DAGBLAD voor NOORD- eri ZUID-HOLLAND. GEBROKEN TROTS. BUITENLAND. BINNENLAND. Kinderhuisvest 31-33, Haarlem VRIJDAG II OCTOBER 1907. No.*6708,^3®ete Jaargang. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Toch Algemeen Overzicht. De politiek van den dag is voor ons, Katholieken, toch niet alléén de historie van Marokko,den Balkan, Amerika of die andere landen, waar de diplomaten zich uitputten in middelen om de twistvuurtjes die z,e vaak zelf in het leven hebben geroepen, weten te dooven. Rome, het middelpunt der Chris telijke wereld, trekt altijd de aan dacht en het is gepast, dat we zoo van tijd daaraan onze voornaamste beschouwingen wijden onder deze rubriek. Zoo zetten we ons vandaag dan, om een en ander te vertellen over de Vaticaanse he zaken en wat daarmede verband houdt. In eendrieregelberichtje vertelden we deze week, dat Mgr. della Chiesa, de ervaren medehelper van Kardi naal Merry del Val, door Z. H. be noemd is tot aartsbisschop van Bologna. Dat geval is wel waard om wat uitvoeriger te worden bespreken. Bologna is namelijk een der ergste brandpunten van de „modernisti sche" beweging die door Paus Pius in zijn jongste encycliek op zoo formeele wijze is veroordeeld. Te Bologna was wijlen kardinaal Svampa aartsbisschop, die eenigen tijd geleden stierf, en in verband met de besliste houding, die Z. II. aanneemt tegenover de modernisten was de vervulling van den aarts- bisschoppelijken zetel van die plaats van het allerhoogste belang. Nu was mgr. della Chiesa bestemd voor de vacante nunciatuur te Ma drid alles was gereed en het vertrek was al bepaald, toen Z. H. kardi naal Merry del Val ontbood en hem zei„Mgr. della Chiesa gaat niet naar Madrid, maar naar Bologna". Blijkbaar was de vervulling van den zetel, door Kardinaal Svampa opengelaten, van méér gewicht dan de nunciatuur te Madrid, voor welke een ander functionaris wel te vinden zou zijn. Mgr. della Chiesa, die 54 jaar oud is, heeft meer dan vijftien jaren in de pauselijke diplomatie gewerkt en is een leerling van kardinaal Rampollahij werd beschouwd als een der voornaamste medewerkers van kardinaal Merry del Val aan de Pauselijke staatskanselarij. In een der eerste consistories zal hem nu ook den kardinaalshoed worden verleend. Zij n opvolger aan de staatskanselarij is Mgr. Nicolo Canali. De benoeming van mgr. della Chiese heeft grooten indruk gemaakt. Ze heeft blijk gegeven van 's Pau sen ernstigen wil om de „moder nisten" op alle wijzen te doen be grijpen dat hij hun beweging veroordeelt. Trouwens, deze Paus blijkt meer en meer een man te zijn van de grootste wilskracht juist in al die zaken, die men zoo graag van liberale en anticlericale zijde als buiten Paus Pius omgaande^ voorstellen wou. Zeker, een godvruchtig en een eenvoudig man, zoo meende men van air ticier icale zijde den Paus to moeten kenschetsen, maar vol strekt geen politicus.... Jawel, de Paus heeft getoond, dat hij ook in dit opzicht, evenals in de andere, alweer een man is vak de grootste begaafdheden. En hij Iaat zijn wil kennen, waar dat noodig is, op de meest-beslistc wijze. Zoo b.v. ook de kwestie van het „non expedit". Men weet wat dat isde Pausen oordeelen, wegens den roof der Kerkelijke Staten en van Rome, de deelneming van katholieken als zoodanig aan het politieke leven in Italië en het Italiaansclie konink rijk niet passendnon expedit. O, zoo had de liberale pers al geprofeteerd, Paus Pius denkt er anders over: die wil wel goede vriend jes worden met de Italiaansche regee ring, en het „non expedit" zal spoe dig genoeg opgeheven worden. Aldus spraken zelfs in Italië al vele katholieken. Maar een officieele verklaring van het Vaticaansche orgaan „Osserva- tore Romane" heeft dadelijk gezegd dat de Paus geen katholieken in 't Italiaansche