DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ONS GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Het Patronaatswerk. BUITENLAND. Zaterdagavondpraatjes. x. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem *ATERDAC 5 OCTOBER 1907. No. 6703, 329te Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit tu>ee bladen, beneuens de öfficiëele Kerk lijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad in 16 pagina's, dat alle abonné's uan ons blad voortaan zullen ontuangen. Met dit nummer ontvangen onze stbonnó s ook het eerste nummer van ons eigen /Geïllustreerd Zondagsblad? Wij maken op deze nieuwe uitgave, die wij aan onze Courant verbinden, onze lezers opmerkzaam als een be wijs, hoe wij voortdurend er op uit zijn, ons blad méér en méér te ver volmaken. Wij mogen dan ook met reden verwachten, dat al onze lezers zullen medewerken, de Nieuwe Haar- Irmsche Courant als de Roomsche krant van Haarlem en omgeving bij vrienden en kennissen aan te bevelen en binnen te leiden! Voor eiken steun ons geboden, zijn wij van harte dankbaar Met het oog op de noodzakelijke vereenvoudiging onzer administratie worden met ingang van 1 October voor alie abonnés te Haarlem en in de plaatsen, waar een agent is ge vestigd, de abonnementsprijs gesteld op f 1.35 per drie maanden of 10 cent per week. HetGeïllustreerd Zondagsblad? is voor alle abonnés in dezen prijs be grepen en wordt dus aan allen zon der afzonderlijke bijbetaling toege zonden. Wij maken er met nadruk opmerk zaam -op, dat over het derde kwartaal de abonnementsprijs nog is als vroe ger en dat dus de verandering pas met ingang van 1 October begint. Ten slotte bevelen wij onze Room sche courant bij de abonnés op het krachtigst aan. Dankbaar voor den reeds geboden steun, verwachten wij dien ook verder van allen. Indien ieder abonné één nieuwen inteeke- naar aanbrengt, zullen wij heel spoe dig onze »Nieu\ve Haarlemsche? in ieder opzicht gebracht hebben op de hoogte, waarop de Roomsche cou rant voor Haarlem en Omstreken staan kan en staan moet. Directie en Redactie der «Nieuwe Haarlemsciie Courant?. We hadden gisteren in onze Courant een ingezonden stuk, waa?in op voortreffelijke wijze werd de aandacht gevestigd op het gevaar, dat de zoogenaamd neutrale, iu werkelijkheid socialistische Vakbon den opleveren. Dat ingezonden stuk sprak over den Bond van gemeentewerklieden, naar aanleiding eener vergadering, deze week alhier gehouden. Diezelfde oppervlakkige neutrali teit, waarmede de gemeentewerk lieden worden gelokt in een Bond die ten slotte toch geheel in socia listisch vaarwater wordt geleid, regeert ook in tal van andere vak- vereenigingen waarin de werklieden worden bijeengeschaard. En men boude het ons ten goede, maar wij zien nog liever een socialistische vak organisatie, die openlijk kleur be kent, dan al die „kleurlooze," op algemeen standpunt staande, neu trale, godsdienstlooze Bonden, die in werkelijkheid tóch socialistisch zijn, maar 't niet openlijk zeggen! Het kwaad dat men kent, is gemakkelijker te bestrijden, dan het kwaad dat zich verborgen houdt en onder den mom van iets onschul digs zich aandient. En trouwens: juist omdat de io- cialistische volksmenners wel weten dat in tal van vakken een zuiver- soeialistische vakvereeniging de werklieden zou afschrikken, hebben ze de zoogenaamd „neutrale" Bon den opgericht, die geheime werk tuigen zijn van hun organisatie en de allerverderfelijkste uitzaaiers van het socialistische zaad onder de aibeiders. Wij zijn den schrijver van het stuk in ons blad van gisteren dank baar, dat hij in dit bepaalde geval daarop de aandacht vestigde, en ons tevens gelegenheid gaf deze zaak wat scherper in 't licht te stellen. En ten volle onderschrijven wij zijn conclusie, die we nu niet alleen toepassen op de gemeentewerklieden maar uitbreiden tot bijna alle tak ken van Roomsche werklieden, be ambten en ambtenarenvormt