Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS, Het bezoek kan overdag of 'g avonds plaats vinden (den Zondag uitgezonderd). De Ongevallenverzekering. Op 27 Augustus heeft te Berlijn de onderteekening plaats gehad van een tusschen Nederland en het Duitsche rijk gesloten tractaat be treffende ongevallenverzekering. De staking te Rotterdam. Ook gisteren bleef de toestand nog onveranderd. De importeurs van granen aan den Rijn, die nu en uit Antwerpen en uit Rotterdam niets ontvangen lijden groote schade en de graanprijzen stijgen daardoor al maar door. De importeur Rozentbal, die het met de arbeiders gisteren te Rotter dam op een accoordje wilde gooien, kreeg het weldra met hen te kwaad en moest zijn biezen pakken. Een interpellatie over den brand. In den Amsterdamschen Raad zal het raadslid de heer Jos. Loop- uit, B. en W. heden interpelleeren, naar aanleiding van den noodlot- tigen brand. De interpellant zal aan B. en W. vragen: le. Of het gemeentelijk bouw en woningtoezicht op de hoogte was van den toestand en de in richting van perceelen als die van Marnixstraat 275, enz. 2e. wat B. en W. denken te doen, 0:n zooal niet dadelijk, dan toch op den duur het gebeuren van der gelijke rampen te beperken of on mogelijk te maken?" De beweerde onregelmatigheden in Hilversum. In den gemeenteraad van Hil versum werd gisteren met betrek king tot het rapport der commissie in zake de beweerde onregelmatig heden met algemeene stemmen deze motie aangenomen: De raad dankt de commissie engaat, daar het niet is gebleken dat door gemeente-ambtenaren onregelmatig heden zijn gepleegd, over tot de orde van den dag. Twee commissieleden bleven bui ten stemming. Gemengde Berichten. Een wonderbare visch- vangst. Duizenden visschen dre ven dezer dagen aan de oppervlakte van de Dinkel onder de gemeente Losser. Ze waren blijkbaar geheel bedwelmd, hetgeen wordt toege schreven aan het verfwater, dat door de fabrieken te Qronau op de Dinkel was geloosd. Tal van per sonen maakten van deze gelegen heid gebruik, de visschen buit te ma keu en ze in omliggende plaatsen te verkoopen. Voor een paar jaar heeft men onder dezelfde omstan digheden zoo'n wonderbare visch- vaugst gedaan: toen, evenals nu, zeer tot schade van hen, die tegen extra tarief het vischreeht in de Diukel hadden gekocht. Een maatregel. Voor hen die zich iederen dag opnieuw bezighouden met te trachten de puzzle, wanneer de Vredesconferen tie uiteengaat, op te lossen, moge de volgende aanwijzing dienen. Heden zijn in sommige vergader lokalen voor commissiëu en comités in het gebouw vau het secretariaat- generaal aan het Plein.... de kachels gezet, waarvan er één reeds lustig brandde gisterenmorgen halftien. Een mes indenrug.Twee koeherders in de buurtschap Haal deren kregen met elkaar ruzie, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes in den rug stak. Voor den gestokene Th. J. J. genaamd, moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De dader is 13 jaar oud. E enoneerlijkehuis houd ster. Zekere H. S. huishoudster bij de Gebr. B. te Wartena, is iu verzekerde bewaring genomen, om dat op haar de verdenking rustte, een harer patroons ruim f200 te hebben ontvreemd. Naar men ons verzekert, moet de verdachte reeds hebben bekend. Een ul te jeugdige toe rist. Een 7 jarig ventje klom gis teravond over het afaluitingshek van het perron te Hoorn en stapte onopgemerkt in den gereedstaanden trein voor Medemblik. In Abbekeik bemerkte de conducteur wat er ge beurd was de volgende trein nam onzen jeugdigen zeiziger weer mee naar Hoorn terug. Alweer een slachtoffer. De 70 jarige Thomassen, die den 7den Sept. te Nijmegen door een automobiel overreden werd, is in het R. K. Ziekenhuis gestorven. Een rooverbende? De koperslager R. te Neede, werd Zondagavond in de buurtschap Wegdam door drie personen van zijn fiets geworpen en daarna van zijn beurs, waarin f7.50 was, be roofd. 