Kuiartjes- Bduertentiën. Bericht. Staten-Generaal. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. brand in de Jwas- en strijkinrichting van „Eigen Hulp," uit Den Haag. Boven een sirijkkachel was het riet onder het plafond in brand geraakt. Alles was gauw gebluscht. Alarm genoeg, brand geroep in alle straten, brandhoorns en klok gelui. Een spuit reed te water, een kwam te laat en de ander bracht alleen een ladder. Diefstal. Herhaalde malen kwamen er diefstallen voor in de 3de klasse wachtkamer van het station te Apeldoorn. Gisteren werd er geld uit de kas gemist. De chef stelde zich verdekt op en betrapte op heeterdaad den spoorwegarbeider vanP. Deze wist zich echter door ont vluchting uit de voeten te maken. Ongewenschte gasten. De 1 uitschers, voor eeuigeu tijd met veel lawaai te Rotterdam als invallers voor de stakende boot werkers gekomen, zijn gisternamid dag om half vijf met stille trom vertrokken. Lang voor dit tijdstip waren de toegangen tot het Mnasstation reeds door de huzaren bezet en binuen die afzetting hield een cordon van mariniers en politieagenten de wacht roudom de buiten het stationsge bouw bijeen gedreven Duitschers die ten getale van 365 man met vier sleepbootjes aangebracht waren. De politie en de mariniers hielden wacht opdat geen der vreemdelin gen het perron of de stationswacht kamers betrad. Toen de extra-trein die hen naar Emmerik zou brengen gereed stond, werden zij in groepen, onder toezicht, naar de bij de goederenloodsen staande spoorwagens geleid, waar van er successievelijk zeven met de vertrekkenden gevuld zijn. Onmid dellijk werden de portieren gesloten en van uitstappen was geen sprake meer. Alles ging militairement. Onder degenen die vertrokken waren er die met overwerk inbe grepen, tot 80 mark toe verdiend hebben. Alles is hun voor het ver trek uitbetaald. De extra-trein, die hen naar Em merik bracht, mocht alleen in Utrecht stoppen. Een avonturier. Een élêve-muzikant van het leregiment, die den 2en Juni uit Assen deser teerde en zich de vorige week weder aanraelde, is onder geleide van Assen naar Leeuwarden over gebracht om voor den krijgsraad terecht te staan. Hij schijnt niet erg veel pleizier van zijn zwerftocht gehad te heb ben. Naar men aan de „Ass. Ct," mededeelde, was hij (volgens zijn eigen verklaring) eerst naar Duitsch- land uitgeweken en had daar ge tracht aan den kost te komen als boerenknecht. Het koeienmelken ging hem echter niet handig af en hij kreeg als onbruikbaar zijn congé. Als koetsier kwam hij daarna in aanraking met een anderen Hollander en zij kwamen overeen naar Amerika te gaan. Dit gelukte de vluchteling maakte in de quali- teit van musicus den overtocht over den Oceaan mede. Tn het beloofde land beviel 't hem echter zoo slecht, dat hij blij was weder terug te kun nen gaan. Te Amsterdam aangekomen begaf hij zich naar Leeuwarden, waar hij zich aanmeldde met het bekende gevolg. De au to-lij n door de Am- ster damscheJ or daan. Naar de „Tel." verneemt zal lijn 14 de auto lijn die te Amsterdam de Dam met ae Jordaan zal verbinden waar schijnlijk in de maand December in exploitatie worden gebracht. Vier auto- trams zullen, met voorloopig een tien- minutendienet, het verkeer onderhou den, terwijl voorts twee wagens in reserve zullen staan. „Schoonmama". Wc lezen in de „Tel." van gisteravond: Och, och, vanmorgen vroeg al liad- den schoonmama en schoondochter ruzie, en dat nog wel terwijl de zon zoo mooi was opgegaan en heel hst terrein van den strijd in glaus zette. Achter het Koninklijk Paleis 'n illuetre plek om ruzie te gaan