DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BUITENLAND. BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit den Omtrek Zaterdagavondpraatjes. Kinderlwisvest 31-33, Haarlem Aan onze lezers. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1907. No. 6697, 32,te Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem fl.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc* Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Bij dit.nummer, dat uit t iu e e bladen bestaat, wordt teuens uerzonden de Officiëele Kerk lijst en uoor de daarop geabonneerden het Geïllu streerd Zondagsblad. Ofschoon de groote toevloed van advertentiën ons dwingt, zeer vele nieuwsberichten achterwege te laten, konden wij dóór de verbazende drukte vandaag nog geen tweede blad aan onze courant toevoegen. Wij deelen echter hierbij mede, dat vanaf 1 October onze „Nieuwe Haarlemsche Courant" des Zaterdags in twee bladen zal verschijnen, ter wijl tevens het geilluetreerde Zon dagsblad waarover hieronder nader in Zestien bladzijden zal gaan verschijnen. De snelle vooruitgang van ons blad dank zij den krachtigen stem der Katholieken van Haarlem en Omstreken zal nog wel spoedig verder uitbreiding mogelijk maken. DE DIRECTEUR. ►P Ons eigen Zondagsblad. Verleden week beloofden we, in een kruiskopje, een verrassing aan onze lezers. En met een niet ongewone orato rische wending steldèn we het ver tellen van wat eigenlijk die verrassing worden zal, uit tot vandaag. Dat was een geoorloofde manier, om onze lezers er nog meer dan anders op te spitsen, dat we weer een nieuwe verandering en we hopen een verbetering! in de uitgave der Nieuwe Haarlemsche zullen maken. En velen hebben ons dan ook al trachten uit te hooren wat we van plan waren. Welnu: dat willen we vandaag ver tellen. Reeds meermalen is de wensch uit gesproken, dat de Nieuwe Haar lemsche Courant een eigen Ge- illustreerd Zondagsblad mocht bezitten. Een, dat zich bezig hield, behalve met algemeene Roomsche zaken, ook met wat er om ons heen, in stad en omtrek gebeurt. Dat óók prentjes en plaatjes zou geven van gebeurtenissen in Haarlem en omstreken, dat zich toe zou leggen op 't geven van woord •en beeld uit onze onmiddellijke om geving, uit wat onzen lezers in 't bij zonder kan interesseeren. Onze nieuwe Directie en Hoofd- vradactie zal aan dien wensch te gemoet komen. Reeds a.s. Zaterdagavond zal het eerste nummer van ons eigen Geïl lustreerd Zondagsblad bij de Nle u w e Haarlemsche worden toegevoegd. Wij hopen op die wijze den uiter- lijken vorm en de aantrekkelijkheid der Haarlemsche Roomsche krant weer een.grooten stap vooruit te doen gaan! Ons Zondagsblad gaf totnogtoe, hoe uitnemend het ook werd geredigeerd, niet dsttgene wat onze Haarlemsche lezers en onze abonné's uit den om trek van zulk een geïllustreerd blad verwachten mochten. Wij hopen, in ons eigen Geïllus treerd blad dat anders te makenEn we zullen zeer dankbaar zijn als onze lezer met ons willen medewerken, om het door verschaffen van gegevens, het afstaan van foto's en dergelijke, de aantrekkelijkheid van ons geïllus treerd Zondagsblad nog zooveel moge lijk te vergrooten Algemeen Overzicht. We moeten ons vandaag beperken met ons nieuws. Al is er veel van hier en ginds te te vertellende plaatsruimte is voor heden beperkt. En dus spreken we vandaag alleen over Marokko, de meest interres- sante plek van 't buitenlandsch gedoe in onze dagen. De algemeene belangstelling voor Marokko begint weer minder te worden, en al kan nog niemand zeggen, hoe de rust en orde daar te lande eigenlijk weer moeten keeren, dat neemt niet weg, dat de inter nationale pers de vredestrompet begint te blazen. De Fransche pers heeft zich openlijk aan de zijde van Abd'ul Azis geschaard, waaruit valt op te maken, dat de Fransche regeering hem als de minst erge van alle kwalen beschouwt. Hoe echter het regeeringsgeweld te versterken De Marokkaansche machtsmiddelen beteekenen niet