't Wordt win ter I Bij W. B. aan de Kruisstraat nabij Ouden bosch is ingebroken, terwijl de |be- woners op het veld aan 't werken waren. Een kast is opengebroken, waaruit f 100 is gestolen en een spaarpot met f5 is medegenomen, Den nacht daarop is bij A. v. d. L., in den Oudenbosscher polder, ingebroken, en uit een secretaire is een bedrag van f500 aan bank biljetten gestolen. Terwijl de bewoners afwezig waren is ingebroken bij den land bouwer G. v. A. op den Wouwschen weg nabij Rosendaal. Ontvreemd zijn een klein bedrag aan geld. Van den dader nog geen spoor. Een 71-jarige overreden. Te Rhenen is een een en-zeventig- jarig man, die te Leersum van de tram wilde stappen, toen deze nog in beweging was, overreden, met het gevolg, dat hij kort daarna overleed. Eenmenschofeen beest? Een laaghar ige heeft een paard van den stalhouder van Heukelem te Groningen, dat in de weide te Marum graasde, de tong uitgesne den. De heer Van H. looft f100 uit voor het opsporen van den dader dezer gemeene daad. De begrafenis der slacht offer s. De slachtoffers, die bij den brand in de Marnixstraafc te Am sterdam omkwamen, zullen allen op het kerkhof „Vredenhof aan den Haarlemmerweg worden be graven. De begrafenis der familie De Soet man, vrouw en twee kleine kinde ren, heelt Donderdag plaats. De lykstoet vertrekt te 10 uur 's mor gens van het Wilhelmina-Gasthuis. Denzelfden dag worden juffrouw Balke en haar zoon begraven. Deze lijkstoet vertrekt te 1 uur van de woning van een familielid op de Jacob van Lennepkade no. 360. Dan wordt het zevende slacht offer. de sigarenmaker Smit, Vrij dagmorgen te half 10 naar zijn laatste rustplaats gebracht, uit de woning van zijn zuster, Westerstraat 189. Eensteunbewegingvoor de overgeblevenen. Onder leiding van den heer O. van Hees werd in hel „Volkskoffiehuis" aan de Leliegracht, te Amsterdam een vrij druk bezochte vergadering ge houden van buren der gezinnen, die door de ramp in de Marnix- straat zijn getroffen. Algemeen was men van meening, dat spoedige en krachtige hulp noodzakelijk is, en er werden maatregelen genomen, hier zoo spoedig en afdoend mogelijk in te voorzien. Aan de bestuurders van kerkge nootschappen van alle gezindten zal men medewerking hiertoe ver zoeken, en verder zal men door circulatie van lijsten enz., trachten gelden in te zamelen. De volgende lieeren hebben zich bereid verklaard, giften in ontvangst te nemen. Piet Nol ting, lid der Tweede Kamer, Marnixkade, dr. D. J. Kars- sen, Da Gostakade, J. A. Veltman, Westerstraat 90, ds. J. J. van Noert, Nassaukade, J. B. Daman, commis- saris van politie, bureau Wester straat. Voor giften, die per postwissel zullen inkomen werd het volgende adres vastgesteld: „Voor de noodlijdenden, Mar- nixstraat", postkantoor, Amster dam. Branden. Te Langezwaag is de boerderij van W. Christ afgebrand. Twee varkens, 20 kippen kwamen in het vuur om. Van den inboedel kon niets gered worden. Te Lathum zijn het huis, de schuur en de hooischelven van den landbouwer Beekman door brand vernield. Vermoedelijk is de brand te wijten aan het onvoorzichtig om gaan met lucifers, door kinderen. Te Snikzwaag ontstond brand iu de boerenbehuizing van den veehouder P. H. de J. De geheele inboedel, benevens een schuur ging verloren. Te W a a 1 r is de landbouwers woning van den heer N. Smulders afgebrand, ook een schuur met graan gevuld werd een