maken liepen schoonmama en schoon dochter al kijvende op en neer, en 'n paar andere vrouwelijke familieleden, die ook van tijd tot tijd een duit in het zakje deden, drentelden achteraan. Dan weer naar den eenen hoek, en weer terug naar den anderen. En de klis nieuwsgierig publiek, die er achter aanhing, werd steeds grooter. Schoonmama poogde haar kijvende schoondochter te loozen, maar deze klapte van puren nijd in dc handen, zei, dat ze geen pas op zij ging, en plukte zoo nu en dan aan d'r hoeden- spelden, ten teeken van bedreiging. Toen hebben 'n paar politieagenten het stelletje wvggeloodst. 't Zal een gezelligén dag hebben gegeven voor die familie, die-uit-was! Door een auto. Een 14- jarige jongen sprong gisterenochtend op de Weesperzijde te Amsterdam voor een auto op zijde maar kwam met zijn hoofd tegen een boom, waardoor hij bewsuteloos neerviel. In het O. L. Vrouwegasthuis Werd het knaapje opgenomen. Men vreest voor herschenschudding, daar hij telkens in den bewusteloozen toe stand terugvalt. Aan den dood ontko men. De loods R. eu drie loods- leerlingen zijn gisterennacht door een wonder den dood ontkomen. Toen zij in den nacht bet van Hamburg komende stoomschip „Niobe" wilden beloodsen en daartoe in de sloep hadden plaats genomen, bleek de sloep beschadigd te zijn, zoodat ze binnenkort vol water stond. Gelukkig werd een ontstoken Holmeslicbtdoor 't stoomschip opge merkt, zoodat het na veel moeite gelukte de mannen aau boord van de „Niobe" op te nemen en ze van een wissen dood te redden. Giste renmorgen kwamen zij met de „Niobe" te IJmuiden aan. Onder een wagen. Opliet stationsterrein te Maastricht is dc lampenist Penders onder een baga gewagen geraakt, waardoor zijn linkerarm werd verbrijzeld. In de dorse hm a c h i n e. Woensdag geraakte bet 14-jarig dochtertje van den landbouwer H. van Ee, wonende onder de gemeente Barneveld, met baar kleeren ver ward in het kamrad van een rond draaiende as eener dorschmachine. Met geweld werd de kleine nu rondgeslingerd, waardoor baarheide beenen boven de knieën gebroken werden. Overreden. Gisterenmorgen is op het Stationsemplacement te Zwijndrecht de beer Willemsteyn, aldaar woonachtig, door den eersten trein RotterdamBrein overreden. Den man werd het rechterbeen geheel afgereden, terwijl het linker been ernstig werd gewond. Met denzelfden trein is de ongelukkige naar Dordrecht vervoerd, waar bij naar het Ziekenhuis werd overge bracht. Een tram ongeluk. Giste renmorgen ongeveer half acht had in de Stationsstraat te Utrecht een ernstig ongeval plaats. Op het zij spoor van de remise van de tram naar Zeist stond, zooals meermalen gebeurt, eeiï"tramwagen die schoon gemaakt moest worden. Een elec- trisclu. tram, die moest passeeren, is toen, vermoedelijk door verkeer den wisselstand, op dit zijspoor ge- loopen, botste tegen den stil-taanden tramwagen en duwde dezen-met kracht in de remise, met bet gevolg t de heeren Lanting, inspecteur van de tramdieusten van bet Cen- traalspo r, en Rilzer, controleur van den tramdienst Utrecht—Zeist, die even voor de stal achter den tram wagen stonden, door dezen wagen medegesleurd werden en ernstige verwondingen kregen. Onmiddellijk was geneeskundige hulp aanwezig. De beer Lanting, die boven den stal woont, werd daarheen gebracht, terwijl de heer Ritzer per brancard naar zijn buis werd vervoerd. De toestand van b -i le gekwetsten is bevredigend. De b ra lid in ue Muinix- straat. Zondag (13 October) zal er te Amsterdam een kunstavond gegeven worden in de groote zaal van het Concertgebouw. De netto- opbrengst hiervan