Kwartjes- Aduertentiën. Soc'ale Berichten. Uit dea Omtrek STADSNIEUWS. regenten over de bijzondere straf gevangenis te Gorinchem, mr. J. W. van der Poel, aldaar. Bevorderd J. L. Schouten, civiel- tn bouwkundig-ingenieur te Delft, secretaris der Vereeniging „Huis Lambert van Meerten," tot officier in de orde van Oranje-Nas.-au. De Raad van State. De adviezen van den Raad van State in zake de herziening van hoofdstukken der Grondwet en de gedeeltelijke droogmaking der Zui derzee zijn aan de Regeering inge zonden, bij wie ze thans in over weging zijn. Rechtstoestand van Burg. Ambtenaren. Te Amsterdam heeft weder ver gaderd de Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke amb tenaren. U tvaart Mr. J. P. Mo!tz;r. Zaterdag is onder groote belang stelling het stoffelijk overschot van mr. J. P. Moltzer, lid van den Raad van State, oud hoogleeraar te Am sterdam, op de Algemeene Begraaf plaats te 's-Gravenhage bijgezet. Minister De Meester en de Raad van State in pleno woonden de be grafenis bij. Een broeder van den overledene sprak een afscheidswoord. Gemepgde Berichten. Relletjes te 's-Hage. De anarchistische propagandist Samson had de laatste Zatsrdagavonden de gemoederen van een aantal markt bezoekers ontstemd door het hou den van de schandelijke anti-gods dienstige toespraken op een door hem afgehuurde plaats op de Prin segracht. Zaterdagavond kwam die ont stemming tot uiting, toen eenige jongelui aan Samson het spreken onmogelijk trachten te makendoor schreeuwen en opdringen. De markt meester mengde zich in het op stootje en zegde Samsou aan, zijn standplaats te verlaten, terwijl hij hem mededeelde, dat hij voortaan geen standplaats meer op de markt zou krijgen. Inmiddels was het rumoer en het gedrang nog toege nomen, zoodat de politie zich ge noodzaakt zag handelend op te treden en de menigte met de blanke sabel uiteen te jagen. Een korpo raal van het Indische leger, die de politie wilde assisteeren en even eens zijn sabel trok, kwam later, toen de politie was afgetrokken, in het nauw: burgers wilden hem te lijf en riepen hem scheldwoorden toe. Ten slotte daagden eenige agenten op, die den koloniaal, in het belang van zijn eigen veiligheid meenamen naar het bureau aan de Riviervischmarkt. Naar men verneemt, moet het Raadslid, de heer Wesseling, die toevallig getuige was van de rel letjes, voornemens zijn naar aanlei ding van het gebeurde, in de Raadszitting van heden (Maandag) een interpellatie te houden. Een keuze ook daar! Te Breklenkamp, in de buurt van Oost- marsum, heeft een landbouwer dezen zomer twee ooievaarsnesten bij zijn huis. Dezen zomer stierf van een der paartjes het mannetje. Tot hunne verbazing zagen de be woners nu het volgende gebeuren. De twee ooievaars van het andere nest vlogen uit en haalden een troep ooievaars, allen mannetjes, op. Deze werden aan de ooievaar-weduwe één voor één voorgesteld. Hare keuze viel op één van hen, en deze bleef. De eieren, welke in het nest waren, werden er uit geworpen, zoodat het nieuwe paartje met een nieuwe huishouding begon. Viermaal een tweeling. Het echtpaar R., vischhandelaar te Rampen is wel gelukkig. Dinsdag werd het verblijd door <le gebojrte van een tweeling, waardoor het zich thans binnen 5 jaren, in liet bezit van een 8 tal kleinen 4 jongens en 4 meisje? mag verheugen. Inbraak. Ingebroken is bij den beer M. van Dijk onder Roo sendaal. Ontvreemd is een aantal gouden sieraden en f30 aan geld. In den boezem verdron ken. Het vierjarig dochtertje van G. v. M., stoker aan het stoomge maal te