DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. GEBROKEN TROTS. Kindevhuisvest 31-33, Haarlem BUITENLAND. m&sst BINNENLAND. DINSDAG I OCTOBER 1907. No. 6699, 32ste Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Hh Duurder brood? Een verkiezing. Algemeen Overzicht. Zaterdag is in Duitscliland een vonnis gewezen, dat opzichzelf van niet zoo lieel veel beteekenis is, maar dat om de oorzaak ervan en de historie die zich daaromheen heeft afgespeeld, toch buitengemeene belangstelling zal wekken. Men herinnert zich natuurlijk den c 1 a t-makenden ommezwaai, die de Duitsche rijksregeering maakte, toen het Centrum zich van de kolo niale politiek van von Bülow afkeerig toonde en waarborgen eischte voor het toestaan van al maar nieuwe oorlogscredieten. Die politiek van het Centrum werd voor een groot deel geleid door den Keulschen Katholieken afgevaardigde Roeren, die het Duitsche beheer in het zwarte werelddeel met krasse termen vaak aanviel en daarbij ook de ambte naren, die zich aan wanbeheer had den schuldig gemaakt, niet spaarde. Dernburg, de nieuwe staatssecre taris voor koloniën, nam toch die ambtenaren openlijk tegen Roeren in bescherming, en de scherpe conflicten die in den Rijksdag tus schen die twee voorvielen, zijn dooi de anticlericale pers met veel ophef ellenlang uitgemeten voor zoover Dernburg de politiek van het vroe ger almachtige" Centrum met on- gekend-heftige woorden aanviel. De heeren links, die de breuk der regeering met het Centrum toen al voorzagen, wreven in hun handen en 't wachtwoord ging alomhet Centrum heeft ery lekkertjes van langs gekregen, en Roeren heeft uil gediend. Zoo was 't algemeene praatje. De neutrale pers schreef het na aan dien Roeren zou dan toch wel een steekje los wezen, als ze hem zóó erg neerzetten konden En men hoorde zelfs, dat een Afrikaansch ambtenaar, Schmidt, die het ergst door Roeren was aangevallen, een proces tegen dezen beginnen zou om hem maar heel en al af te maken Doch hoor nu, hoe liet is uitge- loopen. In plaats van een proces van Schmidt tegen Roeren, bond deze Katholieke strijder zelf een proces aan tegen Schmidt, wegens beleedi- ging in een „open brief" door dezen heer tot hem gericht. En ondanks dat Schmidt ruim iu de gelegenheid werd gesteld, zijn aantijgingen tegen Roeren zooveel mogelijk te bewijzen, is 't vonnis geweest dat hij veroordeeld werd tot 100 mark boete Deze uitspraak der rechtbank is voor den heer Roeren de afsluiting FEUILLETON. van eene door tal van aan het licht gekomen feiten gevolgde rechtvaardiging en ook de Cen trumsfractie van den Rijksdag, die bij dit proces zijdelings was be trokken, is daardoor in het golijk gesteld. Thans is door justitieel onderzoek en justitieele uitspraak uitgemaakt dat de ernstige beschuldiging, welke Roeren op den 3en Dec. van het vorig jaar in den Rijksdag tegen het Duitsche koloniaal beheer in Togo en in het bijzonder tegen het districtshoofd Schmidt werden uit gebracht, inderdaad op feiten be rusten, en de beleedigende bewering van Schmidt als zou Roreen tegen beter weten in zijn beschul digen hebben uitgebracht, een „bijregeering" hebben uitgeoefend en zich daardoor zijn functie als justitieel ambtenaar onwaardig heb ben gemaakt, heeft thans, door dit vonnis, haar openlijke straf en weerlegging gevonden In P e r z i (om eens een grooten sprong te doen) is de crisis van het laatste halfjaar nu op het hoogtepunt gekomen, naar het lijkt. In Teheran, de hoofdstad zelf, is in een groote vergadering die in de moskee plaats had, de Sjah van den troon vervallen verklaard 1 Dit beteekent nu nog wel nie't, dat de Sjah werkelijk afgezet is, maar 't begint er toch leelijk uit te zien voor hem! De redactie van het „Berliner Tageblatt" heeft, naar aanleiding van deze berichten, een onderhoud gehad met den Perzischen gezant te Berlijn. Die gezant was nog al vrij opti mistisch hij meende dat