Staten-Generaal. Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. opgemaakt, bestaande uit de heeren ]o. J. Oudegeest, 2o. D. Wij 1 koop. Uit dit dubbeltal zal de Federatie der S. D. A. P. de volgende week een keuze doen. De Vredesconferentie. Hebben de heeren der Vredes conferentie niets bereikt, lintjes hebben ze toch alvast. Wij maken melding van de vol gende onderscheidingen. Benoemd zijn in de orde van den Nederl. Leeuw tot ridder grootkruis de heer Nelidow, voorzitter der Vredesconferentie; in de orde van Oranje Nassau tot ridder grootkruis de heer Prozor, gezant van Rusland te Rio de Janeiro, technisch gede legeerde van Rusland en secretaris generaal van de redactie der Vre desconferentie tot kommandeur P. Delvoncourt, ambassade secretaris eerste klassa van Frankrijk; A. Bailly-Blanchard, tweede secretaris der Amerik. delegatie, beiden secre taris der Vredesconferentie; tot of ficier Graaf de Lichtervelde, gezant schapssecretaris van BelgiëC. Mar- garitescie Grecianie, gezantschaps secretaris van Rumenië; A. Ribit, secretaris der Frausche delegatie Ricardo Spiltorno. secretaris der Spaansche delegatieBaron Nolde, secretaris der Ru-sische delegatie; Mandelstam, idemLoris Melikoff, secretaris van het Russisch gezant schap; Ch. Garbasso, secretaris der Italiuansche delegatie; Baron Clauze, secretaris der Fransche delegatie; Harokazu Kagaska, secretaris der Japansche delegatie; N. Theotoky, secretaris der Grieksche delegatie, alien der Vredesconferentietot ridder Waldemar van Scheveh, se cretaris der Duitsche delegatie; baron Guillaume, attaché van het Belgisch gezantschap, allen secreta rissen der Vredesconferentie; Elle- zy Stowell, secretaris der delegatie van Panama, adjunct-secretaris der Vredesconferentie; Teheng Loh, secretaris van het gezantschap van China te 's-Gravenhage, secretaris der Vredesconferentie. Bevorderd is in de orde van Oranje Nassau tot officier de heer De Ja- rousse de Sillac, secretaris der Fran sche delegatie, secretaris der Vredes conferentie. Het Indische huldeblijk. De Commissie, die de gelden ingezameld heeft voor het Indische huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft rekening en verantwoording gedaan. Ingeteekend werd voor een bedrag van f163.000 Waarvan werd uit gegeven in Indië f73.000 en in Nederland f 52000. Het overgeble vene, zijnde f 37,500 is aan H. M. aangeboden, die daaraan nog geen bestemming heeft gegeven. H. M. wenscht evenwei, dat het bedrag aan de inwoners van alle landaarden in Indië ten goede zal komen. De Roomsche krant. Pater Hyacinth Hermans, de welbekende Rotterdamsche pries ter-schrijver heeft te Rotterdam een lezing gehouden over „de Roomsche krant." En hij heeft er pittige en juiste dingen in gezegd, naar het verslag, dat de „Maasbod*" er van geeft. We kunnen niet weer staan, daaruit enkele zinnetjes te knippen: ze mogen hier in Haarlem en omstreken wèl gelezen en overwogen worden Het blad zegt o. a. „In blijde voldaanheid zoo merkte pater Hermans op kon Combes eens zeggen, dat hij 1700 religieuse instellingen uit Frankrijk heeft verdreven; had Combes 1700 Katholieke dag- en weekladen tegen over zich gehad, hij zou er zich niet aau gewaagd hebbenLaat dit voorbeeld ons een waarschuwing zijn i In den loop van zijn rede ging :1e spreker de verschillende grieven na, die tegen de Roomsche pers worden uitgebracht, i De Roomsche krant is zoo saai, ',oo stijf en zoo steil, zoo kerkelijk gekleurd en religieus getint, zoo voorzichtig in de keuze van haar '.of. De Roomsche krant is zoo vervelend.... Maar in den grond Ier zaak is het de deugd, die ons verveelt, en het is de ondeugd die ins aanlokt en vleit. De