BINNENLAND. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. Tooneel, Muziek, enz, Het Engelseh militaire luchtschip maakte gisteren bij tegenwind met 21 mijlen snelheid een j roeftocht. De koning van Siain vertoeft thans in Italië. Op 14 dezer gaat hij weer naai zij n land terug. Het Japanse li-Russische verdrag is te Tokio met een groot officieel verbroederingsfeest gevierd. Uit de Staatscourant. Bij Koninkl. Besl. zijn de navol gende pensioenen verleend: Aan N. Groustra, commies ter pro vinciale griffie van Noordholland, te Haarlem, ten bedrage van f 1075, grond van de artt. 3a en 9a der- zelfde wet en art. 131, 3de lid, der Provinciale wet. Aan A.Fr. Kouvel, onderwijzeres aan eene bijzondere lagere school te Haarlem, f366; Aan H. J. O verbeek, hoofd eener bijzondere lagere school te Haarlem f1540 Aan H. F. Lijnkamp, onderwijzer aan eene bijzondere lagere school te Haarlem, f604; Aan W. Verbeet, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Alk maar, tèn bedrage f 1646, op grond van de artt. 3a, 6, 1ste lid, 9,a 18 en 20 der wet van 9 Mei 1890 (Stsbl. no. 78). Aan K. E. Scheld, leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Alk maar, ten bedrage van f 1796, op grond van de artt. 3a, 6, 1ste lid, 9 a sub 1, 18a en 20 der wet van 9 Mei 1890 (Stsbl. no. 78). Aan K. M. de Jong, onderwijzer aan eene openbare lagere school te Hillegom (Zuidholland) f 635 Aan J. A. P. van Cranenburgh, onderwijzeres aan de bijzondere la gere school voor meisjes, staande onder het bestuur van het Roomsch- Katholiek kirkbestuur van de Hei lige Agatha, te Beverwijk, f381. G. Hazenberg, onderwijzer aan eene openbare lagere school te Aals meer (Noordholland,) f 204 Aari C. F. L. of K. F. L. v. d. Woerd, amanuensis bij de phvsio- logie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, ten bijdrage van f 887, op grond vau de artt. 3a, 6, lste lid, 9a en 18 en 20 derzelfde wet. Aan G. Smit, onderwijzer aan de bijzondere lagere school voor jon gens der R. K parochie te Wognum f:336; Aan A. G. Beston, onderwijzeres aan eene openbare lagere school te Amsterdam f 497 Aa J. Hesta, hoofd eeuer bijzon dere lagere school te Amsterdam, 11264; Aan G. J. ten Velden, onder wijzer aan de bijzondere lagere school te Amsterdam van de Ver eeniging H Vincentius van Paulo, f634; Aan M. Wiegand, hoofd eener bijzondere lagere school te Amster dam, f1120; Aan J. Adolfs. hoofd der bijzon dere lagere school te Hoorn, op Terschlling, f 439 Aan N. Lubseu, hoofd eeuer openbare lagere school te Amsterdam f1445; Aan M. Stok buy zen, onderwijze res, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam, f1867; Aan M. J. H. v. d. Kooy, onder wijzer aan een openbare lagere school te Leiden, f734; Aan B. Kloosterman, onderwijzer aan de openbaré lagere school te Zaandijk f344. De Bredasche Raad-kwestie Blijkens een oproeping van belang hebbende, vanwegen den Raad van State, is dr. van den Brink in hoo- ger beroep gekomen tegen de goed keuring, door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, van het besluit van den gemeenteraad van Breda tot vernietiging van zijn verkiezing als raadslid. Belanghebbende kunnen nu tot 15 October hunne stukken inzen den; (Ned.) De zaak „Oud Bussum De 5e Kamer der Amsterdumscle Rechtbank gisteren uitspraak doen de in de zaak Floris Vos c.s., verklaarde zeven der beklaagde met vrijspraak van de ten laste gelegde buisvredebreuk schuldig aan weder spannigheid door twee of meer ver- eeuigdo personen met vereenigde krachten. De heer Floris Vos werd ver oordeeld tut ééu maand gevange nisstraf (de eisch was 3 maanden), Allerd ter Steeg, Lambert Wollin- ga, Hendrik Gieling, Johst. Ph. Kouneman, Berns. Herm. Krijnen en Johs. Lambers werden veroor deeld ieder tot 8 dagen gevange nisstraf (de eisch was 3 weken), Vrijgesproken