de berich ten over de mogelijkheid eener troonswisseling in Perzië zeer on gelooflijk waren. Het kan zijn, zeide hij, dat een aantal geestdrij vers in een moskee den broeder van den overleden vorst tot Sjah hebben uitgeroepen; dit bewijst alleen dat ook in Perzië mensclien gevonden worden die met den re geerenden vorst ontevreden zijn. Maar bij de meerderheid van hét-volk is volgens dezen gezant de Sjah be mind, omdat men overtuigd is van zijne goede voornemens (wat vrij ongeloofelijk klinkt) en de groote mogendheden staan aan zijn kant. Prins Zilli-Sultan, de nieuwe pretendent, is een fanatiek reacti- onnair, wiens troonsbeklimming zeker den vooruitstrevenden in het parlement niet aangenaam kan zijn. De gezant ontkende volstrext niet, dat in Perzië een hevige crisis heerscht; doch hij zeidedergelijke verschijnselen zullen wel voorko men in ieder land, dat van het absolute tot het parlementaire re- geerinsstelsel overgaat eu ook Europeesche staten bleven daarvan niet verschoond. Er zal zeker noggeruimen tijd moe ten voorbijgaan, voordat de grond wettige rechten des volks tusschen parlement en kroon behoorlijk zijn afgebakend. Maar dit alles zal ge regeld worden langs wettigen weg, verzekerde de gezant ten slotte. We helpen liet hem wenschen 1 Rare berichten komen er uit Rusland. Wat er eigenlijk aan het handje is, is door de strenge censuur niet goed uit te maken, maar de ge ruchten melden dat de heele Zwarte Zeevloot te Odessa aan het muiten is! Ook in Sebastopol is muiterij uit gebroken onder de troepen, en Reu ter seint al van verschillende ge vangennemingen. Maar, zooals gezegd: het juiste ervan komen we nog niet te weten In Marokko zal het nu, naar het schijnt, spoedig tot een groote botsing komenMoelei Hafld is met 25.000 man op Rabat aan 't aan rukken, en ook generaal Dunde in Casablanca heeft de krijgsverrich tingen weer hervat. Dat zal dus vechten geven! De sultan Abd'ul Azis zit heel kalm intussclien te Rabat de boel af te wachten blijk baar is hij van plan, zich bij een ontmoeting tusschen Moelei Haüd en de Franschen voorloopig nog onzijdig te houden, althans geen werkzaam deel te nemen aan de strijd. Te Oran is de pest uitgebro ken, wat reden is dat de basis der Fransche krijgsoperaties naar Al giers is verlegd. Nieuwtjes in drie regels. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder zal den 1-1 October uit Soestdijk naar het buitenland vertrekken. De Schiedanisclie Kamerzetel. Door de Katli. kiesvereeniging Grondwet le^ Vlaai-dingen is een voorstel om den heer 1 denburg niet te steunen met twee stemmen tegen aangenomen. De vergadering besloot de candidatuur-De Geer te steunen. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluit zijn be noemd dr. S. IToogewerff, hoogleeraar aan en rector-magnifieus van de Technische Hoogeschool te Delft, tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau"; M. B. G. Hoger waard c. i., te Middelburg, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, tot com mandeur in de orde van Oranje- Nassau Herman Heijermans, redacteur verslaggever van de „Nieuwe Rot- terdamsche Courant" te Rotterdam, tot ridder in de orde van Oranje- Nassau tot rechter in de arrondissements rechtbank te Zutphen mr. A. S. de Blécourt, thans substituut-griffier bij gemeld college; tot rechterjin de arrondissements rechtbank te Winschoten mr. J. H. de Vries, thans kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Deventer en secretaris der gemeente Deventer, wonende aldaar; tot kantonrechter te Helmond mr. J. A. E. Bink, thans griflier bij het kantongerecht te Eindhoven tot substituut-griftier bij de ar- rondissements-rechtbank te Zierikzee mr. J. G. Huyser, advocaat en pro cureur te 's Gravenhage, tevens waarnemend griflier bij het kan tongerecht aldaar; tot lid van het college van re genten over de Rijkswerkinrichtin gen te Veenhuizen, mr. A. ten Oever te