parlement wil. Met an dere woordendat er het oog van Z. II. de katholieke afgevaardigden niet zijn gerechtvaardigd om zich uit te geven als vertegenwoordigers van een katholieke staatspartij. Z. H. houdt dus het „non expe dit" iu stand, en dat heeft de Paus ook metterdaad getoond, toen on langs de markies Coruaglia en an dere katholieke afgevaardigden een audiëntie verzochten op titel van „katholiek afgevaardigde" te zijn. Z. H. zeide toen: „Ik kèn geen katholieke afgevaardigden, en wil die heeren dus niet ontvangen!" Zoo toont deze Paus op allerlei manier, dat hij zelf en met de uiterste zorg alle zaken nagaat en regelt, die zoowel het innerlijke leven der Kerk als den politieken toestand- raken En nu gaau \ye maar weer over Marokko aan 't spreken. 't Allegaartje van berichten dat we daarvandaan weer hebben, is werkelijk verbijsterend. Wat 'n hutspot en een verwar ring in dit land, de puzzle van Europa Om eerst eeDige feiten op te noemen: de Franschen zijn in een hinderlaag gevallen en hebben een veer moeten laten. Uit Marnia wordt nl. gemeld, dat een verkenningsvendel, uit Oedja, de stad, die sedert den moord op dr. Charbonnier in Marakesj nog altijd door Fransche troepen bezet wordt gehouden, opge trokken om bevriende stammen te beschermen, in een hinderlaag is gevallen. Daarbij werden twee spahis ge dood en twee gekwetst; twintig paarden werden eveneens gedood. De vijand werd teruggeslagen met zware verliezen; verschillende dooden liet hij achter. Een dergelijk feit zal natuurlijk te Rabat zijn weerslag hebben en zijn invloed doen gevoelen op de besprekingen tusschen Abd-ul-Azis en Regnault! Want die is nu bij den Sultan op visite te Rabat. Wat hij er doet? Aan een berichtgever van de „Heraldo de Madrid" heeft hij ver klaard: „Mijne taak is de regeling van de schadeloosstelling en van het politievraagst.uk. Ik verlang dat met de oprichting van de po litie te Rabat dadelijk begonnen zal worden, en daar.m zijn officie ren met mij meegekomen. De Ma rokkanen kunnen zoodoende zien dat de maatregel niet tegen den Sultan gericht is." Van andere kant heeft deze journa list vernomen dat Frankrijk 20 millioenfrs.schadevergoedingvraagt. De bezetting van Oedzjda en Casa blanca zal ten minste een jaar duren. En Regnault heeft over dit alles ellenlange gesprekken met den Sultan. Althanszoo meent men Maar die Sultan schijnt een raar heer te zijn. Een berichtgever van de „Temps", die bij een van de besprekingen is geweest tusschen hem en Regnault, vertelt tot verbazing van heel Frankrijk, dat de Sultan lieelemaal niet aan de politiek heeft geraakt. Het gesprek met Regnault had geloopen over verschillende onder werpen in betrekking staande tot de Europeesche zeden, welke leven dig den nieuwsgierigen geest van Abd ul-Azis hebben getroffen. Deze heeft er op gestaan zich zeer in het bijzonder op de hoogte te stellen van den oorsprong der orde van het Legioen van Eer. En hij heeft bij dtze gelegenheid nog maals zijn levendige voldoening uitgesproken over het ontvangen van de insignes dezer orde! Meer niet! Dat is toch het ultra van alles Van dezen Sultan is het te verwach- tep, maar.... het toont toch ook aan, hoe Europa zich nieuwe moeielijk- heden bezorgt door zoo'n man te behouden Naar aanleiding van al de berich ten over verschillen van meening tusschen de Spaansche en Fransche regeeringen over de Marokkaansche kwestie, heeft de Spaansche gezant te Parijs, markies Del Muni, een verklaring gezonden aan den „Temps". Daarin zegt de gezant, dat het woord „moeilijkheden", in een der berichten genoemd, niet in over eenstemming is met den toestand. Wat de beperking van den smok kelhandel betreft stemmen de beide regeeringen volkomen overeon. Spanje heeft nooit de noodzake lijkheid ontkend, om