DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. GEBROKEN TROTS. BUITENLAND. Kïnderhuisvest 31-33, Haarlem BINNENLAND. VRIJDAG 4 OCTOBER 1907. No. 6702, 329te Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Algemeen Overzicht. Telkens nieuwe moeilijkheden duiken er in Ma rok k o op. Moeie- lijkheden vooral voor Frankrijk dat zich nu eenmaal de taak om den Koel in orde te maken, heeft toe bedeeld, en te Iaat inziet dat het op allerhande wijzen een blok aan liet been heelt gekregen. Om eens iets te noemen, twee der belangrijkste stammen in Ma rokko, die na de jongste gevechten om Casablanca heen van plan waren zich te onderwerpen, zien zich aan gevallen door de andere stammen die van geen onderwerping willen weten. Fn nu roepen zij de hulp der Franschen in Deze zullen dat goedschiks wel niet kunnen weige ren, en zijn dun alweer in een ander conflict gelokt, behalve de campagne- die zij tegen de volgelingen van Moelai llatid, tegen Raisoeli en andere den Sultan vijandige ele menten hebben te voeren. Ja, Frankrijk heeft het maar lang niet gemakkelijk in Marokko Bij de gewone moeielijkhedeu van den krijg, in een vreemd land in de tropische zon, tegen woeste volksstammen, komt nu nog een ander kwaad, dat in I'arijs wel beschouwd wordt als een der hoofd zaken, waarom de oorlog zoo lang duurt. En dat is de geheime smokkel handel in wapenen, waardoor de Marokkanen voortdurend nieuwen krijgsvoorraad krijgen. Frankrijk heeft nu aan de mo gendheden voorgestelddat maat regelen zullen worden goedgekeurd om den smokkelhandel aan de Ma- rok kaansche kust tegen te gaan. In de Akte van Algeciras wordt de verkoop van oorlogswapenen aan de Marokkanen beslist ver boden strenge straffen worden be dreigd tegen de overtreders. Maar niet is geregeld om de bewaking van de kust en het onderzoek van vaartuigen mogelijk te maken. Frankrijk stelt nu voor een bewa kingsdienst te organiseeren, maar daarvoor is noodig dat de mogend heden toestemmen in het onder zoek van de vreemde vaartuigen die de kust naderen. Verschillende regeeringen, ook die van Duitschland, hebben daarin toegestemd, onder voorwaarde dat het buitengewone en voorloopige karakter van dien maatregel door Frankrijk en Spanje wordt erkend dat de tijd van duur wordjL beperkt, dat vergoeding zal worden betaald zoo het vermoeden, dat tot het on derzoek van een schip heeft geleid ongegrond blijkt, en dat geen schip mag worden aangehouden buiten de Marokkuansche territoriale wak ren. Slechts Spanje lieeft de Fransche voorstellen niet goedgekeurd. Geen wonder: het grootste aantal smokkelschepen komt uit Spaansche havens In Parijs hoopt men echter, dat Spanje zich spoedig met de andere mogendheden eenstemming zal toonen, opdat de diplomaten te Tanger beginnen kunnen met de uitwarking van de bijzonder heden. Want de pacificatie der Marok- kaansclie stammen hangt nauw samen met de maatregelen tegen den smokkelhandel, zoo wordt daar gedacht. Nu we toch over F r a n k r ij k spreken, zij nog wat medegedeeld over de beruchte kerkvervolging die alweer een stapje verder is geko men. Niet bij een wet, maar in een ministeriëele „administratieve ver ordening" is even weer voorge schreven dat met ingang van 1 Januari de scheiding van kerken en staat in Algerië op dezelfde wijze als in het moederland uitgevoerd zal worden. Een gevolg daarvan zal ook zijn dat de Mohammedanen hunne moskeeën, voor welker onderhoud Frankrijk dadelijk uit eigen bewe ging zorg heeft gedragen, voortaan uit eigen middelen moeten onder houden. Maar men kan er zeker van wezen, dat die Mohammedanen wel in een of anderen vorm schadeloos zullen gesteld worden Het gaat toch niet aan, niet waar, om die goede vrienden van de Halve Maan boos te maken Als 't nu nog Katho lieken waren, ja, dan was 't wat anders. Fondsen in eigendom en bezit tingen