prooi der vlammen. Het vee werd geredde overige inboedel ging ve loren. Oorzaak onbekend. Laag verzekerd. Te Wildervank brak bij den meubelmaker O. Siefkens een hevige brand uit. Het huis en de winkel werden geheel tegen den grond gelegd. Ook van den inboe del werd niets gered. Het Middenstands congres. Het Congres van den Bond van Vereenigingen voor den Handel- drijvtuden en den 1 ndustrieelen Middenstand zal in 1908 zal in de maand Juli te Dordrecht plaats vinden. SCHOTEN. De Nachtvor sten in deze week, vooral die in den nacht van Maandag op Dinsdag, hebben veel schade ge daan aan den tuinbouw. Heeren- boonen en snij boon en, die zich door den mooien nazomer aardig hersteld hadden, zijn voor eejn goed deel bevroren SCHOTEN. Onverzichtig. Maan dagmiddag gooiden eenige jongens elkaar hier uit gekheid met steenen. Een van hen kreeg een steen tegen het rechteroog, waardoor een hevig bloedende wonde ontstond. Was de puntige steen eenige duimen meer omlaag gevallen, de getroffene was waarschijnlijk zijn oog kwijt geweest. Gisterenavond hield de afdeeling Schoten e.o. van Ned. R. K. Volks bond de eerste vergadering in het winterseizoen. De voorzitter de heer Handgraaf heette de leden, in flink getal aan wezig, welkom. In den zomer was om de werkzaamheden der leden niet vergadert; spr. hoopte dat de leden de vergadering in den winter des te trouwer zullen bezoeken Na lezing der natulen volgde installatie van zes nieuwe leden en twee adspirant leden; van de propagandaclub en 3 leden voor de Rederijkerskamer. Hierna hield de heer F. H. M. w cH Griendt van Haarlem een lezing o fit Lectuur, die met gespannen aandacht werd gevolgd. j De voorzitter dankte den spreker en wekte de leden Qg,.Wt steun van de Katholieke pers, in hét jfijzonder door 't nemen van een abonnement op een Roomsche Courant. De Propag. Club hield eene verloting, prijs een fraai boekwerk, waarna de voorzitter mededeeling deed van de te houden retraite voor de leden, in 'tlaatst van October. Met eene opwekking tol algemeene deelneming en na de aandacht gevestigd te hebben op de a.s. verkiezing van 6 bestuursleden sloot de Voorzitter deze vruchtbare vergadering met 't gewone gebed. HALFWEG. De Campagne aan ^e beetwortelsuikerfabriek Hol land zal dit jaar eerst 10 October beginnen. BLOEMENDAAL.. Aan den mi licien H. Bakker is door den Mi nister van Oorlog, een vergoeding toegekend van f0,50 per dag, ge durende den tijd, dat hij voor her halingsoefeningen onder de wap- penen is geweest. Overtreding arbeidswet. Tegen J. W. Lassing, timmerman alhier, is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de arbeids wet, het niet binnen 2 X 24 uur, inleveren bij den Burgemeester, van een arbeidskaart voor een jeugdig persoon, waarvan de arbeidsbe trekking was geëindigd. J. W. KI. alhier, dieWegens openbare dronkenschap in verzeker de bewaring was gesteld, ging. zoo te keer in het arrestantenlokaal, dat hem d' schoenen van de voeten moesten worden gedaan, heigeen evenwel niet belette, dat hij het bombardement op de deur van be doeld lokaal met zijne vuisten voortzette en wel zoodanig dat hij bloedend verwond werd. IJMUIDEN. Vis soEerij. De uit zee terugkeerende hariDgloggers hebben beste vangsten gemaakt. Nagenoeg alle zijn vol beladen en enkele kwamen zelfs zout té kort en de vangst bestaat nagenoeg ge heel uit vollen haring, nog slechts weinig ijle. Ook de stoomtrawlers maken dezer dagen goede besom mingen, vooral gisteren was de aanvoer groot en de visch best, daardoor de prijzen hoog. Zoo be- somde o. a. de „Assumburg" een klein schip ruim f2800 aan plat visch en de „Elsa" ruim f2700. Het gunstige