weiden Jan Wal- lenga, Jobs. Wilhs. de Gooyer en Jan Jansen. Gemengde Berichten. b ïj ne. heeren. Gistermiddag werd de Westermarkt te Amsterdam door een drietal bij de politie bekende personen in opschudding gebracht, Zij waren pas eenige uren geleden uit de gevangenis ontslagen. De heeren werden handgemeen bij het spelen om geld eu toan de politie, die zich met het geval bemoeide, hen naar het bureau wilde medenemen, ontstond hevig verzet. Een hunner wist te ont vluchten. Een 6-tal age..ten trachtte ook hem in handen te krijgen* het geen hun echter niet gelukte. Een gevaarlijkdametje. Bij de politie te Amsterdam werd tusschen 16 en 25 Juli 1.1. aangifte gedaan, dat een ieftig gekleede jongedame bij verschillende rij wiel- verhuurders rijwielen had gehuurd, doch met de machine niet meer terug was gezien Nadat nog velen er waren iugeloopen, werd het da metje ingerekend en gisteren ver oordeelde de Amsterdamsche recht bank baar, J. M. M. C. B. tot 1 jaar gevangenisstraf. Diefstal van postzak- k e n. Uit de Noord-Hollandsche tram zijn bij Monnikendam eenige postzakken gestolen, die geen gelds waardige stukken bevatten. De da ders zijn onbekend. Jeugdige avonturiers. Twee jongens van ornstro -ks 10 jaar, waren medegereden met een leegen kaaswagen van de markt van Hoorn naar Enkbuizen. Den terugtocht moesten zij evenwel per voet afleggen, iets dat zeker minder aangenaam was, een wandeling van ongeveer 4 uur. In den nacht kwa men ze weer in Hoorn terug. De va 1 sche m un ters te Am sterdam. Omtrent de verschillende verklaringen door de verdachten in de valsche munt zaak algelegd verneemt het „H.bld." het volgende. Beiden blijven hardnekkig ontkennen ooit iets met valsche munt te doen te hebben gehad. De oudste, Hendrik Cornelissen, verklaarde, dat de woor den, hem door zijn vrouw in een ruzie toegevoegd, uitsluitend erop berekend waren om hem in verdenking te bren gen. Hierbij komt nog dit, dat Hendrik Cornelissen een buurvrouw, die hem op allerlei wijze belasterde eu onrust in zijn huis stookte, eenige weken geleden de deur had uitgegooid Zijn vrouw en de bc-dodde buurvrouw zou den nu op het idee zijn gekomen, hem in de gevangenis te helpen. De buurvrouw zou op dit idee gekomen zijn door de aanwezigheid van tal van fleschjes met chemische stoffen, den bak met zand en gips en de vormen. Hierop zou, aldus verklaart de oud ste der verdachten, het praatje rond gestrooid zijn dat zij zich bezighielden met de vervaardiging van valsche guldens en rijksdaalders. Iutusschen was dit voor de justitie nog geen motief om een huiszoeking te gelasten. De verzwarende omstan digheid was echter de overeenkomst tusschen het signalement van Hen drik Cornelissen met dat van iemand die valsch geld in betaling zou heb ben gegeven. Op de vraag waarom in het huis dan aanwezig waren een valsche baard en tal van petten, ant woordde de verdachte dat hij lid van een liefhebberijtoneelgezelschap was en dat de aanwezigheid van vermom mingen geen verzwarende omstandig heid kon worden genoemd. Hij wees in dit verband er op dat wanneer de politie een flink onderzoek had inge steld men ook een groote degen ge vonden zou hebben, welke hij ook in zijn verschillende rollen gebruikte. Vermoedelijk is dit de groote dolk W. a-mede, volgens de buren, Hendrik hen gedreigd zou hebben indien zij hem zouden verraden. Op de vraag waarom er dan allerlei gereedschappen voor het vervaardigen van valsche munt in het huis aanwezig waren, verklaarde hij dit absoluut niets bij zonders te vinden, waar tal jvan men- schen zich uit liefhebberij met gieten van medailles enz. bezighouden. Te minder vond hij deze omstandigheid bezwarend, omdat zijn broeder Adri- aan kopergieter van beroep was en zich thuis mst de vervaardiging van vreemde medailles onledig hield. De