hebben de moskeeën overi gens niet, zoodat van dien kant geen gevaar dreigt. Anders was het gekker, want er zou kans op wezen, dat de Mohammedanen niet maar zoo kalm en zonder slag of stoot zich zouden laten berooven van hun eigendom, zooals de Fransche regee ring het de Katholieken heeft ge daan Tn O o s t e n r ij k zijn de spoor- wegmannen weer begonnen met die ergerlijke manoeuvre, die ze vroe ger al eens hebben toegepast, liet z.g. lijdelijk verzet. Dat bestaat hierin, dat ze door allerlei kleine verzuimen den dienst in de war sturen, niet meer geven om orde en tucht en tijd, en dus den heelen spoorwegdienst nog veel meer desorganiseeren dan 't zou zijn als ze gewoonweg staakten. En zoo zijn de gevolgen van dat passieve verzet reeds duidelijk merk baar. De leiders der beweging heb ben weliswaar bekend gemaakt, dat het passagiers verkeer niet te lijden zou hebben, daarmede schijnen zij echter meer beloofd te hebben dan zij kunnen houden, want reeds thans hebben talrijke vertragingen plaats gehad en het is zelf3 niet onwaar schijnlijk, dat dit verkeer op som mige lijnen ter wille der veiligheid eenvoudig moet ophouden Het goederenverkeer staat hier en daar reeds stiluit de veewagens, die op de rails staan, hoort men de koeien loeien van den honger. Het verzet brengt natuurlijk be halve stoornissen in liet verkeer, nog tal van andere nadeelen mede! Zoo heeft bijv. de directeur van een groote melkinrichting te Wee- nen verklaard, dat de met de te laat aankomende wagens aangevoerde melk gisteren reeds onbruikbaar was geworden, zoodat het niet lang zal duren of te Weenen heerscht gebrek aan melk. En met andere levensmiddelen, die aan snel bederf onderhevig zijn, gaat het evenzoo. De redevoering van minister ïaft in Tokio, waarover we giste ren uitvoerig spraken, wordt in de pers van de Vereenigde Staten druk gecom mentariëerd Eu ofschoon de president-zelf nu (Jok verklaard lieeft dat de uitzen ding der reusachtige Amerikaansche vloot naar den Stillen Oceaan niets anders beoogt dan oefening van oflicieren en manschappen, blijven zich in Amerika stemmen verhef fen tegen dien kruistocht, dien men schildert als een uittarting van de Japanners. De bladen ontkennen, dat zij het zijn, die de goede verstandhouding tusschen Japan en Amerika ver storen, en stellen in het licht, dat de uitzending van de vloot aan de geruchten over een aanstaanden oorlog nieuw voedsel geeft. De „World" verklaart dan ook: „De eenvoudige mededeeling dat president Roosevelt afziet van het uitzenden van een vloot van pant serschepen, zou eerder de oorlogs- geruchteu doen verstommen dan de beste redevoeringen van minister Tuft". Men ziet bet 't is nog lang niet uit Amerika Nieuwtjes in drie regels. Bezoek van den Duitschen Keizer. Het bezoek van het Duitsche keizerpaar aan ons Hof, waarvan we gisteren melding maakten, zal te 's Gravenhage plaats hebben tegen 20 November, na het achtdaagsehe verblijf in Engeland. Een deel der vloot zal het keizerlijk echtpaar le Vlissingen begroetenvan daar vertrekken de Keizer en de Keizerin naar de residentie. Den eigen avond keeren de liooge gasten naar Berlijn terug. Het is een beleefdheidsbezoek aan ons Hof ter gelegenheid dat het keizerl jj k echtpaar o verNederlandscl i grondgebied reist. De Kamerverkiezing te Schiedam. Men schrijft uit Vlaardingen aan „De Standaard": Gisterenavond vergaderde deanti- rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Vlaardingen om hare houding* vast te stellen voor de verkiezing in liet district Schiedam. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen „De antirev. kiesvereeniging N. en O. te Vlaardingen, betreurende de houding der Chr.-Hist. partij inzake liet aanbieden van een zetel in de Tweede Kamer aan Dr. A. Kuyper zich te diep gegriefd gevoelende door de smaadheid den eminenten leider onzer partij daardoor aange daan om bet besluit der centrale kiesvereeniging in het district Schiedam tot steun van den Chr.