DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BERICHT. Kinderhuisvesi 31-33, Haarlem De actie der jongeren. BUITENLAND. BINNENLAND. Zaterdagavondpraatjes. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1907. No. 6691, 32ste Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Bij dit nummer, dat uit twee bladen bestaat, wordt teuens oerzonden de Officiëele Kerk! ijst en uoor de daarop «jeabonneerden het Geïllu streerd Zondagsblad. Zij, die zich met 1 October uoor minstens drie maanden op de NIEUWE HAARLEM- SCHE COURANT abonneeren, ontuangen de tot 1 October uerschijnende nummers gratis. Abonnementen worden aan genomen aan oris kantoor Kinderhuisuest 31-33, en bij de agenten en loopers der Courant. Steeds vooruit! Een verblijdend feit is het, dat ontegenzeggelijk de jongeren onder ons, Roomschen, in den laatsten tijd overal en in alle plaatsen zoo werkdadig deel nemen aan de groeiende actie van Katholiek leven, die op zoo verblijdende wijze over heel de wereld opleeft. Ook in ons land. De jongste Sociale Week heeft het weer bewezen de jongere elementen stonden bij dezen leergang van sociale wetenschap voor Katholie ken wederom vóóraan. En zie naar onze Universiteiten, hoe ook daar de Katholieke actie metterdaad wordt beoefend door hen, die later bij de balie, in 't openbaar leven, in de pers en de school de vóórmannen zullen zijn! Zie naar de propagandaclubs, naar de sociale en liefdadige genootschap pen: overal staan de jongeren vooraan Dat is verblijdend voor de toe komst vooral. Want meedoen aan het Rooinsche leven, dat is meedoen aan Roomsch werk, dat is tevens ook leeren voor het levenEn van dat onderwijs in de practijk zal de Kerk en de Maatschappij later de vruchten in overvloed plukken I Haarlem geeft in dit opzicht echter niet zulk een schitterend voorbeeldonze stad wordt, wat werkdadige Katholieke arbeid der jongeren vooral naar buiten aangaat, door vele andere steden in het Dio cees overschaduwd. Dat wil niet zeggen, dat we klein achten wat door velen, geestelijken zoowel als leeken, wordt verricht dat mag ook niet worden opgevat als een voorbijgaan van de ijverige en verdienstelijke werkers, die ook onze stad bij tientallen onder jon geren en oudeien kan tellen. Maar we gelooven toch niet te veel te zeggen wanneer we het vol houden dat een algemeene actie der jongeren in Haarlem vrijwel ontbrerkt. Wat er gedaan wordt is te weinig naar verhouding van hetgeen ge daan kón worden, als alle mede- weekten. En het getal van hen, die werken, kon en moest zeer veel grooter zijn in de residentie-stad van den Bis schop! Hier is dan ook een arbeidsveld voor hen, die de Katholiek-sociale actie ten onzent voorstaan en leiden, dat zoo goed als braak ligt. We dachten daaraan, toen we deze week in de vergadering van het Plaatselijk Comité der K. S. A. belangstellend de besprekingen volgden, die ook betroffen de moge lijkheid, om in Haarlem een ver- eeniging te stichten welke onder de Katholieken de wetenschap en het geloof in een band vereenigend, op wetenschappelijke wijze wil medewerken aan een daadwerkelijke actie onder de Katholieken. Er is behoefte ten onzent aan een vereeniging, waar de jongeren worden iDgeleid in het essentiëele der Katholieke actie, die naar de eigenlijke beteekenis van het woord vooral „werken" inhoudtEen ver eeniging, welker program en doel en inrichting den leden dwingt metterdaad ook te werken, die zich niet te vreden stelt met contributie betalers alléénEen vereeniging, die onder beproefde en gezagheb bende leiding studie ten doel heeft, niet gezelligheid en aangenaam onderling verkeer. Want de leemte die we aanwezen bestaat en wordt door velen er kend. En juist dat is verblijdend! bij niet weinigen onzer jongeron is er het besef, dat het gemis van zulk een vereeniging veel goed? tegenhoudt en oorzaak is van een minder daadwerkelijk zich-uitend Katholiek leven, als in Haarlem wel zou kunnen bestaan. Moeten wij het nog zeggen, dat wij de oprichting van een Roomsche bibliotheek van sociale en weten schappelijke werken, van een ver