komt ten bate der noodlijdende achtergeblevenen van den brand aan de Marnixstraat. Duitschland, dat geenszins vervoer van alle goederen langs Duitsche lijnen toestaat. Ook vond deze spreker het bezit van een nationale lijn van beteeke- nis, wijl bet vertoonen der Neder- landsche vlag in het buitenland voor ons land en onzen handel van niet te miskennen waarde is. Dr. Hubreeht noemde zijnerzijds de oprichting der Zuid-Amerika lijn een kloeke daad wijl zij een einde stelde aan een tijdperk van stilstand op dit gebied. Deze spreker achtte bet bestaan van nationale scheep vaartlijnen van verstrekkende mate- rieele en moreele beteekenis, en verdedigde in den breede de be trokken lijn tegen de critiek. Daarna sprak nog de beer van (Jitters vóór 't ontwerp, dat vandaag verder behandeld wordt. De kans, dat deze wet aangenomen worden, is vrij groot, en heden zal de stem ming wel vallen. Kleine Aduertentiën, niet grooter dan 5 regels (uraag en aanbod, dienst aanbiedingen) worden in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" geplaatst a 25 ets. per geheele aduer- tentie. Bij driemaal plaat sing slechts 50 Cents. Deze Aduertentiën kunnen alleen tuorden aangeno men tot dien prijs tegen contante betaling^ Tweede Kameroverzicht. De Tweede Kamer is gistexen haar werkzaamheden in het publiek aangevangen. Wel nog niet met een Begroo ting, maar voorloopig nog met een intermezzo: de bespreking van het wetsontwerp tot toekenning van een voorschot van 3 millioen gulden in 10 jaar ten behoeve van een stoom vaart verbinding tusschen Nederland Brazilië en Argentinië. Een soort protectie dus 1 Principiëele bezwaren daartegen, werden alleen door den heer Van Kol gedebiteerd, die deze subsidie vond de meest onhandige en slechte protectie". Spr. had bevonden, dat op scheep vaartgebied protectie nog nergens tot bloei bad gevoerd; integendeel! En al ware het anders, waarom zou het kleine Nederland op dit gebied mee gaan doen aan den wedren der groote mogendheden? Weblij ven immers toch achter! De beer van den Bergb vond ook deze sub sidie ontijdig en in ieder geval niet goed geregeld: de lijn Brazilië- Nederland zal best in 't leven wor den gehouden als zij maar in een behoefte voorziet! Maar juist dit laatste betwij velde 'de heer Van Kol. De heer van Bylandt was voor de subsidie, wijl hij daarvan veel nationaal voordeel verwacht, maar weersprak den minister, waar deze beweerde, dat de Kamer niet stond vooreen principieele besiissing.Neen, dat moest bij den hr. van Kol toege ven, het gaat wel wèl om een prin cipe. Maar aau dit principe moeten we deze nationale lijn, die zonder ons ten onder dreigt te gaan, niet opofferen. De heer van Vuuren sprak ookvóór liet ontwerp. Te eer wilde spr. de lijn steunen, wijl zij ons op dit ge bied onafhankelijk maakt van H A A RLEMMERLIEDE. Bezoek aan de IJmuider en Lie-forten. Een 15-tal leden der Tweede Kamer hebben Dinsdag onder leiding van den generaal Eland een bezoek ge bracht aan de IJmuider en Lie-forten een daarna aan die te Abcoude. Hun werden uitvoerige inlichtingen gegeven over de weermiddelen der tarten en hét stelsel van verdediging, dat bij de stelling van Amsterdam, in toepassing wordt gebracht. HEEMSTEDE. Goed afgeloo- pen. Op den straatweg alhier ge raakte een jongen', die achter een rijtuig wilde gaan zitten, met zijn voet in het wiel beklemd, Dooreen voorbij rij d endenbleek ersk n ech t werd hij echter gelukkig uit zijn nete lige positie gered, zonder letsel bekomen te hebben. Schouw. Donderdag 24 October a.s. zal schouw worden gedreven over de wateringen