weer is hierop van grooten invloed. Brand. Maandagavond ontstond hier brand onder den sigarenwin kel van A. v. V. Bloemstraat. Ondanks het late uur stroomde een groote menschenmassa toe en spoedig verscheen ter plaatse de koolzuurspuit vau de politie. Deze behoefde evenwel ggap,. dienst te doeo. Met eigen krachten had men den brand reeds gebluscht. De schol. De geringe aanvoer van groote schollen deed meerma len de uitspraak schijnbaar recht1 dat de groote schol nagenoeg uit-' gestorven of uitgevischt is. De aan voer van deze dagen, heeft bewezen dat zulks onwaar is, doch dat men de vischgronden tot nu toe niet had kunnen terugvinden. Gisteren arriveerde de stoomtrawler Brede- rode", van deN. V. Stoomvisscherij „Kennemerland", die aan plat visch uitsluitend groote schol ruim 32 500 gld. besomde. Er is dus nog groote schol in overvloed. BEVERWIJK. De nieuwe tramplannen. Voor belang hebbenden liggen hier in te Wijk aan Zee en Duin ter inzage de stukken betreffende de electrische tram Am-terdamWijk aan Zee. Met het oog op de onteigening kunnen by de dagelijksche besturen der gemeente bezwaren worden ingebracht. CASTRICUM. De stoomtfWih- plannen. De raad dezer gemeente en die van het naburige Egmond a/d Hoef hebben concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van de stoomtramlij o van hier over Egmond binnen naar Egmond a/d Hoef. ZAAN DAM. De gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1908, zooals die door B. en W. bij den Raad is ingediend sluit iu ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 542,395.59y2.- Als ontvangsten wegens directe belasting naar het inkomen is even als ten vorigen jare f130,000 ge raamd. Voor onvoorziene uitgaven is een bedrag uitgetrokken van f9283.59. PURMEREND. Watergebrek. Wegens de langdurige droogte heerscht hier ter stede gebrek aan duinwater, evenals in zooveel an dere plaatsen van Noord-Holland, waar geen waterleiding is. Om zeker dit gebrek eenigszins te verhelpen was er heden Maan dagmiddag een zolderschuit met duinwater, zoo heette het, aange voerd uil Amsterdam. Op last van den Burgemeester werd door de politie alhier voor scheikundig on derzoek een monster water uit die schuit genomen. Na onderzoek bleek uit het rap port van den deskundige, dat be doeld water schadelijk was voorde gezondheid. Dientengevolge werd de verkoop door den Burgemeester verboden. ALKMAAR. De Landbouw tentoonstelling. De Landbouw tentoonstelling van de afdeeling •der Hollandsche maatschappij van Landbouw treft het uitstekend met haar jaarlijksche tweedaagsche ten toonstelling op de openbare markt pleinen. Het weer kon niet mooier zijnEen Septemberdag in de volle weelde van den nazomer. Te elf uur had op het Waagplein de officieele opening plaats door den vooizitter jhr. mr. P. van Fo- reest. Met genoegen constateerde spr., dat het lieerschen van het mond- en klauwzeer op de inzen dingen van rundvee, het vee werd vooraf gekeurd door den directeur van het Alkmaarsche abattoir, al thans wat de kwaliteit betreft, geen invloed had gehad. Alleen waren de inzendingen niet zoo talrijk als ten vorigen jare. Met een woord van dank aan het gemeentebestuur voor den financi- ëelen steun, de inzenders, de jury enz., besloot de voorzitter, waarna het publiek zich over het Waagplein verspreidde. Daar kon men zich er van over tuigen, dat er niets te veel was gezegd met betrekking tot de ten toongestelde dieren. Er was inder daad een keurigé collectie te be wonderen, die het de jury niet gemakkelijk maakte een keuze te doen voor de bekroningen. Vooral -het melkvee was goed vertegenwoordigd.De inzendingen in de afdeeling varkens