Aalst (gem. Poederoyen) viel onverwachts van een muur in den boezem. Hoewel op het angst- goschrei spoedig hulp opdaagde, kwam deze 'e laaide kleine was rei ds verdronken. E e n v o o r d e e 1 i g e k o k I Als bijzonderheid mag worden vermeld, dat. deze week de soep, voor de menage der soldalen in de Citadel kazerne te 's Hertogenbosch bestemd is afgtkour.1, omdat de kok bij de bereiding ervan het vleesch en de rij-t had vergelen. IJ sel ij k. Bei de beentj es afgereden. Te Dordrecht zijn van ecu klein meisje, dat bij het dok tu schau de spoorrails houtjes liep te zoeken, doc r een rangeeren- de locomotief te beide beenen afge red' n. -Uit een ïaam gevallen. Op het Rokm te Amsterdam beeft de firma H. Pand-r <fe Zn. een ma gazijn voor meubelen. Eenige jon gelui waren daar bezig met het uithijschen van goederen, toen een van hen, Adolf Pierrie, het onge luk had uit eeu luik van een dei- bovenste veidiepingeii te vallen. Zwaar uit- en inwendig gekneusd werd hij in zeer bedenkelijke» toe stand naar het Binnengasthuis ver voerd. De moderne guillotine. Zaterdagmiddag te half 5 reed ecu automobiel door Naaiden. Juist kwam bij het Stadhuis de milicien Schraa uit Bussum per fiets uit een zijstraat. Beiden konden bun vaari niet inbonden, zoodat de fiets rijder met zijn fiets onder de auto kwam. Alleen het achterwiel van d.e fiets bleef ongeschonden, ter wijl de fietsrijder eenige niet ge vaarlijke hoofdwonden kreeg. De bestuurder van de automobiel zal den milicien eeu andere fiets geven terwijl op het gemeentehuis met de aldaar steeds voorhanden zijnde verbandartikelen, de heer Schraa verbonden werd. Hiermede liep het incident af. Door een automobiel, gemerkt L 419, is Zaterdagmorgen te Beek bergen vrouw v. A. aangereden, toen zij den straatweg wilde over- streken. De vrouw werd zwaar aan het hoofd verwond. Zij verkeert in zorgwekkende» toestand. Kindje verdronken. Te Zaandam is in een onbewaakt oogenblik het tweejarig dochtertje Anna van den heer Karten in de sloot bij het Bouwmanspad gevallen en verdronken. Ladelichters. Bij den heer A. Kerkhoven te Zaandam is de winkellade gelicht. Het toeval wilde echter dat de inhoud niet hooger dan ongeveer 5 gulden was. Branden. Te Dommelen i3de sigaren fabriek der firma Mast v. Moll afgebrand. Niets werd gered. Te De urne ontstond door on bekende oorzaak brand op de boerderij van de wed. Goossens. Al het meubilair en de landbouw gereedschappen gingen verloren, alsmede al het ingeschuurde graan haver, hooi enz. Plet vee is kunnen gered worden. Te Neder hors t-den-Berg bij den kleerbleeker J. den Bouwmees ter, werden door schipper van Em merik uit Amsterdam zestien was schen gelost. Eenigen tijd later bemerkte men dat zij in brand stondenen hoewel men er spoedig genoeg in slaagde de vlammen te blusscheD, bleken toch alle zoodanig van het vuur geleden te hebben, dat de schade wel op f 1000 a f 1200 kan geraamd worden. Te Kroon pol der is de boer derij van F. Evers, een der grootste van het Oldambt verbrand. Kleine Ad urtentiën, niet grooter dan 5 regels (uraag en aanbod, dienst aanbiedingen) worden in de „Nieuwe Naarlemsche Courant" geplaatst a 25 ots. per geheele aduer- tentie. Bij driemaal plaat sing slechts 50 Cents. Deze Aduertentiën kunnen alleen worden aangeno men tot dien prijs tegen contante betaling. R. K- Diocesane Textielarbeidersbond. Zondag 13 üct. om 3 uur zal te Hengelo een vergadering worden gehouden met afgevaardigden uit verschillende plaatsen in het Aarts- bisdprn Utrecht, en het bisdom Haarlem, om te