Roomsche vakvereenigingen, sluit u aan bij de Roomsche rakbeweging! Als we dien oproep doen, dan vloeit haast vanzelf de vraag uit de penhoe komt het dat de soc'a- listische lokvogel toch zoo gemak kelijk de werklieden in de „neutrale" organisaties heeft gevangen Hebben die zooveel voor op onze Roomsche vakorganisatie Eén ding hebben ze zeker voor: ze schreeuwen hard, bij elke gele genheid! Op het volk, op't gewone publiek, maken toch maar altijd den meesten indruk zij, die het hoogste woord voerenop den duur winnen zij het wel niet, want daarvoor heeft ons volk en hebben onze werklieden gezond verstand genoeg, maar op het eerste oogenblik palmen ze toch de groote massa gemakkelijk in. Voeg er bij dat ze voortdurend en alleen opkomen voor materiëele belangen, dingen die 't eten en drinken en wonen raken, en dat ze een sterk klasse-bewustzijn on derhouden, dan hebt ge alweer een reden om te begrijpen dat de werk man in de „neutrale" vakbeweging zijn stand gepersonifiëerd acht. En ten slotte: de socialisten hebben de vakorganisatie het allereerst iu elkaar gezet: de vakbeweging iu handen te krijgen is een essentieel deel van hun bestaan, en 't gaat ook hiermee als met andere dingen: wie 't eerst aan bod is, heeft het meeste succes Dit alles zijn redenen dat Ka tholieke ambtenaren en arbeiders vaak zonder boos opzet, maaralleen uit onnadenkendheid, toetraden tot de zoogenaamd neutrale vakbewe ging, en wie eenmaal in het schuitje zit, vaart mee. De Katholieke vakorganisatie heeft nu een dubbele taakéérst degenen die door het zoet geliuit van den socialistischen vogelaar zijn gelokt, terugbrengen in de Ka tholieke organisatie. En vervolgens: de jongeren die zich organiseeren gaan, die den eersten stap zetten in de sociale vakbeweging, dadelijk tot zich te trekken. Voor het eerste zorgen wakkere mannen als onze inzender van gis teren er een is Voor het tweede dienen de voortreffelijke instellingen die nooit warm genoeg kunnen worden aangeprezen, en die in onze streek vooral door de bizondere zorg die onze geestelijke Overheid er voor heeft, tot bloei zijn gebracht: de Patronaten. Het Patronaatswerk is de recru- tenschool voor het Roomsche leger der arbeidersorganisaties, dat zich oefent voor den socialen strijd. We zouden zeggen, dat het Pa tronaat haast even noodzakelijk is als de Katholieke vakbeweging- zelve. De naam geeft niet duidelijk aan, wat de instelling is. Maar die naam berust op eene gewoonte, heeft een maal burgerrecht gekregen, en zoo is 't niemand meer onbekend dat het Patronaat eigenlijk de voorbereiding is voor de Roomsche vakorganisatie. In het Patronaat zien wij tweeër lei: bewaren voor gevaar, en op voeden voor de toekomst. 't Is bekend genoeg, dat de socia listische vakbeweging juist haar groote kracht vindt in de jongere elementen. Dat is niet te verwonde ren voor een verstand dat pas zich gaat bezig houden met de groote vraagstukken van het eigenlijke leven, voor jonge geestdrift en een opbruischend gemoed, dat zich ge makkelijk laat overhalen, hebben de socialistische theoriën zooveel verleidelijks Daartegen waakt het Patronaat, dat een degelijker groudslag aan toont voor het leven dan ijdele, materialistische begeerten. En bet vereenigt de geestdriftige jeugd iu Roomschen kring en leert ze daar het wonder-mooie en aan lokkelijke zien van onze Roomsche leer en Roomsche practijk, die wor telt op hoogerea grondslag dan die van (leze wereld is. Zoo bewaart het Patronaat den jongen werkman, den leerling van het gilde, voor de zoo gemakkelijk doordringende besmetting van het socialistisch materialisme. Eu daarnevens voedt het hem op voor 't vakverenigingsleven. In het Patronaat leert hij de kracht van vereeniging, leert hij de sociale grondslagen van de Roomsche vak beweging, leert hij de rechten die de Kerk hem toekent en alles wat voor hem gedaan wordt en gewerkt dooi de Room che sociale