waren niet zeer talrijk, maar ook daarbij was in de verschillende rassen gezorgd voor mooie exemplaren. De ten toonstelling van groenten en frtrit valt te roemen; een duidelijk bewijs, dat de tuinbouw en vruchtenteelt in deze streken steeds vooruitgaat. Ter opluistering is op de Nieuwesloot bijeengebracht een uitgebreide col lectie werktuigen en gereedschappen voor landbouw, zuivelbereiding enz. van zadelmakersartikelen en rijtui gen, waarbij de bekende firma's V. S. Ohmstede en het landbouw- huis te Alkmaar, werktuigen en de rij tuigfabrieken van de heeren J. Asjes alhier en J. Mesche, N. J. Masche le Heer-Hugowaard mooie verzamelingen inzonden, terwijl op het gebied van zadelmakerstuigen de firma's Rozenhart en A. Lind goed vertegenwoordigd waren. Heden is er tentoonstelling van kaas op het Waagplein, van pluim vee op de Nieuwesloot en schapen op den Dijk. Verder nog de groote landbouwoptocht, die altijd zooveel bezoekers trekt. (Tel.) De 8 Octoberviering. In de bovenzaal van het gebouw de Unie zyn 's avonds reeds een dertigtal dames druk aan den arbeidzij vervaardigen strikjes voor den na derenden gedenkdag. Er zullen wel een 2000 in verschillende soorten gemaakt worden, om ieder zooveel mogelijk in de gelegenheid te stel len voor enkele centen zoo'n strikje te dragen. Geheel belangeloos heb ben de dames dit werk op zich genomen. Het bestuur heeft waarlijk niet te klagen over de medewerking! (A.C.) AKERSLOOT. Kerknieuws. Zon dag a. s. zal de zeereerw. heer Cor nelius Schut, den 21 September te Mill-Hill (Engeland) priester gewijd, in onze parochiekerk de Hoogmis op dragen. Dat die dag zeer feestelijk zal worden gevierd, blijkt wel hieruit, dat de parochianen op initiatief van den zeereerw. pastoor het verzoek hebben ontvangen allen de Neder- landsche driekleur uit hunne huizen te laten wapperen. In den namiddag zal er gelegenheid zijn in de R.K. School den nieuwge- wijden priester geluk te wenschen. Ongetwijfeld zal van deze gelegen heid heel druk gebruik worden'ge maakt. R.K. To on eel. Naar wij ver nemen, bestaat het plan hier een R. K. Tooneel vereeniging op te richten. Zou daaraan niet een propaganda club verbonden kunnen worden? .Mond- en klauwzeer. Onze gemeente is langen tijd van deze ge vreesde ziekte bevrijd gebleven. Toch heeft zij nu ook hier haar intrede gedaan. De koeien van N. Blokker, P. Kaptein en Jan Verduin Jz. zijn er door aangetast. BENNEBROEK. Nachtvorst. Door den hevigen nachtvorst zijn op vele tuinderijen in den omtrek de snijboonen, dre nog een flinken pluk beloofden, zoodanig bedorven, dat er niet veel oogst meer van te verwach ten is. Ook andere gewassen leden al schade. HILLEGOM. De varkensziekte blijft zich ofschoon sporadisch, liier toch nog vertoonen. Aan den Looster- weg III zijn er Zondag jl. nog twee dieren aan gestorven, terwijl Maandag weer gevallen zijn voorgekomen in de Havenstraat. Naar Amerika. De 18-jarige dienstbode M. v. B. van hier had Donderdag j.l. haar betrekking te Leiden verlaten om de bruiloft van haar zuster, die hier gevierd werd, mee te maken. Ze is echter na afloop van het feest niet naar Leiden teruggekeerd. Althans haar meesteres liet Zater lag i.ifor meeren of zij ziek was. Daardoor kwa men de ouders tot de onaangename ontdekking, dat haar dochter niet naar Leiden terug was. Zondag j.l. kregen de ouders een schrijven van haar, waarin zij mee deelde dat zij naar Amerika vertrok ken was. De ouders hebben de zaak in han den der politie gesteld en haar portret opgezonden om zoodoende hare landing in het Nieuwe Werelddeel te voorko men. Loting. Het aantal ingeschrt- venen der Nat. Militie, die dit