eeniging als „Katholiek leven" of „Thomas van Aquino" of „Geloof en Wetenschap" zooals elders de namen zijn een goed en haast noodzakelijk werk achten? Daar is ons verteld van plannen tot oprichting eener zoodanige ver eeniging. We behoeven niet te zeggen, dat we het ten levendigste toejuichen zouden, zoo die plannen met goedkeuring van de hoogste Kerkelijke autoriteit een vasten vorm zouden kunnen aannemen. Van andere zijde echter werd cns medegedeeld, dat een beweging gaande was om ook ter bevordering van goede ontspanningslectuur een zoodanige vereeniging te doen mede werken. Door er b. v. het rondzen den van portefeuilles aan te ver binden, waarvan de inhoud van alle sociaal werk en wetenschappe lijke studie vrij zou zijn, maar uit stekend zou kunnen dienen voor de theetafel en den luien stoel We hopen dat dit laatste niet gebeuren zal! Daar bestaan ten onzent vereenigin- gen, die volkomen aan de vraag naar geïllustreerdeoutspanningslectuuren boeiende romannetjes voor Katho lieken van allen stand en rang kunnen voldoen, zoo ze willen. Maar aan studie en sociaal werk mag onder onze jongeren, met name onder de meergegoeden, nog wel een en ander gedaan worden! En dan kome men daarvoor alleen, en met ernst te samen! Op die wijze opgevat, kan de actie der jongeren aan Kerk en Maatschappij ontzaglijk veel voor deel doen. Hopen we, dat in Haarlem eer lang dien kant wordt opgestuurd Wij zullen daar onzerzijds gaarne onze medewerking, zooals die het best en voordeeligst kan werken, aan geven. Algemeen Overzicht. 't Is moeilijk voor een buiten staander, om in den strijd die te Antwerpen tusschen de Fede ration Maritime en de stakers wordt gestreden, partij te kiezen. De Federation, die alle voorstellen afwijst, lijkt wel wat al te zeer op baar stuk te staan, en de stakers, (Me langzamerhand geheel onder den invloed der socialisten zijn gekomen, lijken op hunne beurt óók te onver zoenlijk. Een goeden kijk op der. toestand in groote lijnen, geeft ons echter üu het Katholieke Antwerpsche „Handelsblad", dat volstrekt niet verdacht kan worden van overgroote sympathie voor de (liberale) groote werkgevers, maar dat ten slotte toch een principe-kwestie ziet in dezen grooten strijd. Het blad wijst namelijk met kracht en bij herhaling op het voorbeeld van de Fransche haven Duinkerken. Dat is nu een haven waar, dank aan de misdadige toegevendheid der radikaal-socialistische overheid, het roode arbeiderssyndicaat heer en meester is en zijne wetten stelt. Men kan er geen schip laden of lossen, of men moet langs hetsyn- dikaat om, en wie niet de voor waarden en voorschriften van het syndikaat aanneemt, il u'a qu'a se faire pendre ailleurs, zooals de Franschen zeggen, die kan elders een strop gaan zoeken om ver wurgd te worden. De kapiteins bedanken er dan ook feestelijk voor, *m nog naar Duinkerken te varen, de eene scheepsmakelaar na de andere rolt er zijne matten op; nijveraars van het Noorderdepartement laten te Antwerpen lossen en zoo met bin nenschepen de koopwaar ginder brengen, om te ontsnappen aan die tirannijen zoo komt het dat het gras groeit tusschen de steenen op de kaaien. De gansche nijverheid in het Noorderdepartement wordt er ge dood door de socialisten. Wie zich niet wil onderwerpen aan hunne wetten, die wordt afge broken en ten onder gebracht door de meest afschuwelijke middelen en niet het minst door sabotage, het opzettelijk bederven van gansche ladingen. Faut passer par le syndicat, ge moet onder het mes van het syndi kaat, of uw vonnis is geteekend. Ziedaar wat onze reederijen, onze scheepvaartagenten, onze stouwers, onze natiën weten; ziedaar waarom zij zich verdedigen met de uiterste hardnekkigheid tegen de onderne mingen van de mannen uit de Die- peslraat (de socialistische leiders). 