neutrale krant, zegt men, ;eeft ook wel een levensverzekering, let is waar, zij geeft een verzeke- ing voor het verongelukte lichaam aaar doet zij het ook voor de ver ngelukte ziel? Tegenover onze eigen pers is ion steeds even onbillijk en cri- terwijl men van de onge lovige pers alles, zelfs de grofste eleedigingen onzer heiligste gevoe- ms kan verdragen Wij doen als e kinderen, die bij de buren alles eel mooier vinden dan bij ons iuis. Eu over de Katholieke journa- jtiek zeide de Eerwaarde spreker uebt eerbiel voor de Katholieke urnalisten, die dag aan dag hun rrden en ondankbaren plicht doen. e journalist is misschien de eenige ■beider, die nooit kans heeft op n achturigen werkdag, omdat hij werken moet, zoolang hij wakker is!" Wij voegen erbijdat doet hij voor de goede zaak ook gaarne! Maar het is hem dan ook dubbele vreugde, als hij ziet, dat zijn streven en arbeid door den steua der Katho lieken eenige vrucht kan hebben Het antirevolutionair kiesrechtrapport. De Rott. geeft den tekst van het kiesrechtrapport,door een commissie, bestaande uit de heeren Fabius, Heemskerk en Talma opgemaakt en 30 December 1904 bij het cen- traal-comiié van antirevolutionaire kiesvereenigingen ingediend. De commissie heeft zich twee vragen gesteld lo. of, en eventueel in welken zin, het programma van beginselen der antirevolutionaire partij in zake het kiesrecht moet gewijzigd worden; 2o. welk standpunt de antirevo lutionaire partij met betrekking tot dit vraagstuk bij de eerstkomende algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in te nemen. Het antwoord op de eerste vraag resumeert zij na een uitvoerig be toog in een voorstel, om het initiatief te nemen tot eene wijziging van art. 11 van het programma van beginselen, op den voet als is voor geschreven bij art. 21 al. 2 van de statuten van het centraal-comité, en wel ten einde genoemd arV 11 voortaan aldus te doen luiden Zij erkent in de Staten-Generaal eene instelling nevens de overheid, aan wier vrije oordeelvelling niet één onderwerp onttrokken is, dat tot den kiirg der Regeering behoort, en die wel heeft een eigen, niet een overdragen recht, maar nochtans is volksorgaan, welks samenstelling moet rusten op het organisch leven der natie, waarom zij verwerpt alle individualistische kiesrecht, zoovel het meer beperkte als het algemeene, en verlangt eene regeling op organi- schen grondslag. Wat de tweede vraag betreft oordeelde de commissie, dat er voor de antirevolutionaire partij weinig reden bestond dit vraagstuk op den voorgrond te schuiven en zij advi seerde dan ook om de regeling van het kiesrecht niet tot een der punten te maken, die den stembusstrijd van 1905 zouden moeten beheer- schen. Opgemerkt wordt nog, dat het kiesrecht bij de antirevolutio nairen principiëel nooit die alles beheerschende plaats inneemt, waar heen het telkens dringt op vrijzin nig standpunt, en dat, kwam een maal herziening van de Grondwet aan de orde, hunnerzijds stellig nog andere punten zouden worden ge noemd, waaromtrent wijziging min stens even noodzakelijk zou moeten worden geacht. Voort*, dat de antii evolutions ire partij zich nimmer zal kunnen op werpen om voor het behoud van de bestaande regeling den strijd te voeren en moet weigeren zich ooit in dien zin onder de tegenstanders van algemeen stemrecht te scharen, als lage het heil in een individu alistisch kiesrecht van meer beperk ten aard. Gemengde Berichten. Nog erger dan dieren! Vader was er reeds eenige dagen vandoor en nu was moeder 's nachts weggeloopen Alleen bleven de bloeden van kinderen, 5, 4 en 2 jaar oud, over. Dat gebeurde te Arnhem. Luide schreeuwden de kinderen,ze hadden honger! En