veel, daar het heden ten dage niet voldoende is over een breede schare aanhangers, zelfs al zijn ze nog zoo fanatiek, te kunnen beschikken. Bewapening en voeding spelen een hoofdrol en daarvoor is in de eerste plaats geld noodig. Gesteld, Ma rokko wist dit op de een of andere wijze machtig te worden, wat dan Wie levert wapens en munitie Wie vormt de troepen Ieder, die de Marokkanen kent, zal inzien, dat de Franschen in den eersten tijd zooiets niet kunnen, gesteld al, dat ze 't wilden. Kan men 't hun kwalijk nemen, wanneer ze weigeren een leger op te leiden, dat zich hij de eerste de beste ge legenheid tegen hen zou richten Zal de haat tegen de Franschen zoo spoedig verflauwen, dat ze niet alleen in de binnenlanden leven, maar daar zelfs bevelen kunnen? Een geregelde stand van zaken zou zelfs dan moeilijk zijn, wanneer Moelai-Hafid er niet was. De Ma rokkaansche toestanden zijn zóó in de war, dat ze nooit door hen, die er de schuld van dragen, verbeterd kunnen worden. Doch zelfs een wisseling van perioneel in alle staatsbetrekkingen zou niets aan den toestand veranderen. Ontwik kelde Marokkanen zien zelf wel in, dat de toestand in hun vaderland alleen verbeterd kan worden wan neer Europeanen de voornaamste staatsbetrekkingen vervullen. Ondanks den vreemdelingenhaat heeft men daar te lande veel eerbied voor de capiciteiten, de energie en in de eerste plaats voorde eerlijkheid van beschaafde Europeanen. Zal men 't probeeren hun de beslist noodzakelijke hervormingen toe te vertrouwen? Zal hun benoeming niet opnieuw haat zaaien onder de bevolking? Gesteld, dat hetMoelai Hafid werkelijk gelukt, zich meester te maken van de regeeriug, dat de mogendheden hem als hoofd van staat erkennen, dan nog verandert dat weinig aan den bestaanden toestand. Zal Moelai Hafid het wagen Europeanen te benoemen, het leger te hervormen, hij, die door de haat tegen de Franschen tot pretendent gemaak l werd. Het staat vast, dat Moelai Hafid uit eigen beweging de Marskkaansche grenzen niet voor de Europeanen sluiten zal, maar men kan er hem toe dwingen. In 't kort samengevat hebben we dus de volgende mogelijkheden Abd'ul Azis blijft aan de regeering zonder Europeesche hulp Niet denkbaar. Hij verlangt en krijgt ondersteuning. Van wien? Van Frankrijk. Oorzaak tot nieuwe onlusten. Van-andere mogendheden Zeer onwaarschijnlijk. Komt Moelai Hafid aan de regeering, dan hebben we denzelfden toestand. Blijft nog slechts de mogelijkheid, dat Marokko onder officieel of officieus protectoraat van Frankrijk komt, tenzij dit rijk geheel en al afstand doet van Marokko, wat geen verstandig menech zal aannemen. Men ziet het: verward is en blijft de boel, hoe men het keere of wende. Nieuwtjes in drie regels. Een hevige cycloon en overstroo ming in Spanje heeft de provincie Ma laga geteisterd.80 dooden,groote schade. De staking inAntwerpen is definitief geëindigd.De vreemde arbeiders hebben het werk neergelegd en gaan huistoe. Ook in de Fransche wijndistricten heeft vreeselijk stormweer gewoed. Ook hier voor millioenen schade. Men verwacht elk oogenblik het be richt van den dood van den 81-jarigen Groothertog van Baden. Hofberichten. De Koningin en de Pr'ns zijn gisterenochtend naar Dobbin ver trokken. Zij zullen minstens een maand op het Meeklenburgsche kasteel doorbrengen en rechtstreeks naar Het Loo terugkeeren teneinde aldaar tot omstreeks Kerstmis ver blijf te houden. De staking te Rotterdam. Steeds meer wordt thans op graan- booten gewerkt, zoodat heden niet minder dan 16 dezer schepen werden gelost. Dit geeft nu en dan tot kleine botsingen aanleiding. Gemengde Berichten. Het vaandel van 't vierde. Uit goede bron wordt uit Leiden gemeld, dat omtrent het vermissen van het vaandel van het 4e regiment infante rie een ernstig onderzoek gaande i3. Herhaaldelijk werden de manschappen die als schildwachten dienst hebben gedaan in het kamp in verhoor ge nomen. Het onderzoek moet echter nog niets aan het licht gebracht hebben. 