geraken tot een R. K. Diocesanen Textielarbeiders- bond. Deze bond zal dan op federatieven grondslag sameuwerken met den R. K. Diocesanen Textielarbeiders- bond van 's-Bosch, die zijn leden telt onder de aangesloten vcreeni- gingen uit de Bisdommen 's Bosch, Breda en Roermond. Christelijke vakorganisatie. De „Nieuwe Limburger Koerier" meldt, dat Z D.H. mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond, heeft goed gevonden aan de Lirnburgsehe mijn werkers, bij wijze van uitzondering, de vrij id te laten zich te organi- seeren op gelijken voet als de Gewerbeverein Christlicher Berg- srbeiter Deutschlands. R. K. Textielarbeiders. „Hoog-Ambacht" orgaan van den diocesanen Textielarbeidersbond „St Severus" in het bisdom den Bosch, meldt Wij kunnen mededeelen, dat in October R. K. Textielarbeiders-afge vaardigden van 30 plaatsen uit de diocesen van Haarlem en Utrecht zullen worden bijeengeroepen, om te komen tot een katholieken dioce sanen Bond, die bijna dezelfde statuten heeft als de onze. kocht te hebben van zekeren Van der Meer te Haarlem, waaromtrent de waarheid nu ook wel aan het licht zal komen. De ijver dezer politie-ambtenaren wordt door de bloemisten bijzonder gewaardeerd. („Tel.") Het in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte van de It. K. Parochiale school vordert flink. Een en ander belooft weder een flinke aanwinst voor onze parochie te worden. Op Zondagavond 29 dezer had in het hotel „Maison Stroucken" de eerste uitvoering plaats van de too- neelvereeniging „St S^rvatius", onder- afdeeiing van het Kruisverbond alhier. Opgevoerd werd: „Een van beide wegen", door Pater Servatius, oor- spronkelijkanti alcoholistisch drama in vier bedrijven, gevolgd door: „Het gedwongen talent", blijspel in één be drijf. Een en ander bezorgde den toe hoorders een genoegelijken avond. 50-jarige echt vereeniging. Gisteren (Zondagavond) werd door de Beverwijksehe Harmoniekapel een serenade gebracht aan het echt paar Eduard Daniels, 78 jaar, en Grietje Amze 72 jaar, die hun 50 jarige echiv< reeuiging vier den. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbijging blijkt wel uit het feit, dat door de buren een bedrag werd verzameld, 't fvelk hun per couvert ter hand gestela werd. BEVERWIJK. Orgelconcert ten voordtele van de vereeniging Wijkverpleging afd. B alhier. Op Zondag 29 September werd in de Ned. Herv. kerk alhier een concert gegeven ten yoordeele van de vereeniging Wijkverpleging ai- deeling B. gevestigd te Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Mede werkers waren de heer Louis Robert, orgel, mej. Helmers, zang, de heer Conneu, viool, en het ker kelijk zangkoor, directeur de heer J. J. Zwart. Precies op den aangegeven tijd te half drie uur opende de heer Robert het rijke programma met praeludium (0 Mol) van I. S. Bach, 't Was zeker te betreuren, dat niet meerderen waren opgekomen (nog zeer vele plaatsen waren onbezet) want het mag gezegd alie mede werkers zoowel solisten als koor hebben er het hunne toe bijgedragen de toehoorders eenige oogenblikken van waar kunstgenot te doen sma ken. De afwezigen hebben hier iets verzuimd, ook wat betreft het doel dat met dit concert werd beoogd. De droogte van denlaatsten tijd doet zich al geducht in onzen om trek gevoelen. Buiten de hooger gelegen tuinen en landerijeu die er de nadeelige gevolgen reeds van ondervinden krijgt men bijna overal gebrek aan drinkwater. De regen waterputten zijn bijna alle zoo goed als droog en de goede welputten geven in den regel niet meer vol doende water, zoodat