegraafkantoor te Ren- kum M. van de Pol, thans te Breukelen. Niet officieel. Weder in dienst gesteld bij het 11e reg. infanterie de le luit. op non-act. J. J. Hooge boom. De Commandant van het veldleger. Bij Kon. besluit van 16 dezer is, met ingang van 1 October, benoemd tot commandant van het veldleger' de adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Koningin, de luitenant generaal A. Kool, chef van den generalen staf, en zulks onder eervolle onheffing uit zijn tegenwoordige functie. Reorganisatie der Zevenbergsche Kiesvereeniging. Men weet het, in 1905 heeft een felle strijd gewoed in 't district Ze venbergen. En daarna klonk het alomRe organiseert de Centrale R. K. Kies- vereenigiDg I Eindelijk, in 1907, in het najaar van 1907, komen dan van dereor ganisatie-commissieeens eenige voor stellen. Volgens het thans goedgekeurde ontwerp zal de Centrale Kiesvereen. bestaan uit parochiale afdeelingen. Elke parochiale afdeeling kiest uit haar midden o.a. eeu voorzitter en secretaris, welke afdeelingsfunctio- narissen gezamenlijk het hoofdbe stuur vormen der centrale vereeni ging. Elke afdeeling mag zooveel afge vaardigden benoemen als de paro chie 50-tallen Katholieke kiezers telt. Deze afgevaardigden vormen met het hoofdbestuur de algemeene vergadering. Behalve wat betreft het verkiezen van een candidaat voor de Tweede Kamer worden alle zaken door de algem. vergadering beslist. De candidaat voor de Tweede Kamer wordt rechtstreeks gekozen door de afdeelingen. Elke afdeeling kan zooveel stemmen uitbrengen als de parochie R. K. kiezers telt, met dien verstande echter, dat elk aan de slemming deelnemend lid niet meer dan 4 stemmen mag uit brengen. Elke candidaat moet op verlangen van het hoofdbestuur do verklaring afleggen, dat hij zich onvoorwaar delijk onderwerpt aan den uitslag der stemming en in geen geval met den candidaat der kies vereeniging in het krijt zal treden. Bij weigering vervalt zijne cundidatuur. Ten slotte is het lidmaatschap der Tweede Kamer onvereenigbaar met het lidmaatschap van het hoofd bestuur. De Vredesconferentie. Het gaat maar slecht met de Vredesconferentie. En dat vinden de Vredesheeren zelf ook. Zoo wil de Heer Martens, die de 4e Commissie steeds geleid heeft en waarin hij met groote kracht arbeidde, het bijltje er al bij neer leggen. Nog één vergadering wil hij slechts bijwonen. Zouden er niet meer volgen Een middenstandstentoonstelling. Voor de Middenstandstentoon stelling in 1908 te houden verga derde te Amsterdam het voorbe reidingscomité. In November zullen de plannen FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEM EN T S P R IJ S: l'er 3 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers f 1.20 1.65 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.&0 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. Weer een nieuw voorstel van den Belgisehen minister van arbeid is dooi de werkgevers te Antwerpen verworpen. De Fransche regeering^aat te Tou lon het Middel landsche Zee-eskader ge reedmaken. Voor Marokko De Duitsche kroonprins is bevor derd tot majoor. Hij is4 jaar kapitein geweest. Lang voor een prins, zegt men. De pogrom in Odessa duurt nog voort. Herhaaldelijk lezen we van jodenmoorden aldaar. Zaterdag of Maandag wordt de- sultan van Marokko te Rabat ver wacht. 'sPausen eenigsten broeder, Angelo Santo, postontvanger te Asola is deze week overleden. 3). „Maak je niet zenuwachtig, beste Anna," sprak de jonge man kalmeerend, „God, die mij tot dusver geholpen heeft, zal mij ook wel verder beschermen. Als onze laatste onderneming gelukt, dan is do kroon op het werk gezet en onze arbeid hier aan de Elbe ten einde. Dan zal mijn vader, trotsch op de winsten, die ik liet huis Elrenkrans bezorgd heB,.mij in Hamburg mot open armen ontvangen en mij zijn dank niet weigeren. Dan zal hij mijn lieve vrouw en kind willen zien en zegenen. „Ach Frans, dat geve God!" sprak Anna uit het diepst van haar gemoed. „Nooit zal ik het me zelf vergeven, dat ik geen weerstand geboden heb aan