leer van onzen tijd. Zoo vormt lift Patronaat hem tot een goed vorenigingsman, die beslagen ten ijs kornt, die de nood zakelijkheid van organisatie kenl en ze praetisch toepast. Behoeft het nu nog verder be toog, waarom wij zoo met kracht aandringen op een ontwikkeling van het Patronaatswerk in onze stad Er wordt door ijverige geestelijken en onvermoeide leeken al veel ge daan oj> dit gebied. Maar het zij in alle bescheidenheid gezegdnog lang niet genoeg Een georganiseerd Patronaats werk, dat een organisch stuk is van ons heele Roomsch-sociale gebouw, en dat de geheele stad op practisché wijze in zijn afdeelingeu omvat, daarop kunnen we hier nog niet wijzen En tóch is liet noódig. Noodig vooral omdat de „neutrale" vakbeweging met den dag driester wordt en vooral onder de jongeren haar proselieten zoekt. In onze Roomsch-sociale actie vergeten we het Patronaatswerk niet! ,Hier ligt een vruchtbaar terrein open, welks ontginning niet alleen alleen een goed werk is, door Bis schop en geestelijke overheid krach tig aangeprezen en door de practijk als noodzakelijk getoond, maar die ook mooie voldoening geeft voor hen, die daadwerkelijk er aan mee doen. Of is er beter werk denkbaar dan het scheppen van een krachtige Roomsche vakorganisatie,' door de jeugd op te kweeken en te leiden, en te vormen tot goede vereeni- giugsmannen Algemeen Overzicht. In Engeland is een tweede van Kol opgestaan. Evanals onze van Kol op eigen houtje een „inspectiereis" maakte naar de Oost, om eens te kijken hoe dat kapitalistische Nederland nu wel z'n kolonies regeert, zoo heeft ook de Engelsche socialist Keir Hurdie een pleiziei reisje on dernomen naar Britsch-Indie, waar het in den laatsten tijd, naar men weet, nogal gist onder de Mahome- daansche en Hindoe-bevolking. Moest van Kol evenwel getuigen dat het bestuur van Nederland in Indië. hem hard meèviel waar lijk een onverwachte getuigenis de Engelsche socialist is niet zoo tevreden. Hij vindt dat het Engelsche ge zag in Indië veel lijkt op tyrannic hij acht voorts een Indisch auto nomie hoogst wenschelijk en zegt dat in indië toestanden heersclien, die met die in Russisch-Armenië overeenkomen. Hij zal in het Lagerhuis over zijn ervaringen spreken natuurlijk. Maar nu komt het slecht voor hem uit, dat juist op hetzelfde oogen blik, dat hij die afkeuring van het Engelsch gezag overstemde en be weerde dat de Indiërs de orde lijkste en beste menscheu ter wereld zijn, er zoowaar juist weer een oproer is uitgebroken, waarvan de onmiddelijke aanleiding Keir Har die zelf is De man had n.l. gesproken op een meeting en daar onverstandig genoeg de Indiërs grcotgelijk ge geven, die ontevreden zijn met 'tEngelsch bewind. 't Gevolg was, dat de menigte na de meeting dadelijk begon met een bombardement van steenen naar de politie, die de meetinggangers wilde verspreiden. De oproerlingen, die zich iu de aangrenzende straten herhaaldelijk vei zamelden, wierpen de politie van de daken met steenen. Allerhande straatgespuis voegde zich bij de menigte en viel iedereen op straat aan, plunderde de winkels en mis handelde de politie! Tengevolge van de opgewonden heid der menigte zijn den volgenden dag in het noordelijk gedeelte van Calcutta de onlusten opnieuw be gonnen. Studenten en straatgespuis verzamelden zich op de daken der huizen, wierpen met steenen naar de tramwagens en voorbijgangers en mikten in 't byzonder op de Europeanen. Vele wagens werden beschadigd en de conducteurs ge kwetst. De kranten der inboorlingen laken de houding der politie, beschuldigen haar van ruw optreden en zeggen, dat zij de gemeentelijke beambten vergunde te plunderen. Maar de verstandige lui zeggen dat heb je van dat opruien De algomeene opinie is wel, dat Keir Hardie, die van den toestand niet genoeg op de hoogte is en pas in Indië aankwam, een onverstandige streek heeft uitgehaald door zoo op te treden Er is weer wat te