er van zeer vele kanten al weer met verhingen naar een paar flinke regenachtige dagen wordt uitgezien. De bouwboeren hebben echter van het mooie weer terdege partij getrokken en deze gelegenheid wel benut om een uitstekenden oogst binnen te halen, welke de vooruit zichten ver overtreft. De aardappelencampagne, die nu iu vollen gang is levert ook goede resultaten op en het droge weer van den laatsten tijd heeft ze voor veel ziekte beschermd. Ook de suikerbieten schijnen dit jaar buitenge woou goed te zijn. HEEMSKERK. N a ti o n a 1 e m i- litie. De loting zal voor deze ge meente worden gehouden te Bever wijk op Donderdag 31 October, des middags te één uur. Er zijn 23 ingeschrevenen. PURMERENP. Ter navol ging. Sedert weken heersciit ook hier gebrek aan drinkwater, wel te verstaan echter aan regenwater, dat hier, zoowel als in alle plaatsen van Noord-Holland, die niet in 'L bezit van 'n waterleiding zijn, ge filtreerd of ongefiltreerd wordt ge dronken. En toch zijn we hier in 't bezit van overvloed van drinkwater. Eeni ge jaren geieden besloot ons Ge meentebestuur 'n proef te nemen met 't slaan van 'n Nortonwel op 't Doelenplein, ten einde op deze wijze in de gedurig terugkeerende behoefte aan drinkwater te voorzien. De poging slaagde naar wensch. Op een diepte van ongeveer 50 M. (175 voet) verkreeg men helder water, dat,ten overvloede gefiltreerd, na scheikundig onderzoek bleek volkomen bacterievrij te zijn en uitstekend geschikt voor alle huise lijke doeleinden. Eenigen tijd daarna liet 't Ge meentebestuur een tweede Norton wel slaan in den Doelentuin met 't zelfde gunstige gevolg, 't Spreekt van zelf, dat dit water voor hen die aan regenwater gewoon zijn, 'n eigen aardigenv oor velen zeifs'n weer- zinwekkendeu smaak heeft. Doch dit was vroeger ook het geval, wan HALFWEG. Wij lezen in hetkath. Weekblad: Dinsdag en Woensdag vergastte de St. Gerardus Majella-Vereeniging al hier ons op haar reeds gunstig be kende en vermaarde uitvoeringen. Het „Rust roest" werd in haar niet bewaarheid. Integendeel, vol nieuwe, frissche levenskracht stond zij op uit haar rust, vermeerderd met nieuwe manschappen, die reeds bij hun eerste optreden een blijde toekomst voorde nog' jeugdige Vereeniging beloven, krachtig gerugsteund door haar oudere spelers, wier talenten zich onmisken baar telkens en telkens breeder ont plooien. Bepaalden de leden zich vroeger slechts alleen tot tooneel-uitvoeringen, meer en meer beginnen zij blijk te geven van groeiend talent, van „groo- ten durf" op het gebied van voor drachten. Moge „St. Ger. Majella", haar reeds hoogen roem, hooger opgevoerd, van kracht tot kracht steeds zien voort schrijden! Zoo zal zij zich immer verzekerd weten van de toegenegenheid, van een ruime plaats in het iiart van het dankbare Katholieke Halfweg, en een machtigen vriendschapsbond vormen onder zijn Katholieke jongelingschap. Personalia. Tot tijdelijk com mies 3e klasse der directe belastingen alhier zijn benoemd de heeren. C. Doeksen, D. de Haan en M. Schotema. SCHOTEN. Door J. Stut is aan gifte gedaan dat op zijn boerderij mond- en klauwzeer is uitgebrokeu. IJ MUIDEN. Personalia. De heer J. P. Kooieman alhier is be stemd voor den Indischen dienst om te worden opgeleid tot opzich ter 3e klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken. Ned. stoomvisscherij. Vrij dag is te Rotterdam de jaarlijksche alg. vergadering gehouden van de aandeelhouders der N. V. Neder- landsche stoomvisscherij alhier (di recteur de heer Leendert Groen) Het verslag van den