de smokkelarij te bestrijden. Doch er waren ver schillende oplossingen aan de orde en na eenige besprekingen is men het eens geworden over den te volgen weg. Die besprekingen had den op de meest vriendschappelijke wijze plaats. Eveneens is eenstemmigheid ver kregen over de benoeming van een commissie tot vaststelling der schadevergoedingen, en over het beginsel van verdeeling daarvan. Wat de verdeeling van den arbeid in Casablanca betreft, daarvoor is een oplossing gevonden, die beide mogendheden moet bevredigen. Majoor Santa Olalla heeft zich volkomen gehouden aan de over eenkomst van San Sebastien. Over het gerezen geschil hebben de beide regeeringen aan de com- manten der troepen telegrafisch in lichtingen gevraagd. Trouwens, deze kwestie is van volkomen onbeduidenden aard. De koning, de Spaansche regeering en de Spaansche diplomatie denken over alle bijzonderheden volkomen als de Fransche regeering, en zijn overtuigd, dat de samenwerking der beide kabinetten tot goede re sultaten moet leiden. De gezant zegt ten slotte, dat Sp mje evenals Franrijk vanmeening is, dat de Marokkaansche kwestie slechts in volkomen overeenstem ming kan worden behandeld. Hij acht het onjuist de openbare meening te verontrusten door mede- deelingen, die met de feiten in strijd zijn. Ook de Spaansche minister-presi dent Maura heeft de verklaring af gelegd,dat het veelbesproken geschil tusschen generaal Drude en majoor Santa Olalla zich bepaalt tot een der onvermijdelijke wrijvingen, die door de goede verstandhouding tusschen de beide regeeringen gemakkelijk kunnen worden opgelost. .2°° de Spaansche verklaringen juist zijn, kan het slechts ten voordeel strekken van de resultaten, die Frankrijk en Spanje in Marokko hopen te verkrijgen Nieuwtjes in drie regels. Koninklijk bezoek aan Oranje- Nassau-oord. II. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek aan Oranje- Nassau oord en werd hierbij verge zeld door jhr. De Ranitz en eene hofdame Omstreeks één uur kwam H. M. per salonwagen van de N. C. S. aan 't station te Rhenen en begaf het hooge gezelschap zich per rijtuig over de Grebbe en Wage- ningen naar Oranje-Nassau-oord. Om vijf uur had het vert.ek weer op dezelfde wijze plaats. Bij aankomst en vertrek werd H. M. begroet door den burgemeester van Rhenen, jhr. G. J. A. Schimmelpenninck. Statenverkiezing Leeuwarden. Tot lid van de Provinciale Staten van Friesland is gisteren te Leeu warden gekozen de heer P. G. Hal- bertsma (lib.) te Grouw met 3319 stemmen. De heer J. D. Krijgsman (soc.-dem.) verkreeg 3081 stemmen. De Elevatorkwestie. Ter vervanging van de 3 a 4000 stakers hadden te Rotterdam de cargadoors en stuwadoors gisteren ongeveer 12Q0 man in dienst, zijnde 300 Calandstraters, 500 Duitschers en 400 binnenlandsche werklieden. Het logementschip der Duitschers „Richard III", is verhuisd naar de Spoorweghaven, binnen de afsluiting van bet handelsterreiu der ge meente, dat thans geheel in staat van beleg verkeert. Op het han delsterrein wordt een hulpstal ge bouwd voor de huzaren. Gisterenochtend werd een aanvang gemaakt met het aannemen van nieuw werkvolk, ter vervanging van de daags te voren ontslagen contract-bootwerkers. Er werden gisterenmorgen een 25-tal aangenomen. Wegens den ruimen aanvoer van werkkrachten uit het binnenland keerden gisterenmiddag de 300 Duitschers naar hun land lerusr- Ons reddingswezen. Zaterdagmiddag zal in tegenwoor digheid der Staatscommissie voor onderzoek naar het reddingswezen, de stoomreddingsboot te Hoe van Holland een zeetocht maken. Ook zal het reddingsstation te Vluchtenburg bezocht worden, waar met. de „President Veder" een oefening zal gemaakt worden, terwijl- te Terheyde schietoefeningen zullen plaats hebben. Vereenigingen. Hoe ontzaglijk in ons land het