verdachte wet s in d t verband op een metalen hondje, uit pure liefhebberij door zijn broeder gegoten. Op een vraag of hij het üiit ge vaarlijk vond z ch in dezen tijd, waar in z oveel over valsche munt gespro ken wordt, b-zi^ te houden met der gelijke dingen, antwoordde hij dat hij zich daar niets van had aan te trek ken, te meer daar zijn broeder pas zeven weken in Amsterdam is en (le uitgifte van valsch geld reeds dateert van maanden en maanden geleden. Voorts kunnen wij mededeelen dat Hendrik Cornelissen nog door geen der als getuigen te dagvaarden per sonen is herkend als de uitgever van de valsche munt. Een winkelier in de Stoofsteeg kreeg hem eenige dagen geleden tot klant, maar ontving goede munt. Hendrik verwisselde nogal eens van kleeren, zoo werd door de buren ver teld. Vandaag kleedde hij zich in een fietspak, morgen als werkman. Pas sedert de laatste 8 dagen liet hij zijn baard staan, die bijzonder snel groeide. Adriaan Cornelissen, de jongste der broeders, verklaarde zich pas zeven weken in Amsterdam te bevinden. Ook hij ontkent hardnekkig zich met de vervaardiging van valsche munt te hebben bezig gehouden, anders dan uit liefhebberij. Zijne verklaringen komen in hoofdzaak met die zijns broeders overeen. Hij ontkende zelfs de gelegenheid te hebben gehad heel veel met zijn ouderen broeder te ver- keeren. Vier weken toch van de zeven dat hij zich daar ter stede ophoudt, heeft hij tot 's avonds 10 uur op ^jn fabriek in de Bickerslraat gearbeid. De laatste drie weken tot 8 uur. Heel veel tijd om na de vermoeiende dag taak nog thuis te werken, restte hem dus niet. Hij verklaart zich weinig in cafés te hebben vertoond. Adriaan is Woensdag van de fabriek in de Bickerstraat door j inspec teur van politie gehaald. In verhand met deze zaak wijst men er op dat te Amsterdam d zer dagen valsche rijksdaalders door tramcon ducteurs in ontvangst zijn genomen. De justitie omvat vermoedelijk de zaak nog lang niet in haar geheel en het is nog lang niet zeker dat men hier den juisten draad in handen heeft. De brand te Dordrecht. Naar men uit Dordrecht ineldt, was Kijkhoek, wiens houtzag^i|Ie gelijk we in ons vorig nummer meldaeu gisterennacht door h^md verwoest is, niet verzekerd, wijl, Kern de assurantie voor zijn zagerij in houten schuur te j^warend was. Het gebeurde is ecg, ontzettende ramp voor den man, die met vrouw en elf kinderen broodeloos is. Een wonderdokter. W. W., te Almelo, een wonder dokter, die zich uitgeeft voor een zoon van het Staphorster boertje, had zich Woensdag voor het kan tongerecht te Enschede te verant woorden wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Na afloop der terechtzitting geraakte hij onder den invloed van sterke drank, zoodanig, dat de politie hem inrekende. Op het politiebureau simuleerde hij ernstige ongesteld heid, zoodat geneeskundige hulp werd iugeroepeu. Gisteren is hij evenwel van zijn voorgewende ziekte totaal genezen. Voor eeuigen tijd moet met hem hetzelfde hebben plaats gevonden in de gemeente Lonueker. SCHOTEN. Opgepast!De jon ge vrouw, die ten nadeele van een winkelier alhier een kinderwagen op lichtte, heeft eveneens bij een manu- facturier getracht haar slag te slaan voor het niet gering bedrag van f140 aan manufacturen. De patroon, de zaak niet vertrouwende, werkte, ^ar met een handig praatje de deur uit. Men zij dus op zijn hoede. Voor den hou w van de villa van onzen burgemeester zijn de voorbe reidende Werkzaamheden begonnen. In den loop van Maart e. k. zal het gereed moeten zijn. HEEMSTEDE. A. s. Maandag opent de R.K. Vereeniging „Door Vriendschap Bloeiende" haar leesseizoen, Als ■''pre ker treedt dien avond op de presiïfëbt, de heer A. v. d. Horst Jr. latoii Tevens zal dan heslist worden, Wtthr de tooneeluitvoering zal plaats hebben; in de groote zaal