directeur werd voor kennisgeving aangenomen. Na afschrijving van iiet verlies- saldo van vorige jaren, de statuaire afschrijving op den oorspronkelijken kostprijs der schepen en machine rieën, alsmede afschrijving op an dere hoofden en na het reservefonds weer op hetzelfde cijfer gebracht te hebheu van voorbeen, is liet divi dend over het ultimo Juni jl. afge sloten boekjaar vastgesteld op vier percent. De volgens rooster aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, de heer P. F. J. Dubbelman, werd als zoodanig herkozen. Telegrafie. Vanaf 1 October zal het Rijkstelegraafkantoor alhier des daags en des nachts, zoowel op weikdagen [als op Zon- en feestda gen, onafgebroken zijn openge steld. De uren waarop het kantoor voor den telephoondienst geopend is, blijven echter ongewijzigd. [J MUIDEN. Landverhuizers. Eenigen tijd geleden werd er melding gemaakt van de wijze waarop het paardentransport naar Holland uit de Engelsche havens plaats had en wat de dieren te lijden hadden. 't Schijnt op die booten met de passagiers nog slechter te zijn. Vrijdag bevonden zich aan boord van de „Prof. Buys", komende van Hul!, eenige Russische emigranten, die zonder eenig voedsel of drank aan boord gekomen, de gansche reis verstoken waren van eenige spijs of drank. Waar zoo'n reis 24, doch soms ook wegens mist op de rivier wel 30 en meer uren duren kan, komt deze handelwijze van het En gelsche Comité te IIull ons zeer on- menschelijk voor. Morgen zullen per „Buys" weder een aantal emigranten naar Huil ge bracht worden en we vertrouwen, dat het Amsterdarosche comité maatre gelen zal treffen, dat voor die stum pers beter zorg wordt gedragen. BEVERWIJK. Ijverige Rijks veldwachters. Hoe moeilijk het moge zijn gestolen bloembollen te ontdekken, omdat dezelfde soorten in zoo groote hoeveelheden geteeld wor den en bijna bij alle bewerkers en handelaren worden aangetroffen, toch is het aan de rijksveldwachters D. Veen en A. van Drie), na een week zoekens, gelukt de bloembollen, ont vreemd bij den brutalen inbraak in htt bloembollenhuis van den heer A. van Gent aan den Arendsweg alhier, in beslag te nemen. Voorloopig is door hen proces-ver baal opgemaakt tegen den opkooper D. V., die de bollen reeds aan ande ren verhandeld had. De man, die de vorige week Zaterdag uit Amerika was teruggekeerd, geeft voor ze ge-|,xieer hier dujnwater werd. gedronken. Dat men, nu de nood zoo hoog stijgt, zich dit uitstekend drinkwa ter aanschaft, bewijst 't feit, dat thaus duizenden emmers water uit deze pompen worden gehaald. Door 't Gemeentebestuur is een man aan gesteld, die 't water in een 'n ku- bieken Meter groote filtreer pompt, waarna 't kristalheldere water door een kraan in de emmers wordt op gevangen. AKERSLOOT. De loting voor de Nationale Militie voor deze ge meente is bepaald op Donderdag 17 October te Alkmaar. Gisteren Zondag, had in onze parochiekerk eene indrukwekkende plechtigheid plaats. Door den Wel. Eerwaarden Heer Cornells Schut uit deze parochie (21 Sept te Mil-Hill priester gewijd) werd eene solemneele Hoogmis opge dragen, waarbij de ZeerEerwaarde Heer A. Hollenberg, leeraar aan het Seminarie Hageveld, ook uit deze parochie afkomstig, en de Zeer Eerwaarde Heer Vlijmen uit 's-Hertogenbosch (ook 21 Sept. pries ter gewijd), als diaken en sub diaken fungeerden. Het was een treffend schouwspel de jeugdige priesters aan het altaar te zien. Een treffende en kern achtige féêstpredieatie werd gehou den door onzen Zeer Eerwaarden Heer pastoor. Iu den namiddag bestond er ge legenheid, den