allen bleven ze in de verlaten, somebre woning, waar geen ouderliefde hen meer zou koesteren. Arme kleine! De politie is binnengekomen. En alsol ze misdadigers waren, zijn de kinderen meegenomen naar 't politiebureau. Daar werden de hongerige magen gestild en daar werden de kinderen ook gereinigd. Zij kwamen bijna om door 't vuil. Geen mooder, die voor hen zorgde Ten slotte kregen, dank zij de hulp van 't Burgerlijk Armbestuur, de arme stumperts onderdak. Goed verstaan! Volgens traditioneel gebruik las de gemeente bode te Alphen (N.B.) op Zondag j.l. bij het uitgaan der Hoogmis de publicatiën der gemeente voor. Er werd o. a. voorgelezen, dat de uonrupsen, die de mastbos- schen verwoesten, zich in tal rijke menigte bevonden in de pro vincie Antwerpen, en ook reeds sporadisch in Noord-Brabant voor kwamen. Ieder die uonrupsen, dood of levend vond, werd verzocht daar van den burgemeester kennis te geven. Op den namiddag van dien dag be vonden zich eenige boeren in een berberg en spraken over de staking en brandstichting te Antwerpen. Een boertje, die deze gesprekken aanhoorde, en wien de verontwaar diging op zijn gelaat te lezen stond, zeide „En hedde geheurd, wat Visser vanmorgen op het Dorpshuus voor gelezen hetdat ze ook de nonnen uut Antwerpen verbannen hebt en die ze dood of levend in de bossen vindt mot ze bij den Burgemeester inleveren. Rookende schoolkinde r e n. Een onderzoek naar het rooken van sigaren en sigaretten door leer lingen van scholen, ingesteld door de aid. Amsterdam van den B. v. N. O. heeft moeten leiden tot de conclusie, dat het rooken door kin deren zeer nadeelige ge volgen heeft Te lang gemaft. Een blad schrijft over de manoeuvres: Het verhaal wordt erg grappig, wanneer het gaat vertellen, dat in een der kazernes men zich Woensdagmorgen verslapen had. Er zou te 4 uui reveille zijn. Toen de officieren om 5 uur daar kwamen lag de geheele troep nog in rust. Het uitrukken, dat op 5V-2 um' bepaald was, ge schiedde eerst te 7 uur. Laat o$5 hopen, dat de vijand tot zoolang gewacht zal hebben! Een hokbewoner in ver- sch rik kei ij ken toestand. Voor eenige dagen hebben we bericht, dat te Denekamp zich de Justitie het lot heeft aangetrokken van een man, die daar door barbaren werd opgesloten gehouden in een hok. Nader vernemen wij daaromtrent: Het slachtoffer K., was sedert bijkans 2 jaar opgesloten ineen vuil vunzig hok. Zijn bed bestond enkel uit stroo en een bedzak of overtrek. Gebeel ontkleed, behalve een hemd aan, lag hij daar in een hoekhij droeg een langen witten baard. Zijne natuurlijke behoeften vonden in hetzelfde hol plaatshij droeg de sporen van een verdier lijkt en verwaarloosd leven. Het kleine raampje, waar eenigszins het daglicht kon doorbreken, was met planken dicht gespijkerd. Toen coor de politie, met een brandende lantaarn, genoemde K. uit zijn schuilplaats was te voorschijn ge haald, om hem te con fronteeren, bleek hij geheel verwilderd en vol met zweren te zitten. Een t r am g eder a i 11 e e rd. De stoomtram HellevoetsluisRot terdam is aan de Maashaven ge derailleerd. De trein reed met groote snelheid. De machine werd dwars over de rails, de postwagen aan de zijde van de rails geworpen. De eerste-klasse-wagen liep op de loco motief en derailleerde eveneens, terwijl de overige wagens in het spoor bleven. Niemand is gekwetst. De spoorlijn was geheel versperd. Des nachts is een hulpspoor gelegd. De schade is aanzienlijk. Hetpost- rijtuig kwam er het slechtst af. De staking teDeventer. De Deventer Katoen maatschappij heeft nu stop gezet. De wevers uit Goirle, die werk voor Deventer moesten verrichten, hebben dit ge weigerd uit solidariteit. Wat