melden van de Japansche invasie in Amerika. Na in verschillende streken van Noord-Amerika het hoofd te hebben gestooten, schijnendeJapanners van plan te zijn Brazilië te kiezen tot terrein van hun werkzaamheid Reeds werd gemeld, dat de Japan sche gezant te Rio de Janeiro een uitgestrekt gebied in Brazilië heeft aangekocht, waar door zijn land- genooten proeven met den bouw van- rijst zouden worden genomen, thans \veet de „Sole" te berichten, dat de Japansche regeering met de „Navi- gazione Generale Italiana" onder handelt over het jaarlijksch vervoer van 5000 Japansche emigranten over Genua naar Brazilië D.iar zal de Braziliaansche regee- ring wel allesbehalve op gesteld zijn Uit Marokko (ons overzicht vandaag is een allergaartje 1) is er niet veel nieuws. Een van de dochters van Abd'ul Azis is te Rabat getrouwd meteen aanzienlijk kaïd. De bruiloft werd op groolsche wijze gevierd en sehjjnt veel bijgedragen te hebben tot de populariteit van den sultan onder de bevolking van Rabah Van vechten hooren we intusschen nog niet. Wel van ruzie tusschen de Europeanen zelf. Een nota van het Spaansche mini sterie van Buitenlandsche zaken ter- kent het bestaan van conflict tusschén den Spaansclien commandant Olalla en den Franschen generaal Drude, wegens beiderlei competenties bij de krijgsoperaties ih de omstreken van Casablanca. De nota zegt verder, dat de kabi netten te Parijs en Madrid zich met de kwestie, wier oplossing ongetwij feld op komst is, bezig houden. De Spaansche pers neemt die gerezen geschillen ondertusschen minder optimistisch opze zegt dat de Spaansche officieren niets anders doet dan de acte van Algesiras ver dedigen tegenover de Franschë aan matigingen I Dat Marokkaansche muisje heeft nog een leelijken staart! Ten slotte, nu we toch eeu alle gaartje geven, nog een bericht uit B e 1 g i e, dat bewijst hoe het Ka tholieke ministerie daar op de meest practisché wijze optreedt in het Middenstandsvraagstukeen hou ding waartegen die van ons ministe rie akelig afsteekt. 't Bericht outleenen we aan het Handelsblad van Antwerpen, dat meldt De minister van nijverheid en arbeid heeft een bijzondere com missie ingesteld, gelast met het opzoeken van middelen, om zoo veel mogelijk de wenschen, tijdens het onderzoek van den middenstand uitgedrukt tot het stichten van volksbanken, tegemoet te komen. In deze commissie zetelen de voorzitters der volksbanken van Antwerpen, Brussel, Leuven. Aalst, Sint-Nicolaas, Chatelet, Jumet.Hoei, Luik, Verviers, Dinant, W etteren, enz De uitslag van de studie zal worden' bekend gemaakt aan hel ambt van de middenklassen, in het arbeidsministerie ingericht. Nieuwtjes in drie regels. De Duitsche keizer zal êen opstijging van graaf Zeppelin's luchtschip bijwo- nen.|Misschien gaat t ij wel mee 1 Nu, ik hoop dat ik dat nog beleven zal, en al mijn lezers met mij (Maar mi ik betwijfel 't een beetje EOWE HARRLEMSGHE COORMfT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem f 1.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers„0.05 Van 16 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. PRIJS DER ADYERTENTIËN: f0.60 (contant) fO.öO 0.10 (-) Dat zijn schrijven doel treft, blijkt wel uit een ingezonden stuk, in dit num mer voo.komende, waarnaar we verwijzen. 'u J'ersonuliteitje, ilat den uitsondering is. Een rami boek en een uutoie vereeniging. Niet veel nieuws, en hoe ze een krant vdhneiken. Ons eigen nieaive Zondagsblad en h oe de Ni e u te e Haar te m - sche „erin' zal komen. Over een ongeluk en fuiee borst zakjes. Practisché kleinig heden en Haarlem een groote stad. Ik voiul deze week in onze Nieuwe G a a r l e m 8 e li e in geen enkele an dere Courant van Haarlem, zoo heeft 'ben m(j verteld, is er melding van ge- 'naakt! - een uitvoering relaas over de J'i'omotie eum latuie van Dr. Gerard brom. Ja, daar leer je de echte „neutra liteit" uit kennen! Zoo'n jongen Room- 