Assen. Aan dr. R. Bijlsma is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend a's lid van den voog dijraad te Middelburg; aan jlir. V.H. de Villeneuve, op zijn daartoe ge daan verzoek, als lid van den voog dijraad te Dordrecht. Provinciale Staten. Donderdag a. s. is het de dag der verkiezing (candidaatstelling) van een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in het kiesdistrict Amsterdam III. Het Vredes-Paleis. De eerste steen. „Architectura" weet mede te deelen dat na de plechtige eerste steenlegging door den lieer NelidofF de eerste steen weer weggenomen is.- Vermoedelijk des heeren Nelidoff's metselvaardigheid in twijfel trek kende, schijft liet blad, deed daaga na de plechtigheid der rotsvaste metseling des gedenksteens, de direc tie van den bouw dien steen door profane sjouwermanshanden loswerken en op een zeer ordinairen kruiwagen wegvoeren van de plek waar kort te voren de vrede-lievende grootheden zich vereenigd hadden om getuige te zijn van de beteekenis- volle handelingde plaatsing van den eersten steen voor den Tempel, den blanken Vrede toegewijd De steen staat thans, in afwachting van komende dingen, verlaten in den hoek van een der werklokalen van het voor de directie ingericht gebouw op Zorgvliet. Postpakketten. Staatscourant no. 229 lie vat een Koninklijk besluit van den löeu September j. 1., houdende bepa lingen ter uitvoering van artikel 9 der wet van 21 Juni 1881, tot inrichtjng van een dienst ter ver zending met de post van pakketten een gewicht van 5 kilogram niet te bovengaande. Artikel 1 van dit besluit luidt als volgt: „In het verkeer tusschen Neder land en de Nederlandsche bezittin gen en koloniën, alsmede de landen, welke tot het genoemde verdrag van Rome zijn toegetreden, of nader zullen toetreden, en voorts tusschen Nederland en de landen, waarmede daaromtrent bijzondere overeen komsten of scïiikkingén zijn of zullen worden getroffen, kunnen, door tusschenkomst van den dienst der posterijen, pakketten worden verzouden tot een gewicht van 5 kilogram of 3 kilogram, al naar gelang het eene of het andere ge wicht als maximum door die be zittingen, koloniën of landen is aangenomen." Posttarief voor liet buitenland. Op bet laatste postcongres is be sloten, het standaard-tarief (d.i. dus voor Nederland cent) op I October toe te passen voor brieven tot twintig gram. Vroeger was dit vijftien gram. Gemengde Berichten. Auto mobielougel ukken. Door een automobiel, gemerkt L Tl 9, is Zaterdagmorgen U B©«k- bergen vrouw v. A. aangereden, toen zij den straatweg wilde over steken. De vrouw werd zwaar aan liet hoofd verwond. Zij verkeert in zorgwekkenden toestand. Te Dennekamp is de auto van den heer W. I., uit Hamburg, Vrijdag in vliegende vaart tegen de ijzeren stangen van de brug over hel kanaal AlmeloNordham ge reden. De chauffeur en de heer I. werden er uitgeslingerd zonder let sel te bekomen. De auto was erg beschadigd. 's Morgens om half zeven had de auto Zutphen verlaten; om half acht was men Dennekamp reeds gepasseerd. Onvoorzichtig. Te Loos duinen heeft een jongmensch zich ernstig verwond door onafgeschoteu patronen van de manoeuvres tot ontploffing te brengen. De dokter moest tal van stukjes koper der hulzen uit den arm halen. De vader, die er bij stond, kreeg ook verwondingen aan den arm, maar nog meer in het gelaat. De vrees voor bloedvergiftiging bij den zoon schijnt geweken. A BO N NEM E NT 8PRIJ S: Per 3 maanden voor Haarlem fl.