er'aan den vrede vastzit. Men weet, dat de Neder- landsclie landsdrukkerij belast is met het leveren van alle documen ten betreffende de vredesconferentie. Om een denkbeeld te geven v m den omvang van dat werk, publiceert de „Courier de la conlérence" eenige bijzonderheden. Alle zetters zijn Hollanders, bene vens alle correctors. it schijnt de „Courier" iets buitengewoons te vinden in Holland). Tot op dezen dag heeft men voor de drukwerken, de conferentie be treffende, meer dan 17,000 kilo letters en spaties gebruikt. Het aantal gebruikte letters be draagt tot dusverre ongeveer S millioen. Men heeft voor deze drukwerken 620,000 vellen papier gebruikt. Dat papier weegt ongeveer 17,000 kilo. Wanneer men een enkelen stapel maakte van alles wat er voor de conferentie is gedrukt, zou deze 184 meter hoog worden, dat is tweemaal zoo hoog als de toren van de Sint Jacobskerk in Den Haag. Branden. Te 'sHeerenberg zijn zeven graanbergen, toebehoorende aan den vorst van Hohenzollern-Sigma- ringen, vernield. Vermoedelijk zijn kinderen de brandstichters. Te Li end en brandde af de woning van den winkelier W. P. Bijna niets is gered. Alles was verze kerd. Te Loosdrecht zijn tot den grond afgebrand de boerderij met schuur en stal van den landbouwer Van Vliet, Oorzaak onbekend. Niets gered. Alles verzekerd. Gewisselde stukken. Wijzigingen van de ongevallenverzekering. Een der hoofdoorzaken van het tekort, waarmede de balans derRijksverzekerings- bank sluit, is gelegen in de te gunstige indeeling van het bedrijf van laden of lossen der schepen in het Koninklijk besluit van November 1902. Per maand werd daardoor ongeveer f517,000 verlies geleden door de Bank. Op 31 December 1906 was 't totale verlies te stellen op f 2,667,617.981/2, waarvan 1.2 il 1.5 millioen voor rekening van het bedrijf van laden of lossen van schepen! Dat bedrijf was bij besluit van 14 Mei 1907 in de hoogste (XlVe) gevarenklasse ingedeeld. Ook nu nog bedraagt rechtens het tekort op dat bedrijf ongeveer f"3ü, 000 Daarom is de Regeering er op bedacht geworden aan de bestaande gevaren klas sen in de Ongevallenwet nieuwe toe te voegen en het genoemd bedrijf in die klassen in te deelen. Hel is daartoe, dat strekt het dezer dagen ingekomen wetsontwerp tot wijzi ging der ongevallenwet. De Ch r, N at. Wer k m ansbon d vergadert thans te Enschedé. Op deze vergadering zijn o. m. de volgende belangrijke hesluiten geval len Er zal een centrale Commissie voor de Statistiek worden opgericht. De bond verklaarde zich verder tegen het Niuw-Malthusianisme en besloot den Anti Malthusiaanschebond te steunen. Nog werd besloten dat door het Hoofdbestuur stappen zullen worden gedaan om den nachtarbeid (voorna melijk in bakkerijen) af te schaffen en te komen tot Zondagsheiliging door middel van Zondagsrust". Wat is „Sabotage". In redevoeringen tegen socialisten, in de rechtszalen, enz. hoort men in den laats ten tijd veel spreken over „sabotage". Wat is dat toch eigenlijk Sabotage is de benaming van een nieuwe strijdwijze bij werkstakingen, waarbij de werkman, vaak een quasi- onderkruiper, schijnbaar toevallig, maar in werkelijkheid met voorbe dachten rade de hem toevertrouwde werktuigen of het vervaardigde pro duct vernielt. Dit ongepaste strijdmiddel heeft na tuurlijk op den geest van onnaden- kenden, louter door haat gedreven liedtn een sterken indruk gemaakt en zoo werd het spoedig uitgebreid tot het begrip, zooals het door een be klaagde op een rechtzitting in de vol gende bewoordingen werd geschetst: „Met sabotage wordt bedoeldlang zaam, slecht, verkeerd werken, den boel vernielen en wel zoo, dat de pa troons geen vat kunnen krijgen op de