't Is daarom ook dat heel de bevolking diende te staan rond de werkgevers, tegen de socialisten, om hunnen aanslag tegen de welvaart en de toekomst van Antwerpen te verijdelen.". Aldus het Katholieken blad. •In dit licht gezien, komt het conflict in de Antwerpsche haven toch weer geheel en al neer op de politiek, zooals we al eens meer hebben laten doorschemeren. En het is voor de Antwerpsche haven en industrie te hopen, dat de so cialisten ditmaal er toch waarlijk eens aan 't kortste eind trekken. Kan dat niet anders dan door star- volhouden van de Fédération Ma ritime, we zullen het moeten betreuren maar tóch goedkeuren In Marokko zitten we nu te wachten op den Sultan, die van daag met veel plechtstatigheid in Rabat zal binnentrekken. 't Is er dan toch van gekomen, en Albd'el Azis heeft werkelijk op eens van een bij hem ongewone geestkracht blijk gegeven, door die reis! Intusschen is zijn broer Moe- lai Hafid, de tegensultan, in het Zuiden bij de pakken blijven neer zitten. De stammen die hem hebben uit geroepen, verwachten dat hij. een krijgstocht naar het Noorden on dernomen zou hebben, om Abd'el- Azis den troon in zijne zetelplaats te betwisten. Nu hij besluiteloos is, aarzelen verschillende stammen, of zij hem aan zullen blijven hangen. Moelai Hafid heeft zich er voor- loopig toe bepaald, vijftig uitgelezen aanhangers met een vizier naar Tanger te ze aden, die belangrijke brieven voor de vreemde vertegen woordigers bij zich hebben. Hij deeit er zijne uitroeping tot sultan in mede, verklaart allo ver dragen en de akte van Algeciras te zullen erken aen en vrede en veiligheid in heel Marokko te ver zekeren, waartoe zijn broer Abdel- Azis niet in staat is. Moelai Hafid verlangt verder dat de mogendheden op zullen houden, met in Casablanca aanleiding tot troebelen te geven, en dat de Fran sche troepen zullen weggaan van daar. Dan zal hij zelf den slam dor Sjaoeia's straffen en met de Fransche regeering vrede sluiten. 't Zal hem echter niet glad zitten. Meer en meer verklaart zich de opinie van Frankrijk en Europa tegen hem, en voor den wettigen sultan. Evenveel last ensoesah als Frank rijk heeft met Marokko, heeft de oude keizer Frans Josef wel met de rebellige Hongaren. We hebben van de week bericht dat de onderhandelingen tusschen Oostenrijk era Hongarije alweer eens zijn afgebroken; dit feit heeft ditmaal grooten indruk gemaakt. De Oostenrijksclie bladen prijzen het in de Regeering, dat zij na zoo vele concessies aan Hongarije gedaan te hebben, door meer te weigeren, het land voor schade en schande behoed heeft. De Weener „Neue Freie Presse" beweert, dat de Hongaarsche pre mier dr. Wekerle voor den drang der Independenten partij gezwicht is, want dat anders wel van zijn meer dan eens gebleken praktische staatsmanskunst to verwachten ware geweest, dat hij Oostenrijk's conces sies aanvaard had, welke immers voor Hongarije zoo voordeelig waren. Toen de Hongaarsche ministers onverrichterzakevan Weenen te Pest terugkeerden, werden zij op het station door een aantal Kamerleden mét toejuichingen ontvangen! Wel een bewijs hoe men tegen Oostenrijk gekant is! Nieuwtjes in drie regels. Op S o e s t d ij k. De vorstin vai Bentheira, zuster van H. M.deKo ningin Moeder, is gisteren op Soest dijk aangekomen <>m daar eenigi dagen te logeeren. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besl. van '20 dezer i uir. W. Doude van T roost wijl minister resident, secretaris generaa van de tweede Vredesconferenth benoemd tot ridder in de orde vai den Nederlaudscheu Leeuw. Tot ridder in de orde van Oranj Nassau, de hoofdcommies bij h< departement van koloniën J. Geradt De vacature Tak in Staten en Gemeenteraad. De S. D. A. P. candideerde in An sterdam I'll voor den Stalen de he Jan van Zutphen, voor den G< meenteraad werd een dubbelt IX. EUWE HAARL ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 Voor de overige plaatsen in< Nederland franco per post „1.65 Afzonderlijke nummers „0.05 PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—G regelsf0.60 (contant) fö.50 Elke regel meert 0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. Onze lezers hebben gezien, dat de nieuwe Directie en wijzelf, sinds we de uitgave en leiding der Nieuwe Haarlem sc he overnamen, niets onbeproefd hebben gelaten om ons blad te verbeteren! Het uiterlijk van onze