van het K. K. Yer- eenigingsgebouw of in het zaaltje van de Wed. Steenvoorden. BEVERWIJK. St. J e r oefT A.s. Zondag 6 October te 's avonds half acht viert de Bloemist Land en Tuinbouwgilde St. Jeroen, onder afdeeling van den Ned. R. K. Volks bond afdeeling Beverwijk haai Patroonfeest. Als spreker zal dien avond op treden de WelEerw. Heer L, van den Berg van Haarlem. jÊÊbk. De Toom. el vereeniging St. Lucas en den Zangvereeuiging St. Cecilia zullen door hare medewerking .den avond tot eene recht genoegejijke trachten te maken. Alle leden uiet hunne dames hebben vrijen toegang, terwijl voor niet lede een kleine vergoeding gevraagd zal worden. Bloembollen. De laatste Bloembollen Campagne is hier reeds begonnen men is thans volop aan het tulpen planten; b^fyèiuten en andere gewassen werdenreeds eerder geplant. Een vreemd ge val. Door den heer II. alhier werd deze. week bij de politie amgifte gedaan, dat.zijn zoon plotseling verdwenen en nergens te vinden was. Des avonds nog was hij naar 'tland gegaan om de mel kers te gaan halen, doch daar is hij niet aangekomen; den geheelen nacht werd in alle richtingen gezocht en geïnformeerd doch zonde* ^pet minste resultaat' Ook des morgens wist men nog niets van hem en ook de politie kon er niet in slagen om iets van hem te weten te komen. Des middags echter, toen een der arbeiders in de schuur zijn brood zat op te eten, hoorde deze een ongewoon geritsel op eene klamp hooibij nader onderzoek bleqk nu dat het jongmensch daar in djjepen slaap lag en niet dan met veel 'moeite wakker was te krijgen, hij had daar reeds ongeveer vijftien uur liggen slapen en het zonderlinge van het geval was, dat toen men hem daarna te bed bracht hij toen weer direct zeer vast insliep. IJ MUI DEN. Diefstal van visch. Vrijdagmorgen zijn hier twee stokers van een stoomtrawler op het stelen van tongen betrapt. Ook eenige dagen geleden is hier tong en tarbot gestolen. Tegen de daders is proces verbaal opgemaakt. Verlichtingderfc fi«u t- sluis. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belangheb benden, dat, met ingang van 16 October 1907, de verlichting van de groote schutslui51 te LJ muiden zal worden gewijzigd, zullende dt- thans langs de sluis aanwezige 12 electrische booglampen worden ver vangen door 30 electrische gloeilan- taarns, waarvan 15 aan elke zijde van de sluis, alle ter hoogte van 8,50 M. boven N. A. I'. (Staatsct VOGELENZANG. Inbraak ver ijdeld. Gepasseerden nacht hebben een viertal sujetten weer eens willen beproeven, of ze hun s'ag konden slaan. Ze poogden in te breken in de bollenschuren van de Algemeene Bulb- Compagnie, gelegen alhier aan de Leidsche Vaart nabij de zoogenaamde „Centenbrug." Een wachter op den spoordijk hoorde het gerucht, schoot zijn ge weer af, en het edele viertal koos het hazenpad. Een hondenkar stond ge reed, zeker wel voor een aardig vrachtje bolletjes. Helaas het mocht niet zijn! VOGELENZANG. O o k p r e 11 ig! Bij den koftieliuishouder D. Klin kenberg alhier is door de te Heem stede gestationneerde rijksveldwach ters van Zeelt en de Bruin de geheele voorraad malen in bi s'ag genomen, omdat K. verzuimd had ze te laten ijken. Bovendien kreeg de man nog en procesverbaal ook Natuurlijk! Wat er uit een klein verzuim al niet kan voortkomen. HILLEGOM. Het leesseizoen. Zondag den 6 October a. s. is de R. K. Leesbibliotheek weder geopend en zal er weder eveneens als voorgaande jaren des namiddags om 4 uur gele genheid bestaan tot het verkrijgen van boeken. Ken mooie winkel. Onze gemeente is weer een mooien winkel rijker geworden. Vrijdagavond is hier geopend de „Confiserie Modern" van den heer C. P. Blommerde in de Hoofdstraat. Het moet gezegd worden, dat hier een bekwaam etaleur aan het werk is geweest. Den geheelen avond ston den dan ook een groot aantal