arbeiders; men kan tal van on wettige middelen doen zonder dat de patroons daar iets tegen kunnen uit richten. De patroon is tegen dezen oor log niet bestand, men kan bijv. een marmeren plaat per ongeluk zoo plaat sen dat ze valt, waardoor de patroon schade lijdt; bij werkzaamheden kan (per ongeluk) een mand uit den haak schieten; kortom in elk geval kan men zijn patroon benadeelen, zonder dat hij op den arbeider vat krijgt" SCHOTEN. Geldleeuing. Ge deputeerde Staten van Noord-Hol land hebben het raadbesluit dezer gemeente, betreffende bet aangaan eener leening van f232,000 voor de gasfabriek goedgekeurd. Blijdschap te Schoten. L it het Raadhuis te Schoten wappert de driekleur. Zoo verheugd is men er, dat Gedeputeerde Staten 't besluit der geldleening hebben goedgekeurd. Schoten krijgt dus weldra eigen gas Een vreemd geval. Don derdagavond was het op den Schoter- weg een heele opschudding. Er werd beweerd, dat men nabij de oud-katho lieke begraafplaats een zwaren plof in het water gehoord had. De onder stelling lag dus voor de hand, dat daar iemand te water geraakt zou zijn. De politie werd terstond gewaar schuwd en dregde tot ruim 11 uur, doch er werd niets gevonden. De omstanders verdiepten zich na tuurlijk in gissingen. Landweer. De reserve-adj udant J. G. Post alhier is overgeplaatst van het 22e district naar hier en ingedeeld bij het 21ebataljon landweer-infanterie. Geslaagd. Gisteren is de veld wachter D. Couwenhoven te 's Hage geslaagd voor het diploma van den Algemeenen Ned. Politiebond. BLOEMEND AAL. Een ju bi lé. Woensdag 9 October herdenkt C. Fris alhier, meesterknecht aan de waschinrichting firma Bijvoet Zoon, den dag waarop bij voor 25 jaren bij deze firma in dienst kwam. Aan bewijzen van belangstelling zal het den ijverigen man wel niet ontbreken. Personalia. Tot bediende ter secretarie alhier is benoemd de heer H. Douma van Haarlem. IJMUIDEN. Personalia. Door mej. J. Heymel, onderwijzeres aan school Bis ontslag aange vraagd uit hare betrekking. Visch aanvoer. Daar het laden van visch veel plaatsruimte eischt en ook om bet nog vlugger en makkelijker te doen gaan, maakt men langs de spoorlijn bij het Visch- station een oprit, zoodat de karren met manden dadelijk in de waggons kunnen overladen. Stoomvisscherij Mercuri- u s. De algemeene vergadering van aandeelhouders ffer naamlooze ven nootschap Stoomvisscl erij Maat schappij Mercurius heeft besloten de winst over het afgesloten boek jaar geheel tot afschrijving aan te wenden. De heer P. T. J. Dubbel man werd als commissaris herkozen. HEEMSTEDE. Pro pagan da- vergadering. In het begin van November houdt het Kruisverbond een propagandavergadering, waarbij dan tegelijkertijd zal worden over gegaan tot oprichting van een Ma ria- en A navereeniging. Besmettelijke ziekte. In deze gemeente komt een geval van typhus voor. Personalia. Aan de commissie, aangewezen voor het opnemen van schade, veroorzaakt door het betreden van terreinen tijdens de kustmanoeu- vres, is toegevoegd de heer mr. D. E. -v. Lennep, burgemeester dezer ge meente, als plaatsvervangend voor zitter. HEEMSTEDE. Dat ging be ter! Een fietsrijder, die wat veel aan sterken drank geofferd had, kwam hier op den Rijksstraat weg te vallen. Hij bezeerde zich niet, doch kon door zijn dronken schap niet meer op de fiets komen. Eenige toeschouwers zetten den man er echter fluks weer op en toen reed onze man er met een vaait van door! NOORDWIJKERHOUT. Het mond- en klauwzeer breidt zich sterk uit.. Bijna dagelijks doen zich nieuwe gevallen voor. Het heeft er allen schijn van, dat geene enkele hoeve in deze gemeente van deze ziekte bevrijd zal blijven. De oefeningen van het