2 Schepen gezonken. Te Gouda zijn twee vaartuigen, gela den met bouwmaterialen, toebe- hoorende aan den aannemer H. J. Nederhout aldaar, door onbekende oorzaak gezonken. Voordrachten met 1 ich t- beelden. Wij ontvingen het negende jaarverslag van de „Ver- eeniging tot het houden van voor drachten met lichtbeelden" waaruit blijkt, dat de vereeniging zich in steeds toenemende belangstelling mag verheugen en het aantal aan vragen om platen en teksten in het afgeloopen werkjaar grooter is ge weest dan ooit te voren. Van Oct. 1906Mei 1907 werden 698 series op 443 avonden gebruikt tegen 368 series op 231 avonden gedurende dezelfde maanden van 19051906. Een treurig feit is echter, dat de financieele welvaart der vereeniging in omgekeerde verhouding staat tot dezen toenemenden bloei, zooals uit het financieel verslag is te zien. Vele leden gaan steeds drukker gebruik maken van platen en voor drachten, wat voor de vereeniging «en zeer belangrijke stijging van uitgaven meebrengt. Om deze wanverhouding eenigs zins te verhelpen, heeft het bestuur besloten in het vervolg voor ieder pakket, dat verzonden wordt, f 0,25 meer in rekening te brengen, dan tot nog toe geschiedde. Het ledental (40) bleef onveran derd; 7 bedankten, maar werden door 7 nieuwe vervangen. De rekening en verantwoording van gelden sluit met een nadeelig saldo van f66.27. Kamer-overzicht. Het was gisteren „Vragendag" in de Kamer. Allereerst was aan het vragen de heer R e ij n edie den minister van Landbouw inlichtingen ver zocht omtrent de toepassing der voorschriften, betreffende de bestrij ding van 't mond- en klauwzeer. Minister Veegens antwoordde, dat de bestrijding ten vorigenjare niet succes was ondernomen, doch dat dit jaar moest volstaan worden met het localiseeren der ziekte. Dank zij evenwel de 'toepassing der voor zorgsmaatregelen, breidt de ziekte zich thans buiten Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zeer lang zaam uit. De voorschriften zijn dus niet machteloos en kunnen niet geheel of gedeeltelijk worden opgeheven, vooral met het oog op den veeuit- voer naar het buitenland. De minister was bereid den vee houders tegemoet te komen. Na half Juli waren de maatregelen in de besmette streken verzacht, doch een bepaalde belofte ten aanzien van het houden der groote naj aars- markten, kon de minister niet geven. Hij zou evenwel met de betrokken belangen zooveel doenlijk rekening houden. Waarmede de heer Reyne tevreden was. Op vragen van den heer Van Kol, antwoordde de minister van Landbouw, dat bij zijn departement een aantal aanvra gen om mijnconcessies waren inge komen en hij bereid was aan de Kamer dienaangaande eenige ge gevens te verstrekken. De minister van Koloniën ant woordde op vragen van den heer Van Deventer, aangaande het optreden vau den bivakcommandant in de Gajoelanden, tegenover de inlandsclie bevolking, dat hij dien aangaande (het gold opvorderen van passen tegen te geringe betaling en het dwingen om qieuwe passen te koopen) geen bericht had, doch inlichtingen had gevraagd aan den gouverneur-generaal. SCHOTEN. Gunning. Naar wij vernemen is het bouwen van het landhuis voor den heer F. Fhur- hop, burgemeester dezer gemeente, gegund aan den minsten inschrijver, den heer H. J. Rooyers te Haarlem. Op de boerderij „Veelzicht", gelegen in deze gemeente is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Reeds zijn 3 stuks vee door de ziekte aangetast. ZANDVOORT. Was dat noodig geweest? Hoe het genoegen van een groot aantal kinderen licht be dorven kan worden, is dezer dagen hier wederom gebleken. Uit de in gezetenen had zich eene commissie gevormd, om aan de Zandvoortsche schooljeugd, die altijd kinderen naar Zandvoort ziet komen om daar te genieten, eens een prettigen dag bui ten Zandvoort te bezorgen. De com missie wilde hen in staat stellen een bezoek aan den dierentuin te Amster dam te brengen. Zij riep daartoe de medewerking in van' B. en