krant is veranderd en verfraaid, en we hebben getracht den inhoud ervan ook zoo veel mogelijk te maken tot een af spiegeling van hetgeen 't Roomsche lezend publiek in Haarlem wenseht en noodig heeft. Pin steeds gaan we in die richting voort. Nu hebben we wéér een groote ver betering en aanwinst voor onze krant in bewerking, die binnen enkele weken voorgoed haar beslag zal krijgen. Wat het wezen zal? I.aat het nog een verrassing zijn tot de volgende weekwe zullen ma ken dat onze lezers tevreden zullen zij n En men zal eruit zien voor de zoo- veelste maal, dat Directie en Hoofd redactie der NieuweHaarlemsclie Courant voor geen moeite noch arbeid terugdeinzen om de Rooinsche krant van Haarlem zóó te maken, dat ze in werkelijkheid het algemeene Katholieke dagblad kan zijn voor Haarlem en de omliggende gemeenten De groothertog van Baden ligt ern stig ziek. Darm-ontsteking. Men vreest voor zijn leven. De opstand in Korea begint hoe langer hoe ernstiger te worden. De Ko- reanen willen nu Seoel aanvallen. Het jacht van den Russchen keizei is eindelijk gelicht, 't Schip moet zoo goed als onbruikbaar zijn. Men noemt behalve Malan (zie overzicht van gisteren) ook Merrimar als aanstaand premier der Kaapkolonie Minister Bonaparte, der Vereenigde Staten, heeft zich openlijk en zeer scherf uitgelaten gunste der doodstraf. Hofberichten. De komkommertijd en 't kalme leventje in Haarlem. De boe ren, het vee, en de manoeuvres. Wat ik mijn vrouw over 't vaandel zei, vu een gelukkig oogenklik vow den kolonel. Mttziekviotories en lute Haarlem die op prijs stelt. Een klein stadje met grootstee,dsehe. allures. Over tunnels en andere be langrijke dingen voor de raads leden. Schoenmaker, hou je bij je leest.' De kranten zeggen, dat we in den vol len komkommertijd zitten, die van het jaar, net als de zomer, wat later is gear riveerd dan anders. En je zou waarlijk zeggen, dat het zoo was, wanneer je eens nagaat hoe weinig er in ons goede Haar lem voorvalt! Ja, we leven hier in een rustig land, en ware het nietdat je eiken avond verplicht was de deur zorgvuldig op het nachtslot te doen, vanwege de inbrekers die hier in de buurt schijnen hoogtij te vieren, dan zouden we haast met wijlen Poot kunnen zingen „Hoe genoeglijk vliedt het leven lu het kalme Haarlem heen".... De kleine variatie is van mij 1 Want hoe landelijk het hier ook soms is, voor geruste landlieden" willen wij toch niet aangezien worden, wat? Ofschoon 'n mensch anders wel belangstelling genoeg in hot landleven krijgt, sinds je de melk geregeld moet koken om niet het mond en klauwzeer te [krijgen, waarvan ik hoor de dat liet dezer dagen een heele familie in de buurt van de Amsterdamsche Poort heeft aangetast, 't Zal wel „mond- en handzeel" geworden zijn, naar de naam doet er bij slot van rekening toch niet zooveel toe. En de ziekte zelf moet zeer pijnlijk en lastig zijn, maar ik vernam. Dat is weer eens een lesje te meer voor ons, om de melk geregeld te kokenOn danks alle waarschuwingen van genees- heeren en van de kranten, van den bur gemeester zelfs, zijn er toch altijd nog eigenwijze lui die 't beter willen weten, en die „geen gekookte melk kunnen drinken," zooals ze vertellen 1 't Zou on christelijk wezen om hun 't mond- en ander „zeer" toe te wenschen, maar dat ze het eigenlijk verdienen ja, dat zou ik niet kunnen ontkennen't Is overigens een treurig gezicht, als men langs onze landwegen komt, waar overal de houten bordjes de uitbreiding en de groote ver spreiding van de lastige ziekte onder het vee aanwijzen! D'r wordt dan ook, en met recht, steen en been geklaagd door onze boeren over den miserabelen toestand van den veestapel, en dan zitten we hier in de buurt van Haarlem nog niet eens aan den allerslechtsten kant! Enfin, onze boeren hebben dezer dagen weer eens een andere afwisseling van hun kalm bestaan de groote manoeuvres, die van Haarlem tot den Hoek van Holland onze heele kust in rep en roerheeten te zetten, In werkelijkheid merk je daar niet veel van, en vooral in Haarlem zelf is 't zoo kalm als de wereld zonder mili