nieuws gierigen te watertanden naar al het heerlijk uitziende lekkers, dat daar stond uitgestald. LISSE. Ons nieuwe licht. Eindelijk genieten we dan van het nieuwe licht. Eerst Donderdag is de gasfabriek officieel geopend toen brandden ook de lichten voor het eerst. Na jaien besproken te zijn geweest, na jaren van twijfel tusschen de electriciteil en de stteu kool, viel de eer der keus onzer vroede vaderen aan de laalste te beurt. Nu een jaar lang aan liet leenen en bouwen en ziet, daar heblen we het nu de rcuzenketel vulde zich de drie laatste dagen, totdat hij aan het bovenste randje van het rasterwerk was gekomen en hedenavond openden zich de kranen en tapte ieder zijn portie zoo maar naar welbehagen van het zoo vurig legeerde nieuwe licht. Dondtr lagmiddag te 4 uur waren in de gebouwen der gasfabriek aanwezig de burgemeester, de wet houder, de raadsleden, de gasdirec- teur, de heer Somers, de ontwerper der fabriek, de heer Adriaanse, van Harderwijk, de gemeente-architect, de heer Suikerland, de ambtenaren ter secretarie, de heer Pais van Groningen en enkele genoodigden. om tegenwoordig te zijn bijdeofli eiëele ingebruikneming der fabriek. Toen men in het ovengehouw was aangekomen, werd door de raadsleden een der kolen'aden ge vuld en hierna door de werklieden der fabriek in de retorten gebracht en gestort. Hierna ging men naar het zeer ruime kantoor der fabriek, waar de eerewijn werd gepresenteerd. Vervolgens sprak de heer burge meester een rede uit, waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat het nieuwe gas niet alleen beter licht zou brengen, maar ook de industrie in de gemeente zeer ten goede zou komen. De burgemeester bracht verder dauk aau den raad voor zijn mede werking, aan mevr. douairière gra vin van Lijnden voor haar groote gift, tot dit doel aan de gemeente geschonken, eu vooral ook aan den ontwerper der fabriek, den heer Adriaause, aan den gerni entesrehi tect en de verschillende onderaan nemers. Eindelijk sprak de burgemeester nog een woord van warme waar deering tot den directeur den heer Somers. In de weinige maanden, zoo sprak Üiij, dat u alhier woonachtig zijten met mij l eeft samengewerkt aan de zaken de fabriek betreffende, heb ik u leeren kennen als ten kundig, energiek en welwillend persoon, en ik vertrouw dan ook, dat onder uw beheer de fabriek tot hooge bloei zal komen, en hiermede verklaar ik deze instelling geopend. Ook de directeur voerde het woord om allen die tot de oprichting der gasfabriek het hunne hadden ge daan, maar vooral den burgemeester dank te zeggen. Nog kwamen aan het woord de heeren Adriaause eu den heer Pais van Groningen, de vroegere patroon van den beer Somers. Eindelijk werd een rondgang ge maakt door de verschillende fabrieks gebouwen ter bezichtiging van de machinerie en toestellen, waarbij door de lieer Adriaanse een zeer duidelijke verklaring werd gegeven zelfs van de kleinste onderdeden der fabriek. Ten slotte volgde een toertje door de thans zoo helder versierde stad, waarna Lisse's bevrijding uit de duisternis verder aan den feestdiscli gtvierd werd. SASSENHE1M. Posterijen. De heer Steenhouwer, klerk bij de pos terijen alhier, is overgeplaatst naar IJselmonde. NOORD WIJK ERHOUÏ. Gedurende de maand September kwamen alhier geen sterfgevallen voor. HAARLEMMERMEER. Afschu welijk. Een dronken vrouw lag hier Woensdagavond langs den Aalsmeer- derweg haren roes uit te slap<n. De voorbijgangers oordeelden het het best, haar maar kalmpjes te laten leggen. HOOFDDORP. Markten. Op de Donderdag hier gehouden veemarkt waren 21 koeien en 10 schapen aan gevoerd. Handel stug. Een verbetering. Er is hier een begin gemaakt met de bestrating van het marktterrein. N1EUW-VËNNEP. „Een sgezind- h e i d". OP door deze vereeniging gehouden jaarvergadering, bleek uit het