'chen schrijver en dichter, die zich in al a werk echt-Rooinsch heeft getoond op "'e eerste plaats, dien moet je zoo niet in <le hoogte, steken, denken de „neutrale" Glega's van onze redactieDat is je '■'■hte tactiek in Haarlem, hè! Die ken al jaren zoo, en met die tactiek van neutrale sausje zijn er velen langzamer- landden echten Roomsche smaak in Haar- 6rn heelemaal kwijt geraaktNu heb ik 71 e vast voorgenomen, vim iu deze Zater- nsgavondpraatjes geen personen te be spreken en geen menscheu op te hemelen, evenmin als ze af te breken: dat mak kelijke werkje laat ik liever over aan een anderen „briefschrijver" uit onze stad, die met veel handigheid epistels schrijft, welke met recht als nergens vandaan komende worden betiteld. Maar nu ik dan toch doctor Brom heb genoemd, nu moet het ine even uit de pen, dat onze Roomsche lezers een goed werk zouden doen, als ze het proef schrift van dezen letterkundige, dat in tegenstelling met de overgroote meerder heid nu eens geen formaliteits-dissertatie heeten kan, zich aanschaften Over „Von- del's bekeering" is al heel wat geschre ven, en wat b. v. Alberclingh Thijtn er over heeft gepubliceerd, is een werk van altijd. Doch de wijze waarop Dr. Brom dit voor ons Roomschen vooral zoo hij uitstak belangrijke onderwerp heeft bestudeerd, verdient de kennisne ming van iedereen, die èn in onze Ne- derlandsche literatuur van voorheen, èn in onze Roomsche wetenschap van nu, belang stelt. Ja, goede lezers, vergeef me die ietwat bizondere uitweiding, die in mijn Zatei- dagavondpraatjes misschien wel een beetje uit den toon valt, maar die ik toch zoo gaarne hier nu eens wilde plaatsen! Al ben ik maar een doodgewone Haarlem mer, van het doorsnéo-slag dat dunk me overal hetzelfde is, toch lees ik graag van onze oude historie en wil ik ook op mijn tijd wat hooren, van hetgeen onze jongere Roomsehen praesteeren. Dat, is ook zoo iets van sociale actie, lijkt me, en ddaraan moet toch in den tegen woordige!) tijd iedereen mêedüen, niet waar'? Van sociale actie gesproken wat is er onlangs in onze Nieuwe Haar lem sche druk gedebatteerd en geschre ven over de plannen, die er bestaan om een Katholiek-wetenschappelijke vereeni ging op te richten! Ik heb met veel plei- zier die verschillende artikelen, ingezon den stukken en andere berichten gevolgd, niet zoozeer omdat ik het met die alle eens was, als wel omdat daaruit te lezen viel een van vele .zijden gekoesterde be langstelling voor wat opgewekter Katho liek-sociaal leven enpopulaire-wetenschap- pclijke studie ten onzent!'t Zal misschien wat ;ll te verwaand klinken, maar als ik mijn meening eens mocht zeggen, dan zou ik wenschen, dat hier een vereeni ging tot stand kwam, die onder de leiding van een der sociale studiemannen on der onze Priesters, op populaire wijze zich zou bezig houden met de studie en de bespreking van onze geloofswaarheden en de daartegen opgeworpen meestgevvone bedenkingen, waarbij dan ook een onderlinge oefening in het debat vanzelf volgen zou en een actief Katholiek stre ven bij de leden werd onderhouden. Zoo'n vereeniging, gevormd vóóral uil onze Roomsche jongelui van den Hinken burgerstand, zou ontzettend veel voor het wakkerschudden van 't Roomsche leven in onze stad kunnen doen! Ik hoor een of ander van mijn leze ressen of lezers zelfs nu al zeggen: wat is onze Zaterdagavond-prater vandaag j zwaar op de hand! Ja, dat heb je zoo bij gebrek aan nieuws! Want het is de stille tijd tegenwoordig, I en als niet 't mooie nieuwe orgel iu onzen I Sint Buvo van de week was in gebruik ge nomen, dan zou ik waarlijk niet weten waar onze krant het nieuws eiken dag neg van daag haalt! Of liever, dat begrijp ik toch niet... zoo'n kruntenbedrijfis toch maar een aardig ding! Daar heb ik gisteren, hij hooge uitzondering en omdat ik nu eigenlijk toch zijdelings, al3 zoo iets van buiten gewoon adjudant, bij den redactiestaf hoor, 't