- Hist. candidaat uit te voeren acht onder de gegeven omstan digheden gewensclit zich vau allen oilicieelen steun te onthouden en de leden der vereeniging in het uitbrengen van hun stem geheel viij te laten. Uit de Stsats-courant. Bij Kon. Besl. van 30 September zijn, met ingang van 1 November, benoemd tot surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, L. A. Bartelds, W. M. Weve, M. L. Gualthêrie van Weezei en I1. Greidanus. Prov. Staten-verkiezing. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten (vacature Tak) zijn tot candidaat gesteld de lieeren J. W. Smit (R.-K.), H. Wert- heim (V.-D.) en J. A. van Zutplien (S.-D.). De Tweede Vredesconferentie. Opnieuw is de reeds eenmaal uitgestelde bijeenkomst van Je voltallige derde commissie, betref fende het blijkbaar zeer ingewikkelde vraagstuk van de rechten en plichten der onzijdige Staten in een zeeoorlog, verschoven tot een nader te bepalen datum. Zij zou, zooals men weet, gisterochtend plaats hebben. Het uitstel is thans geschied in verband met loopende onderhandelingen. De ramp van de „Berlin." Het Londensche „ScheriffsCourt" heeft aan mevr. Baartman, wier echtgenoot, een veehandelaar uit Nederland, bij de ramp van het stoomschip „Berlin", van de Great Eastern spoorwegmaatschappij, was omgekomen, een schadeloosstelling van 1500 p. st. toegekend. Op grond van de „Merchant shipping act" is de geheele' finan- cieele aansprakelijkheid der maat schappij beperkt tot 25,000 p. st. en uit die som zullen nog een groot aantal schadeloosstellingen moeten betaald worden. Gemengde Berichten. De Elevatorkwestie te Rotterdam. Het operatieterrein der Rotterdamsche stakers lieeft zich gisteren verplaatst naar dé buurt van de Calandslraat en het West plein, waar thans werklieden voor F. Swarttouw worden aangenomen. Daar verzamelden zich gisteren een 000-tal ontslagen bootwerkers van Swarttouw, om pressie nit te oefenen op lien die zich wilden aanmelden. Het verbod van samenscholingen werd hier streng gehandhaafd en te II uur gisterenmorgen werd on der leiding van den le luitenant der cavalerie, jhr. De Jonge van Elle- meet, door de cavalerie een charge gemaakt, waarbij van de sabels ge bruik moest worden gemaakt. De bende werd toen door de Wester- straat in de richting der Leuvehaven verdreven. De Parkkade, waar de ligplaats- is der logementschepen, is met prik keldraad afgezet en alzoo aan liet openhaar verkeer onttrokken, ten einde aldaar samenscholingen en ongeregeldheden te voorkomen. Gisterenmorgen 51 /2 uur, werd een varensgezel, uit Antwerpen, die werk kwam zoeken, door stakers aangevallen en mishandeld. Door den grooten aanvoer van werkkrachten kon heden op bijna alle schepen worden gewerkt, o.a. op 10 booten van Swavttouw. Naar het „Vad." verneemt bou deer te 's-Gravenluige 2 compagnieën grenadiers en jagers, te zamen 300 man. onder bevel van de kapiteins jhr. Alting van Geusau en Kist, en 1.00 huzaren zich gereed om op het eerste hevel naar Rotterdam te vertrekken, in verband met het ge schil de haven. Vergiftiging. Het huisge zin van den gemeenteveldwachter B., te Stanrpersgat, hij Rozendaal, had Zondag j.l. hoofdkaas gegeten, die hij een slager in liet dorp was gehaald. Na het gebruik werd het geheele gezin ongesteld en deden zich verschijnselen van vergiftiging voor. Een 11-jarig meisje is sedert overleden, terwijl de overige huis genoten nog in zorgwekkeuden toestand verkeeren. Een tot heden ingesteld onderzoek heeft echter nog niet aan het licht gebracht of de vergiftiging door de hoofdkaas is geschied. Een ou voor z icli tig e werk man. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur ontdekte men brand in den toren der St. Janskerk te 's-Her- togenbosch. Reeds een balk was door het vuur aangetast. De hulp der steenhouwers nit de bouwloods kwam echter nog tijdig, zoodat erger voorkomen werd. De oorzaak van dit ongeval moet weder gezicht worden hij een werkman, die in den toren werk verricht had. Jjij ke n gevonden. Einde lijk zijn de lijken der sedert 15 September vermiste schoolknapen te Iluissen (Gr.) opgevischt in den Rijn. Het staat nu vast dat zij bij het zwemmen het leven hebben verloren. Kort na het ontdekken der lijken werden de kleederen verborgen gevonden in een boschje aan den Rijnoever. Overleden. Omtrent het gisteren reeds vermelde ongeluk te Bovenkarspel vernemen wij nog De man die op het rangeerterrein onder den trein geraakte was Adr. de Vries, wonende te Grootebroek. Nog voordat de man in het zieken huis te Enkhuizen, waarheen li ij per brancard werd vervoerd, was aangekomen, was hij reeds over leden. - Aan een groot gevaar ontsnapt. Gisterenmorgen is de Parijsche sneltrein, Amsterdam via UtrechtRoosendaal en die om 10.-14 te Roosendaal arriveert aan een groot gevaar ontsnapt, waarvan de gevolgen des te meer te betreuren zouden zijn geweest, wijl groote onvoorzichtigheid daarvan de om- zaak was. Toen n 1. deze sneltrein in volle vaart liet station Etteii Leur pas seerde, was men aldaar op den laad berg bezig met een kraan zand- steenen te lessen. Of nu deze te. ver stond of door welke oorzaak dan ook, plotseling hoorden de opge schrikte reizigers een vreeselijk ge kraak en geschuur langs de buiten zijde van het prachtige le klasse Fransche rijtuig, dal altijd in dezen trein is opeuomen en waarvan de ruiten tot gruis den inzittenden in 't gezicht vlogen. Zooals altijd bestaat deze trein, behalve uit locomotief, tender en bagagewagen uit een reeks gewone Plollandsche spoorwagens en een doorloopend le klasse rijtuig van den Franschen Noorder Spoorweg, welk rijtuig breeder is dan de ge wone rijtuigen. Hierdoor kwam het, dat die niet geraakt waren, maar des te erger was het met dit Fransche rijtuig. De heele zij warn I was aan den onderkant er als het ware afgestroopt, de closets ineen- gedrukt en totaal verbrijzeld, zoodat deskundigen nadien verklaarden, dat, wanneer het niet zoo'n zwaar, groot rijtuig tras geweest, dit zeker zou ontspoord zijn. De inzittenden werden haast allen min of meer licht gekwetst dooi de glasscherven, gelukkig geen enkele ernstig. Met eenige vertraging kwam de FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONiNE M E;N T S P R IJ S: I Per 3 maanden voor Haarlem f 1.20 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 130 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,65 Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.60 (contant) f0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie i contant. De rijkste erfgename der wereld, de Amerikaansche juffrouw Vandcrjiilt, is verloofd met een Hongaarschen graaf. Uit Casablanca verneemt een En- gelsch blad dat de troepen van den Sul tan te Rabat aan 't muiter, zijn. De Amerikaansche vloot die naar den Sti'len Oceaan gaat, zal bestaan uit 32 schepen, waaronder 16 slagschepen De Keizerin-weduwe van China heeft bij decreet den algemcenen leer plicht ingevoerd. De exprestrein van Odessa naar Lemberg is door Russische bandieten aangevallen,! millioen roebels gestolen. 