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 1,65 0.05 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers PBTJS DEE ADVEETENTIEN: Van 1—G regelsf0.60 (contant) fÖ.60 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie d contant. In de Bakkers-vakbladen wordt er in den laatsten tijd met ernst op gewezen dat de prijzen van alle grondstoffen der bakkerij belangrijk stijgen. Zoowel meel als gist, zoowel rogge als zemelen, strooimeel (en andere grondstoffen zijn belangrijk duurder geworden. En de broodprijs is dezelfde ge bleven. De voormannen van de bakkers organisaties waarschuwen nu in hun vakbladen het publiek, dat een ver hooging van den broodprijs op til is. Dat is een ernstig bericht! I n dezen tijd van malaise in handel en industrie zijn de prijzen van de noodzakelijke voedingsmiddelen toch al abnormaal hoog. Als daar nog duur brood moet bij komen,dan breekt voor velen een zware tijd aan! Ons volk is door het verderfelijk vrijhandel-stelsel, door de teugellooze concurrentie die de buitenlandsche beschermde nijverheid en handel ons ongehinderd aandoet, niet bestand legen een opdrijven van den prijs van 't allernoodzakelijkste voeddingsmiddel bet brood! J u Duitschland b.V. waar de arbeider in de bloeiende industrie méér ver dient, kan hij gemakkelijk een cent meer voor het brood betalen. Maar hier, waar de werkloosheid een omvang heeft aangenomen, grooter dan ergers elders, waar de industrie on de handel kwijnen, is dat niet mogelijk Vóór de bakkers-organisaties hun prijzen verhoogen, zouden ze gevoege lijk de oorzaken van het kwaad onder de ougen moeten zien: dat ware beter en verstandigerEn dan zullen zij inzien dat een wijziging van onze handelspolitiek in liet belang niet alleen van het bakkersvak, maar in liet belang van het gansche land, niet den dag meer noodig wordt Een interessante verkiezing voor de Tweede Kamer heeft morgen te Fra- neker plaats. Het geldt den zetel van den over leden heer Tak, den soeialistischen leider, die in 1905 het district op de liberalen veroverde. Toen viel de heer Lieftinck, onze stadgenoot. hij was in Franeker nog niet rood genoeg. Wat zal de dag van morgen geven De partij-verhoudingen brengen er herstemming, dat is vast. En weltusschen den vrijzinnig- democraat en den socialist (Helsdin- gen), ofwel tusschen dezen laatsten en den atiti-revolutionair. Voor dezen staan de kansen goed: allo christelijke, geloovige elementen hebben zich aaneengeschaard en de uiterste krachtinspanning zal worden betracht Hopen we, dat bet resultaat voor de christelijke coalitie gunstig zijn zal, want.... dan is.de zonderlinge anti-clerieale „meerderheid" van twee stemmen (5119) in de Tweede Ka mer op 't doode punt geraakt! En 't ministerie de Meester, dit wanpro duct van Borgesius' staatmanskunde, is dan zijn laatste steunpunlje kwijt. En dan De verkiezing in Franeker is voor de politieke verhoudingen van ons vaderland van het allergrootste be lang! 10) Het duizelde Maubourg. „Ga heen," riep hij, „wilt ge er mij toe verleiden, een onschuldige te laten boeten voor wat de schuldige misdeed? Ga heen, zeg ik n!" Maar Eriede liet niet af. Hij had op Maubourg's gelaat den tweestrijd gelezen, die in het hart van den luitenant woed de, en met een welsprekendheid, die men bij den kleinzoon van Oude Marie niet gezocht zou hebben, bepleitte hij zijne zaak. Hij wilde met de gevangene de kleereu ruilen; voorzien vanFrederik Bakker's papieren, die hem in staat zou den stellen den Duitschen bodemte ver laten, kon schipper Frans nog dezen nacht naar Cuxhafen gaan en daar trach ten, op een der booten, die van daar dagelijks naar Amerika vertrekken, een onderkomen te vinden. Zwijgend hoorde Maubourg hem aan, nog altijd aarzelend, welke beslissing hij nemen zou, toen de la Croix binnentrad. Maubourg zag den argwanendeu blik, dien de onderofficier op Friede Bakker wierp, eu haatste zich in het Fransch te zeggen „Dit is de kleinzoon van de oude heks, die ons de smok kei-expeditie verraden heeft. Het schijnt dat hij ons nog ver dere onthulligcn te doen heeft. Jammer dat gij geen Duitsch verstaat, anders koüdt gij hem in verhoor nemen. Ik ver lang naar rust, maar als het niet anders is, zal ik tot het laatste oogenblik hier mijn diensttaak vervullen." „Dat is ook uw plicht, zoo goed als de mijne," waagde