ver- eenigsleven, toeneemt blijkt o.a. uit de bijvoegselen tot de Nederl. Staats courant van heden. Daartoe behoort een bundel sta tuten, waarop de koninklijke goed keuring is verleend. Het jongste besluit is gedagteekend van 20 Sept. j.l. en het nummer ia de jaarlijk sche verzameling is 1018. Meer dan 1000 statuten zijn dus dit jaar in nog niet volle 9 maan den bekrachtigd. Daaronder behooren ook wel wijzigingen in de statuten van reeds bestaande vereenigingen, maar het groote meerendeel betreft nieuw opgerichten. Gemengde Berichten. Lastige Duitschers. Aan het politiebureau te Arnhem was telephonisch kennis gegeven dooi den stationschef, dat uit Rotterdam aldaar 1 trein zou aankomen, waarin zich eeuige Düitsche bootwerkers bevonden, die te Utrecht van een treinsmid een hamer hadden afge nomen en tusschen Utrecht en Drie bergen gedeeltelijk den trein hadden verlaten Toen de trein, die ongeveer 20 minuten vertraging had, het station Arnhem biunenstoomde, stonden 35 agenten van politie op het per ron. Van de wagens waarin de heeren gezeten waren, waren onge- veerj al^ de glasruiten vernield. J Tusschen Oosterbeek en Arnhem had ook een gedeelte der bootwer kers den trein veriaten. Uitgebreide maatregelen om hen in Arnhem te ontvangen jzijn door do politie genomen. Een model brandweer le Loosduiuen was gisterennacfi FEUILLETON. t ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem flT35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers0.05 Van 16 regels Elke regel meer PRIJS DER ADVERTENTIËN: -f 0.60 (contant) f0.50 0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie J contant. De liberale heeren in Bloemendaal hebben hun zin weten door te drijven De lieer C. Bergman, die op 22 Augustus benoemd was, maar door een allerzonderlingste omissie die benoeming ongeldig zag verklaard, kreeg in de Raadszitting van .gis teren 5 stemmen, en zes werden uitge bracht op den liberalen candidaat. 't Was (e voorzien. Om den liberalen heeren terwille te zijn, achten ook sommige Katholie ken soms wel eens oirbaar, wat „libe raler" opvattingen te hebben dan ze behoorden te hebben! Dat slag van Katholieken kennen we hier in de omstreken, en ook in Haarlem zélfs, maar ill te goed Doch daarover doen we nü het zwijgen. Wat we evenwel niet willen ver zwijgen, is dat de meerderheid van den Raad van Bloemendaal door de benoeming van gisteren getoond heeft, een allerbekrompenst standpunt in te nemen. Wie ook de eerst-benoemde geweest mocht zijn, wanneer eenmaal een benoeming beeft plaats gehad, en alleen door een zonderlinge,,vergissing" als hier voorviel, die benoeming later niet van kracht bleek, dan moest de Raad loyaal genoeg zijn om die vergissing niet te laten meetellen! Dat zou juist een „liberale" op vatting geweest zijn. Nu toonden de heeren, onder aanvoering van den heer Tideman, die in Bloemendaal zoo langzamer hand de lakens schijnt uit te deelen, zich bekrompen, partijdig en klein! Pe Fransche Kamer zal nu op 22 Oct.eindelijk bijeengeroepen worden.Er zijn al interpellaties aangekondigd. Keizer Frans Jozef moet nu wer kelijk ziek zijn. Alarmeerende berich ten doen de ronde in Weenen. De kroonprinses van Denemarken is ernstig ongesteld. Men vreest voor teri g. Ze gaat naar 't Zuiden. —Het „ongeluk" met 't Russisch 1 ceizer- jacht blijkt,zeggen Finsche bladen, tèch opzet tezij n ge weest. A rres ta ti esge w ach t 19) l)it stuk, en hij haalde een vel papier te voorschijn, van liet koninklijk •/.egel voorzien bevat de benoe ming van graaf Leonard de Per ronet tot algemeen commissaris voorliet optreden tegen den zoogenaamden bond der „wrekers van den dood." Dit stuk geeft u onbeperkte volmacht tot gevan genneming van allo personen, die u ver dacht voorkomen, zonder aanzien des persoon