jaar aan de loting zal deelnemen, bedraagt 75. De loting zal nu niet te Sassenheim, zooals gewoonlijk, doch in deze ge meente zelf worden gehouden. LISSE. Loting. De loting voor de Nationale Militie zal alhier gehouden worden ten Raadhuize op Vrijdag, den 25 October a.s. des voormiddags liy4 uur. LISSE. Gemeentezaken. In de jongste raadszitting was door den heer Pijnacker, in verband met de geldleening van 30.000 a 40.000 gulden, voorgesteld om aan „Ge- meentecrediet" te verzoeken öf de rente met y^/o te verlagen óf de boeterente, ingeval van aflossing anders dan contractueel, die op 1 was gesteld, tot op de helft terug te brengen. Gemeen tecrediet" heefihtt laatste van dit verzoek ingewilligd, zoodat den leening thans wordt gesloten a 4y2% rente en tegen parikoers, terwijl de boeterente thans ya °/0 bedraagt. Harddraverij. Op Woens dag 9 Oct. a.s. zullen door de Hard draverij-vereening „Lisse en Om streken" g-oote harddraverijen wor den gehouden: des morgens te 10 uur voor paarden van ingezetenen om fraaie kunstvoorwerpen, des middags te 2 uur voor paarden van alle landen en rassen, om prijzen in geld. De inschrijving wordt gesloten op den dag der draverijen. Een en ander zal ongetwijfeld op 9 October alhier een groote drukte geven I De oude Hembrug opge ruimd. Dinsdag is de laatste hand gelegd aan de opruiming van de oude Hembrug. Alle steenwerken zijn weggeruimd en de walhoofden weggebaggerd. Met bekwamen spoed is dit werk verricht, zoodat 103 dagen vóór den uitersten dag, het geheele werk is gereed gekomen, waarmede de aannemer een aardige premie verdiend heeft. Personalia. Op voordracht van den com- misaris van politie is door den bur gemeester benoemd tot agent van politie 3de kl. H. Mulder, gepas- porteerd korporaal der infanterie wonende te Nieuw-Beerta. Zooals onder onze (officieele) onderwijs-berichten vermeld is, heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem benoemd tot geestelijk adviseur van den bond van R.K. Openbare Onder wijzers in het diocees Haarlem den hoog Eerw. Heer Th. A. J. Bos man, kanunnik en rector van St. Joan, de Deo, alhier. Het Wifte Kruis. Gisterenavond vergaderde de afdee ling Haarlem der Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" in de kleine restauratiezaal var. „De Kroon". De vergadering was slecht bezet. Na het openingswoord van den voor zitter, dr. van den Berg, en voorlezing der notulen, die onder dankbetuiging werden goedgekeurd, deelde de voor zitter mede, dat een proef genomen is met de vrouwenbaden, die een heelen dag disponibel werden gehou den voor de vrouwen. Maar de deel name is niet bijzonder groot, 't Maxi mum was slechts 14 it 15 per dag. En dat in een stad waarin een 35000 tal vrouwen zijn. Toch zal de proef nog eenigen tijd worden voortgezet in de hoop op verbetering. De heeren Kloeker en Modoo heb ben getracht reclame te maken voor de vereeniging, Beiden, doch vooral de eerste hebben zeer veel leden aan gebracht. Daardoor kwamen een f61 aan contributie in de kas. Die leden zijn hoofdzakelijk aangeworven in het Schoterkwartier. In de andere wijken is nog zooveel te doen. Aan den heer Kloeker werd door 't bestuur hartelijk dank gezegd. De vereeniging heeft verschillende verplegingsgoederen ten geschenke ontvangen. De voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van den algemeenen secretaris, wijlen den heer van Eldik Thieme. De alg voorzitter, de heer Barnouw, heeft 't secretariaat aan vaard. Voorden aldusopenge vallen voor zitterszetel, stelde de afd. Velsen voor te benoemen den heermr. C. H. J. van Tienen, lid der Prov. Staten en oud burgemeester van Zaandam. De afdeeling zal dit jaar ook een cursus geven in eerste hulp bij ongeluk ken, waarbij behalve de leden ook toehoorders zullen toegelaten worden. De cursus zal gehouden worden door 'dr. Fagee Schaeffer. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de alg. Vergadering behandeld. De heer v. Tienen werd geprocla meerd tot candidaat voor lid van 't Hoofdbestuur. En om zijn verkiezing tot voorzitter mogelijk te maken, werd goedgekeurd, dat 't reglement zal veranderd worden, „dat cje voor zitter en de magazijnmeester bij voorkeur te Amsterdam moeten wonen". V roeger moesten ze te Amsterdam wonen. Deze voorgestelde wijziging is door vele aideelingen en door leden van 't Hoofdbestuur toegej uicht. Naar de algemeene vergadering, die Dinsdag 1 October te Amsterdam zal worden gehouden, werd afgevaardigd de Heer dr. van den Berg, terwijl tot plaatsvervanger werd gekozen de Heer Bariet. De onderafdeeling „Huisverzorging" belast zich met het geven van hulp krachten aan huismoeders, die tijdelijk niet in staat zijn hare werkzaamheden te vervullen. Aan deze afdeeling werd f 100 sub sidie toegestaan. Door den penning meester werd een voorloopige begroo ting uitgebracht, tot een bedrag van f 1632,50. Tot leden der Commissie, die de rekening en verantwoording van den penningmeester zullen nazien, werden benoemd de Heeren mr. Thijssen en Winkler. Gewezen werd op de schoolbaden, die nog niet alle tot hun recht ko men, wijl de Schoolopziener niet toe staat, dat de kinderen onder school tijd baden en de onderwijzers en de ouders nog niet genoeg op de kinderen er van doordringen, dat het nemen van baden noodzakelijk is. Besloten werd, dat al het mogelijke zal beproefd worden om deze baden tot hun recht te doen komen. O. a. zal de afdeeling het volgend jaar op het alhier te houden congres voor volks- en schoolbaden een voorstel in dien geest indienen. Verder zullen de onderwijzers aan geschreven worden om de redenen te vernemen van het wegblijven. Met de gewonen pliehtsplegingen sloot de voorzitter de vergadering. Patronaatscommissie. De algemeene vergadering van de Patronaatscommissie voor het diocees Haarlem zal dit jaar, naar wij vernemen, gehouden worden te Amsterdam op 14 October e. k. in het gebouw der St. Jozefsgezel- len-vereeniging. Droevig huwelijksleed. Op hot Begijnhof was gisteren avond omstreeks 9 uur de heele buurt in opschudding. Daar woont namelijk het echt paar M. waarvan het huiselijk hu welijksgeluk beueden pari staat. Natuurlijk speelt de jenever ook daarbij weer de rol. De ontaarde echtgenoot was gis terenavond weer bezig op ergerlijke manier zijn vrouw te mishandelen, Na kabaal, gescheeuw en herrie, en een toeloop van een groote men- schenmenigte, was daarbij natuur lijk geen gebrekTwee politieageu- ten moesten erbij te pas komen om den geweldenaar wat te kalmeeren en de agenten kweten zich dan ook loffelijk van huune taak. Maar nog hadden ze hun rug niet ge keerd of M. begon weer op te spe len. Ten slotte haalde hij een bijl en dreigde daarmee ziju vrouw de hersens in te slaan 1 't Mensch wist, toen het zoover kwam, de deur uit te komen on vluchtte de straat op met haar kind Waarlijk, een droevig huwelijks- lot! Een rectificatie. Het door ons gisteren vermelde bericht „Heerlijk er in geloopen" moet gerectificeerd worden. Wat is de zaak geweest? Zaterdag heeft zekere Freijer, waarover wij deze week reeds meer malen schreven, ter hoogte van Aerderhout met de kar van den voerman van Zandvoort een hand koffertje gestolen en een kartonnen doos, het eerste, dat met boodschap pen gevuld was, behoorde aan mr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2