tair gedoe maar ooit wezen konl Maar daarbuiten, al is 't nu juist niet zoo in de buurt van onze stad, heeft de een of ander er wel eens last van gehad in de afgeloopen dagen, ofschoon 't moet gezegd worden dat de militaire autoriteiten heel schappelijk zijn, en de lasten zoo min mogelijk maken. Je zoudt overigens niet zeggen dat we om zoo te zeggen vlak bij Haarlem een oorlogje in miniatuur heb ben, zóó zelfs dat onze Koningin er naar kijken kwam deze week! Trouwens, ook van de Koningin heeft onze stad zoo goed als niets kunnen zienheel vroeg in den ochtend stoomde Hare Majesteit in den letterlijksten zin des woords onze stad voorbij over 't verbindingsbaantje dat van den Zijlweg af naar den spoorweg op Alk maar heeialoopt, om zoo ineens door IJmuiden te bereiken. En 't militaire slement te land heeft Hare Majesteit dit maal óok niet kunnen afwachten, want de visite gold de vloot, en met prachtig wéér werd't mooie zeetochtjeop een onzer pantserschepen naar den Hoek van Hol land gedaan. Maar een der volgende da gen zal H. M., naar ik van een „hooge" hoorde, toch ook de militaire manoeuvres te land komen volgendan kan het vaan del van het 10e uit het foedraal, om voor H. M. gepresenteerd te worden Wel, wel, wat 'n historie was me dat deze week, toen we in de krant lazen hoe er sprake van was ook óns vaandel zoek zou wezen M'n vrouw vond 't zoo erg niet: „wel, mensch zei ze dan naaien er im mers maar een andoren lap aan, en klaar is Kees!" Maar ik heb ze uitgelegd, dat een vaan del eigenlijk zooveel is in het oog van al wat soldaat is, als de Koningin-zelve, en dat de groot-majoor of de kolonel nooit de brandkast, waar 't vaandel in geborgen is, voorbijgaat, zonder plechtsla tig de hand aan z'n kepi te brengen, of z'n hoed af te nemen als-ie in civiel is. Want het vaandel is het zinnebeeld van 't gezag, van 't vaderland, van de Konin gin en van wat niet al, en 't is nog erger je te vergrijpen aan het vaandel, dan aan den kapitein of den luitenant! Enfin, 't kostbare stuk van 't „vierde" is weer terecht gekomeif, en onze kolonel Neeteson, die bleek als 'n doek uit Am sterdam hals over kop terug kwam, toen 't praatje liep dat 't „tiende" óók zijn vaandel kwijt zou zijn, moet één en al blijdschap geweest zijn toen hij het oran jekleurige doek uit 't zwarte foedraal te voorschijn haalde! Ja, daar zijn van die gelukkige oogen- blikken in een mensch z'n leven, die je niet graag missen zou 1 Voor kolonel Neete son was ddt er ongetwijfeld zoo een. En zoo zal 't wel voor luitenant Kriens je ziet dat ik in den militairen stijl blijf! óók zoo'n oogenblik geweest zijn, toen hij van de Commissie uit de burgerij den reuzenkrans kreeg, die we in den bloemenwinkel in de Kruisstraat hebben bewonderd! Met veel genoegen heb ik meegedaan aan die welverdiende hulde voor onzen kapelmeester, waarvan ik al leen maar betreur, dat de deelneming uit de meergegoede klasse niet grooter is ge weest Maar onze kleine burgerij heeft z'n warme sympathie betoond, en tevens laten zien, hoe ze ware verdienste op muzikaal gebied weet te appreciëeren. Trouwens, niet alléén de beer Kriens is de gelukkige, die daarvan de bewijzen heeft! Ook de wakkere directeurPielage, die met het koor „Onder Ons" zoo roem rijke overwinnigen heeft behaald in den laatsten tijd, weet dat hij de sympathie der burgerij heeft gewonnen! „Onder Ons", dat rlles behalve een „onder onsje" is, maar een vereeniging die dames en heeren uit alle kringen onder hare leden telt; he. ft te 's Gravenhage de kroon ge- zetop de jongsteschitterendezegepralen, en de vereeniging staat nu, dank zij de ener gieke leiding van den heer Pielage, op de hoogste sport van de toonkunstladder, dunkt me! Maar in verband daarmede moet het me toch ook van het hart, dat we hier in Haarlem onze victorieuze zangvereenigingenna zulk een schitterende zegepraal wel wat hartelijker kunnen ont vangen in het publiek Jongens, dat kunnen ze elders beter! In 't Zuiden haalt men zoo'n zangver- eeniging, die de eer der stad op een con cours hoog hield, met muziek en slaande