s, alsmede tot huiszoeking bij de zen. Een detachement koninklijke troe pen, dat morgen onder aanvoering van een officier uit het naaste garnizoen hier zal aankomen, is te uwer beschikking gesteld." De oogen des graven vlamden op. „Dat is inderdaad een onderscheiding, die tegen goud opweegt," sprak hij, „en ik denk er een zeer goed gebruik van te maken. En nu markies, laten we ons hij de jongelui voegen om wat van de frissche lucht te genieten. De beide heeren traden naar buiten, maai- de jongelui waren niet meer te vin den. Het s,inhere zwijgen van ridder George had de meisjes vervuld en ze hadden Melanie verzocht hare bloemen eens te mogen zien, terwijl de vrienden van den jongen edelman zijn nieuwe pi- - toleu weuschteu te beproeven. Middenonder zijn vrienden gezeten, vertelde George Déblas spottend, hoe Melanie hem behandeld had, wees Henri aan als de oorzaak, dat zij hem had af gewezen, en durfde er zelfs op zinspelen, dat gravin Melanie den jongen inspec teur wel tot echtgenoot zou nemen. „En hebt ge dan dien ellendigen vlegel al niet lang met den zweep het kasteel uitgejaagd?" riep de oudste Courtenay. „Zoo iets zouden ze mij niet leveren. Ik zou hem uit den weg ruimen, een kerel die beter wil zijn dan een edelman en hem bij een gravin wil verdringen. Wacht hem in de duisternis ep en stoot hem een dolk tusschen de ribben of zend hein- een kogel in den rug om hem van zijn hoogmoed te genezen. „Dat zou ik al lang gedaan hebben, maar ik ben een beetje bang voor den oude. Hij heeft den vlaskop, die tegen twee anderen opwerkt, hard noodig: bo vendien is de oude heer nog al bijgeloo- vig en erg bang voor de grootmoeder van den kwajongen, die hier in den omtrek voor een zoogenaamde wijze vrouw ge houden wordt." Henri had zich het krachtige maal, dat zijn grootmoeder voor hem had klaarge maakt goed laten smaken en had daarna het huis verlaten. De oude vrouw was in de kamer naast de zijne. Daar kwamen van den dorpsweg af twee vrouwelijke gestalten aan. Een oogen- blik latei stond gravin Melanie tegenover Henry's grootmoeder. „Blijf zitten, moeder Anna," sprak het jonge meisje op hartelijken toon; „ik kom geen staatsie bezoek afleggen. Mijn groot vader heeft mij toegestaan, nog een wan deling door het dorp te maken, om eenige lekkernijen, van de feesttafel overgeble ven, onder mijn bijzondere gunstelingen te verdeelen. Ge vindt dus zeker wel goed, dat miju bedienden hier even uit pakken, wat ik u had toegedacht. Wijs hun maar even, waar ze het laten moe ten." En de oude vrouw nog dichter nade rend, fluisterde ze haar foe: „Ik moet u spreken. Het geldt Henri." Bij deze woorden scheen de vfouw plot seling uit haar onverschilligheid te ont waken. »Ik dank u, gravin Melanie," sprak ze. zijt goed als een engel voor een ieder." Ze wees den bedienden den weg naai de keuken en was met het jonge meisje alleen. Haastig naderde Melanie haar en vroeg„Is uw kleinzoon thuis?" „Neen," was het antwoord. „Hij heeft ongeveer een Half uur geleden het huis verlaten. Maar waarom vraagt ge dat?" „Er wordt een aanslag tegen hem be raamd. Die ellendige George Déblas en zijn makkers hebben een boos plan tegen hem in den zin. Enkele toespelingen heb ben het mij verraden. Wie weet welk een strik ze hem spannen! Wat vermag éen tegen zoovelen'? Ik wilde hun waarschuwen voor udat is het eenige wat ik kan doen. Want mijn grootvader, bij wien ik een poging gedaan heb om Henri te beschermen, wees mij op barschen toon af. George is zijn lieveling en alles wat deze doet, wordt goedgekeurd. Daarom kom ik tot u. De grond brandde mij onder de voe ten: misschien is er al een ongeluk gebeurd. Gij moet hem zien te vinden, hem waarschuwen, hem redden „Hoe zal ik hem vinden?" mompelde de oude. „Bovendien, gravin Melanie