en scheislooten van den Schouwbroekerpolder onder deze gemeente. Personalia. Tn de plaats van den heer G. Klijn, die bedankt heeft als directeur der Chr. Zang vereeniging „E animo", is benoemd de lieer J. Frenzel te Haarlem. V ELSEN. Raadszitting. Dinsdag 15 October zal de gemeen teraad hier vergaderen. Op de agenda komt o.a. voor een verzoek der geheel-onthouders- vereeuiging Velsen en Omstreken: a. beperking vergunningen verkoop alcoliolhoudenden drank, anderen dan sterken drank; b. om subsidie uit de gemeentekas. Verzoek K. Zegel om eervol ontslag als lid van het Schaalarmbestuur. Verzoek G. ten Napel en F. de Vries om ge bruik van een schoollokaal voor teekenonderwijs. Verzoek firma Van Gelder Zonen, om de Eendracht- straat in noordelijke richting te mogen verleDgen. Verzoek A. Bert- ling om overname en verlich'ing van den Duiulustweg. Verzoeken mej. D. de Boeren M. de Jong Meuis verloskundigen, om een toelage uit de gemeentekas. Klacht Burger Sociëteit Ons Belangt) Velsxroord, inzake het ophalen van vuilnis aldaar. Verzoek agenten van poli tie te IJmuiden, ora verhooging hunner jaarwedde met f lOO. Voor stel tot instelling van een commissie tot wering van schoolverzuim voo Velseroord en verhoogingjaarwedde secretaris der commissie te IJmui den. Verzoek eervol ontslag onder wijzend personeel. Verzoek van C. 0. Haak, gemeente-veldwachter Velseroord om toekenning van vrije woning. Beharding Willemsbeekweg en Melklaan. Voorstel van den heer F. P. Vermeulen, lid van den Ge meenteraad, om te IJmuiden een commissariaat van politie te vesti gen. Interpellatie van hetzelfde lid over de toepassing enz. van de voorschriften betreffende de brand weer. Voorstel om leerlingen van liet meer uitgebreid lager onderwijs te IJmuiden kosteloos te doen ge nieten van onderwijs in boek houden en handelsrekenen. Verzoek van J. Nauta en P. F. C. Roelse om ver hooging vaiUtegemoetkoining voor bet opnemen van publicatien in hun blad. Bepaling belooning leer aren burgeravondschool en school geld. Aanvulling personeel herka- lingsonderwijs. Benoeming onder wijzend personeel. Reclames hoofde- lijken omslag. BEVERWIJK. Aanbesteding. Bij de aanbesteding voor de nieuwe R. K. Kerk te Wijkeroog was min ste inschrijver: H. J. Duin, alhier, voor f32.330. St. Ser vatius. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Tooneel vereeniging „St. Servatius", afdeeling van liet kruisverboud alhier, besloten om op veler ver langen nogmaals op den 10e No vember a.s. betzelfde Programma, dat toen door hen op 29 September zoo verdienstelijk werd uitgevoerd, op te voeren. Wij twijfelen er niet aan of ze zal alsdan hetzelfde suec s hebben als voorheen. LEVER WIJK. NaarAmerika. Zaterdag, 12 October vertrekt een onzer ingezetenen, de beer R. met zijn familie naar Amerika. Tuinders wel varen. De vereeniging Tuinders wel varen" heeft ook thans weer, evenals de vorige jaren er eens van geprofi teerd om een dag met hun boot een pleizierreisje te maken, deze week is men naar Carré geweest. Begunstigd door tamelijk goed weer hebben ze dan ook weer ter dege genoten. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Naar M i d d e n-A f r i k a. De heer Attuifbergen van bier is voornemens om eerstdaags naar Midden-Afrika te vertrekken, om een liem daar aangeboden betrekking te aanvaar den. BENNEBROEK. Personalia. Aan den gemeente-veldwachter J. van Es sen alhier, is door Z. E. den Commis saris der Koningin eervol ontslag ver leend. De heer v. E. was ongeveer 35 jaren van zijn leven in politiedienst. B. en W. zullen voorstellen, den trouwen ambtenaar een pensioen van 260 gulden toe te kennen. Hij blijft echter nog onbezoldigd rij ksveld wachter. HTLLEUOM, Een jubilé. Den 15 Octocber a. s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer K. M. de Jong in functie trad als organist trad der Ned. Herv. Kerk alhier. Personalia. De heer G. J. Mak, Commies van 's Rijks belastingen te Lisse, is door B. en W. alhier benoemd tot ambtenaar, belast met uitreiking en beteekening van vervolgingsstukken in zake belasting. Het tram ongel uk. De man, die Dinsdagavond door de tram hier is overreden, moet de 66-jarige Cornells Rolkamp zijn, polderwerker van beroep. In den laatsten tijd was hij zwer vende. Op hel lijk werd gevonden een kaart van het Academisch Zieken huis te Leiden. Zoodra de officier van justitie te Haarlem toestemming geeft, zal bet lijk op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde worden besteld. SASSEN HEIM. Rijwieldief stal. Alhier is ontvreemd bet rijwiel van den heer H., dat deze onbeheerd buiten had laten staan. Van de dader is nog geen spoor te vinden. NOORDWIJK. Vijf jaar ge vangenis. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft G. v. B. vis- scberman alhier, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke brandstichting, waarvan gemeen gevaar voor goederen te duchten is, van welk feit de bekl. door de Haagsclie rechtbank was vrijgesproken. Het Hof gelastte de onmiddelijke gevangenneming van den veroordeelde. Nader schrijft men ons Terwijl de gevangenneming, dooi de rechtbank bevolen, plaats had, overleed de vader van den veroor deelde, die reeds sinds lang aan het ziekbed gekluisterd lag. Het moet wel een vreeselijke gedachte zijn geweest voor den armen vader, dat op het oogenblik dat hij de eeuwigheid inging, zijn zoon naar de gevangenis werd ge bracht om daar zijn langdurige straf te ondergaan NOORD W1JKERHOUT. Mis handeling. Tegen J. v. d. B., huisvrouw van A. L. v. d. P. alhier, werd wegens mishandeling, gepleegd op Maandag 15 Juli j.l. tegen de 20 jarige 0. v. S., voor de Haag sclie rechtbank tien gulden boete of acht dagen hechtenis geëisckt. VOORHOUT. Gemeenteraad. Donderdagmorgen vergaderde alhier de Raad dezer gemeente waarbij, uitgenomen de heer v. Reissen alle leden tegenwoordig waren. Na voor lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede dat bij de kasopnamen van den gemeente ontvanger alle boeken in orde waren bevonden en dat een bedrag van f 2574.17-5 in kas w*s dat goedk. was verkregen van Ged. Staten op verschillende raadsbesluiten en dat van liet R. K. Armbestuur een sclirij ven was ingekomen dat zij hek en dam voor het voormalig spui tenhuis gratis in eigendom wilde overnemen. Over het hek struikel den (in figuurlijken zin) echter nog eenige raadsleden, 't Had nog waai-de. De begrooting werd na voorlezing van den Voorzitter van een aantal cijfers, waarvan wij alleen vermelden dat de 40 opc. op gebouwde f 733, de 10 opc. op onb bouwde eigen dommen f 558 en de 40 opc. op de personeele f767 in kas brengen, en voor de H. O. f2100 werd genoemd, met algemeene stemmen vastgesteld. Naar aanleiding van bet besluit van den Raad om de jaarwedde des Burgemeesters met f 50 te verlioogen was een schrijven van Ged. Staten ingekomen om dit op het normale cijfer van f300 te brengen. De Vooi zitter gaf als voorstel van B. en W. in overweging de goedk. van Ged. St. echter op dat besluit te vragen, doordien hij het alleszins billijk" vond dat er door hem de burgemeester die niet in de plaats vvoontopdie wijze wordt bijgedragen wnt bij inwonen in de gemeente t"ch