13) Ri elits van den ingaug lagen de kanto ren. Toen hij daar binnentrad, kwam Steven, de kantoorknecht een der meubelstukken van het huls -hem tege moet. „Ik was hij meneer Karker aan het stof afnemen,' verontschuldigde hij zich. „Wij meenden,'dat meneer pas tegen den avond terug zou komen." „Is meneer Karker dus al op het kantoor?" „Ja meneer, al sinds half acht. Zoo gaat liet, de ouderen doen steeds hun plicht, maar dat jongen goed, 't is een ware schande!" Ehrenkrans luid geen ooien voor de woorden van den oude. Hij ging de eerste kamer door en kwam in het eigenlijke kantoorlokaal, waar drie be ambten en drie leerlingen anders druk aan den arbeid waren. Nu echter was alles nog in diepe rust; eerst de klok van negenen riep de jongelieden aan hun werk. Thomas Ehrenkrans betrad de derde kamer, die er even laag en berookt uit zag als de beide andere. Van daar uit voerde een smalle gang naar zijn prive- kantoor. Aan beide, zijden van de gang waren deuren aangebracht, met zwaar laken bekleed, om voor ieder onbeschei den oog te verbergen, wat hier in dat heiligdom des huizes verhandeld werd Ook hier stonden drie lessenaars leeg, die voor het hooger personeel der firma bestemd waren. Tot dezen behoorde ook de jongeheer, die eerst bij zijn meerder jarigheid deelgenoot in de firma zou wor den. Echter stond in het privé-bureau van den ouden heer reeds een lessenaar voor den jongen man gereed. Toen de chef binnentrad, stond een klein, oudachtig man van zijn kantoor kruk op. Een bereKening afbrekend, legde hij zijn pen neer en trad zwijgend den binnenkomende tegemoet. Het was Kar ker, de oude boekhouder van het huis Ehrenkrans. De oude heer had de deur achter zich gesloten en trad tot dicht voor den ouden man. „Karker," .zeide hij, „ik wil nergens van hooren. Gij hebt onbeperkte vol macht en ge z.ult het huis Ehrenkrans vertegenwoordigen? totdat de geheele liquidatie afgeloopen'is." „Liquidatie!" Karker schrikte op, als door den bliksem 'getroffen. „Maar me neer Ehrenkrans „Ja, de liquidatie!" herhaalde de chef op vasten toon. „En mijnheer Frans dan zoo waagde de boekhouder het op don regel van blinde gehoorzaamheid inbreuk te maken. „Mijn zoon is dood de Franschen hebben hem dezen nacht te Scharnrode betrapt als aanvoerder van een "bende smokkelaars, en het doodvonnis bijna terstond aan hem voltrokken." „Barmhartige Godi" „Neem een blanco vel papier en schrijf op wat ik u dicteer," ging de koopman met ijskoude kalmte voort. „Ik zal teeke nen en verder alles klaarleggen, wat ge voor de uitvoering mijner orders noodig hebt. Zoodra ik daarmee klaar ben, roep ik u, en dan bezorgt ge dit schrijven on verwijld aan zijn adres. Aan het werk, Karker." Met bevende hand greep de boekhou der naar zijn pen: een vel papier lag reeds voor hem op den lessenaar „Adres: aan vorst von Ehrenkrans!" „Schrijf, zeg ik u!" De pen gleed over het papier. En de koopman dicteerde: „Het huis Ehrenkrans heeft zich schul dig gemaakt aan overtreding der bepa lingen van het Continentaal stelsel door een poging om Engelsche koopwaren langs de Elbe binnen te smokkelen. De zoon en erfgenaam des huizes, bij de smokkel-expeditie betrokken, is ge vangen genomen en op last van den commandeerenden officier na kort ver hoor doodgeschoten. De vader en chef van het huis Ehrenkrans stelt zich nu ter beschikking van de wet, die Frank rijke tirannie den overwonnenen heeft opgelegd." „Meneer Ehrenkrans, deze brief is uw doodvonnis!" De chef haalde do schouders op, maar antwoordde niet. Hij nam de pen uit de ijskoude hand des boekhouders en schreef met vaste hand de oude onderteekening „Thomas Ehrenkrans." Daarna keek hij om zich heen, omvatte in een langen blik de zalen, (lie hern eens een koninkrijk hadden toegeschenen,- waarin hij als onbeperkt.heerscher gebood. Ledig en eenzaam lagen zij daar voor hém, als een beeld van deu dood, die plotseling zoo vreeselijk in zijn leven ge grepen had. Het huis Ehrenkrans ging bfawijken de zoon rustte in het graf tc Schnrnrode, de vader ging de vreese- lijke wraak der Fransche- gerechtigheid over zich aftrekkeu. Als een bovenaardsche verschijning kwam hem op dit oogenblik een vrien delijk kindergezichtje voor den geest, waar.n hij de trekken van zijn zoon Frans meende te herkennen. Twee blauwe armp jes strekten zich als om hulp smeekend, naar hem uit. „Neen!" De oude boekhouder