vergist ge u niet Ik ken ridder George, hij is te laf om zoo iets te ondernemen." „Maar niet als zijn makkers hem liel pen! Geloof mij, er dreigt Henri ernstig gevaar. „Dat gevaar vrees ik voor hem niet," hernam moeder Anna. Maar er moet hier in den omtrek een geheim verbond bestaan, de „wrekers van den dood", een genootschap dat in naam der wraak allerlei duistere daden volvoert. „Groote God! Ge meent toch niet, dat Henri zich hij deze bende aangesloten heeftDan zou het dubbel gevaarlijk voor hem worden, want graaf Leonard Perronet is juist dezen morgen tot alge meen commissaris des konings tegen deze mannen benoemd. Ook overste Maubourg wordt vei'dacht, en er zullen krasse maat regelen tegen deze bende genomen wor den. Want graaf Perronet is thans mach- tig en zonder genade," voegde zij er op zacliten toon bij. De hand der oude vrouw raakte zacht den schouder van het jonge meisje aan. „Kind," sprak ze op warmen toon, „wat hebt ge hem lief!" Een kreet ontsnapte aan Melanie'» lippen, en haar gelaat drukte hevigen schrik uit. „Ik hem liefhebben Hoe komt ge daartoe?" klonk het. „Denkt ge dat ik het geheim niet ken van uw slapelooze nachten, als ge uw benauwd gemoed in tranen ontlast?" vroeg de oude jvrouw. „Denkt ge dat ik niet weet, hoe ge u afvraagt, waarom hij slechts de kleinzoon van moeder Anna en gij de kleindochter van den trot- schen graaf Perronet zijt?" „Moeder Anna, ge kwelt mij," ant woordde Melanie, „Maar indien gij het al weet, laat hij het dan toch nimmer ver moeden. Waar moet dat echter heen „Melanie Perronet, Henri bemint u en ik zal u op mijn beurt een geheim toevertrouwen: hij is ffiet mijn klein zoon." J Een lichtglans kwam uit de andere kamer en op de trap kraakten voetstap- „Stil," zei de oude, „daar komeii uw bedienden terug. Ik verdacht Henri er niet van, zich bij dat geheim genoot schap te hebben aangesloten, maar ik houd hem voor vermetel genoeg om te willen navorschen, wat deze lieden be doelen en om hen aan de justitie over te leveren. Maar om u gerust te steden, zal ik hem gaan zoeken. Wanneer hem gevaar dreigt van den kant des ridders, dan zal de aanslag wel op het grondge bied van Perronet gepleegd worden, en dan geloof ik ook de juiste plek wel te kunnen raden." „Henri, waarheen?" Op het smalle pad, dat de jonge man insnelde, bijna zonder te kijken waarbij liep, ontmoette hij zijn grootmoeder. Verschrikt keek de oude vrouw hem aan. Zoo had ze haar kleinzoon nog nooit gezien. Bleek en ontdaan, zijn kleed ren met bloed besmeurd, stond hij daar voor haar en sprak op akeligen toon „Waarheen? Wel, naar het kasteel orn mij aan de aardsehe gerechtigheid over te leveren! Wat zullen ze lachen, als ze mij aan de galg zien spartelen I- gebeurd? Ben „Maar Henri, wat is er je waanzinnig geworden?" „Wat er gebeurd is? Wel, een moord! Ziet -ge dan het bloed niet aan mijn kleederen? Laat mij ten minste mij zelf aangeven 1" „Aan wien? Aan graaf Perronet? On gelukkige, wat moet dat worden Vlucht zoo spoedig ge kunt, als ge een manslag begaan hebt. Melanie Perronet wil het. Zij siddert voor uw leven; zelf is ze hij mij geweest om mij te zeggen dat u een strik gespannen wordt, Melanie Perronet bemint u, Henri 1" „Zij bemint mij, zij, Melanie en ik ben een moordenaar Wat was er gebeurd George Déblas en zijn slechte makkers hadden hem op listige wijze in het park gelokt en daar waren ze opeens .-ill nop hem aangedrongen om hem te mi san- delen. Gloeiend van toorn had Hen ijn mes gegrepen om zich een doorf v-:,. f,e banen, in blinde drift er op los ge.lA. n eneen oogenblik later zonk G. r a Déblas bewusteloos in de 'armen ,m.t makkers. Daarna was hij als zinneloos hetbo eb ingesneld en had er zijn groutmo'',lei- ontmoet. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1