zeker als belastingplichtige ge offerd zou moeten worden. De Raad vereenigde zich daar dadelijk mee. De verhuring van kachels welke de vorige vergadering niet was ge gund werd nu bij herinschrij ving gegund aau Smid-Schuiten zijn in schrijving voor 6 jaar bedroeg f 270 terwijl doorSmid-Verlaan voor f 408 was ingeschreven. Het uitbreiden der straatverlich ting werd met 5 tegen 1 uitgesteld. De heer v. Schie drong echter sterk er op aan de Gravendamsche- weg (b/d Piet Gijzenluan) te ver lichten. Het noodige ervan in ziende kon men echter hiertoe niet besluiten daar men dan voor alle wegen, en dezen zijn nogal uitge breid t, aanvragen om verlichting zou krijgen, 'tls een geldquestie welke de draagkracht der gemeente te boven gaat. Elke lantaarn kost minstens f20 en verlichting f25 per seizoen. Veel meer urgent is de „losplaats." Het R. K. kerkhestuur wil op een schrijven om den grond goedkoo- per dan f25 p. R. R. aan de gemeen te af te staan niet ingaan. Men zal hier nu toe overgaan, zoodra van de gezondheidscommissie een schrij ven ingekomen is of die geen bezwaren daartegen heeft met het oog op de zich daar bevindende woningen (en zeker hoewel niet genoemd de ziekenbarak,) wijl die grond anders waardeloos wordt voor de gemeente. Voor de oude losplaats is inmid dels l et bod van f 100 met f50 verhoogd door de gegadigden. Op voorstel van B. en W. werd voor de te geven landbouwcursus een subsidie van f 10 toegekend met toezegging van later grooter bedrag. Men hoopte van slagen voor dat onderwijs dat met 36 leerlingen zal begonnen worden. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Hulst ons maatregelen te ne men dat niet meer |kan voorkomen wat bij de laatste brand in deze gemeente voorkwam dat n 1. wel spuit maar geen water aanwezig was. De verschillende meeningen gehoord werd besloten of een brand spuit .te maken, of een nor ton pomp (brandkraan) te slaan, of een brand- sloot tusschen de Herv. Kerk en het café Paardekooper te maken. Een grondig onderzoek zal een na dere beslissing echter vooraf gaan. De heer v. Schie vroeg of het niet billijk zou zijn, het salaris van den Gemeente-veldwachter met f 50 (v ijf- tig gulden) te verhoogen. De veldwachter had het hem ge vraagd, aanmerkend dat Burgemees ter en Secretaris ook hun tracte- ment zagen verhoogd. De voorzit ter gaf zijn groote verwondering te kennen dat de veldwachter zich daarvoor wendde tot een Raadslid. Het werd echter geen punt van bespreking, zoodat niets meer te behandelen vallen, de voorzitter de vergadering sloot. Briefwisseling. Aan H.II. Corespondenten zij nogmaals beleefd verzocht, lo. hun papier steeds aan één kant te beschrijven, 2o. hun rekening over het 3e kwartaal (voor zoover dat niet gebeurd is) ten spoedigste in te zenden aan De Redactie. \n antwoord op klachten omtrent late bezorging der Courant wordt medegedeeld, dat hierin binnen een paar dagen afdoende uerandering wordt gebracht. DE DIRECTEUR. Personalia. De heer W. Robert alhier is met ingang van November tot directeur van de Liedertafel „Amstels Werk man" benoemd. De agent van politie le klasse J. de Vries alhier zal 1 Januari a.s. den dienst bij de gemeen,e- politie met pensioen verlaten. De Prijsvraag van den Ned. R. K. Volksbond. Wij ontvingen liet rapport dei- Commissie, die de bekende Prijs vraag van de afd. Haarlem van den R. K. Volksbond: „Hoe kunnende vakafdeelingen met inachtneming der omstandigheden van onzen Volksbond krachtiger worden ge maakt?" te onderzoekeu had. Dit rapport is een zeer goed be werkt, degelijk stuk. Het geeft blijk èn van de