W. om aan de schooljeugd vrijaf te geven, en vond een goed onthaal; alleen werd aanbevolen om dit te regelen in overleg met de hoofden van scho len. Toen nu de Commissie bij deze heeren kwam, en hun bleek, dat de leden der commissie zelf het geleide der kinderen op zich zouden nemen, en hunne aanwezigheid dus niet werd vereischt of gevraagd, hebben de heeren hoofden van scholen besloten de kinderen niet vrij te geven.ten zij hun dit gelast werd. De commissie, die daaruit onaange naamheden vreesde, heeft toen het geheele plan bij besluit van de meerderheid der commissie opgegeven. (H. D.) IJMUIDEN. Gevonden. Het lijkje van den verdronken knaap Willem Kraayenoon is gevonden. De knaap was hier bij zijn groot ouders thuis. De deelneming in het lot der bedroefde familie is hier algemeen. Geen gratie. Op het verzoek om gratie van den sleepbootkapitein J. de Graaf alhier moet afwijzend be schikt zijn. De man zal dus vijf maan den in de gevangenis moeten [door brengen. BEVERWIJK. Deelectrische spoor Amsterda mW ij k a a n Zee. Voor deze nieuwe verbinding zullen, naar uit de stukken blijkt, verschillende perceelen in den polder onteigend moeten werden van de familie BöthliDgk te Nijmegen, Arnhem en 's Hage en voorts 3 perceelen van de bouwmaatschappij Oud-Meerensteyn en 1 perceel van den heer P. Witteman, alhier. Te Wijk aan Zee en Duin zullen onteigend moeten worden 4 perceelen van de heeren Waterschoot 'van der Gracht, 6 perceelen(de Karnebeeken) van de familie Lanschot, 1 perceel van den heer Th. J. Cornelisse, 4 perceelen van den heer J. de Wilde, 1 perceel van de Doopsgezinde Gemeente te Beverwijk, (Ronde Bogaard), 1 perceel van jhr. O. S. Boreel, 1 perceel aan den Zeeweg te Wijk aan Zee van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, 1 perceel van de Geref. Gemeente te Wijk ap,n Zee en 1 perceel van de Maatschappij E Pluribus Unum. BEVERWIJK. Behoud van de kermis. Dezer dagen zal, naar Kennemerland verneemt, hier ter plaatse een adres aan den Raad circuleeren tot behoud van de ker mis. WIJK AAN ZEE. Personalia. Met ingang van 5 October is ver plaatst de brig.-tit. bij de Rijksveld- wacht B. Strooker van W(jk aan Zee en Duin naar Egmond aan Zee en Duin. NOORD WIJKERHOUT. Loting. Aan de te Noord wij kop 2 November a.s. 's voormiddags te liy4 uur te houden loting voor de Nationale Militie, zal door 23 jongelieden uit deze gemeente worden deelgenomen. Hoog b e z o e k. Bij het bezoek van den' heer Commissaris der Koningin op jl. Donderdag werd alhier vrij algemeen gevlagd. Z.Edelgestr. stelde dit bewijs van attentie zeer op prijs. HAARLEMMERMEER. Hoog bezoek. Aanstaande Dinsdag zal Z. E. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland zijn voorgenomen bezoek aan onze gemeente brengen. Een groote verbetering. Naar v; ij vernemen, worden van 1 October de postboden alhier van rijkswege van rijwielen voorzien X. Een vijf en twintig-jarig jubileum, en dienstjaren die dubbel tellen Eerbied in Gods huis, en katiekwaad op straat. Aardige grappen en leelijke dingen. Pas op de jeugd! Wat mijn buurvrouw zei, en wat hard noodig is in het Kle verpark. De Katholieken van Haarlem zullen met plezier gisteren in onze courant ge lezen hebbeaa van bet mooie feest, dat de Zusters in de Koningstraat gisteren bebben gevierd. Vijl' en twintig jaar be staan onze Roomsche scholen daar vijf en twintig jaar van zelfopofferende liefde en zorg voor 't jonge geslacht, vijf èn twintig jaar van voortdurende bezorg- heid voor een telkens wisselende jeugd.... wel 't mooiste, maar ook haast het moeie- lijkste werk dat gedaan kan wordenDaar zijn er, die bij de Zusters kwamen op school en wier kleintjes nü alweer de bewaarschool bezoeken! En vier jubila- ressen hebben die vijf en twintig jaar in Haarlem achter elkaar doorgebracht, hebben aan het mooie werk van 't Ka tholiek onderwijs in onze stad zóólang medegedaan als de school bestaat! Dat zijn veteranen, oni eens extra je hoed