trom en vliegende vaandels inEn dan schuimt de champagne op 't stadhuis, bij een officiëele ontvangst door t ge meentebestuur! Nu zou dftt zoo ineens niet van onzen nobe'en burgervader te verlangen zijn: de overgang was wat al te sterkt! Maar je zoudt toch wel mogen wenschen, dat het publiek óók wat belangstelling toonde, en dat b. v. de zusterverenigingen uit de stad in feestelijken optocht het bestuur en de vereeniging van 't station afhaal den en naar 't repetielokaal leidden! Wanneer zullen we hier in Haarlem eens tot zoo iets durven komen? Voor zoover als ik m'n Pappenheimers ken, moet er nog heel wat water door 't Spaarne stroo- men, eer we onze oude kleindorpsehheid tot zoover hebben afgeschud Maar enfin komen zal het, want naar buiten worden we dan tocli immer méér „groote stads-lui"Dat zie je b. v. aan het station, waarvan de rechtsche voorbouw nu eindelijk onder de kap is gekomen, naar ik zag! Tusschen twee haakjes: die voorbouw duurt al heel erg lang, dunkt me zoo! Dat zie je óók aan de nieuwe spoorbrug, die zooals ik in onze krant uitvoerig las, deze week is beproefd ge worden en in orde bevonden! Dat zie je zelfs ook aan de schutting, die om den stationsbouw heen staat en die men pas nil, nu de bouwerij haast is afgeloopen, met allerlei reclames is aan 't beschilderen gegaan! Beter laat dan nooit, hebben die reclame-makers zeker gezegd, en bij den onderdoorgang naar 't Statenbolwerk schitteren u nu de kleu ren zoo bont mogelijk tegen! Wat wor den we groot-steedsch! zei 'n oude juffrouw gisteren morgen, toen ze dien schilder druk bezig zag, weer 'n nieuwe reclame op die oude schutting te verven; en ze had «gelijk! Maar blijkbaar vond ze het toch zoo erg goed niet, want hoofdschud dend zag ik 't oudje den tunnel door gaan. Je hebt nog van die ouderwetsché Haarlenische luidjes, die van alles wat nieuw is, niets hebben moeten 1 't Oudje zal ook wel niets ervoor heb ben gevoeld, om den tnnnel daar met dien nieuw-voorgestelden naam te noe men, die een inzender verleden week in onze krant op 't tapijt bracht. De „Sta- tentunnel" en de „Kloppertunnel".... de namen voor die twee onderdoorgangen zijn teekenend en markant genoeg. Alleen vind ik het woord „tunnel" allesbehalve mooi, maar ik zie ook geen kans om het door een ander te vervangen en 'k geloof dat ik wel haast 'n prijsvraag ervoor zou kunnen uitschrijven, wie wat beters weet Intusschen ben ik het volk.i men met dit inzender eens, dat het wensohelijk zi wezen als het gemeentebestuur aan al d onderdoorgangen een naam gaf. Dat een maatregel van goede orde, die ni anders dan toegejuicht kan worden. als 't eenmaal wordt voorgesteld, dan bepaald niemand ertegen! Dat zou je n overal van kunnen zeggen, bijvoorb. e al niet van de vraag der gas fabriakst kers om een loonsverhooging. Die me schen, uien ik overigens graag een pc kwartjes meer gun als 't ten min." billijk is, waar ik nu niet over oordeel kan, die menschen zullen in den Ra zeer zeker wel den een of ander trefl'. die er tegen isEn niet één, maar velt Want zooals ik al eens van teizj v nam, hangt het sommigenRaadsleden hi de keel uit, dat ze in elke zitting tegi wcordig een of twee adressen van e\ zooveel categoriën van gemeentali werklieden of beambten hebben te handelen en in den regel.... af te w jz Want onze Raad komt zoo, dooidit die verzoeken om meer loon van J Piet en Klaas wel verplicht is af te i zen, langzame: hand ook in een sl blaadje te staan bij Jan Publiek. En van Jan Publiek hangen de zetels velen dier heei en uit de Statenzaal gel af 1 Die schep] en zich dus liever niet refutatie van hardvochtige meesUrs en dat wordt toch door al die afgewe adressen op den duur veroorzaakt 1 Ni de tactiek dergenen, die de gemee werklui een voor een, en soort voor sc bewegen om loonsverhoogingaan den R te vragen die tactiek is wel slim Maar kom, laat ik van het terrein gemeentelijke politiek maar heel g: afstappen, en bij mijn leest me hout als ean goid schoenmaker! Tot de gende week 21 Septkmee

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1