jaarverslag van den secretaris, dat de vereeniging flink in ledental toei.eemt; dit bedraagt thans 40. De rekening en verantwoording van „den penningmeester gaf de volgende cij Iers Inkomsten f144,52. Uitgaven f133.53. Batig soldo alzoo f 10,99. De aftredende bestuursleden J. Brouwer en G. Vorst werden met gio ite meerderheid herkozen en lieten zich de herbenoeming welgevallen. Bcs'oten werd, om, wanneer de kas het toelaat, dit winterseizoen vijf openbare vergaderingen te houden, terwijl het bestuur werd gemachtigd, om zoo mogelijk reeds in deze maand een voordrachtenavond te organi seer en. Op de gebruikelijke wijze werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. BI .OEM EN DAAL. Vergunning tot bouwen. Aan de Wed. Wilson alhier is door B. en W. dezer gemeente vergunning verleend tot het doen bouwen van een dubbel woonhuis op de buitenplaats „de Beek" alhier. Tuberculosebestrijding. Wij ontvangen eu lang ingezon den stuk over de plannen van de commissie voor de iighal onder Schoten en voorstellen, die zij ter verbetering van den financ ëeltn toestand dier lighal aan het bestuur der vereeniging tot bestrijding der iuberculose alhier heeft gedaan. e plaatsruimte ontbreekt ons, om dat stuk op te nemen. Wij willen echter gaarne de hoofdpunten ervan lüer mededeelen. Ingekomen is tot nogtoe slechts f 1ó6.111/2. De com missie stélt zich nu voor, een alge meene collecte te doen houden in de stad, eu een volkslighalfonds" op te richten, waarover later meer zal worden medegedeeld. Een nieuwe Mis van Phi lip Loots. Naar wij vernemen zal hij het plechtig Patroonfeest der O. L. Vrouwekerk aan het Spaaine, hel zangkoor dier kerk ten gelioore brengen een voor Haarlem nog onbekende Mis van den heer Philip Loots voor drie mannenstemmen met jongenskoor. Deze mis, geheel in kerkelijken stijl, zal gewis een diepen indruk bij do geloovigen achterlaten. Museum van K u n s t n ij v e I' ll eid. In de rotonde van liet Museum van Kunstnijverheid zijn-de verschil lende gebruiksvoorwerpen door den heer Jessurun de Mesquita vervaar digd, aanstaanden Zondag nog tentoon gesteld. Dë heer Mesquita stelt zich voor bij genoegzame deelneming een Cursus te geven in het vervaardigen der hou ten stempels waarmede de kleuren op de verschillende stoffel werden ge bracht en die zoodoende op passende wijze zijn versierd. Zondag is de toegang kosteloos. Ons nieuwe station. Wij heb ben in ons uitvoerig bericht over de stat ions werken deze week goed gemeld: de aansluiting met de nieuwe ver hoogde baan over de groote Spaarne- brug zal werkelijk, naar we mededeel den, de volgende week al in gebruik worden genomen. En in één nacht wordt, zooals we ook reeds schreven, de verbinding gemaakt. De juiste datum van de aansluiting is de nacht van Zondag op Maandag: a. s: Maandagochtend rijden de treinen van Amsterdam (die naar Amsterdam zullen nog voorloopig over de oude baan geleid worde.reeds oyer de niéuwe spoorbrug! Alweer voorbarigenonjuist. Het blijkt, dat het gisteren door ons medegedeelde, aan het „Handelsblad" ontleende bericht, dat de werkloos heidcommissie ui( deihi Raad alhier aanneming van het Gentsche stelsel aanbeveelt, %>njuist, op haar zachtst uitgedrukt, zeer voorbarig is. Naar een der plaatselijke bladen kan mede deelen, is de commissie te dien op zichte nog niet tot eene conclusie gekomen. Een aller brutaalst stukje is door een kerel uitgehaald in de Kla- renbeekstraat, gisterenoehtendIn een der huizen van die straat kwam ter wijl de vrouw niet thuis was, een man brutaal wpg binnen, liep den gang door naar achteren en den tuin in. Daar was een meisje dat met grove woorden den tuin werd uitgejaagd naar binnen. Toen pakte de kerel een mooi vet konijn enging bedaard de deur uitTot nogtoe is de onbe schaamde dief onbekend, maar de politie