voor af te nemen jongen, zulke jaren tellen dubbel, net als de Indische! En ik geloof, dat naast het hartig woordje van dank en waardeering, dat de Redactie van onze Nieuwe Haar lemsche gisteren aan die vier Zusters in het bijzonder wijdde, ook de schrijver van deze Zaterdagavondpraatjes wel z'n eerbiedige hulde hier ter plaatse mag komen brengen aan de eerwaardige jubi- laressen bij dit mooie feest! Ja, als je zoo eens die prachtige scho len voor meisjes ziet staan, en als je iets weet van het degelijke godsdienstige on derricht dat daar wordt gegeven bij een wetenschappelijke opleiding, die geheel op de hoogte staat van de scherpe eischen van onzen tijd, dan bejammert men het nog te meer, dat ook het onderwijs van onze Roomsche jongens niet op de zelfde degelijke wijze is georganiseerd. Daar mankeert nog heel wat aanEn al is men voortdurend aan het beraadslagen en zoeken en overwegen naar verbetering, het wordt toch hoog tijd, dunkt me, dat die boel eens op pooten werd gezet en in orde gebracht! Goed onderwijs en degelijke Katholieke opvoeding is toch wel een der hoofdbe langen van ons Katholieken, niet waar Maar op dat onderwerp kom ik later wel eens teruger ligt nog wat in het vat voor mijn lezers, en dat verzuurt niet Doch het moest me nh eens van het hart, dat op dit gebied iu onze stad nog een leemte bestaat, waarover het Roomsche volk maar al te gemakkelijk denkt 1 Alhoewel er ongetwijfeld toch actieve Katholieke mannen genoeg zijn, die ook aan dit belangrijk onderdeel van het Roomsche leven de opvoeding der jeugd, hun bijzondere aandacht wijden. Practisch en op kleinere schaal geschiedt dat ook al door de ijverige heeren die „eerbied in Gods Huis" onderhouden, en die zich dezer dagen in onze krant beklaagden, dat het publiek ook hen niet altijd zóó steunde als hun ondankbaar, maar voor den heiligen dienst zoo nuttig werk ver dient. Wat drommel, is het dan zoo erg, als een ondeugende bengel die onder de H. Mis zich oneerbiedig gedraagt of liever die op ergerlijke wijze lawaai maakt, een Hinken tik om de ooren krijgt Dat ver dient hij, en niet één, maar een stuk of wat minstensEn zoover gaan de ijve- raars voor „eerbied in Gods Huis" niet eensze laten het bij vermaningen en berispingen, waar een flinke afstraffing eig'enlijk wèl zoo goed was. En moeten die brave mannen nu door de kerkgangers- zelf in hun ijver om alle oneerbiedigheid weg te nemen uit Gods Huis, worden gehinderd Wel foei Onze tegenwoordige jeugd is trouwens toch al ondeugend en onhebbelijk genoeg, en heeft waarlijk geen onverstandige voor sprekers van deze soort noodig Zoo zag ik deze week nog een staaltje dat me dunkt niet meer onder de rubriek kattekwaad of jongensaardigheden, maar eerder onder het hoofdjeergelijke balda digheden, thuis behoort. 't Was in de Kenaustraat, vlak bij het Kenaupark, waar een paar bengels van even tien jaar mischien, dwars over de straat een touw hadden gespannen op een hoogte van een of anderhalven deci meter. Ik zag er een dame over struike len, en toen ik haar te hulp kwam, hol den de baldadige rekels in de richting van den Kruisweg heen, vol pret. Zulke spelletjes zijn gevaarlijk en leelijk, en het wordt tijd dat de politie eens nauwer toekijkt op die soort van baldadigheid, die in den laatste tijd ook op andere punten van de stad in dwang schijnt te komen Neen, dan mag ik liever een streek zien als ik ook dezer dagen door een paar opgeschoten knapen zag uithalen aan de Parklaan! Daar heb ik stilletjes omgelachen en ik kon het niet helpen dat ik in mijn hart aan de bengels 'n complimentje moest brengen voor hun vindingrijkheid. Wat hadden ze gedaan Een oude por- temonnaie hadden ze netjes op het voet pad gelegd. D'r blonk zoo verlokkelijk iets in, als 't licht van den lantaarn erop viel, en wie zoo gemoedelijk, zonder eenig kwaad vermoeden, naderbij kwam wan delen, kreeg onwillekeurig het idee hazoo, iemand 'n portemonnie verloren, met geld er in!.... En daarop volgde in negeti van de tien gevallen de gedachteeven kijken wat erin zit! En als de nieuwsgierige voorbijganger dan bukte en de porteruon- naie wilde oprapen, dan frrrtgleed ze weg met een vaartje! Want de bengels hadden een dun draadje er aan vast ge- gemaakt en telkens als iemand bukte, haalden ze hun draad in en trokken het lokaas naar zich toe. Ik heb 'n minuut of tien loopen dren telen in de buurt en heel wat typen ge zien, die „erin vlogen." 