schrikte op bij het hooren van dat neen, waarmede Tho mas Ehrenkrans eigen zwakheid onder drukte. Met een gevoel van diep ontzag en bewondering keek hij zijn chef na, toen deze zich naar zijn privé-kantoor be gaf. „De dood van mijn zoon Frans blijft voor het personeel nog verborgen, totdat, gij uw opdracht vervuld en ik alle aan gelegenheden geregeld heb. Tot dan toe wil ik onder geen voorwendsel gestoord worden. Vaarwel, Karker, ge hebt het huis Ehrenkrans trouw gediend. De firma gaat niet ten onder, zonder uwe trouw te beloonen. Ik zal daarbinnen aan u denken. Zorg dat ik niet gestoord word, en dat er geluisterd wordt, of ik u niet roep I" Nog een laatste hoofdknik zoo moest een onttroond monaich zijn vasallen gegroet hebben - en Thomas Ehren krans verdween achter de dubbele deur, die geruischloos achter hem dicht viel. De gang doorgaande, betrad de heer Ehrenkrans zijn heiligdom. Het was een sombere kamer, uiterst eenvoudig ge meubileerd. Tusschen de heide smalle vensters stond de schrijflessenaar van den koopman en daarnaast op zware ijzeren kolommen de met zware handen besla gen geldkist, die toen de brandkasten van den tegenvvoordigen tijd vervingen. Boven den lessenaar hing een portret in een zwaar vergulde houten lijst het eenige sieraad der kamer, waarvan de wanden eenvoudig gewit waren. Het was de beeltenis van den vader des heeren Thomas Ehrenkrans, dén stichter der firma. Aan dit strenge,, maar eerbied inboe zemend gelaat was het wel te zien, dat hij de leuze: „de eer van het huis hoven alles" tot grondslag van al zijn daden gemaakt had en dat ook zijn zoon in deze begrippen was opgevoed. Jarenlang, zelfs nog tijdens het leven van den ouden heer, had dit portret bij Thomas Ehrenkrans boven de schrijftafel gehan- gen. Vandaag voor het eerst vei meed hij liet, zijn blikken naar dit portret te rich ten. Hij voelde maar al te goed de uit werking der vreeselijke vermoeienis, voel de, dat slechts de koortsachtige opge wondenheid van het oogenblik hem nog op de been hield. Maar hij mocht niet ineenzinken, eer alles geregeld was, zoo als hij het besloten had. Wie kon weten of niet reeds zonder zijn eigen aangifte de Fransche ambtenaren reeds voor zijn gevangenneming in aantocht waren, of Maubourg niet, om zich voor ieder ver wijt te bevestigen, reeds voor zijn vertrek uit Scharnrode liet hoofdkwartier omtrent het gebeurde in kennis had gesteld. Henri Maubourg! Zijn gelaat vertrok van haat en woede, als hij aan dezen naam dacht! Hij dwong zich tot rust: in vliegende haast gleed zijn pen over het papier. Vel na vel vulde zich met het regelmatige schrift: slechts éénmaal sidderde zijn hand. Het was. toen hij de liquidatie-acte schreef, die het groote gevolg was van den dood zijns zoons. lie verandering in zijn testament, die nu noodzakelijk geworden was, en het opstellen van het verzoekschrift om het lijk van zijn zoon naar Hamburg te mo gen overbrengen, stelde hij tot later uil. Eerst wilde hij zekerheid hebben omtrent de grootte der geldboete, die men hem zou opleggen. Dat men hem zelfs in liet ergste geval den tijd zou laten voor de vervulling van de noodige formaliteiten daaraan twijfelde hij niet. Hot belangrijkste werk was gedaan. Doodelijk vermoeid liet Thomas Ehren krans zich in zijn stoel achterover vallen. Maar aan rusten mocht hij nog niet deu- ken: hij richtte zich weer op en trok tweemaal aan het wollen schelkoord naast zijn stoel. Dat was het teeken voor den boekhouder Karker. In een oogenblik was de geroepene op zijn pos'. De kleine, misvormde gestalte scheen door den last van den tegenspoed, nog kleiner. „Is het personeel aanwezig, Karker?" „Om tien uur, meneer Ehrenkrans?" vroeg de boekhouder verbaasd, en niet hegi ijpend, hoe het mogelijk kon zijn daar aan te twijfelen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1