ijverige studie die door de beantwooi'ders der Prijsvraag is besteed aan liet onderwerp, én ook van den ernstigen zin, die de Com missie had, om dit onderwerp op zoo kundige en breedvoerige wijze als maar mogelijk, is, onder de oogen te zien bij de beoordeeling. Het zal goed zijn, dat Rapport der Commissie op ruime schaal onder de Volksbondleden en ook daarbuiten, te doen verspreiden. Het toont, dat 't sociale werk onder onze Volksbon- ders niet alleen hun toevertrouwd is, maar dat het vruchten draagt! Onzerzijds kunneu we natuurlijk niet het heele Rapport overdruk ken in deze kolommen, al had den we er wel lust toe. Maar we willen het toch niet geheel bij deze korte bespre king latenin ons Tweede Blad van morgenavoud stellen we ons voor enkele zinsneden, die ons bij het doorloopen von 't rapport bij zonder troffen, aan onze lezers mee te deelen. Zij hier nog gemeld dat de beoor- deelingscommissie bestond uit den WelEerw. Heer L. van den Berg, en de heeren H. J. Stevens (Secre taris), M. L. A. Klein, W. van dei- Waals en G. A. Roelofs. De antwoorden op de prijsvraag waren van den hand van de heeren (in volgorde der beoordeeling) A. H. Smulders, Tb. G. C. Hooy, Joh. Kerdijk, J. Jansen, G. P. Hetum en O. J. Kuyper. De Spaarbank van den R. K- Volksbond, derafd. „Spaarbank", van den Ned. R. K. Volksbond alhier, onder pa tronaat van den H. Antonius van Padua haar tienjarig bestaan. „C'e Volksbanier" schrijft er het volgende over: Den 16 Oct. a.s. gedenkt de ou- In 1897 opgericht, mocht, zij zich van stonde af aan in de belangstel ling der bondsleden verheugen. Ook van het voorrecht dat eereleden en hunne huisgenooten eveneens gelden mogen inbrengen, werd een ruim ge bruik gemaakt. Dat die belangstelling in den loop der jaren geenszins verflauwd is, getuige, dat in het verloopon tijd vak gelden tot een gezamenlijk bedrag van f 80.067.77 aan baai- werden toevertrouwd. In het geheel werden 447 boekjes uitgereikt en aan de deelnemers, behoudens de verschuldigde rente, ruim f400.als extra reute en premiën uitgekeerd. Het tegenwoordig bestuur der afdeeling bestaat uit de heeren A. J. Schmier, eerevoorz.G. T. Brom, voorz.H. W. Iiaar, secr.J. H. van der Vangst, le penningm.J. J. M. Berghuijs, 2e penningm.; J. A. Lips en J. B. Bosse, kassiers; H. Rijsbroek en D. Jansen, contro leurs terwijl de administratie onder controle staat van den beer F. van der Stijlen, daartoe door het hoofd bestuur aangesteld. De voortdurende uitbreiding dei- stad deed kort geleden de wen- schelijkheid ontstaan in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara (Schoterkwartier) eene bijbank op te richten, voor welke bank als bestuursleden optreden de heeren J. K. Borghouts, H. J. C. Venings, A. Hafkenscheidt en J. W. Lauw. Ook de oprichting der bjjbank gaf tot heden een niet onbelangrijk resultaat. Onzerzijds ook zij een eere-saluut gebracht aan de bestuurderen, waar van de meesten van de oprichting af daaraan hun tijd en werkkracht hebben besteed, en nog steeds be steden, wijl zij de spaarbank „St. An tonius van Padua" der afd. Haarlem gebracht hebben op de hoogt® waarop hij nu staat! Déraillement der E. S. M. Gistermiddag omstreeks half zes liep de Electrische Tram, welke in dc richting Amsterdam vertrok op de hoek der Antlioniestraat en Burgwal gedeeltelijk uit de rails. Daar op kit punt slech's enkel spoor ligt' konden de trams van den se der en kant komend niet passeeren Ofschoon htt ongeval vrij spoe dig was vernolpen, veroorzaakte deze ontsporing toch eenige ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2