'n Goede gele genheid om menschenkennis op te doen Daar was een oude heer, die bedachtzaam de portemonnaie beschouwde, er met z'n stok tegenaan tikte, en langzaam zich bukte om het ding op te rapen. Daar was een fiksohe meid, die op den hoek haar vrijer had goêdag gezegd, met een vaartje de Parklaan in stoof, den sleutel in haar hand, om gauw thuis te wezen, en die haast over portemonnaie en al heen liep, maar plotseling stilstond, een paar stappen terugkeerde, haastig bukte om.... bedrogen uit te komen. Daar was een straatslijper, die eerst bezorgd over allebei z'n schouders gluurde, en toen in z'n knieën doorzakte om zoo onge merkt het kostbare voorwerp in te pal men.... mis hoor! En de jongens zaten achter 't kreupelboschje te schateren van 't lachen, dat ik onwillekeurig mee moest lachenVan die prettige, onschul dige jongensstreken mag ik graag, laat ze dan ook, als deze, eens wat ondeugend zijn. Maar geniepigheden en „gemeene" streken, zooals de jongens-zelf 't noemen zijn dingen die niet te paskomen, en zoo onze jongens niet door degeljjke leiding daarvan worden afgehouden, doen ze ook ▼oor hun volgend leven stof op tot aller lei leelijke streken. Of is het niet een bekend feit, dat alle misdadigers van beroep in hun jeugd ook dierenmishandelaars en menschen- plagers waren Nu maak ik daaruit niet de gevolgtrekking als zou elke baldadige knaap voor galg en rad opgroeien, maar ik wil toch maar zeggen, dat de neiging om leelijke streken te doen, door. ouders en leermeesters zoo vroeg mogelijk moet onderdrukt worden ten behoeve van de knapen-zelf en voor hun volgend leven We hebben waarlijk al boeventuig en misdadigers genoegDat ziet men dag aan dag, wanneer men in de kranten leest van die eeuwigdurende fiets-dief- stallen en de telkens weer herhaalde inbraken, die Haarlem op dit punt lang zamerhand een kwaden naam zullen be zorgen. Weliswaar doet onze politie haar uiterste best, en worden er heel wat inbrekers achter slot en grendel gezet, maar het ras schijnt talrijk te zijn. „Je deuren eikenavond goed sluiten, en een fikschen waakhond nemen, dat is het eenige wat er tegenwoordig op zit," zeide mijn buurvrouw gisteren nog, en het goede mensch heeft gelijk! Vooral in de buiten buurten van de stad is het tegenwoordig heel onveilig en 't is merkwaardigpolitie zie-je-er zoo goed als niet! Daar is b.v. het kwartier van 't Kleverpark. 'k Neem aan dat er geregeld de ronde wordt gedaan, maar buitendien mocht er toch, vooral's avonds, nog wel eens méér toezicht worden ge oefend, naar mij een daar in de buurt wo nend lezer dezer dagen nog schreef. Brand jes, door jongens gesticht, moeten er aan de orde van den dag zijn, en mijn zegs man vroeg me dan ook, of ik in mijn Zaterdagavondpraatjes er niet eens op aan wou dringen, dat in het Kleverpark- kwartier een vaste politiepost gevestigd werd. Dat is hard noodig, en noodzake lijk ook om een telephonische verbinding te hébben met het hoofdbureau, als er eens" iets bijzonders voorvalt in dit stads gedeelte dat zoo geheel afgezonderd ligt van de stad. Ik breng dit verzoek zóó over aan degenen wien het aangaat, en mijnerzijds wil ik er graag een dringend woordje bij doen, want ik ben er zeker van, dat mijn zegsman groot gelijk heeft. Een post, net als tegenover den tijds lij ken stations-uitgang, bij het begin van den Sohoterweg, is dunkt me in het Kleverparkkwartier geen onnoodige weelde 28 September. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1