voorbereidend militair onderricht zullende, aanvangen den 3 October a s., gehouden worden op Maandag en Donderdag van 7.459.45 ure n.m. in het lokaal van S. van Hembergen. LEIDEN. De moordenaar. Naar het L. D. verneemt, is de toestand van den moordenaar S. hoogst bedenkelijk. Begrijpelijk spreekt heel Leiden over dit vreeselijk feit. De moordenaar heeft, nadat door middel van x stralen de aanwezig heid van den kogel in de edele deelen van het hoofd was waarge nomen, onder leiding van prof, Korteweg reeds een schedeloperatie ondergaan. De kogel is echter nog niet verwijderd kunnen worden. Hij heeft ook een bezoek mogen ontvangen van zijn familieleden, onder wie zijn vrouw. S. kan nog geen behoorlijk gebruik maken van zyn beenen. Het geld, waarvan S. de revolver heeft gekocht, had hij geleend van zijn baas. De vermoorde moet, naar ver trouwbare berichten luiden, een meisje zijn van onbesproken gedrag. Heden zou baar stoffelijk omhulsel ter aarde worden besteld op de be graafplaats aan de Marepoort, waar prof. Kan eenige woorden adn haar nagedachtenis zou wijden. Het uur van verschijning onzer Courant belet, nog heden verslag te doen van de droeve plechtigheid der begrafenis. Personalia. De agenten van politie J. Posma en P. de Vries alhier hebben te 's Gravenhage gisteren het politiediploma behaald. De heeren P. Hoogeveen Lzn. en G. Hulzeboscb, beiden alhier, hebben den Raad verzocht hen te benoemen tot makelaar, de eerste in hypotheken en asstirantiën, de tweede in bouwmaterialen. B en W. stellen den Raad voor, de benoemingen te doen. De heer D. AAW. Henskens alhier is door het Gerechtshof te Amster dam benoemd tot deurwaarder bij de Rechtbank alhier, in de plaats van den heer A. Glaser, die over leden is. Haarlem s';cheN ij verheid. Gisteren werden door de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens (firma J. J. Beijnes) alhier aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht afgeleverdtwee rijtuigen Ie en lie klasse op draaistellen Dit zijn de laatste 2 rijtuigen van de 20, door voornoemde fabriek ge bouwd en successievelijk afgeleverd. Tevens wordt heden ten dienste van de lijn AmsterdamZand voort, voor rekening van de H. IJ. S. M. te Amsterdam, afgeleverd het 5e rijtuig He klasse met midden-door gang en eind-bordessen op twee 2 assige schamelste!len. Dit is het laatste rijtuig van dit systeem, dat voor bovengenoemde maatschappij in aanbouw was. Oos nieuw Station. De werkzaamheden aan ons nieu we station, evenals de spoorwegwer- ken vordere flink. Gisteren berichtten wij, dat de nieuwe spoorbrug weldra in gebruik zal worden genomen en met deze de nieuwe verhoogde lijn. Maar ook «ns station vordert flink. De zuidelijke overkapping, over de Amsterdamsche lijn «lus, is thans onder dak gekomen. Zoodat ook dit gedeelte zijn voltooiDg nadert. De gebouwen van den voorgevel rijzen met den dag hooger. De onooglijke schutting, die deze werken als een keurslijf omvat, wordt bij het viaduct aan den Kruis weg wat levendiger gemaakt door helkleurige reclames. De ververs zijn er druk bezig. Brongebouw. Naar wij vernemen zullen a s. Zaterdag, Zondag en Maandagavon den, 28, 29 en 30 September, in het Brongebouw voorstellingen wor den gegeven door den vermaarden illusionist Chambly, voorstellinge n dus op het gebied der goochelkunst, moderne „Tooverij" en dergelijke. Wij hebben Chambly reeds elders zien optreden en moenen, dat de directie van „de Bmn" een goede keuze gedaan heeft met dezen illu sionist die bij het publiek door zijn merkwaardige en verrassende voor stellingen zeer zeker bijval zal uit lokken Vepl bekijks hebben de fraaie prijzen, die 't gemengd koor „Onder Ons" in