24 „Arme vrouw!" klinkt het dan. „Arme moeder! Ja, ik vergeef en beklaag u, want gij zijt niet de hartelooze moeder die ik bij mij zeiven altijd beschul digd hebLieve moeder En hij maakt een beweging om haar te omhelzen, maar zij schudt droevig glimlachend van neen. „Neen," zegt ze. „Waarom dat? We zullen elkaar er niet méér om liefhebben. Gij hebt mij vergeven, dat is de hoofdzaak. Bovendien zijn er dingen waar gij niet aan denkt. De goede menschen die je opgenomen hebben de vrouw die je lief hebt zouden zij mij moeten erkennen als uw moeder, mij, met mijn misvormd gelaat? En hoe weet je dat het waar is wat ik u vertel Haar zoon weende. Ja, hij voeide dat het zijn moeder was die daar voör hem stond, zijn moeder die zelfs tegen zijn wil, tot het laatste toe zijn dienst bode wil blijven. En tegenover de moeilijkheden die hij ziet oprijzen, besluit hij dat haar verlangen geëerbiedigd zal worden. Hij richtte zich op, omhelsde de oude vrouw en sprak „Tot weerziens dan, moeder Mariette. Maar kom vooral terug zoo dikwijls gij wilt." En hij begreep niet, dat deze berusting van hem Mariette's zwaarste boete was 1" Om haar liefde i. Hij deed zelf de deur open, nadat ze twee keer gebeld had. „Zoo, Greta, ben jij daar? Ik verwachtte je niet! Druk, altijd druk, meisje! Ze kwam binnen, een beetje twijfelend, of ze het wel doen zou. „Misschien was het wel beter, dat ik maar wegging De jonge schrijver zei luchtigjes „Weineen, liefste Je hebt hier altijd vrijen toegang. Vader is ook blij je te zien, niet waar, vader Hoe is het van avond En hij verwelkomde haar, vluchtig alweer, maar dat merkte zij niet, gelukkig dat ze hem nu eens niet aan zijn werk vond, naar ze dacht. „Maar je bent misschien aan het werk „Aan het werk? Of ik! Je weet, het is nu juist de drukste tijd voor ons, schrijvers, en de uitgevers zijn zoo gehaast!" Hij hielp haar niet aan haar hoed en mantel, maar ging dadelijk naar zijn schrijftafel toe, en verdiepte zich in zijn werk. Z'n vader, een oud man, zat met een boek in de hand, keek niet op. En zij nam een illustratie, doch haar blik dwaalde af naar den man, die aan zijn bureau zat. Soms keek hij op, maar niet naar haar: hij volgde met zijn oogen de lijnen van 't plafond, om een versch-inval- lende gedachte uit te werken. Opeens sprong hij op. „Ziezoo, dat is gedaan! Zoo, Greta, ben je er nog? M'n roman is klaar, en ik ga hem als de wind op de post brengen „Kan ik hem niet posten, Nevill?" „Ik denk er niet aan, kind!" zei hij. „Sindsdien laatsten keer, toen dat manuscript van me verloren is gegaan, stuur ik mijn werk altijd aangeteekend, en dat moet ik zelf doen." Onder het spreken was hij de deur al uit. Zij zat nog steeds in haar stoel, de tranen in de oogen. Spoedig zou zij de vrouw wezen van een succes-vol literator, van een schrijver van naam. Maar die toekomst lokte haar niet aan: ze had Nevill Masterman lief met heel haar hart, en bij hem kwam altijd eerst zijn werk, dan zij.... weinig vrouwen, al hebben ze zoo diep lief als maar kan, zoude.1 daarmede tevreden zijn. Het was niet altijd zoo geweest. In vroeger dagen, toen hij nog niet beroemd was en bekend, toen hun engagement de charme had van een toekomst die hijzelf zich moest verdienen, toen was het anders geweest. Toen was zij de eerste! Maar nuHij was de slaaf van zijn werk. En het beste wat ze hem gaf, haar jonge liefde, stelde hij achter bij dat werk, dat eeuwige werk. Wat was dat? Ze hoorde iets in ,de bus. De post kwam voorbij en er was een brief in de brie venbus. Ze haalde dien er uit en deed hem open. Hij had immers nooit geheimen voor haar. O, 't was het antwoord van de firma Thompson, de be kende uitgevers, op zijn jongste aanbod, waarvan hij haar verteld had. De firma nam het aan op voorwaarde dat hij goed zou vinden in eenige con dities te treden, waarvoor binnen twee dagen ant woord werd verzocht. „Dus alweer geld, meer geld? Roem, meer roem! En... minder voor haar, minder voor haar liefde Zoo ging het een oogen blik in haar hoofd om. Als alles verkeerd liep, wel, dan konden zij er toch altijd komen met de renten van haar kapitaal, dat juist voldoende zou zijn, voor hun huishouden 1 Het denkbeeld van een huwelijk met een beroemd man maakte haar ziek liever armoede lijden met hem, dat ze hem geheel en al zou hebben, als ge trouwd zijn zonder zijn liefde het éérst te bezitten, getrouwd zijn met immer dat litteraire werk tusschen hem en haar. Misschien dat ze nu de schaal kon doen over slaan. De offerte van de firma Thompson was voor Nevill, dat voelde zij, de sleutel tot een groote beroemdheid. Maar ze zou hem dan zeker verliezen wat zou hij voor haar, het stille meisje, verder nog gevoelen, als hij zoo opging in zijn faam? Met een snelle beweging stak ze den brief in haar zak, en ging de deur uit, na nog even den ouden vader te hebben vaarwel gezegd. Op straat kwam zij Nevill tegen. „Zoo, Greta, ga je al weg? Is er niets nieuws? „Neen, niets bizonders, Nevill 1" „Zoo, adieu dan, meisje, ik moet werken II. Het wasNevill's werkkamer en tevens de speel kamer van zijn twee kindertjes. Het geluid van de pen, die zachtjes over het papier gleed, werd door het gelach van de twee kinderen geheel overstemd. Maar pas op, als ze aan het raam kwamen, waar vader's schrijftafel stond: ze hadden al eens onder vonden hoe een letterkundige kon te keer gaan als men hem stoort in zijn werk Maar of Nevill gestoord werd of niet, dat gaf al weinig voor zijn werk, of liever voor de kwaliteit ervan. Men behoefde er geen doekjes meer om te winden: zijn vrienden wisten het, zijn buren wisten het, zijn vrouw wist het: Nevill Masterman's geluk was ge vlogen. Het getij dat hem ineens gebracht had op den springvloed van bekendheid en roem, was ge zakt, en hij was nu zoo goed als vergeten. Het succes van zijn eerste boek was niet gevolgd door zijn tweede, en het derde boek was een stuk machi naal werk gebleken, dat dè critiek werkelijk had boos gemaakt en dat door het groote publiek opzij was geschoven. Wat had de man tegenwoordig, vroeg men zich af? Zelf" voelde hij zijn nederlaag. Maar hij weet het niet aan zijn eigen literaire minderwaardigheid. Neen, het waren de zorgen van zijn huwelijksleven, een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 14