de la Croix te zeggen. „Wij zullen overigens nog meer werk krijgen. Naar ik vernomen heb, is de oude heer, die ons zooeven verliet, een voornaam koopman uit Hamburg en zelfs de lastgever voor de onderneming van dezen nacht. Ik stel u voor, hem tot nader order hier vast te houden." „De man, van wien gij spreekt het is Thomas Ehrenkrans, zal zich mor gen te Hamburg ter beschikking van vorst Eckmiihl stellen," antwoordde Mau bourg kort af. „Hij heeft borgtocht ge steld, laat hem (lus ongehinderd vertrek ken." „Ook als deze man de boerenvlegels ophitst om met geweld de gevangenen te bevrijden. Onze soldaten toonen weinig lust om met de half dronken boeren den strijd aan te binden. Ze laten u dus door mij verzoeken, de uitvoering van het von nis zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, ten einde onnoodige hotsingen te voorkomen. Vóór de zon opgaat, kan alles gebeurd zijn. Onze mannen graven reeds het graf. Op het land vlak achter den tuin dezer woning Is de meest ge schikte plaats dunkt mij." „Zoo, graven ze het graf al," herhaalde Maubourg half werktuiglijk. Daarna sprak hij, zich plotseling vermannend„Laat den gevangene hier brengen. Het excui- tien peloton moet zich gereed houden." De onderofficier salueerde en verliet het vertrek. Nogmaals was Maubourg met Friede alleen, e'n haastig trad hij op dezen toe. „Frans Ehrenkrans," zoo sprak hij, „zal Gisteren is de nieuwe Lord-mayor van Londen voor't volgend jaar geko zen. Het is de Sheuff Six John Bell. Keizer Wilhelm zal zijn veelbespro ken bezoek aan Engeland brengen 11 18 Nov. Prins von Biilow gaat mede. KoningAlfonso vanSpanje zaleerlaug een bézoek te Dresden brengen. Tot nog toe werd'skonings reissteeds uitgesteld. De kroonprins van Portugal is uit Afrika terug. De ongeregeldheden welke men vreesde hebben niet plaats gehad. Het beruchte proces tegen den Itali- aanschen oud-minister Nasi zal in Nov. te Rome in den Senaat voorkomen. De Amerikaansche minister Van oorlog, Taft, is te Yokohama aangeko men en er feestelijk ontvangen. lil 1912 zal te Tokio een internatio nale wereldtentoonstelling worden ge houden. Men is al aan 't voorbereiden als laatste gunst van mij een onderhoud vragen met u, om IT tot uitvoerder van zijn laatsten wil te maken. Volgens de wet mag ik den veroordeelde deze gunst niet weigeren. Een wacht, aan de ach terdeur geplaatst, maakt iedere gedachte aan de vlucht tot een hersenschim. Do wet vordert haar offer en ik moet het leveren. Een van u beiden kan onder bescherming van den nacht vrij en on gehinderd dit vertrek verlatenwie het zijn zal, wil ik niet weten. Eén ding slechts moet ge mij beloven",1 ging hij haastig voort, want huiten klonken na derende schreden, „hoe alles ook afloopt, niemand mag Frans Ehrenkrans anders dan tot de dooden rekenen, zoolang hij niet aan gene zijden van den Oceaan in veiligheid is. D;ln eerst mag hij heel voorzichtig door middel van een derde de waarheid openbaren. Slechts under deze voorwaarde kan ik u een onderhoud met den veroordeelde toestaan." „Ik beloof het u plechtig zoowel in mijn naam als in dien van Frans," riep Friede. „Of ons plan zal gelukken, moe ten wij aan God overlaten. U échter moge de Hemel zegenen, en ik zal dien zegen steeds voor u afbidden." „Voor mij, die ecu armen onschuldige in den dood zendt?" „Voor u, die mij den heerlijksten dag van mijn leven bereidt!" „En uw grootmoeder, zal die geen na- sporiugen in het werk stellen?" „Mijn grootmoeder, ja!" Friede bleef een oogenblik nadenken. Op eens ijlde hij naar de schrijftafel van den officier, wierp een paar regels op een stuk papier en sprak: „Ik weet niet of we elkaar nog zonder getuigen zullen spreken. Ge lukt ons plan, dan vindt ge op dat stuk papier een kruis geteekeml, Laat dan dat stuk namens den veroordeelde aan oude Marie ter hand stellen. Ik ken haar, zij zal zwijgen, zoodra zij het gelezen heeft!" Hij