den zangwedstrijd te 's Gra venhage behaald heeft. Ze zijn geëxposeerd in de vitrine van het bloemenmagazijn J. Ruijse- naars aan de Zijlstraat. De eerste eereprijs is aangeboden door de leden der Kon. Zangvereeni- ging en bestaat uit een fraaien zilve ren krans, van eikenbladeren, waarop gouden eikeltjes. De eerste prijs is een gouden me daille, waarop de beeltenissen van het Kon. Echtpaar geslagen zijn. De Technische Vrienden kring gaat morgen de inrichtingen van het Gesticht Meerenberg be zoeken. Een onderscheiding. De firma Vernbout Van Sluyters, alhier, is op de internat ionale ten toonstelling te Parijs voor boek werk, lithographie, enz. in de afd. litkographie (reclameplaten en eti- quetten) bekroond met eere-diploma met gouden kruis en medaille. Hun verdiendestrafkregen gisterenavond een paar bengels die achter de Werf Conrad aan 't peren en appels gappen waren. De bewa ker betrapte hen en zette hen ach terna en bij 't vluchten liepen de bengels pardoes de sloot inEen koud bad en een flinke afstraffing thuis (die, naar we hopen, gevolgd zal zijnwas zoo hun verdiende loon I 0, die rijwieldiefstallen! De rijwieldiefstallen blijven nog steeds aan de orde van den dag. Gisteren is er weer een ontvreemd uit een tuintje voor een huis aan de Jordensstraat, terwijl de bewoner even binnen was. Een rij w ieldief' gepak t! Bij al die rijwieldiefstallen doet het toch goed zoo nu ep dan eeris te vernemen, dat enkele der schelmen bij den kraag gevat worden. Zoo is door de rechercheurs van Halst en Brunt hedenmorgen de LS- jarige L. W. gearresteerd. Deze kaapte een fiets, die gisteren in de KI. Hout straat even onbeheerd stond. Baden. In het douche bad mis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 851 baden. In het badhuis aan liet Leid- sche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 817 baden. Garnizoensberichten. Tijdens de afwezigheid van den ko lonel Neeteson wordt de luitenant kolonel jhr. Van Spengler met het garnizoens-commando belast De luitenants der infanterie, sedert 29 Juli gedetacheerd bij het regiment genietroepen te Utrecht, keerden gis teren naar hun resp. korpsen terug. Programma's. Muziekuitvoering in den Hout, mor genmiddag 2l/z uur door het Haarlemsch Muziekkorps. Directeur luit.-kapelm. l'. P. W. Krienr. 1. „Berlins Lu ft", Marsch, Lincke. 2. Ouverture „Don Juan", Mozart. :i. „Invi tation a la Valse", Weber. 4. Fantaisie uit de Russische opera „Het leven voor den Keizer", Glinka. 5. Ouverture „Tail ored", Rossini. 6. „Les Husardes" Valse, Ganne. 7. Potpourri aus „Die Herren von Maxim, Hollander. Het Museum van Kunstnij verheid. De tentoonstelling van Japansche en Chineesche teekeningeu en andere kunstvoorwerpen zal mor gen Zondag nog geopend zijn. Ver schillende nieuwe exemplaren werden aan de verzameling toegevoegd. Zondag is het Museum van Kunst nijverheid geopend van 10—4 uur. Politierapport. Ge vouden: 1 lorgnet, 1 fiets pomp, 1 jas. Proces-verbaal opgemaakt wegens rijden met een motorrijtuig zonder voorden te zijn van een rijbewijs, overtreding der ijk wet, houden van varkens zonder vereischte vergun ning, straatschenderij, loopen over grasperken, wielrijden zonder licht. Burgerlijke Stand. Bevallen: T. Klaje-Haverschiuidt d. D. Naeije-Hagendijk C. J. v. d. Putten-Harren z. M. G. v. d. Aar-Kooien d. H. C. Hölsken-v. d. Helm z. B. v. Zanten-Wassenaar d. Overleden: J. de Blauw 84jaar Bakkerstraat. SCHOTEN. Bevallen: G. van Zwiteenvaij Veen d. G. van Waardde Jong d. M. GosewehrZipp. <1. A. KoelhuisKetelaar d. A. Slot z. Overleden: J. Balk, elf mnd. Getrouwd: H. Alting en N. Gel- derblom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2