doet onderzoek. Zóó brutaaal nebben we het echter nog nimmer gehoord VOETBAL. Het voetbal-programma voor mor gen bevat een match tusschen onze beide Haarlemsche clubsH. F. C. en Haarlem. Scheidsrechter is de heer H. J. Willing. Politierapport. Gevonden: 1 medaillon met portret, 1 zweep, 1 dames-horloge, 1 portemonnaie met inhoud, 1 bril. Proces-verbaal opgemaakt wegens houden van varkens zonder ver gunning, overtreding der drankwet. Uit de gang van een perceel aan het KI. Heiligland is een rijwiel ontvreemd. Van een bestelwagen van Vau Gent Loos op de Ged. Oude Gracht is een pakje ontvreemd. Opera Italiana „La Bohème. Neen, een gelukkige keuze heeft de Italiaansche Upera niet gehad, om voor Haarlem Puccini's „Bohème" als eerste opvoering te kiezen Deze opvoering heeft me geen in druk van iets Mts, van iets bijzonders gegeven: het was over het algemeen tweede rangs-werk, dat we te hooren kregen. Ligt het aan het klimaat, dat verschillende zangers blijkbaar niet bij stem waren? Ik noem bv. Urbi- nati, die de partij van Schaunard zong: voor dezen zanger is het te hopen dat zijn vaak heesch en on- aangenaani-klinkend geluid een gevolg was van tijdelijke indispositie! De tenor Patti, die de rol van Rodolfo had, kon ons Isalberti in deze schitterende partij niet dóen vergeten. Daar waren slechts enkele oogenblikken dat hij zich met 't echt-Italiaansche open zingen geheel gaf, maar overigens lag ook op zijn voordracht een waas van matheid dat er niet toe bijbracht, de uitvoering indruk te doen nviken. Daarenboven kende signor Patti zijn partij niet en moest de souffleur vaak op hinderlijke wijze hem tc hulp komen! Lof verdient de heer Canetti die den bas-partij van Golline zong en die blijkbaar nog een jong zanger is. Acteeren- moet hij nog leeren, maar zijn geluid is prachtig en hij zingt muzikaal. En met evenveel lof kan ik spreken van de beice dames, SignoraTromben,die Mimi uitstekend weergaf, en Signora Cassandra, die heel goed de Musetta-partij zong. Vooral de eerste is een zangeres van beteelcenis: haar stem is niet groot, maar gelijkmatig-ontwikkeld en vooral in het middenregister zeer fraai. En daarbij acteerde zij ook voortreffelijk zoodat b.v. in het eerste bedrijf, bij de scène van de omgevallen kaarsen (waarbij de lampenist het voetlicht lustig-op branden liet, zoodat dit too neel scenisch zoo goed als geheel in 't water viel!) hare actie "tegenover het houterige acteeren van Rodolfo een zeer goed effect maakte! Trouwens: de heele actie miste, evenals liet muzikale gedeelte van de opvoering, de noodige distinctie. We zijn van de Italianen gewoon dat ze „op de zaal" spelen, maar z( 6 vijlde- rangs-tooneelgezelschap-achtig als b.v. Burgerlijke Stand. Bevallen: 2 Oct. S. Mok-Appel d. J. »S. de Vries-Langeveld, 3 Oct. A. J. v. d. Meij-Sanders z. M. AI. Möring-Pistoor, z. Overleden: 2 Oct. M. Schot- Verzijlberg 72 j., Lange Heeren vest. 4 Oct. P. Bavelaar 2'2 j., Jan Steenstr. AGENDA. Zond ig 6 October. R. K. Volksbond v.m. 12 u verg. Bakkersgilde „St. Hubert". Teylers Stichting, van 14 uur geopend. Brongebouw 1 uur, aanvang der vulling; half vijf opstijging van den reuzenballon „Quo vadis" en neer daling eener parachute. 's Avonds 8 uur, voorstellingen van de eerste 'a- Graventiaagsche Bioscvpe-Maatschap pij. Schouwburg Jansweg. 'sav. 8 uur, opvoering van „Toevlucht voor onbehuisden" en „Een zenuwachtige familie". Tooneelzaal „deKroon",—middag en avondvoorstellingen van Nögge- rath's Royal Bioscope, Maandag 7 October. R. K. Volksbond 's avonds half 1, Ondersteuningsfonds en be stuursvergadering der Propagandaclub. Brongebouw 'savonds 8uur, eerste 's Gravenha igsche Biocsope- Maatschappij. Tooneelzaal „De Kroon", 's- avonds 8 uur. Nöggerath's Royal Bios cope.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2