jongen priester geluk te wensch en. Van deze receptie werd een druk gebruik gemaakt. Aan de ouderlijke woning was door de famielieleden een eerepoort opgericht. Van de woningen der Katholieken wapperde de vlag. Naar wij verne men zal de jonge priester zich naar Rome bf geven. Nogal sterk. Bij den heer P. Rietveld, tuinman alhier, werden deze week nog rijpe aardbeien ge plukt, terwijl andere planten zelfs nog in bloei staan! HILLEGOM. Bloembollen cultuur. Ofschoon de bollencul- tuur, vooral die van tulpen, zich jaarlijks uitbreidt, is er dit jaar in verschillende dorpen in den omtrek zóóveel naar het buitenland verzon den, dat de voorraad uitgeput raakt. De hooge prijzen vau verleden jaar handhaven zich ook nu. Geen wonder, dat men overal druk bezig is met het planten van bloembollen. Drankbestrijding. Met ge noegen vernemen wij, dat dezen winter twee wakkere kampioenen voor de drankbestrijding, dr. Ariëns en pater Ermann, vooi^ het Kruis verbond alhier zullen optreden. De juiste datums zullen later be kend gemaakt worden. In de vergadering van het Hol- landsch Bloembollenkweekei s ge nootschap werd o. a. besloten in het a.s. winterseizoen eenige lezin gen te houden met een onderwerp betreffende het kwee kersvak. keer van dezelfde planten rijpe aardbeziën geplukt wo den. JNOOROWIJKERHOUT. Drink water. Er begint hier groot ge brek aan water te komen. Menschen, die anders voor zichzelf, regen- en welwater genoeg hebben, zitten thans geheel zonder. Van alle kanten van het dorp ziet men nu vrouwen met emmers naar de dorpspomp trekken, om van daar water te halen. Van gemeentewege is daarop regel gesteld om te voorkomen, dat de dorpswei uitgeput raakt. (L.D.) VOORHOUT. Brand. Vrijdag avond is een houten schuur van den heer S. hier door onbekende oorzaak in braad g raakt en bijna geheel in de a*ch gelegd, ofschoon ijverige pogingen gedaan werden om te blusschen. T u i n b o u w w i n t e r c u r s u s. De besturen der tuinbouwvereeni- gingen hebben tot leden der Coin missie van toezicht op den tuin- bouwwintercursns benoemd de heeren P. Berbee Fz., Th. v. d. Vlugt, C. v. Werkhoven en C. Hoogervorst. - We gaan vooruit. Nude pretroleumlampen alle vervangen zijn door gasolinelantaarns met haar helder wit licht, mag ons dorp inderdaad uitstekend verlichtheeten. Door den drogist C. Broekes al hier is een verzoek met bijlagen ingediend tot het oprichten van een bergplaats voor benzine iu het door hem bewoonde perceel aan de Hoofdstraat 100. Bezwaren tegen dit verzoek kunnen ter gemeente secretarie worden ingebracht op Dinsdag 8 October a.s. LISSE. R. K. Kiesvereeni- giug. Het bestuur der R. K. Kies- vereeniging alhier heeft collectief zijn ontslag ingediend, naar aanlei ding der verkiezing tot raadslid van dr. Haaze, in plaats van den heer v. Graven, die door de verschillende kiesvereenigingen candidaat gesteld was. Dinsdag 1 October zal er verga derd worden voor het kiezen van een nieuw bestuur. SASSENHEIM. O p g e p a s t Dezer dagen haddenzich hier aan den rijksitraatweg een drietal „kaartspe Iers" neergezet. Juist waren zij bezig iemand, die onvoorzichtig genoeg was met hen aan ie leggen, te plukken, toen de gemeentepolitie, inderhaast gewaarschuwd, hen be trapte. Kaarten en geld werden in beslag genomen, en er werd proces- verbaai opgemaakt. Mond- en klauwzeer. Een rund van den landbouwer D. v. d. Bosch is aan deze veeziekte gestor ven. De gashouder. Met het vullen van den gashouder is een begin gemaakt, terwijl Maandag de hoofd buis in liet dorp zal worden gevuld. Van groot belang is het alsdan voor de aangeslotenen er op ta letten of zich in hun woningen ook een gasluciit verspreidt, een teeken, dat ergens een lek aanwezig is. Onver wijld dienen zij hiervan den gasfitter kennis te geven. Dinsdagavond zullen de straatlantaarns voor het eerst branden. L. D. NOORDWIJK. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij den heer Krol in de Kerkstraat al hier, dit jaar voor den tweeden Personalia. De heer P. Braspenning zal Donderdag a.s. zijn zilveren jubi leum herdenken in dienst van deti heer C. van Cuik alhier. Mej. M. van Gijn, klerk aan het telegraafkantoor der Holland- sche Spoor alhier, heeft tegen 24 October a.s. eervol ontslag gevraagd. Mej. B. H. Lans, onderwijzeres alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan een Christelijke school alhier. - De heer J. Reijenga onder wijzer alhier is benoemd tot tijde lijk leeraar in het haudteekenen aan de Burgeravondschool Tot Gemeenteveldwachter te Idaarderadeel, (Fr.) ter stand plaats Wartena is benoemd G. Bos agent van politie 3e klasse alhier. Het nieuwe orgei in de Sint Bava. Naar wij al vroeger hebben me degedeeld, zal het nieuwe orgel der Kathedrale Kerk vau Sint Bavo morgen (Dinsdag)avond onder het Pontificaal Lof, dat door Z. D. II. Mgr. Gallier zal worden gecelebreerd, in gebruik worden genomen. Het orgel is gebouwd door de orgelmakers P. J. Adema en Zoon te Amsterdam, en hoewel het nog niet geheel en al voltooid is, zal het eeu groote aanwinst zijn voor onze majestueuze Kathedraal. Wij zijn in staat reeds nu de volgende technische beschrijving van het orgel te geven. Van de schoone en practische dispositie, welke aan dit nieuwe pneumatische instrument teu grond slag ligt, zijn de volgende registers geplaatst: Hoofdmanuaal: Bourdon 16, Prestant 8, Salicionaal 8, Bol pijp 8, Fluit harmoniek 8, Octaaf 4, Trompet 8. Tweede manuaal expressief: Vi ola 8, Bourdon 8, Vox coelestis 8, Picolo 2. Pedaal: Subbas 16 en Opeubas 8. Aan de speeltafel bevinden zich de basculetrede voor de expressie- kast benevens: aKlavierkoppeling, b Hoofdm. pedaal, c, 2e manuaal pedaal, d Octaafkopp. grave Hoofdm. e Octaafkopp. grave 2e manuaal. Pneumatische afsluitingena Mix- tuur en Trompet Hoofdm. I Picolo, Trompet, Fagot-hobo en Vox Hu mana. 2e Manuaal. Al deze koppe lingen en afsluitingen worden door treden boven het pedaal aangebrac t bewerkstelligd. Pneumatische drukknoppen voor vaste geluidscombinatiën: 1 Pianis simo, 2 Piauo, 3 Mezzoforte, 4 Forto, 5 Fortissimo, 6 Futti. Deze knoppen zijn voor de beide manualen en het pedaal tevens, en bovendien is hierbij aangebracht een drukknop voor de automatische pedaal uitschakeling en een druk knop voor de vrije geluidscombina tiën. Verder bevindt zich boven elke registertoets een knopje waar mede elke gewenschte vrije geluids combinatie kan worden voorbereid. In het orgelfront, vervaardigd naar het ontwerp van den heer Jos. Cuijpers, zijn de fijn gepolijste tin nen frontpijpen van de Prestanten 8 en 4 vt. geplaatst en bij latere voltooiing, wanneer de led'ge ruim ten worden aangevuld met den Prin cipaal 16 voet, zal dit harmonisch pijpengeheel niet weinig den groot- schen indruk van het schoone mas sale Kerkgebouw verhoogen1 Cliambly in „de Bron." „Moderne wonderen" noemt de illusionist prof. Chambly zijn ver bazingwekkende en sterke toeren op zgn. spiritistisch gebied. 't Was Zaterdag- en ook Zondag avond een druk bezoek in „de Bron", en 't mag getuigd, dat van den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2