nieuwe eigen Zondagsblad eens mogen inzien, dat al onze abonné's vandaag bij de Courant gestuurd krijgen, en dat bet eerste nummer is van een nieuw blad wat naar ik hoop een enorme attractie zal geven aan ouzo krant Zoo'n boekdeel van zestien pagina's krijgt iedere geabon neerde van ons blad nu voortaan thuis elke week... hoe is het ter wereld moge lijk! Ja, de Roomsche krant in Haarlem gaat vooruit, dat is aan alles duidelijk te merken: en onze redactie zal me ver gunnen-, als ik hier den wensch uitspreek, dat dit nieuwe Zondagsblad voor ons blad een middel zal worden om met te meer graagte nog dan nu de Nieuwe Haar lem sche „erin" te brengen bij dié Ka tholieken. welke totnogtoe meenden, dat alléén een „neutraal" blad het nieuws kan geven wat ze noodig of gewenseht of- gezellig vinden Och hemel, onze Roomsche krant vertelt toch over inbraken, diefstallen, dronken lui, overreden wandelaars en overrijdende automobielen allesnèt zoo goed alselkean- dare krant., jammer genoeg, datje zoo iede re n dag bijna weer een heele lijst van die „faits-divers" lezen moet! 't Is of onze stad van enkele dier wandaden het mo nopolie geeft. Wat heeft b.v. die Bloe- mendaalscKe tram daar bij den hoek van de Ostadestraat niet een slachtoffers ge maakt! Ik las in onze krant een wisse ling van ingezonden briefjes waarin ge sproken werd over het dl of niet te vroeg vertrekken van die tram van 't Staten- bolwerk af. Me dunkt dat het nuttiger was geweest als er eens een discussie was geopend over de mogelijkheid om daar op den hoek van den Scliotersingel en de Osladestraat ongelukken te voor komen. En dan zou ik aanradeneen vaste stopplaats vlak op den hoek der Ostadestraal, en een stapvoets rijden van ddïLr af tot voorbij de Paterskerk in het Kleverpark. Ik mag het mis hebben, maar ik houd het er toch voor, dat juist op dit kleine eindje de tram veel te ge vaarlijk-hard rijdt! En nu ik tóch over de tram spreek, wil ik ook nog een goed woordje doen voor de conducteurs. Niet om hooger loon of minder werktijd of een andere re geling van schafturen of een afschaffen van dat vervelende vrije-tijd-er-bij-inschieten, dat dag op dag voorkomt. Ddér wil ik ine niet mee bemoeien. Maar over de klee ding van die beambten. Die is de di rectie van de E. N. E. T. zal me niet kwa lijk nemen dat ik het zoo ronduit zeg abominahel-onpractischVerbeeld u: die conducteurs der Bloemendaalscho tram b. v. hebben allerlei kaartjes en boekjes bij zich, abonnements-en tienritten-series, reserve-kaartjes en weet ik al niet wat. Een bagage van belang 1 En voor dat alles hebben ze in hun heele costuum.... twee aller-onpractische borstzakjes, waarin je zoo goed als niets kunt bergen, zonder een afschuwelijk voorkomen te krijgen! Een paar flinke binnenzakken, en vooral een paar ruime zijzakken zijn dan ook niet alleen geen overdadige weelde, mair zelfs hard noodig, dunkt me. 't Zou goed wezen, wanneer de directie van de tram daaraan eens hun aandacht wijdde! 't Ia een kleinigheid, maar juist met practisché kleurigheden maakt men een zaak 't best bruikbaar en het meest-populair! 'k Hoop dat ze dit ook zullen bedenken bij Ons nieuwe stationsgebouw. Praetisch lijkt het me al niet, dat de hoofdingang van het nieuwe gebouw heelemaal tegenover den Jansweg komt, terwijl de uitgang bij de Kruisweg zal worden gemaakt, naai ik eergisteren in onze krant las. En ik ben het met de redactie eens, die schreef dat die lange blinde muur tusschen de beide hoofdgebouwen van ons nieuwe sta tion nu juist niet zoo schilderachtig zal staanMaar wie weet, is dat óok niet. een kleinigheid, die gemaakt is op het, nut dat we ervan hebben zullen, hoewel ik niet begrijp wat al die stationneérde huurkoetsiers er dóen moeteul Zeker 'n vooruitziende blik van onze wjjze bouw meesters, tegen dat Haarlem een eehtc groote stad wordt 1 5 Gotqber,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1