was uitgesproken en vouwde het papier dicht. Het was ook de hoogste tijd, want juist ging de deur open en schipper Frans trad binnen gevolgd dooi de la Oroix en een paar Fransche solda ten. Het lamplicht in Maubourg's kamer viel helder op het bleeke gelaat van den veroordeelde en deed den diepen ernst en de mannelijke vastheid der trekken, die hem in deze ure zoo sprekend op Thomas Ehrenkrans deden gelijken, sterk uitkomen. Ook nu was op zijn gelaat nog geeu spoor van angst te lezen. „Ik heb u laten roepen," zoo nam de officier in de Duitsche taal het woord, „om u te vragen of gij, alvorens uw von nis te ondergaan, nog gaarne een laatsten wensch vervuld zoudt zien," „Ik heb een schrijven te richten aan zekeren Friede Bakker over familieaan gelegenheden. Zou ik daarvoor van uw schrijftafel even gebruik mogen maken, luitenant „Ik stel deze kamer tot uw beschik king," antwoordde Maubourg. „Ik geef u mijn eerewoord", ging Frans voort, „dat de inhoud dezer regelen vol strekt niets te maken heeft met de zaak, waarvoor ik ga sterven, en ook voor de Fransche regeering niet het minste be lang heeft. Wilt ge mij dus heioven, dat ge van dit schrijven geen kennis zult nemen „Zeker 1 Op Frankrijks eer en die zijner vertegenwoordigers werd nog nimmer tevergeefs een beroep gedaan! Friede Bakker echter, wiens naam gij zooeven genoemd hebt., is Zelf in deze kamer aan wezig. Ik laat u een kwartier met hem alleen, maar dan moet ook alles afgeloo- pen zijn, alles"" voegde Maubourg er nog eens beteekenis vol hij. Oude Marie's kleinzoon trad uit den donkeren hoek van het vertrek te voor schijn. „Gij hier, Friede?" riep Frans verrast. ,Hoe is het u mogelijk geweest, mij hier te bereiken? O, vertel mij toch gauw." Opeens zweeg, hij hij Friede'» waar schuwenden blik en bij de gedachte, hoe gemakkelijk hij iets zou kunnen zeggen, dat voor den ouden Ehrenkrans gevaar lijk kon worden. De luitenant had intussclien eerst zijn opvolger en daarna ook den douaniers medegedeeld, dat de veroordeelde met zijn vriend een onderhoud wenschte, dat hij niet bevoegd was te weigeren. In het Fransch gaf hij bevel, de achtertrap te bewaken. Daarna trok hij zelf zich met de la Oroix, die zijn misnoegen over zoo veel toegefelijkheid maar nauwelijks kon verbergen, in de voorkamer terug. Den nog overigen tijd gebruikte Maubourg, om zijn opvolger eenige noodzakelijke aanwijzingen te geven. De deuren waren achter de heide jon gelieden gesloten. Duidelijk hoorden zij het stampen van de geweren der wach ters aan de achterzijde van het huis. „Frans Ehienkrans!" Friede's stem, die van opwinding beefde, weigerde hem bijna haren dienst. „Wat is dat, Friede, weet ge „Ik weet het, Frans," was het ant woord, „ik weet, dat gij rijk eu voor naam zijt, dat uw vrouw de schoondoch ter van Thomas Ehrenkrans is!" „Friede, hoe ge het ook te weten ge komen zijt, ik ken u als trouw en eerlijk en zal het niet ontkennen. Zeg eens, hoe verdraagt Anna het?" Hij had met, beide handen Friede's 1 rechter gegrepen, maar deze trok zich los en week een eind achteruit. „Baak mij niet aan, er is geen zegen bij mij te vinden," sprak Friede somber. I „Mijn grootmoeder, oude Marie, heeft alles aan de Fransehen verraden. Aan haar dankt ge uw doodvonnis." „Aan uw grootmoeder?" vroeg Frans ontzet. „Ja, en ik kom om u te redden. Ge hebt niets te schrijven of te bestellen de tijd dringt. Gauw, verwissel met mij 1 van hoed,jas en vestmijn papieren zitten er in en zijn in orde, en een klein beetje geld vindt ge er ook nog. Tracht naar Cuxhafen te ontkomen en beproef u als Friede Bakker op een voor Amerika be itemd zeilschip te verhuren. Van daar uit eerst ik heb het moeten heioven moogt ge aan een derde bericht zen den, dat ge nog in leven zijt. Kijk niet zoo vreemd, haast u liever! Ge moet en zult gered worden! Gauw! (Wordt vervolyd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1