je smeekingen en je gehuwd heb tegen den wil van uw vader. Onze pastoor had wel gelijk, toen hij zeide, dat er geen zegen op zulk een huwelijk rusten kan, want hoezeer wij elkaar ook liefhebben, kan .lat leven van angst en spanning geluk heeten „Blijf kalm, Anna," sprak de jonge man nogmaals. Thomas Ehrenkrans is wel streng en hardvochtig, maar onrecht vaardig is hij niet. Meent ge niet, dat liet hem al lang berouwd heeft, den zoon zijner eenige zuster Meta uit zijn huis te hebben verdreven, omdat deze niet wilde buigen onder zijn harde hand? Ik was toen op een buitenlandsche handelsschool en heb toen mijn invloed niet kannen aanwenden, maar hoe treurig die breuk ook geweest is, het gebeurde heeft toch verzachtend gewerkt op mijn vaders strengheid. Maar daar komt Nielsen, hij wenkt mij. Zeker heeft hij berichten. Ga in huis, Anna, ik volg u spoedig. Bij deze woorden stond hij op en ge leidde Anna eenige schreden. Daarna wisselde hij eenige woorden met zijn zoo- genaamden oom, en zocht met dezen de plaats weer op, waar hij zoo vertrouwelijk met Anna had zitten pralen en die zich dan ook voor een rustig gesprek uitste kend leende. De bank onder de linde vóOr het huis, waarop straks oude Marie gezeten had, was onbezet. De jonge man lette er niet eens op. Wat bekommerde hij zich op datoogen- blik om Frieda's grootmoeder! De oude vrouw scheen zich intussehen voor hem meer te interesseeren. Zoodra ze hem met Anna in gesprek gezien had, was ze stil opgestaan en met oen behen digheid, die men bijkans niet gezocht zou hebben, het paar genaderd. Zij verstond slechts weinig, maar genoeg om haar ge laat een trek van bittere hoon en bespot ting te doen aannemen. Nu de jonge man daar met Nielsen zat, gleed ze nog meer naderbij. Duidelijk had ze daar straks de niededeeling van den jongen man over eeu groote „onder neming" gehoord, en ze begreep, nu nadere inlichtingen to zullen vernemen. Eu ze had zich niet vergist. „Ja, meneer Frans," hoorde ze den schipper zeggen, „alles is iu orde. De Engelsche kotter onder Hamhuvgsche vlag ligt in een bocht aan deze zijde der rivier voor anker. Ruim twaalf uur zal bij mijn hut onze boot klaar liggen. Onze mannen zijn reeds gewaarschuwd. Het wachtwoord is „Huis Ehrenkrans", zooals afgesproken was. Alles zal goed gaan, ge kunt u op mij verlaten." „De oude Nielsen is in deze dagen eeu steunpilaar voor ons huis," sprak de jonge man hartelijk, terwijl hij de ver eelte hand van den ouden schipper greep. „Reken er op Nielsen, dat vader en zoon Ehrenkrans u dit alles zuller. vergelden." „Ja, dank heb ik verdiend," sprak Niel sen eenvoudig. Maar het zal toch daarom wel niet zijn, dat Thomas Ehrenkrans naar Scharnrode komt." De jonge man verbleekte en sprong op „Wat zegt ge!" riep hij uit. „Komt nujn vader zelf naar Scharnrode?" Gij zijt te ernstig om dwaze praatjes te vertellen maar misschien heeft de een of ander u beetgenomen!" Bedachtzaam schudde Nielsen het hoofd. „Jan Patzola is een uur geleden met uw vader van Hamburg gekomen," ant woordde hij. „Het verwondert mij, als dat ze nog niet hier zijn." Frans zag er als verstomd uit: hetgeen hij vernomen had scheen hem te over weldigen. Hij 1 tte or nauwelijks op dat de oude man hem de hand op den schou der lei en voortging: „Het hoofd omhoog, meneer Frans. Dat ge er tegen opziet, hem te ontmoeten nadat ge tegen zijn zin met Anna gehuwd zijt, begrijp ik. Maar dat is nu eenmaal gebeurd, en als Thomas Ehrenkrans zijn lieve schoon dochter ziet, zal alles vergeven en ver geten zijn. De jonge man had zich hersteld. „Ja Nielsen," sprak lrij, en zijn stem klonk vol en vast. „Vader moet toegeven, als hij Anna maar ziet. Tot weerziens, beste vriend, van avond om half twaalf ben ik in üw hut." Snel verliet hij, door Nielsen gevolgd, den tuin. Geen woord van wat zij spraken, was aan het scherp luisterend oor ont snapt. Nu kwam zij uit haar schuilhoek te voorschijn, en een donkere gloed brandde op haar wangen. „Kijk kijk," mompelde ze, „dus heb ik toch gelijk gehal. Onder