Voor Huis en Keuken. 26 In het Huishouden. Hoe helpt men z:ch bij een onueriuacht bezoek? De vorige maal moest ik het antwoord op deze vraag nog schuldig blijvenons „program van actie," om eens een deftigen term te gebruiken, moest in het eerste nummer van dit Geïllustreerd Zondags blad ook voor onze Dames-rubriek worden vastgesteld. Nu zijn we evenwel aan de uitvoering daarvan. En zoo wensch ik voor den eersten keer mijne lezeressen te onderhouden over de vraag: „hoe zullen we ons [uit den brand helpen bij een onverwacht bezoek Zeker een vair'de beste en schoonste eigenschap pen van een huisvrouw is de gastvrijheid. En een van de mooiste spreuken die wij in onzen meisjestijd op de tafelloopers borduurden, was „Een vriend tot gast „Is nooit tot last!" Maar dat neemt niet weg, dat wij vrouwen, als we zoo eens onder elkaar het geval bespreken, graag toegeven dat zoo'n gast toch wel eens last en onge legenheid veroorzaakt, vooral als de gast die zoo onverwacht komt, in groot aantal verschijnt! Nu wil ik niets zeggen van zoo'n historie in een groote stad. Daar wordt het ons waarlijk gemak kelijk genoeg gemaakt! En daar zijn we, zij het dan ook door een krachtigen greep in onze beurs, gauw genoeg uit den brand. Maar anders staat het in kleinere plaatsen en op het platteland, vooral des ZondagsEn de lezeressen van ons Zondagsblad zullen toch voornamelijk onder deze categorie vallen Nu houd ik het voor een zekeren en navolgens- waardigen regel, om in elk geval van onverwacht bezoek steeds te doen zooals onze grootmoeders deden, en zijn troost te zoeken vooral in eierspijzen, als men op geen gemakkelijke wijze aan vleesch geholpen kan worden. Eierspijzen zijn bij ons te lande behalve dan op het platteland, onder den boerenstand maar al te weinig in de gunst. De meeste dames kijken er met eenige geringschatting op neer. En toch ken ik geen voedzamer en ook smake lijker tusschenspijs dan een net-opgemaakten eier- schotelIs 't op een vleeschdag, dan heeft men toch altijd in de buurt wel een winkel, waar ham of rookspek wordt verkocht. Liefst nog [Engelsch'spek, dat zich bij eieren voortreffelijk laat!smaken. Wil men 't wat goedkooper doen, dan is de z. g. schou derham ook aan te radendeze moet echter in eierkoekvorm nooit in plakjes worden "gebakken, maar altijd met verwijdering van de randen of zwoerden in kleine stukjes worden gesneden en dan met ge klutste eieren als z. g. „roer-eieren met ham" wor den voorgediend. Heeft men geen soep, dan is dit een uitstekend voorgerecht, en bijjeen eenigszins haas tigen maaltijd voor onverwachte gasten, vormt dit gerecht een welkome gelegenheid, om de gasten al met iets substantiëels bezig te houden, en dan tevens een oogenblik tijd te winnen voor het hoofdgerecht. Smakelijk eten! Ik heb ook plan, [zoo van tijd tot tijd onder dezen titel een paar minder-bekende keuken-recepten te geven, die onze lezeressen maar eens op proef moeten namaken. Ze zijn smakelijk enniet duur! Spek-pudding. Wat zal me düt nu zijn? Zoo hoor ik al één onzer lezeressen zeggen! Ge hebt gelijk: velé huismoeders kennen zulke dingen niet, maar geloof me, dat receptje en nog vele andere, die ik te gelegener tijde in deze rubriek zal mededeelen en die ik heb ontleend aan beproefde Duitsche re cepten, mochten bij onze Hollandsche huisvrouwen wèl in de gunst komen! Er zijn degelijke, smake lijke en voedzame schoteltjes bij, en dit is er nu juist een, dat b. v. goed te pas kan komen als men gasten heeft, en toch niet iets duurs wil geven. Men neemt hiervoor (ik bereken mijn recepten voor 5 volwassen personende meeste keukenboek-recepten zijn duur en geven, al3 men ze na-maakt, veel te weinig substantie voor een normaal huishouden) 75 gram doorregen spek, dat zeer dun moet gesnedén zijn. Braadt het lichtgeel in kleine stukjes, zet dan 3/4 liter melk op een flink vuur te kook, roer daar 75 gram tarwebloem door en laat dat gaar worden. Dan doet men er 4 eieren door, en roert er de kleine gebakken stukjes spek met D/2 eetlepel bieslook en wat zout en peper doorheen, en giet het geheel in een met boter bestreken tulbandvorm die men 3/4 uur in den oven laat staan. Dezen spek-pudding of spek-tulband eet men in Duitschland met salade, en ik kan u verzekeren, dat is een smakelijk gerecht Handwerkjes en damesarbeid. De winteravonden komen. Dan blijven onze dames in veel gevallen thuis, en dan is een handwerkje niet te versmaden. En wil men er een dat juist voor de winteravonden als aangewezen is: maak dan een mooien lampenkap of lampensluier. Die geven een zekere gezelligheid aan het vertrek en ze sieren de kamer niet weinig op. Met geringe mid- a—* delen kan men zulke lampenkappen, die op de meeste lampen gemakkelijk zijn aan te brengen, vervaardigen. Men heeft er slechts voor noodig wat ijzerdraad en eenige lapjes zijde, band, pareltjes enz. IJzerdraad, om een vorm te maken. Vooral voor hanglampen beveel ik altijd aan een vormpje in veelhoekigen vorm dat op de lampenkap rust en dat met een beetje handigheid te vervaardigen is. Overtrek dit ijzerdraad-vormpje met witte pongée- zijde: de lampenkap zelf kunt ge b.v. al maken van een circa 60 cM. grooten lap liberty-zij de. De vier hoeken kunt ge versieren met kant, zijde of fluweel applicatie, en het is altijd goed om er een eenigzins z waren rand (b.v. van paarlen-franje) aan te maken, opdat de kap strak blijve hangen. Iets ouer uoornamen. Er zijn menschen, die erg erop gesteld zijn, dat een kind een bepaalden naam dragen zal. Er zijn er ook anderen die daar niets om geven. Nu, dat is het daaraantoe. Maar er zijn ook onverstandige menschen, die hun kinderen namen geven, welke niet passen. Zeg niet wat komt het er op aan hoe 'n kind heeten zal Als b.v. een zekere meneer Mulder of Jansen of Pietersen zijn dochtertje „Brunehilda" laat doopen, dan kan ik dat niet anders dan dwaas noemen I En ook vreemde namen vermijde menik zie heelemaal niet in, waarom een goede Hollandsche jongen nu James of Wilhelm of Pierre moet heeten! Of waar om een Hollandsch meisje zulke uitheemsche voor namen als Emeliana, of Kitty of Pepi moet dragen Moeders, zorgt daarom voor een Hollandschen voornaam voor uw kinderen! Marie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 16