het schippers- jak steekt een ijdel koopmanszoontje! Huichelaars zijn het, allemaal, de oude Nielsen niet het minst. En om zulk een schelm ais die zooge naamde schipper Frans heeft Anna Wer ner mijn eerlijken, trouwen Friede ver smaad? Wacht maar, ge zult oude Marie's wraak gevoelen! Tot half twaalf toe heb ik nog zeven uren! Schipper Frans, ge zult Friede's grootmoeder nog leeren kennen Aan de eerste tafel op de bruiloft was de koffie opgediend: weliswaar koffie van slechte kwaliteit, maar tocli echte koffie, al waren dan de uit Engeland betrokken koopwaren door de strenge handhaving van het continentaal stelsel zoo duur ge worden, dat slechts de welgestelde» zich en dan nog maar door middel van den smokkelhandel zich dezen gelief den drank kunnen verschatten. Ook luitenant Manbcurg zat in den kring. Minder uit vrije keus dan wel op bjvel van zijn superieuren trachtte hij de stugge bewoners der streek voor zich te winnen. De Franschen kenden maar al te goed den toomeloozen haat der kustbewoners tegen de douaniers, en de Fransche regeering wilde aan den eenen kant met de uiterste gestrengheid tegen de smokkelaars optredend, van den ande ren kant door persoonlijke welwillend heid het verbitterende van het beginsel trachten tc verzachten. Maar luitenant Manbourg kende beter dan zijn superieuren de stemming dei- Hamburgers en van de bewoners der omliggende streken. Hij had gepoogd zich vrienden te maken, maar was overal afgewezen. En hij was niet indringerig genoeg om door vleierij te verkrijgen, wat hem niet vrij wi.lig geschonken werd. Het aanzitten aan het bruiloftsmaal was hem voorge schreven, anders zou hij waarlijk niet ge komen zijn! Nu zat hij daar zwijgend voor zich'uit te staren in de lage, geheel met tabaksrook gevulde zaal. De brandewijn had de hoofden der boeren warm gemaakt. Men prees de koffie, maar veroorloofde zich tegelijk allerlei grappen en toespelingen op de smokkelarij, die Henri Manbourg niet verbieden mocht en evenmin aanhooren kon. Hij stond op en verliet de kamer. Zegevierend keken de boeren den af trekkenden vijand na. Deze trad naar buiten en verdiepte zich in de beschouwing der heerlijke, vreed zame natuur schrille tegenstelling met het opgewonden tooneel daarbinnen. Opeens verbraken naderende schreden zijn gepeins: verstoord keek hij op en zag een langen, mageren heer van onge veer vijftig jaren op de bruiloftszaal aan komen. De vreemde was geheel in een reismantel van bruine, wollen stof, die hem tot bijna aan de voeten reikte. Een zwarte, breedgerande kastoren hoed over schaduwde het gele gelaat met de scherpe, grauwe oogen. Een onbuigzame ernst en echt Duitsche taaiheid lagen in dit geheel baardlooze, scherp geteekende gelaat uit gedrukt. Dj jonge officier wierp een vorsohen- den blik op deze hem geheel vreemde verschijning. Wat deed die man hier? Voor znnge noegen ondernam niemand in deze dagen een uitstapjnaar de Elae-oevers. Hij moest het doel der komst van dezen vreem deling te weten komen en was juist in de rechte stemming om van het hem toekomende recht gebruik te maken. Maar reeds in het volgende oogenblik kromp hij als ineen. Het was niet de vijandige gelaatsuitdrukking van den vreemde op het zien der Fransche uni form, het was de gestalte van den ouden heer zelf, die op Henri Manbourg zulk een diepen indruk scheen te maken. Hij drukte de hand op het hart, alsof hij het heftig kloppen wilde bedwingen, en groette op militaire w(jze. Met een stijven hoofdknik werd zijn groet beant woord; het scheen, alsof de pas aange komene den officier niet eens zag, zoo vast keek hij voor zich uit. Uit de geopende deur klonk het gejuich der dansenden en de muziek der trom petten. Luitenant Manbourg' wees achter zich. „Ik zou u raden," sprak hij, terwijl hij tevergeefs een lichten conversatietoon trachtte aan te slaan, „uw longen met versche lucht te vullen, eer ge u in die bedompte atmosfeer daar binnen waagt." De luitenant had Fransch gesproken, (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1